سوال درباره شفا گرفتن از امامان

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال درباره شفا گرفتن از امامان

سلام

یک سوالی هست که مدتیه ذهن منو مشغول کرده اون هم این قضیه شفا گرفتن از امام هاست ...

خیلی از افراد هستن که مثلا میرن بارگاه امام رضا و به خاطر بیماری خودشون یا نزدیکانشون از امام رضا می خوان که شفاشون بده ... خب این قضیه برای من گنگه چون اگه امام رضا می تونست بیماری کسی رو شفا بده به داد خودش می رسید (ببخشید قصد بی احترامی ندارم) چون خودش هم به خاطر مسمومیت از دنیا رفت ... خب وقتی که خودش زنده بوده و نتونسته برای خودش کاری کنه آیا وقتی بیشتر از 1000 سال از وفاتش می گذره می تونه بیماری شخص دیگه ای رو درمان کنه؟

از یک بعد دیگه که میشه به قضیه نگاه کرد اینه که مردم به خاطر راحت کردن و تلقین به خودشون این کار رو می کنن، تا با این کار خیالشون آسوده تر بشه ... که خب اگه کسی به این دلیل قصد شفا گرفتن داشته باشه کارش موجهه. .. ولی اکثریت مردم به این دلیل نمیان تقاضای شفا گرفتن کنن و واقعا انتظار معجزه دارن از شخصی که ختی زمان زندگیش نتونست خودش رو درمان کنه.

یک بعد دیگه هم مغالطه توسل به کفر هست که مردم بهش دچار هستن، و به جای اینکه خواسته اشون رو از خدا بخوان میرن به سراغ آفریده های خدا (انسان های فانی) ، مثل امام ها که خب چون درک درستی از خدا ندارن با فلسفه "امام پرستی" یا "رضا پرستی" (که خودش نوعی کفر است) قصد دارن به خواسته اشون برسن.

در هر صورت هر طوری که قضیه رو نگاه کنیم یک کار کاملا بیهوده و وابسته به خرافات است، البته اگه اشتباه می کنم لطفا بهم بگید.

باز هم میگم خدای نکرده قصد بی احترامی ندارم، در یک مسجد این بحث رو مطرح کردم و هر نوع اتهامی که ممکن بود به من زدن (بی سوادی جامعه) ... امیدوارم اینجا دچار سوء تفاهم نشیم.

با تشکر

کابر گرامی سلام
ضمن خوش آمدگویی مجدد به شما پاسخ سئوالات و شبهات شما در موضوعات زیر آمده است و می توانید با جستجو در سایت مطالب بیشتری را پیدا کنید
با تشکر :Gol:
http://www.askdin.com/showthread.php?p=56138

http://www.askdin.com/showthread.php?p=59292

http://www.askdin.com/showthread.php?p=22457

thinker;64841 نوشت:
سلام

یک سوالی هست که مدتیه ذهن منو مشغول کرده اون هم این قضیه شفا گرفتن از امام هاست ...

thinker;64841 نوشت:

خیلی از افراد هستن که مثلا میرن بارگاه امام رضا و به خاطر بیماری خودشون یا نزدیکانشون از امام رضا می خوان که شفاشون بده ... خب این قضیه برای من گنگه چون اگه امام رضا می تونست بیماری کسی رو شفا بده به داد خودش می رسید (ببخشید قصد بی احترامی ندارم) چون خودش هم به خاطر مسمومیت از دنیا رفت ... خب وقتی که خودش زنده بوده و نتونسته برای خودش کاری کنه آیا وقتی بیشتر از 1000 سال از وفاتش می گذره می تونه بیماری شخص دیگه ای رو درمان کنه؟

از یک بعد دیگه که میشه به قضیه نگاه کرد اینه که مردم به خاطر راحت کردن و تلقین به خودشون این کار رو می کنن، تا با این کار خیالشون آسوده تر بشه ... که خب اگه کسی به این دلیل قصد شفا گرفتن داشته باشه کارش موجهه. .. ولی

اکثریت مردم به این دلیل نمیان تقاضای شفا گرفتن کنن و واقعا انتظار معجزه دارن از شخصی که ختی زمان زندگیش نتونست خودش رو درمان کنه.

