جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: داستان‌ ذبح‌ گاوي‌ كه‌ در آيه‌ 67 سورة‌ بقره‌ آمده‌ چيست‌؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  19
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  66

  داستان‌ ذبح‌ گاوي‌ كه‌ در آيه‌ 67 سورة‌ بقره‌ آمده‌ چيست‌؟
  سلام دارم خدمت همه اسک دینی ها
  یه سوال داشتم که موقعه خواندن قرآن برام پیش اومد گفتم اینجا بپرسم ممنون میشم جواب بدید و اون سوالم اینه که داستان‌ ذبح‌ گاوي‌ كه‌ در آيه‌ 67 سورة‌ بقره‌ آمده‌ چيه‌؟
  ویرایش توسط سائل : ۱۳۸۹/۰۹/۰۶ در ساعت ۰۶:۳۹

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  360
  حضور
  40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1457  با سلام به سائل بزرگوار
  اين‌ داستان‌ آن‌ گونه‌ كه‌ از قرآن‌ و تفاسير بر مي‌آيد، چنين‌ بود كه‌ يك‌ نفر از بني‌ اسرائيل‌ به‌ طرز مرموزي‌ كشته‌ مي‌شود، در حالي‌ كه‌ قاتل‌ معلوم‌ نيست‌، به‌ همين‌ جهت‌ در بين‌ قبايل‌ و اسباط‌ بني‌ اسرائيل‌ درگيري‌ مي‌شود. هر يك‌ آن‌ را به‌ طايفه‌ و افراد قبيلة‌ ديگر نسبت‌ مي‌دهد و خويش‌ را تبرئه‌ مي‌كند. داوري‌ را براي‌ فصل‌ خصومت‌ نزد حضرت‌ موسي‌ (ع‌) مي‌بَرَند و حلّ مشكل‌ را از او خواستار مي‌شوند، و چون‌ از طُرُق‌ عادي‌ حلّ اين‌ قضيّه‌ ممكن‌ نبود، و از طرفي‌ ادامة‌ كشمكش‌ ممكن‌ بود منجر به‌ فتنة‌ عظيمي‌ ميان‌ بني‌ اسرائيل‌ گردد، حضرت‌ موسي‌ (ع‌) با استمداد از لطف‌ پروردگار از طريق‌ اعجازآميزي‌ به‌ حلّ اين‌ مشكل‌، آن‌ چنان‌ كه‌ در آيات‌ بعد از اين‌ آيه‌ در قرآن‌ مي‌خوانيد مي‌پردازد. دستور داده‌ مي‌شود كه‌ گاوي‌ را سر ببرند، كه‌ مادّه‌ باشد؛ نه‌ پير و از كار افتاده‌ و نه‌ بِكر و جوان‌، بلكه‌ ميان‌ اين‌ دو باشد. بني‌ اسرائيل‌ دست‌ از پرگويي‌ برنداشتند و گفتند: از پروردگارت‌ بخواه براي‌ ما روشن‌ كند كه‌ رنك‌ آن‌ بايد چگونه‌ باشد؟!
  حضرت‌ موسي‌ (ع‌) گفت‌: خداوند مي‌فرمايد:زرد رنگ‌ و يكدست‌ كه‌ رنگ‌ آن‌ بينندگان‌ را شاد و مسرور سازد. هر بار با بهانه‌جويي‌ كار را مشكل‌تر ساختند. مجدداً حضرت‌ موسي‌ (ع‌) گفت‌: خدا مي‌فرمايد: گاوي‌ باشد كه‌ براي‌ شخم‌ زدن‌، رام‌ نشده‌ و براي‌ زراعت‌ آبكشي‌ نكند و از هر عيبي‌ بركنار باشد، حتي‌ رنگ‌ ديگري‌ در آن‌ نباشد. در اينجا بني‌ اسرائيل‌ گفتند: حالا حقّ مطلب‌ را ادا كردي‌!. سپس‌ گاو را با هر زحمتي‌ بود، به‌ دست‌ آوردند و آن‌ را سر بريدند، ولي‌ مايل‌ نبودند اين‌ كار را انجام‌ دهند! به‌ آنها دستور داده‌ شد: قسمتي‌ از گاو را به‌ مقتول‌ بزنيد تازنده‌ شود و قاتل‌ را معرّفي‌ كند.
  قرآن‌ مجيد مي‌فرمايد: "كذلك‌ يحيي‌ اللّه‌ الموتي‌' ؛ خداوند اين‌ گونه‌ مردگان‌ را زنده‌ مي‌كند، و اين‌ گونه‌ آيات‌ خود را به‌ شما نشان‌ مي‌دهد تا تعقل‌ كنيد" . قرآن‌ كريم‌ در آخرين‌ آيه‌ به‌ مسأله‌ قساوت‌ و سنگدلي‌ بني‌ اسرائيل‌ مي‌پردازد.
  مي‌توانيد در اين‌ باره به‌ ترجمه‌ تفسير الميزان‌، ج‌ اوّل‌، ص‌262 به‌ بعد و تفسير نمونه‌، ج‌ اوّل‌، ص‌300 به‌ بعد مراجعه‌ بفرمايد.

  غربت کده ای که بوی دریا دارد ----- صدخاطره ازغربت زهرا دارد
  برگرد وعلی چشم به راه هست هنوز-- اسراردلش دردل چاه است هنوز
  آن چاه پرازستاره راپیدا کن ---------- آن سینه پاره پاره راپیداکن
  برگرد که بر بهاران می خندند -------- یک عده به انتظارمان می خندند
  اللهم عجل لولیک الفرج

 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن و عترت علیهم السلام
  نوشته
  845
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3654  اشکال:تورات مي‌گويد رنگ گاو بني‌اسرائيل سرخ بود (العدد 19:1-4) در حاليكه قرآن مي‌گويد، (صفراء فاقع) و اين غلط است؟

  پاسخ:

  اين سوال ممكن است در مقام شبهه بر قرآن كريم ايراد شده باشد ولكن اين شبهه در دو مرحله قابل پاسخ قطعي مي‌باشد.


  مرحله‌ اول: در اين مرحله اشكال و شبهه را از ريشه نفي نموده و آنرا ناشي از اشتباه شبهه كننده مي‌دانيم. چون آنچه كه به عنوان
  گاو سرخ در سفر اعداد فصل 19 آمده است هيچ ربطي به داستان گاو بنی اسرائیلندارد بلكه مربوط مي‌شود به حكمي از احكام نجاست و طهارت كه با كيفيت خاصي بيان شده است، بطوريكه اول اين گاو سرخ با تمام اجزاء خارجي و دروني سوزانده شده و به خاكستر تبديل گرديده و در نتيجه نجاساتي كه در اثر آن ايجاد مي‌شود راه‌هاي تطهير آنها به صورت‌هاي مختلف بيان شده است.(1)  بلكه اصلاً داستان گاو بنی اسرائیل در تورات موجود در نزد يهوديان و مسيحيان ذكر نشده است. و به همين علت علاّمه طباطبائي مي‌فرمايد چونكه يهوديان زمان رسول خدا(ص) از اين داستان به خاطر عدم وجود آن در تورات اطلاعي نداشته‌اند، در قرآن در آغاز اين داستان يهوديان مخاطب قرار نگرفته و خداوند اول به پيامبر اسلام خطاب نموده و داستان را بيان مي‌فرمايند.(2)


  و داستان گاو بني اسرائيل كه در قرآن كريم آمده است در رابطه با قتلي است كه در ميان طوائف بني اسرائيل واقع شده بود و طوائف و گروههاي بني اسرئيل براي دفع و ردّ اتهام بعد از منازعه و مشاجره‌هاي زيادي خدمت حضرت موسي‌(ع) رفتند تا اين مشكل را حل كند. حضرت موسي(ع) وقتي كه از پيدا كردن قاتل از راه‌هاي معمولي مأيوس مي‌شود راه غير عادي كه راه معجزه باشد، را در پيش مي‌گيرد و به دستور خداوند به آنان مي‌گويد كه ماده گاوي را سر ببريد و قسمتي از بدن گاو سر بريده را به مقتول بزنيد تا او زنده شود و قاتلش را نشان بدهد و معضل به پايان برسد.


  علاّمه مي‌فرمايد اين داستان در قرآن كريم بصورت فصل، فصل مقدّم و موخّر شده است. يعني قسمت وسط داستان در اول ذكر شده است و قسمت اول در وسط آن و در آخر هم ذيل داستان آمده است.(3) و نيز در تفسير قرطبي اين مطلب به نحو ديگري مطرح شده و گفته است كه آيه 72 بقره كه مي‌فرمايد «بياد بياوريد هنگامي را كه فردي را به قتل رسانديد و سپس درباره او به نزاع پرداختيد . ولي خداوند آنچه را كه شما پنهان مي‌داريد، آشكار مي‌سازد» از نظر معني مقدم بر آيات (67) تا (71) كه در مقام بيان خصوصيات و مشخصات گاو و ذبح آن ذكر شده‌اند، مي‌باشد. و از نظر تلاوت مؤخر واقع شده است.(4)


  بنابراين پس تصور نشود كه آيات (72) و (73) ربطي به گاو بني اسرائيل نداشته و مطلب مستقل ديگري را بيان مي‌كند.


  در كتب حديثي اين داستان بصورت مفصل بيان شده است. چنانچه از امام رضا(ع) نقل شده كه بعد از اينكه گاو ذبح شد و جسد مقتول به آن زده شد، مقتول زنده گرديده و شهادت داد كه پسر عمويش او را كشته است.(5)

  بلي در تورات در سفر تثنيه فصل بيست و يكم حكمي آمده است كه تا حدودي مي‌تواند با اين داستان شباهتي داشته باشد و آن حكم چنين بيان شده است: هر گاه در آن سرزميني كه ربّ معبود تو به تو داده، كشته‌اي در محلّه‌اي يافت شد و معلوم نشد چه كسي او را كشته، ريش سفيدان محل و قاضيان خود را حاضر كن، و بفرست تا در شهرها و روستاهاي پيرامون آن كشته و آن شهري كه به كشته نزديك‌تر است، به وسيله پير مردان محل، گوساله‌اي شخم نكرده را گرفته و به درهّ ناهموار كه هيچ شيار و كشت نشده باشد فرود آورند. و در آنجا گردن گوساله را قطع كنند آنگاه كاهناني كه از دودمان لاوي باشند پيش بروند، چون ربّ كه معبود توست، فرزندان لاوي را براي اين خدمت برگزيده و ايشان بنام ربّ بركت يافته‌اند و هر خصومت و زدوخوردي به گفته آنان اصلاح مي‌شود. آنگاه تمام پيرمردان آن شهر كه نزديك به كشته هستند دست خود را بالاي جسد گوسالة‌ گردن شكسته و در رودخانه افتاده بشويند و فرياد كنند و بگويند: دست‌هاي ما اين خون را نريخته و ديدگان ما آن را نديده اي ربّ: حزب خودت اسرائيل را كه ندا دادي بيامرز و خون به ناحقي را در وسط حزبت اسرائيل قرار مده،‌كه اگر اين كار را بكنند خون بر ايشان آمرزيده مي‌شود.(6)


  به وضوح پيدا است كه اين قسمت از تورات اولاً حكم كلي را بيان مي‌كند و ثانياً هيچ مشخصه‌اي را براي گاو ذكر نمي‌كند و ثالثاً در نهايت مسئله آمرزش بني اسرائيل در اثر انجام اين كار مطرح است.


  امّا در قرآن اولاً يك داستان جزئي و قتل واقع شده، در ميان بني اسرائيل مطرح است و ثانياً براي افشاء قاتل، ماده گاوي با رنگ زرد و خصوصياتي كه در قرآن كريم ذكر شده است ذبح مي‌گردد. تا بعد از زدن جسد به قسمتي از اعضاء بدن گاو ، مقتول زنده شده و قاتل خود را افشاء كند.


  پس در نتيجه در تورات اصلاً گاو سرخ در مسئله كشف جنايت و يا حتي در مسئله آمرزش اقوام و طوائف بني اسرائيل نسبت به وقوع قتل مشكوك، ذكر نشده است تا با آيه قرآن كه مي‌فرمايد: گاوي باشد زرد يك دست كه رنگ آن بينندگان را شاد و مسرور سازد(7) تعارض داشته باشد.


  مرحله دوم: در اين مرحله پاسخ را بر اين فرض قرار مي‌دهيم كه اگر در تورات در عين واقعه و حل مشكل و افشاء قاتل گاو سرخ ذكر شده بود، چه جوابي براي اين سؤال وجود دارد؟

  اين سوال يا از طرف يهودي و مسيحي ايراد مي‌گردد و يا از طرف يك مسلمان معتقد به قرآن و دين اسلام. اگر از طرف يهودي و مسيحي ايراد گردد در اينصورت چونكه آنان هيچ اعتقادي به قرآن و دين مبين اسلام و حقانيت آن ندارند، پس آنان بر كل قرآن چه بخواهيم و چه نخواهيم اشكال دارند و اشكال خاص از طرف آنان در قالب اين سوال لغو و بي فائده است، فلذا در اين فرض هيچ نيازي به جواب اين سؤال احساس نمي‌شود.
  اما اگر اين سوال از طرف يك مسلمان معتقد به قرآن و نبوت پيامبر اسلام(ص) كه منفك از اعتقاد به نبوت حضرت موسي(ع) و كتاب توراتي كه بر او نازل شده است نمي‌باشد، طرح گردد، در اين صورت در مقام جواب بيان مطالب زير كفايت مي‌كند:

  از آنجايي كه قرآن معجزة‌ جاويد رسول خدا است و قرآن در آيات متعددي كساني را كه شك در نزول آن از طرف خداوند دارند دعوت به مبارزه و تحّدي نموده است و در حقيقت اين تحّدي‌هاي قرآن يك نوع استدلال است بر اينكه قرآن معجزه است و لفظ به لفظ تمام قرآن كلام خداوند بوده و از هيچ كسي جز خدا چنين كلامي امكان صدور ندارد. و تحّدي‌هاي قرآن چنانچه كه علّامه طباطبائي مي‌فرمايد به شكل‌هاي مختلفي صورت گرفته است. مثلاً در يك جا مي‌فرمايند: اگر انس و جن جمع بشوند مثل اين قرآن را نمي‌توانند بياورند(8)و اين تحّدي قرآن تحّدي عام از براي هر فرد در هر مكان و هر زمان مي‌باشد. و انحاء تحّدي و دعوت به مبارزه در قرآن كريم عبارت انداز تحّدي به علم(9)، تحدّي به شخص پيامبر اسلام كه قرآن بر او نازل شده است،(10) تحّدي به اخبار از غيبت(11)، تحّدي به بلاغت(12)، كه بطور مفصل در الميزان توضيح داده شده‌اند(13) و معجزه بودن قرآن خودش ملازم با عدم امكان وقوع تحريف در آن مي‌باشد و خداوند براي تأكيد و تبيين اين مطلب كه قرآن نه از جهت زياد شدن و نه از جهت كم شدن تحريف‌پذير نبوده مي‌فرمايد: ‌قرآن كتاب عزيز و شكست‌ناپذير است كه هيچگونه باطلي نه از پيش او و نه از پشت سر به سوي آن نمي‌آيد چونكه از سوي خداوند حكيم نازل شده است(14) و نيز مي‌فرمايد: ما اين قرآن را نازل كرديم و ما به طور قطع نگهدار آنيم.(15)
  پس در اينكه قرآن، كلام خداست و از طرف او بر پيامبر(ص) بدون زياد و كم نازل شده است و تحريف‌پذير نبوده و هيچ كس قادر بر زياد يا كم كردن آن نيست هيچ شك و ترديدي در نزد معتقدين به قرآن و اسلام اعم از شيعه و سني وجود ندارد.
  امّا تورات موجود در پيش يهوديان و مسيحيان ولو آنان معتقداند كه اين تورات را كه مشتمل بر پنج سفر مي‌باشد حضرت موسي تأليف كرده و لكن با وجود همين وصف تورات مثل قرآن، با تمام الفاظ و كلماتش، كلام خدا نمي‌باشد پس تورات با فرض اينكه تحريف در آن صورت نگرفته باشد كفو قرآن نمي‌تواند قرار بگيرد.

  ثانياً به اعتقاد كليه مسلمين و علماء اسلامي تورات دستخوش تحريف قرار گرفته بلكه عده‌اي از محققان و دانشمندان ملل مختلف بعد از بررسي و تحقيق‌هاي جامع به اين نتيجه رسيده‌اند كه اسفار تورات قرن‌ها پس از رحلت حضرت موسي(ع) تدوين شده و دچار تحريف و تغيير گرديده است. از آن جمله در قرن هفدهم فيلسوف بزرگ يهودي بنام اسپينوزا، انظار را متوجه تناقضات تورات و نادرستي انتساب آن به زمان حضرت موسي(ع) نمود و بعد از تحقيقات اين نتيجة قطعي را بدست آورد كه تورات كنوني مربوط به يك عصر و تأليف شخصي واحد نيست. مثلاً سفر خروج در قرن نهم قبل از ميلاد و سفر تثنيه در قرن هشتم و هفتم قبل از ميلاد و سفر لاويان در سال 516 م نوشته شده است.(16) علاوه بر اينها، در خود تورات شواهدي در ضمن مطالب خرافي و اباطيل بر تحريف تورات وجود دارد و قرآن كريم نيز آنجا كه مي‌فرمايد:‌ واي بر كساني كه با دست خود كتاب را مي‌نويسند پس مي‌گويند دين از جانب خدا است تا از اين راه به مال اندكي دست يابند...(17)، خبر از تحريف تورات مي‌دهد.

  پس بعد از بيان اين مطالب، نتيجه اين مي‌شود كه بر فرض اينكه اگر در تورات گاو سرخ در رابطه با داستان بر ملاء كردن قاتل ذكر شده بود و بر فرض اينكه در قرآن هم هيچ اشاره‌اي نسبت به اين داستان وجود نمي‌داشت، ما به حكم عقل نمي‌توانستيم به آن اعتماد كنيم تا چه رسد كه الآن در قرآن به روشني اين مطلب بيان شده است.  پاورقی:
  1. كتاب مقدس، سفر اعداد، داراكتب المقدس في الشرق الاوسط، بي‌تا، فصل 19،‌ص 205.
  2. طباطبائي، محمد حسين، الميزان، قم، انتشارات جامعه مدرسين حوزه علميه، بي‌تا، ج1، ص200.
  3. همان، ج1، ص199.
  4. قرطبي، محمد بن احمد، تفسير قرطبي، تهران، انتشارات ناصر خسرو، اول، 1364ش، ج1، ص445.
  5. صدوق، محمد بن علي ابن بابويه، عيون اخبار الرضاء، بيروت، موسسه الاعلمي للمطبوعات،1404ق، ج2، ص16، حديث31.
  6. كتاب مقدس، سفر تثنيه، دارالكتب المقدس في الشرق الاوسط، بي‌تا، ص 261، فصل21.
  7. بقره:69.
  8. اسراء:88.
  9. نحل:69 و انعام:59.
  10. يونس:16.
  11. هود:49 و روم:2 و 3.
  12. هود:13 و 14.
  13. همان، الميزان ج1، ص62 به بعد.
  14. فصلت:42.
  15. حجر:9.
  16. ربّاني گلپايگاني، علي، تاريخ اديان و علم كلام، انتشارات موسسه امام صادق(ع)، بي‌تا، ص 58.
  17. بقره:74.
  ویرایش توسط رسا : ۱۳۹۰/۱۱/۱۵ در ساعت ۲۳:۵۰

 6. صلوات


 7. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  5,274
  حضور
  68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  253
  آپلود
  48
  گالری
  41
  صلوات
  21901  سلام علیکم جمیعا و رحمه الله و برکاته

  اگر در حوزه یهود و صهیونیسم هم ماجرای این گاو را پیگیری نمائید به مسائل جالب توجهی میرسید.

  در بین صهیونیستها تولد گاوی با این مشخصات دلالت بر وقوع اتفاقات آخر الزمان و ظهور منجی شان دارد.

  آنها زمان بلوغ گاو سرخ موی خالص( 4 یا 5 سالگی گاو ) و قربانی این گاو را همزمان با زمان ظهور منجی خود میدانند و این منجی قرار است جنگی را در منطقه آرماجدون یا آرماگدون صورت دهد .

  لذا یک بار در سال 2002 و یک بار هم همین چند سال پیش دو گوساله را با دستکاری ژنتیک بصورت قرمز خالص در آورده و معرفی کردند که معرفی هر دو آنها نشان از دو پروژه شکست خورده ای میدهد که یهود موفق به انجام آن نشده.

  خداوند ریشه ظالمین را از سر مظلومان عالم کم کند.

  ان شاء الله تعالی

  یاحق
  ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۰/۱۱/۱۶ در ساعت ۰۱:۱۷
  علی علیه السلام :
  خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

 8. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود