چرا خیلی از زنها هنگام صحبت کردن با نامحرم به این آیه عمل نمی کنند؟

تب‌های اولیه

50 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا خیلی از زنها هنگام صحبت کردن با نامحرم به این آیه عمل نمی کنند؟

طاها;62622 نوشت:
اي كاش بحث را به اين منوال مطرح مي كرديد كه : چرا برخي زنان در مواجهه با نامحرمان -- حال به هر علتي-- برخلاف دستورات الهي صداي خود نازك كرده و صحبت مي كنند؟؟ اين سوال خوبي است براي اغاز گفتگو و زمينه براي مشاركت دوستان براي بحث فراهم تر

يا نِساءَ النَّبِيِّ لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِنَ النِّساءِ إِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذي في‏ قَلْبِهِ مَرَضٌ وَ قُلْنَ قَوْلاً مَعْرُوفاً (32)
اى همسران پيامبر، شما مانند هيچ يك از زنان [ديگر] نيستيد، اگر سَرِ پروا داريد پس به ناز سخن مگوييد تا آنكه در دلش بيمارى است طمع ورزد؛ و گفتارى شايسته گوييد.
یکی از عادتهای بد بعضی خانمها اینه که با همه با ناز و ادا و نازک کردن صداشون صحبت می کنند و این خیلی بده. متاسفانه این امر در شهر ها شیوع بیشتری داره اما روستاها اینجور نیست.

همون طور که خیلی مسلمونای دیگه به خیلی ایات دیگه عمل نمی کنن!اینم یکی از این خطاهاست!

من هم خیلی جاها دیدم که خانمها تو جمع خودشون معمولی صحبت میکنن ولی با یه

مرد باصدایی نازکتر ولطیفتر حرف میزنن حتی بعضی ازخانمها با این روش کارشون

روجاهایی مثل بانکها یا اداره جات خیلی بهتر پیش میبرن ونمیدونن این طرز صحبت چه

تأثیر بدی رو مردهای سست ایمان میذاره ، شاید هم میدونن

باور کنید این نوع خانوم ها که می فرمایید نماز شب خوانشان هم داریم که ختم قرآن هم می گیرند!:Gig:
البته به ادعای اطرافیانشان اهل نماز شب و قرآن هستند وگرنه خودشان که کتمان می کنند چون اگه خودشون اظهار کنند خلق گویند که این مدعیان در طلبش بی خبرانند...:khandeh!:

هوريا شاهويي;62464 نوشت:
چرا بسیاری از زنان...به این آیه عمل نمی کنند؟يا نِساءَ النَّبِيِّ لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِنَ النِّساءِ إِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذي في‏ قَلْبِهِ مَرَضٌ وَ قُلْنَ قَوْلاً مَعْرُوفاً (32) اى همسران پيامبر، شما مانند هيچ يك از زنان [ديگر] نيستيد، اگر سَرِ پروا داريد پس به ناز سخن مگوييد تا آنكه در دلش بيمارى است طمع ورزد؛ و گفتارى شايسته گوييد....

با سلام

جناب شاهويي

اين كه خانم ها در مواجه با آقايان صداي خود نازك مي كنند و با لحني متفاوت صحبت مي كنند عملي است خطا و رذيلتي اخلاقي و مخالف دين و شريعت
حال متعلق به هر شهر و دياري كه باشد يا كردستان و يا تهران و يا هر شهر ديگري

اي كاش بحث را به اين منوال مطرح مي كرديد كه :

چرا برخي زنان در مواجهه با نامحرمان -- حال به هر علتي-- برخلاف دستورات الهي صداي خود نازك كرده و صحبت مي كنند؟؟

اين سوال خوبي است براي اغاز گفتگو و زمينه براي مشاركت دوستان براي بحث فراهم تر

سلام

نازک کردن صدا که بدتر از بدحجابی بسیاری ازدختران ما نیست . متاسفانه

دختران ما دچار یک بی هویتی شده اند که ارزش خودشان را درظاهر جذاب

می دونند واز این طریق به دنبال جلب توجه دیگران هستند . :Sokhan:

با سلام به همۀ دوستان وکارشناسان عزیز خصوصا آقای هوریا:hamdel:
نکته ای که بیان فرمودید... بلایی است که در تمام شهرها وجود دارد .

لذا این موارد اگر عیب هست و مخالف دستور الهی است که هست راه کار عملی ارائه بفرمائید نه اینکه خود را بری الذمه کنید و دیگران را در موضع گناه قرار دهید.:Mohabbat:

سلام

راه کار برای این مطلب چیزی فراتر یک کار ساده و معمول هست .

وقتی در جامعه ی ما این گونه رفتار پذیرفته شده و دارای منافعی هست خیلی سخت می توان با آن برخورد کرد.

به نظر من ما باید از خانواده های خود شروع کنیم واین هم کار چندان ساده ای نیست.:Labkhand:

وقتی این رفتار در برابر فردی که مخاطب است پذیرفته میشود وبه قول دوستان"دارای منافعی هست خیلی سخت می توان با آن برخورد کرد."و"حتی بعضی ازخانمها با این روش کارشون

روجاهایی مثل بانکها یا اداره جات خیلی بهتر پیش میبرن " معلومه یه سری افراد که منافع خود را میطلبند و بس، این کار را راه حلی برای رسیدن به خواسته هاشون می کنن.
در حالی که اگر این رفتار ولو با یک اخم ویا بی توجهی رد شود در اینکه ادامه نیابد بی تاثیر نیست.

فکر کنم همه اینجا مرد باشن ولی من یه دخترم بذارید هم از حق خودم و هم شما دفاع کنم
اره حق با شماست که بعضی دخترها خیلی بد تو جمع مردها حرف می زنن ولی بعضی دختر ها تقصیری هم ندارن دست خودشون نیست صداشون همین مدلیه فقط یک راه دارن که حرف نزنن اخه میشه اصلا حرف نزد اگه هم صداشون رو کلفت کنن که بهشون میگن چرا شما با همه دعوا دارید اخه بگید این بنده خداها چی کار کنن اونها هم گرفتار شدت اخه

sayehe khorshid;62878 نوشت:
فکر کنم همه اینجا مرد باشن ولی من یه دخترم بذارید هم از حق خودم و هم شما دفاع کنم اره حق با شماست که بعضی دخترها خیلی بد تو جمع مردها حرف می زنن ولی بعضی دختر ها تقصیری هم ندارن دست خودشون نیست صداشون همین مدلیه فقط یک راه دارن که حرف نزنن اخه میشه اصلا حرف نزد اگه هم صداشون رو کلفت کنن که بهشون میگن چرا شما با همه دعوا دارید اخه بگید این بنده خداها چی کار کنن اونها هم گرفتار شدت اخه

با سلام

سركار بزرگوار به اسك دين خوش امديد

همان طور كه از نوع طرح بحث و بيان دوستان بر مي ايد و شما نيز ميان كلام خود بدان اشاره اي داشتيد نازك كردن صدا به صورت غير عادي است

نه اين كه كسي صدايش نازك است و به صورت معمولي صحبت مي كند

بله ما در ميان پسران هم داريم كه با صداي نازكي صحبت مي كنند و بنده خودم به چشم ديده ام پسراني كه با اين كه 25 سال سن دارند ولي وقتي صحبت مي كنند همه فكر مي كنند خانمي صحبت ميكند و از پشت تلفتن همه با خانم اشتباه مي گيرند

اينها در نوع صداي ايشان است و مورد بحث نيست
مورد بحث زماني است كه خانم ها صداي خود را به هر دليلي در مجامع مردانه نازك مي كنند و اين است كه خطاست و اشتباه

سلام ممنونم که جواب دادید .
پس دیگه احتیاجی نست که دختر ها توی جمع مردونه صدای خودشون رو کلفت کنن یا اینکه با غضب حرف بزنن؟

سلام و درود:Gol:

با توجه به اینکه بنده در مورد صوت و لحن تحقیقاتی داشته ام و چند سالی زیر نظر چند تن از اساتید برجسته ی کشور در این زمینه آموزش دیده ام !(حمل بر خودستایی نشود )
لازم می دانم نکاتی را خدمت شما عرض کنم!
بنده حدوداً در دوره ی 6 ماهه در کلاسی مختلط (خانم و آقا ) حضور داشته ام! و این نکات را از صدای خانم ها استنتاج کرده ام!

1-صدای خانم ها نازک است و در گام های بالا (پرده های بالا) نازکتر شده و می گیرد!

2-تشخیص اینکه یک خانم با تن صدای واقعی خود صحبت می کند یا نه بسیار دشوار است به دلیل آنکه عرض کردم صدای خانم ها ذاتاً نازک است!

3-صافی صدا و آزاد و راحت سخن گفتن می تواند ملاکی برای تشخیص باشد البته ایندو هم در مورد خانم ها کمتر صادق است چون به دلیل احساساتی بودن تحت تأثیر عوامل بیرونی و روحی صدایشان می لزرد و آزاد نیست!!

مثلاً :لحن و تن صدای خانم ها در کلاس با بیرون از کلاس زمین تا آسمان تفاوت دارد! و دلیل آن استرس موجود در کلاس است نه آنچه دوستان ذکر فرمودند!

و در مواجح شدن با نامحرم هم اگر نیمه ی پر لیوان را بنگیریم استرس و احساسات تأثیر بسزائی در تغییر تن و لحن صدای خانم ها دارد!

هر چند خانم هایی را هم مشاهده کردم که برای پیشبرد کارها و اهدافشان علاوه بر آرایش غلیظ از تن و لحن صدا هم استفاده می کنند!

تن و لحن صدا در جذب مخاطب و القاء یک موضوع بسیار مهم است . به عنوان نمونه به سخنرانی های هیتلر گوش دهید تا متوجه شوید با تن صدا چطور می شد عده ای را مجذوب شیفته و تهییج کرد تا آنجا که جانشان را فدای یک هدف خاص کنند!

یا علی

sayehe khorshid;62886 نوشت:
سلام ممنونم که جواب دادید . پس دیگه احتیاجی نست که دختر ها توی جمع مردونه صدای خودشون رو کلفت کنن یا اینکه با غضب حرف بزنن؟

با سلام

ببينيد سركار

بحث اين است كه خانم ها صداي خود نازك نكنند و با عشوه و ناز سخن نرانند

باز تاكيد دارم كه به هر دليل

ولي مرحله اي برتري هم در اين صورت مورد تصور است

و ان هم اين كه :
قبلا در اين مرز وبوم فرهنگ بوده كه خانم ها از پشت در صداي خود را كلف تر مي كردند براي اين كه نامحرم صداي انها را نشنود

ولي اين كه دختري در جمع مردانه صداي خود كلفت كند ان هم به صورت تابلو كه همه بدانند وتمسخر كنند زياد جالب به نظر نمي رسد

ممنون . فکر کنم جوابمو گرفتم

قضاوت;62887 نوشت:
با توجه به اینکه بنده در مورد صوت و لحن تحقیقاتی داشته ام و چند سالی زیر نظر چند تن از اساتید برجسته ی کشور در این زمینه آموزش دیده ام !(حمل بر خودستایی نشود ) لازم می دانم نکاتی را خدمت شما عرض کنم! بنده حدوداً در دوره ی 6 ماهه در کلاسی مختلط (خانم و آقا ) حضور داشته ام! و این نکات را از صدای خانم ها استنتاج کرده ام! 1-صدای خانم ها نازک است و در گام های بالا (پرده های بالا) نازکتر شده و می گیرد! 2-تشخیص اینکه یک خانم با تن صدای واقعی خود صحبت می کند یا نه بسیار دشوار است به دلیل آنکه عرض کردم صدای خانم ها ذاتاً نازک است! 3-صافی صدا و آزاد و راحت سخن گفتن می تواند ملاکی برای تشخیص باشد البته ایندو هم در مورد خانم ها کمتر صادق است چون به دلیل احساساتی بودن تحت تأثیر عوامل بیرونی و روحی صدایشان می لزرد و آزاد نیست!! مثلاً :لحن و تن صدای خانم ها در کلاس با بیرون از کلاس زمین تا آسمان تفاوت دارد! و دلیل آن استرس موجود در کلاس است نه آنچه دوستان ذکر فرمودند! و در مواجح شدن با نامحرم هم اگر نیمه ی پر لیوان را بنگیریم استرس و احساسات تأثیر بسزائی در تغییر تن و لحن صدای خانم ها دارد! هر چند خانم هایی را هم مشاهده کردم که برای پیشبرد کارها و اهدافشان علاوه بر آرایش غلیظ از تن و لحن صدا هم استفاده می کنند! تن و لحن صدا در جذب مخاطب و القاء یک موضوع بسیار مهم است . به عنوان نمونه به سخنرانی های هیتلر گوش دهید تا متوجه شوید با تن صدا چطور می شد عده ای را مجذوب شیفته و تهییج کرد تا آنجا که جانشان را فدای یک هدف خاص کنند!

