جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: رابطه ناسیونالیسم با استعمار

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  ایمان ، اخلاق ، عمل ، امر به معروف و نهی از منکر
  نوشته
  1,928
  حضور
  3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  75
  صلوات
  10439

  رابطه ناسیونالیسم با استعمار
  ناسیونالیسم اصولا یکی از تبعات و واکنش هایی است که در برابر انقلاب کبیر فرانسه در اروپا به وجود آمد. خود انقلاب کبیر فرانسه، خود واکنش و عصیانی بود در برابر طرز فکر اشرافی کهن که بکلی برای توده مردم و عامه خلق ارزشی قائل نبود. از آن زمان به بعد بود که موضوع اصلی در سخنان گویندگان و آثار نویسندگان و فلاسفه، «علت» و توده مردم گردید و آزادی و برابری آحاد آن.

  آزادی و برابری که تنظیم کنندگان اعلامیه حقوق بشر مدعی به ارمغان آوردن آن برای بشریت بودند، در ذات خود مرز و ملیتی نمی شناخت و به همین دلیل بود که شعاع و دامنه انقلاب فرانسه، به زودی و در عرض یک دهه، از مرزهای فرانسه گذشت و سراسر اروپا را فرا گرفت و بیش از همه آلمان را. در آلمان، فلاسفه سیاسی و نویسندگان آنچنان شایق و شیفته افکار آزادیخواهانه شدند که خود را وقف نشر و تبلیغ آن کردند. اما به زودی بر آلمان ها معلوم شد که آزادی اذعان شده مخصوص خود فرانسوی ها شده و مردم آلمان را از آن سهمی نیست. به همین دلیل برخی از اندیشمندان آلمانی به عنوان اعتراض به این استثناء و واکنش علیه «فرانسوی» بودن آزادی و برابری، داستان «ملت آلمانی» را به عنوان یک واحد واقعی و تفکیک ناپذیر پیش کشیدند که بنا بر ویژگی نژادی، جغرافیایی و زبان و فرهنگ و سنن خود، دارای «نبوغ ذاتی» و استقلال و حیثیت مخصوص به خود است.  قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ

  قال الامام الباقر (ع): ان حدیثنا یحیی القلوب


  صبا از نكهت كویت نسیمی سوی ما آورد
  ز سوز شعلة شوقت چو تاب افتاد در دلها

  بار الها: از تو پوزش می خوام که به اصرار می خواستم اراده خودم بر زندگیم حاکم باشه!خدایا اینک سکان زندگی طوفان زده ام را به تو می سپارم!باشد که آرامش نتیجه این اعتماد و توکل باشد.من وثق بالله اراه السرور و من توکل علیه کفاه الامور

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  ایمان ، اخلاق ، عمل ، امر به معروف و نهی از منکر
  نوشته
  1,928
  حضور
  3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  75
  صلوات
  10439  رابطه ناسیونالیسم با استعمار:
  ناسیونالیسم یا ملت گرایی، در اندیشه واضعان غربیش، یعنی مردمی را که در قالب مرزهای جغرافیایی معینی، نژاد و سابقه تاریخی و زبان و فرهنگ و سنن واحد گرد آمده اند، به عنوان یک واحد تفکیک ناپذیر مبنا و اصل قرار دادن و آنچه را در حیطه منافع و مصالح و حیثیت و اعتبار این واحد قرار گیرد خودی و دوست دانستن و بقیه را دشمن خواندن. از آن پس، سراسر قرن نوزدهم تا نیمه اول قرن بیستم، دوران ظهور و بروز و تکامل افکار نلسیونالیستی در جوامع اروپا گردید. همین ناسیونالیسم علت های اروپایی بود که در شکل افراطی خود، به صورت نژاد پرستی و راسیسم جلوه کرد و دو جنگ جهانی را به وجود آورد. همین تفکر ناسیونالیستی بود که علیرغم همه شعارهای آزادی و برابری نوع انسان، استعمار ملل شرق و آفریقا و آمریکای جنوبی را توجیه و تصدیق کرد و قرن نوزدهم و نیمه اول قرن بیستم یا دوران شدت وحدت استعمار اروپا در آسیا و آفریقا مرادف و همزمان با تجلی و توسعه افکار ناسیونالیستی بود.

  نویسندگان غربی بر اساس همین افکاری که در اروپا و در فضای دین زدایی شده قرن نوزده و بیست بروز داده شده بود، نهضت ها و جنبش های ملی دیگر را نیز ناسیونالیستی می خوانند. روشنفکران و متفکران شرقی و آفریقایی نیز بدون توجه به محیط فرهنگی خویش و نیز بدون آگاهی از آنچه در اروپا رخ داده بود، به تقلید از فرهنگ غربی، این نام و عنوان را بر حرکت مردم خود نهادند و همان معیارهایی را که غربیان برای جدایی و تمایز ملت هایشان برشمردند، برای ملت خود بازگو می کنند. اگر چه از انتهای جنگ جهانی دوم به بعد ناسیونالیسم کشورهای اروپائی، لااقل در سطح منافع اقتصادی و استعماری و تا حدودی در زمینه های اجتماعی، جای خود را به اتحاد و منطقه و منطقه گرایی داده بود.
  اما به روشنفکران جهان سومی چنین القا می شد که هنوز ناسیونالیسم است که به مردم و فرهنگ آنها حرکت و حیات می بخشد. اشاعه این شعار در بین جوامع سنتی جهان سومی که پیوندهای فراملیتی آنها را به هم مرتبط می ساخت، به نفع خود کشورهای استعمارگر اروپائی بود زیرا با ترویج شعار ملیت، زبان، رنگ و منطقه جغرافیایی، کشورهای همسایه از یکدیگر جدا شده و کشورهای غربی با قدرت بیشتری به استعمار و نفوذ همه جانبه در آنها همت می گمارند.

  در نیمه های قرن بیستم بود که در خود منطقه خاورمیانه شعارهای پان عربیم، پان ترکیم، پان ایرانیم و .... توسط روشنفکران غرب زده و یا اعمال آنها داده شد، بدون اینکه هیچ توجهی به دین اسلام شود که به مدت چهارده قرن ملت های گوناگون این منطقه را با هم پیوند داده بود.
  در حال حاضر نیز کشورهای غرب با همه قدرت و سیطره فرهنگی و سیاسی و اقتصادیشان با هم متحد و در یک صف قرار دارند ولی در دنیای جهان سوم، ملت ها با همه نابسامانیها و ضعف سیاسی و فرهنگی و اقتصادیشان، جدا از هم زندگی می کنند. غربی ها برای استعمار ملل مختلف و برای از بین بردن وحدت ملت های گوناگون در اقصا نقاط جهان، علاوه بر عنصر ملت گرایی و ناسیونالیسم، از حربه فرقه سازی دینی نیز استفاده نمودند. و این حربه اخیر به دلیل وجود پیوند عمیق دینی بین ملت های تحت استعمار بود.
  جنبش های وهابیت، بابیت، بهائیت و .... در سرتاسر شمال آفریقا، خاورمیانه و شبه قاره هند نشان از شعار " تفرقه بیانداز و حکومت کن " است.


  منبع: خدمات متقابل ایران و اسلام، صفحه 24-27
  قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ

  قال الامام الباقر (ع): ان حدیثنا یحیی القلوب


  صبا از نكهت كویت نسیمی سوی ما آورد
  ز سوز شعلة شوقت چو تاب افتاد در دلها

  بار الها: از تو پوزش می خوام که به اصرار می خواستم اراده خودم بر زندگیم حاکم باشه!خدایا اینک سکان زندگی طوفان زده ام را به تو می سپارم!باشد که آرامش نتیجه این اعتماد و توکل باشد.من وثق بالله اراه السرور و من توکل علیه کفاه الامور

 4. صلوات ها 6


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5472  ناسيوناليسم،‌امروزه يك مقوله صرفا بد آموز و مصيبت ساز نيست و مي تواند به گونه اي حتي در پيشرفت كشور به كمك ما بيايد. البته نه به آن تعريفي كه در غرب مطرح بوده و يك نژاد خود را از همه گان برتر مي دانست. بلكه اگر اقوام ابتدا قالب اسلامي و ديني خويش را بپذيرند و سپس قدم در وادي ناسيوناليسم بگذارند‌،مي توان با ايده ناسيوناليسم در راستاي امور مملكتي و ديني و بدون اينكه جنبه خرابكارانه داشته باشن،د از ناسيوناليسم بهره گرفت. مثلا القاي تفكر اسلامي و مذهبي در اقوام كمك مي كند ابتدا اين اقوام و تبارها بتوانند در محيطي به نام دين،‌در كنار هم و با احترام متقابل به يكديگر زندگي كنند و بر اساس ان اكرمكم عدالله اتقكم بيانديشند و با تمسك به آيه لا يسخر قوم من قوم عسي ان يكونوا خير منهم،‌ جز به ديده احترام متقابل به نژاد ديگر ننگرند. در كنار اين تفكر مي توان‌، نوعي رقابت در جهت مثبت را ميان ايشان پديد آورد تا همگان در مدار اين رقابت‌،‌ سعي كنند تا برنده باشند. در اين صورت رقابت اقوام و تلاش براي پيروزي فقط در راستاي دين بوده و به گسترش نمادهاي ديني و تمدني ما منجر مي شود و اتفاقا بسيار مفيد خواهد بود. فرض كنيد ما نويسندگان ترك‌، كرد،‌ فارس و ... را در يك ميدان رقابتي،‌ تشويق كنيم كه هر كدام بهترين فيلم را بنويسد و يا هر كدام بهترين رمان ديني را بنويسد و ... در اين صورت چه اتفاقي خواهد افتاد. نوعي همبستگي ديني- قومي پديد مي آيد كه در نهايت آنچه حاصل شده هم براي تمدن ما و هم براي دين ما امتياز محسوب خواهد شد.

  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 6. صلوات ها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود