جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اثبات وحدانیت (یکی بودن) خدا

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  نوشته
  2
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12

  اثبات وحدانیت (یکی بودن) خدا
  سلام!
  از دوستان تقاضا دارم که هم برای من که اثبات های مختلف رو بدونم و یقین بیشتری پیدا کنم و هم اینکه منبعی بشه این تاپیک تو این سایت!
  خیلی ممنون فقط دوستان اثبات ها رو از زبان ساده شروع کنند چون واقع یه سری مباحث فلسفی پیش نیاز علمی میخواد و با استاد راهنما بهتره مطالعه بشه!

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  5,274
  حضور
  68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  253
  آپلود
  48
  گالری
  41
  صلوات
  21901  نقل قول نوشته اصلی توسط arashazadi نمایش پست ها
  اثبات وحدانیت (یکی بودن) خدا سلام! از دوستان تقاضا دارم که هم برای من که اثبات های مختلف رو بدونم و یقین بیشتری پیدا کنم و هم اینکه منبعی بشه این تاپیک تو این سایت! خیلی ممنون فقط دوستان اثبات ها رو از زبان ساده شروع کنند چون واقع یه سری مباحث فلسفی پیش نیاز علمی میخواد و با استاد راهنما بهتره مطالعه بشه!
  سلام و درود بر آرش آزاد گرامی

  من استدالا عقلی را می آورم
  استدلالی که براساس یگانگی خداوند مطرح میشود بشکل ذیل است.

  1- انسانها خداوند را با مجموعه ای از صفات متعالی میشناسند ( مانند رحمان رحیم کریم رئوف جبار حکیم هادی معز مذل و ... جمعا 1001 یک صفت از خداوند متعال از طریق کتب الهی و پیامبران برای بشر توصیف گردیده )

  2- تمام آن صفات که عرض شد در یک مسیر و بدون تضاد با یکدیگر و کاملا هم راستا هستند و چون در یک راستا و کاملا هماهنگ و بدون تضاد در تعامل کامل برای هدایت و تعالی انسان هستند پس این نتیجه حاصل میگردد که این صفات متعلق به خداوندی واحد است.

  البه در همین صفات خداوند را با نامهای واحد - احد - لیس کمثله شی ء توصیف کرده .

  یاحق
  علی علیه السلام :
  خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  1,533
  حضور
  27 روز 6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6286  با سلام
  لازم به ذکر است در کتب کلامی و فلسفه برهانهای فراوانی برای وحدانیت خداوند اقامه شده است مثل برهان صدیقین. ولی اگر بخواهیم بعضی از دلایل وحدانیت خدا رو ساده خدمتان عرض کنیم می توانیم به دلایل زیر اشاره کنیم:

  1-
  یکی از صفات ثبوتیه خدا این است که بر همه قدرتها سیطره دارد و مافوق بر تمامی قدرتها و علتهاست. با این توصیف اگر دو قدرت مافوق تصور کنیم، یا یکی از آنها باید مافوق بر دیگری باشد که در این صورت مافوق بودن دبگری منتفی می گردد و یا باید در سطح هم قرار گیرند که در این صورت مافوق بودن هردوی انها منتفی است و از این رو نمی توان پذیرفت که بیش از یک خدا وجود دارد.


  2- حکیم بودن یکی از صفات ثبوتیه خداست و اگر بخواهیم قائل به دو خدا باشیم، باید وجود دو حکمت را در اداره عالم هستی بپذیریم. لذا اگر بگوئبم هر دو خدا یک حکمت دارند، با توجه به اینکه هیچ وقت نمی توان تصور کرد که یک حکمت واحده از دو نیرو بجوشد، باید بگوئیم که این حکمت یک امر واحد است که بر هر2 خدا عارض می گردد و این در حالیست که هیچگاه چیزی بر خدا عارض نمی گردد. زیرا این امر مافوق بودن خدا را زیر سؤال می برد.

