"ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة" سند دارد؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
"ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة" سند دارد؟

برای عبارت "ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة" :Sham: که شهرت هم پیدا کرده سندی سراغ دارید؟
:Labkhand:

برای شیعه ی واقعی همون اینکه حسین (ع) مصباح الهدی است سنده :Ealam:

نی نوا;65106 نوشت:
برای عبارت "ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة" که شهرت هم پیدا کرده سندی سراغ دارید؟

سلام
**ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه. **مدینه المعاجز، ج 4، ص 52. 
من این سند رو پیدا کردم ولی سعی میکنم بیشتر دنبالش بگردم...:Labkhand:
ehsan24;65122 نوشت:
برای شیعه ی واقعی همون اینکه حسین (ع) مصباح الهدی است سنده

جناب ehsan24 فکر نمیکنم شیوه پاسخگویی شما درست باشه:Gig:
سوال منطقی رو با احساسات جواب نمیدن...

بسم الله

با سلام و آرزوی موفقیت

1 - عیون اخبار الرضا/ شیخ صدوق -ره -/ج2/ص62

2 - کمال الدین و تمام النعمة /شیخ صدوق - ره -/ص265

3 - الصراط المستقیم/علی بن یونس العاملی/ج2/ص161

با سلام و سپاس فراوان از راهنمايي همه دوستان.
آنچه از گزارش هاي ارزنده ي عزيزان بدست آمد اين شد كه مضمون عبارت "ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة" در مصادر روايي وجود دارد مانند اين حديث شريف:
قال رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم:
[=Mosawi]وَ الَّذِي بَعَثَنِي بِالْحَقِّ نَبِيّاً [=Mosawi]إِنَّ الْحُسَيْنَ [=Mosawi]بْنَ عَلِيٍّ فِي السَّمَاءِ أَكْبَرُ مِنْهُ فِي الْأَرْضِ فَإِنَّهُ مَكْتُوبٌ عَنْ يَمِينِ الْعَرْشِ [=Mosawi]مِصْبَاحٌ هَادٍ[=Mosawi] وَ سَفِينَةُ نَجَاةٍ[=Mosawi]وَ إِمَامٌ غَيْرُ وَهْنٍ وَ عِزٌّ وَ فَخْرٌ وَ بَحْرُ عِلْمٍ وَ ذُخْر....

[=&quot]اى اُبَىّ سوگند به آن كه مرا به پیمبری برگزید براستى حسين بن على در آسمان بزرگتر است از او در زمين، زيرا در يمين عرش نوشته شده است چراغ هدايت و كشتى نجات، امام بى‏شكست وبي سستى، عزت و فخر و بحر علم‏....

:Gol:با تشکر از شما ودوستان عزیز وتشکر از گذاشتن این نقاشی زیبا:Gol:

البته این روایت را مرحوم شیخ صدوق در کتاب عیون اخبار الرضا«علیه السلام» با سلسلۀ روات آن بیان فرموده اند همچنانکه دوستمان آدرس آنرا بیان فرمودند:
حدثنا أبو الحسن على بن ثابت الدوالينى رضى الله عنه بمدينة السلام سنه اثنتين وخمسين وثلاث مأة قال:
حدثنا محمد بن على بن عبد الصمد الكوفى قال:
حدثنا علي بن عاصم عن محمد بن على بن موسى عن أبيه على بن موسى عن أبيه موسى بن جعفر عن أبيه جعفر بن محمد عن أبيه محمد بن على عن أبيه على بن الحسين عن أبيه الحسين بن على أبي طالب عليهم السلام قال:
دخلت على رسول الله (صلی الله علیه وآله) وعنده أبي بن كعب فقال لي رسول الله (صلی الله علیه وآله): مرحبا بك يا أبا عبد الله يا زين السموات والارضين قال له أبي: وكيف يكون يا رسول الله (صلی الله علیه وآله) زين السموات والارضين أحد غيرك؟
قال: يا أبي والذي بعثنى بالحق نبيا ان الحسين بن على في السماء اكبر منه في الأرض وانه لمكتوب عن يمين عرش الله عز وجل: مصباح هدى وسفينه نجاة.

