جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اصول اساسی مطالعه

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  1,354
  حضور
  30 روز 10 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12298

  اصول اساسی مطالعه
  اصول اساسی مطالعه
  برای یک مطالعه ی موثرومفید چه اصولی بایدرعایت شود؟
  چگونه می توان بهره وری مطالعه را افزایش داد؟
  نکاتی که دراین قسمت مطرح میشوند شایدخیلی ساده به نظربرسند،اما همین نکات ساده به میزان غیرقابل تصوری درکیفیت مطالعه تاثیر دارند. این اصول،تقریبا ارتباطی با موضوع یا عنوان درسی ندارند و به عبارت بهتر،اصولی هستند که باید همیشه و در هر درسی رعایت شوند. یک نکته ی ظریف دراستفاده از این اصول آن است که دانش آموزان تصور میکنند باید زمانی راصرف آنها نمایند،درصورتی که از وقت خود میتوانند به شکل دیگری بهره ببرند.این تصورغیرمنطقی باعث می شود دانش آموزان به همان شیوه های نادرست خود ادامه دهند. برخلاف تصور،رعایت این اصول،حتی اگردرابتدای کارزمانی را از وقت دانش آموزان بگیرد، درادامه به شدت موجب صرفه جویی در زمان خواهد شد.
  کل خوانی
  یک اشکال مهم دانش آموزان در مطالعه این است که آنها مطالب را جزء جزء خوانده و بعد این اجزاء را به هم ارتباط میدهند.کل خوانی یک اصل بسیار مهم درمطالعه است ومنظور ساده از آن این است که قبل ازشروع مطالعه هر کتاب یا موضوع کلی،ابتدا باید چهارچوب یا طرح کلی ازآن در ذهن ایجاد کنیم.کلی خوانی باعث ایجاد ارتباط بیشتر بین مطالب و همچنین ایجاد نظم ذهنی میشود.بنابراین درمطالعه توصیه میشود وقتی کتاب یایک موضوع کلی را شروع میکنید. ابتدا برفهرست مطالب توجه وتمرکز نمایید.ببینید چه ارتباطی بین مطالب وجود دارد؟درموردکدام موضوعات سابقه ی ذهنی دارید و کدام مطالب جدید هستند؟بعد از آن در یک فرصت زمانی مناسب و با حوصله و تامل کتاب را از ابتدا تا انتها ورق بزنید و مجموعه مطالب آن را مرور نمایید.مطمئن باشید همین کار ساده و وقت اندکی که برای بررسی فهرست و مرور مطالب صرف می کنید،بازده مطالعه شما را چندین برابر افزایش خواهد داد.
  با رعایت اصل کل خوانی به ارتباط بین مطالب و ایجاد نظم ذهنی خود کمک کنید.
  توجه به عناوین و سرفصلها
  هر مطلب کلی از کتاب وبخشهای مختلف آن از یک سری سرفصلها وعناوین فرعی تشکیل شده است.شاید باور نکنیدکه همین سر فصلها وعناوین فرعی چقدر دریادگیری و درک بهتر مطلب میتوانند مؤثر باشند.برای شما پیش آمده، سر جلسه امتحان به سؤالی بر خوردهاید که می دانید حتما جواب آن را خواندهاید ولی هر چه به ذهن خود فشار می آورید این جواب را به خاطرنمی آورید.دلیل این امرهمین است که درحین مطالعه عناوین رامانند متن کتاب خوانده اید.
  توجه و تمرکز بر سرفصلها و عناوین فرعی نه تنها موجب تقویت هشیاری میشود،بلکه باعث میگردد شما ارتباط بین مطالب را گم نکنید و بدانید که بین قسمتهای مختلف یک موضوع چه ارتباطی وجود دارد.بنابراین توصیه میکنیم که درآغاز هرفصل،هم به موضوع اصلی وهم به عناوین فرعی با دقت بیاندیشید وسعی کنیددرذهن خودارتباط بین مطالب را با دقت جا بیاندازید.
  کلید بر روی سرفصلها و عناوین فرعی تامل و تمرکز کنید.
  شیوه ی یادگیری
  دو شیوه ی یادگیری وجود دارد .متراکم و فاصله دار،در شیوهی متراکم،فرد وقتی شروع به مطالعه می کند تا زمانی که فرصت دارد پیش می رود واستراحتی برای خود درنظرنمی گیرد.امادر شیوه ی فاصله دار،فرد زمان هایی را برای مطالعه وزما ن هایی 60 دقیقهای یک فرصت استراحت 10 - نیز برای استراحت درنظر میگیرد.مثلا اگر 4 ساعت وقت دارد بعد از هر مطالعه 70دقیقه ای به خود می دهد.
  پژوهش ها نشان دادهاندکه یادگیری فاصلهدار نتایجی به مراتب بهتراز یادگیری متراکم دارد.عدهای با این تصور که هیچ زمانی را از دست ندهندفرصت استراحت را هم مغتنم شمرده و به کار خود ادامه میدهند.اما مطمئن باشید که این فرصت نه تنها زمان از دست رفته نیست بلکه تا حد غیر قابل تصوری،بهره وری مطالعه را افزایش میدهد.
  ساعات و فرصت های مطالعه را به زمان هایی برای مطالعه و زمان هایی را برای استراحت تقسیم کنید.
  نتیجه گیری
  1 -با رعایت اصل کل خوانی به ارتباط بین مطالب و ایجاد نظم ذهنی خود کمک کنید.
  2 -بر روی سرفصلها و عناوین فرعی تامل و تمرکز کنید.
  3 - با درک و فهم بهتر موضوعات،به ارتباط مطالب و در نتیجه افزایش سطح یادگیری کمک کنید.
  4 -ساعات و فرصت های مطالعه را به زمان هایی برای مطالعه و زمان هایی را برای استراحت تقسیم کنید.
  ویرایش توسط امیدوار : ۱۳۸۹/۰۳/۱۰ در ساعت ۲۲:۱۵

 2. صلوات ها 10


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود