امر به معروف و نهي از منكر در جامعه ما مرده است!

تب‌های اولیه

75 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
امر به معروف و نهي از منكر در جامعه ما مرده است!

ديروز به همراه پدرم به ميدان محله مان رفته بوديم كه خريد كنيم. در روز روشن و جلوي ميدان، يك فرد معتاد را ديديم كه يك سيخ به دست گرفته و ته آن را چسب زده و در كمال خونسردي و بدون ترس جلوي چشم اون همه آدم داره از داخل صندوق صدقات تند تند پول بر ميداره. هيچ كسي هم مانعش نميشد يا تذكر نمي داد و همه فقط نگاه مي كردند.
بالاخره پدرم طاقت نياورد و رفت بهش گفت تو خجالت نميكشي در روز روشن داري از بيت المال دزدي مي كني. اون مرد هم سريع پا به فرار گذاشت. بعد يك خانمي اومد جلو و گفت چي كارش داريد گناه داره!!!
پدرم گفت اگر گناه داره شما خودتون يك پولي بديد دستش بره دود كنه. اون خانم هم گفت هرگز چنين كاري نمي كنم!!!

بعد يه آقاي دستفروش به پدرم گفت آقا نگاه كنيد و بعد پدرم ديد 10 قدم جلوتر اون فرد معتاد پاي يه صندوق ديگه مشغوله!!!

واقعا تاسف خوردم.

ياد حادثه چند وقت پيش سعادت آباد افتادم كه جلوي چشم مردم و پليس، جواني در خون خودش غلطيد و همه فقط نظاره گر بودند در حالي كه بيمارستان چند قدم آن طرف تر بود. صحنه اي كه روي اينترنت رفت و هر كس با ديدن آن خون گريه كرد.

جامعه اي كه در آن امر به معروف و نهي از منكر مرده باشد خير نمي بيند.
با چه رويي مي گوييم اللهم عجل لوليك الفرج و جعلنا من انصاره و اعوانه...
اين جوري مي خواهيم جز انصار امام زمان باشيم؟!!!

سلام
همین احساس مسؤولیت و درد داشتن اولین قدم برای احیای دو فریضة امر به معروف و نهی از منکر است. البته با این فرمایش شما که امر به معروف و نهی از منکر در جامعة ما مرده است موافق نیستم. فکر می‌کنم مشکل در نحوة اجرای آن است. اول این که ما از این فریضه امر به معروفش را فاکتور گرفته‌ایم و فقط می‌خواهیم نهی از منکرش را اجرا کنیم آن هم نه از راهش. حکایت ما و نهی از منکر مثل کسی است که بخواهد بدون ریختن شالوده و بالا بردن دیوار سقفی برای خانه‌اش بسازد یا برای رسیدن به پشت بام از یک نردبان که فقط پلة اول و آخر را دارد بالا برود. اگر ما دین را به طور کامل بپذیریم و به همه‌اش عمل کنیم، زمینة بی‌اعتنایی به این واجب الهی هم برطرف می‌شود و دیگر جامعه به طور کامل با کنترل خوبان و دین‌داران می‌چرخد. ان شاءالله درد دین و احساس مسؤولیت در برابر اطرافیان را خدا به همة ما عنایت کند.

[=&quot]-به نظر بنده در این عصر به راحتی می توان با فرهنگ سازی خیلی از مشکلات را حل کرد اول ازهمه نخبه گان جامعه (عالمان وجامعه شناسان)این مفاهیم رابه روز وبابعضی مصادیق روز تبیین کنندوراههای عملی واجرائی رابرای دولتها ومردم تبیین کنندومسئولیت هرکدام رامشخص کنند از همه مهم تر تاثیرابزارهائی مثل
[/]

[=&quot] رسانه ها رافراموش نکنیم یادمان نرود اگر دشمنان مان تهاجم فرهنگی راشروع کردند تاحدودی هم موفق شدند نخبگانشان مفاهیم و اهداف راوراههای رسیدن به آنها راومسئولیت هر کدام از دولتها ومردم ودستگاههائی مانندرسانه رامشخص کردند وهمه به مسولیت خودعمل کردنددرنتیجه به اهداف خود رسیدند[/]

سلام دوستان من

متاسفانه در حال حاظر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه و اجتماع ما به عنوان فضولی در کار دیگران به حساب می اید

یه مورد دیگه در خصوص نقل دوستم رضا64 :

فرهنگ ساختن در هر موردی نیاز به زمان داره / هر چی بی بندوباری در جامعه بیشتر بشه کار سخت تر و مدت ساختن میره بالا ! مشکل بازم بر میگرده به خونواده و از خونوادهم باید این فرهنگسازی صورت بگیره ! خیلی طول نمی کشه من فکر میکنم پنجاه سال بیشتر
طول نکشه:tavallod:

سادات;63082 نوشت:

جامعه اي كه در آن امر به معروف و نهي از منكر مرده باشد خير نمي بيند.

من هم با سادات موافقم که امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ما مرده است ، دیروز در یه جمعی بودم ، یه نفر میخواست یه کاری انجام بده من بهش گفتم اینکار رو نکنه ، اون شخص به حالت تحقیر برگشت به من گفت در بین این همه آدم فقط تو هستی که اعتراض می کنی (یعنی جایی برای اعتراض وجود نداره و اینکه حرف اضافی می زنی) من خیلی ناراحت شدم و اون شخص به کارش ادامه داد ،اگر همراه با من 5 ، 6 نفر دیگه هم اعتراض می کردند آیا اون شخص جرات می کرد به کارش آدامه بده ؟ اون هم که از ماجرای سعادت آباد ، مردم منفعل شده اند.

با این وضعیت فکر نمی کنم زمینه ای برای ظهور امام زمان (عج) وجود داشته باشد ، چون همین افراد در زمان ظهور هم اینگونه برخورد خواهند کرد ، چه بسا مانند مردمان زمان امام حسین (ع) نظاره گر به خون غلطیدن امام زمان (عج) باشند:geryeh::geryeh::geryeh::geryeh:

[=&quot]هر وقت از خانه می‌روم بیرون بیش از این که از ظاهر بد و زنندة برخی خانم‌ها ناراحت باشم یا یک منکر دیگری ناراحتم کند از دست خودم کلافه می‌شوم. کلافه می‌شوم که چرا؟ چرا خفه می‌شوم و حرف نمی‌زنم؟ اعتراض نمی‌کنم که آهای یارو، تو با این طرز بیرون آمدنت همه چیز منو داری مسخره می‌کنی؛ طرز لباس پوشیدن و مدل اصلاح سر و صورت خودم و پوشش زن و بچه‌ام رو؛ حتی دوستان و آشناهام رو و در نهایت اعتقاداتم رو. تو راحتی و با خنده و خوشی راه می‌ری و من معذب و خودخور و عصبی که چرا نمی‌تونم حرفم رو بزنم. حتما مشکل از منه. باید فکری بکنم. کاری باید بکنم. باید فکر کنم. چرا؟[/]

حمید امینی;63528 نوشت:
[=&quot]هر وقت از خانه می‌روم بیرون بیش از این که از ظاهر بد و زنندة برخی خانم‌ها ناراحت باشم یا یک منکر دیگری ناراحتم کند از دست خودم کلافه می‌شوم. کلافه می‌شوم که چرا؟ چرا خفه می‌شوم و حرف نمی‌زنم؟ اعتراض نمی‌کنم که آهای یارو، تو با این طرز بیرون آمدنت همه چیز منو داری مسخره می‌کنی؛ طرز لباس پوشیدن و مدل اصلاح سر و صورت خودم و پوشش زن و بچه‌ام رو؛ حتی دوستان و آشناهام رو و در نهایت اعتقاداتم رو. تو راحتی و با خنده و خوشی راه می‌ری و من معذب و خودخور و عصبی که چرا نمی‌تونم حرفم رو بزنم. حتما مشکل از منه. باید فکری بکنم. کاری باید بکنم. باید فکر کنم. چرا؟[/]

سلام.
متاسفانه بعضي افراد منتظر اينن كه يك فرد مذهبي كه ظاهر موجهي دارد يا يك خانم محجبه يا چادري تذكري يا راهنمايي به ايشان بكند اون وقت كه شمشير رو از رو ميكشن و نه تنها به اون فرد توهين ميكنن بلكه به دين و مقدسات و مملكت و آبا و اجداد اون بنده خدا هم حمله ميكنن.
كلي هم ذوق ميكنن كه حال طرف رو گرفتن و متاسفانه به قول نيايش عزيز بقيه هم همراهي نميكنن و شايد در دلشون خوشحال هم ميشن.

سلام مجدد

یه چیزی به ذهن کوچکم رسید شاید خالی از لطف نباشه اینکه در مشارکتها و رای ها

اصولا ان کسی حرفش به کرسی میشینه که پنجاه و یک درصد رای ها رو بدست بیاره!

البته ببخشید ببخشید ببخشید! فکر کنم مسلمانان ایران یک اقلیتند!!!!؟؟؟؟

درد دل حمید جانم بر این اساسه:Cheshmak: اگر هم حرف بزنی میگن مگه شما فضولی ......

مسودی;63569 نوشت:

:geryeh::geryeh::geryeh:

با سلام

ممنون از بزرگواران كه در بحث مشاركت داشتند و نظرات جالبي ارائه كردند

به نظر نمي توان با چند مورد بي تفاوتي مردم در جامعه نسبت به عملي حكم كلي صادر كرد كه مردم بي تفاوت شده اند و مردم مثل زمان امام حسين(ع)اند و از اين حرف ها

بزرگواران همان طور كه همه مي دانيم امروز همين ملت يكي از بزرگترين امر به معروف و نهي از منكرها را در دنيا به اجرا گذاشته است و مردم جهان را با معروفي اشنا و از منكري باز مي دارد و همه ملت ايران در اين امر عظيم شريك اند

به نظر بايد تعريف جديدي از امر و نهي در جامعه ارئه شود و موازين و خطوط ان بار ديگر متناسب با اين مقتضيات از زمان رسم شود و همچنين مردم را با اين موازين اشنا كنيم

دوستان عزيز

امروز هر حركتي در دنيا براي يادگيري و علم اموزي و ياد دادن و ياد گرفتن به سوي تعالي امر به معروف و نهي از منكر محسوب مي شود

ملت ما پرچم دار اين حركت است اين را فراموش نكنيم

امام زمان امام من و تو و ملت ايران و لبنان و عراق و افغانستان نيست امام عصر است امام زمان است امام همه است

تنها امام جامعه ما نيست و امام تهران و چند شهر بزرگ نيست كه با عدم رعايت برخي از موازين شرع در شهر و سكوت برخي از مردم بگوييم امر و نهي رفت و خدا حافظ و نمي دانم واي برمن و امام ديگر نمي ايد و از اين حرف ها

عزيزان
نمي خواهم با اين حرف ها اميدوارانه بگوييم ، بله راست مي گويد ، بي خيال همه چيز درست مي شه ، از فردا من هم بي خيال امر ونهي مي شوم و راحت ايم

نه
بنده معتقدم ما نبايد اميد خود را در مورد همه گير شدن قوانين دين در جامعه با ديدن چند حركت برخي افراد خاطي و سكوت برخي مردم از دست بديهم

-- بايد در اموختن قوانين دين ابتدا مباني خود را تقويت كنيم و سپس با اين مهمات اطرافيان خود را مجهز كنيم و اين يعني امر به معروف

-- هر قدمي كه بندهو شما در تقويت معارف ديني خود بر مي داريم يعني كه صدها نفر را امر به معروف مي كنيم اين يعني موفقيت

ما و شما اگر لنگ نزنيم در اثبات قوانين دين چه عقلا و چه نقلا يعني كه چندين نفر را امر به معروف و نهي از منكر كرده ايم

از طرفي
برطرف شدن برخي اعمال در جامعه به هزار و يك موضوع بستگي دارد و برخي اعمال از دست افراد بر نمي ايد و نياز به شرايط دارد

اخر كلام:
- تعريفي تازه و دقيق از امر و نهي در جامعه نسبت با مقتضيات زمان ارائه دهيم
- با ديدن برخي اعمال در جامعه نااميد نشويم
- بهترين امر به معروف را مجهز كردن خود به مباني دين بدانيم
- در هر مورد امر و نهي به شرايط ان ابتدا توجه ئداشته باشيم

امام معصوم فرموده است :
((((وظیفه امر به معروف ونهی از منکر اگر ترک نمودید ؛ خداوند متعال اشرارتان بر شما مسلط میکند , وخوبان شما هم اگر دعاء کنند مستجاب نمی شود))))

.
.
من عرض میکنم امروزه مصداق عینی آن را با تمام وجود لمس ومشاهده میکنیم .....................
وقت آن نرسیده که .................درد دین را حس کنیم و.و.و

مسودی;63569 نوشت:
سلام مجدد

یه چیزی به ذهن کوچکم رسید شاید خالی از لطف نباشه اینکه در مشارکتها و رای ها

اصولا ان کسی حرفش به کرسی میشینه که پنجاه و یک درصد رای ها رو بدست بیاره!