:Sham::Sham::Sham:

:Mohabbat:

اما روایات دیگری نیز داریم که از منابع اهل سنت نیز نقل شده است که به عمومیت خود معنای این روایت را تثبیت می نمایند وآن حدیث سفینه است.
«حديث سفينه» را جماعتی از اهل سنت از رسول خدا«صلي الله عليه وآله» نقل کرده‏اند:
1 - حاکم نيشابوري به سند خوداز حنش کناني نقل مي‏کند که:
«عن حنش الكناني ، قال : سمعت أبا ذر ، يقول : وهو آخذ بباب الكعبة : أيها الناس ، من عرفني فأنا من عرفتم ، ومن أنكرني فأنا أبو ذر سمعت رسول الله «صلى الله عليه وسلم» يقول : « مثل أهل بيتي مثل سفينة نوح من ركبها نجا ، ومن تخلف عنها غرق » « هذا حديث صحيح على شرط مسلم ولم يخرجاه»[1].
ازابوذر شنيدم که گفت:- در حالي که درب کعبه را گرفته بود- «اي مردم! هر کس مرا مي‏شناسد پس من همان کسي هستم که مرا مي‏شناسد. و هر کس مرا نمي‏شناسد من ابوذرم. از رسول خدا«صلي الله عليه وآله»شنيدم که مي‏فرمود: مَثَل اهل بيتم در بين شما همانند کشتي نوح در ميان قوم نوح است، هر کس سوار بر آن شود نجات يافته و هر کس از آن تخلّف کند غرق شود». حاکم پس ازنقل این روایت می گوید این روایت طبق شرط بخاری و مسلم صحیح است.

2 - طبراني نيز به سندش از حنش بن معتمر از ابوذر نقل کرده که گفت: از رسول خدا«صلي الله عليه وآله» شنيدم که مي‏فرمود:
«مثل اهل بيتي فيکم کمثل سفينة نوح في قوم نوح، من رکبها نجي ومن تخلف عنها هلک ومثل باب حطّة في بني اسرائيل»؛ «مثل اهل بيت من در ميان شما همانند کشتي نوح در ميان قوم نوح است، هر کس سوار آن شد نجات يافت و هرکس از آن تخلّف کرد هلاک شد. و همانند باب حطّه در ميان بني اسرائيل است»[2].

3 - ابن اثير جزري در ماده «زخّ» اين حديث را اين‏گونه نقل کرده است که پيامبر«صلي الله عليه وآله» فرمود: «مثل اهل بيتي مثل سفينة نوح، من تخلّف عنها زخّ به في النار»؛ «مثل اهل بيتم همانند کشتي نوح است. هر کس از آن تخلّف کند به آتش افکنده خواهد شد»[3].
البته این روایت در منابع متعدد دیگر نیز آمده است.

:Gol:موفق باشید.:Gol:

[1].مستدرک حاکم نیشابوری،ج2ص373،سورۀ هود.

[2].المعجم الصغير، ج 1، ص 139.

[3].نهايه ابن اثير، ماده زخّ.

با سلام وتشکر از پاسخ خوب دوستان:Gol:

حضرت آیت الله مکارم در پیام قرآن فرموده اند:
از احاديث معروف دربارة اهلبيت (ع) و امامان معصومين (ع) «حديث سفينه» است كه به طور گسترده در كتب معروف شيعه و اهل سنت آمده است، اين حديث را حداقل هشت نفر از صحابه از پيغمبر اكرم (ص) نقل كردهاند (ابوذر، ابوسعيد خدري،ابنعباس، اَنَس، عبدالله بن زبير، عامر بن واثله ، سلمة بن الاكوع و علي عليه السلام). ابوذر در كنار خانة كعبه دست در حلقه در خانه كرده و ميگفت كسي كه مرا ميشناسد ، ميشناسد و هر كس مرا نميشناسد بداند من «ابوذر غفاري» هستم، «سَمِعْتُ رَسُولَ اللهِ (ص) يَقُولُ مَثَلُ اَهْلِبَيْتي فيكُمْ كَمَثَلِ سَفينَهِ نُوحِ في قوم نُوحٍ مَنْ رَكِبَها نَجي وَ مَنْ تَخَلَفَ عَنْها هَلَكَ و در روايتي آمده است وَ مَنْ تَخَلَّفَ عَنْها غَرَقَ» (عيون الاخبار 1/212) [از رسول خدا (ص) شنيدم كه ميفرمود اهلبيت من در ميان شما همانند كشتي نوحاند هر كس بر آن سوار شود نجات مييابد و هر كسي از ان جدا شود، هلاك ميگردد (و در روايتي غرق ميشود).]

پاورقي:

پيام قرآن ج 9 حضرت آيت الله مكارم شيرازي و ساير همكاران

سلام مجدد
حضرت آیت الله سبحانی هم اینگونه فرمودهاند که:
حديث سفينه پس از حديث غدير و حديث ثقلين، از احاديث متواتر اسلامياست كه از شهرت عظيميميان محدثان برخوردار است، كافي است كه بدانيم مرحوم مير حامد حسين مؤلف عبقات الأنوار آن را از نود (90) دانشمند اسلاميكه همگي از مشاهير اهل تسنن بودند، نقل كرده است (به جزء دوم از مجلد دوازدهم، ص 914 به بعد مراجعه شود). مرحوم سيد هاشم بحراني، اين حديث را با يازده سند از دانشمندان سني و با سي و نه طريق از دانشمندان شيعه نقل ميكند. ناقلان اين حديث از دانشمندان اهل تسنن عبارتند از:
1ـ ابو الحسن، ابن المغازلي، مؤلف مناقب.
2ـ ابراهيم بن محمد حمويني، صاحب فرائد السمطين.
3ـ علي بن صبّاغ مالكي، مؤلف فصول المهمّة
4ـ ابوالمظفّر سمعاني، نگارندة كتاب فضائل الصحابة.

شما اين حديث را ميتوانيد در مدارك زير مطالعه بفرمائيد:
1ـ مستدرك حاكم 2/151.
2ـ اربعين نبهاني، / 261 3ـ صواعق ابن حجر، / 91

اين حديث همچنان از مصادرزير نقل شده است:
1ـ عيون الاخبار، نگارش ابن قتيبه دينوري 1 / 211.
2ـ المعجم الصغير، نگارش طبراني، / 78، .
3ـ مقتل الحسين، نگارش خوارزمي، .
4 ـ ميزان الاعتدال، ذهبي، 1، / 224.
5 ـ نظم درر السمطين، / 235، طبع القضاء نگارش جمال الدين زندي حنفي
6 ـ المحاسن المجتمعه، نگارش عبدالرحمن صفوري، / 188،
7ـ تفسير ابن كثير دمشقي، در حاشيه فتح البيان، 9،/ 115
8 - تاريخ الخلفاء، سيوطي /573
9ـ الخصائص الكبري، نگارش سيوطي، 2، / 266،
10ـ العدل الشاهد، / 123
11ـ ينابيع المودة، / 28،
12 ـ الفتح الكبير، نگارش نبهاني، / 113 (به تعاليق احقاق الحق، 9/270ـ 293 مراجعه شود)

پاورقي:

پيشوايي از نظر اسلام آية الله جعفر سبحاني

با سلام و سپاس از پاسخ دوستان
رشته محبت و ولايتتان به كشتي نجات استوارتر باد.
در سرزمين ني نوا، كربلاي معلي نائب الزياره همه عزيزان خواهم بود. تا عاشورا خدانگهدار و التماس دعا.

