جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: در تفسیر آیه 56 سوره هود؟؟!!

نوشته
    666
    حضور
    4 روز 12 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    70
    آپلود
    1
    گالری
    423
    صلوات
    6907

در تفسیر آیه 56 سوره هود؟؟!!

إِنِّي تَوَكَّلْتُ عَلَى اللّهِ رَبِّي وَرَبِّكُم مَّا مِن دَآبَّةٍ إِلاَّ هُوَ آخِذٌ بِنَاصِيَتِهَا إِنَّ رَبِّي عَلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ (هود/56﴾
    در حقيقت من بر خدا پروردگار خودم و پروردگار شما توكل كردم هيچ جنبنده‏اى نيست مگر اينكه او مهار هستى‏اش را در دست دارد به راستى پروردگار من بر راه راست است (هود/56)

« در تفسیر این آیه آمده است: هیچ جنبنده ای بدون اراده خداوند ، قادر بر ضرر رسانی به دیگری نیست.» ( کتاب تفسیر نور / حاج شیخ محسن قرائتی / ج5 / چاپ 1383/ ص339 )

البته تفسیربا استناد به آیه قبل و این آیه است. آیه قبل اینه:
    مِن دُونِهِ فَكِيدُونِي جَمِيعًا ثُمَّ لاَ تُنظِرُونِ ﴿55﴾
    پس همه شما در كار من نيرنگ كنيد و مرا مهلت مدهيد (55)

سؤال:اصلا ممکن نیست که خدا ضرر کسی رو بخواد. پس این تفسیر چه معنایی داره؟!!!!!!!
    ویرایش توسط زینب سادات : ۱۳۸۹/۰۹/۱۰ در ساعت ۲۲:۴۳

و خداوند
    سعادت ما را بر خود واجب ساخته
    پس
    نماز را بر ما واجب ساخت...
    تا سعادت ما را
    تضمین کند...

๑۩ تصاویر و طراحی های اسلامی ۩๑

2. صلوات ها 6

نوشته
    666
    حضور
    4 روز 12 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    70
    آپلود
    1
    گالری
    423
    صلوات
    6907

لطفا جواب؟؟؟؟؟؟؟؟؟

4. صلوات

نوشته
    10,905
    حضور
    85 روز 21 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40426

با سلام
    علاوه بر يادى كه از هود - پيامبر قوم عاد - در آيات 50 تا 60 شده است، اين سوره مشتمل بر معارف الهى و احكام و عبادات، و آغاز و فرجام خلقت مى‏باشد و از آيه 25 تا 45 سرگذشت مفصل نوح پيامبر و همچنين سرگذشت صالح و لوط و شعيب و موسى نقل شده است.
    پيامبر فرموده: سوره هود مرا پير كرد. اين بخاطر آيه 112 است كه خدا دستور به استقامت مى‏دهد.

برای روشن شدن مطلب تفسیر هر ۲ آیه را میاورم !
    مِن دُونِهِ فَكِيدُونِي جَمِيعًا ثُمَّ لاَ تُنظِرُونِ ﴿55﴾
    پس همه شما در كار من نيرنگ كنيد و مرا مهلت مدهيد (55)

كلمه‏ى «اِعتراء» به معناى اعتراض و اصابت است.
    حضرت هود براى اثبات پوچى قدرت‏هاى خيالى بت‏پرستان، آنان را به مبارزه طلبيد، همان گونه كه حضرت نوح‏عليه السلام به مردم گفت: «فاجمعوا امركم و شركائكم ثم لايكن امركم عليكم غمّة، ثم اقضوا الىّ و لاتنظرون»
    شما هر كارى مى‏خواهيد انجام دهيد، ولى بدانيد كه ضررى به من نخواهد رسيد، پيامبر اسلام نيز مى‏فرمود: «قل ادعوا شركائكم ثم كيدون فلاتنظرون»
    1- قوم عاد بر اين باور بودند كه هر بت و معبودى از آنها در بخشى از امور جهان كارآيى دارد. «بعض الهتنا»
    2- نسبت جنون دادن به انبيا و سنّت شكنان و مصلحان جامعه كه بر عليه خرافات قيام كرده‏اند، امر تازه‏اى نيست. «اعتراك ...بسوء»
    3- اعلام برائت و بيزارى از شرك و افراد مشرك، سيره و روش انبياى الهى بوده است. «برئ ممّا تشركون»
    4- در برابر خرافات بايد قاطعانه ايستاد. «انّى برىٌ مما تشركون»
    5 - مبارزه‏طلبى هودعليه السلام، دليل حقّانيّت وقاطعيّت او وراه اوست. «فكيدونى...»
    6- انبيا از هيچ قدرتى نمى‏ترسند. «فكيدونى جميعاً»
    7- بت‏ها هيچ قدرتى ندارند. «فكيدونى جميعاً»

