ساده ترین روش خوندن نماز شب چیست ؟

تب‌های اولیه

25 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ساده ترین روش خوندن نماز شب چیست ؟

سلام

ساده ترین ، راحت ترین روش برای خوندن نماز شب چیه ؟ :Sham:

با تشکر :Gol:

سلام علیکم
نماز شب 11 رکعت است که 8 رکعت آن نافله ی شب و دو رکعت بعد از آن به نیت شفع و یک رکعت بعد از آن نیز به نیت وتر است . که در قنوت رکعت نماز وتر مستحب است بر 40 مؤمن دعا بکنیم . اگر 8 رکعت نافله ی شب را نتوانستید به جا بیاورید همان دو رکعت نماز شفع و یک رکعت نماز وتر را به جا آورید .

و من الله التوفیق

با اجازه ي استاد سليم
در ادامه صحبت استاد عرض كنم كه
شما اگر نماز قضا داريد مي تونيد به جاي اون 8 ركعت نماز قضا بخونيد
يا اينكه اصلا نخونيد و به همون شفع و وتر اكتفا كنيد
كيفيت نماز شفع كه همانند نماز صبح است فقط نيتش فرق مي كند و نماز وتر كه 1 حمد 3 توحبد و 1 ناس و 1 فلق مي توانيد بخوانيد و در قنوت آن 40 مومن را دعا كنيد و 70 بار بگوييد استغفر الله ربي و اتوب اليه و7 مرتبه بگوييد هذا مقام العائذ بك من النار و در آخر 300 مرتبه بگوييد العفو ( نماز وتر يك ركعت است)
بايد خدمت شما عرض كنم كه اين يكي از بهترين هاي نماز شب است شما مي توانيد با كيفيت بهتر و اذكار بيشتر آن را بخوانيد يا اينكه فقط به دعاهاي معمولي و كوتاه اكتفا كنيد .

سلام

با تشکر از جناب سلیم و سرکار سایه ی خورشید :Kaf:

برای نماز شفع فکر کنم بشه فقط حمد و یک سوره توحید خوند ؟ درسته ؟

در نماز وتر هم میشه در قنوتش به کمترین اکتفا کرد ؟ یعنی مثلا یک دعای یک خطی :Nishkhand:

ببخشید که دنبال ساده ترین و راحت ترین روش هستم :Cheshmak: :koodak:

با تشکر فراوان :Gol:

سلام ماه بانو جان عزيز
اره واسه ي شفع بايد كاملا مثل نماز صبح عمل كنيم اگه اشتباه نكنم
داخل قنوت وتر اره كمترين و كوچكترين دعا رو ميتونيد بخونيد ولي استعفار و دعا كردن براي مومناي ديگه اثرات خيلي خوبي مي تونه تو زندگيتون داشته باشه
التماس دعا خواهر
:Kaf::Gol:

بسم الله

با سلام و آرزوی موفقیت

نماز مستحبی را می توان هنگام راه رفتن هم خواند . و برای رکوع وسجود اشاره کرد .
می توان به جای هر دو رکعت یک مد -750 گرم- گندم به فقیر داد . یا برای تمام نوافل روزانه هر روز همان مقدار گندم را به فقیر داد .

ماه بانو;66892 نوشت:
سلام

ساده ترین ، راحت ترین روش برای خوندن نماز شب چیه ؟

با تشکر

سلام دوست عزیز
شما گفتی که زودتر جواب بدین...چرا؟:Gig: فکر میکنی خیلی دیر شده؟
فکر میکنی از قافله عقب موندی؟
چرا میخوای نماز شب بخونی؟....چرا دنبال ساده ترین راهی؟...
واقعا چرا دنبال ساده ترین راهی؟
مضمون یک حدیث این بود که خدا می فرماید:دروغ می گوید بنده ای که می گوید مرا دوست دارد ولی در نیمه های شب برای صحبت با من برنمی خیزد...
نماز شب یعنی صحبت عاشقانه با خدا... اگه میخوای این ارتباطن مستمر و پایدار باشه از 11 رکعت و شفع و 300 استغفار شروع نکن...
کاری کن از صحبت با خدا لذت ببری.....از اینجا شروع کن که یه مدت فقط بیدار شو به خدا بگو خدایا فقط برای تو از خوابم زدم...خدایا دلم برات تنگ شد و خواستم صدات کنم :geryeh:
کم کم وجودت با عشق صحبت با خدا عجین میشه...دیگه دنبال راه ساده نمی گردی
دنبال راهی باش که به کارت تداوم ببخشه
ببخش که بجای جواب مستقیم چند تا سوال ازت پرسیدم دوست من...این نظر من بودولی...
التماس دعا برای این حقیر

