صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تفریحات سالم از دیدگاه اسلام

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  1,353
  حضور
  30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12339

  تفریحات سالم از دیدگاه اسلام
  همانگونه که بدن آدمی به انواع غذاها محتاج است، روح او نیز به شادابی و تفریحات سالم نیازمند است و غذای روح و روان ، همانند غذای جسم مطرح است.

  با بررسی سیره عملی حضرت امیرالمومنین علیه السلام ، این حقیقت را به روشنی درمی‌یابیم.  نظر به آب گودالها پس از باران

  حضرت علی علیه السلام می‌فرماید: شبی در مدینه باران فراوانی بارید و بیابانها و گودالها پر از آب شد.
  صبح آن روز رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به من فرمود: بیا تا به صحرای "عقیق" برویم و طراوت و صفای آبهای جمع شده در گودالها و دره‌ها را تماشا کنیم .
  همراه پیامبر به تماشای بیابان رفتیم، درحالیکه منظره‌های زیبای طبیعت را نگاه می‌کردیم، عرض کردم: ای رسول خدا! اگر دیشب اطلاع می‌دادید، غذایی آماده می‌کردم.

  پیامبر فرمود: « آن کس که ما را تا اینجا آورده است، نمی‌گذارد گرسنه بمانیم.» ناگاه ابری آمد، خود را پایین کشید و سفره غذایی در پیش روی پیامبر انداخت. در آن سفره ، انارهای زیبایی بود که به آن طراوت و زیبایی ، هیچ چشمی ندیده بود. از آن انارها خوردیم و مقداری برای فاطمه علیها سلام و فرزندان خود برداشتیم.  استفاده از زیباییهای طبیعت

  حضرت علی علیه السلام وقتی به سوی صفین حرکت می‌فرمود، به سرزمین "بلیخ" رسید که جای خوش آب و هوایی بود و رودخانه بزرگ و پر آبی داشت. مناظر زیبای آن سرزمین ، امام علی علیه السلام را به خود مشغول کرد. آن حضرت دستور داد تا سپاهیان مدتی در آنجا بمانند، از آب و هوای دلنشین آن سامان بهره مند گردند و استراحت کنند.

  با اینکه حضرت علی علیه السلام در حال پیشروی به سوی سرزمین صفین بود و جنگ بسیار سرنوشت سازی را در پیش رو داشت، و لشکر چند ده هزار نفری را رهبری می‌کرد، اما از تفریحات سالم سربازان و بهره مندی از زیباییهای طبیعت غفلت نفرمود.  شنا و تیراندازی

  جوانان و نوجوان ، برای رشد و کمال روحی و جسمی هم به فعالیتهای بدنی نیاز دارند و هم به طراوت و شادابی روح. باید تفریحات سالم را ، بگونه‌ای برای جوانان فراهم کرد که هم وقت آنها را پر کند و بیکار و سرگردان نمانند و هم در رشد جسمی و روانی آنان تاثیر داشته باشد.

  حضرت علی علیه السلام به دو نوع از سرگرمیهای خوب اشاره می‌فرماید: "علـِّموا اولادکم ، السباحة و الرمایة."
  به کودکان و نوجوانان خود ، شنا و تیراندازی بیاموزید. (البته قابل ذکر است که در زمان حضرت علی علیه السلام تیراندازی و فراگیری آن امر مهمی بود اما در این زمان شاید فراگیری موارد دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار باشد.)  شوخیهای متواضعانه

  خندیدن و خنداندن به دور از رفتارها و الفاظ زشت ، مانعی ندارد. بین دروغ گفتن و مسخره کردن ، بازی کردن با آبروی مردم ، و فروتنی و متواضع بودن فرق است.


  حضرت علی علیه السلام مردی بذله گو نبود، اما همواره لبخند بر لبان مبارکش بود و در برخورد با کوچک و بزرگ ، شاد و دارای چهره‌ای شاداب و خندان بود.

  به چند نمونه عملی از این رفتارها توجه کنید:  رسول گرامی اسلام در فرصتهای مناسب اصحاب و یاران خود را می‌خنداند و آنان را شاداب و سرحال نگه می‌داشت.

  یک روز رسول خدا به پیرزنی فرمود: چرا تلاش می‌کنی، پیرزنها به بهشت نمی‌روند. آن زن ناراحت شد و گفت: یا رسول الله ، من به بهشت نمی‌روم؟ رسول خدا در حالی که می‌خندید فرمود: همه جوان شده و وارد بهشت می‌گردند.

  روزی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم با امام علی علیه السلام در مجلسی ، خرما تناول می‌فرمود و هسته‌های خرما را مقابل علی علیه السلام می‌گذاشت، بگونه‌ای که اگر کسی وارد می‌شد فکر می‌کرد همه خرماها را علی علیه السلام خورده و آن حضرت چیزی تناول نفرموده است. پیامبر خطاب به حضرت علی فرمود: « شما زیاد خرما خورده‌اید؟» حضرت علی جواب داد: « آن کس زیادتر خورده که خرما را با هسته آن تناول کرده است.» و لبخند بر لبان پیامبر نقش بست.

  روزی ابوبکر و عمر ، دو طرف حضرت علی علیه السلام راه می‌رفتند چون قد آن دو نفر کمی بلندتر از آن حضرت بود، عمر جملاتی را به شوخی و طنز مطرح کرد و خطاب به حضرت گفت: اَنت فی بَینِنَا کَنُونِ « لَنا».


  علی! تو در میان ما، مثل حرف " نون" در " لنا" هستی. حضرت علی علیه السلام بلافاصله پاسخ داد که : اِن لَم اَکُن اَنا اَنتُم « لا». یعنی اگر من نباشم، شما چیزی نیستید چون "لا" یعنی "هیچ".
  قبول هدیه حلوا و شوخی کردن: روزی یکی از دوستان امام علی علیه السلام حلوایی تهیه کرد و از آن حضرت خواست تا تناول فرماید. امام فرمود: مناسبت آن چیست؟ جواب داد: امروز نوروز است (روز عید است). حضرت از آن حلوا میل فرمود، خندید و چنین شوخی کرد که اگر می‌توانی همه روز را نوروز قرار ده.  شنا در رودخانه


  یکی از لذتهای حلال و تفریحات نشاط آور ، شنا کردن است. و در روایات اسلامی به یادگیری شنا بسیار سفارش شده است. حضرت علی علیه السلام به شنا کردن علاقه داشت، با اینکه می‌توانست روزهای جمعه در منزل غسل جمعه کند اما به کنار رودخانه می‌رفت و در رودخانه غسل جمعه و شنا می‌کرد.
  اشعث بن عبد می‌گوید: یک روز جمعه ، علی علیه السلام را دیدم که در رودخانه فرات شنا می کرد و غسل جمعه انجام می‌داد و در آن روز با پیراهنی نو ، نماز جمعه خواند.

  .
  ویرایش توسط آذر بانو : ۱۳۹۰/۰۲/۱۶ در ساعت ۱۳:۵۹

 2. صلوات ها 17


 3.  

 4. #2
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  1,353
  حضور
  30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12339

  تفریحات سالم در اسلام
  • حضرت علی علیه‌السلام ، همواره از شوخیهای زشت و بی معنا پرهیز می‌فرمود و عمر وعاص را در مورد پخش اینگونه شایعات مورد نکوهش قرار داد و در خطبه 84 مرز میان شوخیهای ناروا و روا را روشن ساخته و فرمود: شگفتا از عمر وعاص پسر نابغه! میان مردم شام گفت من اهل شوخی و خوش گذرانی بوده و عمر ، بیهوده می‌گذرانم! حرفی باطل است و گناه را در میان شامیان انتشار داده است.

   مردم آگاه باشید! بدترین گفتار دروغ است. عمر وعاص سخن می‌گوید، پس دروغ می‌بندد. وعده می‌دهد و خلاف آن مرتکب می‌شود. درخواست می‌کند و اصرار می‌ورزد. اما اگر چیزی از او بخواهند، بخل می‌ورزد. به پیمان خیانت می‌کند و پیوند خویشاوندی را قطع می‌نماید. پیش از آغاز نبرد در هیاهو و امر و نهی ، بی‌مانند است تا آنجا که دستها به سوی قبضه شمشیرها نرود. اما در آغاز نبرد و برهنه شدن شمشیرها ، بزرگترین نیرنگ او این است که ... ، فرار نماید.

   آگاه باشید! به خدا سوگند که یاد مرگ مرا از شوخی و کارهای بیهوده باز می‌دارد، ولی عمر وعاص را فراموشی آخرت از سخن حق باز داشته است. با معاویه بیعت نکرد مگر بدان شرط که به او پاداش دهد و در برابر ترک دین خویش ، رشوه‌ای تسلیم او کند.
  حضرت علی علیه السلام در حکمت 450 نهج البلاغه شوخیهای ناروا را تذکر می‌دهد و می‌فرماید:

  « هیچ کس شوخی بیجا نکند جز آنکه مقداری از عقل خویش را از دست بدهد.»

  .

  ویرایش توسط آذر بانو : ۱۳۹۰/۰۲/۱۶ در ساعت ۱۴:۰۰ دلیل: پرهيز از شوخيهاي زشت و بي معنا

 5. صلوات ها 7


 6. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  985
  حضور
  1 روز 20 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8589  اهميت دادن به تفريح، مزاح و شادي در روابط
  اگر چه خانه علي و زهرا، كانون ساده زيستي،‌ زهد، ايثار، انفاق، جهاد، سياست،‌ انديشه، شجاعت و هزاران فضيلت ديگر بود و اگر چه آنها مظلوم ترين انسانهاي عالم هستند و عمري پررنج و مصيبت داشتندو ليكن زندگي آنان خالي از لحظات شيرين و دلپسند تفريح و شادي هم نبود. چرا كه علي (ع) و زهرا (س) هم انسانند و انسان هم به شادي و تفريح احتياج دارد،‌ اما از آنجا كه علي و زهرا در بالاترين مراتب انسانيت قرار دارند، تفريح و شاديشان هم متناسب با روح متكاملشان و به دور از هر گونه افراط و تفريط است.

  از روزگار آموختم بغض هایم را نگویم گاهی سبک نشوم سنگین ترم.

 7. صلوات ها 11


 8. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  20,858
  حضور
  212 روز 22 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  585
  صلوات
  151445


  این تاپیک رو هم ببینید: اسلام و تفریح
  ویرایش توسط حاج علی : ۱۳۹۱/۱۱/۰۶ در ساعت ۱۰:۲۲ دلیل: با کسب اجازه از کارشناس محترم،اصلاح لینک
  گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
  گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

 9. صلوات ها 12


 10. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  4,747
  حضور
  46 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  41
  صلوات
  26912  امام رضا عليه السلام مي‌فرمايد:

  تفریحات سالم از دیدگاه اسلام

  خود را با كار مداوم خسته نكنيد و براي خود تفريح و تنوع قرار دهيد ولي از كاري كه در آن اسراف باشد يا شما را در اجتماع سبك كند پرهيز كنيد.

  تفریحات سالم از دیدگاه اسلام


  بحار الانوار، ج 78، ص 346.


 11. صلوات ها 12


 12. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  4,747
  حضور
  46 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  41
  صلوات
  26912  قرآن در گردش‏ها و تفریح‏ها به دو نکته انسان را توجّه داده است .


  تفریحات سالم از دیدگاه اسلام

  1- تفریح، فقط گردش بدون اندیشه و تفکر، و بدون عبرت‏گیرى و پندپذیرى نباشد، انسانهایى که در صحراها و کنار دریاهاو... گردش مى‏کنند و یا مسافرتهایى در شهرها و آثار باستانى دارند، با تفکّر و اندیشه به آن محلهاى گردشى بنگرند، و از این راه به عظمت خالق و صانع آنها پى برند. و همین طور از سرانجام شاهان و ظالمان و کاخهاى بجاى مانده از آنها درس عبرت بگیرند.