درد دل حمید جانم بر این اساسه:cheshmak: اگر هم حرف بزنی میگن مگه شما فضولی ......

[=tahoma][=&quot]آی گفتی جناب مسودی. خدا بیامرزه پدر و مادرت رو. زدی تو خال. یکی از پله‌های اون نردبون اصلاح جامعه که ما زدیم و خردش کردیم همین ارتباط صمیمی و حزب‌الهی داشتنه. وقتی خدا تو آیة آخر سورة آل عمران داد می‌زنه که آهای مؤمن‌ها با هم ارتباط و پیوستگی داشته باشید یا جای دیگه می‌گه تو کار خیر به هم کمک بدید یا هی به صلة رحم و همسایه سفارش می‌کنه یا این همه ثواب واسة نماز جماعت و مسجد رفتن گذاشته مال همینه دیگه. که وقتی تو کوچه همسایت، آشنات، رفیق مسجدیت تو رو دید که داری به یکی تذکر می‌دی بیاد کمکت. وقتی خواستی بری جلو نترسی. مِن مِن نکنی و دست و پات نلرزه. بدونی که خدا که پشتته هیچ، دوست و رفیق هم داری سبیل به سبیل، همه پشتت که نه کنارت واستادن، شونه به شونه. اون وقت بر فرض مثال یکی دو سه بار خطا کرد، با حرف و نصیحت محبت‌آمیز هم گوش نکرد و کار کشید به تذکر تند و قاطع، می‌دونه که فقط کافیه صداش بلند شه، تا رفیقای تو جمع بشن دورت و بگن چی شده داداش؟ چه خبره؟ و اونه که باید دمشو بذاره رو کولشو بره. اما الان این داستان برعکس شده. کسانی که اهل خلافند بیشتر دستشون تو دست همه و ما رو تو اقلیت خودخواستمون گیر انداختن.[/][/]

حمید امینی;63747 نوشت:
آی گفتی جناب مسودی. خدا بیامرزه پدر و مادرت رو. زدی تو خال. یکی از پله‌های اون نردبون اصلاح جامعه که ما زدیم و خردش کردیم همین ارتباط صمیمی و حزب‌الهی داشتنه. وقتی خدا تو آیة آخر سورة آل عمران داد می‌زنه که آهای مؤمن‌ها با هم ارتباط و پیوستگی داشته باشید یا جای دیگه می‌گه تو کار خیر به هم کمک بدید یا هی به صلة رحم و همسایه سفارش می‌کنه یا این همه ثواب واسة نماز جماعت و مسجد رفتن گذاشته مال همینه دیگه. که وقتی تو کوچه همسایت، آشنات، رفیق مسجدیت تو رو دید که داری به یکی تذکر می‌دی بیاد کمکت. وقتی خواستی بری جلو نترسی. مِن مِن نکنی و دست و پات نلرزه. بدونی که خدا که پشتته هیچ، دوست و رفیق هم داری سبیل به سبیل، همه پشتت که نه کنارت واستادن، شونه به شونه. اون وقت بر فرض مثال یکی دو سه بار خطا کرد، با حرف و نصیحت محبت‌آمیز هم گوش نکرد و کار کشید به تذکر تند و قاطع، می‌دونه که فقط کافیه صداش بلند شه، تا رفیقای تو جمع بشن دورت و بگن چی شده داداش؟ چه خبره؟ و اونه که باید دمشو بذاره رو کولشو بره. اما الان این داستان برعکس شده. کسانی که اهل خلافند بیشتر دستشون تو دست همه و ما رو تو اقلیت خودخواستمون گیر انداختن.

با سلام

مطالب زيبايي فرمودين جناب اميني

ابتدا خوش امد عرض مي كنم خدمتتان

ولي چه تضميني دارد همين افرادي كه به نام امر به معروف و نهي از منكر پشت به پشت هم كمر بسته اند در كار خود خطا نداشته باشند ؟؟

از كجا معلوم كار به شخصي كاري و خصومت هاي قومي و قبيبه اي نكشد ؟؟

چه تضميني مي دهيد در همين دور گرمي ها تمام موازين و قوانين شرع رعايت شود؟؟

و...............

بزرگوار

پست 11 بنده را مطالعه فرماييد
بنده عرض كردم كه كار فرهنگي و امر به معروف و نهي از منكر را بايد باز تعريف با مقتضيات زمان كرد

زماني كه امر و نهي در جامعه فضولي در كار شخصي تلقي شد بايد باز تعريف شود

بايد اناليز شود

بايد در قالب جديدي ارائه شود

شرايط و قوانين امر ونهي در جامعه بايد اجرا شود

يكي از شرايط امر ونهي در جامعه اين است كه بداني امر ونهيي كه مي كني تاثير داشته باشد

كجاي امر ونهي امده است كه دور جمعي و پشت به پشت ايستادن از شرايط امر و نهي است

اين تايپك ها كه در مورد امر به معروف و نهي از منكر است ملاحظه نماييد

http://www.askdin.ir/forumdisplay.php?f=113&order=desc&page=3

بحث را ادامه خواهيم داد

یاس من;63694 نوشت:
وظیفه امر به معروف ونهی از منکر اگر ترک نمودید ؛ خداوند متعال اشرارتان بر شما مسلط میکند , وخوبان شما هم اگر دعاء کنند مستجاب نمی شود)

با سلام

ياس بزرگوار

در مورد كلام معصومين نمي شود و نمي توان كليشه اي عمل كرد وبخشي را گرفت و بخشي را بي خيال شد .

در مورد فهم صحيح كلام معصومين بايد به متخصصين امر رجوع كرد

یاس من;63694 نوشت:
من عرض میکنم امروزه مصداق عینی آن را با تمام وجود لمس ومشاهده میکنیم ..................... وقت آن نرسیده که .................درد دین را حس کنیم و.و.و

عرض شما درست و به روي چشم

ولي بزرگوار فكر نمي كنيد چون شما امر ونهي را در تذكرهاي لساني محدود كرده ايد و چون ان را در جامعه نمي بينيد كلام معصوم را در اين حد معنا مي كنيد و درد دين را تذكر لساني معنا مي كنيد

باز به تايپك 11 بنده مراجعه نماييد

تاكيد مي كنم تعريفي نو از امر و نهي
رعايت شرايط و مراحل امر ونهي
وسيع كردن دايره امر ونهي

اينها همه و همه بايد در موضوعي به نام امر و نهي جاي گيرد

مولا حسين(ع) قيام خود و جهاد خود را در قالب امر به معروف و نهي از منكر معنا مي كند

ببينيد نگاه به مساله چقدر فرق كرد !!!

وسعت نگاه به موضوعات ديني را بنگريد

بحث را پي خواهيم گرفت

بسم الله الرحمن الرحیم

مهمترین چیزی که باعث ترک امر به معروف و نهی از منکر میشه ،بی تفاوتی است نسبت به مردم . که بی تفاوتی نیز به کمرنگ شدن آموزه های دینی و
اخلاقی در بین مردم برمیگرده.

بی تفاوتی به قدری مضر به دین است که جامعه زمان امام حسین علیه السلام به دلیل همین بی تفاوتی حسین کش شدند و خونش را مباح دانستند.

فرهنگ اسلامی ایرانی غنی تر از آن چیزی است که ما فکرش رو کنیم ولی متأسفانه اولیا امر تبلیغ دین کوتاهی زیادی میکنند .

امروز این همه رسانه های مختلف در کشور هست از هر چیزی که حتی ارزشی نداره مثل چیپس و پفک ،چون توش پول داره تبلیغ میشه ولی این همه آموزه های دینی مثل حجاب ،امر به معروف و نهی از منکر هیچ تبلیغی نمیشه .

مردم نیز طبق حدیث "الناس علی دین ملوکهم" به حکام خود مینگرند تا چه اندازه به دین و دینداری اهمیت میدهند.

سلام علیکم جمیعا

اساتید محترم کاربران گرامی

امر به معروف و نهی از منکر هم مانند نماز روزه زکات و ... از فروع دین هست با این تفاوت که احکام امر به معروف و نهی از منکر حتی کمتر از احکام غسل میت هست در صورتیکه غسل میت یا زنده زیاد تفسیر و تعبیر و ریزه کاری ندارد ولی امر به معروف و نهی منکر که بقصد دعوت به غسل روح است و ترک گناه ریزه کاری و راه کارهای متعدد دارد.

لذا به عقیده این حقیر بدین دلیل که ما از قواعد و قوانین ناپرداخته یا کم پرداخته ای در هنگام امر به معروف و نهی از منکر تبعیت میکنیم فرد مدعو به عمل صالح نه تنها متوجه نیت ما نمیشود بلکه ما را فضول هم خطاب میکند.

من در مواردی کتاب تحریر الوسیله امام خمینی رحمه الله علیه رو میخوانم و میبینم که آن بزرگوار هم با وجودیکه بعض مسائل را که دیگر مجتهدین بدانها نپرداخته اند عنایت داشته باز کافی بنظر نمیرسد.

من فرض مثال همان معتادی را که از صندوق صدقات دزدی میکرد

به نظر شما عزیزان و کارشناسان گرامی با ایشان چگونه رفتار باید شود که نتیجه آن اصلاح حداقل در مورد دزدی کردن ایشان گردد.

( استفاده از هر منبع فقهی ای مجاز میباشد ) :Cheshmak:

یاحق

طاها;63789 نوشت:

تمام مطالبی رو که جنابعالی فرمودید قبول دارم. در واقع بنده فقط یک مسأله از رساله حضرت امام رحمه الله علیه را به زبان خودمانی بیان کردم:

مسأله 2787 امر به معروف و نهى از منكر واجب كفايى مى‏باشد و در صورتى كه بعضى از مكلّفين قيام به آن مى‏كنند از ديگران ساقط است و اگر اقامه معروف و جلوگيرى از منكر، موقوف بر اجتماع جمعى از مكلّفين باشد واجب است اجتماع كنند.

وگرنه خدای نکرده قصد جدل و کل کل کردن ندارم!

این که شاید اجتماع‌ها به بیراهه کشیده شود نیز قابل علاج است. اول این که طبیعت مسجد و هیئت و محافل مذهبی برخوردهای نامناسب و غرضمند را پس می‌زند. از طرف دیگر هر مسجد یک پیش نماز دارد که معمولا درس خوانده و اهل علم است که می تواند مردم را هدایت کند و رفتارهای دینی را سامان بدهد که به اغراض آلوده نشود. حتما اگر دقت کنیم موارد دیگری نیز می‌یابیم که مشکلی را حل می‌کند. اما مسلما به طور صددرصد نمی شود احتمال خطا و اشتباه را رد کرد ولی طبق مثل معروف آدم برای یک کک، پیرهن خودش رو آتش نمی‌زنه. ما هم نباید به خاطر احتمال بروز این اشکال ارتباط های دینی را کم اهمیت تلقی کنیم.

bina88;63815 نوشت:
به نظر شما عزیزان و کارشناسان گرامی با ایشان چگونه رفتار باید شود که نتیجه آن اصلاح حداقل در مورد دزدی کردن ایشان گردد.

سلام علیکم جمیعا

تا این تاپیک از اسکرول خارج نشده اساتید بزرگوار و کاربران عزیز بع منبع فقهی ای اشاره نمایند که با عنایت به آن میتوان با این فرد برخوردی اسلامی داشت.

bina88;63815 نوشت:
( استفاده از هر منبع فقهی ای مجاز میباشد )

بگذارید وسعت و پهنه یافتن پاسخ مناسب به این سوال رو به مبحث کلامی هم بکشانیم تا عزیزان دستشان بازتر شود.

فقه

( + منابع روائی ) + فلسفه :Kaf:

bina88;63815 نوشت:

یاحق

با سلام

جناب بيناي عزيز

متوجه منظورتان نمي شوم

مي شود منظور خود را بيشتر توضيح فرماييد

bina88;63878 نوشت:
بع منبع فقهی ای اشاره نمایند که با عنایت به آن میتوان با این فرد برخوردی اسلامی داشت.

حمید امینی;63875 نوشت:
وگرنه خدای نکرده قصد جدل و کل کل کردن ندارم!

با سلام

شما ببخشيد بزرگواز

بنده قصدم اصلا جسارت نيست

و مطالب شما عزيز را قبول دارم

اين مطلب

حمید امینی;63875 نوشت:
مسأله 2787 امر به معروف و نهى از منكر واجب كفايى مى‏باشد و در صورتى كه بعضى از مكلّفين قيام به آن مى‏كنند از ديگران ساقط است و اگر اقامه معروف و جلوگيرى از منكر، موقوف بر اجتماع جمعى از مكلّفين باشد واجب است اجتماع كنند.

مساله فقهي مساله اي است كه تكليف ما را در مورد امر ونهي مشخص كرده است و اين مساله اي است كلي و عمومي
ولي تشخيص اين كه كدام عمل منكر است و چه زماني بايد فردي را از منكر باز داشت را بايد در مباني دين جست

بايد با مراجعه به معارف دين امر ونهي را تبيين كرد تا در مقابله با منكري بدانيم كه اينجا مي توان ان فرد را امر به معروف و يا نهي از منكري كرد يا نه؟؟

ایشان را نمی‌شود در آن اصلاح کرد. دین یک پکیج است که یک قسمت آن در روابط اجتماعی می گوید صله رحم و ما آن را پشت گوش می اندازیم.

اگر خدا تو آیه اول سوره نسا پس از سفارش به تقوا می گه برو خونه اقوامت یعنی دستش رو هم بگیر اگه پول نداره بهش بده. مواظبش باش تریاکی نشه. مشکلش رو حل کن.

جالب اینه که صله را خیلی به معنی عطا گرفته اند یعنی بخشش به ارحام. اگه این مسائل رعایت می شد این بنده خدا به این جا کشیده نمی شد.

حالا هم راهش این که اول مشکلش برطرف بشه بعد کار و زندگیش سامون بگیره یعنی یک کاری که نیاز به همت و غیرت مسوولین مملکت داره (همان که می گه العدل اساس الاحکام).

وگرنه باز از ما ساقط نیست ما باید قدم جلو بذاریم و برادر ایمانی خودمون رو دریابیم. مگه اون کیه؟ یکی مثل ماها. قسم می خورم تا حالا برای امام حسین اشک ریخته و خودش هم از این وضعیت خودش ناراحته فقط باید یکی کمکش کنه و دستش رو بگیره.

شاید بگیم ما که تو کار خودمون موندیم به ما چه؟ این جاست که یک قسمت دیگه دین میگه نه اتفاقا به تو ربط داره حق مومن بر مومن که به این راحتی برداشته نمیشه. باید تلاش کنی درآمد بیشتر در بیاری تا بتونی خرج اصلاح اون رو هم تو بدی.

ولی ما این حرف ها را از گوش خودمون بیرون کردیم. دین رو خیلی دلپسند و تنبل پسند معنی کردیم. موارد زیادی توی ذهنم هست که اهل دل چطوری خودشون رو به آب و آتش زدند تا یکی رو از یک ورطه نجات بدند. بدون این که تذکر زبانی بدهند نهی از منکر عملی کرده اند. ببخشید از این که طولانی شد.

طاها;63789 نوشت:

با سلام

مطالب زيبايي فرمودين جناب اميني

ابتدا خوش امد عرض مي كنم خدمتتان

ولي چه تضميني دارد همين افرادي كه به نام امر به معروف و نهي از منكر پشت به پشت هم كمر بسته اند در كار خود خطا نداشته باشند ؟؟

از كجا معلوم كار به شخصي كاري و خصومت هاي قومي و قبيبه اي نكشد ؟؟

چه تضميني مي دهيد در همين دور گرمي ها تمام موازين و قوانين شرع رعايت شود؟؟

و...............

بزرگوار

پست 11 بنده را مطالعه فرماييد
بنده عرض كردم كه كار فرهنگي و امر به معروف و نهي از منكر را بايد باز تعريف با مقتضيات زمان كرد

زماني كه امر و نهي در جامعه فضولي در كار شخصي تلقي شد بايد باز تعريف شود

بايد اناليز شود

بايد در قالب جديدي ارائه شود

شرايط و قوانين امر ونهي در جامعه بايد اجرا شود

يكي از شرايط امر ونهي در جامعه اين است كه بداني امر ونهيي كه مي كني تاثير داشته باشد

اين تايپك ها كه در مورد امر به معروف و نهي از منكر است ملاحظه نماييد

http://www.askdin.ir/forumdisplay.php?f=113&order=desc&page=3

بحث را ادامه خواهيم داد

ببخشید جناب طاها فکر کنم پشت به پشت را با لشکر کشی اشتباه گرفتید! مشکل اینه که مخلصین در اقلیت بسر میبرند!!!!!؟

طاها;63881 نوشت:
متوجه منظورتان نمي شوم مي شود منظور خود را بيشتر توضيح فرماييد نقل نمایش پست ها نوشته اصلی توسط : Bina88 بع منبع فقهی ای اشاره نمایند که با عنایت به آن میتوان با این فرد برخوردی اسلامی داشت.

سلام علیکم جمیعا و رحمه الله و برکاته

سلام علیکم طاهای عزیز

دین اسلام دین کاملی است از این باب که
1- انسان کامل و متعالی را درست تعریف و توصیف میکند یعنی در حقیقت بهترین توصیف و هدایت را در تشیع علوی میتوان یافت
2- این وصایای هدایتگرانه در لفافه ای با نام کلمات الهی نازل و با تعابیر و تفاسیر بزرگان دین تقریبا تمام جوانب زندگی را در بر می گیرد ولی در بعضی موارد به بعضی موضوعات عنایت کمتری شده

یکی از آنها همین امر به معروف و نهی از منکر است

جناب امینی عزیز هم اشاراتی را فرمودند در باب نحوه امربه معروف و موانعی را هم ذکر کردند بر اساس استنتاجات عقلی و مذهبی اشان

دین اسلام و بالاخص تشیع

برای معتادی که دزدی میکند چه رفتار هدایتگرایانه ای را توصیه نموده و بررگان در این مورد بخصوص چیست و چه راه حلی را پیشنهاد میکنند.

فرض کنیم اینجا یک کارگاه عملی است . میخواهیم چگونگی امربه معروف و نهی از منکر از نظر عقل اجماع سنت و کتاب در این مورد خاص را به تحلیل بنشینیم.

یاحق

bina88;63956 نوشت:
فرض کنیم اینجا یک کارگاه عملی است . میخواهیم چگونگی امربه معروف و نهی از منکر از نظر عقل اجماع سنت و کتاب در این مورد خاص را به تحلیل بنشینیم.

سرکار سادات از امربه معروف و نهی از منکر نکردن مردم شکوائیه داشتند.

من بخاطر اینکه از موضوع بحث دور نشویم مطلبی که در بعد این پروسه عملی میخواستم عرض کنم همین ابتداء عرض میکنم تا موضوع منحرف نشود

ولی با طرح این سوال میخواستم این مطلب را بگویم که امربه معروف و نهی از منکر را آیا ما درست اجرا میکنیم که غصه بود یا نبودش را بخوریم ؟

بین رفتار یک شخص معتقد به خداوند با یک شخص ملحد و کافر تفاوتی است با این شرح که آن شخص مومن امربه معروف را برای رضای خداوند انجام میدهد و رضای نفس خود را در نظر ندارد
ولی شخص ملحد خیر صرفا بر اساس نفع شخصی و احتمالا جامعه این کار را انجام میدهد.

لذا ما باید تفاوتی در رفتار این دو در هنگام برخورد با بزه و بزهکار شاهد باشیم.

متاسفانه من تا به الان آمرین به معروف و ناهیان از منکر بسیاری را دیده ام که بسیار بد عمل کرده اند و بشیترین ضعف را در این مورد میدانم

الذین یقیمون الصلوه و یوتون الزکوه وامرون بالمعروف وانهون عن المنکر

این بنده خدا ها

آنگاه که نماز میخوانند که حتما ذکر او را میگویند

آنگاه که زکوه میدهند ذکر او را فراموش میکنند

آنگاه که امر به معروف میکنند ذکر خداوند و ذکوه را فراموش میکنند کمی هم نهی از منکر را

آنگاه که نهی از منکر میکنند امر به معروف ذکوه و ذکر خداوند را از یاد میبرند.

اینها تفاوت بین کافر و مومن را مشخص میکند.

امینی عزیز مطلبی را بیان فرمودند در مورد اینکه به این اشخاص تا کجا کمک کنیم.

هدایتگر مطلق خداوند است و ما نمیتوانیم تا هدایت کامل یک شخص بدویم چراکه اوست که عالم الغیب است و بر احوال بندگان آگاه.

ولی حدت و شدتی هم در ادای دین امر به معروف و نهی از منکر وجود دارد و اندازه آن حد را از دو کلمه امر و نهی میتوان دریافت

یکی از بزرگان فرمود
اگر قلقهای امر به معروف و نهی از منکر را یک روز خوب بلد شدی میفهمی که

از 10 کلامت

5 کلام محبت رافت هدایت راهنمائی دلسوزی و .. است
1 کلامت چشم پوشی
4 کلامت قیام است در برابر ظالم.

یاحق

حمید امینی;63884 نوشت:
ایشان را نمی‌شود در آن اصلاح کرد. دین یک پکیج است که یک قسمت آن در روابط اجتماعی می گوید صله رحم و ما آن را پشت گوش می اندازیم. اگر خدا تو آیه اول سوره نسا پس از سفارش به تقوا می گه برو خونه اقوامت یعنی دستش رو هم بگیر اگه پول نداره بهش بده. مواظبش باش تریاکی نشه. مشکلش رو حل کن. جالب اینه که صله را خیلی به معنی عطا گرفته اند یعنی بخشش به ارحام. اگه این مسائل رعایت می شد این بنده خدا به این جا کشیده نمی شد. حالا هم راهش این که اول مشکلش برطرف بشه بعد کار و زندگیش سامون بگیره یعنی یک کاری که نیاز به همت و غیرت مسوولین مملکت داره (همان که می گه العدل اساس الاحکام). وگرنه باز از ما ساقط نیست ما باید قدم جلو بذاریم و برادر ایمانی خودمون رو دریابیم. مگه اون کیه؟ یکی مثل ماها. قسم می خورم تا حالا برای امام حسین اشک ریخته و خودش هم از این وضعیت خودش ناراحته فقط باید یکی کمکش کنه و دستش رو بگیره. شاید بگیم ما که تو کار خودمون موندیم به ما چه؟ این جاست که یک قسمت دیگه دین میگه نه اتفاقا به تو ربط داره حق مومن بر مومن که به این راحتی برداشته نمیشه. باید تلاش کنی درآمد بیشتر در بیاری تا بتونی خرج اصلاح اون رو هم تو بدی. ولی ما این حرف ها را از گوش خودمون بیرون کردیم. دین رو خیلی دلپسند و تنبل پسند معنی کردیم. موارد زیادی توی ذهنم هست که اهل دل چطوری خودشون رو به آب و آتش زدند تا یکی رو از یک ورطه نجات بدند. بدون این که تذکر زبانی بدهند نهی از منکر عملی کرده اند. ببخشید از این که طولانی شد.

با سلام

جناب اميني

بنده هم دقيقا با مطالب شما بزرگوار موافق ام

مطلب زيبايي فرمودين

تمام قوانين دين چون حلقات زنجير به هم متصل اند و مرتبط
هر مشكلي كه در جايي از دين براي همكيشان خود مي بينيم دقيقا ناشي از كم كاري است كه ما خودمان باعث و باني ان بوديم

اشاره زيبايي داشتند جناب اميني كه مثلا صله رحم تبعات و عواقب دارد و تنها ديد و باز ديد نيست و ما بايد به عمق معنا و مفهوم دستورات دين پي ببريم

حل كردن مشكلات افراد در زمان ارتكاب به عمل خلاف شرع ممكن نيست و شايد جواب عكس دهد

ولي اسيب شناسي ان فعل و توجه به نكات ضعف و سعي در رفع اشكال ايجاد شده كمك بزركي به فردي كه عمل خلاف شرع مرتكب شده است خواهد كرد

اين است شناخت مباني و معارف دين و تجزيه و تحليل دستورات دين و كنارهم گذاشتن قطعات اين پازل و بدست اوردن دستور دين در مورد خاص

[=tahoma][=&quot]یک نمونه از امر به معروف عملی را از کتاب خاک های نرم کوشک نقل می کنم[/]:[=&quot][/][/]
[=tahoma]
[=&quot]شهید عبدالحسین برونسی از مشهد می رود به روستای خودشان و می گوید هر کس بیاید و درس طلبگی بخواند خرجی اش را من می دهم. سه چهارتا جوون هم میان و شهید برونسی طبق وعده ش خرجی اونها رو میداده. ارث پدری و گنج قارون هم نداشته بنایی می کرده سخت و درست و حسابی[/]. [=&quot][/]
[/]
[=tahoma]
[=&quot]یکی دیگه از موارد امر به معروف عملی رو شاگردای مرحوم صفایی حایری تعریف می کنن که ایشون به طور کلی اگر می دید کسی کارش اشکال داره فقط توصیه نمی کرد اگر به یکی می گفت برو زن بگیر دنبال وام و مسکن و کار هم براش می رفت گیوه هاش رو بر می کشید و می افتاد دنبال کار. به نظرم یه موقعی این رو توی کتاب مشهور آسمان خوندم[/].[=&quot][/]
[/]
[=tahoma][=&quot]

[/][=&quot]از دیگر علما و بزرگان و شهدا هم کم تو این زمینه سخن و حکایت نرسیده[/][=&quot].[/][/]

سلام علیکم جمیعا
طاها و امینی عزیز شما درست میفرمائید.