سلام جناب عرشیان واقعا صحبت هاتون عالی بود دستتون درد نکنه

arshiyan;66944 نوشت:
سلام دوست عزیز
شما گفتی که زودتر جواب بدین...چرا؟:Gig: فکر میکنی خیلی دیر شده؟
فکر میکنی از قافله عقب موندی؟
چرا میخوای نماز شب بخونی؟....چرا دنبال ساده ترین راهی؟...
واقعا چرا دنبال ساده ترین راهی؟
مضمون یک حدیث این بود که خدا می فرماید:دروغ می گوید بنده ای که می گوید مرا دوست دارد ولی در نیمه های شب برای صحبت با من برنمی خیزد...
نماز شب یعنی صحبت عاشقانه با خدا... اگه میخوای این ارتباطن مستمر و پایدار باشه از 11 رکعت و شفع و 300 استغفار شروع نکن...
کاری کن از صحبت با خدا لذت ببری.....از اینجا شروع کن که یه مدت فقط بیدار شو به خدا بگو خدایا فقط برای تو از خوابم زدم...خدایا دلم برات تنگ شد و خواستم صدات کنم :geryeh:
کم کم وجودت با عشق صحبت با خدا عجین میشه...دیگه دنبال راه ساده نمی گردی
دنبال راهی باش که به کارت تداوم ببخشه
ببخش که بجای جواب مستقیم چند تا سوال ازت پرسیدم دوست من...این نظر من بودولی...
التماس دعا برای این حقیر

ترسیدم مثل بقیه ی عهدهایی که کردم از نصفه رهاش کنم برا همون ساده ترینش رو خواستم انتخاب کنم

شما هم خیلی قشنگ فرمودین اما مشکل اینجاست که من خیلی یاد ندارم با خدا صحبت کنم

امیدوارم خدا بهترین مسیر رو جلوی پای من و همه ی بنده هاش بذاره

با تشکر وقدردانی از راهنمایی هاتون :Gol: :Gol: :Gol:

سلام
نکته روان شناختی
نمازشب نیاز به تمرین و شناخت دارد. بنابراین من که صفر کیلو مترم شاید اوائل بلند شوم و لحظاتی در سجاده بنشینم کفایت کند یعنی همین که سحر را درک کنم و با خدا خلوتی داشته باشم. بعد از آن مدتی بر سه رکعت اخر تمرکز کنم و به تدریج زیادتر کنم
امیرالمومنین فرمودند: "بهترین عمل عملی است که کم ولی مداوم باشد". چون بالاخره همین استمرار سبب رشد و زیادی هم می شود.

*********** فواید نماز شب **********

1) باعث خشنودی خدا و دوستی ملائکه است.
2) باعث مباهات خداوند بر فرشتگان است.
3) باعث درخشش برای اهل آسمان همانند ستارگان است.
4) باعث روشنی دل است.
5) باعث استجابت سریع دعا است.
6) باعث پزیرش توبه و پاک شدن از گناهان از جانب حضرت حق است.
7) باعث کفاره گناهان است.
Dirol باعث زیبایی صورت و شادابی چهره و نورانی شدن آن در طول روز است.
9) باعث سلامتی و تندرستی و رفع انواع بیماریهای جسمی و روحی است.
10) باعث از بین رفتن غم و اندوه و تقویت نور چشم است.
11) باعث تمسک یافتن به اخلاق انبیاء و اولیای خداوند است.
12) باعث انجام دادن سنّت پیامبران و صالحان است.
13) باعث تابش نور خدا به او می‌شود.
14) باعث مهر و محبت و محبوب القلوب شدن بین مردم است.
15) باعث افزایش عمر است.
16) باعث جلب رزق و روزی فراوان و ادعای قرض است.
17) باعث نوعی صدقه است.
18) باعث نوشته شدن چهار ثواب بزرگ برای خود است.
19) خداوند نه صف از ملائکه پشت سر نمازگزار قرار می‌دهد.
20) کلید رفتن به بهشت و جواز عبور از پل صراط است.
21) زینت آخرت و نور مؤمن در آخرت است.
22) نماز شب همچون سایبانی در روز قیامت است بر سرش.
23) نماز شب لباس بدن نمازگزار است در روز قیامت درحالیکه همه عریانند.
24) نماز شب در روز قیامت همچون نوری در برابرش است و چشم نمازگزار نماز شب در روز قیامت شادمان است.
25) نماز شب میان شخص نمازگزار و آتش جهنم همچون حائلی فاصله می‌گذارد.
26) میزان اعمال خوب نمازگزار در روز قیامت سنگین است.
27) نماز شب همچون تاجی در روز قیامت است بر سرش.
28) چراغی است برای تاریکی قبر و برطرف کننده وحشت تاریکی قبر است.
29) نماز شب همچون مشعلی نورانی است در تاریکی قبر.
30) نماز شب، نمازگزار را از عذاب قبر ایمن می‌کند و برات آزادی از آتش جهنم است.

