نسخ درقران

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نسخ درقران

ابو مسلم بحر اصفهانی صاحب دیدگاه نسخ مشروط هستند؟نظر ابومسلم بحر اصفهانی درمورد نسخ مشروط چی هست . واصلانسخ مشروط یعنی چی واسم کتاب تفسیر ایشون چی هست؟ میشه کمی راجع به این مساله توضیح بدید با منبع.ممنونم:Gol:

صاحب دیدگاه نسخ تمهیدی کیه؟و در ایه 34 سوره نسا چطوری بیان شده؟

ببخشید استاد درس تحریف ما گفتند که ایشون صاحب این دیدگاه هستند؟

پس صاحب این نظریه کی هستند؟

باسلام خدمت قاصدک عزیز
در جواب عرض میکنم نه خیر بحر اصفهانی صاحب این نظریه نیست.

تفسیر بحر اصفهانی جامع التأویل لمحکم التنزیل، تفسیرى که از بین رفته و مشتمل بر ۱۴ جلد بوده است.
تفسیر ابومسلم اصفهانى مى توانست سرآمد تفاسیر عالمان معتزلى به شمار آید، ولى از آنجا که به طور کامل و دقیق به دست ما نرسیده، تفسیر زمخشرى (الکشاف) شهرت بیشترى یافته است. بنابراین آنچه مى توان درباره تفسیر ابومسلم دانست، تنها مطالب تفسیرى است که عالمان مختلف در لابه لاى تفاسیر و مصنّفات خویش از وى ثبت کرده اند، و البته در این میان یکى از عالمان معاصر هند به گرد آورى آراء وى همت گمارده و نام آن مجموعه را (ملتقط جامع التأویل لمحکم التنزیل) نهاده است
یکى از آراء ویژه ابومسلم، اعتقاد به واقع نشدن نسخ در قرآن است، نه نسخ مشروط زیرا او معتقد است که نسخ، ازاله و ازبین بردن چیزى است و چیزى زائل مى شود که حقیقتى نداشته باشد و باطل باشد، اما حق پایان ناپذیر است و قرآن حق است، از سراسر وجود آن حق و حقیقت مى تراود و باطل را به آن راهى نیست. اگر فرمانى صادر شود و سپس لغو گردد، معنایش این است که صدور آن فرمان از اول باطل بوده که در نتیجه به اصطلاح نسخ گردیده است. ابومسلم مى گوید، مگر نه این است که خداوند متعال فرموده است (لایأتیه الباطل من بین یدیه و لا من خلفه)، پس با این برهان دانسته مى شود که نسخ به قرآن راهى ندارد. در زمینه آیه (ما ننسخ من آیه أو ننسها نأت بخیر منها أو مثلها) که بیشتر مفسران از آن وقوع نسخ در برخى آیات قرآن را و یا دست کم امکان وقوع آن را فهمیده اند، ابومسلم تفسیر دیگرى دارد و مى گوید معناى این آیه یکى از این چند وجه مى تواند باشد: ۱. مراد از نسخ در آیه شریفه نسخ آیین هاى گذشته و آیات تورات و انجیل است و نظر به وقوع نسخ در قرآن ندارد. ۲. احتمال دارد مراد از (ما ننسخ) در آیه شریفه ابطال چیزى نباشد، بلکه مراد نسخه بردارى و استنساخ باشد، یعنى استنساخ کتاب از لوح محفوظ و انتقال آن به سایر کتاب هاى آسمانى. ۳. مراد از (ما ننسخ) نه آن است که نسخ واقع شده و آیه شریفه از آن خبر مى دهد، بلکه مراد آن است که بر فرض آن که نسخ صورت گیرد، آیه ناسخ بهتر از منسوخ خواهد بود.(
۲۸. فخررازى، مفاتیح الغیب، ۳/۲۹۲.)

نظریه نسخ مشروط یا نسخ تمهیدی نظریه آیت الله معرفت رحمه الله علیه است.
حجت الاسلام و المسلمین «محمدعلی رضائی اصفهانی»، از شاگردان آیت الله معرفت و عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) العالمیة نقل کرده اند که آیت الله معرفت در مباحث علوم قرآنی چند نظریه مهم داشت؛ یکی نظریه نسخ مشروط یا تمهیدی بود که در مقاله مجموعه کنگره ایشان چاپ کردم و دومین نظریه ایشان بطن قرآن بود.مقصود وی از نسخ تمهیدی همان اصطلاح قدما نبود؛ وی می گفت ما گاهی اوقات در جامعه سنت های غلطی داریم، قرآن آمده است که این سنت های غلط را ازاله و نسخ کند، اما این کار را به صورت تدریجی و مرحله به مرحله انجام داده است. عده ای آيات نسخ شده‌اند، اما نه به صورت مطلق، بلكه به صورت مشروط نسخ شده‌اند، مثلا آيات «صفح» ـ به معنای گذشت و مدارا ـ كه اشاره به وضعيت مسلمانان در مكه است، به طور كامل با آيات امر كننده به جهاد نسخ نشده است، بلكه با تكرار شرايط مكه، حكم به گذشت و مدارا پابرجاست
تعریف نسخ مشروط: با تغییر شرایط، حكم سابق نسخ شده باشد، ولی با اعاده شرایط گذشته، حكم منسوخ قابل بازگشت باشد.

قاصدک;63643 نوشت:
پس صاحب این نظریه کی هستند؟

[=Arial Narrow]سلام مجدد:Gol:
بنده رو استاد خطاب نکنید راحتتر هستم چون نه استادم نه قیافه ام به این حرفا میخوره.
شما از استادتون بپرسید در کدام کتاب این نظریه رو دیده و بر چه اساسی نقل میکنند.این که بنده نقل کردم رو جناب
[=Arial Narrow]محمد حسن ربانی از محققین قرآنی در مجله شماره 17 - 18 ويژه استاد شهید مطهری بهار و تابستان 1378نقل کرده وهمانطور که ذکر کردم فخر رازی هم در تفسیرش ذکر کرده است.
اما نظریه نسخ مشروط رو عرض کردیم که مربوط به کیست به پست4 دقت کنید اشاره شده.

موضوع قفل شده است