  2- تفریح، باعث آلوده شدن انسان به گناهان دیگر نشود، دشمنان تلاش دارند میادین ورزشى و تفریحى: محلّى براى آلوده کردن مردم، مخصوصاً جوان‏ها باشد، و تا حدودى به این امر موفق شده‏اند، شاهدش این است که بیشترین بى‏حرمتى‏ها را نسبت به مسائل دینى در پارک‏ها، کنار دریاها، و بعضى میادین ورزشى، و مسیر رفت و آمد این مکان‏ها مشاهده مى‏کنیم.

  قرآن هشدار مى‏دهد که به بهانه ورزش و تفریح و گردش، شما را نبرند، چنان که برادران یوسف به بهانه تفریح او را بردند و به داخل چاه افکندند.

  یکى از مفسّران در این زمینه مى‏گوید: «همانگونه که برادران یوسف از علاقه انسان مخصوصاً نوجوان به گردش و تفریح براى رسیدن به هدفشان سوء استفاده کردند در دنیاى امروز نیز دستهاى مرموز دشمنان حق و عدالت از مسأله ورزش و تفریح براى مسموم ساختن افکار نسل جوان سوء استفاده فراوان مى‏کنند باید به هوش بود که ابرقدرتهاى گرگ صفت در پوشش ورزش و تفریح، نقشه‏هاى شوم خود را میان جوانان به نام ورزش و مسابقات منطقه‏اى یا جهانى پیاده نکنند.»
  تفریحات سالم از دیدگاه اسلام


 13. صلوات ها 9


 14. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  4,747
  حضور
  46 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  41
  صلوات
  26912  شادى (و تفریح) عامل غمزدایى است

  تفریحات سالم از دیدگاه اسلام

  على (ع) فرمود:

  «السّرور یبسط النّفس و یثیر النّشاط، الغمّ یقبض النّفس و یطوى الانبساط؛

  شادى روح انسان را باز (و بلند پرواز نموده) نشاط را مى‏انگیزاند
  غصّه نفس انسانى را در فشار قرار داده و در حصر نگاه مى‏دارد و فضاى نشاط را مى‏پیچد(و جمع مى‏کند)»

  تفریحات سالم از دیدگاه اسلام
 15. صلوات ها 7


 16. #8

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  دین و موضوعات دینی
  نوشته
  5,952
  حضور
  80 روز 5 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  131
  آپلود
  0
  گالری
  1505
  صلوات
  54604

  تفریحات سالم از نظر دین عزیز اسلام چیست؟ مخصوص این زمان نسخه بدهید؟
  سلام دوستان
  عرض ادب و احترام خدمت همه سروران گرامی

  تفریحات سالم از نظر دین عزیز اسلام چیست؟ مخصوص این زمان نسخه بدهید؟

  عزیزان در این قسمت قصد داریم در مورد تفرحیات سالم از نظر دین اسلام که در دوره زمانی ما کاربرد دارد صحبت کنیم با ما همراه باشید
  من برای شروع یه سوال از همه کارشناسان مربوطه می پرسم
  آیا بازی های رایانه ای جزوه تفرحیات سالم از نظر اسلام است؟ یا نه از نظر اسلام مشکل دارد و تفریح سالم نیست؟ مثلا روزی یک ساعت بازی رایانه ای تفریح سالم است یا نه؟
  منتظر نظرات و راه کار های شما هستیم
  با تشکر
  موفق و پیروز باشید

  ویرایش توسط مهدی : ۱۳۸۹/۱۲/۰۹ در ساعت ۱۷:۴۱
  تفریحات سالم از دیدگاه اسلام

  3000 مداحی محرم +5000 صوت مذهبی
  دریایی از امکانات پیش روی شماست


 17. صلوات ها 6


 18. #9

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,418
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25229
  نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi60 نمایش پست ها
  آیا بازی های رایانه ای جزوه تفرحیات سالم از نظر اسلام است؟ یا نه از نظر اسلام مشکل دارد و تفریح سالم نیست؟ مثلا روزی یک ساعت بازی رایانه ای تفریح سالم است یا نه؟