این بنده حقیر هم استفاده برد خداتوفیق دهد
خداوندا همه مارا دوست خود گردن

در حالت عادی حدود 20 دقیقه طول میکشه..
زیاد نیست..

عرض سلام و خسته نباشید و خدا قوت دارم خدمت همه ی عزیزان.
راستش یه سوال واسم پیش اومد: گفته شده که "نماز شب انسان رو خوشبو می کنه" چطور؟
یعنی دیگران بوی خوش از کسی که نماز شب می خونه حس می کنن؟
یا اینکه منظور یک حالت معنویه؟:khobam:

حامی;67037 نوشت:
سلام نکته روان شناختی نمازشب نیاز به تمرین و شناخت دارد. بنابراین من که صفر کیلو مترم شاید اوائل بلند شوم و لحظاتی در سجاده بنشینم کفایت کند یعنی همین که سحر را درک کنم و با خدا خلوتی داشته باشم. بعد از آن مدتی بر سه رکعت اخر تمرکز کنم و به تدریج زیادتر کنم امیرالمومنین فرمودند: "بهترین عمل عملی است که کم ولی مداوم باشد". چون بالاخره همین استمرار سبب رشد و زیادی هم می شود.

سلام
البته این نکته را از خودم نمی گویم استاد فاطمی نیا فرمودند که بهتر افرادی که اول راه هستند سه رکعت آخر را بخونن
در حدیثی هم داریم
که عبادات مستحبی را به اندازه ای که نشاط دارید انجام دهید و عبادت مستحبی ای که به واجب ضرر بزند در آن خیری نیست

مسعود.;248368 نوشت:
عرض سلام و خسته نباشید و خدا قوت دارم خدمت همه ی عزیزان. راستش یه سوال واسم پیش اومد: گفته شده که "نماز شب انسان رو خوشبو می کنه" چطور؟ یعنی دیگران بوی خوش از کسی که نماز شب می خونه حس می کنن؟ یا اینکه منظور یک حالت معنویه؟

سلام
البته هردو ممکن است یعنی فرد نماز شب خوان ممکن است به دلیل این که سبوی بدنش پر از ذکر و یاد حق می شود بوی خوش بگیرید همان گونه که برخی از بزرگان دین نیمه شب متوجه شدن در کوچه های تاریک مشهد از دهن فردی نور خارج می شود وقتی جلو رفتند دیدند مرحوم شیخ عباس قمی است از او علت را پرسیدند فرمودند نورانیت ذکری است که می گویم. فردی که به دیدار معشوقش می رود خود را پیوسته معطر می کند و لباس پاک به تن می کند و این در زندگی امام خمینی نیز مشهود بوده است
وقتی مردم از کوچه ای عبور می کردند متوجه می شدند که قبلا پیامبر از این جا رد شده اند.
احتمال دارد اهل دل این بو را متوجه شوند کما این که بزرگی در سیمای مرحوم نخودکی در نوجوانی نگاه کرده بود و متوجه شده بود اهل معنا است.
از سویی برای اغلب ما این گونه است که بوی دهن روزه دار را بد بو احساس می کنیم ولی در حدیث داریم که ملائکه بوی خوشی از دهان روزه دار حس می کنند

امام صادق(ع) فرمودند: خدای تبارک و تعالی به موسی (ع) وحی فرستاد که چه چیز تو را از راز و نیاز با من باز می‌دارد؟

موسی گفت: پروردگارا تو را به علت بوی نامطبوع دهن روزه دار از گفتن راز و نیاز برتر میدارم، پس خدای عزوجل به او وحی فرستاد که:
ای موسی هر آینه بوی دهان شخص روزه دار نزد من از بوی مُشک خوشتر است.

