خطبه نورانیه مولای علی علیه السلام((شناخت مولا به نورانیت))

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خطبه نورانیه مولای علی علیه السلام((شناخت مولا به نورانیت))

بسم الله الرحمن الرحیم
اول متن عربی را قرار می دهم سپس ترجمه فارسی

1- أقول: ذکر والدی رحمه الله أنه رأی فی کتاب عتیق جمعه بعض محدثی أصحابنا
فی فضائل أمیرالمؤمنین علیه‏السلام بهذا الخبر، ووجدته أیظا فی کتاب عتیق
مشتمل علی أخبار کثیرة.
قال: روی عن محمد بن صدقة أنه قال: سأل أبوذر الغفاری سلمان الفارسی رضی
الله عنهما یا أباعبدالله ما معرفة الامام أمیرالمؤمنین علیه‏السلام بالنورانیة؟ قال: یا
جندب فامض بنا حتی نسأله عن ذلک، قال: فأتیناه فلم نجده.
قال: فانتظرناه حتی جاء قال صلوات الله علیه: ما جاء بکما؟ قالا جئناک یا
أمیرالمؤمنین نسألک عن معرفتک بالنورانیة قال صلوات الله علیه: مرحبا بکما من
ولیین متعاهدین لدینه لستما بمقصرین، لعمری أن ذلک الواجب علی کل مؤمن
ومؤمنة، ثم قال صلوات الله علیه: یاسلمان ویا جندب قالا: لبیک یا أمیرالمؤمنین، قال
علیه‏السلام: إنه لا یستکمل أحد الایمان حتی یعرفنی کنه معرفتی بالنورانیة فاذا
عرفنی بهذه المعرفة فقد امتحن الله قلبه للایمان وشرح صدره للاسلام وصار عارفا
مستبصرا، ومن قصر عن معرفة ذلک فهو شاک ومرتاب، یاسلمان ویا جندب قالا:
لبیک یاأمیرالمؤمنین، قال علیه‏السلام: معرفتی بالنورانیة معرفة الله عزوجل
[صفحه 2]
ومعرفة الله عزوجل معرفتی بالنورانیة وهو الدین الخالص الذی قال الله تعالی:«وما
امروا إلا لیعبدوا الله مخلصین له حنفاء ویقیموا الصلاة ویؤتوا الزکاة[1] وذلک دین
القیمة».
یقول: ماامروا إلا بنبوة محمد صلی الله علیه وآله وسلم وهو الدین الحنیفیة
المحمدیة السمحة، وقوله: «یقیمون الصلاة» فمن أقام ولایتی فقد أقام الصلاة
وإقامة ولایتی صعب مستصعب لا یحتمله إلا ملک مقرب أو نبی مرسل أو عبدمؤمن
امتحن الله قلبه للایمان.
فالملک إذا لم یکن مقربا لم یحتمله، والنبی إذا لم یکن مرسلا لم یحتمله والمؤمن
إذا لم یکن ممتحنا لم یحتمله، قلت: یا أمیرالمؤمنین من المؤمن وما نهایته وما حده
حتی أعرفه؟ قال علیه‏السلام: یابا عبدالله قلت: لبیک یا أخا رسول‏الله، قال: المؤمن
الممتحن هو الذی لا یرد من أمرنا إلیه بشئ إلا شرح صدره لقبوله ولم یشک ولم
یرتب.[2] .