إِنِّي تَوَكَّلْتُ عَلَى اللّهِ رَبِّي وَرَبِّكُم مَّا مِن دَآبَّةٍ إِلاَّ هُوَ آخِذٌ بِنَاصِيَتِهَا إِنَّ رَبِّي عَلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ (هود/56﴾
    در حقيقت من بر خدا پروردگار خودم و پروردگار شما توكل كردم هيچ جنبنده‏اى نيست مگر اينكه او مهار هستى‏اش را در دست دارد به راستى پروردگار من بر راه راست است (هود/56)

1- توجّه به ربوبيّت همه‏جانبه خدا، زمينه‏ى توكّل براوست.«توكّلت... ربّى‏وربّكم»
    2- توكّل، زمينه‏ى شجاعت است. «فكيدونى جميعاً... انى توكّلت» (با تكيه و اتكال بر خداوند، مى‏توان در برابر جهانى ايستاد)
    3- هيچ جنبنده‏اى بدون اراده‏ى خداوند، قادر بر ضرررسانى به ديگرى نيست. «فكيدونى جميعاً... ما من دابّة الاّ و هو آخذ بناصيتها»
    4- خداوند، هم بر همه چيز سلطه ‏ى كامل دارد و هم عادل است. «آخذبناصيتها، على صراط مستقيم»
    5 - بر كسى تكيه كنيم كه علاوه بر قدرت، عدالت نيز داشته باشد. «توكّلت ، آخذ ، على صراط مستقيم»
    6- در مقابل عناد و لجاجت كفّار، بايد از قهر و عدل الهى سخن گفت. «آخذ بناصيتها، على صراط مستقيم
    »
    تفسیر نور
    حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

6. صلوات ها 2

علاقه
    قرآن و اهل بیت
    نوشته
    173
    حضور
    2 روز 19 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1112

نقل قول نوشته اصلی توسط زینب نمایش پست ها
    سؤال:اصلا ممکن نیست که خدا ضرر کسی رو بخواد. پس این تفسیر چه معنایی داره؟!!!!!!!
    کاربر گرامی و پرسشگر بزرگوار به چند نکته توجه کنید :
    1. خداوند متعال در آیه یاد شده سخن از مالکیت وطلق خود بر جهان و موجودات به میان آورده و اینکه همه موجودات و جنبندگان در قبضه قدرت خداوند هستند .
    2. در مرحله نخست و در عالم تکوین فرمان همه موجودات به دست و قدرت خداست ولی در عالم تشریع ممکنه جنبندگان در راستای ماموریت های محوله از طرف خداوند و یا برای امتحان و آزمایش بشریت و یا برای تکامل و هماهنگ شدن با چرخه هستی اموری را عهده دار باشند .
    ممکنه کار و عمل اینها به ظاهر ضرر و قبیح باشه ولی در واقع حکمت های فراوانی در این باشد .
    بنابر این در آیه یاد شده سوره هود منظور خداوند این بوده که همه جهان هستی بر اساس خواست و مصلحت و مشیت الهی شکل گرفته است .

ر.ک : عدل الهی ، شهید مرتضی مطهری ، انتشارات صدرا
    زمستانی سرد کلاغ غذا نداشت تا جوجه هایش را سیر کند

ناچار گوشت بدن خود را میکند و به جوجه ها میداد

زمستان تمام شد و جوجه ها زنده ماندند و کلاغ مرد

جوجه ها گفتند خوب شد که مرد خسته شدیم از این غذای تکراری

8. صلوات

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)