امر به معروف و نهی از منکر - صله رحم و دیگر احکام هدایتگر خداوندی امری با تبعات است.

اگر هر مومن ذکات نعمتهائی را که خداوند به او عطا داشته را در همان صله رحم ادا میکرد در جامعه اسلامی ما شاهد بزه کمتری بودیم.

خب تا اینجا در مورد یک معتاد دزد صحبت کردیم و تحلیلاتی از این دست.
من شرح ماوقعی را اینجا درج میکنم و تمنا دارم دوستان بفرمایند این شخص را چگونه امر به معروف و نهی از منکر باید کرد ؟

سالهای 1384 و 1385 و 1386 هجری شمسی تهران بزرگ

( طرح جمع آوری متکدیان از سطح شهر تهران با همکاری شهرداری و نیروی انتظامی )

مقرر شد طی عملیاتی مشترک بین شهرداری تهران و نیروی انتظامی در تیر ماه همان سالها( البته اگر ماهش را اشتباه نکنم ) متکدیان و معتادین و کودکان خیابانی جمع آوری گردند.

بودجه این عملیات 2 میلیارد تومان.

طی هر این سه سال (طبق گزارش روزنامه همشهری) در هر دوره 2000 متکدی و کودکان خیابانی و معتاد کارتن خواب جمع آوری شدند.

و این آمار در این سه سال تقریبا مشابه هم بود

1- تعداد 500 نفر از دستگیر شدگان با دادن تعهد کتبی به خانواده هایشان بازپس داده شد
2- تعداد 1000 نفر از دستگیر شدگان بدلیل ارتکاب انواع جرائم و سابقه کیفری به سازمان زندانها سپرده شد.
3- تعداد 500 ( در 2 سال 700 نفر ) به سازمان بهداری بخاطر نداشتن سرپناه و ابتلا به بیماری سپرده شد که سازمان مربوطه بدلیل نداشتن بودجه کافی بعد از 3 روز این افراد را اخراج رکد.

سوال :
این 2 میلیارد تومان در کجا مورد استفاده قرار گرفت که نه بیماری مداوا شد و نه بی سرپناهی با سرپناه؟

معتادی در خیابان از صندوق صدقات بیت المال دزدی کرده و دلیل این دزدی طمع نبوده لذا بیت المال به او تعلق میگیرد. ( چون ما به همین خاطر صدقه میدهیم مگر نه ؟)

شهردار و نیروی انتظامی حقوق بگیر دولت و بیت المال این 2 میلیارد را چطور خرج کرده اند ؟

شما چگونه شهرداری و نیروی انتظامی را امربه معروف و نهی از منکر میکنید ؟

یاحق

سلام و درود:Gol:

به نظر بنده بهتره خودمون رو سرگرم این چیز ها نکنیم:Labkhand:

دوستان اصل مطلب رو فراموش نکنید:Labkhand:

یا علی

[=&quot]بنا به فرموده معصوم (ع) امر به معروف و نهي از منكر فريضه بزرگي است كه به سبب آن ساير فرايض برپا، راهها امن، كسب ها حلال، زمين آباد، حق از دشمنان گرفته شده و امر حكومت تحكيم مي يابد؛ و از نگاه پيغمبر(ص) آمر به معروف و ناهي از منكر، جانشين خدا و رسول او در زمين دانسته شده است. در بيان اهميت اين فريضه همين بس كه سرور و سالار شهيدان حضرت امام حسين(ع) هدف از قيام خود را امر به معروف و نهي از منكر اعلام فرمود تا جائي كه در راه انجام اين تكليف و واجب الهي، جان خويش، فرزندان و بهترين ياران خود را فدا كرد.[/]

[=&quot]چگونگي اجراي امر به معروف و نهي از منكر[/]

[=&quot]حال سؤال جدي اين است كه فريضه اي با اين ميزان از اهميت و تاثيرگذاري، چگونه بايد اجرا شود كه آثار مهم آن در اجتماع مشهود و ملموس گردد؟ آيا اين همه تاكيد اسلام بر اهميت اين فريضه به خاطر آن است كه مثلا جلوي بيرون آمدن چند تار موي سر گرفته شود؟ يا براي اين است كه صرفا از چند مزاحمت خياباني جلوگيري گردد؟ يا چند نوار مبتذل جمع گردد؟ آيا در صورت اصلاح اين چند مورد، زمين آباد، راهها امن و حكومت تحكيم مي يابد؟ آيا منظور حضرت امام (رحمه الله عليه) و رهبر معظم انقلاب (مدظله العالي) از اجراي اين فريضه مهم، همين چند مورد بوده است؟ آيا تشكيل ستاد احياء امربه معروف و نهي از منكر و گسترش آن در سراسر كشور براي نهي از چند منكر خياباني و دم دستي بوده است؟[/]

[=&quot]به نظر مي رسد اهميت اين فريضه بخاطر امر به چند معروف و نهي از چند منكر عمومي و دم دستي نبوده و اهداف آن بسيار بالاتر از آن چيزي است كه در حال حاضر در بسياري از جاها اجرا و به آن پرداخته مي شود.[/]

[=&quot]احساس مي شود هم در اولويت بندي و هدف گذاري و هم در شيوه اجرايي اين فريضه مهم، يكسري غفلت ها، بي توجهي ها و كم دقتي ها صورت گرفته كه به برخي از آنها اشاره مي گردد:[/]

[=&quot]الف- در اولويت بندي:[/]

[=&quot]متأسفانه در چند سال اخير كه ستاد احياء امر به معروف و نهي از منكر تشكيل گرديده بجاي اينكه به وظيفه اصلي خويش كه همانا احيا و نهادينه كردن اين فريضه بزرگ الهي در جامعه و تبديل كردن آن به يك فرهنگ غالب در اجتماع، بپردازد؛ وقت خود را مصروف چند منكر عمومي و درجه دوم كه تأثير چنداني بر سرنوشت جامعه و نظام ندارد، كرده است.[/]

[=&quot]تذكر لساني به چند دختر جوان بدحجاب و يا چند جوان سهل انگار و جمع آوري چند نوار مبتذل، ساده ترين كاري است كه مي توان انجام داد. به نظر مي رسد مسئولين محترم ستاد احياء و عوامل ديگر مرتبط با آن علاوه بر اينكه وظيفه ا صلي خويش را فراموش كرده اند، در پرداختن به مصاديق نيز به اولويت ها و ضرورت ها عنايت كافي نداشته اند.[/]

[=&quot]امر به معروف و نهي از منكر داراي لايه هاي متعدد و پيچيده اي است و آنچه الان انجام مي شود صرفا پرداختن به لايه قشري و ظاهري اين فريضه است و در رابطه با منكرهاي بزرگي همچون تبعيض، بي عدالتي، گران فروشي، ثروت اندوزي، تجمل گرايي دروغ، غيبت، بردن آبروي ديگران، تنبلي، عدم تكريم ارباب رجوع، عدم انضباط اجتماعي و اقتصادي، اسراف، سوءاستفاده از بيت المال، رابطه بازي، پارتي بازي، رشوه، بكارگيري افراد ناصالح و ناتوان در ادارات، سوءاستفاده از مقدسات و دهها مورد ديگر كه براي نظام و جامعه همچون سمي مهلك بوده و وجود آنها بنيان يك جامعه و نظام را به شدت متزلزل مي نمايد، اثري از حضور اين فريضه مشاهده نمي شود.[/]

[=&quot]خلاصه كردن اين واجب الهي به چند مورد ظاهري و عوام پسند كه اتفاقاً آثار آن بسيار ناچيز و موقتي است حاصلي جز كوچك كردن و بدنام نمودن كاركرد اين ساز و كار مؤثر نظارتي اسلام ندارد.[/]

[=&quot]هيچ ترديدي وجود ندارد كه پديده هايي همچون بدحجابي، مزاحمت هاي خياباني، نوارهاي مبتذل، پوشيدن لباس هاي غيرمتعارف و نمونه هايي از اين دست منكر بوده و نسبت به آنها در جاي خود بايد عكس العمل مناسب انجام پذيرد، اما آنچه لازم است به آن توجه شود اينست كه اولا: همه مأموريت و كاركرد فريضه امربه معروف و نهي از منكر فقط منحصر به اين چند مورد ساده نيست. ثانيا: اين منكرهاي درجه دوم، ريشه در وجه منكرهاي بزرگ و بزرگتري دارد كه اگر آن ريشه ها قطع گردد، اين شاخ و برگ ها نيز به تدريج خشك خواهد شد.[/]

[=&quot]با عنايت به آنچه عرض شد به نظر مي رسد ضرورت در اولويت قراردادن منكرهاي بزرگ و اساسي كه ريشه در عملكرد افراد صاحب منصب و مسئوليت در رده هاي مختلف نظام حكومتي و اجتماع دارند، احساس مي شود. به تعبير ديگر در تقدم بين اصلاح افراد و جامعه يا كارگزاران و نظام حكومتي اصلاح دسته دوم، با توجه به نتايج و آثار گسترده آن براجتماع و افراد امري انكارناپذير است.[/]

[=&quot]ضرورت اصلاح كارگزاران حكومتي[/]

[=&quot]پشتوانه اين نظر و ادعا دلايلي عقلي و نقلي وجود دارد كه مختصراً به آنها اشاره مي شود:[/]

[=&quot]1- در روايات متعدد از نبي مكرم اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) آمده است: اصلاح و فساد جامعه ارتباط مستقيم با اصلاح و فساد علما و حكمرانان دارد، از جمله پيامبر گرامي فرمود: دو گروه از امت من هستند كه اگر اصلاح شوند امت من اصلاح مي شود و اگر فاسد گردند امت من نيز فاسد مي گردند، يكي علما و ديگري دولتمردان.[/]

[=&quot]و در جاي ديگري فرموده است: مردم بر آيين و مذهب حكمرانان خويشند.[/]

[=&quot]همچنين فرزند برومند ايشان حضرت امام صادق(ع) فرمود: مردم را به غيراز زبانتان به خدا دعوت كنيد زيرا هرگاه آنان از شما تقوي و تلاش در راه خدا و اقامه نماز و... را ببينند به راه حق گرايش پيدا خواهند كرد.[/]

[=&quot]2- حضرت امام خميني(ره) بنيانگذار و معمار نظام مقدس جمهوري اسلامي در ماه هاي اول پيروزي انقلاب اسلامي طي فرماني خطاب به شوراي عالي انقلاب، خواستار تشكيل اداره اي مستقل از دولت بنام «اداره امر به معروف و نهي از منكر» گرديد كه يكي از وظايف مهم آن نظارت بر اعمال دولت و ادارات دولتي است،[/][=&quot]- رهبر معظم انقلاب اسلامي نيز در سخنان خويش در خطبه هاي نماز جمعه مهمترين حوزه امر به معروف و نهي از منكر را حوزه مسئولان و دولتمردان دانسته اند:[/]

[=&quot]«البته امر به معروف و نهي از منكر حوزه هاي گوناگون دارد كه باز مهمترينش حوزه مسئولان است، يعني شما بايد ما را به معروف امر و از منكر نهي كنيد، مردم بايد از مسئولان كار بخواهند، اين مهمترين حوزه است.» [/]