اعلم یا باذر أنا عبدالله عزوجل وخلیفته علی عباده لا تجعلونا أربابا وقولوا فی فضلنا
ما شئتم فانکم لا تبلغون کنه ما فینا ولا نهایته، فان الله عزوجل قد أعطانا أکبر
وأعظم مما یصفه واصفکم أو یخطر علی قلب أحدکم فاذا عرفتمونا هکذا فأنتم
المؤمنون.
قال سلمان: قلت: یاأخا رسول‏الله ومن أقام الصلاة أقام ولایتک؟ قال: نعم یا سلمان
تصدیق ذلک قوله تعالی فی الکتاب العزیز: «واستعینوا بالصبر والصلاة وإنها لکبیرة إلا
علی الخاشعین»[3] فالصبر رسول‏الله صلی الله علیه وآله وسلم والصلاة إقامة
ولایتی، فمنها قال الله تعالی: «وإنها لکبیرة» ولم یقل: وإنهما لکبیرة لان الولایة
کبیرة حملها إلا علی الخاشعین، والخاشعون هم الشیعة المستبصرون، وذلک لان
[صفحه 3]
أهل الاقاویل من المرجئة والقدریة والخوارج وغیرهم من الناصبیة یقرون لمحمد[4]
صلی الله علیه وآله لیس بینهم خلاف وهم مختلفون فی ولایتی منکرون لذلک
جاحدون بها إلا القلیل.
وهم الذین وصفهم الله فی کتابه العزیز فقال: «إنها لکبیرة إلا علی الخاشعین «وقال
الله تعالی فی موضع آخر فی کتابه العزیز فی نبوة محمد صلی الله علیه وآله وسلم
وفی ولایتی فقال عزوجل: «وبئر معطلة وقصر مشید»[5] فالقصر محمد والبئر
المعطلة ولایتی عطلوها وجحدوها، ومن لم یقر بولایتی لم ینفعه الاقرار بنبوة محمد
صلی الله علیه وآله وسلم ألا إنهما مقرونان.
وذلک أن النبی صلی الله علیه وآله وسلم نبی مرسل وهو إمام الخلق، وعلی من
بعده إمام الخلق ووصی محمد صلی الله علیه وآله، کما قال له النبی صلی الله علیه
وآله: «أنت منی بمنزلة هارون من موسی إلا أنه لا نبی بعدی» وأولنا محمد
وأوسطنا محمد وآخرنا محمد، فمن استکمل معرفتی فهو علی الدین القیم کما قال
الله تعالی: «وذلک دین القیمة»[6] وسابین ذلک بعون الله وتوفیقه.
یا سلمان ویا جندب قالا: لبیک یا أمیرالمؤمنین صلوات الله علیک. قال: کنت أنا
ومحمد نورا واحدا من نور الله عزوجل، فأمر الله تبارک وتعالی ذلک النور أن یشق فقال
للنصف: کن محمدا وقال للنصف: کن علیا، فمنها قال رسول‏الله صلی الله علیه وآله
وسلم: «علی منی وأنا من علی ولا یؤدی عنی إلا علی» وقد وجه أبابکرببراءة إلی
مکة فنزل جبرئیل علیه‏السلام فقال: یا محمد قال: لبیک، قال:إن الله یأمرک أن تؤدیها
أنت أو رجل عنک، فوجهنی فی استرداد أبی‏بکر فرددته فوجد فی نفسه وقال: یا
رسول‏الله أنزل فی القرآن؟ قال: لا ولکن لا یؤدی إلا أنا أو علی.
یا سلمان ویا جندب قالا: لبیک یا أخا رسول‏الله، قال علیه‏السلام: من لا یصلح لحمل
[صفحه 4]
صحیفة یؤدیها عن رسول‏الله صلی الله علیه وآله وسلم کیف یصلح للامامة؟ یا سلمان
ویا جندب فأنا ورسول‏الله صلی الله علیه وآله وسلم کنا نورا واحدا صار رسول‏الله
صلی الله علیه وآله وسلم محمد المصطفی، وصرت أنا وصیه المرتضی، وصار محمد
الناطق، وصرت أنا الصامت، وإنه لا بد فی کل عصر من الاعصار أن یکون فیه ناطق
وصامت، یا سلمان صار محمد المنذر وصرت أنا الهادی، وذلک قوله:عزوجل: «إنما أنت
منذر ولکل قوم هاد»[7] فرسول‏الله صلی الله علیه وآله وسلم المنذر وأنا الهادی.
«الله یعلم ما تحمل کل انثی وما تغیض الارحام وما تزداد وکل شئ عنده بمقدار عالم
الغیب والشهادة الکبیر المتعال سواء منکم من أسر القول ومن جهر به و من هو
مستخف باللیل وسارب بالنهار له معقبات من بین یدیه ومن خلفه یحفظونه من أمر
الله».[8] .
قال: فضرب علیه‏السلام بیده علی الاخری وقال: صار محمد صاحب الجمع وصرت أنا
صاحب النشر، وصار محمد صاحب الجنة وصرت أنا صاحب النار، أقول لها: خذی هذا
وذری هذا، وصار محمد صلی الله علیه وآله وسلم صاحب الرجفة وصرت أنا صاحب
الهدة[9] أناصاحب اللوح المحفوظ ألهمنی الله عزوجل علم ما فیه.
نعم یا سلمان ویا جندب وصار محمد یس والقرآن الحکیم،[10] وصار محمد ن والقلم،
[11] وصار محمد طه ما أنزلنا علیک القرآن لتشقی،[12] وصار محمد صاحب
الدلالات، وصرت أنا صاحب المعجزات والآیات، وصار محمد خاتم النبیین وصرت
[صفحه 5]
أنا خاتم الوصیین، وأنا الصراط المستقیم[13] وأنا النبأ العظیم الذی هم فیه مختلفون

ولا أحد اختلف إلا فی ولایتی، وصارمحمد صاحب الدعوة وصرت أنا صاحب السیف، وصار محمد نبیا مرسلا وصرت أنا صاحب أمر النبی صلی الله علیه وآله
وسلم قال الله عزوجل: «یلقی الروح من أمره علی من یشاء من عباده»[15] وهو
روح الله لا یعطیه ولا یلقی هذا الروح إلا علی ملک مقرب أو نبی مرسل أو وصی
منتجب، فمن أعطاه الله هذا الروح فقد أبانه من الناس وفوض إلیه القدرة وأحیی
الموتی وعلم بما کان وما یکون وسار من المشرق إلی المغرب ومن المغرب إلی
المشرق فی لحظة عین، وعلم ما فی الضمائر والقلوب وعلم ما فی السموات
والارض.
یا سلمان ویا جندب وصار محمد الذکر الذی قال الله عزوجل: «قد أنزل الله إلیکم ذکرا
رسولا یتلو علیکم آیات الله»[16] إنی اعطیت علم المنایا والبلایا وفصل الخطاب،
واستودعت علم القرآن وما هو کائن إلی یوم القیامة، ومحمد صلی الله علیه وآله
وسلم أقام الحجة حجة للناس، وصرت أنا حجة الله عزوجل، جعل الله لی ما لم یجعل
لاحد من الاولین والآخرین لا لنبی مرسل ولا لملک مقرب.
یا سلمان ویا جندب قالا: لبیک یا أمیرالمؤمنین، قال علیه‏السلام: أنا الذی حملت
نوحا فی السفینة بأمر ربی، وأنا الذی أخرجت یونس من بطن الحوت باذن ربی وأنا
الذی جاوزت بموسی بن عمران البحر بأمر ربی، وأنا الذی أخرجت إبراهیم من النار
باذن ربی، وأنا الذی أجریت أنهارها وفجرت عیونها وغرست أشجارها باذن ربی.
وأنا عذاب یوم الظلة، وأنا المنادی من مکان قریب قد سمعه الثقلان: الجن والانس
وفهمه قوم.
[صفحه 6]
إنی لاسمع کل قوم[17] الجبارین والمنافقین بلغاتهم وأنا الخضر عالم موسی وأنا
معلم سلیمان بن داود وأنا ذو القرنین وأنا قدرة الله عزوجل.
یا سلمان ویا جندب أنا محمد ومحمد أنا وأنا من محمد ومحمد منی، قال الله تعالی:
«مرج البحرین یلتقیان بینهما برزخ لا یبغیان».[18] .
یا سلمان ویا جندب قالا: لبیک یا أمیرالمؤمنین، قال: إن میتنا لم یمت وغائبنا لم یغب
وإن قتلانا لن یقتلوا.

یا سلمان ویا جندب قالا: لبیک صلوات الله علیک، قال: علیه‏السلام: أنا أمیر کل مؤمن
ومؤمنة ممن مضی وممن بقی، وایدت بروح العظمة، وإنما أنا عبد من عبیدالله لا
تسمونا أربابا وقولوا فی فضلنا ما شئتم فإنکم لن تبلغوا من فضلنا کنه ما جعله الله
لنا، ولا معشار العشر.
لانا آیات الله ودلائله، وحجج الله وخلفاؤه وامناؤه وأئمته، ووجه الله وعین الله ولسان
الله، بنا یعذب الله عباده وبنا یثیب ومن بین خلقه طهرنا واختارنا واصطفانا، ولو قال
قائل: لم وکیف وفیم؟ لکفر وأشرک، لانه لا یسأل عما یفعل وهم یسألون.
یا سلمان ویا جندب قالا: لبیک یا أمیرالمؤمنین صلوات الله علیک، قال علیه‏السلام:
من آمن بما قلت وصدق بما بینت وفسرت وشرحت وأوضحت ونورت وبرهنت فهو
مؤمن ممتحن امتحن الله قلبه للایمان وشرح صدره للاسلام وهو عارف مستبصر قد
انتهی وبلغ وکمل، ومن شک وعند وجحد ووقف وتحیر وارتاب فهو مقصر وناصب.
یا سلمان ویا جندب، قالا: لبیک یا أمیرالمؤمنین صلوات الله علیک، قال علیه‏السلام:
أنا احیی وامیت باذن ربی، أنا انبئکم بما تأکلون وما تدخرون فی بیوتکم باذن ربی، وأنا
عالم بضمائر قلوبکم والائمة من أولادی علیهم‏السلام یعلمون ویفعلون هذا إذا أحبوا
وأرادوا لانا کلنا واحد، أولنا محمد وآخرنا محمد وأوسطنا محمد وکلنا محمد
[صفحه 7]
فلا تفرقوا بیننا، ونحن إذا شئنا شاء الله وإذا کرهنا کره الله، الویل کل الویل لمن أنکر
فضلنا وخصوصیتنا، وما أعطانا الله ربنا لان من أنکر شیئا مما أعطانا الله فقد أنکر قدرة
الله عزوجل ومشیته فینا.
یا سلمان ویا جندب، قالا: لبیک یا أمیرالمؤمنین صلوات الله علیک، قال علیه‏السلام:
لقد أعطانا الله ربنا ما هو أجل وأعظم وأعلی وأکبر من هذا کله قلنا: یا أمیرالمؤمنین
ما الذی أعطاکم ما هو أعظم وأجل من هذا کله؟ قال: قد أعطانا ربنا عزوجل علمنا
للاسم الاعظم الذی لو شئنا خرقت السماوات والارض والجنة والنار ونعرج به إلی
السماء ونهبط به الارض ونغرب ونشرق وننتهی به إلی العرش فنجلس[19] علیه بین
یدی الله عزوجل ویطیعنا کل شئ حتی السموات والارض والشمس والقمروالنجوم
والجبال والشجر والدواب والبحار والجنة والنار، أعطانا الله ذلک کله بالاسم الاعظم
الذی علمنا وخصنا به، ومع هذا کله نأکل ونشرب ونمشی فی الاسواق ونعمل هذه
الاشیاء بأمر ربنا ونحن عبادالله المکرمون الذین لا یسبقونه بالقول وهم بأمره یعملون.