با سلام

متاسفانه تعصب بیجا مانع عقل است مثلا یک حدیث که در منابع شیعه وسنی آمده اما در بعضی سایتهای مخالفین بصورت غیر منصفانه ای تضعیف شده حدیث سفینه نوح میباشد که در این مقال سعی در تصحیح آن داریم ، ابتدا طرق آن:

[=Arabic Transparent]1-مثل أهل بيتي فيكم كمثل سفينة نوح في قوم نوح من ركبها نجا ومن تخلف عنها هلك ومثل باب حطة[=Arabic Transparent] في بني إسرائيل
الراوي:أبو ذر الغفاريالمحدث:السخاوي - المصدر:البلدانيات - الصفحة أو الرقم: 186
خلاصة حكم المحدث:حسن

[=Arabic Transparent]2-مثل أهل بيتي فيكم كسفينة نوح وكمثل باب حطة[=Arabic Transparent] في بني إسرائيل
الراوي:أبو ذر الغفاريالمحدث:ابن القيسراني - المصدر:ذخيرة الحفاظ - الصفحة أو الرقم: 4/2130
خلاصة حكم المحدث:[فيه] عبد الله بن عبد القدوس ليس بشيء في الحديث

اما ترجمه ابن عبد القدوس :
........

[=Arabic Transparent]10-مثل أهل بيتي مثل سفينة نوح من ركبها سلم ومن تركها غرق
الراوي:عبدالله بن الزبيرالمحدث:الهيثمي - المصدر:مجمع الزوائد - الصفحة أو الرقم:
9/171
خلاصة حكم المحدث:فيه ابن لهيعة وهو لين

الاسم :

عبد الله بن لهيعة بن عقبة الحضرمى الأعدولى ، و يقال الغافقى ، أبو عبد الرحمن ، و يقال أبو النضر ، المصرى الفقيه القاضى

الطبقة :

7 : من كبار أتباع التابعين

الوفاة :

174 هـ

روى له :

م د ت ق ( مسلم - أبو داود - الترمذي - ابن ماجه )
رتبته عند ابن حجر : صدوق ، خلط بعد احتراق كتبه و رواية ابن المبارك و ابن وهب عنه أعدل من غيرهما

[=Traditional Arabic]ابن لهيعة[=Traditional Arabic] وحديثه حسن
[=Traditional Arabic]ابن لهيعة[=Traditional Arabic] وقد وثق على ضعفه

[=Traditional Arabic]ابن لهيعة[=Traditional Arabic] وهو مخالف للثقات فيما رووه والله أعلم
[=Traditional Arabic]ابن لهيعة[=Traditional Arabic] وقد احتج به غير واحد
[=Traditional Arabic]ابن لهيعة[=Traditional Arabic] وفيه من يحتاج إلى الكشف عنه
[=Traditional Arabic]ابن لهيعة[=Traditional Arabic] وهو مختلف في الاحتجاج به

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
بنابراین بنابر قاعده اعتضاد، این حدیث به درجه صحیح ارتقا مییابد .
[=Traditional Arabic]طبق گفته حافظ هيثمی در ساير احاديث : ابن لهيعة[=Traditional Arabic] ويعتضد حديثه بما تقدم من طرق هذا الحديث

البته ابن لهيعة را بیخود تضعیف کرده اند وی امام و حافظ کبیر است :

وَابْنُ لَهِيعَةَ لَيْسَ بِسَاقِطِ الْحَدِيثِ ، فَإِنَّهُ إمَامٌ حَافِظٌ كَبِيرٌ ، وَلِهَذَا أَوْرَدَهُ الذَّهَبِيُّ فِي تَذْكِرَةِ الْحُفَّاظِ .
[=arial]وَقَالَ أَحْمَدُ بْنُ حَنْبَلٍ : مَنْ كَانَ مِثْلَ ابْنِ لَهِيعَةَ بِمِصْرَ فِي كَثْرَةِ حَدِيثِهِ وَضَبْطِهِ وَإِتْقَانِهِ وَقَالَ أَحْمَدُ بْنُ صَالِحٍ : كَانَ ابْنُ لَهِيعَةَ صَحِيحَ الْكِتَابِ طَلَّابًا لِلْعِلْمِ . .شوكاني .نيل الاوطار

کسانیکه علاقه مند به بحث و تحقیق در باره سند حدیث سفینه نوح هستند :

http://sites.google.com/site/hojjah/safine.abaghat.zip
موضوع قفل شده است