[=&quot]4- جاي دوري نرويم، تجربه [/][=&quot]32[/][=&quot] ساله نظام مقدس جمهوري اسلامي پيش روي ماست. يادمان نمي رود در مقاطعي كه مسئولان و كارگزاران اين نظام، روحيه مردمي پررنگي داشتند، مثل مردم زندگي مي كردند، خود را قشر ممتاز جامعه حساب نمي كردند و از افتادن در ورطه تجمل گرايي پرهيز داشتند. آثار پربركت اين رفتار مردمي و ارزشي در خانه هاي مردم، در سيماي كوچه ها و خيابان هاي اين مرز و بوم كاملا محسوس بوده و در عوض آمار جرائم و منكرات در سطح جامعه روبه كاهش گذاشته است.[/]

[=&quot]تجمل گرايي، بروز برخي منكرات و بازگشت به مظاهر قبل از انقلاب، از زماني دراين جامعه خود را نشان داد كه بسياري از مسئولان از آن «زي مردمي و انقلابي خويش» فاصله گرفته و در استفاده از امكانات و بهره مندي از لذايذ دنيا با يكديگر به رقابت افتاده و براي خود حد و مرزي نشناخته اند.[/]

[=&quot]ب- در شيوه انتخاب:[/]

[=&quot]در انتخاب شيوه ها و روش هاي اجراي اين فريضه نيز با غفلت ها و عدم دقت هايي روبرو هستيم. علي رغم اينكه جامعه به سرعت در حال تغيير و تحول است و فاصله گفتماني نسلها روز به روز بيشتر مي شود و بسياري از روابط اجتماعي دگرگون گرديده است، ما همچنان با روش هاي سنتي و قديمي، امر به معروف و نهي از منكر مي كنيم.[/]

[=&quot]تذكر لساني آن هم با شرايط و ظرافت هاي خاص خود يكي از روش هاي انجام اين فريضه است. امروزه آمر به معروف و ناهي از منكر نبايد از شيوه هاي ديگر همچون شيوه هاي هنري، نوشتاري، مستقيم و غيرمستقيم، فردي و اجتماعي و ارايه جايگزين ها كه هر كدام بحث مفصلي را مي طلبد، غفلت كند.[/]

[=&quot]ضمن اينكه آمرين به معروف و ناهيان از منكر در بكارگيري هر كدام از شيوه ها چنانچه به اصولي همچون منطقي بودن، دلسوز بودن، پندآميز بودن، ملايمت به خرج دادن، ظرفيت افراد را در نظر داشتن توجه نكنند، نمي توانند انتظار تاثير را در مخاطب خويش داشته باشند.[/]

[=&quot]شيوه هاي صحيح اجراي فريضه مهم[/]

[=&quot]همچنين عملا ديده شده است كه از ميان همه اقشار جامعه، فعاليت آمرين به معروف و ناهيان از منكر فقط روي جوانان متمركز گرديده و آنها را به عنوان يك «جامعه هدف» قرار داده كه آن هم به دليل عدم شناخت كافي از روحيه جوانان، با موفقيتي همراه نبوده است.[/]

[=&quot]در امر به معروف و نهي از منكر اين قشر از جامعه، معمولا از موضع قدرت و تحكم وارد مي شويم و اين چيزي است كه جوان با غروري كه دارد در مقابل آن مقاومت مي كند. در صورتي كه در مواجهه با جوانان بايد با «اقتدار» كه همانا «قوت استدلال»، «منطق» و «عظمت شخصيت» آمر به معروف و ناهي از منكر است، برخورد نماييم.[/]

[=&quot]جلب محبت جوانان نيز عامل مهمي است كه كمتر به اين نكته توجه مي شود كه البته اين مهم بستگي زياد به ميزان مقبوليت و محبوبيت آمر به معروف و ناهي از منكر دارد. او بايد از چنان شخصيتي برخوردار باشد كه كلام او بر روح و جان مخاطب بنشيند و او را دگرگون نمايد.[/]

[=&quot].[/]

قضاوت;64186 نوشت:
به نظر بنده بهتره خودمون رو سرگرم این چیز ها نکنیم

سلام علیکم جمیعا

قضاوت گرامی من متوجه منظور شما نشدم که
خودمانرا سرگرم چه چیزهائی نکنیم ؟

یاحق

bina88;64174 نوشت:
سالهای 1384 و 1385 و 1386 هجری شمسی تهران بزرگ ( طرح جمع آوری متکدیان از سطح شهر تهران با همکاری شهرداری و نیروی انتظامی ) مقرر شد طی عملیاتی مشترک بین شهرداری تهران و نیروی انتظامی در تیر ماه همان سالها( البته اگر ماهش را اشتباه نکنم ) متکدیان و معتادین و کودکان خیابانی جمع آوری گردند. بودجه این عملیات 2 میلیارد تومان. طی هر این سه سال (طبق گزارش روزنامه همشهری) در هر دوره 2000 متکدی و کودکان خیابانی و معتاد کارتن خواب جمع آوری شدند. و این آمار در این سه سال تقریبا مشابه هم بود 1- تعداد 500 نفر از دستگیر شدگان با دادن تعهد کتبی به خانواده هایشان بازپس داده شد 2- تعداد 1000 نفر از دستگیر شدگان بدلیل ارتکاب انواع جرائم و سابقه کیفری به سازمان زندانها سپرده شد. 3- تعداد 500 ( در 2 سال 700 نفر ) به سازمان بهداری بخاطر نداشتن سرپناه و ابتلا به بیماری سپرده شد که سازمان مربوطه بدلیل نداشتن بودجه کافی بعد از 3 روز این افراد را اخراج رکد. سوال : این 2 میلیارد تومان در کجا مورد استفاده قرار گرفت که نه بیماری مداوا شد و نه بی سرپناهی با سرپناه؟ معتادی در خیابان از صندوق صدقات بیت المال دزدی کرده و دلیل این دزدی طمع نبوده لذا بیت المال به او تعلق میگیرد. ( چون ما به همین خاطر صدقه میدهیم مگر نه ؟) شهردار و نیروی انتظامی حقوق بگیر دولت و بیت المال این 2 میلیارد را چطور خرج کرده اند ؟ شما چگونه شهرداری و نیروی انتظامی را امربه معروف و نهی از منکر میکنید ؟

با سلام

جناب بيناي عزيز

ممنون از طرح بحث تان

مطلبي كه فرموديد كه چطور مي توان ان مسئولين را امر و نهي كرد درست است

ولي بزرگوار

غافل از اين نباشيم كه امر به معروف و نهي از منكر شرايط و مراتب دارد و در اين موارد مخصوصا تخصص با موضوع مرتبط هم لازم و ضروري است

نمي دانم دوستان و كاربران گرامي تخصصي در اين زمينه دارند كه باهم بحث كنيم و برنامه ريزي كنيم و به مسئولين بگوييم با فلان معتادين و كارتون خواب ها و.....چطور برخورد كنند

بيناي عزيز

مسئولين دست اندركار امر حتما كساني هستند كه تخصص لازم را دارند و سالها تجربه و ارزيابي و تخصص و .......در اين زمينه دارند و قطعا دراين زمينه از ما بهتر برنامه ريزي خوهند كرد

بله درست مي فرماييد كساني كه متخصص در اين زمينه هستند و تحقيقاتي در اين زمينه دارند مي توانند با كمك از تخصص خود و تطبيق ان با مشكلات موجود در جامعه برنامه ريزي كنند و اين نوعي امر به معروف مسئولين مي تواند باشد

ولي كساني كه تخصصي در اين زمينه ندارند چطور ؟؟؟ ايا انها هم مي توانند دراين زمينه نظر دهند؟؟؟

طاها;64312 نوشت:
مسئولين دست اندركار امر حتما كساني هستند كه تخصص لازم را دارند و سالها تجربه و ارزيابي و تخصص و .......در اين زمينه دارند و قطعا دراين زمينه از ما بهتر برنامه ريزي خوهند كرد

سلام علیکم جمیعا

درود بر طاهای گرامی
من یک سوال از حضور حضرتعالی دارم و آن اینست که آیا به نظر شما تا به اکنون
مسولین امر به معروف و نهی از منکر و مردم مسلمان ایران ( چون این وظیفه دینی هر شخص مومنی است و نه فقط وظیفه یک ارگان دولتی با این سر تیتر) بشکلی صحیح و کامل این وظیفه شرعی را انجام داده اند ؟

اگر اینطور است نمونه ای از نتایج مطلوب امربه معروف و نهی از منکر در امر مثلا حجاب را اینجا ذکر نمائید ؟

مطلبی را که در روزنامه همشهری ذکر کرده بود و من اینجا آوردم در مورد جمع آوری متکدیان و معتادین کارتن خواب را در کنار موضوع آن معتاد که دزدی میکرد ذکر کردم تا هر کدام از ما ببینیم آیا با قصور این دو
مسول بی مسولیت
معتاد دزد
بدون توجه به عنوان و قدرت و ... برخورد میکنیم یا اینکه ما هم باید منتظر نامه تند علی بن ابی طالب باشیم در مورد خودمان که فلانی عدل اصول مذهب تشیع است .

یاحق

bina88;64223 نوشت:

قضاوت گرامی من متوجه منظور شما نشدم که
خودمانرا سرگرم چه چیزهائی نکنیم ؟

خوب هستید جناب بینا :Gol:

منظور بنده اینکه که تا وقتی که این همه دزدی های کلان در جامعه می شود و روی آن سرپوش می گذاریم بی انصافی است که به صنف معتادان و متکدیان بتازیم:khandeh!:

هر چند ظاهراً زور آقایون فقط به این بدیخت ها می رسه:Cheshmak:

ما که دیگه پیر شدیم شاید نوه هامون مفسدان اقتصادی رو که سال هاست قراره به ملت معرفی بشن رو ببینن:khandeh!::Khandidan!:

بیشتر از این بحث و باز نمی کنم جناب بینای عزیز چون مطمئنم متوجه منظور حقیر شدید !

و خود بهتر می دانید تا وارد این مقوله بشیم بر چسب سیاسی بهمون می زنند:Labkhand:

پس همون معتادان و متکدیان رو دو دستی بچسبیم:Nishkhand:
وبا دیدنشون اونقدر غصه بخوریم که جایی برای غصه خوردن برای مفاسد اقتصادی کلان نباشد:Cheshmak::Cheshmak::Cheshmak::Cheshmak::Cheshmak: :Khandidan!::Khandidan!::Khandidan!:

یا علی

سلام.

معتادان و متكديان محصولات كارخانه همين فساد اقتصادي هستند.

سلام علیکم جمیعا

قضاوت;64389 نوشت:

منظور بنده اینکه که تا وقتی که این همه دزدی های کلان در جامعه می شود و روی آن سرپوش می گذاریم بی انصافی است که به صنف معتادان و متکدیان بتازیم:khandeh!:
هر چند ظاهراً زور آقایون فقط به این بدیخت ها می رسه:cheshmak:

اتفاقا موضوع مهم همینه الان یکی تا یه معتاد می بینه ازش دوری می کنه و با انگشت اونو نشون بقیه میده و دید حقارت نسبت بهش داره باید جوری بشه که صدها برابر این دید که نه هزاران برابر این دید رو نسبت به آقایون داشته باشند همه باید این طور باشند
قضاوت;64389 نوشت:

ما که دیگه پیر شدیم شاید نوه هامون مفسدان اقتصادی رو که سال هاست قراره به ملت معرفی رو ببینن:khandeh!::khandidan!:

بیشتر از این بحث و باز نمی کنم جناب بینای عزیز چون مطمئنم متوجه منظور حقیر شدید !

و خود بهتر می دانید تا وارد این مقوله بشیم بر چسب سیاسی بهمون می زنند:labkhand:

پس همون معتادان و متکدیان رو دو دستی بچسبیم:nishkhand:
وبا دیدنشون اونقدر غصه بخوریم که جایی برای غصه خوردن برای مفاسد اقتصادی کلان نباشد:cheshmak::cheshmak::cheshmak::cheshmak::cheshmak: :khandidan!::khandidan!::khandidan!:

یا علی

اگه بخوان نوه های ما هم مثل ما رفتار کنن نمی بینن باید کاری کرد
برچسب سیاسی می زنن که بزنند اگه بخوایم از این چیزا ترسی داشته باشیم که به جایی نمی رسیم باید سرمشقمون مولا علی باشه حضرت بیشتر سعی به جمع آوری متکدیان می کردند یا جلوی سوءاستفاده از بیت المال رو می گرفتند یا مولا توی این راه ترسی داشتند مولا به خدا فکر می کردند و اون بود که ترسو از بین می بره
من که تو پست های دیگه دیدید و می دونید افکارم چه طوری است
این سایت برای از بین بردن مشکلات دینی-اعتقادیه و وقتی برای ما جلوی بی حجابی رو گرفتن یک اصله جلوی نشخوار بیت المال رو گرفتن اصلی والاتره

والسلام علیکم و علی عباد الله الصالحین

سلام بله دوستان بهتره بریم سر امر به معروف همون معتاد بد بخت که از سر خماری دست تو صندوقکرده تا پول مواد مصرفی اش رو در بیاره:Ghamgin: دیگه بی زحمت جلو تر نرین بیلتون گلی بر نمی داره:Cheshmak:

سلام علیکم جمیعا و رحمه الله و برکاته

الحمدلله الذی لیس کمثله شی ء و هو السمیع علیم

کلمات قضاوت گرامی سادات و اساتید و دوستان کاربر را که میخوانم از اینکه نسلی دارد پا به عرصه میگذارد که نسلی محقق و واقع نگر و تعالی خواه است خداوند را شاکرم.