وجعلنا معصومین مطهرین وفضلنا علی کثیر من عباده المؤمنین، فنحن نقول: الحمد
لله الذی هدانا لهذا وما کنا لنهتدی لولا أن هدانا الله وحقت کلمة العذاب علی
الکافرین، أعنی الجاحدین بکل ما أعطانا الله من الفضل والاحسان، یاسلمان ویا
جندب فهذا معرفتی بالنورانیة فتمسک بها راشدا فانه لا یبلغ أحد من شیعتنا حد
الاستبصار حتی یعرفنی بالنورانیة فاذا عرفنی بها کان مستبصرا بالغا کاملا قد خاض
بحرا من العلم، وارتقی درجه من الفضل، واطلع علی سر من سر الله، ومکنون
خزائنه.[20] .

1. لبینة: 5.
  2. فی نسخة: ولم یرتد.
  3. البقرة: 45.
  4. فی نسخة: بمحمد.
  5. الحج: 15.
  6. البینة: 5.
  7. الرعد: 7.
  8. الرعد: 8 تا 11.
  9. الهدة: صوت وقع الحائط ونحوه وفی الخبر: «اعوذ بک من الهد والهدة» وفسر الهد بالهدم والهدة بالخسف، والهد: صوت ما یقع من السماء.
  10. یس: 1 و 2.
  11. القلم: 1.
  12. طه: 1 و 2.
  13. الفاتحة: 6.
  14. النبأ: 2 و 3.
  15. المؤمن: 15.
  16. الطلاق: 10 و 11.
  17. فی نسخة: کل یوم.
  18. الرحمن: 19 و 20.
  19. هذا کنایة عن شدة قربهم وعظم منزلتهم عند الله، أو کنایة عن احاطتهم العلمیة بامور السماوات والارضین بافاضة الله تعالی ایاهم أو قدرتهم بها ومطاعیتهم عندها.
  20. لم نجد هذا الکتاب.

[=tahoma][=&quot]حدیث معرفت حضرت علی(ع) به نورانیت[/][=&quot][/][/]

[=tahoma][=&quot] [/][/]

[=tahoma][=&quot]ابوذر غفاری از سلمان فارسی که خداوند از هردوی آنها خشنود باد پرسید که ای ابا عبدالله معرفت امیر المومنین به نورانیت چیست؟سلمان گفت:ای جندب(ابوذر)بیا برویم تا این را از خودآن حضرت بپرسیم سپس به محل ان حضرت رفتیم و اورا نیافتیم[/][=&quot].[/][=&quot]

[/][=&quot]ابوذر گفت:پس به انتظار ایشان ماندیم تا آن حضرت آمدند. حضرت فرمودند: چه امری شما را اینجا کشانده است؟[/][=&quot]
[/][=&quot]ابوذر و سلمان گفتند:ای امیرمومنان به نزد شماآمدیم تا در مورد معرفتتان به نورانیت سوال کنیم[/][=&quot].[/][=&quot]

[/][=&quot]حضرت فرمودند: آفرین بر شما دو دوست وفادار به دین خویش که کوتاهی کننده نیستند. به جانم سوگند که ان معرفت بر هر مردو زن مومن واجب است.سپس حضرت فرمود:ای سلمان و ای جندب! هر دو عرض کردند بلی امیر مومنان !حضرت که سلام بر او باد فرمود:هیچ کس ایمان را به حد کمال خویش نمی رساند تا آن که مرا به عمق معرفتم بشناسد. سپس آن گاه که مرا به این معرفت شناخت هر آینه خداوندقلب او را با ایمان آزموده سینه اش را برای اسلام گشاده ساخته و عارفی روشن بین گردیده است[/][=&quot].[/][=&quot]

[/][=&quot]و هر کس که از شناخت آن کوتاهی نمود و به آن نرسید شک کننده و تردیدگر است. ای سلمان وای[/][=&quot]
[/][=&quot]جندب عرض کردند بلی امیر المومنین حضرت فرمودند معرفت من به نورانیت معرفت خداوند عزو جل است و معرفت خداوند عزوجل معرفت من به نورانیت است[/][=&quot].[/][=&quot]

[/]

[/]

[=&quot]و آن همان دین خالصی است که خداوند درباره آن فرمودند[/][=&quot] :[/][=&quot]
[/][=&quot]"و امرنشدند به چیزی مگر اینکه خدا را به اخلاص کامل ودین پرستش واز بندگی غیر از او روی بر گرداند و نماز به پا دارند و زکات بدهند و این است دین راست و استوار."(سوره بینه آیه 5)[/][=&quot]

[/][=&quot]خداوندفرمود:امر نشدند مگر به پیامبری محمد (ص) و آن دین و آیین یکتاپرستی آسان محمدی است.و این کلام خدا که فرمود: "نماز به پا دارند" پس هر کس که ولایت مرا به پا داشت نماز را به پا داشته است. و بر پا داشتن ولایت من سخت و دشوار است و جز فرشته مقربدرگاه الهی یا پیامبر مرسل و یا بنده ای که خداوند قلب او را به ایمان ازموده باشد. کسی متحمل آن نمی باشد.پس فرشته وقتی مقرب نباشد تحمل آن را نخواهد داشت و پیامبرهنگامی که مرسل نباشد تحمل ان را نخواهد داشت و مومن وقتی که ازموده نباشد تحمل آن را نخواهد داشت[/][=&quot].[/][=&quot]

[/][=&quot]عرض کردم ای امیر مومنان مومن کیست و منتها و مرز ایمان چیست؟ تا آن را بشناسم.حضرتش- که سلام بر او باد- فرمود:ای ابا عبدالله(کنیه سلمان) عرض کردم :بلی ای برادر رسولخدا فرمود: مومن آزموده همان کسی است که هیچ چیزی از او به ما نمی رسد مگر این که سینه اش را برای پذیرفتن آن گشاده می سازد و دچار شک و تردید نمی شود[/][=&quot].[/][=&quot]
[/][=&quot]ای اباذر بدان که من بنده خدای عز و وجل و خلیفه او بر بند گانش می باشم[/][=&quot]. ما را به مثابه خدایان قرارندهید و دیگر هر چه می خواهید در فضیلت ما بگویید به کنه و حقیقت و منتهای آنچه درما وجود دارد نمی رسید . و خدای عز وجل به مابزرگتر و عظیم تر از آنچه که خود وصف می نماید و آنچه من توصیف می کنم و یا به دل هر یک از شما خطور می کند عطا نموده است.پس آن گاه ما به اینگونه شناختید مومن می باشید.[/][=&quot]

[/][=&quot]سلمان گفت: عرض کردم ای برادر رسول خدا و هرکس نماز را به پاداشت ولایت شما را به پا داشته است؟ فرمود: آری ای سلمان این سخن خدای تعالی در قران عزیز تصدیق کننده این حقیقت است که فرمود به "صبر و نماز یاری ومدد بجویید و هر آینه آن را جز بر خاشعان بزرگ و سنگین است(سوره بقره 45)."صبر" رسول خدا و" نماز" بر پا داشتن ولایت من است. بدین خاطر خداوند متعال فرمود: و هرآینه آن بزرگ و سنگین است و نفرمود هر آینه ان دو بزرگ و سنگین می باشند زیرا هرآینه ولایت حملش جز بر خاشعان بزرگ و سنگین است . و خاشعان همان شیعیان روشن بین واهل بصیرت می باشند . و آن هر آینه برای این است که اهل سخنان منحرف از قبیل مرجئه و قدریه و خوارج ودیگر ناصبیان همه به حضرت محمد (ص)اقرار می کنند و در بین آنهااختلافی نیست در حالی که جز گروهی اندک همه در مورد ولایت من اختلاف می نمایند ومنکر آنند و در برابرآن لجاج می ورزند. و هم آنان کسانی هستند که خداوند در کتاب عزیز خویش ایشان راتوصیف نموده فرموده است: "هر آینه آن جز بر خاشعان سنگین است".و خدای تعالی در جایدیگری از کتاب عزیز خویش در مورد نبوت حضرت محمد(ص) و ولایت من می فرماید:" و چه چاههای آب که معطل ماند و چه قصر های عالی که بی صاحب گشت[/][=&quot]".[/]

[=&quot]حدیث معرفت حضرت علی(ع) به نورانیت[/][=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot]ابوذر غفاری از سلمان فارسی که خداوند از هردوی آنها خشنود باد پرسید که ای ابا عبدالله معرفت امیر المومنین به نورانیت چیست؟سلمان گفت:ای جندب(ابوذر)بیا برویم تا این را از خودآن حضرت بپرسیم سپس به محل ان حضرت رفتیم و اورا نیافتیم[/][=&quot].[/][=&quot]

[/]

[=&quot]ابوذر گفت:پس به انتظار ایشان ماندیم تا آن حضرت آمدند. حضرت فرمودند: چه امری شما را اینجا کشانده است؟[/][=&quot]
[/]
[=&quot]ابوذر و سلمان گفتند:ای امیرمومنان به نزد شماآمدیم تا در مورد معرفتتان به نورانیت سوال کنیم[/][=&quot].[/][=&quot]

[/]

[=&quot]حضرت فرمودند: آفرین بر شما دو دوست وفادار به دین خویش که کوتاهی کننده نیستند. به جانم سوگند که ان معرفت بر هر مردو زن مومن واجب است.سپس حضرت فرمود:ای سلمان و ای جندب! هر دو عرض کردند بلی امیر مومنان !حضرت که سلام بر او باد فرمود:هیچ کس ایمان را به حد کمال خویش نمی رساند تا آن که مرا به عمق معرفتم بشناسد. سپس آن گاه که مرا به این معرفت شناخت هر آینه خداوندقلب او را با ایمان آزموده سینه اش را برای اسلام گشاده ساخته و عارفی روشن بین گردیده است[/][=&quot].[/][=&quot]

[/]

[=&quot]و هر کس که از شناخت آن کوتاهی نمود و به آن نرسید شک کننده و تردیدگر است. ای سلمان وای[/][=&quot]
[/]
[=&quot]جندب عرض کردند بلی امیر المومنین حضرت فرمودند معرفت من به نورانیت معرفت خداوند عزو جل است و معرفت خداوند عزوجل معرفت من به نورانیت است[/][=&quot].[/][=&quot]

[/]

