معاويه از چه راههايي براي بدنام كردن حضرت علي استفاده مي كرد؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از راه های معاویه لعنةالله علیه در بدنام کردن علی علیه السلام همانا ترویج لعن حضرت بر منابر بود.

حموی بغدادی در باره سجستان میگوید:و اجل من هذا کله انه لعن علی ابن ابی طالب (ع) علی منابر الشرق و الغرب و لم یلعن علی منبرها الاّ مرّة و امتنعوا علی بنی امیةحتی زادوا فی عهدهم ان لا یلعن علی منبرهم احد... و ای شرف اعظم من امتناعهم من لعن اخی رسول الله . علی منبرهم و هو یلعن علی منابر الحرمین مکة و المدینة؟ معجم البلدان،ج3،ص191.

یعنی حضرت علی علیه السلام در دوران بنی امیة در مشرق و مغرب بلاد اسلامی مورد لعن قرار میگرفت و تنها جایی که با این بدعت مخالفت کردند اهالی سیستان بودند و این یک شرافت بزرگی برای آنان است که از لعن کردن برادر رسول الله صلی الله علیه واله امتناع کردند.

سلام علیکم جمیعا

لعن علی ابن ابی طالب کار ساده ای نبود چراکه آن امام طبق قرآن کریم و سنت ناب نبوی عمل میکرد مگر اینکه ...

معاویه ابن ابی سفیان سنت نبوی را تحریف کرد و بدعتی که او بر سر سنت نبی اکرم و تفسیر آیات آورد نتیجه اش تا همین حال حاظر مشهود است در بین جماعت اموی پسند.

دشمن اصلی او علی ابن ابی طالب نبود
دشمن اصلی او پیامبری بود که قرار بود نامش در همه ایام 5 نوبت بر زبانها برود ولی اسم او نه

لذا روزی در بالای منبر در مسجد بنی امیه دمشق گفت :

ای مردم من کاتب وحی بودم و از احوال پیامبر آگاه هستم او بدلیل ضعف بدنی گاهی از حال میرفت و وقتی بهوش می آمد میگفت بر من وحی شده

( منظورش این بود که بعضی از آیات آیات الهی نیستند )

او به مردم توصیه رد بعضی آیات را در نظر نگیرند و از دنیا و زیبائیهایش لذت ببرند و اگر مرتکب گناهی شدند در آخر عمر توبه نمایند خداوند بدین واسطه که بخشنده است از سر تقصیرات آنها خواهد گذشت.

بدین طریق نبوعی این شخص فرقه ای را پدید آورد و نامی هم بر آن نهاد ولی متاسفانه این نام در خاطر من نمانده.

البته قبل از اینکه این کلمات را به زبان بیاورد قبلا بارها آیات را تغئیر مفهوم در تفسیر و تحریف سنت نبوی و تغئیر آنرا انجام داده بود که از جمله آنها

فتوای حلال بودن ازدواج یک مرد با دو خواهر
مجاز بودن خواندن نماز جمعه در 4 شنبه و ایامی دیگر
و...

بزرگترین مشکل راه معاویه علی ابن ابی طالب و فرزندان او بودند لذا معاویه آنها را سب میکرد و ابزار زیادی در اختیار داشت
از ثروت و قدرت گرفته
که برای سرکوب مخالفیی از جمله حسن بصری رضی الله عنه و دیگران استفاده میکرد
تا جهالت مردم که ثروتی بی پایان است برای سودجویان

من کتابی رو قبلا برای دانلود گذاشته بودم که از سایت قاسطین برداشته بوده و متاسفانه این سایت منحل شده و این مطالب را خوشبختانه توانستم از این سایت بردارم .

شما نیز این کتاب را برای دیگران بگذارید تا بخوانند.

یاحق

معاويه براي تخريب چهره حضرت علي از راههاي گوناگوني استفاده مي کر د
1.جعل حديث عليه حضرت علي عليه السلام
این دانشمندان وظیفه داشتند که متناسب با تفکرات انحرافی دستگاه اموی حدیث بسازند ودر میان جامعه بگسترانند. خبره بودن آنان در دین باعث شد که احادیث آنان خیلی زوددر میان مردم شایع شود. از جمله این دانشمندان دین به دنیا فروخته «ابوهریره»،«عمرو بن عاص»، «مغیرة بن شعبه» و «عروة بن زبیر» بودند. (ابن ابی الحدید، شرح نهجالبلاغه، ج 4، ص 63)
اين روش از سه طريق اعمال مي شد
اول: تخریب شخصیت اهل بیت
دوم ساختن شخصیتی دروغین برای معاویه.
در اين شيوه، معاويه با توجه به فرهنگ جامعه عصر خود ، در ابتدا با انتساب احاديث ساختگي به رسول خدا (ص) ، تصويري اسطوره اي و هدايت يافته از عثمان و سپس از خويش و در نهايت از سرزمين شام مي سازد. و سپس با در خطر نشان دادن اين سرزمين اسطوره اي مردم را تحريك و به رفتار دفاعي و همسو با نيات خود وادار مي نمايد. خداوند جبرئيل و من و معاويه را بر وحي خود امين دانست و نزديك بود كه معاويه به خاطر فراواني حلمش و امين بودنش بر كلام خدا به پيامبري مبعوث شود.
او علاوه بر نقل يك چنين احاديثي پيرامون فضايل خود جهت جلب قلوب مردمي كه دينشان را از معاويه مي گرفتند به سوء استفاده از آيات و روايات پرداخت به عنوان مثال حديث منزلت را كه ضمن آن رسول خدا به علي (ع) فرموده بود: «انت مني بمنزله هارون من موسي» خطاي شنونده قلمداد و «انت مني بمنزله قارون من موسي» به مردم معرفي نمود. آيه شريفه «ومن الناس من يشري نفسه ابتغا مرضاه الله» را در شأن ابن ملجم مي خواند. در مراحل بعدي او ضمن قصد تملك عصاي رسول خدا و خريد برده ايشان به 40000 درهم جهت به دستگيري علائم خلافت و ايجاد ظاهري شبيه تر به رسول الله تصميم به انتقال منبر ايشان از مدينه به شام گرفت، كه با تكان دادن منبر خورشيد گرفتگي حاصل شد مردم وحشت زده شدند و معاويه بهانه آورد كه بيم داشته موريانه آنرا خورده باشد.
سوم :شبيه احاديثي که در شان حضرت علي بود براي سه خليفه ديگر نيز جعل کرد

2 ناسزا گویی به امیر مومنان علی علیه السلام

بعد از قتل عثمان در جنگ صفين معاويه دستور داد تا در همه بلاداسلامی به علی دشنام بگویند و از او بیزاری بجویند. نفرین و لعن علی سالهای سال برمنابر رواج داشت و به عنوان یکی از واجبات خطبه نماز جمعه مطرح بود تا اینکه در سال 99 هجری عمر بن عبدالعزیز بساط این بدعت آشکار را برچید.

بی شک جامعه ای که به وسیله تبلیغات دروغین به کفر و بی ایمانی علی باور کرده، لعن و نفرین او را باطیب خاطر و با قصد قربت انجام خواهد داد.

معاویه خود مى گفت: «سبّ و لعن على باید آن قدر گسترش یابد تا كودكان با این شعار، بزرگ شده و جوانان با آن پیر شوند وهیچ كس از او فضیلتى نقل نكند.» (ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغه، ج 4، ص 57)
- تشنج آفريني فكري و نظامي
از آنجا كه ميزان تلقين پذيري فرد و جامعه در شرايط بحراني و آشوب زده به مراتب افزايش مي يابد معاويه براي دستيابي بهتر به اهدافش با طرح «قتل خليفه مظلوم» و اتهام آن به علي (ع) حوزه اسلامي را دچار آشوب فكري عجيبي نمود. در حركت بعدي خود – يعني تشنج آفريني نظامي- ابتدا با ايراد خطبه هايي در شام، امام را به عنوان فاتحي معرفي نمود كه با كشورگشايي خود قصد به اسارت بردن زنان و كودكان مسلمانان را دارد. و بدين طريق آشوبي در ميان مردم خويش به پا كرد كه طي آن بيش از 80 هزار سپاهي به قصد خونخواهي خليفه مظلوم و دفاع از قلمرو شام و زن فرزندشان با او بيعت كردند.
از سوي ديگر همين احساس عدم امنيت را به گونه اي ديگر در قلمرو علي (ع) ايجاد كرد. او با تجهيز سپاهياني كه به صورت وحشيانه اي به شهرهاي مختلف تحت حكومت امام (ع) حمله مي بردند به كشتار و غارت اموال مردم پرداخت و به شدت روحيه مردم اين مناطق را تضعيف و درجه تلقين پذيري و نارضايتي آنان را بالا برد
3.خونخواهي عثمان وقاتل جلوه دادن علي عليه السلام
او به بهانه خون ن را عليه حضرت علي راه انداخت لهذا خونخواهي‌ عثمان‌ را وسيله‌ ساخت‌ و پيراهن‌ عثمان‌ را با انگشتان‌ «نائلَه‌» زوجة‌ او كه‌ بدان‌ چسبيده‌ بود بر بالاي‌ منبر شام‌ بگسترد. اهل‌ شام‌ و غباوتشان‌، و اهل‌ عراق‌ و تخاذلشان‌، و طمع‌كاران‌ و اساليبشان‌، و صلابت‌ اميرالمومنين‌ در دينش‌. و صلابت‌ معاويه‌ در كفرش‌ تمام‌ اينها و آنچه‌ مشابه‌ اينهاست‌ دست‌ به‌ دست‌ هم‌ دادند و براي‌ امارت‌ او كمك‌ كردند.
آري‌ جميع‌ اينها عوامل‌ مهم‌ و اسباب‌ فعَّالي‌ بودند در وصول‌ معاويه‌ بر خلافت‌ و در تسمية‌ او به‌ «داهيةُ الْعَرَب‌». معاويه‌ از تمام‌ ظروف‌ و مناسبات‌ براي‌ خلافت‌ خود سود جست‌ و اهمّ آنها پيراهن‌ عثمان‌ بود كه‌ ضرب‌المثل‌ در تمام‌ اجيال‌ و اقران‌ گرديد.

یا حق
معاویه یکی از مرموزترین و درعین حال سیاستمدارترین مردان تاریخ بود معاویه هرمنکری رو مرتکب میشد اما در خفا و یا با توجیه
اما درباره اینکه معاویه چگونه سعی میکرد امام علی(ع) رو بدنام کنه؟
[="DarkRed"]یکی از کاراش این بود که در شام به بچه های شامی گوساله هدیه میکرد و میگفت این گوساله از جانب معاویه است و زمانی که بچه های شامی با گوساله خودشون انس میگرفتند و بزرگتر میشدند،عمال معاویه اون گوساله رو که گوسفند شده بود از بچه ها میگرفتند و میگفتند این کار از جانب علی است و ما به فرمان علی این گوسفند رو از شما میگیریم
در واقع با همین حیله ها کینه حضرت علی (ع)و بچه های حضرت علی(ع)رو در دل مردم شامی کاشت تا جاییکه بعد از واقعه کربلا و اسارت اهل بیت،وقتی از امام سجاد پرسیدند سخت ترین لحظات اسارت برای شما کجا بود؟ایشون سه بار فرمودند:الشام الشام الشام[/]

و درباره چگونگی برداشتن بدعت لعن توسط عمربن عبدالعزیز ک حکایت جالبی هم داره شما رو راهنمایی میکنم تاپیک زیر رو بخونید

http://www.askdin.com/showthread.php?t=10525

موضوع قفل شده است