این شب ها!

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
این شب ها!

یا ستار..

با سلام..

همانطور که دوستان می دانند برنامه این شبها مدتی است از شبکه یک سیما ؛پنج شنبه و چهار شنبه شبها پخش می گردد ؛و اتفاقا مشتاقان زیادی هم دارد ؛چند هفته است که بحث بر سر معاد و عالم قیامت می باشد ؛.........

در برنانه اخیر جناب دکتر میر باقری در مورد کیفیت ان فرمودند،بهشت و جهنم و قیامت همین ماده و عنصر فیزیکی می باشد؛یعنی بهشت و جهنم در یک جهت جغرافیایی و مادی در اسمان هفتم قرار دارد!!!!!یعنی بهشت وجهنم نیز مادی هستند و اگر در اسمان هفتم به چپ و راست حرکت کنی به بهشت می رسی و یا از ان دور می گردی مثل همین فاصله مشهد-تهران!!!!!!!!!!!!!!!

انوقت ایشان در مورد نحوه ورود بهشتیان از زمین محشر ؛به بهشت را با وسایل پیشرفته توجیه کردند!!یعنی وسایلی است مانند وسایل پیشرفته امروزی که بهشتیان به وسیله ان از زمین حمل می گردند به سمت اسمان هفتم و بهشت!!!ولی الان ان پیشرفت نیست تا انسان حالا بتواند از زمین به اسمان هفتم برود!!!!!!!!:Gig::Gig::Gig::Gig:

واقعا عجیب است ؛اینطور با جزم صحبت کردن!!!!!

این در حالی است که خداوند در قران می فرماید؛بهشت وجهنم اشخاص در حین زندگی با اشخاص می باشد؛یعنی برخی اشخاص در همین دنیا دارند اتش می خورند ؛حال این چگونه اتشی است که جسمانی هم هست ولی افراد متوجه نیستند که انرا می خورند !!!.....خیلی از سخنان این کارشناسان با ایات قران نمی سازد وبرای شخصی که اطلاعاتی داشته باشد ؛راضی کننده نیست...

این در حالی است که در بحث های مربوطه اصلا خبری از خبره ها و متخصصان این وادی نیست!!!!!!چرا!!!خدا می داند.

باورهای شخصی خود را نباید به خورد مردم عامی داد ؛این مباحث نیاز به چندین کارشناس خبره وکارکشته دارد ؛و نمی توان در هر برنامه همینطور یک امام جمعه یا شخصی را اورد ؛وخواستار جواب شد...

این نظر حقیر بود..
یا حق

با سلام
حدود 4-5 سال پیش در صدا و سیما گفتگویی در مورد ملاصدرا در شبکه 3 انجام شد. در آن گفتگو مهمان برنامه با عباراتی پوشیده بیان داشت که:

ملاصدرا با بیانات زیبای فلسفی معاد جسمانی را نفی کرده است.

از دوستان گرامی کسی اطلاع بیشتری در این مورد داره؟ اگر کسی به کتابهای ملاصدرا دسترسی داره این مطلب و گسترش بده!!
با تشکر

ABCDEFG;66307 نوشت:
با سلام
حدود 4-5 سال پیش در صدا و سیما گفتگویی در مورد ملاصدرا در شبکه 3 انجام شد. در آن گفتگو مهمان برنامه با عباراتی پوشیده بیان داشت که:

ملاصدرا با بیانات زیبای فلسفی معاد جسمانی را نفی کرده است.

از دوستان گرامی کسی اطلاع بیشتری در این مورد داره؟ اگر کسی به کتابهای ملاصدرا دسترسی داره این مطلب و گسترش بده!!
با تشکر

..یا ستار..

با سلام..

در این تاپیک و صفحه بعد ان در مورد نظریه صدرا بحث شده است رجوع نمایید:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=3779

بنده نمی گویم نظر ملاصدرا کاملا درست است ؛چون به نظریه ایشان هم اشکالاتی وارد است ..

در هر حال اینکه قیامت ومعاد حدوث پیدا می کند و اتفاق می افتد ؛سخنی اشتباه است ؛بلکه قیامت ظهور و کشوف است نه حدوث؛به عبارتی قیامت باطن این دنیا می باشد که در ان موقف ظهور پیدا می کند در حالی که الان نیز قیامت موجود است...

به این ایه توجه نمایید:

[="Red"]قَدْ كُنْتَ فِی غَفْلَةٍ مِنْ هَذَا فَكَشَفْنَا عَنْكَ غِطَاءَكَ فَبَصَرُكَ الْیوْمَ حَدِیدٌ[/]

(به او خطاب می‌شود:) تو از این صحنه (و دادگاه بزرگ) غافل بودی و ما پرده را از چشم تو کنار زدیم، و امروز چشمت کاملا تیزبین است!..

نتیجتا تعلقات مادی حجاب دیدن است که در قیامت این حجاب ها که انسان را به خود مشغول کرده بود برداشته می شود ؛نتیجتا همه چیز را مشهود و ظاهر می بیند ........

پس اینکه بهشت و جهنم مادی باشند و دارای جهات جغرافیای ؛یک برداشت اشتباه در اشتباه می باشد...و همچونین اینکه بعدا اتفاق بیفتد؛چون ملاک مادی بودن قیامت این مطلب را می پذیرد...

یا حق

با سلام
باید عرض کنم که خوب مسلماً نظریه ی هیچ کسی به جز معصوم نمی تواند درست باشد !
پس هم بر نظریه ی میهمانان برنامه ی این شب ها ایراداتی وارد است و هم به صدرالمتألهین !
جناب
erfan_alavi
هم فکر می کنم درست فرمودند .. من یک حدیث از امام علی (ع) شنیده ام که فرموده:
اگر پرده ها برداشته شوند یک درجه به ایمان من افزوده نمی گردد !
خوب این تصور می کنم مرتبط باشد با آیه ای که دوست عزیزمون آورد ... !
موفق باشید
:hamdel:
در مورد برنامه ی این شب ها باید یه نکته رو فقط عرض کنم که این برنامه اشکالات زیادی داره، چند وقت پیش یکی از میهمانان این برنامه جناب آقای خاتمی خوانساری فرمودند که در روایت هست که زبان بهشت عربی و زبان جهنم عربی است و رسانه های فارسی زبان مخالف در اینترنت و ماهواره هم هر چی توانستند به این موضوع حمله کردند و اون رو به سخره گرفتند !
بهتر است یک مقدار بیشتر کار شود !
یا حق

ehsan24;66331 نوشت:
با سلام
باید عرض کنم که خوب مسلماً نظریه ی هیچ کسی به جز معصوم نمی تواند درست باشد !
پس هم بر نظریه ی میهمانان برنامه ی این شب ها ایراداتی وارد است و هم به صدرالمتألهین !
جناب
erfan_alavi
هم فکر می کنم درست فرمودند .. من یک حدیث از امام علی (ع) شنیده ام که فرموده:
اگر پرده ها برداشته شوند یک درجه به ایمان من افزوده نمی گردد !
خوب این تصور می کنم مرتبط باشد با آیه ای که دوست عزیزمون آورد ... !
موفق باشید
:hamdel:
در مورد برنامه ی این شب ها باید یه نکته رو فقط عرض کنم که این برنامه اشکالات زیادی داره، چند وقت پیش یکی از میهمانان این برنامه جناب آقای خاتمی خوانساری فرمودند که در روایت هست که زبان بهشت عربی و زبان جهنم عربی است و رسانه های فارسی زبان مخالف در اینترنت و ماهواره هم هر چی توانستند به این موضوع حمله کردند و اون رو به سخره گرفتند !
بهتر است یک مقدار بیشتر کار شود !
یا حق

..یا ستار..

با سلام..

حضرت امیر فرموده اند:

اگر پرده ها کنار رود ذره ای به یقین واعتقاد من افزوده نمی گردد.

خداوند یقین را در قران این طور توصیف می کند:

[="red"]كَذَلِكَ نُرِی إِبْرَاهِیمَ مَلَكُوتَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَلِیكُونَ مِنَ الْمُوقِنِینَ[/]

و این چنین، ملکوت آسمانها و زمین (و حکومت مطلقه خداوند بر آنها) را به ابراهیم نشان دادیم؛ (تا به آن استدلال کند،) و اهل یقین گردد.

نتیجتا یقین یعنی همان انکشاف ملکوت شئ می باشد ؛....

به عبارتی یقین حضرت امیر ابتدا و انتها ندارد ؛یعنی از ابتدا ملکوت اسمانها و زمین برای ایشان مکشوف بود و ظهور داشت....یعنی همان چیزی که دوستمان فرمودند...

...............................................................................................

همانطور که از روایات و ایات به دست می اید ؛امور اهل بهشت تابع اراده انهاست ؛به عبارتی هر چه اراده کنند همان می شود؛البته در حد مرتبه خود.......البته در روایاتی هست که زبان اهل بهشت عربی می باشد؛ولی فکر نکنم در انجا ذهن و تفکر ذهنی وجود داشته باشد؛چون جایی که ذهن و مفهوم نهفته باشد؛اشتباه و خطا نیز موجود است ؛در حالی که دار بهشت منزه از این موارد است.......خلاصه اینکه دار بهشت دار تکوین است ؛یعنی کلام از جنس(کن) می باشد...

به عبارتی ؛این کلمات و الفاظی که ما به کار می بریم ؛منشا از یک حقیقتی است ؛که در ذهن ما می باشد ؛ولی چون ان حقیقت را نمی توان با حفظ اثارش به عالم مادی نزول داد نتیجتا باید ان را در قالب کلمات به دیگران فهماند ؛....پس کلماتی که ما از انها برای کشف و بروز حقایق درونی خود استفاده می کنیم ؛یک در جه نزول یافته از اصل خود می باشند .....پس این دو یک امر واحد می باشند ؛منتها نظام انها ضرورت را برای احکام هم سنخ خودش ایجاب می کند.........

