*** حکمت های نهج البلاغه؛ اگه قرار باشه شما ... ؟ ***

تب‌های اولیه

88 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
*** حکمت های نهج البلاغه؛ اگه قرار باشه شما ... ؟ ***

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم:Gol:

ای وجه رب العالمین هو یا امیرالمومنین
ای قبله ی اهل یقین هو یا امیرالمومنین

راه طلب پویم تو را در هر کجا جویم تو را
در هر نفس گویم چنین هو یا امیرالمومنین

خیل ملائک لشکرت، تاج ولایت بر سرت
مُلک حَقت زیر نگین هو یا امیرالمومنین

تو جان پاک مصطفی وصف تو از قول خدا
آیات فرقان مبین هو یا امیرالمومنین

اول تویی، آخر تویی، یاور تویی، ناصر تویی
بر اولین و آخرین هو یا امیر المومنین

از بهر خدمت روز و شب، اِستاده با عجز و ادب
بر درگهت روح الامین هو یا امیرالمومنین

سوی محبان کن نظر، محفوظشان دار از خطر
ای حب تو حصن حصین هو یا امیرالمومنین

دارد صغیر بی نوا بر آستانت التجاء
مگذارش از محنت غمین هو یا امیر المومنین

(صغیر اصفهانی)

سلام به همه ی دوستان

پیشاپیش عید غدیر رو به همتون تبریک می گم:Gol:

این تاپیک بهونه ایه تا بخشی از حکمت های نهج البلاغه یا همه ی اون رو یه مروری بکنیم، ابتدا حکمت های نهج البلاغه رو به چهار قسمت تقسیم می کنیم، مثلا در نسخه ی مرحوم دشتی 480 حکمت رو به چهار قسمت (یعنی هر قسمت 120 حکمت) تقسیم می کنیم، قسمت اول از حکمت 1 تا 120، قسمت دوم از حکمت 121 تا 240 و هکذا (نسخه ی مورد استفاده ی من چند حدیث غرائب کلام رو بین حکمت های 260 و 261 آورده پس در همون قسمت سوم قرار می گیره)، عزیزانی که می خوان در این تاپیک مشارکت بفرمان حکمت های یکی از این چهار قسمت رو بررسی بفرمان و بعد از بین این حکمت ها یک تا حداکثر سه حکمت رو به عنوان حکمت های منتخب خودشون از اون قسمت اعلام بفرمان، یعنی با قید نسخه ی مورد استفاده و قسمت مورد نظر، شماره ی اون حکمت و متن و ترجمه ی اون رو بیارن، اگه دوست داشتین برای قسمت های دیگه هم می تونین همین کار رو بکنین، البته همه ی حکمت های نهج البلاغه حکمتند، دوستان خیلی سخت نگیرند!...

با هماهنگی با جناب مدیر فرهنگی، بر مبنای این تاپیک مسابقه ای برگزار میشه انشالله، مهلت اولیه تا شب عید غدیره، در صورت نیاز به تمدید انشاالله این مهلت رو تمدید می کنیم، بعد از اتمام این مهلت از بین دوستان شرکت کننده در تاپیک، به قید قرعه تعدادی از دوستان (بسته به تعداد دوستان شرکت کننده، حداکثر سه نفر) به عنوان برنده معرفی و با هدایای (به قول جناب مدیر فرهنگی نفیس :Nishkhand:) ازشون تقدیر خواهد شد، این تاپیک در رابطه با ایده هایی از این دسته:

هرکاربر اسک دین یک طرح برای عید بزرگ غدیر

....................................................................

این مطلب پست سیزدهم راجع به تمدید مهلت مسابقه است:

نقل قول:
با توجه به اینکه مهلت اولیه ی مسابقه کم بوده و اینکه ما هم به این راحتی جایزه بده نیستیم:Nishkhand: مهلت مسابقه رو یه هفته تمدید می کنیم، پس با این حساب آخرین مهلت مسابقه میشه چهارشنبه دهم آذر ماه، پنج شنبه یازدهم هم انشاالله به قید قرعه برنده ها رو اعلام می کنیم...

سلام.
من هم هستم ان شاالله.
حكمت قسمت اول. 1 تا 120.

سلام به همه ی دوستان:Gol:
وقت به خیر
منم قسمت دوم حکمت های نهج البلاغه امام علی ع از 121 تا 240 هستم.

seyedziya;62936 نوشت:
این تاپیک بهونه ایه تا بخشی از حکمت های نهج البلاغه یا همه ی اون رو یه مروری بکنیم، ابتدا حکمت های نهج البلاغه رو به چهار قسمت تقسیم می کنیم، مثلا در نسخه ی مرحوم دشتی 480 حکمت رو به چهار قسمت (یعنی هر قسمت 120 حکمت) تقسیم می کنیم، قسمت اول از حکمت 1 تا 120، قسمت دوم از حکمت 121 تا 240 و هکذا، عزیزانی که می خوان در این تاپیک مشارکت بفرمان حکمت های یکی از این چهار قسمت رو بررسی بفرمان و بعد از بین این حکمت ها یک تا حداکثر سه حکمت رو به عنوان حکمت های منتخب خودشون از اون قسمت اعلام بفرمان، یعنی با قید نسخه ی مورد استفاده و قسمت مورد نظر، شماره ی اون حکمت و متن و ترجمه ی اون رو بیارن، اگه دوست داشتین برای قسمت های دیگه هم می تونین همین کار رو بکنین، البته همه ی حکمت های نهج البلاغه حکمتند، دوستان خیلی سخت نگیرند!...

سلام به همه دوستان و به جناب سيد ضياء عزيز

ايده بسيار خوبي است اميدوارم امير المؤمنين عليه صلوات المصلين از همه شما به ويژه از آغازگر موضوع به احسن وجه قبول فرمايد.

در قم و تا آنجا كه اطلاع دارم در خيلي از مناطق ، سادات در غدير ، عيدي مي دهند . خوبه كه تاپيكي هم به همين منظور ايجاد شود تا سيد هاي سايت عيدي هاشونو رو كنند .

موفق باشيد

با عرض سلام خدمت همه ی دوستان

ازایده ی بسیار خوب شما تشکر میکنم

انتخاب چند حکمت ازسخنان پرمعنای مولا واقعا سخته، بااین وجود دوست دارم دراین

طرح شرکت کنم چون دوستان قسمتهای اول ودوم رو قبلا انتخاب کردن من حکمتهای

241تا360 رو مطالعه میکنم.

همونطور که دوستان اشاره کردن انتخاب واقعا مشکله، حق اینه که یه راست همه ی حکمت ها رو کپی کنیم!، اما همونطور که گذشت این کار صرفا بهونه ایه تا بخشی از حکمت های نهج البلاغه یا همه ی اون رو مروری کنیم، این کار یه مزیتی هم که داره اینه که بواسطه ی ارزیابی و بالا و پایین کردن و مقایسه ی حکمت ها دقت بیشتری در مطالعه ی حکمت ها به خرج می دیم و تامل و درنگ بیشتری می کنیم...

من شماره ی تعداد زیادی از حکمت ها رو یادداشت کردم، برای غنای بیشتر تاپیک منتظرم تا تعدادی از دوستان حکمت هاشون رو بنویسن و بعد من از غیر اونها انتخاب کنم...

با سلام و تشکر از جناب سید ضیاء عزیز:Gol:

مثل همیشه خلاق، خوش فکر و خوش سلیقه. :Kaf:

خدا یار و پشت و پناه همسنگر فرهیخته مون جناب سید ضیاء باشه و نور ولایت غدیریه بر دل این عزیز و همۀ دوستان اسک دینی تابان ...:Sham:

عید تا عید بر شما مبارک و ملتمس دعا:Gol::Gol::Gol:

[="DarkGreen"]با سلام وعرض ادب
تبریک بنده هم به مناسبت هفته ولایت (عید قربان تا عید غدیر) پذیرا باشید
با تشکر از زحمات [="Red"]سیدضیاء[/] عزیز و این فکر ناب
دوستان عزیز جهت دریافت نهج البلاغه سری به کتابخانه بزنند
[/]

[="Purple"]نهج البلاغه با ترجمه مرحوم دشتی

نهج البلاغه منظومه

شرح‏نهج‏البلاغه (نواب‏لاهيجى)

ونهج البلاغه های مخصوص همراه (موبایل)[/]

[="Red"]اینجا[/]

به به اسپانسر مسابقه هم تشریف آوردن :Nishkhand:

از لطف و بزرگواری همه ی عزیزان بخصوص جناب صدیق عزیز تشکر می کنم:Gol:

دوستان یه یا علی بگین و بسم الله، نفیس بودن جایزه ها رو جناب مدیر فرهنگی تضمین کردن ها :Nishkhand:

باسلام خدمت دوستان

3 حکمت انتخابی بنده ازحکمتهای241 تا360 :

:Gol:حکمت267 (پرهیز ازحرص ورزی در کسب روزی حلال):

ای فرزندآدم!اندوه روز نیامده رابر امروزت میفزا،زیرا اگر روز نرسیده،از عمرتو باشد خدا

روزی تورا خواهد رساند.

:Gol:حکمت328(وظیفه ی سرمایه داران):

همانا خدای سبحان روزی فقرا را دراموال سرمایه داران قرار داده است،پس فقیری

گرسنه نمیماند، جز به کامیابی توانگران،وخداوند از آنان درباره ی گرسنگی گرسنگان

خواهد پرسید.

:Gol:حکمت346(مشکلات درخواست کردن):

آبروی تو چون یخی جامد است که درخواست ، آن را قطره قطره آب می کند،پس بنگر که

آن را نزد چه کسی فرو می ریزی؟

سلام به همه ی دوستان:Gol:

و تشکر از سنگ صبور عزیز:Gol:

منتظر حکمت های بقیه ی دوستان هستیم:Gol:

با توجه به اینکه مهلت اولیه ی مسابقه کم بوده و اینکه ما هم به این راحتی جایزه بده نیستیم:Nishkhand: مهلت مسابقه رو یه هفته تمدید می کنیم، پس با این حساب آخرین مهلت مسابقه میشه چهارشنبه دهم آذر ماه، پنج شنبه یازدهم هم انشاالله به قید قرعه برنده ها رو اعلام می کنیم...

سلام

انشالله اینجانب هم شرکت می کنم اما با وجود قرعه کشی امیدی به برنده شدن ندارم!!! اخه هیچ وقت تو قرعه کشی شانس نداشتم! هر چند ارزش معنوی برام مهمه اما یک جایزه ویژه لطفا برای من کنار بزارین بدون قرعه کشی!:Labkhand:

یا حق

بی دل;63464 نوشت:

انشالله اینجانب هم شرکت می کنم اما با وجود قرعه کشی امیدی به برنده شدن ندارم!!! اخه هیچ وقت تو قرعه کشی شانس نداشتم! هر چند ارزش معنوی برام مهمه اما یک جایزه ویژه لطفا برای من کنار بزارین بدون قرعه کشی!:Labkhand:

یا حق

سرکار بی دل شما تشریف بیارین ما انشاالله به قید قرعه برندتون می کنیم:Cheshmak:

عیدی ویژه رو هم که تو تاپیک «تاپيكی برای سادات سايت» دادم:Nishkhand:

سلام این هم حکمتی هست که من انتخاب کردم:

حكمت شماره : 424

إِنَّ اءَوْلِيَاءَ اللَّهِ هُمُ الَّذِينَ نَظَرُوا إِلَى بَاطِنِ الدُّنْيَا إِذَا نَظَرَ النَّاسُ إِلَى ظَاهِرِهَا، وَ اشْتَغَلُوا بِآجِلِهَا إِذَا اشْتَغَلَ النَّاسُ بِعَاجِلِهَا، فَاءَمَاتُوا مِنْهَا مَا خَشُوا اءَنْ يُمِيتَهُمْ وَ تَرَكُوا مِنْهَا مَا عَلِمُوا اءَنَّهُ سَيَتْرُكُهُمْ، وَ رَاءَوُا اسْتِكْثَارَ غَيْرِهِمْ مِنْهَا اسْتِقْلاَلاً، وَ دَرَكَهُمْ لَهَا فَوْتا، اءَعْدَاءُ مَا سَالَمَ النَّاسُ وَ سِلْمُ مَا عَادَى النَّاسُ، بِهِمْ عُلِمَ الْكِتَابُ، وَ بِهِ عَلِمُوا وَ بِهِمْ قَامَ الْكِتَابُ وَ بِهِ قَامُوا، لاَ يَرَوْنَ مَرْجُوّا فَوْقَ مَا يَرْجُونَ، وَ لاَ مَخُوفا فَوْقَ مَا يَخَافُونَ.

دوستان خدا كسانى اند كه به باطن دنيا نگريستند، در حالى كه ، ديگران به ظاهر آن مى نگرند. آنان به كار آخرت پرداختند، در حالى كه ، ديگران به كار دنيا پردازند. از دنياى خود دور كردند، آنچه را كه مى ترسيدند، سبب هلاكتشان شود و ترك كردند، آنچه را كه مى دانند كه سرانجام تركشان خواهد كرد. بهره مند شدن فراوان ديگران را از دنيا، بيمقدار شمردند و به دست آوردنش را با از دست دادن آن يكى دانستند. با آنچه مردم ديگر دوست هستند، دشمن اند و با آنچه مردم ديگر دشمن اند، دوست هستند. قرآن به آنان دانسته شد و خود داناى آن هستند. كتاب خدا به ايشان بر پاست و آنان به كتاب خدا بر پايند. بيش از آنكه بدان اميد بسته اند، نمى بينند و از چيزى ، جز آنچه بايد از آن بترسند، نمى ترسند.

با تشکر:Gol:

قسمت سوم؛ حکمت اول
:Gol:

حکمت 312:

وَ قَالَ ع: إِنَّ لِلْقُلُوبِ إِقْبَالاً وَ إِدْبَارا، فَإِذَا اءَقْبَلَتْ فَاحْمِلُوهَا عَلَى النَّوَافِلِ، وَ إِذَا اءَدْبَرَتْ فَاقْتَصِرُوا بِهَا عَلَى الْفَرَائِضِ.

و درود خدا بر او فرمود: دلها را روى آوردن و نشاط، و پشت كردن و فرارى است، پس آنگاه كه نشاط دارند آن را بر انجام مستحبات واداريد، و آنگاه كه پشت كرده بى نشاط است، به انجام واجبات قناعت كنيد.

(ترجمه ی مرحوم دشتی)

سلام به همه ی دوستان :Gol:

حکمت های انتخابی من از نهج البلاغه

قسمت دوم حکمت ها از 121 تا 240

البته انتخاب خیلی سخته ... تمام سخنان مولا علی ع زیباست.

1. خبر از ظهور مهدی "عج"

دنیا پس از سرکشی , به ما روی می کند. چونان شتر ماده ی بدخو , که به بچه ی خود مهربان گردد.

سپس مولا این آیه را خواندند " و اراده کردیم که بر مستضعفین زمین منت گذارده, آنان را امامان و وارثان حکومت ها گردانیم.

نهج البلاغه ؛ حکمت 209 :Gol:
ترجمه ی مرحوم دشتی :Gol:

2. یاد مرگ و پرهیزگاری

ای مردم ؛ از خدایی بترسید که اگر سخنی گویید, می شنود و اگر پنهان دارید, می داند. و برای مرگی آماده باشید , که اگر از آن فرار کنید شما را می یابد. و اگر بر جای خود بمانید, شما را می گیرد. و اگر فراموشش کنید, شما را از یاد نبرد.

نهج البلاغه ؛ حکمت 203 :Gol:
ترجمه ی مرحوم دشتی:Gol:

3. ویژگی های اعتقادی امام علی ع

هرگز دروغ نگفتم و به من دروغ نگفتند؛ و هرگز گمراه نشدم؛ و کسی به وسیله ی من گمراه نشده است.

نهج البلاغه ؛ حکمت 185:Gol:
ترجمه ی مرحوم دشتی:Gol:

هر چند سه حکمتی که باید می نوشتم و نوشتم ولی واقعا نتونستم از این سه حکمت بگذرم تقدیم به همه ی شما دوستان عزیز سایت اسک دین:Gol:

حیاء و عیب پوشی

1 . هر کس که لباس حیاء بپوشد؛ کسی عیب او را نبیند. حکمت 223

برخی از ارزش های اخلاقی

2. با سکوت بسیار , وقار انسان بیشتر شود و با انصاف بودن, دوستان را فراوان کند. و با بخشش قدر و منزلت انسان بالا رود. و با فروتنی نعمت کامل شود. و با پرداخت هزینه ها بزرگی و سروری ثابت گردد. و با روش عادلانه مخالفان را در هم شکند و با شکیبایی در برابر بی خرد, یاران انسان زیاد گردند. حکمت 224

تفاوت های اخلاقی مردان و زنان

3. برخی از نیکوترین خلق و خوی زنان , زشت ترین اخلاق مردان است. مانند : تکبر , ترس , بخل . هر گاه زنی متکبر باشد؛ بیگانه را به حریم خود راه نمی دهد. و اگر بخیل باشد اموال خود و شوهرش را حفظ می کند. و چون ترسان باشد , از هر چیزی که به آبروی او زیان رساند, فاصله می گیرد. حکمت 234

با سلام خدمت سيد ضياءعزيزوتشكر از ايده ي عاليتون اجرتون با مولايمن علي(ع)
اگه طرحتون تا 11بهمن تمديد ميشدبهتر بود من نفر اول مي شدم:Ghamgin:
(اعتماد به نفس قوي).:Nishkhand:
علتشم اينكه استادمون ميخواد از حكمت ها امتحان بگيره منم دانشجوي شب امتحانيم.

قسمت سوم؛ حکمت دوم

حکمت 333:

وَ قَالَ ع فِي صِفَةِ الْمُؤْمِنِ: الْمُؤْمِنُ بِشْرُهُ فِي وَجْهِهِ، وَ حُزْنُهُ فِي قَلْبِهِ، اءَوْسَعُ شَيْءٍ صَدْرا، وَ اءَذَلُّ شَيْءٍ نَفْسا، يَكْرَهُ الرِّفْعَةَ، وَ يَشْنَأُ السُّمْعَةَ، طَوِيلٌ غَمُّهُ، بَعِيدٌ هَمُّهُ، كَثِيرٌ صَمْتُهُ، مَشْغُولٌ وَقْتُهُ، شَكُورٌ صَبُورٌ، مَغْمُورٌ بِفِكْرَتِهِ، ضَنِينٌ بِخَلَّتِهِ، سَهْلُ الْخَلِيقَةِ، لَيِّنُ الْعَرِيكَةِ، نَفْسُهُ اءَصْلَبُ مِنَ الصَّلْدِ، وَ هُوَ اءَذَلُّ مِنَ الْعَبْدِ.

و درود خدا بر او در توصيف مومن فرمود: شادى مومن در چهره او، و اندوه وى در دلش پنهان است، سينه اش از هر چيزى فراخ تر، و نفس او از هر چيزى خوارتر است، برترى جويى را زشت، و رياكارى را دشمن مى شمارد، اندوه او طولانى، و همت او بلند است، سكوتش فراوان، و وقت او با كار گرفته است، شكرگزار و شكيبا و ژرف انديش است، از كسى درخواست ندارد و نرم خو و فروتن است، نفس او از سنگ خارا سخت تر اما در ديندارى از بنده خوارتر است.

(ترجمه ی مرحوم دشتی)

نهج البلاغه : حکمت شماره ۸۲

وَ قَالَ [علیه السلام] أُوصِیکُمْ بِخَمْسٍ لَوْ ضَرَبْتُمْ إِلَیْهَا آبَاطَ الْإِبِلِ لَکَانَتْ لِذَلِکَ أَهْلًا لَا یَرْجُوَنَّ أَحَدٌ مِنْکُمْ إِلَّا رَبَّهُ وَ لَا یَخَافَنَّ إِلَّا ذَنْبَهُ وَ لَا یَسْتَحِیَنَّ أَحَدٌ مِنْکُمْ إِذَا سُئِلَ عَمَّا لَا یَعْلَمُ أَنْ یَقُولَ لَا أَعْلَمُ وَ لَا یَسْتَحِیَنَّ أَحَدٌ إِذَا لَمْ یَعْلَمِ الشَّیْ‏ءَ أَنْ یَتَعَلَّمَهُ وَ عَلَیْکُمْ بِالصَّبْرِ فَإِنَّ الصَّبْرَ مِنَ الْإِیمَانِ کَالرَّأْسِ مِنَ الْجَسَدِ وَ لَا خَیْرَ فِى جَسَدٍ لَا رَأْسَ مَعَهُ وَ لَا فِى إِیمَانٍ لَا صَبْرَ مَعَهُ .

شما را به پنج چیز سفارش می کنم که اگر برای آنها شتران را پر شتاب برانید و رنج سفر را تحمل کنید، سزاوار است: ۱- کسی از شما جز به پروردگار خود امیدوار نباشد ۲- و جز از گناه خود نترسد ۳- و اگر از یکی سؤال کردند و نمی داند، شرم نکند و بگوید نمی دانم ۴- و کسی در آموختن آنچه نمی داند شرم نکند ۵- و بر شما باد به صبر، که صبر در ایمان مومن چون سر است برای بدن و ایمان بدون صبر، چونان بدنی بی سر، ارزشی ندارد."

سلام به همه ی دوستان
و تشکر از همراهی عزیزان:Gol:

این هم یه تاپیک دیگه در این رابطه است که جناب عرفان عزیز زحمتش رو کشیدن، و موضوعش عامتر از حکمت هاست:

پای سخنان امیر المومنین علی علیه السلام

قسمت سوم؛ حکمت سوم

غرائب کلام، حدیث 9:

و في حديثه ع: كُنَّا إِذَا احْمَرَّ الْبَأْسُ اتَّقَيْنَا بِرَسُولِ اللَّهِ، ص، فَلَمْ يَكُنْ اءَحَدٌ مِنَّا اءَقْرَبَ إِلَى الْعَدُوِّ مِنْهُ.

روايتى ديگر از امام (ع)؛ جهاد و شجاعت پيامبر (ص)؛ هرگاه آتش جنگ شعله مى كشيد، ما به رسول خدا (ص) پناه مى برديم، كه در آن لحظه كسى از ما همانند پيامبر (ص) به دشمن نزديك نبود.

(ترجمه ی مرحوم دشتی)

[="Purple"]مصاحبه اختصاصي با امام علی (علیه السلام)[/]

http://www.askdin.com/showthread.php?p=63951#post63951

[=century gothic] با سلام
و تشکر از سید ضیاء عزیز و سروران .
براستى انتخاب چند گوهر از ميان گوهرهاى يك گنجينه پربار، كار دشوارى است.
و از آن دشوارتر، انتخاب گوهرهاى معنوى كلام حضرت على (ع) از گنجينه بى مانند نهج ‏البلاغه است.
زيرا قرنهاست كه كلام امام (ع) را، فروتر از كلام خلق و فراتر از كلام مخلوق مى‏نامند و مى‏شناسند
به اين ترتيب، بیانی که بنده از سخنان علی( ع) انتخاب كردم، به معنى ترجيح دادن نيست، بلكه به منظور آشنا ساختن است:Sham:

[=Century Gothic]حكمت 313

[=century gothic]:Sham:و فى القرآن نبا ما قبلكم و خبر ما بعدكم و حكم و ما بينكم. :Sham:
[=century gothic]
[=century gothic] ترج[=century gothic]مه:
[=century gothic]
سرگذشت نسلهاى پيشين شما، و خبرهاى مربوط به نسلهاى آينده شما، و احكام و دستورات به امورى كه بين شما جارى است، همه در قرآن آمده است.:Sham:

[=century gothic] شرح:
[=century gothic]
آنچه انسان، در زندگى اين جهانى خود به آن نيازمند است، بطور كلى، خارج از اين سه مورد نيست: :Sham:
* نخست، ميخواهد بداند كه پدران و مادران و نياكان او، در گذشته، چگونه بوده‏اند، چگونه زيسته‏اند، چه‏ها مى‏انديشيده‏اند،
* آن گناه مى‏خواهد بداند پس از مرگ او، دنيا چه صورتى خواهد داشت، و نسلهاى آينده در چه اوضاع و شرايطى خواهند زيست، و احوال آنها، در دنياى آينده چگونه خواهد بود.
* و سپس مى‏خواهند بداند: در حال حاضر، در دوران بين گذشته و آينده، كه خود در آن زندگى ميكند، با مردم چگونه بايد رفتار كند، و امورى را كه بين او و ديگران جارى است، چگونه سر و سامان دهد، تا به راه نادرست نرود و به طريق آسايش و رستگارى گام بردارد
قرآن مجيد، كلام الهى و آسمانى ما مسلمانان، كتاب سازنده و روشنگرى است كه اين سه موضوع مهم و حياتى را، براى ما، به روشنى و بدون ترديد يا ابهام، توضيح داده است.:Sham:
پس ما، اگر مى‏خواهيم با درك و آگاهى زندگى كنيم و در منجلاب و گمراهيها فرو نرويم، و به سوى سعادت گام برداريم، بايد قرآن را به دقت بخوانيد، معنى آن را درك كنيم، و مفاهيم آن را دستور زندگى خويش قرار دهيم، و احكام آن را به كار بنديم.
یا علی ع

سلام علیکم
عید بر همه مبارک
حکمتهای انتخابی من از قسمت اول هست
ولی واقعا دشواره انتخاب

حكمت 45 راه شناخت مؤمن و منافق ( اخلاقى ، انسان شناسى ، سياسى)
وَ قَالَ [عليه السلام] لَوْ ضَرَبْتُ خَيْشُومَ الْمُؤْمِنِ بِسَيْفِى هَذَا عَلَى أَنْ يُبْغِضَنِى مَا أَبْغَضَنِى وَ لَوْ صَبَبْتُ الدُّنْيَا بِجَمَّاتِهَا عَلَى الْمُنَافِقِ عَلَى أَنْ يُحِبَّنِى مَا أَحَبَّنِى وَ ذَلِكَ أَنَّهُ قُضِيَ فَانْقَضَى عَلَى لِسَانِ النَّبِيِّ الْأُمِّيِّ ص أَنَّهُ قَالَ يَا عَلِيُّ لَا يُبْغِضُكَ مُؤْمِنٌ وَ لَا يُحِبُّكَ مُنَافِقٌ .

و درود خدا بر او ، فرمود : اگر با شمشيرم بر بينى مؤمن بزنم كه دشمن من شود ، با من دشمنى نخواهد كرد ، و اگر تمام دنيا را به منافق ببخشم تا مرا دوست بدارد ، دوست من نخواهد شد و اين بدان جهت است كه قضاى الهى جارى شد ، و بر زبان پيامبر اُمى (ص) گذشت كه فرمود :
" اى على ! مؤمن تو را دشمن نگيرد ، و منافق تو را دوست نخواهد داشت ."

حكمت 35ضرورت موقعيت شناسى (اخلاقى ، اجتماعى)

وَ قَالَ [عليه السلام] مَنْ أَسْرَعَ إِلَى النَّاسِ بِمَا يَكْرَهُونَ قَالُوا فِيهِ بِمَا لَا يَعْلَمُونَ .

و درود خدا بر او ، فرمود : كسى در انجام كارى كه مردم خوش ندارند، شتاب كند ، دربارة او چيزى خواهند گفت كه از آن اطلاعى ندارند.

حكمت 30پرهيز از غفلت زدگى (اخلاقى ، اعتقادى)

وَ قَالَ [عليه السلام] الْحَذَرَ الْحَذَرَ فَوَاللَّهِ لَقَدْ سَتَرَ حَتَّى كَأَنَّهُ قَدْ غَفَرَ .

و درود خدا بر او ، فرمود : هشدار ! هشدار ! به خدا سوگند ، چنان پرده پوشى كرده كه پندارى تو را بخشيده است !

seyedziya;63657 نوشت:

قسمت سوم؛ حکمت دوم:gol:

حکمت 333:

وَ قَالَ ع فِي صِفَةِ الْمُؤْمِنِ: الْمُؤْمِنُ بِشْرُهُ فِي وَجْهِهِ، وَ حُزْنُهُ فِي قَلْبِهِ، اءَوْسَعُ شَيْءٍ صَدْرا، وَ اءَذَلُّ شَيْءٍ نَفْسا، يَكْرَهُ الرِّفْعَةَ، وَ يَشْنَأُ السُّمْعَةَ، طَوِيلٌ غَمُّهُ، بَعِيدٌ هَمُّهُ، كَثِيرٌ صَمْتُهُ، مَشْغُولٌ وَقْتُهُ، شَكُورٌ صَبُورٌ، مَغْمُورٌ بِفِكْرَتِهِ، ضَنِينٌ بِخَلَّتِهِ، سَهْلُ الْخَلِيقَةِ، لَيِّنُ الْعَرِيكَةِ، نَفْسُهُ اءَصْلَبُ مِنَ الصَّلْدِ، وَ هُوَ اءَذَلُّ مِنَ الْعَبْدِ.

و درود خدا بر او در توصيف مومن فرمود: شادى مومن در چهره او، و اندوه وى در دلش پنهان است، سينه اش از هر چيزى فراخ تر، و نفس او از هر چيزى خوارتر است، برترى جويى را زشت، و رياكارى را دشمن مى شمارد، اندوه او طولانى، و همت او بلند است، سكوتش فراوان، و وقت او با كار گرفته است، شكرگزار و شكيبا و ژرف انديش است، از كسى درخواست ندارد و نرم خو و فروتن است، نفس او از سنگ خارا سخت تر اما در ديندارى از بنده خوارتر است.

(ترجمه ی مرحوم دشتی)

باسلام
به نظر بنده ،یکی از ناب ترین وزیباترین حکمتهای نهج البلاغه این حکمت است،این حکمت معیاری برای مقایسه ی خودمان با ویژگیهای یک مؤمن واقعی وبرطرف کردن عیوبمان است

سلام !
طرحتون عاليه و مطمئنا تفكر بر انگيز !
از دوستان ببينده و شركت كننده التماس دعا دارم به حق همين شبهاي عزيز!:Sham:
موفق باشيد!

قسمت چهارم؛ حکمت اول

حکمت 475:

وَ قَالَ ع: الْقَنَاعَةُ مَالٌ لاَ يَنْفَدُ.
قال الرضى: و قدْ رَوَى بَعْضُهُم هَذَا الكَلام عَنْ رَسُولِ اللّه ص.

و درود خدا بر او فرمود: قناعت مالى است كه پايان نمى پذيرد.
(برخی این حکمت را از رسول خدا(ص) نقل کرده اند.)

(ترجمه ی مرحوم دشتی)

سه حكمت منتخب بخش اول(1- 120)

حكمت 23ضرورت عمل گرايى (اخلاقى ، اجتماعى)

وَ قَالَ [عليه السلام] مَنْ أَبْطَأَ بِهِ عَمَلُهُ لَمْ يُسْرِعْ بِهِ نَسَبُهُ .
و درود خدا بر او ، فرمود : كسى كه كردارش او را به جايى نرساند ، افتخارات خاندانش او را به جايى نخواهد رسانيد.

حكمت 66روش خواستن (اخلاقى ، اجتماعى)

وَ قَالَ [عليه السلام] فَوْتُ الْحَاجَةِ أَهْوَنُ مِنْ طَلَبِهَا إِلَى غَيْرِ أَهْلِهَا .
و درود خدا بر او ، فرمود : از دست دادن حاجت بهتر از درخواست كردن از نا اهل است.

حكمت 69حفظ روح اميدوارى (اخلاقى)

وَ قَالَ [عليه السلام] إِذَا لَمْ يَكُنْ مَا تُرِيدُ فَلَا تُبَلْ مَا كُنْتَ .
و درود خدا بر او، فرمود : اگر به آن چه كه مى خواستى نرسيدى ، از آنچه هستى نگران مباش.

قسمت چهارم؛ حکمت دوم

حکمت 454:

وَ قَالَ ع: مَا لاِبْنِ آدَمَ وَ الْفَخْرِ؛ اءَوَّلُهُ نُطْفَةٌ وَ آخِرُهُ جِيفَةٌ، لاَ يَرْزُقُ نَفْسَهُ، وَ لاَ يَدْفَعُ حَتْفَهُ.

و درود خدا بر او فرمود: فرزند آدم را با فخرفروشى چه كار؟ او كه در آغاز نطفه اى گنديده، و در پايان مردارى بدبوست، نه مى تواند روزى خويش را فراهم كند، و نه مرگ را از خود دور نمايد.

(ترجمه ی مرحوم دشتی)

قسمت چهارم؛ حکمت سوم:Gol:

حکمت 444:

وَ قَالَ ع: قَلِيلٌ مَدُومٌ عَلَيْهِ، خَيْرٌ مِنْ كَثِيرٍ مَمْلُولٍ مِنْهُ.

و درود خدا بر او فرمود: چيز اندك كه با اشتياق تداوم يابد، بهتر از فراوان رنج آور است.

(ترجمه ی مرحوم دشتی)

قسمت دوم؛ حکمت اول

حکمت 147:

وَ مِنْ كَلاَمٍ لَهُ ع : لِكُمَيْلِ بْنِ زِيَادٍ النَّخَعِيِّ، قَالَ كُمَيْلُ بْنُ زِيَادٍ:
اءَخَذَ بِيَدِي اءَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ عَلِيُّ بْنُ اءَبِي طَالِبٍ ع فَاءَخْرَجَنِي إِلَى الْجَبَّانِ فَلَمَّا اءَصْحَرَ تَنَفَّسَ الصُّعَدَاءَ، ثُمَّ قَالَ:
يَا كُمَيْلَ بْنَ زِيَادٍ، إِنَّ هَذِهِ الْقُلُوبَ اءَوْعِيَةٌ فَخَيْرُهَا اءَوْعَاهَا، فَاحْفَظْ عَنِّي مَا اءَقُولُ لَكَ: النَّاسُ ثَلاَثَةٌ: فَعَالِمٌ رَبَّانِيُّ وَ مُتَعَلِّمٌ عَلَى سَبِيلِ النَّجاةِ، وَ هَمَجٌ رَعَاعٌ، اءَتْبَاعُ كُلِّ نَاعِقٍ يَمِيلُونَ مَعَ كُلِّ رِيحٍ، لَمْ يَسْتَضِيئُوا بِنُورِ الْعِلْمِ وَ لَمْ يَلْجَؤُوا إِلَى رُكْنٍ وَثِيقٍ، يَا كُمَيْلُ، الْعِلْمُ خَيْرٌ مِنَ الْمَالِ، الْعِلْمُ يَحْرُسُكَ وَ اءَنْتَ تَحْرُسُ الْمَالَ وَ الْمَالُ تَنْقُصُهُ النَّفَقَةُ وَ الْعِلْمُ يَزْكُوا عَلَى الْإِنْفَاقِ وَ صَنِيعُ الْمَالِ يَزُولُ بِزَوَالِهِ.
يَا كُمَيْلَ بْنَ زِيَادٍ، مَعْرِفَةُ الْعِلْمِ دِينٌ يُدَانُ بِهِ، بِهِ يَكْسِبُ الْإِنْسَانُ الطَّاعَةَ فِي حَيَاتِهِ وَ جَمِيلَ الْاءُحْدُوثَةِ بَعْدَ وَفَاتِهِ وَ الْعِلْمُ حَاكِمٌ وَ الْمَالُ مَحْكُومٌ عَلَيْهِ.
يَا كُمَيْلُ بْنِ زِيادٍ، هَلَكَ خُزَّانُ الْاءَمْوَالِ وَ هُمْ اءَحْيَاءٌ وَ الْعُلَمَاءُ بَاقُونَ مَا بَقِيَ الدَّهْرُ، اءَعْيَانُهُمْ مَفْقُودَةٌ وَ اءَمْثَالُهُمْ فِي الْقُلُوبِ مَوْجُودَةٌ، هَا إِنَّ هَاهُنَا لَعِلْما جَمّا (وَ اءَشَارَ بِيَدِهِ إِلَى صَدْرِهِ) لَوْ اءَصَبْتُ لَهُ حَمَلَةً!
بَلَى اُصِيبُ لَقِنا غَيْرَ مَاءْمُونٍ عَلَيْهِ مُسْتَعْمِلاً آلَةَ الدِّينِ لِلدُّنْيَا، وَ مُسْتَظْهِرا بِنِعَمِ اللَّهِ عَلَى عِبَادِهِ، وَ بِحُجَجِهِ عَلَى اءَوْلِيَائِهِ؛ اءَوْ مُنْقَادا لِحَمَلَةِ الْحَقِّ لاَ بَصِيرَةَ لَهُ فِي اءَحْنَائِهِ، يَنْقَدِحُ الشَّكُّ فِي قَلْبِهِ لِاءَوَّلِ عَارِضٍ مِنْ شُبْهَةٍ، اءَلاَ لاَ ذَا وَ لاَ ذَاكَ؛ اءَوْ مَنْهُوما بِاللَّذَّةِ سَلِسَ الْقِيَادِ لِلشَّهْوَةِ؛ اءَوْ مُغْرَما بِالْجَمْعِ وَ الاِدِّخَارِ، لَيْسَا مِنْ رُعَاةِ الدِّينِ فِي شَيْءٍ اءَقْرَبُ شَيْءٍ شَبَها بِهِمَا الْاءَنْعَامُ السَّائِمَةُ، كَذَلِكَ يَمُوتُ الْعِلْمُ بِمَوْتِ حَامِلِيهِ.
اللَّهُمَّ بَلَى ، لاَ تَخْلُو الْاءَرْضُ مِنْ قَائِمٍ لِلَّهِ بِحُجَّةٍ: إِمَّا ظَاهِرا مَشْهُورا، وَ إِمَّا خَائِفا مَغْمُورا، لِئَلَّا تَبْطُلَ حُجَجُ اللَّهِ وَ بَيِّنَاتُهُ.
وَ كَمْ ذَا وَ اءَيْنَ؟ اءُولَئِكَ وَ اللَّهِ الْاءَقَلُّونَ عَدَدا وَ الْاءَعْظَمُونَ عِنْدَ اللَّهِ قَدْرا، يَحْفَظُ اللَّهُ بِهِمْ حُجَجَهُ، وَ بَيِّنَاتِهِ حَتَّى يُودِعُوهَا نُظَرَاءَهُمْ، وَ يَزْرَعُوهَا فِي قُلُوبِ اءَشْبَاهِهِمْ، هَجَمَ بِهِمُ الْعِلْمُ عَلَى حَقِيقَةِ الْبَصِيرَةِ، وَ بَاشَرُوا رُوحَ الْيَقِينِ، وَ اسْتَلاَنُوا مَا اسْتَوْعَرَهُ الْمُتْرَفُونَ، وَ اءَنِسُوا بِمَا اسْتَوْحَشَ مِنْهُ الْجَاهِلُونَ، وَ صَحِبُوا الدُّنْيَا بِاءَبْدَانٍ اءَرْوَاحُهَا مُعَلَّقَةٌ بِالْمَحَلِّ الْاءَعْلَى ، اءُولَئِكَ خُلَفَاءُ اللَّهِ فِي اءَرْضِهِ، وَ الدُّعَاةُ إِلَى دِينِهِ، آهِ آهِ شَوْقا إِلَى رُؤْيَتِهِمْ، انْصَرِفْ يَا كُمَيْلُ إِذَا شِئْتَ.

و درود خدا بر او فرمود: (كميل بن زياد مى گويد: امام دست مرا گرفت و به سوى قبرستان كوفه برد، آنگاه آه پردردى كشيد و فرمود)
اى كميل بن زياد! اين قلبها ظرفهايى هستند، كه بهترين آنها نگاهدارنده ترين آنهاست، پس آنچه را مى گويم نگاهدار.

1- اقسام مردم (مردم شناسى)؛ مردم سه دسته اند، دانشمند الهى و آموزنده اى بر راه رستگارى و پشه هاى دست خوش باد و طوفان و هميشه سرگردان، كه به دنبال هر سر و صدايى مى روند، و با وزش هر بادى حركت مى كنند، نه از روشنايى دانش نور گرفتند، و نه به پناهگاه استوارى شتافتند.
2- ارزشهاى والاى دانش؛ اى كميل دانش بهتر از مال است، زيرا علم تو را نگهبان است، و مال را تو بايد نگهبان باشى، مال با بخشش كاستى پذيرد اما علم با بخشش فزونى گيرد، و مقام و شخصيتى كه با مال به دست آمده با نابودى مال، نابود مى گردد. اى كميل بن زياد! شناخت علم راستين (علم الهى) آيينى است كه با آن پاداش داده مى شود، و انسان در دوران زندگى با آن خدا را اطاعت مى كند، و پس از مرگ، نام نيكو به يادگار گذارد، دانش فرمانروا، و مال فرمانبر است.
3- ارزش دانشمندان؛ اى كميل! ثروت اندوزان بى تقوا مرده اند گرچه به ظاهر زنده اند، اما دانشمندان! تا دنيا برقرار است زنده اند، بدنهايشان گرچه در زمين پنهان اما ياد آنان در دلها هميشه زنده است.
4- اقسام دانش پژوهان؛ بدان، كه در اينجا (اشاره به سينه مبارك كرد) دانش فراوانى انباشته است، اى كاش كسانى را مى يافتم كه مى توانستند آن را بياموزند، آرى تيزهوشانى مى يابم اما مورد اعتماد نمى باشند، دين را وسيله دنيا قرار داده، و با نعمتهاى خدا بر بندگان، و با برهانهاى الهى بر دوستان خدا فخر مى فروشند. يا گروهى كه تسليم حاملان حق مى باشند اما ژرف انديشى لازم را در شناخت حقيقت ندارند، كه با اول شبهه اى، شك و ترديد در دلشان ريشه مى زند، پس نه آنها، و نه اينها، سزاوار آموختن دانشهاى فراوان من نيستند. يا ديگرى كه سخت در پى لذت بوده، و اختيار خود را به شهوت داده است، يا آن كه در ثروت اندوزى حرص مى ورزد، هيچكدام از آنان نمى توانند از دين پاسدارى كنند، و بيشتر به چهارپايان چرنده شباهت دارند، و چنين است كه دانش با مرگ دارندگان دانش مى ميرد.
5- ويژگيهاى رهبران الهى؛ آرى! خداوندا! زمين هيچگاه از حجت الهى تهى نيست، كه براى خدا با برهان روشن قيام كند، يا آشكار و شناخته شده، يا بيمناك و پنهان، تا حجت خدا باطل نشود، و نشانه هايش از ميان نرود، تعدادشان چقدر؟ و در كجا هستند؟ به خدا سوگند! كه تعدادشان اندك ولى نزد خدا بزرگ مقدارند، كه خدا به وسيله آنان حجتها و نشانه هاى خود را نگاه مى دارد، تا به كسانى كه همانندشان هستنند بسپارند، و در دلهاى آنان بكارند، آنان كه دانش، نور حقيقت بينى را بر قلبشان تابيده، و روح يقين را دريافته اند، كه آن چه را خوشگذران ها دشوار مى شمردند، آسان گرفتند، و با آنچه كه ناآگاهانه از آن هراس داشتند انس گرفتند در دنيا با بدنهايى زندگى مى كنند، كه ارواحشان به جهان بالا پيوند خورده است، آنان جانشينان خدا در زمين، و دعوت كنندگان مردم به دين خدايند. آه، آه، چه سخت اشتياق ديدارشان را دارم؟ كميل! هرگاه خواستى بازگرد.

(ترجمه ی مرحوم دشتی)

[="sienna"]ارزش‏ها و آداب معاشرت با مردم[/]

نهج البلاغة 475 38 - ..... ص : 475
[="red"]حکمت-38[/]

وَ قَالَ ع لِابْنِهِ الْحَسَنِ ع يَا بُنَيَّ إِيَّاكَ وَ مُصَادَقَةَ الْأَحْمَقِ فَإِنَّهُ يُرِيدُ أَنْ يَنْفَعَكَ فَيَضُرَّكَ وَ إِيَّاكَ وَ مُصَادَقَةَ الْبَخِيلِ فَإِنَّهُ يَقْعُدُ عَنْكَ أَحْوَجَ مَا تَكُونُ إِلَيْهِ وَ إِيَّاكَ وَ مُصَادَقَةَ الْفَاجِرِ فَإِنَّهُ يَبِيعُكَ بِالتَّافِهِ وَ إِيَّاكَ وَ مُصَادَقَةَ الْكَذَّابِ فَإِنَّهُ كَالسَّرَابِ يُقَرِّبُ عَلَيْكَ الْبَعِيدَ وَ يُبَعِّدُ عَلَيْكَ الْقَرِيب.

1- پسرم! از دوستى با [="red"]احمق[/] بپرهيز، چرا كه مى‏خواهد به تو نفعى رساند امّا دچار زيانت مى‏كند.
2- از دوستى با [="red"]بخيل[/] بپرهيز، زيرا آنچه را كه سخت به آن نياز دارى از تو دريغ مى‏دارد.
3- و از دوستى با [="red"]بدكار[/] بپرهيز، كه با اندك بهايى تو را مى‏فروشد.
4- و از دوستى با [="red"]دروغگو[/] بپرهيز، كه او به سراب ماند: دور را به تو نزديك، و نزديك را دور مى‏نماياند.

[=times new roman]با سلام

قسمت اول:

[=times new roman][=&quot]1-حكمت 79ارزش حكمت

[=&quot]وَ قَالَ [عليه السلام] خُذِ الْحِكْمَةَ أَنَّى كَانَتْ فَإِنَّ الْحِكْمَةَ تَكُونُ فِى صَدْرِ الْمُنَافِقِ فَتَلَجْلَجُ فِى صَدْرِهِ حَتَّى تَخْرُجَ فَتَسْكُنَ إِلَى صَوَاحِبِهَا فِى صَدْرِ الْمُؤْمِنِ .
[=&quot]و درود خدا بر او ، فرمود : حكمت را هر كجا كه باشد ، فراگير ، گاهى حكمت در سينه منافق است بى تابى كند تا بيرون آمده و با همدمانش در سينة مؤمن آرام گيرد[=times new roman]

[=times new roman][=&quot]2- حكمت 77

[=&quot]وَ مِنْ خَبَرِ ضِرَارِ بْنِ حَمْزَةَ الضَّبَائِيِّ عِنْدَ دُخُولِهِ عَلَى مُعَاوِيَةَ وَ مَسْأَلَتِهِ لَهُ عَنْ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع وَ قَالَ فَأَشْهَدُ لَقَدْ رَأَيْتُهُ فِى بَعْضِ مَوَاقِفِهِ وَ قَدْ أَرْخَى اللَّيْلُ سُدُولَهُ وَ هُوَ قَائِمٌ فِى مِحْرَابِهِ قَابِضٌ عَلَى لِحْيَتِهِ يَتَمَلْمَلُ تَمَلْمُلَ السَّلِيمِ وَ يَبْكِى بُكَاءَ الْحَزِينِ وَ يَقُولُ يَا دُنْيَا يَا دُنْيَا إِلَيْكِ عَنِّى أَ بِى تَعَرَّضْتِ أَمْ إِلَيَّ تَشَوَّقْتِ لَا حَانَ حِينُكِ هَيْهَاتَ غُرِّى غَيْرِى لَا حَاجَةَ لِى فِيكِ قَدْ طَلَّقْتُكِ َلَاثاً لَا رَجْعَةَ فِيهَا فَعَيْشُكِ قَصِيرٌ وَ خَطَرُكِ يَسِيرٌ وَ أَمَلُكِ حَقِيرٌ آهِ مِنْ قِلَّةِ الزَّادِ وَ طُولِ الطَّرِيقِ وَ بُعْدِ السَّفَرِ وَ عَظِيمِ الْمَوْرِدِ .

[=&quot]و درود خدا بر او ، فرمود : (ضرار بن ضمرة (15) ضبايى از ياران امام به شام رفت بر معاويه وارد شد . معاويه از او خواست از حالات امام بگويد ، گفت على [عليه السلام] را در حالى ديدم كه شب ، پرده هاى خود را افكنده بود ، و او در محراب ايستاده ، محاسن را به دست گرفته ، چون مار گزيده ، به خود مى پيچيد ، و محزون مى گريست و مى گفت Smile اى دنيا !!! اى دنياى حرام ! از من دور شو ، آيا براى من خود نمايى مى كنى ؟ يا شيفتة من شده اى تا روزى در دل من جاى گيرى ؟ هرگز مباد! غير مرا بفريب ، كه مرا در تو هيچ نيازى نيست ، تو را سه طلاقه كرده ام ، تا بازگشتى نباشد ، دوران زندگانى تو كوتاه ، ارزش تو اندك و آرزوى تو پُست است . آه از توشة اندك ، و درازى راه ، و دورى منزل ، و عظمت روز قيامت-
[=times new roman][=&quot]

[=times new roman]3- حكمت 95تقوى و ارزش اعمال

[=times new roman][=&quot]وَ قَالَ [عليه السلام] لَا يَقِلُّ عَمَلٌ مَعَ التَّقْوَى وَ كَيْفَ يَقِلُّ مَا يُتَقَبَّلُ

[=times new roman] [=&quot]و درود خدا بر او ، فرمود : هيچ كارى با تقوا اندك نيست ، و چگونه اندك است آنچه كه پذيرفته شود؟

یا حق:Gol:

با عرض سلام و تشکر برای برگزاری مسابقه
(قسمت اول)

حكمت شماره 42
لَوْ ضَرَبْتُ خَيْشُومَ الْمُؤْمِنِ بِسَيْفِي هَذا عَلى اءَنْ يُبْغِضَنِي مااءَبْغَضَنِي ، وَ لَوْ صَبَبْتُ الدُّنْيا بِجَمَّاتِها عَلَىالْمُنافِقِ عَلى اءَنْ يُحِبَّنِي ما اءَحَبَّنِي ، وَ ذلِكَ اءَنَّهُ قُضِيَ فَانْقَضى عَلى لِسانِ النَّبِيِّ الْاءُمِّيِّ ص اءَنَّهُ قالَ : يا عَلِيُّ لايُبْغِضُكَ مُؤْمِنٌ، وَ لا يُحِبُّكَ مُنافِقٌ
اگر به اين شمشيرم بر بينى مؤ من زنم كه با من دشمن شود، دشمن نشود و اگر همه جهانرا به كام منافق ريزم كه با من دوست گردد، دوست نگردد. و اين، از آنروست ، كه حكم خداى بر زبان پيامبر امّى (صلى الله عليه و آله ) گذشت كه فرمود يا على، مؤ من تو را دشمن نشود و منافق تو را دوست نگردد.

حكمت شماره 76
خُذِ الْحِكْمَةَ اءَنّى كانَتْ، فَإِنَّ الْحِكْمَةَ تَكُونُ فِي صَدْرِالْمُنافِقِ فَتَلَجْلَجُ فِي صَدْرِهِ حَتَّى تَخْرُجَ فَتَسْكُنَ إِلَىصَواحِبِها فِي صَدْرِ الْمُؤْمِنِ.
حكمت را در هر جا كه باشد فراگير كه گاه در سينه منافق باشد و در آنجا آرام نگيرد تابيرون آيد و، با همانندان خود در سينه مؤ من جاى گيرد.

حكمت شماره 24
يَا ابْنَ آدَمَ إِذا رَاءَيْتَ رَبَّكَ سُبْحانَهُ يُتابِعُ عَلَيْكَ نِعَمَهُ وَاءَنْتَ تَعْصِيهِ فَاحْذَرْهُ.
اى پسر آدم ، اگر ديدى كه خداى سبحان ، نعمتش را پى درپى به تو ارزانى مى دارد و تونافرمانيش مى كنى ، از كيفر او بترس .

المرض و حط السیئات

جعل الله ما کان من شکواک حطاّ لسیّئاتک ، فان المرض لا اجر فیه و لکنّه یحطّ السیئات و یحتّها حتّ الاوراق ؛ حکمت 42از کتاب محمد دشتی (ره)

بیماری و پاک شدن گناهان؛

خدا آنچه را که از آن شکایت داری(بیماری)موجب کاستن گناخانت قرار داد . در بیماری پاداشی نیست اما گناهان را از بین میبرد و آنها را چونان برگ پاییزی می ریزد.

سخن حضرت پاسخ به سوال کسانی می تواند باشد که شبهه میکنند در عدالت الهی در اینکه افرادی که دائما بیمار هستند و اثار خوشی برایشان کمتر فراهم هست در برابر کسانی که بیماری ندارند و از نعم دنیوی بیشتر بهرهمند میشوند.

قسمت دوم؛ حکمت دوم

حکمت 237:

وَ قَالَ ع: إِنَّ قَوْما عَبَدُوا اللَّهَ رَغْبَةً فَتِلْكَ عِبَادَةُ التُّجَّارِ، وَ إِنَّ قَوْما عَبَدُوا اللَّهَ رَهْبَةً فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْعَبِيدِ، وَ إِنَّ قَوْما عَبَدُوا اللَّهَ شُكْرا فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْاءَحْرَارِ.

و درود خدا بر او فرمود: گروهى خدا را به اميد بخشش پرستش كردند، كه اين پرستش بازرگانان است، و گروهى او را از روى ترس عبادت كردند كه اين عبادت بردگان است، و گروهى خدا را از روى سپاسگزارى پرستيدند و اين پرستش آزادگان است.

(ترجمه ی مرحوم دشتی)

786

سلام علیکم

مثل اینکه باز هم طبق معمول بنده دیر رسیدم . اگر امکان داره حکمت 1-120 رو بنده هم مطالعه می کنم البته چون برای مرور فرصت مناسبی هست با اجازه دوستانی که قبلاً انتخاب کردند این قسمت رو بنده هم می خونم اگر توفیقی و عمری بود سایر بخش ها رو هم خواهم خوند و حکمت مورد نظرم رو انتخاب و عرض می کنم.

ملتمس دعای شما

قسمت دوم؛ حکمت سوم

حکمت 135:

وَ قَالَ ع: مَنْ اءُعْطِيَ اءَرْبَعا لَمْ يُحْرَمْ اءَرْبَعا: مَنْ اءُعْطِيَ الدُّعَاءَ لَمْ يُحْرَمِ الْإِجَابَةَ، وَ مَنْ اءُعْطِيَ التَّوْبَةَ لَمْ يُحْرَمِ الْقَبُولَ، وَ مَنْ اءُعْطِيَ الاِسْتِغْفَارَ لَمْ يُحْرَمِ الْمَغْفِرَةَ، وَ مَنْ اءُعْطِيَ الشُّكْرَ لَمْ يُحْرَمِ الزِّيَادَةَ.
وَ تَصْديقُ ذلِكَ فى كِتابِ اللّهِ تَعالى، قالَ الله فِي الدُّعاء: (ادْعُونِي اءَسْتَجِبْ لَكُمْ) وَ قالَ فِي الاسْتِغْفارِ: (وَ مَنْ يَعْمَلْ سُوءا اءَوْ يَظْلِمْ نَفْسَهُ ثُمَّ يَسْتَغْفِرِ اللّهَ يَجِدِ اللّهَ غَفُورا رَحِيما) وَ قالَ في الشَّكْرِ: (لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَاءَزِيدَنَّكُمْ) وَ قالَ فِي التَّوْبَةِ: (إِنَّمَا التَّوْبَةُ عَلَى اللّهِ لِلَّذِينَ يَعْمَلُونَ السُّوءَ بِجَهالَةٍ ثُمَّ يَتُوبُونَ مِنْ قَرِيبٍ فَأُولئِكَ يَتُوبُ اللّهُ عَلَيْهِمْ وَ كانَ اللّهُ عَلِيما حَكِيما).

و درود خدا بر او فرمود: كسى را كه چهار چيز دادند، از چهار چيز محروم نباشد، با دعا از اجابت كردن، با توبه از پذيرفته شدن، با استغفار از آمرزش گناه، با شكرگزارى از فزونى نعمتها.
(و اين حقيقت مورد تصديق كتاب الهى است كه در مورد دعا گفته است: «مرا بخوانيد تا خواسته هاى شما را بپردازم.» (قرآن كريم، سوره مومن، آيه 60) در مورد استغفار گفته است: «هر آنكه به بدى دست يابد يا بر خود ستم روا دارد و از آن پس به درگاه خدا استغفار كند، خداى را آمرزش گر و مهربان يابد.» (قرآن كريم، سوره نسا، آيه 110) در مورد سپاس فرموده است: «بى شك اگر سپاسگزاريد، نعمت را برايتان مى افزايم.» (قرآن كريم، سوره ابراهيم، آيه 7) و در مورد توبه فرموده است: «تنها توبه را خداوند به سود كسانى عهده دار است كه از سر نادانى به كار زشتى دست مى يابند و تا ديرنشده است باز مى گردند، تنها چنين كسانند كه خداوند در موردشان تجديد نظر مى كند، كه خدا دانا و حكيم است.» (قرآن كريم، سوره نسا، آيه 17))

(ترجمه ی مرحوم دشتی)

قسمت اول؛ حکمت اول

حکمت 34:

وَ قَالَ ع: اءَشْرَفُ الْغِنَى تَرْكُ الْمُنَى.

و درود خدا بر او فرمود: بهترين بى نيازى ترك آرزوهاست.

(ترجمه ی مرحوم دشتی)

قسمت اول؛ حکمت دوم

حکمت 70:

وَ قَالَ ع: لا ترَى الْجاهِل إِلا مُفْرِطا أوْ مُفَرِّطا.

و درود خدا بر او فرمود: نادان را يا تندرو مى بينى يا كندرو.

(ترجمه ی مرحوم دشتی)

قسمت اول؛ حکمت سوم

حکمت 87:

وَ قَالَ ع: عَجِبْتُ لِمَنْ يَقْنَطُ وَ مَعَهُ الاِسْتِغْفارُ!

و درود خدا بر او فرمود: در شگفتم از كسى كه مى تواند استغفار كند و نااميد است.

(ترجمه ی مرحوم دشتی)

seyedziya;65501 نوشت:
وَ قَالَ ع: عَجِبْتُ لِمَنْ يَقْنَطُ وَ مَعَهُ الاِسْتِغْفارُ!

و درود خدا بر او فرمود: در شگفتم از كسى كه مى تواند استغفار كند و نااميد است.

:Kaf::Kaf::Kaf::Kaf::Kaf::Kaf:

موضوع قفل شده است