  اگر هم بگوئیم این حکمت ذاتی است و از ذات خود خدا می جوشد، پس با وجود دو خدا باید قائل به دو حکمت باشیم و این در حالیست که دو حکمت نمی توانند باهم جمع گردند؛ مگر اینکه مکمل یکدیگر باشند که در این صورت نمی توان قائل به اختبار تام این دو خدا بود و اگرهم مستقل باشند و مکمل یکدیگر نباشند، در اداره عالم هستی باهم تعارض پیدا می کنند و این موجب فساد بوده، در نظم عالم اختلال ایجاد می گردد و حال آنکه یکی از ادله ای که وجود خدا را ثابت می کند، برهان نظم است. از اینرو خدای متعال در قرآن می فرماید:« و إن کان آلهة إلا الله لفسدتا». یعنی: اگر خدایانی غیر از خدای واحد باشند، فساد می شود. این برهان را در ضرب المثل هم اینچنین آورده اند که: آشپز اگر دو تا شود، آش یا شور می شود یا بی نمک.

  در باره توضیحات فوق می توان مثال از سازمانهای مدیریتی و شورائی آورد. چرا که سازمانها یا یرای ایجاد نظم به صورت مدیریتی اداره می شود و یا اگر هم شورائی است، برای جلوگیری از هرج و مرج، یک آئین نامه توافقی بر همه اعضاء شورای آن سازمان حکومت می کند با این تفاوت که این آئین نامه که بین اعضاء آن شوری اتحاد ایجاد می کند، بر ایشان عارض شده و مافوق بر آنان قرار گرفته است و این در ذات مقدس خدا راه ندارد.

  3- در حدیثی قدسی داریم که خدای متعال می فرماید:« کنت کنزاً مخفیاً فاحببت أن أعرف فخلقت الخلق لکی أعرف». یعنی: گنج پنهانی بودم. خواستم شناخته شوم؛ لذا خلقت را خلق کردم تا شناخته شوم. از اینرو هر خدائی آثاری دارد و اگر خدای دیگری هم هست، باید برای شناخته شدنش آثار و آیاتی از خود نشان بدهد و با معجزه و یا مبعوث کردن پیامبر، خبر از وجود خود دهد. این در حالیست که 12400 پیغمبر همگی خبر از وجود یک خدا داده اند و برای وجود خدائی دیگر هیچ نشانه ای نیست.

  4- یکی از صفات ثبوتیه خدا صداقت است. با توجه به این که یک خدا در معجزه اش خبر از وحدانیت خود داده و فرموده است:« قل هو الله احد»، اگر خدای دیگری وجود داشته باشد، این ادعا کذب می باشد و لذا قبل از آنکه خدای دیگری به عنوان خدای دوم ثابت گردد، خدائی این خدا زیر سؤال می رود. حال آنکه دلیل صدق بودن این ادعا، معجزه بودن آن است.
  اثبات وحدانیت (یکی بودن) خدا

  الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

  آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
  فرزند وعیال وخانمان را چه کند.
 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,910
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225  سلام بر بقیة الله الاعظم ومنتظرانش

  در مورد اثبات وحدانیت خداوند بسیاری از علماء مطالبی را ذکر فرموده اند که اکمل و اجماع آن این نتیجه است که تقدیم میکنم خدمت همه ی دوستان

  عالم هستی مخلوق خداوندی است که : عالم ودانا است -قادر و توانا است - مدیر ومدبر است - خالق ورازق است و....که همگی از صفات فعل خداوند و صفات فعل ، انتزاع صفات ذات خداوند وصفات نفس الهی التزام صفات ذات خداوندی می باشد . پس عالم هستی اقرار و استقرار این صفات الهی است.

  در اقرار واستقرار این صفات در عالم ماده لاجرم باید که وقوع در نزول این صفات مؤثر باشد این است که معنای صفات در خداوند و مخلوق او متفاوت است یعنی علم خداوند با علم انسان از نظر وقوع متفاوت است .همچنین سایر صفات نیز به همین ترتیب در استقرار خود در عالم ماده ( نزول حدوث )ومعنا دارد. برای مثال صفت نفسی حیات الهی با صفت حیات در انسان تفاوت معنایی دارد .