([=&quot]سوره حج آیه 45) پس مراد از قصر حضرت محمداست و مقصود از چاه آب معطل ولایت من است که آن را معطل گذاشتند و انکار نمودند. وهر کس که به ولایت من اقرار ننماید اقرار به نبوت حضرت محمد(ص) به او نفعی نمی رساند. و هر آینه آن دو قرین یکدیگرند و این بخاطر آن است که پیامبر. پیامبر مرسل وهم او امام و پیشوای خلق می باشد و پس او علی امام و پیشوای خلق و وصی حضرت محمداست و همچنان که پیامبر به او فرمود: تو نسبت به من به منزله هارون نسبت به موسی می باشی جز ان که پس از من پیامبری نخواهد بود و نخستین ما محمد و میانه ما محمد وآخرین ما محمد است. پس کسی که شناخت مرا کامل سازد او بر دین درست و استوار است. چنان که خدای تعالی می فرماید: و آن دین درست و راست و استوار است(سوره بینه آیه 5) و به زودی به یاری توفیق الهی این حقیقت را تبین می نمایم[/].
[=&quot]ای سلمان و ای جندب! هر دو گفتند: بلی ای امیرمومنان که درود خدا بر تو باد! فرمود: من و حضرت محمد نور واحدی بودیم نشات یافته از نور خدای عز و جل پس خداوند تبارک و تعالی به آن نورفرمود که دو پاره شود. پس نیمی فرمود محمد باش و به نیمی فرمود علی باش پس از همین جاست که پیغمبر فرمود علی از من است و من از علی هستم و کسی جز علی از جانب من ماموریت انجام نمی دهد و هرآینه پیامبر اکرم ابابکر را با سوره برائت به مکه اعزام فرمود:پس جبرائیل –که سلام بر اوباد-نازل شد وگفت : ای محمد ! حضرت فرمود:بلی0 جبرائیل فرمود: هر آینه خداوند به تو امر می نمایدکه آن ماموریت را خودت انجام دهی یا مردی از خودت. پس پیامبر مرا به آن سوی گسیل داشت تا ابی بکر را باز گردانم. او را باز گرداندم. او درون خود نگرانیی احساس نمود. و گفت: ای رسول خدا آیا در مورد من آیه ای نازل گشته است؟ پیامبر فرمودند[/]: [=&quot]نهولکن این ماموریت را کسی جز من یا علی انجام نخواهد داد. ای سلمان و ای جندب! عرضکردند: بلی ای برادر رسول خدا! فرمودند: کسی که برای حمل نوشته ای از جانب رسول خداصلاحیت ندارد چگونه برای امامت صلاحیت خواهد داشت؟[/][=&quot][/]

[=&quot]ای سلمان و ای جندب! من و رسول خدا نور واحد ویگانه ای بودیم رسول خدا مصطفی شد(بر گزیده شد) و من وصی مرتضی(مورد رضایت او) گشتمپس محمد گویا و من صامت و خاموش شدم[/].
[=&quot]ای سلمان!محمد بیم دهنده و هشدار دهنده شد ومن رهبر و هدایت کننده گشتم و این همان سخن خداوند عز و جل است که ای پیامبر هر آینه تو تنها بیم دهنده و هشدار دهنده ای و برای هر قومی رهبر و هدایت گری وجود دارد(سوره رعد 7[/]) [=&quot]رسول خدا بیم دهنده و هشدار دهنده است و من رهبر و هدایت کننده ام."تنها خداوند میداند که حمل هر آبستنی چیست و بار حملها چه نقصان و چه زیادتی خواهد یافت و همه چیزبا اندازه معینش در نزد خدا معلوم است. اوست دانا به عوالم غیب و شهود و هم اوست بزرگ و بلند مرتبه[/].

[=&quot]درپیشگاه علم ازلی چه سخن در نهان بگویید یا آشکارا چه آن کس که می گوید در تاریکیشب باشد یا در روشنی روز همه یکسان است و خداوند بر همه آگاه است. برای هر چیز ازپیش و پس نگهبانانی گمارده که به امر خدا اورا نگهبانی می کنند(سوره یس1و2[/])

[=&quot]ابوذر گفت:پس حضرتش-که سلام بر او باد-با یک دست خود بر دست دیگرش زد و فرمود:حضرت محمد(ص)صاحب جمع شد و من صاحب نشر شدم.حضرت محمد صاحب بهشت شد و من صاحب دوزخ شدم که بدو می گویم این را بگیر وآن را واگذار[/].
[=&quot]حضرت محمد صاحب "رجفه" شد و من صاحب "هده" شدم.منم صاحب لوح محفوظ و خداوند علم هر آنچه در آن است را به من الهام فرموده است[/].