در جامعه شیعی دو امر امامت و عدل از اصول است که این جامعه را از دیگر جوامع اسلامی - دینی و غیر دینی متمایز میکند.
[=arial narrow]
اگر عدل در جامعه اسلامی از بین برود ( بخصوص جامعه شیعی ) حضور مذهب و دین از تمام طیفها و جوانب زندگی جامعه و افراد آن جامعه رخت بر میبندد و در جامعه شاهد این خواهیم بود که دین معیار رفتار گفتار و پندار نیست .
[/]

مسئله عدل در تمام جوامع با یک سری قوانین مدون شده ای بنا بر سیاست آن جامعه توصیف میگردد

در جامعه اسلامی شیعی عدالت مفهوم اجرای دین و مذهب در جامعه است و معیار تمام تصمیم گیریها و رفتارهای آن جامعه مذهب اسلامی شیعی است لذا افراد آن جامعه دین را در متن زندگی خود قرار داده و تمام جوانب زندگی خود را منطبق با قوانین اسلامی - شیعی منظم میکنند.

اگر عدل در هر جامعه ای از بین برود و تبعیض حضور پیدا کند

1- در جامعه غیر دینی هرج مرج رانت گری مافیا و ....

2- در جامعه شیعی اسلامی حذف مذهب از متن زندگی مردم و در مرحله بعد مانند جامعه غیر دینی هرج مرج شاهد خواهیم بود.

یاحق

bina88;64377 نوشت:
دینی هر شخص مومنی است و نه فقط وظیفه یک ارگان دولتی با این سر تیتر) بشکلی صحیح و کامل این وظیفه شرعی را انجام داده اند ؟ اگر اینطور است نمونه ای از نتایج مطلوب امربه معروف و نهی از منکر در امر مثلا حجاب را اینجا ذکر نمائید ؟

با سلام

بيناي بزرگوار

در جواب سوالتان رخصت دهيد تا موضوعي را باز گو كنم

هرچند در تايپك هاي قبلي هم اشاره اي بدان داشتم

عزيز دل
امر به معروف و نهي از منكر درجات و مراتب و البته شرايط خاص به خود را دارد و در زمانها و مكانهاي مختلف متفاوت است
در عين سادگي ، مشكل تر از همه قوانين و دستورات دين است و مو از ماست كشيدن لنگ مي اندازد در كنار سختي امر به معروف و نهي از منكر

دوستان

امام اذن جهاد مي دهد و قيام عليه دشمن خدا مي كند و اين حركت را درمقوله اي به نام امر و نهي معنا مي كند

بنده معتقدم معلم اول ابتدايي كه سر كلاس اموزش الف با مي دهد امر به معروف مي كند و نهي از منكر و اين را بگيريد تا قيام حضرت مهدي(عج) كه باز در راستاي امر به معروف و نهي از منكر است

به نظر بنده مصداق بزرگترين امر به معروف و نهي از منكر را ملت ايران در دنيا انجام مي دهند و در مقابل ظلم ايستاده اند
و نهي مي كنند مردم جهان را از ستودن دشمنان خدا و امر مي كنند بشريت را به معروفي به نام قوانين اسلام

بزرگوار اخر كلام

در مورد امر به معروف و نهي از منكر بايد هر موضوعي را جداگانه برداشت و اظهار نظر كرد كه ايا در مورد اين مورد درست امر و نهي صورت گرفته است يا نه؟؟؟

moein252;64398 نوشت:
اگه بخوان نوه های ما هم مثل ما رفتار کنن نمی بینن باید کاری کرد برچسب سیاسی می زنن که بزنند اگه بخوایم از این چیزا ترسی داشته باشیم که به جایی نمی رسیم باید سرمشقمون مولا علی باشه حضرت بیشتر سعی به جمع آوری متکدیان می کردند یا جلوی سوءاستفاده از بیت المال رو می گرفتند یا مولا توی این راه ترسی داشتند مولا به خدا فکر می کردند و اون بود که ترسو از بین می بره من که تو پست های دیگه دیدید و می دونید افکارم چه طوری است این سایت برای از بین بردن مشکلات دینی-اعتقادیه و وقتی برای ما جلوی بی حجابی رو گرفتن یک اصله جلوی نشخوار بیت المال رو گرفتن اصلی والاتره

با سلام

بنده هم با اين نظر موافق ام شديدا

مخصوصا با جمله اول ايشان

بزرگوار مدينه فاضله اگر هست ان را همين انسانها خواهند ساخت نه اين كه ملايكه اي و غير انساني ان را بسازند و تحويل انسانها بدهند

bina88;64410 نوشت:
سلام علیکم جمیعا و رحمه الله و برکاته الحمدلله الذی لیس کمثله شی ء و هو السمیع علیم کلمات قضاوت گرامی سادات و اساتید و دوستان کاربر را که میخوانم از اینکه نسلی دارد پا به عرصه میگذارد که نسلی محقق و واقع نگر و تعالی خواه است خداوند را شاکرم. در جامعه شیعی دو امر امامت و عدل از اصول است که این جامعه را از دیگر جوامع اسلامی - دینی و غیر دینی متمایز میکند. اگر عدل در جامعه اسلامی از بین برود ( بخصوص جامعه شیعی ) حضور مذهب و دین از تمام طیفها و جوانب زندگی جامعه و افراد آن جامعه رخت بر میبندد و در جامعه شاهد این خواهیم بود که دین معیار رفتار گفتار و پندار نیست . مسئله عدل در تمام جوامع با یک سری قوانین مدون شده ای بنا بر سیاست آن جامعه توصیف میگردد در جامعه اسلامی شیعی عدالت مفهوم اجرای دین و مذهب در جامعه است و معیار تمام تصمیم گیریها و رفتارهای آن جامعه مذهب اسلامی شیعی است لذا افراد آن جامعه دین را در متن زندگی خود قرار داده و تمام جوانب زندگی خود را منطبق با قوانین اسلامی - شیعی منظم میکنند. اگر عدل در هر جامعه ای از بین برود و تبعیض حضور پیدا کند 1- در جامعه غیر دینی هرج مرج رانت گری مافیا و .... 2- در جامعه شیعی اسلامی حذف مذهب از متن زندگی مردم و در مرحله بعد مانند جامعه غیر دینی هرج مرج شاهد خواهیم بود. یاحق

با سلام

بيناي بزرگوار

مطالبي زيبا و متيني فرمودين

بزرگوار فكر نمي كنيد از بحث خارج شديم

بر مي گرديم به بحث خودمان همان امر و نهي

سوالات جناب بينا تو پست 33 مبناي خوبي براي از سرگيري بحث است

طاها;64411 نوشت:
در مورد امر به معروف و نهي از منكر بايد هر موضوعي را جداگانه برداشت و اظهار نظر كرد كه ايا در مورد اين مورد درست امر و نهي صورت گرفته است يا نه؟؟؟

سلام و درود بر طاهای گرامی

فرمایش شما صحیح است . امرب معروف و نهی از منکر یک مسئله ساده نیست و طیفها و جنبه های گوناگون را دربر میگیرد.

وقتی در جامعه ما از امربه معروف و نهی از منکر صحبت میشود در بیشتر اذهان مسئله رعایت حجاب - مسئله انجام فرایض دینی در دستور کار این امرین به معروف و ناهیان از منکر میدانند.

حال من یک سوال از شما دارم و آن اینست که
در منابع فقهی - کلامی و ... امر به معروف و نهی از منکر چگونه دسته بندی و توصیف شده
و این که کلا این مسئله را در چه اموری لازم الاجرا میدانند.

مثلا شما در مورد اینکه سیاست ایران در جامعه جهانی یک سیاست امر به معروف و ناهی از منکر است .

در این منابع بغیر از سیاست در کجاها این مسئله حضور دارد و چگونه دسته بندی کرده اند ؟

یاحق

طاها;64413 نوشت:

[=arial]بنده هم با اين نظر موافق ام شديدا

[=arial]مخصوصا با جمله اول ايشان

[=arial]بزرگوار مدينه فاضله اگر هست ان را همين انسانها خواهند ساخت نه اين كه ملايكه اي و غير انساني ان را بسازند و تحويل انسانها بدهند

استاد طاها شما که از شرایط و جو کنونی حاکم بر فضای اجتماعی و سیاسی کشور ما آگاه هستید!

تصور می کنید که کوتاهی و قصوری از سوی جوانان ما صورت گرفته:Labkhand::Labkhand:

جوانان ما مگر برای در هم کوبیدن سفارت استعمار پیر و رقم زدن یه 13 آبان یا بهتر عرض کنم یک انقلاب دیگر اقدام نکردند!!
چه چیزی نصیبشون شد از این کار !!! سر و دست شکسته اونم به دست نیرو های خودی:Labkhand::Labkhand::Labkhand:

وقتی دستوران مقام معظم رهبری مد ظله العالی زمین مونده یا بعد از چند هفته با اعتراضات گسترده و با اکراه برخی آقایون اونهم نه به درستی بهش عمل می کنند نسل جوان ما چه گناهی کرده:Labkhand::Labkhand:

وقتی هر فردی را که انتقادی کند سریعاً متصلش می کنند به گرو ه ها ی معاند نظام نسل جوان ما چه کند:Labkhand::Labkhand:

ما پیرو و رهروان و میراثدار شهیدان هستیم و تابع و تحت امر مقام معظم رهبری مد ظله العالی!

نه در دسته ی دانشجویان تندرو انقلابی هستیم و نه در زمره ی طلاب تند رو انقلابی:Labkhand:

ما فرمانبردار مقام معظم رهبری (مد ظله العالی ) هستیم ولاغیر:Gol:

یا علی

bina88;64416 نوشت:
در منابع فقهی - کلامی و ... امر به معروف و نهی از منکر چگونه دسته بندی و توصیف شده و این که کلا این مسئله را در چه اموری لازم الاجرا میدانند.

با سلام

امر به معروف و نهي از منكر در تمام مراحل از تمام قوانين اسلامي جاري است
درتمام مرحل ، از اموختن قوانين دين تا نظارت بر اجراي صحيح ان را مي توان داخل در مقوله امر ونهي ديد

مباحث فقهي ان كه مشخص است و در تايپكي هم دوست عزيز اوردند البته بحث فقهي ان ناظر به وجوب امر به معروف و نهي از منكر است

و البته كه اين وجوب بر كل امر و نهي دلالت دارد و اجراي اين وجوب بايد با توجه به شرايط و مراحل امر به معروف و نهي از منكر باشد

bina88;64416 نوشت:
مثلا شما در مورد اینکه سیاست ایران در جامعه جهانی یک سیاست امر به معروف و ناهی از منکر است

ببنيد عزيز دل

ما اين مساله را داخل در امر ونهي مي دانيم زيرا قوانين دين اسلام در سياست هاي اسلامي سياست مردان نظام جاري است و بايد هم جاري باشد

و گفتيم كه هر جا قوانين اسلام جاري شد امرو نهي هم هست

bina88;64416 نوشت:
در این منابع بغیر از سیاست در کجاها این مسئله حضور دارد و چگونه دسته بندی کرده اند ؟

متوجه اين مورد از سوالتان نشدم

توضيح بيشترلطفا

قضاوت;64422 نوشت:
شما که از شرایط و جو کنونی حاکم بر فضای اجتماعی و سیاسی کشور ما آگاه هستید! تصور می کنید که کوتاهی و قصوری از سوی جوانان ما صورت گرفته جوانان ما مگر برای در هم کوبیدن سفارت استعمار پیر و رقم زدن یه 13 آبان یا بهتر عرض کنم یک انقلاب دیگر اقدام نکردند!! چه چیزی نصیبشون شد از این کار !!! سر و دست شکسته اونم به دست نیرو های خودی وقتی دستوران مقام معظم رهبری مد ظله العالی زمین مونه یا بعد از چند هفته با اعتراضات گسترده و با اکراه برخی آقایون اونهم نه به درستی بهش عمل می کنند نسل جوان ما چه گناهی کرده وقتی هر فردی را که انتقادی کند سریعاً متصلش می کنند به گرو ه ها ی معاند نظام نسل جوان ما چه کند ما پیرو و رهروان و میراثدار شهیدان هستیم و تابع و تحت امر مقام معظم رهبری مد ظله العالی! نه در دسته ی دانشجویان تندرو انقلابی هستیم و نه در زمره ی طلاب تند رو انقلابی ما فرمانبردار مقام معظم رهبری (مد ظله العالی ) هستیم ولاغیر

با سلام

عزيز دل برادر جناب قضاوت

اخه بحث هاي علمي و منطقي همراه با استدلال دوستان چه ربطي دارد به اين مسايلي كه فرموديد

بزرگوار همه شما و دوستان از رهروان راه شهدا ورهبري و اسلام ناب هستند و ان شاء الله هستيم

و همه بدان معتقديم و معترف

بزرگوار بياييد وارد بحث هاي علمي شويم و مناظرات منطقي

يا علي

طاها;64425 نوشت:

[=arial]

[=arial]اخه بحث هاي علمي و منطقي همراه با استدلال دوستان چه ربطي دارد به اين مسايلي كه فرموديد

برخی از فرمایشات دوستان انگشت اتهام را به سوی ملت نشانه رفته و قصور را از ما (نسل جوان و مردم) می دانست که این چنین نیست!!

وبه همین دلیل به این عرایض غیر علمی و سخنان غیر منطقی متوسل شدم برای مبرا ساختن نسل جوانمان!!

[=arial]

طاها;64425 نوشت:

[=arial]بزرگوار بياييد وارد بحث هاي علمي شويم و مناظرات منطقي

چشم استاد طاها :Gol:

یا علی

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

امر به معروف ونهی از منکر را ترک نکنید که افراد شرور وبد کار جامعه بر شما مسلط می شوند وانگاه هر چه دعاکنید مستجاب نمی شود (ازوصیت حضرت علی (ع) به فرزندانش که در واقع وصیتی به همگان است) نهج البلاغه حکمت 47

بحث امر به معروف ونهی از منکر را باید از دو جنبه و جهت بررسی نمود. اول از جنبه ی عمومی و فراگیر آن و دوم از جنبه ی تخصصی و فقهی آن!

جنبه ی عمومی وفراگیر امر به خیر ومعروف ونهی از بدی و منکر در این مقام از حساسیت ویژه ای برخوردار است . تمییز و تشخیص معروف ومنکر و همچنین رعایت حدود شرعی آن از ارکان اقدام به این مسئولیت مشترک اجتماعی است.

در توصیه ی بزرگان وعالمان دین از موارد شرعی وشرایط واجب شدن اقدام به این عمل آمده کسی که میخواهد امر به معروف ونهی از منکر کند باید :

1-بداند چیزی را که شخص ترک کرده یا انجام نداده از واجبات است و یا آنچه را انجام نداده از محرمات است (پس سلیقه ی شخصی افراد در اینجا ابدا" دخیل نیست وبلکه آمر وناهی باید به موارد علم داشته باشد)

در پست یکی از دوستان به این مطلب برخوردم که می گفتند اقدام دزدی آن هم در روز روشن توسط آن فرد معتاد آن هم از بیت المال به دلیل نیاز شاید حقش باشد!!!خیر بزرگوار نه تنها حقش نیست بلکه با علم بر این مطلب که دزدی منکر وبدی وزشتی است هیج توجیح شرعی ندارد وحق نهی کردن ودر صورت ادامه به جرم خبر کردن مسئولان مربوطه میباشد . تا این جرم در جامعه رواج پیدا نکند وهر کس سرخود تصمیم بر محق بودن خود بر ارتکاب به این عمل نگیرد . و داستان از نظر فقهی وحقوقی در این مقوله دراز است . به هر حال نحوه ی مصرف صدقه یا بیت المال هم متولی ومسئول داردکه باید توسط او این مصرف تصمیم گیری و مدیریت شود .

وبه حق ؛ یکی از آفات شیوع این بیماری در روابط اجتماعی همین است که مردم خود را در توجیحات عالم میدانند وبرای کم کاری هایشان دست به توجیح مثبت اندیشی میزنند که در بعضی مواقع مضر است .

2-بداند که شخص گناهکارتصمیم دارد گناه خود را ادامه دهد . پس اگر نداند یا گمان کند یا احتمال بدهد که تکرار نمی کند ؛امر به معروف ونهی از منکر واجب نیست.
در مورد فوق یا در مواردی که مثلا" جامعه با بدحجابی و یا غیبت و یا رشوه گیری ویا گرانفروشی و.... مواجه می شود عرف وعادت بر سکوت قرار گرفته و همین مسئله باعث شده تا اینکه بسیاری از منکرات به صورت امری عادی در اجتماع واقع شود وافراد بی تعارف فقط به غر زدن اکتفا میکنند .
یعنی خود ما با توجه به سکوتمان باعث ادامه ی گناه آنهم به صورت عمومی وفراگیر در اجتماع میشویم واین در زمانی است که علم هم به قبح عمل داریم بر ادامه ی منکر هم مطلعیم؛ اما توجیحی برای سکوت نداریم .

ادامه دارد انشاء الله

................................................................................ حق یارتان :roz:..............................................................................

bina88;64377 نوشت:
سلام علیکم جمیعا

من یک سوال از حضور حضرتعالی دارم و آن اینست که آیا به نظر شما تا به اکنون
مسولین امر به معروف و نهی از منکر و مردم مسلمان ایران ( چون این وظیفه دینی هر شخص مومنی است و نه فقط وظیفه یک ارگان دولتی با این سر تیتر) بشکلی صحیح و کامل این وظیفه شرعی را انجام داده اند ؟

اگر اینطور است نمونه ای از نتایج مطلوب امربه معروف و نهی از منکر در امر مثلا حجاب را اینجا ذکر نمائید ؟

مطلبی را که در روزنامه همشهری ذکر کرده بود و من اینجا آوردم در مورد جمع آوری متکدیان و معتادین کارتن خواب را در کنار موضوع آن معتاد که دزدی میکرد ذکر کردم تا هر کدام از ما ببینیم آیا با قصور این دو
مسول بی مسولیت
معتاد دزد
بدون توجه به عنوان و قدرت و ... برخورد میکنیم یا اینکه ما هم باید منتظر نامه تند علی بن ابی طالب باشیم در مورد خودمان که فلانی عدل اصول مذهب تشیع است .

یاحق

[=Century Gothic]با سلام وتشکر از مطالب !
بینای عزیز فراموش کردیم و یا پیگیری علمی نکردیم!کار نکردیم!مشکل اینجاست بزرگوار !
[=Century Gothic]هدف عمده و اساسي در امر به معروف و نهي از منكر محقق شدن معروف و زدوده شدن منكر است.

[=Century Gothic]براي نيل به اين هدف به نظر مي رسد كه بايد به دنبال بهترين و مؤثرترين راهكارها و شيوه هاي عملي بوده باشيم :
[=Century Gothic]1- شيوه عملي: اولين و مؤثرترين شيوه در امر به معروف و نهي از منكر تبليغ عملي است.
[=Century Gothic] يكي از مهمترين عوامل موفقيت پيامبر اكرم(ص) و ائمه(ع) در ترويج و گسترش مكتب، توجه به اين شيوه بوده است. پيامبر اكرم(ص) در اغلب كارها از قبيل كندن خندق، ساختن مسجد و برنامه هاي فرهنگي و اجتماعي و .... قبل از اينكه ديگران را تشويق به اين كار كند خود پيشقدم مي شد، همچنانكه امامان معصوم(ع) به اين طريق عمل مي كردند.:Sham:
[=Century Gothic]2- احترام به شخصيت افراد: دومين اصلي كه در تأثير امر به معروف و نهي از منكر در خور توجه است، احترام به شخصيت افراد مي باشد.
[=Century Gothic] مرتكبان منكر تا وقتي كه متجاهر به گناه نشده اند، و به طور آشكار خود را نيالوده اند محترمند و نبايد به هتك حرمت آنها پرداخت.
[=Century Gothic]

[=Century Gothic]3- ارشاد تدريجي: معمولا ما انتظار داريم كساني كه در گرداب منكرات غوطه ور شده اند يك دفعه آنها را از گرداب در آوريم و يك مسلمان ايده آل بسازيم؛ در حالي‌كه تربيت امري تدريجي است و فضايل و رذايل هيچ‌كدام يك مرتبه در جان انسان‌ها به وجود نمي آيند. در حقيقت مي توان گفت كه از علل نزول تدريجي قرآن توجه به اين نكته مهم است، چرا كه قرآن كتاب تربيتي است و براي هدايت انسان‌ها به سوي كمال مطلوب نازل شده است.
[=Century Gothic]

[=Century Gothic]4- نرمخويي و محبت: از شيوه هاي مهم و مؤثر در امر به معروف و نهي از منكر، نرمخويي و محبت است؛ خصلتي كه موفقيت پيامبر(ص) بنا به تصريح قرآن كريم مرهون آن بوده است.
[=Century Gothic]

[=Century Gothic]5- تشويق به ارزش‌ها: يكي از امتيازات مكاتب الهي تشويق به خوبي‌ها و ارزش‌هاست. پيامبر مكرم اسلام(ص) از عامل تشويق در جهت پيشبرد اهداف استفاده‌هاي زيادي مي‌كرد. براي كساني كه دو ركعت نماز براي خدا مي‌خواندند جايزه تعيين مي كرد.‌
[=Century Gothic] پست‌هاي حساس سياسي، فرهنگي و نظامي را به افراد لايقي مي سپرد و به اين ترتيب، امت را به نيكي و پاكي دعوت مي فرمود. براي نمونه اسامه بن زيد هجده ساله را به عنوان فرمانده لشكر منصوب فرمود و.... :Sham:

[=Century Gothic]

[=Century Gothic]6- ايجاد فضاي امر و نهي: شكي در اين مسئله نيست كه محيط هر چند نقش زيربنايي ندارد ولي در پرورش فضايل و رذايل نقش اساسي دارد.
[=Century Gothic] رسالت انبيا نيز مبتني بر اين اصل بود كه محيط را به گونه‌اي آماده سازند تا خود مردم عدالت را بر پادارند:"ليقوم الناس بالقسط".بنابراين پيامبر اكرم(ص) مي فرمايد: "كلكم راع و كلكم مسئول عن رعيته".
[=Century Gothic]

[=Century Gothic]7- برخورد عملي با مرتكبان منكر: به طور كلي اگر در كنار شيوه هاي گذشته اين شيوه را مد نظر نداشته باشيم بدون شك امر به معروف و نهي از منكر بي نتيجه خواهد ماند. :Sham:
[=Century Gothic]
اما از این مطالب دور شدیم !!

••ostad••;64434 نوشت:

امر به معروف ونهی از منکر را ترک نکنید که افراد شرور وبد کار جامعه بر شما مسلط می شوند وانگاه هر چه دعاکنید مستجاب نمی شود (ازوصیت حضرت علی (ع) به فرزندانش که در واقع وصیتی به همگان است) نهج البلاغه حکمت 47

بحث امر به معروف ونهی از منکر را باید از دو جنبه و جهت بررسی نمود. اول از جنبه ی عمومی و فراگیر آن و دوم از جنبه ی تخصصی
و فقهی آن!

................................................................................ حق یارتان :roz:..............................................................................

با سلام وتشکر
بنده چند جمله ای اضافه میکنم به گفتار استاد گرامی

مراتب امر به معروف و نهي از منكر
1 مرحله انزجار قلبي:
علماي اسلام براي امر به معروف و نهي از منكر مراتب و درجات و همچنين اقسامي قائل شده‌اند.

اولين درجه و مرتبه نهي از منكر، هجر و اعراض يا انكار قلبي است و اين در مواردي است كه ما با شخصي كه با او صميميت داريم قطع رابطه كنيم و نسبت به او سردي نشان دهيم و اين برخورد، براي او تنبه تلقي شود، يعني تحت يك زجر و شكنجه روحي قرار گيرد و اين عمل ما در جلوگيري از كار بد او تأثير داشته باشد؛ در غير اين صورت چه بسا فردي كه از قطع رابطه ما استقبال كرده و او هم قطع رابطه كند و آزادتر دنبال منكرات و كارهاي زشت برود در چنين مواردي اين كار درست نيست.