با سلام

ممنون جناب قضاوت از مطالب تان

ولي بنده با توجه به متن اولي كه فرمودين ---اموزش چند ساله نزد اساتيد --- انتظار مطالب بيشتر و بهتر داشتم و ان شاء الله كه مطالبتان ادامه دارد

درضمن سوالي براي بنده پيش امده چرا هنگام استرس و اضطراب صداي خانم ها نازك تر مي شود و كلف تر نمي شود؟؟

:Ealam:خدا همه ی زنان و مردان بیمار روحی را شفا دهد.:Sokhan:

سلام و درود:Gol:

طاها;62987 نوشت:

[=arial]ولي بنده با توجه به متن اولي كه فرمودين ---اموزش چند ساله نزد اساتيد --- انتظار مطالب بيشتر و بهتر داشتم و ان شاء الله كه مطالبتان ادامه دارد

[=arial]
خود بنده هم از مطالبی که در پست قبل نوشتم راضی نیستم .
ولی چشم تا انجایی که امکان داشته باشد به این مقوله خواهم پرداخت :Gol::Gol:

طاها;62987 نوشت:

[=arial]درضمن سوالي براي بنده پيش امده چرا هنگام استرس و اضطراب صداي خانم ها نازك تر مي شود و كلف تر نمي شود؟؟
طاها;62987 نوشت:

ببنید تأثیر استرس و اضطراب فقط بر صدای خانم ها نیست و در مورد آقایون هم صادق است!!

تشخیص تغییر صدای یک شخص برای افرادی که در این زمینه تخصص دارند چندان مشکل نیست و گوش بعد از مدتی تونایی تشخیص کوچکترین تغییر تن و لحن و غیر طبیعی بودن آنرا پیدا می کند!

وارد مباحث تحصصی در این زمینه نمی شوم چون جز اطاله ی کلام و گیج کردن مخاطب سودی به همراه نخواهد داشت!!

امّا مصداقی برای شما ذکر می کنم که همه می توانند به کمک آن به تأثیر استرس و اضطراب و در کل احساسات بر صدا پی ببرند:

به عنوان مثال در بعضی مناظرات پیش می آید که یکی از طرفین مناظره که تحت تأثیر طرف مقابل قرار گرفته صدایش می لرزد و کمی نازکتر از معمول می شود :Nishkhand: خوب دقت کنید متوجه می شوید:Khandidan!::khandeh!:

خوب فکر کنم که با تأثیرات استرس و احساسات بر تن و لحن صدا آشنا شدید!!:Khandidan!::khandeh!:

این مسئله هم در مورد خانم ها و هم در مورد آقایان صادق است!

در مورد خانم ها هم مصداقی و نمونه و مثال هایی دارم ! که اگر مایل بودید برای روشن تر شدن موضوع ذکر خواهم کرد!

یا علی

طاها;62622 نوشت:

چرا برخي زنان در مواجهه با نامحرمان -- حال به هر علتي-- برخلاف دستورات الهي صداي خود نازك كرده و صحبت مي كنند؟؟

سلام ، جوابش به نظر من یه جمله هست ، برای اینکه آقایون این خانمها رو نسبت به اون یکیا خیلی بیشتر تحویل می گیرین.

سلام:Gol:

نیایش سبز;63046 نوشت:

منم با این حرف کاملا موافقم
بعضیا انقد صداشونو نازک میکنن که ...
فکر میکنم اصلی ترین هدفشون هم جلب توجه ! (البته اونایی که صداشونو نازک میکنن ،نه اونایی که صداشون نازک هست و نه اونایی که استرس دارن و ...)

قضاوت;63030 نوشت:
...

:Graphic (46):

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

در مورد بحث مورد نظر که خود یک نوعی از فریب است شاید بتوان مطالب زیادی هم از باب شرعی و هم از باب عرفی و هم از باب روانشناسی بیان نمود.

اما بنده در این مقوله نظرم معطوف بر عرف اجتماعی است .

شاید این مسئله در میان بانوان ! وحتی به عکس هم مصداق دارد (در میان آقایان با انواع تغییر در صدا وکلام) به صورت یک عرف و عادت اجتماعی در آمده وکسی که به آن عمل نکند از فرهنگ عرفی به دور مانده تلقی میشود . وگاها" از طرف بعضی دوستان هم مورد سرزنش قرار میگیرند که (تو هویت خود را فراموش کرده ای) یعنی از دید عرف اجتماعی خانمی و(اقایی) که این رفتارها را نداشته باشد یک( زن «فرد» بی مهارت در امر ارتباطات )به شمار میاید ومستحق سرزنش !!!!
این را که میگویم بنده به شخصه مکررا" تجربه نموده ام .

یعنی همین امر باعث شده تا در میان هیچ کدام از گروه دوستان وهمکاران
به عنوان شخصی با هویت اجتماعی مشخص پذیرفته نشوم و هر گروه با تردید در مورد هم صحبتی ودوستی با بنده برخورد کنند . و گاها" همکاران خانم به بنده مبگویند تکلیف خودت را در رفتار خشن!!! اجتماعی ات روشن کن .
از دید انها عرف اجتماعی این است که ملبس به پوشش خانمها باید فکر و
کلام و رفتار زنانه داشته باشد و ملبس به پوشش آقایان هم باید در افکار ورفتار وگفتار اجتماعی باید قالبی مردانه را رعایت کند .

البته در ظاهر امر نیز چنین توقعاتی معقول به نظر میرسد. اما با کمی دقت میتوان مرزی جدید را برای این معاشرت اجتماعی دریافت . مرزی به نام هویت صرف انسان بودن .

از دید عرف رفتار هویتی اجتماعی باید که افراد جامعه را به دو دسته تقسیم نمود

1-افرادی که در زندگی فقط مرد بودن یا زن بودن را آموخته اند و پذیرفته اند (حال با هر جنسیتی) و جز آن را نمیدانند . مثلا" به یک خانم میگویند بیرون از خانه مرد باش و یا این به صورت یک تمایل در وجود هر یک از زن ومرد وجود داشته باشد که(از بعد روانی) گرایش به رفتار جنس مخالف را داشته باشد در مورد افراد عادی باید که بنا به اقتضای ذات خود رفتار کنند اما در چار چوب قوانین وشرع. و البته که روی سخن آیات قرانی هم شعاع بیشتری بر این عده دارد .که تمایلات خود را چه در جذب و چه در دفع این افات رفتاری کنترل نمایند

2- افرادی که به هر دلیل ناچارند از این هویت جانبی در اجتماع پرهیز کرده و فقط از بعد انسان بودن رفتاری مطابق با قطرت را داشته باشند. و بر ذات خود کنترلی پرهیز کارانه داشته باشند . ( در این جا تقلید منظور نیست .)
بلکه رفتاری میانه در مورد هر دو گروه مد نظر است که سایه ی شریعت بر آن قرار گرفته باشد . و در بیرون از منزل خود را فقط یک انسان که بسیار هم قابل احترام است نشان بدهند .

............................................................................... حق یارتان :roz:.................................................................................

