•▪•●ஜ خاندان خورشید ஜ●•▪• ویژه نامه روز مباهله

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

اعمال روز مباهله

روز بیست و چهارم ذی الحجّه، روز مباهله پیامبر با مسیحیان نجران است که در نزد مسلمانان، اهمیت خاصّی دارد؛ چرا که گواه حقانیت و درستی دعوت پیامبر و عظمت شأن اهل بیت مکرّم اوست. در کتاب شریف مفاتیح الجنان، اعمال مخصوصی بدین شرح برای این روز ذکر شده است:

اول:
غسل، که نشان پالایش ظاهر از هر آلودگی و آمادگی برای آرایش جان و صفای باطن است؛

دوم:
روزه، که سبب شادابی درون است؛

سوم:
دو رکعت نماز؛

چهارم:
دعای مخصوص این روز که به دعای مباهله معروف است و شبیه دعای سحر ماه رمضان می باشد.

هم چنین در این روز خواندن زیارت امیرالمؤمنین به ویژه زیارت جامعه روایت شده است. احسان به فقرا و محرومان به تأسّی از مولی الموحدین علی علیه السلام که در رکوع نمازش به نیازمند احسان فرمود، سفارش شده است.

بخش هایی از دعای روز مباهله

خداوندا، بر محمد و آل محمد درود فرست و به من شادی و خرّمی، استقامت و گشایش، عافیت و سلامت و کرامت، روزی پاک و فراوان، و هر نعمت و وسعت که نازل شده یا از آسمان به زمین نازل می شود، قسمت کن.

خداوندا، اگر گناهان چهره مرا نزد تو فرسوده اند و میان من و تو حایل شده اند و حالم را نزد تو دگرگون کرده اند، از تو درخواست می کنم به نور آبرویت که خاموش نشود و به آبروی حبیبت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله وسلم و به آبروی وصیّت علّی مرتضی علیه السلام و به حق اولیائت که آنها را برگزیدی که بر محمد و آل محمد درود بفرستی و هر گناه که کرده ام بیامرزی و مرا در باقی مانده عمرم حفاظت کنی.

خداوندا، من مطیع توام، پس از من خشنود باش. عملم را ختم به خیر کن و ثواب آن را برایم در بهشت مقرّر دار و آنچه خود سزاوار آنی برای من انجام ده، ای سزاوار تقوا و آمرزش. رحمت فرست بر محمد و آل محمد و به رحمت خود به من رحم کن، ای مهربان ترینِ مهربانان.

بسم الله

با سلام و آرزوی موفقیت

"تعالوا ندع أبناءنا وأبناءکم ونساءناونساءکم وأنفسناوأنفسکم ثم نبتهل" آل عمران/61

مجموعه تفاسیر مخالفین که افراد همراه آن حضرت را نوشته اند عجالة فراهم شد.

می توانید در آدرس زیر مراجعه کنید.

http://cid-424cd8b299e0f59b.office.live.com/browse.aspx/%d8%a7%d9%87%d9%84%20%d8%a7%d9%84%d8%a8%db%8c%d8%aa

اگر انسان منصف آیه را بنگرد و مصادیق کلمات آیه را با افراد مطابقت کند ؛ به چه نتیجه ای می رسد .

أبناءنا:حسنین؛نساءنا:فاطمة؛انفسنا:خودپیامبروعلی علیهم الصلوة و السلام هستند.

موضوع قفل شده است