[=&quot]آری ای سلمان و ای جندب[/]!
[=&quot]حضرت محمد" یس والقران الحکیم"(یس 1و2) شد و حضرت محمد " ن والقلم"(قلم 1[/]) [=&quot]شد و حضرت محمد "طه ماانزلنا علیک القران لتشقی" (طه او2)شد و حضرت محمدصاحب دلالتها و راهنمای ها شد و من صاحب معجزات و نشانه ها شدم. و حضرت محمد آخرین پیامبر شد و من آخرین وصی شدم.منم "صراط المستقیم "(حمد [/]6) [=&quot]منم نبا العظیم الذی هم فیه یختلفون"(نبا 2و3){خبر بزرگی که آنان(امت آخر زمان) در آن اختلاف می کنند} واحدی(از اهل اسلام) اختلاف نکرده مگر درولایت من.حضرت محمد(ص) صاحب دعوت شد و من صاحی شمشیر شدم حضرت محمد(ص[/]) [=&quot]پیامبر مرسل شد و من صاحب امرپیامبر شدم. خدای عز و جل می فرماید:خداوند روح را به امر خود بر هر یک از بندگان خویش که بخواهد می فرستد(سوره مومن [/]15) [=&quot]و آن همان روح الهی است که این روح را جز به فرشته مقرب یا پیامبر مرسل و یا وصی برگزیده نمی دهد و نمی فرستد. هر کس که خداونداین روح را به او داد هر آینه وی را از دیگر مردمان جدا و متمایز ساخته وقدرت را بهوی واگذار نموده و چنین شخصی مردگان را زنده می کند و آنچه بودو می باشد را می داندو در یک چشم به هم زدن از مشرق به مغرب و از مغرب به مشرق را می رود و انچه درونهاو دلهاست را می داند و به آنچه در آسمانها و زمین است آگاهاست[/].

[=&quot]ای سلمان و ای جندب[/]!
[=&quot]و حضرت محمد "ذکر" شد که خداوند عز و جل می فرماید[/]
"[=&quot]و هر آینه خداوند ذکری رسولی به شما فروفرستاد که آیات الهی را بر شما می خواند"(سوره طلاق 10 و11). هر آینه به من و علم منایا و بلایا و فصل الخطاب داده شده است و علم قرآن و آنچه تا روز قیامت خواهد شدبه من سپرده شده است[/].
[=&quot]حضرت محمد(ص) حجت خدا را اقامه نمود حجتی برای مردم و من حجت خدای عز و جل شدم. خداوند چیزی را برای من قرار داد که برای احدی از اولین و آخرین نه پیامبر مرسلی ونه فرشته مقربی قرار نداد[/].

[=&quot]بلی ای امیر مومنان! آن حضرت –که سلام خدا بر او باد_ فرمود: من همان کسی هستم که نوح را به امر پروردگار در کشتی حمل کرد من همان کسی هستم که به امرپروردگار یونس را از شکم ماهی بیرون آورد من همان کسی هستم که به امر پروردگار موسی را از دریا عبور داد من همان کسی هستم که به اذن پروردگار ابراهیم را از آتش بیرون آورد من همان کسی هستم که به اذ ن پروردگار نهر ها را جاری ساخت.و چشمه ها را شکافت و درختها را کاشت[/].
[=&quot]منم عذاب روز "ظله" منم آنکه از محل نزدیک ندا کرد که ثقلان(جن و انس[/]) [=&quot]آنراشنیدند وگروهی آن را فهمیدند. هر آینه من به هر گروهی از جباران و منافقان به زبان خودشان می شنوایانم. منم خضر دانای موسی و منم آموزگار سلیمان .پسر داوود منم ذوالقرنین ومنم قدرت خدای عز و جل[/].

[=&quot]ای سلمان و این جندب! من محمدم و محمدمن است من از محمدم و محمد از من استخدای تعالی می فرماید:"دو دریا را به هم آمیخت و میان آن دو برزخ و فاصله ای است وتجاوز به حدود یکدیگر نمی کنند"(الرحمن 19 تا 20[/])
[=&quot]ای سلمان و ای جندب! عرض کردند : بلی ای امیرمومنان! فرمود: هرآینه مرده ما نمی میرد وغایت ما غیبت نمی نماید و هر آینه کشتگان ما هر گزکشته نمی شوند[/].

[=&quot]عرض کردند :ای که درود خدا بر تو باد بلی.آن حضرت-که سلام بر او باد[/]- [=&quot]فرمود: منم امیر وفرمانروای هر مرد و زن مومنی آنها در گذشته اند و انها که باقی ما نده اند . من روح عظمت و بزرگی تایید گشته ام و جز این نیست بنده ای از بندگان خداوندم. برما نام خداوندی ننهید و هر چه در فضل ما بگویید که هر آینه شما هرگز به فضل ما و کنه و عمق آنچه خداوند برای ما قرار داده حتی یه یک دهم از ده یک فضل ما نخواهید رسید. زیراما آیات و دلائل الهی هستیم و حجت های خداوند و خلفا و جانشینان او و امین ها وامانت داران او و امامان او هستیم و وجه خدا و چشم خدا و زبان خداوندیم. خداوند بهوسیله ما بندگانش را عذاب می کند و نیز به وسیله ما به آنان ثواب و پاداش می دهد وخداوند از بین خلق خود ما را پاک نمود. و ما را برگزید و انتخاب کرد. زیرا خداوند درباره آنچه میکند پاسخ گو نیست و خلایق باید پاسخگو باشند(انبیا 23[/]).
[=&quot]ای سلمان و ای جندب! عرض کردند: بلی ای امیر مومنان که درود خداوند بر تو باد حضرتش –که سلام خدابر او باد- فرمود: هر کس به آنچه گفتم ایمان آورد و آنچه را تبین نمودم تفسیرکردم.شرح گفتم توضیح دادم و روشن ساختم و مبرهن نمودم تصدیق کند[/].