در منطق وحي نيز از موجودات جهان به «كلمه» تعبير شده است:

[="red"](إِذْقالَتِ الْمَلائِكَةُ يا مَرْيَمُ إنَّ اللّه‏َ يُبَشِّرُكِ بِكَلِمَةٍ مِنْهُ اسْمُهُ الْمَسيحُ عيسَي بْنُ مَرْيَمَ...[/])

و

[="red"](قُلْ لَوْكانَ الْبَحرُ مِدادا لِكَلماتِ رَبِّي لَنَفِدَ الْبَحْرُ قَبْلَ أنْ تَنْفَدَ كَلِماتُ رَبِّي...)[/]

در حديث نيز آمده: [="red"]«نحن الكلمات التامّات»[/]

بعقيده فلاسفه و عرفا، اصوات و حروف در حقيقتِ «تكلّم» دخالت ندارند، زيرا كه حقيقت «تكلّم» عبارت است از اظهار امر مكنون و كمالي كه در متكلّم نهان است: خواه اين اظهار بوسيله لفظ باشد و يا غير لفظ.

بنابراين:

تكلّم خداوند دو نوع خواهد بود:

1- تكلّم به كلام لفظي و تدوين قرآن كريم كه معناي ظاهري كلام است.(دار ماده)

2- تكلّم به كلام تكويني كه احتياج به لفظ ندارد و عبارت است از اظهاركمالات نهاني بوسيله ابداع، اختراع و تكوين نقشهاي عالم وجود.(کلمه کن که از ارده نشات می گیرد)..

علی الظاهر چون دار بهشت دار اراده و از جنس کلمه کن می باشد ؛نتیجتا کلام ایشان نیز تکوینی است یعنی ارادی است.........منتها ممکن است به نحو ابداع این اراده انجام گیرد..........

یا حق

:Gol:بسم الله الرحمن الرحیم:Gol:
با سلام خدمت همگی

erfan_alavi;66273 نوشت:

در برنانه اخیر جناب دکتر میر باقری در مورد کیفیت ان فرمودند،بهشت و جهنم و قیامت همین ماده و عنصر فیزیکی می باشد؛یعنی بهشت و جهنم در یک جهت جغرافیایی و مادی در اسمان هفتم قرار دارد!!!!!یعنی بهشت وجهنم نیز مادی هستند و اگر در اسمان هفتم به چپ و راست حرکت کنی به بهشت می رسی و یا از ان دور می گردی مثل همین فاصله مشهد-تهران!!!!!!!!!!!!!!!

درست است این برنامه در برخی موارد دارای نقص است ولی در این مورد بنا به خود قرآن معاد جسمانی است چرا ؟؟؟
مگر داستان حضرت ابراهیم در مورد باور معاد که چند پرنده را تکه تکه کردند را نشنیده اید بازگشت این موجودات به حیات از چه نوع بود مادی یا معنوی
اینکه شما چنین تعبیراتی بر سخن ایشان می آورید بخاطر این است که درک شما از ماده فقط همین ظواهری است که می بینید و به نظر می رسد بسط روح را هم مد نظر قرار ندادید
1.به نظر شما آیا انفکاک قانون جهت برای ماده بدست مقنن آن غیر ممکن است؟
2.بسیط بودن روح این امکان را فراهم نمی نماید که بدون انفکاک از جسم مادی زمینی دارای جسم مادی اخروی در عین حال باشد؟
3.آیا شما بر این اعتقاد نیستید که عالم ارواح از زمان منفک است؟(پس چون اصالت بر روح است در عین زمان در هر دو عالم قرار دارد و در هر دو جسم است)
4. آیا می توانید این گزاره را رد کنید که دو آسمان می توانند از نظر زمانی به هم مرتبط نباشند؟
5.باید دید منظورشان از وسیله چه بوده ؟که باید بیشتر توضیح می دادند

erfan_alavi;66273 نوشت:

این در حالی است که خداوند در قران می فرماید؛بهشت وجهنم اشخاص در حین زندگی با اشخاص می باشد؛یعنی برخی اشخاص در همین دنیا دارند اتش می خورند ؛حال این چگونه اتشی است که جسمانی هم هست ولی افراد متوجه نیستند که انرا می خورند !!!.....خیلی از سخنان این کارشناسان با ایات قران نمی سازد وبرای شخصی که اطلاعاتی داشته باشد ؛راضی کننده نیست...

این مسئله جناب عالی با بسیط بودن روح و امکان انفکاک زمانی دو آسمان حل می شود
حتی مسئله حدوث
erfan_alavi;66273 نوشت:

این در حالی است که در بحث های مربوطه اصلا خبری از خبره ها و متخصصان این وادی نیست!!!!!!چرا!!!خدا می داند.

من هم قبول دارم خیلی از خبره ها در خانه هایشان هستند و افراد کمتر آگاه با واسطه وارد تلویزیون می شوند

:Gol:والسلام علینا و علی عبادالله الصالحین:Gol:
موضوع قفل شده است