یک بعد دیگه هم مغالطه توسل به کفر هست که مردم بهش دچار هستن، و به جای اینکه خواسته اشون رو از خدا بخوان میرن به سراغ آفریده های خدا (انسان های فانی) ، مثل امام ها که خب چون درک درستی از خدا ندارن با فلسفه "امام پرستی" یا "رضا پرستی" (که خودش نوعی کفر است) قصد دارن به

خواسته اشون برسن.

در هر صورت هر طوری که قضیه رو نگاه کنیم یک کار کاملا بیهوده و وابسته به خرافات است، البته اگه اشتباه می کنم لطفا بهم بگید.

باز هم میگم خدای نکرده قصد بی احترامی ندارم، در یک مسجد این بحث رو مطرح کردم و هر نوع اتهامی که ممکن بود به من زدن (بی سوادی جامعه) ... امیدوارم اینجا دچار سوء تفاهم نشیم.

با تشکر

برخی از سوالها از جمله سوال شما با وجود ظاهر ساده سوال و جوابش ساده نیست.
زیرا مشخص نمی کند که سوال شما بر اساس فرهنگ مردم است یا بر اساس اعتقاد خودتان. اگر بر اساس فرهنگ مردم سوال می کنید باید بگویم متاسفانه اکثریت مردم به جای الگو گرفتن از بزرگان آنها را گره گشای داشته ها و نداشته های مادی خود تصور کرده اند!!!

و اما اگرسوال شما بر اساس اعتقاد شماست آن را با چند تیتر خلاصه ، با اندک معلوماتم و کمک از کتاب آزادی معنوی استاد مطهری و باور و تجربیاتم جواب می دهم و منظورم این است که ما باید هر کدام از این موارد را پله به پله درک کنیم تا به سوال و پاسخ نهایی شما برسیم وگرنه اگر در تیتر اول بمانیم بقیه موارد هم مجهولات ماست( و البته معترفم که هیچ یک از ما اشراف کامل به این مراحل نداریم)

1- هدف از خلقت عبادت خدا ذکر شده است
2- هدف از عبادت قرب الهی است
3- قرب الهی نزدیکی حقیقی است
4- امام صادق (ع):العبودیه جوهره کنهها الربوبیه ( کنه عبادت ربوبیت است)
پس ربوبیت ( عبادت) تسلط و قدرت الهی است که قدرت الهی ( ربوبیت) ناشی از عبادت ،،چند مرحله یا نتیجه دارد.
1- اولین اثر عبادت تسلط بر هوای نفس است که اکثر ما در همین مرحله هستیم و حداقل اثر نماز و روزه خود را دیده ایم و درک کرده ایم
2-تسلط بر خیال و قدرت یعنی تمرکز قوی داشتن یا به قول نبی اسلام تسلط بر دل
3-بی نیازی روح از بدن یا قدرت بر تصرف بدن
4-قدرت بر تصرف دنیای بیرون
نمونه اش شفای بیماران از سوی عیسی (ع)

فلذا انسان با نزدیک شدن به قدرت مافوق ( مثل نزدیک شدن به رییس اداره می تواند کارهای خدایی کند البته در همان حد وحصر بندگیش،، ( محمد اشرف انسانها عبده و رسول است) .

اینجا مباحث مرتاضها هم پیش می اید که بحث جداگانه ای دارد.

اگر بنده ای به درک زمان و مکان برسد تسلیم خداست و زهر را خواهد نوشید!! چون خدا زمان و مکان ندارد بنده ای هم که به این مقام رسیده است ارداه و تصمیمش اراده و تصمیم خداست.
و فراموش نکنیم که بزرگان از نیروهای خود در جهت رفاه ! خود بهره نبردند و مانند دیگران زندگی کردند

صورت کامل مقام ربوبی ( امامان و پیامبر) به شکل هدایت تکوینی جلوه کرده است .

شفا گرفتن عوام جلوه بسیار بسیار کوچک توسل است ( در مقایسه با جلوه هدایت)

متاسفانه ما از توجه به جلوه هدایت تکوینی که زیر مجموعه آن توسل (به معنای یافتن راه )

است
غافلیم چرا که دیدمان محدود است و گرفتار دنیاییم در حالی که دنیا باید گرفتار ما باشد!!

شما نوشته اید که در مسجد این سوال را مطرح کرده اید
باید مسجدی های ما به علم مجهز تر باشد که متاسفانه اینطور نیست
و البته چون نماز می خوانید قطعا در اولین قدم عبادت که باز داشتن نماز از فحشا و منکر است قرار دارید. هر چند من وشما به پایان راه نمی رسیم ولی باید قدم به قدم جلو برویم تا پشیمان نشویم

الله اعلم

بسم الله الرحمان الرحیم
با سلام و تشکر

نقل:این قضیه برای من گنگه چون اگه امام رضا می تونست بیماری کسی رو شفا بده به داد خودش می رسید (ببخشید قصد بی احترامی ندارم) چون خودش هم به خاطر مسمومیت از دنیا رفت ... خب وقتی که خودش زنده بوده و نتونسته برای خودش کاری کنه آیا وقتی بیشتر از 1000 سال از وفاتش می گذره می تونه بیماری شخص دیگه ای رو درمان کنه؟
همه ائمه عليهم السلام و حتّى اولياء الهى به جهت بندگى خالصانه به درگاه الهى، از علم و قدرت بی‏ نظيرى برخوردار بوده و به اذن الهى مى‏توانند كراماتى ظاهر نمايند و كسى كه بخواهد اين كرامات را انكار كند، به مقابله با خورشيد تابناك نيم روز شتافته است و از باطن قرآن غفلت نموده، چون خدای تعالى در حديث قدسى مى‏فرمايد: عبدى اطعنى حتى اجعلك مثلى فانّى اقول كن فيكون، فانت تقول كن فيكون: اى بنده من مرا اطاعت كن تا تو را مانند خود قرار دهم، همان طور كه من مى‏گويم باش، پس موجود مى‏شود، تو نيز بگويى، بشو، پس موجود شود.

اما اینکه چرا امام علیه السلام در مورد خودشان معجزه نکردند دلیل آن این است که امام هر وقت بخواهند کرامت می کنند و در مورد مسمومیتی که از ناحیه مامون برای حضرتش ایجاد شد اراده الهی بر وفات حضرت تعلق گرفته بود و خواست امام چیزی جز خواست خدای متعال نیست.
موفق باشید:Gol:

Thinker;64841 نوشت:

سلام :Gol:
لطف کنید سری به بخش شفایافتگان حرم مطهر ایشان بزنید تا ببینید حضرت قادر به این کار هستند یا نه ؟
دیگر اینکه وقتی از ولی الهی حرف می زنید جز ادب هیچ نباشد . یک بی ادبی می تواند به بهای از دست رفتن تمام اعمال شما باشد . (حجرات آیه 2)
سوم اینکه مگر هربیماری به حرم ایشان مشرف شد امام رضا علیه السلام درمان کرد (باذن الله) که در مورد خودشان بتوان اشکال کرد ؟
چهارم اینکه قلب ولی الهی محل تجلی مشیت خداست . او هرچه را که خدا بخواهد انجام می دهد نه هرچه که من و شما بخواهیم . او بنده خداست نه بنده من و شما . او سبب منصوب الهی و باب فیض حق است . از این در می گیرد هرکس هرچه می گیرد . وقتی مشیت الهی شهادت با سم باشد بنده محض حق را چه به دخالت در مشیت او . شما بندگی را با خودسری اشتباه گرفته اید آقا .
پنجم مگر قرآن را باور ندارید چطور انبیاء و اولیاء الهی که در ولایت برتر از ائمه معصومین ع نبوده اند آن همه معجزه باذن الله کرده اند اما وصی خاتم رسل نمی تواند ؟
ای ( برادر ) بی خبر بکوش که صاحب خبر شوی :Sham:
موفق در دقت و تفکر و ادب

thinker;64841 نوشت:

با عرض سلام خدمت دوست عزيزم وهمچنين تشكر ازجواب هاي ديگر دوستان
بايد يك نكته اي رو خدمت شما عرض كنم و آن اينكه حقيقت مسئله شفا اين است كه شخصي يكي از اولياي الهي رو واسطه قرار ميده تا آن ولي به خاطر جايگاهي كه نزد خداوند دارد از خداوند متعال شفاي اين بيمار رو بگيرد-وخداوند تمام افعالش بر اساس حكمت هست و بيمار يا شفا ميگيرد يا حكمت عدم شفا را ايجاب ميكند
اين مسئله در مورد حضرت امام رضا (ع) هم بدين شكل است كه بحث عدم توانايي شفاي حضرت(ع)در مورد خود نيست بلكه حضرت هركاري كه به صلاح باشد و بر اساس حكمت خداوندي است انجام ميدهند و همچنين قرار نيست تمام مراحل زندگي معصومين از راه غير عادي سپري شود
موضوع قفل شده است