  به همین صورت صفت وحدانیت خداوند نیز با آنچه از واحد در نظر ما است متفاوت می باشد . صفت وحدانیت خداوند یک صفت نفسانی است مانند حیات خداوند .
  از این رو تعریفی که بر وحدانیت خداوند می شود یک تعریف مستقر محدود است و حق مطلب آنچنانکه باید ادا نمی شود و اما به هر حال با توجه به درک محصور ومحدود انسان این وحدانیت از طریق کمیتها اینگونه تعریف میشود .
  هر حقیقتی مرزی دارد که در بیرون از آن مرز یافت نمی شودتنها خداست که هیچ محدودیت ومرزی ندارد او به هر تقدیری وجود دارد ومهم نیست که ما چه تصوری از او داریم
  خداوند قادر مطلق است یعنی در قدرت نامحدود است
  خداوند عالم مطلق است یعنی در علم نامحدود است
  خداوند ناظم مطلق است یعنی در نظم بخشیدن نامحدود است
  خداوند........
  ودر تعریف ؛ از خداوندی می گوییم که ذاتش سرچشمه ی تمام صفات ثبوتیه ی نامحدود است .وجودش به هیچ علت وشرطی نیازمند نیست و واضح است در مورد چیزی که نامحدود است نمی توان تعدد را فرض کرد زیرا هر واقعیت فرض شده ای غیر از واقعیت فرض شده ی اولی است .
  پس هر کدام باید محدود ومتناهی باشند و وجود هر یک مرزی برای وجود دیگری خواهد بود .
  شما اگر حجمی را نامحدود فرض کنید پس در کنار ان حجمی دیگر را نمیتوان فرض کرد واگر هم فرض کنیم همان حجم اولی خواهد بود بنا بر این خداوند یکی است و شریکی ندارد .(علامه طباطبا یی -شیعه در اسلام )

  .................................................. .......................... حق یارتان .................................................. ................................
  ویرایش توسط ••ostad•• : ۱۳۸۹/۰۹/۱۲ در ساعت ۱۸:۰۹

 8. صلوات


 9. #5

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  علاقه
  حکمت،هنر
  نوشته
  325
  حضور
  19 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  5
  صلوات
  2191  با عرض سلام خدمت دوستان؛
  نقل قول نوشته اصلی توسط arashazadi نمایش پست ها
  از دوستان تقاضا دارم که هم برای من که اثبات های مختلف رو بدونم و یقین بیشتری پیدا کنم و هم اینکه منبعی بشه این تاپیک تو این سایت!

  براهین اثبات خدا نیاز به مقدمات عقلی داره، در بررسی نتایج برهانها یا در تائید اونها در مراحل بعدی میشه از مقدمات نقلی هم استفاده کرد. به همین علت بخش براهین اثبات خدا در انجمن کلام گنجانده شده که زمینۀ بحثهای عقلی و نقلی در اونجا فراهمه. پس با اجازۀ کاربر محترم بنده این تاپیکو میبندم؛ اگه براهین مورد نظرتونو در انجمن کلام پیدا نکردین میتونین تاپیک جدیدی در بخش مرتبط استارت بزنید.
  نقل قول نوشته اصلی توسط arashazadi نمایش پست ها
  فقط دوستان اثبات ها رو از زبان ساده شروع کنند چون واقع یه سری مباحث فلسفی پیش نیاز علمی میخواد و با استاد راهنما بهتره مطالعه بشه!

  ممنون از تذکرتون.
  بنده هم از کارشناسان محترم تقاضا دارم که بحثهای سنگین فلسفی یا کلامی رو متناسب با سطح مخاطب ساده تر بیان کنند. و حتی المکان اصطلاحات رو توضیح بدن و یا در صورت نیاز به *** درسنامه ی خداشناسی ***ارجاع داده بشه.
  با تشکر.
  ویرایش توسط رزسفید : ۱۳۸۹/۰۹/۱۳ در ساعت ۰۹:۲۵

  لا إله إلا أنت سبحانک إنی کنت من الظالمین


 10. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۰۹, ۱۴:۴۰ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود