صفحه 1 از 49 12311213141 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احکام طلبگی( دانلود نرم افزار تافته جدا نا بافته؛ شامل احكام طلبگي، باورهاي غلط درباره طلبگي و..)

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

احکام طلبگی( دانلود نرم افزار تافته جدا نا بافته؛ شامل احكام طلبگي، باورهاي غلط درباره طلبگي و..)

دوستان گل سلام
    امروز روز مولی علی -ع - بود.
    تو این جهان به این بزرگی چه قدر ما به مولی نزدیکيم البته اگر خودمون باهاش قهر نکنیم قدر خودمون بدونیم
    زندگی تان علوی باد.

این تاپیک را چرا زدم؟
    1- در مشاوره هایی که داشتم برخی از روحانیون و خانواده های روحانیون سئوالاتی داشتند که جاش در احکام فقهی ما خالی است.
    2- روحانیون و طلاب شاید آن قدر غرق در دیگران شوند که خودشان را فراموش کنند این موضوع این آفت را رفع می کند.
    3- گاهی مردم برایشان سئوال یا شبهه است و با این سئوالات دفع می شود.

اگر شما هم سئوال مرتبطی داشتید به من پیام خصوصی بدهید تا به نوبت بنویسم یا اجازه دهید یک سئوال پاسخش را انجمن محترم احکام بنویسند بعد سئوال خودتان را بنویسید.
    ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۰/۰۲/۳۰ در ساعت ۰۷:۰۷
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

2. صلوات ها 16

3.  

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سئوال اول
    طلبگی و پرداخت خمس
    زندگی طلاب به گفته رهبری در قم، از شهریه (وجوهات شرعیه که متدینان می دهند نه دولت) می گذرد.
    1- آیا آنها خودشون هم خمس می دهند یا فقط می گیرند.

2- اگر طلبه ای درآمد غیر شهریه داشته باشد که به قدر گذراندن زندگی اش باشد او اشکال دارد شهریه بگیرد چون شنیدم آیت الله مظاهری گفتند من از ابتدا طلبگی ام شهریه نگرفتم البته برخی از عالمان بزرگ هم این طور بودند؟

5. صلوات ها 14

نوشته
    491
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3623

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    سئوال اول
    طلبگی و پرداخت خمس
    زندگی طلاب به گفته رهبری در قم، از شهریه (وجوهات شرعیه که متدینان می دهند نه دولت) می گذرد.
    1- آیا آنها خودشون هم خمس می دهند یا فقط می گیرند.

2- اگر طلبه ای درآمد غیر شهریه داشته باشد که به قدر گذراندن زندگی اش باشد او اشکال دارد شهریه بگیرد چون شنیدم آیت الله مظاهری گفتند من از ابتدا طلبگی ام شهریه نگرفتم البته برخی از عالمان بزرگ هم این طور بودند؟
    با سلام وتشکر
    1-بله اگر آنها نیز اموالی داشته با شند که متعلق خمس باشد خمس هم می دهند . اما اگرمواردی را با شهریه تهیه نمایند بر اساس نظر امام (ره)ومقام معظم رهبری ،خمس ندارد .
    2-دریافت شهریه بر اساس مقررات وضوابطی است که دفاتر مراجع عظام آن را اعلام می دارند واین ضوابط ممکن است در دفاتر گوناگون با شد وبرخی دریافت شهریه را مشروط به عدم شغل بدانند .

7. صلوات ها 13

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سئوال دوم
    فامیل بی انصاف
    من پدرم روحانی است بیش از 10 -15 منزل اجاره ای عوض کردیم خاطرات تلخی از زندگی مان که با شهریه می گذشت و اذیت صاحب خانه ها داریم. پدرم زمینی که از پدرش به ارث داشت را فروخت و مادر طلایی که داشت و کمی از وسایل زندگی را فروخت تا توانستیم خانه کلنگی ته بن بستی بخریم پدرم مجبور بود لباس کارگری بپوشد و کار کند چون پول شهریه اش کفاف گرفتن کار گر را نمی داد. با هزار بدبختی و قرض از فامیل نزدیک یک اتاق ساخت که حتی سفید هم نشده بود و ما در این خانه که پر از گرد و خاک بود زندگی می کردیم. فامیل ما زندگی و سختی های ما را با چشم دیده اند الان هم با این که همسن و سال های پدرم باز نشست شده اند ولی او باید برای مخارج زندگی کار کند پدرم از بقیه فامیل وضع مالی و رفاهی اش پایین تر است ولی در مهمانی ها فامیل گوشه کنایه می زنند که به شما می رسد از این همه تهمت خسته شده ایم اما پدرم اصرار بر صله رحم با خویشاوندان دارد از نظر شرعی اشکال دارد من و خواهر و برادرانم با آنها معاشرت نکنیم و این جا حرف پدرمان را گوش نکنیم؟

ویرایش توسط حامی : ۱۳۸۹/۰۹/۰۵ در ساعت ۰۸:۱۷

9. صلوات ها 13

علاقه
    کنکاش
    نوشته
    250
    حضور
    12 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1650

سلام !

ببخشید این سوال رو مطرح کردید تا کارشناسانی مثل خودتون نظر بدن

یا که نظر این حقیران را میخواهید!؟
    اصل مبنای صله رحم مگر حتما خویشاوندان و اقوام هستند؟

همون طور که میدانید بیشترین مشکلات و دخالتها (موش دوانیها) از جانب اقوام محترمه ه ه
    ه ه! و گاها محترم صورت میگیرد من اگر جای اون فرد روحانی باشم ارتباطم را با اون اشخاصی میزارم که خودم تشخیص میدهم و برایم مضر نیست! دوم صله رحم برای باخبر شدن از حال و وضع دیگران برای کمک به انهاست نه تحقیر شدن ! ایا انهاهم برای این ارتباط پیشدار هستند ؟ فکر نمی کنم! اونها تو افکار و عقاید و رذایل خودشون غوطه میخورن و اون شخص روحانی و زندگی اون براشون اهمیتی نداره!! سوم اینکه خیلیها راحت در مورد دیگران قضاوت میکنن . چه لزومی داره که ادم قضاوت دیگران براش مهم باشه؟؟؟؟
    قاضی خداست گذشته گذشته و امروزهم که هستی امروزتو در یاب که خدا بهترین چیز را برایت در نظر گرفته(بعد از این لحظه اینده است هیشکی ازش خبر نداره)

11. صلوات ها 10

نوشته
    824
    حضور
    15 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    5631

سلام ببخشید ما که اطلاعاتمون خیلی بالا نیست ولی در حد خودمون میگیم
    به نظر من اونها نباید قطع رحم کنند چون که من یه حدیث از پیامبر صلی الله علیه و آله تو ذهنم هست که مضمونش این میشد که قطع رحم نکنید اگر شما را به خانه شان راه ندادند از دیوار وارد شوید دقیق متنش یادم نیست ولی وقتی پیامبر همچین اصراری بر صله ی رحم دارند دیگه برای این جور حرفا فکرنمیکنم جایی برای قطع رحم داشته باشه. اتفاقا من فکر میکنم هرچقدر اینها بر اذیت و آزار فامیلشون بیشتر صبر کنند اجرشون بیشتره و 100% خدا خیلی دوستشون داره که همچین شرایطی رو براشون بوجود آورده. بنظر من اونها فقط به خدا فکر کنند و کاری هم به حرف فامیل نداشته باشند(الیس الله بکاف عبده)آیا خدا به تنهایی برای بنده اش کافی نیست ؟

13. صلوات ها 10

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

نقل قول نوشته اصلی توسط sayehe khorshid نمایش پست ها
    اتفاقا من فکر میکنم هرچقدر اینها بر اذیت و آزار فامیلشون بیشتر صبر کنند اجرشون بیشتره و 100% خدا خیلی دوستشون داره که همچین شرایطی رو براشون بوجود آورده. بنظر من اونها فقط به خدا فکر کنند و کاری هم به حرف فامیل نداشته باشند(الیس الله بکاف عبده)آیا خدا به تنهایی برای بنده اش کافی نیست ؟
    سلام
    ممنونم از مشارکت شما و مسعودی در بحث
    ولی یک نکته ای که من از خانواده این روحانیون در مشاوره هایم می شنوم اینه که
    ما ظرفیت و ایمان مان مثل پدرمان نیست چقدر گوشه کنایه بشنویم و تحمل کنیم. تا حالا هم کار خدا بوده با بی احترامی و....جوابشونو ندایم و البته جواب منطقی که اصلا نمی پذیرند ما بارها و بارها گفته ایم ولی باز هم ...
    ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۱/۰۴/۱۳ در ساعت ۲۲:۳۴

15. صلوات ها 15

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 4 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

در مهمانی ها فامیل گوشه کنایه می زنند که به شما می رسد از این همه تهمت خسته شده ایم اما پدرم اصرار بر صله رحم با خویشاوندان دارد از نظر شرعی اشکال دارد من و خواهر و برادرانم با آنها معاشرت نکنیم و این جا حرف پدرمان را گوش نکنیم؟

با سلام خدمت شما

اصل صله رحم از واجبات مهم است و حتي اگر خويشاوندان كافر و مرتد هم باشند باز هم از وجوب نمي افتد :

س
    - آيا صله رحم با خويشاوندى كه كافر يا مرتد محسوب مى‏ شود نيز واجب است؟
    ج‏
    - صله رحم مطلقا واجب است. (1)

البته صله رحم پيوند با خويشان است كه به صورت معمول و عرفي صورت مي گيرد گاهي با ديدار گاهي تلفني و حتي با ايميل و پيامك هم ميسر است از اين رو محدود به ديد و بازديد فقط نيست .
    بنابراين هر جايي كه مشكل و مانع شرعي و عرفي وجود داشت و باعث عسر و حرج شد مي توان به حدي از صله رحم كه داري آن مشكل نباشد ، بسنده كرد . خلاصه تا حد امكان نبايد قطع رحم صورت گيرد و ارتباط با خويشان كاملا قطع شود .

در فرض اينكه والدين اصرار بر انجام مرتبه خاصي از صله رحم دارند به حدي كه اگر انجام نشود موجب اذيت و آزار آنان مي شود نيز . ترك آن جايز نيست و بايد دستورات والدين به انجام برسد .(2)

پي نوشت ها:

1. امام خميني ره ،استفتائات ج‏1، ص: 488 س 17

2. امام خميني ره ، استفتائات ج 3 ص 598 س 87
    ویرایش توسط سجاد : ۱۳۸۹/۰۹/۰۵ در ساعت ۱۱:۲۷

17. صلوات ها 16

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سئوال سوم
    سیگار کشیدن
    من روحانی هستم سالمند در زمان ما، سیگار بین مردم در نجف حکم چایی حالا را داشت و من مبتلا شده ام. در بین طلاب امروزی سیگار کشیدن مرسوم نیست آیا این کار من خلاف شرع است خودم هم ناراحتم اما سال هاست که می کشم و ترک آن برایم دشوار است؟

19. صلوات ها 13

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 4 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

سئوال سوم سیگار کشیدن من روحانی هستم سالمند در زمان ما، سیگار بین مردم در نجف حکم چایی حالا را داشت و من مبتلا شده ام. در بین طلاب امروزی سیگار کشیدن مرسوم نیست آیا این کار من خلاف شرع است خودم هم ناراحتم اما سال هاست که می کشم و ترک آن برایم دشوار است؟

نظر مراجع عظام درباره اصل كشيدن سيگار (بدون اينكه براي ديگران ضرر داشته باشد يا موجب اذيت ديگران شود و يا خلاف شأن عرفي و اجتماعي باشد) بدون ترتيب خاصي بدين شرح است :

1. آيت الله سبحاني:
    كشيدن سيگار به علت مضر بودن آن مطلقا حرام است . (1)

2. آيت الله سيستاني:
    كشيدن سيگار اگر داراي ضرر معلوم و مهمي هر چند در آينده باشد يا حتي گمان ضرر برود به صورتي كه عقلا بر سلامتي شخص بيمناك باشند ، حرام است. در غير اين صورت مثلا كمتر بكشد تا چنين ضرري متوجه او نشود حرام نيست. (2)

3. آيت الله مكارم شيرازي:
    كشيدن سيگار حرام است و چون ترك آن ممكن است حالت اضطرار در آن تصور نمي شود . (3)

4. آيت الله نوري همداني:
    اگر ضرر معتني به داشته باشد ، جايز نيست (4)

5. آيت الله وحيد خراساني:
    اگر ضرر معتني به داشته باشد ، جايز نيست (5)

6. آيت الله صافي گلپايگاني:
    اگر ضرر معتد به داشته باشد ، حرام است (6)

7. آيت الله خامنه اي:
    اگر ضرر قابل ملاحظه اي داشته باشد ، جايز نيست (7)

8. امام خميني ره :
    حرام نيست اما بهتر است نكشند (8)

اما اگر سيگار كشيدن براي ديگران مضر باشد و موجب اذيت و آزار آنها شود ، جايز نيست.(7) (9) (10)
    و نيز اگر سيگار كشيدن روحاني در نظر عرف خلاف شأن اجتماعي و مروت باشد ، طبق برخي فتواها جايز نيست و يا خلاف احتياط است .(11)(12)

بنابراين اگر مرجع تقليد ايشان اصل سيگار كشيدن را مجاز بدانند ، كشيدن سيگار در خلوت و دور از مردم تا موجب آزار آنان نگردد و خلاف مروت نباشد ، مانعي ندارد.

پي نوشت:
    1. آيت الله سبحاني ، توضيح المسائل م 2275
    2. آيت الله سيستاني ، استفتائات سايت معظم له قسمت سيگار
    3. آيت الله مكارم شيرازي ، استفتائات ج 1 س 1767
    4. آيت الله نوري همداني ، استفتائات ج 2 س 562
    5. آيت الله وحيد خراساني ، استفتائات قسمت گناهان س 28
    6. آيت الله صافي گلپايگاني ، استفتائات قسمت مواد مخدر
    7. آيت الله خامنه اي ، استفتائات س 1221
    8. امام خميني ره ، استفتائات ج 2 س 98
    9. آيت الله بهجت ، استفتائات س 1905
    10. آيت الله مكارم شيرازي ، استفتائات ج 1 س 995
    11. امام خميني ره در تحرير الوسيله ج1 ص 499
    12. آيت الله فاضل لنكراني ره در تعليقات بر عروه ج 1 ص 602

ویرایش توسط سجاد : ۱۳۸۹/۰۹/۰۶ در ساعت ۰۹:۰۸ دلیل: اضافه كردن منبع

21. صلوات ها 9

صفحه 1 از 49 12311213141 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)