2- مرحله زباني: درجه دومي كه علما و دانشمندان براي نهي از منكر ذكر كرده اند، مرحلة زبان است.

چه بسا آن بيماري كه دچار منكري است، به دليل جهالت و ناداني و تحت تأثير يك سلسله تبليغات قرار گرفته است، احتياج به مربي، هادي، راهنما و معلم دارد تا با او تماس بگيرد و با كمال مهرباني با او صحبت كند، موضوع را با او در ميان بگذارد تا معايب و مفاسد را برايش تشريح كند تا آگاه شود و بازگردد.

3- مرحله عمل: مرحله سوم عمل است. گاهي طرف در درجه و حالي است كه نه اعراض و هجران و نه زبان و بيان بر او تأثير نمي‌گذارد.
در اينجا بايد از راه عمل وارد شد. وارد عمل شدن نه تنها به زور گفتن نيست، كتك زدن و مجروح كردن نيست، البته مواردي هم هست كه جاي تنبيه عملي است كه آن هم از شئون حكومت اسلامي است و شهروندان جامعه اسلامي از پيش خود حق اعمال اين تنبيهات را ندارند.
امر به معروف عملي اين است كه نبايد تنها به گفتن قناعت كند و فكر كنيم همه چيز را گفتن درست مي شود. گفتن، شرط لازم است ولي كافي نيست. بايد عمل كرد و آنچه مربوط به شهروندان است برخورد عملي غيرمستقيم است. ‌(1)

-1تلخيصي از جلد دوم حماسه حسيني، مرتضي مطهري، ص193-197.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم جمیعا

من از حضور استاد و رضای گرامی در این بحث تشکر میکنم و از اینکه مطالبی را نقل فرمودند از بزرگان حوزه .

طاهای گرامی در مورد سوال تاپیک 33 بنده ذکر کردند . چون من حالت نمایش را به حالت رشته ای تغئیر داده ام دقیقا نمیدانم کدامیک از 4 سوال بنده است ولی با توجه به اشاره جناب مسودی فکر کنم کارگاه عملی برخورد با یک معتاد دزد بوده باشد.

استاد گرامی مطالبی را در مورد اینکه یکی از دوستان مجوز دزدی به این معتاد دزد داده بودند ذکر فرمودند و بطور خلاصه به این ترتیب بود که

اگر به این شخص اجازه نقض حقوق دیگران و ارتکاب گناه و عمل منکر را بدهیم این مسئله در جامعه رواج پیدا میکند و لذا ما مجاز به این مسئله نیستیم.

و در انتها هم فرمودند که اشخاص نباید بنا بر صلاحدید خود عمل کنند و خودسرانه تصمیم بگیرند.

یک مطلبی را اینجا خدمت بزرگواران و اساتید گرامی عرض کنم و آن اینست که بله درست است اشخاص بطور خودرای حق تصمیم گیری در این مورد را بدین شکل ندارند و اینکه این تصمیم بانی رواج فساد در جامعه میگردد ولی بهمان دلیل که اجازه دادن به معتاد دزد بابت انجام دزدی باعث فساد میگردد آنهم توسط یک نفر یا 10 نفری که شاهدش هستند سکوت در مقابل حق کسی که مظلوم واقع شده هم بانی ترویج فساد است.

من بحثی در مورد حق و عدل اینجا مطرح کردم و عرض کردم که عدل چه نقشی را در جامعه اسلامی شیعی ایفا میکند لذا اگر چشم پوشی از خلاف آن معتاد باعث ترویج فساد گردد به آن اندازه آنزمان وخیم نیست که در مقابل حق او لب از لب باز نکردیم.

همین معتاد خیابانگرد از حقوقی در جامعه اسلامی برخوردار است ( حتی اگر آن حقوق بستری در بیمارستان زندان باشد ) و قبلا بهای آن به هزار شکل ممکنه از حساب بیت المال اخذ و خرج شده.
استاد گرامی
کدامیک باعث ترویج بیشتر فساد در جامعه میشود
1- مجوز دادن به معتاد دزدی که در برابر پایمال شدن حقی که جامعه اسلامی برای او قائل شده و آن حق را از طریق بیت المال پرداخت کرده ولی بدست این شخص نرسیده لذا او را مجوز دزدی بدهیم
2- مسئولی را که بخاطر بیمسئولیتی اش تعدادی از همین معتادین و افراد مریض خیابانی از حق قانونی اشان محروم گردیده اند؟

کدامیک از اینها فساد برانگیزتر است در جامعه ؟

اما در مورد کارگاه عملی

دوستان گرامی شما در برخورد با این معتاد دزد چه تصمیمی میگرفتید؟

اساتید گرامی استاد طاها و رضای عزیز هم بفرمایندچه تصمیمی میگرفید؟

یاحق

bina88;64455 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم جمیعا

من از حضور استاد و رضای گرامی در این بحث تشکر میکنم و از اینکه مطالبی را نقل فرمودند از بزرگان حوزه .

استاد گرامی مطالبی را در مورد اینکه یکی از دوستان مجوز دزدی به این معتاد دزد داده بودند ذکر فرمودند و بطور خلاصه به این ترتیب بود که
اگر به این شخص اجازه نقض حقوق دیگران و ارتکاب گناه و عمل منکر را بدهیم این مسئله در جامعه رواج پیدا میکند و لذا ما مجاز به این مسئله نیستیم.
و در انتها هم فرمودند که اشخاص نباید بنا بر صلاحدید خود عمل کنند و خودسرانه تصمیم بگیرند.
یک مطلبی را اینجا خدمت بزرگواران و اساتید گرامی عرض کنم و آن اینست که بله درست است اشخاص بطور خودرای حق تصمیم گیری در این مورد را بدین شکل ندارند و اینکه این تصمیم بانی رواج فساد در جامعه میگردد ولی بهمان دلیل که اجازه دادن به معتاد دزد بابت انجام دزدی باعث فساد میگردد آنهم توسط یک نفر یا 10 نفری که شاهدش هستند سکوت در مقابل حق کسی که مظلوم واقع شده هم بانی ترویج فساد است.
من بحثی در مورد حق و عدل اینجا مطرح کردم و عرض کردم که عدل چه نقشی را در جامعه اسلامی شیعی ایفا میکند لذا اگر چشم پوشی از خلاف آن معتاد باعث ترویج فساد گردد به آن اندازه آنزمان وخیم نیست که در مقابل حق او لب از لب باز نکردیم.
همین معتاد خیابانگرد از حقوقی در جامعه اسلامی برخوردار است ( حتی اگر آن حقوق بستری در بیمارستان زندان باشد ) و قبلا بهای آن به هزار شکل ممکنه از حساب بیت المال اخذ و خرج شده.
استاد گرامی
کدامیک باعث ترویج بیشتر فساد در جامعه میشود
1- مجوز دادن به معتاد دزدی که در برابر پایمال شدن حقی که جامعه اسلامی برای او قائل شده و آن حق را از طریق بیت المال پرداخت کرده ولی بدست این شخص نرسیده لذا او را مجوز دزدی بدهیم
2- مسئولی را که بخاطر بیمسئولیتی اش تعدادی از همین معتادین و افراد مریض خیابانی از حق قانونی اشان محروم گردیده اند؟
کدامیک از اینها فساد برانگیزتر است در جامعه ؟
یاحق

وبا تشکر از دوستان بزرگوار وفهیم:Gol:

قبل از ورود به بحث در باره ی ادامه ی مطالب قبلی لازم است در این پست به سؤالاتی و مطالبی که جناب بینای گرامی مطرح کردند پاسخ داده شود .
بزرگوار حضور در اجتماع به خودی خود تابع حفظ مقررات و نظمی است که رعایت آن بر هر فرد الزامی واجتناب ناپذیر میباشد . اصولا" بحث از آزادی اجتماعی مغایر است با بحث خود آزادی !
آزادی اجتماعی به معنای محدوده ای از اختیارات انسان به عنوان یک نقطه
از صفحه ی جامعه است که اگر خلل وفرجی در آن پیدا شود راه نفوذ انواع ویروسها و انگلها و باکتری ها فراهم میشود . هر فرد به منزله ی سلولی فعال و محافظ میباشد . پس یک هم آهنگی و سازواری در هر اجتماع ضروری است . این هم آهنگی ثمره ی عرف اجتماعی و نوع فرهنگ آن جامعه است . پس اگر قرار باشد که هر فرد(سلول) جامعه بدون توجه به مقررات عرفی و فرهنگی و قانونی ؛ سلیقه ای رفتار کند در اینجا همان اتفاق درون سلولی رخ داده وبه تومور تبدیل می شود .
اجتماع ما که عموما" عرف وفرهنگ وقانونش از شرع سرچشمه میگیرد بسیار غنی و پر بار در اخلاقیات است .به عبارتی اخلاقیات این جامعه تابع شرع است نه تابع عقل و احساس صرف !!!
عدل در این جامعه در طول زندگی انسان قرار دارد ونه در عرض آن . عدل وقتی تعریف میشود که مصالح واقعی تک تک اشخاص در قالب یک جمع در اجتماع مورد نظر باشد .
دزد طبق قوانین اسلامی باید بعد از چند مرتبه تذکر و تنبیه به اشد مجازات (قطع انگشتان ) محکوم شود تا امنیت جامعه ی اسلامی و مسلمانان تضمین شود . یعنی قطع عضو فاسد برای حفظ جامعه از فساد فراگیر !

و هرگونه مسامحه و دلسوزی در این مورد منجر به فراگیری این بیماری ویروسی روحی شده و اسیب آن مستقیما" ابتدا بر فرد فرد جامعه میباشد

در مثال شما فرد معتاد خود دارای قبح حضور اجتماعی است (توضیح این که اگر کسی از عقل استفاده نکرد یا به دلیل ضعف اراده و یا هر عامل( فردی ) دیگر به اعتیاد مبتلا شده مجوز اقدام به هر کار ویا دلسوزی سایر افراد را در مورد خودش ندارد !) ما موظفیم که اورا هدایت وپشتیبانی کنیم تا از این ورطه رها شود اما با چه بهایی؟ وتا کجا؟ یا اگر کسی به دلیل تنبلی و یا زیاده خواهی به دنبال کار و روزی نمی رود با وجود سلامت جسمی ؛ این می شود مجوز برای برخورداری از یک سری سوء استفاده های اجتماعی؟ آیا اینجا عدل این است که در مقابل خلاف عمل ایشان سکوت کنیم و به او حق بدهیم؟

خیر اینطور نباید به مسئله نگاه کرد که معتاد از حقوقی برخوردار است و.....
اگر آن معتاد را بارها وبارها در زندان وبیمارستان هم بستری کنند آنوقت می شود یک دکان پر رونق برای عده ای که می خواهند از این امکانات اجتماعی سوءاستفاده ببرند . هر گونه استفاده از امکانات اجتماعی محدوده ای دارد که باید حریم سایر افراد اجتماع حتی در انتفاع اجتماعی حفظ شود
بزرگوار این جزء که ما اکنون به آن می پردازیم خود محل تخلیه ی عفونت است . منشاء را باید دریافت . اتفاقا" اگر دستمان به وارد کنندگان نمیرسد حداقل با دفاع از حق دارا بودن اجتماعی سالم برای خود می توانیم اشخاصی را که به این دام افتاده اند را نهی از منکر نماییم . نه اینکه با تیمار ایشان وصرف بیت المال برای این افراد ؛ از حق دانش آموزی که به دلیل فقر از تحصیل محروم میشود وفردا خود اجبارا" به واسطه ی فقر فرهنگی به جمع این معتادان می پیوندد ؛ بگذریم ومحل خرج صدقات یا بیت المال را برای این افراد بگذاریم که بااهمال در صرف بی فکری و بی قیدی عده ای که به دام افتاده اند وبا هر دست و پا زدن بیشتر گرفتار میشوند قرار دهیم؟. آیا به نظر شما این به عدل نزدیکتر نیست که ابتدا با نهی از منکر از مدیریت غلط فرهنگی و اجتماعی انتظار بهبود اوضاع در این زمینه را داشته باشیم وفقط بیمار نتراشیم که مجبور به تیمار باشیم ودر دور گرفتار شویم؟ آیا این به عدل نزدیکتر نیست که به معروف حمایت از ان کودک محروم بپردازیم تا فردا روزی از این نوع منکر رفتاران کمتر داشته باشیم؟

........................................................................ حق یارتان :roz:..............................................................................

موضوع قفل شده است