در تفسیر آیه 56 سوره هود؟؟!!

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
در تفسیر آیه 56 سوره هود؟؟!!

إِنِّي تَوَكَّلْتُ عَلَى اللّهِ رَبِّي وَرَبِّكُم مَّا مِن دَآبَّةٍ إِلاَّ هُوَ آخِذٌ بِنَاصِيَتِهَا إِنَّ رَبِّي عَلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ (هود/56﴾
در حقيقت من بر خدا پروردگار خودم و پروردگار شما توكل كردم هيچ جنبنده‏اى نيست مگر اينكه او مهار هستى‏اش را در دست دارد به راستى پروردگار من بر راه راست است (هود/56)

« در تفسیر این آیه آمده است: هیچ جنبنده ای بدون اراده خداوند ، قادر بر ضرر رسانی به دیگری نیست.» ( کتاب تفسیر نور / حاج شیخ محسن قرائتی / ج5 / چاپ 1383/ ص339 )

البته تفسیربا استناد به آیه قبل و این آیه است. آیه قبل اینه:
مِن دُونِهِ فَكِيدُونِي جَمِيعًا ثُمَّ لاَ تُنظِرُونِ ﴿55﴾
پس همه شما در كار من نيرنگ كنيد و مرا مهلت مدهيد (55)

سؤال:اصلا ممکن نیست که خدا ضرر کسی رو بخواد. پس این تفسیر چه معنایی داره؟!!!!!!!:Gig:

لطفا جواب؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :Ghamgin:

با سلام
علاوه بر يادى كه از هود - پيامبر قوم عاد - در آيات 50 تا 60 شده است، اين سوره مشتمل بر معارف الهى و احكام و عبادات، و آغاز و فرجام خلقت مى‏باشد و از آيه 25 تا 45 سرگذشت مفصل نوح پيامبر و همچنين سرگذشت صالح و لوط و شعيب و موسى نقل شده است.
پيامبر فرموده: سوره هود مرا پير كرد. اين بخاطر آيه 112 است كه خدا دستور به استقامت مى‏دهد.

برای روشن شدن مطلب تفسیر هر ۲ آیه را میاورم !
مِن دُونِهِ فَكِيدُونِي جَمِيعًا ثُمَّ لاَ تُنظِرُونِ ﴿55﴾
پس همه شما در كار من نيرنگ كنيد و مرا مهلت مدهيد (55)

كلمه‏ى «اِعتراء» به معناى اعتراض و اصابت است.
حضرت هود براى اثبات پوچى قدرت‏هاى خيالى بت‏پرستان، آنان را به مبارزه طلبيد، همان گونه كه حضرت نوح‏عليه السلام به مردم گفت: «فاجمعوا امركم و شركائكم ثم لايكن امركم عليكم غمّة، ثم اقضوا الىّ و لاتنظرون»
شما هر كارى مى‏خواهيد انجام دهيد، ولى بدانيد كه ضررى به من نخواهد رسيد، پيامبر اسلام نيز مى‏فرمود: «قل ادعوا شركائكم ثم كيدون فلاتنظرون»
1- قوم عاد بر اين باور بودند كه هر بت و معبودى از آنها در بخشى از امور جهان كارآيى دارد. «بعض الهتنا»
2- نسبت جنون دادن به انبيا و سنّت شكنان و مصلحان جامعه كه بر عليه خرافات قيام كرده‏اند، امر تازه‏اى نيست. «اعتراك ...بسوء»
3- اعلام برائت و بيزارى از شرك و افراد مشرك، سيره و روش انبياى الهى بوده است. «برئ ممّا تشركون»
4- در برابر خرافات بايد قاطعانه ايستاد. «انّى برىٌ مما تشركون»
5 - مبارزه‏طلبى هودعليه السلام، دليل حقّانيّت وقاطعيّت او وراه اوست. «فكيدونى...»
6- انبيا از هيچ قدرتى نمى‏ترسند. «فكيدونى جميعاً»
7- بت‏ها هيچ قدرتى ندارند. «فكيدونى جميعاً»

إِنِّي تَوَكَّلْتُ عَلَى اللّهِ رَبِّي وَرَبِّكُم مَّا مِن دَآبَّةٍ إِلاَّ هُوَ آخِذٌ بِنَاصِيَتِهَا إِنَّ رَبِّي عَلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ (هود/56﴾
در حقيقت من بر خدا پروردگار خودم و پروردگار شما توكل كردم هيچ جنبنده‏اى نيست مگر اينكه او مهار هستى‏اش را در دست دارد به راستى پروردگار من بر راه راست است (هود/56)

1- توجّه به ربوبيّت همه‏جانبه خدا، زمينه‏ى توكّل براوست.«توكّلت... ربّى‏وربّكم»
2- توكّل، زمينه‏ى شجاعت است. «فكيدونى جميعاً... انى توكّلت» (با تكيه و اتكال بر خداوند، مى‏توان در برابر جهانى ايستاد)
3- هيچ جنبنده‏اى بدون اراده‏ى خداوند، قادر بر ضرررسانى به ديگرى نيست. «فكيدونى جميعاً... ما من دابّة الاّ و هو آخذ بناصيتها»
4- خداوند، هم بر همه چيز سلطه ‏ى كامل دارد و هم عادل است. «آخذبناصيتها، على صراط مستقيم»
5 - بر كسى تكيه كنيم كه علاوه بر قدرت، عدالت نيز داشته باشد. «توكّلت ، آخذ ، على صراط مستقيم»
6- در مقابل عناد و لجاجت كفّار، بايد از قهر و عدل الهى سخن گفت. «آخذ بناصيتها، على صراط مستقيم
»
تفسیر نور

زینب;65843 نوشت:
سؤال:اصلا ممکن نیست که خدا ضرر کسی رو بخواد. پس این تفسیر چه معنایی داره؟!!!!!!!

کاربر گرامی و پرسشگر بزرگوار به چند نکته توجه کنید :
1. خداوند متعال در آیه یاد شده سخن از مالکیت وطلق خود بر جهان و موجودات به میان آورده و اینکه همه موجودات و جنبندگان در قبضه قدرت خداوند هستند .
2. در مرحله نخست و در عالم تکوین فرمان همه موجودات به دست و قدرت خداست ولی در عالم تشریع ممکنه جنبندگان در راستای ماموریت های محوله از طرف خداوند و یا برای امتحان و آزمایش بشریت و یا برای تکامل و هماهنگ شدن با چرخه هستی اموری را عهده دار باشند .
ممکنه کار و عمل اینها به ظاهر ضرر و قبیح باشه ولی در واقع حکمت های فراوانی در این باشد .
بنابر این در آیه یاد شده سوره هود منظور خداوند این بوده که همه جهان هستی بر اساس خواست و مصلحت و مشیت الهی شکل گرفته است .

ر.ک : عدل الهی ، شهید مرتضی مطهری ، انتشارات صدرا

موضوع قفل شده است