  با سلام

  با توجه به جهاني بودن دين مبين اسلام براي تمام انساها و تمام زمانها ، روش بيان معارف دين هم به صورت عام بود
  به طوري كه دستورالعمل هايي كه از طرف شارع دين صادر مي شود به گونه اي است كه تمام ازمنه را در بر مي گيرد

  تفريحات سالم

  در روايات تاكيد شده است از اموري كه در ان احكام اسلام بيان شده است و مشخص است كه گناه است پرهيز كنيد
  در اموري كه به جان و مال و حيثيت و ابروي شما لطمه مي زند پرهيز كنيد

  از كارهايي كه حق الناس برگردن مي اورد پرهيز كنيد

  از طرفي تفريحاتي را سودمند به حال انسان مي داند

  كه ضرر جاني و فكر ي و روحي هم نداشته باشد

  با در كنار هم قرار دادن برخي روايات و برخي قوانين و دستورات دين و همچنين برخي رواياتي كه تاكيد بر برخي تفريحات مثل شنا و تير اندازي و سواركاري مي كند به نتايجي مي رسيم

  ولي مثال شما كه مصدافقي از بازي هاي رايانه اي باشد

  بنده سوالاتي از شما دارم:

  --
  ايا اين بازي ها شادابي و نشاط بعد از بازي براي انسان به همراه دارد ؟؟

  --
  ايا اين بازي ها ضرر جسمي من جمله ضعف اعصاب و چشم و .... براي انسان دارد؟؟

  --
  ايا اين بازي ها ضرر روحي من جمله افسردگي و سير در تخيلات و .... براي انسان دارد؟؟

  --
  ايا اين بازي ها اعتياد اور است يا نه؟؟؟

  و.....سوال در مورد بازي هاي رايا نه اي

  به نظر با جواب كامل به اين سوالات و پرسش هايي از اين دست به جواب سوال خود برسيم 19. صلوات ها 6


 20. #10

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  دین و موضوعات دینی
  نوشته
  5,952
  حضور
  80 روز 5 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  131
  آپلود
  0
  گالری
  1505
  صلوات
  54604  سلام دوستان
  عرض ادب و احترام
  تشکر از استاد طاها برای توجه به این موضوع
  اول بگویم که هدف من رسیدن به نتجه مطلوب است و هرگز قصد عناد ندارم
  به نظر من هم اسلام یک دین برای تمام عصر ها است ولی من قبول ندارم نسخه چندین سال پیش برای حالا هم جواب بدهد مثل تیراندازی و شنا که خیلی از افراد امکان استفاده از این دو مورد را ندارند و نمی توان گفت تفریح سالم از نظر اسلام فقط این دو ورزش است اگر لطف کنید بیشتر در این مورد توضیح دهید ممنون می شوم
  اما در مورد بازی های رایانه ای من یه سوال از شما می کنم شما تا به حال این نوع بازی ها را تجربه کرده اید
  دنیای بازی های رایانه ای بسیار گسترده است و یک طیف گسترده از موضوعات مختلف را شامل می شود و به نظر من یک حکم کلی در مورد آن نمی شود داد بعضی از آنها بسیار مضر است و به روحیه انسان صدمه می زند و بعضی دیگر این طور نیست.
  اگر اجازه بدهید بیشتر در این مورد بحث کنیم تا به یک نتیجه مطلوب برسیم من در زمینه بازی های رایانه ای اطلاعات زیادی دارم به دنبال ساخت یک الگو ایرانی اسلامی هستم از تمام دوستان تقضا دارم در این بحث ما را همراهی کنند.
  با تشکر
  موفق و پیروز باشید

  تفریحات سالم از دیدگاه اسلام

  3000 مداحی محرم +5000 صوت مذهبی
  دریایی از امکانات پیش روی شماست


 21. صلوات ها 6


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود