آخرين سخنراني شهيد رجايي درباره اهميت حفظ و قرائت قرآن كريم

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید

بسم الله الرحمن الرحیم

گزارش نويد شاهد، محمدرضا اعتماديان معاون نخست وزير در دولت شهيد رجايي مي گويد: جمعه ششم شهريور سال ‪ ۶۰‬برگزيدگان مسابقات سراسري قرآن را خدمت شهيد رجايي كه رييس جمهور بودند بردم و ايشان گفتند چون كار دارم توقع صحبت كردن از من نداشته باشيد.

وي اضافه مي كند: وقتي مراسم در منزل شهيد رجايي شروع شد، يكي از قاريان آياتي را در ابتداي مجلس تلاوت كرد و پس از آن نصرالله چمران از برگزاري مسابقات قرآن گزارشي را ارائه كرد.

در آن موقع متوجه شدم كه شهيد رجايي منقلب شدند و به قدري تحت تاثير آيات الهي قرار گرفتند كه ‪ ۴۵‬دقيقه صحبت كردند و در آن جلسه مطالبي را گفتند كه ما تا آن زمان نشنيده بوديم.

رجايي در اين جلسه خطاب به قاريان و حافظان قرآن گفت: به عنوان يك برادر به شما قاريان توصيه مي كنم كه بدانيد وقتي پشت رحل قرآن نشسته ايد يك سرباز فداكار براي انقلاب هستيد و در اين صورت زحمت شبانه روزي براي شما آسان مي شود.

وي افزود: اگر چه بايد از نقش عملي قرآن شروع كرد ولي من به عنوان يك تجربه شخصي معتقدم كسي كه اولين بار با صوت قرآن را خوانده، بزرگترين خدمت را از اين طريق در فراگرفتن قرآن به ما كرده است.

رجايي ادامه داد: قرائت قرآن يكي از مهمترين مسائلي است كه در مكتب ما نقش داشته است. من اين مساله را وقتي درك كردم كه به زندان رفتم و در آنجا ديدم اكثر دوستان در سلول هاي انفرادي با صوت زيبا قرآن مي خوانند و همين صوت خوب قرآن بود كه افراد را به سمت اسلام كشانده بود، كما اينكه در تاريخ اسلام بسياري از افراد با شنيدن صوت قرآن اسلام آوردند.

وي تاكيد كرد: ما به عنوان يك مسلمان با خصوصياتي كه داريم اگر در هر جمعي قرآن بخوانيم، غيرممكن است در فطرت هاي پاك انقلاب برپا نكند و در فطرت هاي آلوده كشش ايجاد نكند.

شهيد رجايي در اين قسمت از سخنان خود به قرائت امام جمعه تهران اشاره كرد و گفت: وقتي آقاي (آيت الله) خامنه اي در نماز جمعه تهران سوره منافقون و جمعه را مي خواند، به نمازگزاران احساس خاصي دست مي دهد. البته زمينه خيلي موثر است تا اينكه انسان مشمول آيه وجلت قلوبهم شود. اما لحن ايشان به گونه اي است كه انسان گرما و گرسنگي را فراموش مي كند. ايشان از عاشقان خاص قرآن هستند و براي خودشان عالمي هم دارند. خداوند اين نعمت را براي انقلاب حفظ كند.

وي افزود: براي زيبا خواندن قرآن، صوت كافي هست اما لازم نيست. چون بسياري از افراد هستند كه صدايشان خيلي خوب نيست ولي شيوه اي براي آنها پيدا مي شود كه قرآن را زيبا بخوانند ولي در هرجا كه هستيد جلسات مكرر و مفصلي از قرآن دائر كنيد و سرمايه گذاري كنيد.

رجايي سپس به برگزيدگان مسابقات قرآني گفت: وظيفه دوم شما اين است كه به بچه ها تاكيد كنيد، قرآن را حفظ كنند. به ياد دارم در سال هاي ‪ ۴۰‬تا ‪۵۰‬ مي گفتند مردم اردن همين طور كه صحبت مي كنند آيات قرآن را در صحبت هاي خود ذكر مي كنند و من آرزو مي كردم كه چنين توفيقي را به دست آورم.

وي حفظ كردن قرآن را خيلي مفيد خواند وگفت: زماني كه قرآن را حفظ مي كردم وسعت هدفم را نمي دانستم.

رجايي افزود: در سال هاي ‪ ۴۵‬تا ‪ ۵۰‬هميشه در جيب من دو چيز پيدا مي شد. يك تكه كاغذ، صورت مساله اي بود كه به دانش آموزان مي دادم تا حل كنند و يك كاغذ كه چند آيه قرآن را در آن مي نوشتم و هر وقت در انتظار اتوبوس بودم آيات را حفظ مي كردم.

وي ادامه داد: زماني كه دستگير شدم متوجه شدم بيش از ‪ ۶۰۰‬آيه از قرآن را حفظ بودم و وقتي به زندان انفرادي كه خود به تنهايي شكنجه بود، منتقل شدم ، روز را به چند قسمت تقسيم كرده بودم و مقداري از روز را قرآن مي خواندم . مثلا يك روز آياتي را مي خواندم كه با حرف الف شروع مي شد و روز بعد آياتي كه با حرف ب و همينطور تا آخر مرور مي كردم.

رجايي افزود: بر اثر تكرار اين آيات به مفاهيم قرآن بيشتر پي مي بردم و چون به بسياري از آياتي كه مي خواندم اعتقاد داشتم، اين آيات ما را حفظ مي كرد.

وي متذكر شد: در زندان عمومي ديگران را به تلاوت و حفظ قرآن تشويق و سفارش مي كردم كه هفته اي يكي از سوره هاي كوچك قرآن را حفظ كنند و براي اينكه آن سوره ها را فراموش نكنند، آنها را تشويق مي كردم تا سوره هايي را كه حفظ كرده بودند، در ركعت اول نمازهايشان بخوانند.

وي با بيان اين مطلب كه سورهاي حشر، ياسين و واقعه را به اين روش مكرر در نماز مي خوانده است، افزود: اميدوارم اين سنتي كه در اردن بوده درايران نيز معمول شود و در آينده تعداد بسياري در جامعه داشته باشيم كه حافظ قرآن باشند.

رجايي همچنين گفت: در زندان ‪ ۱۱‬دستور براي وارد شدن به قرآن پيدا كرده بودم كه اگر آن دستورات را خوب رعايت كنيم به تدريج مي توانيم قرآن را بفهميم.

وي تاكيد كرد: آن چيزي كه بايد توجه كنيد اين است كه رييس جمهورتان هم با شماست.

رجايي در ادامه گفت: اين انقلاب يك انقلاب مكتبي است. يعني انديشه و معيار يا ايدئولوژي دارد و ممكن نيست كه يك انسان انقلابي، مكتبي باشد ولي از قرآن آن مكتب بي اطلاع باشد.

وي به قاريان و حافظان قرآن گفت: شما ديگر قاري قرآن به آن معنا نيستيد.

بلكه يك پاسداريد تا اين انقلاب را حفظ كنيد. انقلاب در قرآن است. وقتي قرآن مي گويد فاقروا ماتيسر من القرآن خداوند دستور داده كه قرآن را بخوانيم و در آن حكمت ها وجود دارد و زيبا خواندن بايد در برنامه ما باشد

منبع: نوید شاهد