[=&quot]مومن آزموده ای است که خداوند قلب او را برای ایمان آزموده و سینه اش را برای پذیرفتن اسلام گشاده ساخته و هم او عارف روشن بین واهل بصیرتی است که به نهایت و بلوغ و کمال رسیده است و کسی که شک کند و عناد ورزد وانکار بورزد و باز ایستد و متحیر شود و تردید نماید پس او مقصر و ناصبی است[/].

[=&quot]ای سلمان و ای جندب! عرض کردند:بلی ای امیرمومنان که درود خدا بر تو باد[/]! [=&quot]حضرتش- که سلام بر اوباد- فرمود : من به اذن پروردگارم زنده میکنم و می میرانم و از آنچه می خورید وآنچه در خانه هایتان می اندوزید به اذن پروردگارم به شما خبر می دهم. و من به پنهانی های دلهایتان آگاهم و امامان و از فرزندان من نیز- که سلام بر ایشان باد- وقتی دوست داشته باشند و اراده کنند اینها را می دانند و انجام میدهند زیرا ما یکی هستیم . نخستین ما محمد آخرین ما محمد و میانه ما محمداست و همه ما محمدیم.پس بین ما جدایی قائل نشوید. هنگامی که ما چیزی را بخواهیم خدا آن را می خواهد و هنگامی که از چیزی کراهت داشته باشیم خداوند از آن کراهت دارد. وای و همه وای بر کسی که فضل ما و ویژگی ما وآنچه الله پروردگار ما به ما عطا نموده است را انکار نماید. زیرا هر آینه هر کس چیزی از آنچه خداوند به ما عطا نموده است را انکار نماید همانا قدرت الهی و مشیت خداوندی را در مورد ما انکار نموده است[/].

[=&quot]ای سلمان و ای جندب! عرض کردند : بلی ای امیرمومنان که درود خداوند بر تو باد! حضرتش- که سلام بر او باد- فرمود: هر آینه پروردگار ما "االله"چیزی به ما عطا کرده است که برتر عظیمت و بالاتر از همه این هاست. عرض کردیم[/] : [=&quot]بلی امیر مومنان آن چیزی که خداوند به شما اعطا نموده و ازهمه اینها عظیم تر و بالاتر می باشد چیست؟ حضرت فرمود[/]:
[=&quot]پروردگار ما خدای عزو جل آگاهی به اسم اعظمی را به ما عطا فرموده است که اگر بخواهیم به وسیله آن آسمانها و زمین و بهشت و دوزخ را می شکافیم و به وسیله آن به آسمان بالا می رویم و به زمین فرود می آییم به شرق وغرب می رویم و به وسیله آن به منتهای عرش صعود کرده به عرش در برابر خدای عز و جل می نشینیم و همه چیزها حتی آسمان هاو زمین و خورشید و ماه و ستارگان و کوهها و درختان و جنبندگان و دریاها و بهشت و دوزخ از ما اطاعت می کنند[/] . [=&quot]همه این ها را خداوند به وسیله اسم اعظمی که به ما عطا نموده است به ما آموخته و ما را بدان مختص ساخته استبا وجود همه اینها می خوریم و می آشامیم ودر بازارها راه می رویم.و ما این کارها رابه امر پروردگارمان انجام می دهیم. ما بندگان صاحب کرامت خداوندیم"آنان که در سخن بر خداوند پیشی نمی گیرند و سبقت نمی جویند و هم آنان به فرمان او کار میکنند"(انبیا [/]27(

[=&quot]خداوندما را معصوم و پاک قرار داده وبر بسیاری از بندگان مومنش برتری بخشیده است پس ما می گوییم:"سپاس و حمد خدایی را که ما را به این هدایت نموده و اگر نبود که خداوند هدایتمان نمود ما کسی نبودیم که خود به هدایت دست یابیم"( سوره زمر71) و "کلمه عذاب بر کافران محقق وقطعی شد"(سوره اعراف 43) و مراد من از کافران منکران همه آنچه که خداوند از فضل واحسان به ما عطا فرموده است می باشد[/].

[=&quot]ای سلمان و ای جندب! این معرفت من به نورانیت است. پس هدایت یافته و کامل بدان تمسک بجوی که هر آینه هیچ یک از شیعیان ما را به مرز نهایی بصیرت وروشن بینی نمی رسد مگراینکه مرا به نورانیت بشناسد پس هنگامی که مرا به نورانیت شناخت فرد اهل بصیرت وروشن بین و به هدف رسیده و کاملی خواهد بود که دریای از دانش غوطه ور شد و به در جهای از فضل رسیده و کاملی خواهد بود که دریای از دانش غوطه ور شده و به درجه ای ازفضل رسیده و کاملی خواهد بود که دریایی از دانش غوطه ور شده و به دره ای از فضل رسیده و بر سری از اسرار الهی و بر گنجینه های پنهانش مطلع گشته است[/]

والسلام.
موضوع قفل شده است