من لایحضر الفقیه جلد ۲ صفحه ۳۹۰

[=arial]گر تو را از غیب چشمی بـــاز شد
[=arial]با تــــو ذرّات جهان همــــراز شد
[=arial]نطق آب و نطق خاک و نطق گـــل
[=arial]هست محسوس حــــواس اهل دل
[=arial]جـمله ذرات عـالـــــــم در نهان
[=arial]با تـــــو می گویند روزان و شبـان
[=arial]مــا سمیعیم و بـــصیریم و خوشیم
[=arial]بــــا شما نـــامحرمان ما خامشیم

حامی;248372 نوشت:
امام صادق(ع) فرمودند: خدای تبارک و تعالی به موسی (ع) وحی فرستاد که چه چیز تو را از راز و نیاز با من باز می‌دارد؟ موسی گفت: پروردگارا تو را به علت بوی نامطبوع دهن روزه دار از گفتن راز و نیاز برتر میدارم، پس خدای عزوجل به او وحی فرستاد که: ای موسی هر آینه بوی دهان شخص روزه دار نزد من از بوی مُشک خوشتر است. من لایحضر الفقیه جلد ۲ صفحه ۳۹۰ گر تو را از غیب چشمی بـــاز شد با تــــو ذرّات جهان همــــراز شد نطق آب و نطق خاک و نطق گـــل هست محسوس حــــواس اهل دل جـمله ذرات عـالـــــــم در نهان با تـــــو می گویند روزان و شبـان مــا سمیعیم و بـــصیریم و خوشیم بــــا شما نـــامحرمان ما خامشیم

دیدارِ خدا بُوَد مُیَسَر

با دیده ی دل، نه دیده ی سر ...

خدا همه شما را بابت این مطلب مهم خیر دهد مخصوصا جناب خاتون مهر که مطلبش جامع بود.

با سلام
انجام سریع مستحبات بهتر از انجام ندادنشون هست، حتی در حالات بعضی بزرگان دیده شده که زیارت ابا عبدالله (ع) رو با صد لعن و صد صلوات هر روز بیست دقیقه می خوندن.
ایرادی نداره نافله های شب و روز رو سریع بخونید، واجبات رو با آرامش بخونید، اما بسته به وقت، نافله ها رو سریع بخونید، مثلا اگه 5 دقیقه قبل از اذان بیدار شدید فقط وتر و بخونید، اگه دو دقیقه 300 العفوش رو نگید فقط 70 تا استغفارش رو بگید حتی اگه نتونستید بخونید قضای نماز شب رو در طول روز در حین کار با اشاره چشم بخونید. اما تصمیم بگیرید حتما به هر اندازش شد دست پیدا کنید، کسی که وسط بیابون زمین و بکنه به یه خاک مرطوب برسه بعید نیست امید بگیره بیشتر بکنه به دریا برسه. همه ی کسایی که اینجا مطلب نوشتن رو هم تو نماز شبتون دعا کنید.
یا علی

شما گفتید که نماز شفع مثل نماز صبحه ، اما من شنیده بودم که تو رکعت اولش باید سوره ی ناس و تو رکعت دوم هم فلق رو اضافه تر خوند.

ساده ترین راه برای نماز شب :
دو رکعت نماز شفع که اگه نتونستی اونم نخون و فقط 1 رکعت نماز وتر بخون حمد قل هوالله تمام.
اگه دوست داشتی کنار قل هوالله ، ناس و فلق هم بخون بعدش اگه عشقت کشید قنوت و هرچی حال کردی بگو.
اما اگه دوست داری رسمی تر باشه 11 رکعت و ...
اما اگه میخوای عاشقانه تر باشه : بلند میشی با خدا عاشقانه حرف میزنی بعدش وضو (که برای نماز شب وضو هم واجب نیس) بعدشم نماز فقط حال کن.
اگه دیدی خواب آلودی اول 2 سه تا نافله بخون تا توی نماز وتر حال کنی

minoosh;391487 نوشت:
شما گفتید که نماز شفع مثل نماز صبحه ، اما من شنیده بودم که تو رکعت اولش باید سوره ی ناس و تو رکعت دوم هم فلق رو اضافه تر خوند.

اصلا فرقی با نماز صبح نداره در ضمن نماز مستحبی اشکالی نداره به جز حمد چ سوره ای بخونی پس زیاد واسه خودت کار رو سخت نکن

[="Navy"]

اگر منظور شما مختصر شدن نماز شب هست ، که می تونید بجای خواندن « حمد و سوره » در هر رکعت ، سوره را نخوانید و فقط به خواندن سوره «حمد» اکتفا کنید البته اگر حال عبادت نداشتید ، ولی اگر حال عبادت داشتید چه بهترکه سوره هم خوانده شود .
[/]

^سعید^;391601 نوشت:
اما اگه میخوای عاشقانه تر باشه : بلند میشی با خدا عاشقانه حرف میزنی بعدش وضو (که برای نماز شب وضو هم واجب نیس)

سلام علیــکم سعید آقا
اینکه فرمودید وضو واجب نیست،صحیح نمیباشد و وضو لازم و واجب هست و بدون آن نماز باطل هست{استفتاء از دفتر آیت الله مکارم}
لطفا سعی بفرمایید که مطالب صحیح و مستند ذکر بفرمایید

تشکر از همکاری شما

موضوع قفل شده است