عشوه گری یعنی قربون صدقه رفتن یا چی؟ ایا فقط صدا نازک کردن هست ؟
ایا عشوه صدای ارام و پایین هست؟.....توضیح ریز بدین...من زیاد نمی فهمم...
تو رو خدا کسی نگوید صدای ناز دار ..لطفا معنی کنید این صدای عشوه ای چه ویژگی دارد ایا گرم است یا ارام یا هیجانی یا چی؟

با سلام به همگی

amykate;63499 نوشت:
عشوه گری یعنی قربون صدقه رفتن یا چی؟ ایا فقط صدا نازک کدن هست ؟
ایا عشوه صدای ارام و پایین هست؟.....توضیح ریز بدین...من زیاد نمی فهمم...
تو رو خدا کسی نگوید صدای ناز دار ..لطفا معنی کنید این صدای عشوه ای چه ویژگی دارد ایا گرم است یا ارام یا هیجانی یا چیی؟

بزرگوار فقط صدا نازک کردن نیست ولی صدا نازک کردن یکی از عشوه گری هاست
عشوه گری حالت خاصی ندارد که مثل ما یه کلیپ اینجا بذاریم نشون بدیم بگیم این عشوه گریه عشوه گری می تونه با هر صورت غیر معمول انجام بشه و صدای عشوه گرانه می تونه در زمان و مکانی گرم یا آرام یا هیجانی یا... باشه بستگی به موقعیت داره عشوه در صدا یعنی طوری حرف زدن که حالت عادی نداشته باشه و برای جلب توجه باشه ولی بازم میگم حالت خاصی نداره
مثلا "من اومدم" با "من اومدم"دیدید اولی عشوه گرانه و دومی معمولی بود
(قبله عالم مزاح فرمودند)عذر می خوام :Gol:
یا علی!

نیایش سبز;63046 نوشت:
سلام ، جوابش به نظر من یه جمله هست ، برای اینکه آقایون این خانمها رو نسبت به اون یکیا خیلی بیشتر تحویل می گیرین.

سلام ، تشکر می کنم از استاد طاها و سرکار رزسفید :Gol:به خاطر برگرداندن پستم

در روانشناسی نظریه ای به نام نظریه محرک - پاسخ (S-R theories) وجود داره که میگه پاسخهایی که در برابر یک محرک ظاهر می شوند اگر پاداش داده شوند احتمال تکرار بیشتری می یابند و پاسخهایی که پاداش نیابند احتمال تکرارشان کاهش پیدا می کند.

در این مورد چون نازک کردن صدا و یا صحبت کردن با عشوه توسط آقایون پاداش داده می شود مانند توجه بیشتر ، زود راه انداختن کار و .... این عمل یعنی نازک کردن صدا احتمال تکرارش بیشتر می شود.
و حتی کسانی هم که قبلا این عمل رو انجام نمی دادن چون پاداشی دریافت نمی کنند ، سعی می کنند این عمل رو انجام بدن تا بلکه پاداشی دریافت کنند.

البته در این وسط دستهای نامرئیی به نام دین و ایمان دست به کار می شوند و خانم با وجود این که می دونه با این عمل به پاداش دست خواهد یافت ولی این کار رونمی کنه

نمی دونم تا چه حد تونستم مطلب رو بیان کنم

••ostad••;63351 نوشت:
سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش در مورد بحث مورد نظر که خود یک نوعی از فریب است شاید بتوان مطالب زیادی هم از باب شرعی و هم از باب عرفی و هم از باب روانشناسی بیان نمود. اما بنده در این مقوله نظرم معطوف بر عرف اجتماعی است . شاید این مسئله در میان بانوان ! وحتی به عکس هم مصداق دارد (در میان آقایان با انواع تغییر در صدا وکلام) به صورت یک عرف و عادت اجتماعی در آمده وکسی که به آن عمل نکند از فرهنگ عرفی به دور مانده تلقی میشود . وگاها" از طرف بعضی دوستان هم مورد سرزنش قرار میگیرند که (تو هویت خود را فراموش کرده ای) یعنی از دید عرف اجتماعی خانمی و(اقایی) که این رفتارها را نداشته باشد یک( زن «فرد» بی مهارت در امر ارتباطات )به شمار میاید ومستحق سرزنش !!!! این را که میگویم بنده به شخصه مکررا" تجربه نموده ام . یعنی همین امر باعث شده تا در میان هیچ کدام از گروه دوستان وهمکاران به عنوان شخصی با هویت اجتماعی مشخص پذیرفته نشوم و هر گروه با تردید در مورد هم صحبتی ودوستی با بنده برخورد کنند . و گاها" همکاران خانم به بنده مبگویند تکلیف خودت را در رفتار خشن!!! اجتماعی ات روشن کن . از دید انها عرف اجتماعی این است که ملبس به پوشش خانمها باید فکر و کلام و رفتار زنانه داشته باشد و ملبس به پوشش آقایان هم باید در افکار ورفتار وگفتار اجتماعی باید قالبی مردانه را رعایت کند . البته در ظاهر امر نیز چنین توقعاتی معقول به نظر میرسد. اما با کمی دقت میتوان مرزی جدید را برای این معاشرت اجتماعی دریافت . مرزی به نام هویت صرف انسان بودن . .

استاد عزیز کاملا با حرفاتون موافقم
بارها با این طرز فکر برخورد کردم و در بدترینشون یکی از همکاران مرد از من به عنوان "خشن حزب اللهی" اسم برد که هرگز نمی بخشم

بچه ها یکی هست اینجا بگه عشوه چیه ؟ اگر غیر عادی باشه جذاب هست؟ :hamdel:

عشوه چه ویژگی هایی داره ؟ مثلا ما میگیم عصبانی یعنی کسی که خشم گین میشه و ممکن هست داد بزنه اگر کنترل نکنه...عشوه چی؟ یه کسی وارد هست بیاد بگه..میدونم کار ساده ای نیست ولی نگین که یعنی عشوه و ناز چون اونوقت من باز جواب نگرفتم...:Sham::Ealam::Ealam::Ealam:

amykate;63575 نوشت:
بچه ها یکی هست اینجا بگه عشوه چیه ؟ اگر غیر عادی باشه جذاب هست؟ :hamdel:

عشوه چه ویژگی هایی داره ؟ مثلا ما میگیم عصبانی یعنی کسی که خشم گین میشه و ممکن هست داد بزنه اگر کنترل نکنه...عشوه چی؟ یه کسی وارد هست بیاد بگه..میدونم کار ساده ای نیست ولی نگین که یعنی عشوه و ناز چون اونوقت من باز جواب نگرفتم...:Sham::Ealam::Ealam::Ealam:

از دیدگاه عرف اجتماعی (عامی) عشوه به حرکاتی (زنانه) و مکارانه (دارای قصد وهدف با بهره گیری مورد نظر) ؛ توأم با ناز و اطوار عیر عادی ومعمول که برای خود نمایی و جلب نظر مخاطب یا مخاطبانی خاص انجام می گیرد گفته میشود . کافی بود؟

و اما اگر کنترل نکنه = انواعی از فساد اخلاقی و اجتماعی

.............................................................................. حق یارتان :roz:...........................................................................

چند نکته

اول این که به طور طبیعی صدای خانم ها برای آقایون در قسمتی از مغز پذیرفته می شه که مخصوص دریافت اصوات موسیقایی است؛ یعنی صدای بانوان برای آقایان حالت موسیقایی دارد ( این مطلب را جایی نخوانده ام بلکه از یکی از اساتید شنیدم، دوستان مایل بودند بیشتر تحقیق کنند.)

خوب پس به طور طبیعی صدای خانم ها برای آقایان باید جذابیت بیشتری داشته باشه؛ کما این که به طور طبیعی صدای خانم ها نسبت به آقایون نازکتر، لطیف تر و دلربا تر هست

برخی افراد وقتی به نظر خودشون مایلند باکلاس صحبت کنند با عشوه صحبت می کنند! و پس از مدتی این به یکی از عادات آن ها تبدیل می شه بدون این که خودشون متوجه بشوند.

در برخی از شهرها لهجه طوری هست که به بیان افراد یک حالت ناز و عشوه را می دهد که برای اهالی همان شهرها خیلی معمولی است؛ اما اگر فردی از شهر دیگر با آن ها هم کلام شود بلافاصله خواهد گفت که شما با ناز و عشوه حرف می زنید.

شاید به همین دلیل دوستمون اشاره کردند که تهرانی ها با عشوه حرف می زنند ولی در کردستان این طور نیست؛ چون به گویش کردی عادت دارند، کما این که اگر یک فرد از جایی دیگر به کردستان برود شاید احساس کند خانم های کرد با عشوه حرف می زنند ( بهتر است این گونه مواقع دوستان تهرانی خیلی عصبانی نشوند)

همان نکته ای که جناب قضاوت فرمودند: استرس؛ اضطراب، شادی و به طور کلی حالت های هیجانی مختلف یکی از مواردی است که موجب تغییر تن صدا می شود؛ وقتی خانمی به اداره ای برای انجام کاری مراجعه می کند با توجه به جو، مخصوصاً اگر اعتماد به نفسش هم پایین باشد و کارمند محترم هم باابهت (ابهت در ادارات ایرانی یعنی کار راه نینداز!) خواه ناخواه تن صدای این خانم دچار تغییر می شود.

نهایتاً خانم هایی که مرضی در قلب هایشان است و با هدف مشخص صدا نازک می کنند و ادامه ی ماجرا که وضعش مشخص است، مرضی در قلب هایشان است؛ از طرفی دریافته اند در خیلی از ادارات با این روش می توانند کارشان را در چشم بر هم زدنی انجام دهد؛ بحت تقویت پیش می آید

اما از آقایان محترم من یک سوال دارم

خانم هایی که تعمداً صدایشان را نازک می کنند می دانند این یک حالت فریبندگی دارد و مخاطب را جذب می کند؛ آقایان چرا شلوار فاق کوتاه به این فضاحت به پا می کنند؟

میشه اگر مردی که تحریک میشه به خانم که داره عشوه میاد بگه ببخشید خانم یه لحظه بعد 2 تا پنبه از جیبش در بیاره و بزاره در گوشش و خیالش دیگه راحت باش..پیشنهاد خوبی هست؟

:khandeh!::Nishkhand:

amykate;63679 نوشت:
میشه اگر مردی که تحریک میشه به خانم که داره عشوه میاد بگه ببخشید خانم یه لحظه بعد 2 تا پنبه از جیبش در بیاره و بزاره در گوشش و خیالش دیگه راحت باش..پیشنهاد خوبی هست؟:khandeh!::khandeh!:

قشنگ ترش اینه که اون خانم متانت وشخصیت خودش را محترم بشمارد ودر طرف احساس کمبود خودش را بروز ندهد :!::Nishkhand: :Kaf:

............................................................................ حق یارتان :roz:........................................................................

سلام این بحث از ابتدا پاسخش مشخصه و همه می دونیم که:
وقتی زن (یا مرد فرقی نمیکنه) به چیزی پایبند نیست و یا اهیمت نداره براش که این هم ناشی از شناخت ناکافیه خود و خالقش هست میخواد طبق نفس عمل کنه.
نفس به زن میگه کاری کن که بیشتر خواستنی بشی خودت رو زیباتر کن به هر نحوی که می تونی، خودنمایی کن و ... شیطان هم کماکان کمکش میکنه. این از سمت زن (روانشناسی ثابت کرده که زن ناز هست و مرد نیاز. زن همیشه میخواد مطلوب باشه)
برای مرد اتفاقی که می افته همونطور که دوستان اشاره کردن مرد هم میخواد و می پذیره این رفتار زن رو برای ارضای نفسش و پاسخ مثبت ناآگاهانه یا بی توجهانه به دام شیطان چون متاسفانه یکی از بهترین اسلحه های شیطان زن هست با انواع آرایش و زیبایی.
این میل به خودنمایی زن و پاسخ مثبت و مشتاقانه به خودنمایی او از طرف مرد باعث میشه در کل جامعه اسماً اسلامی ما به جایی برسه که مانتو نسبت به چادر و آرایش و خودنمایی برای نامحرم نسبت به روگیری و رعایت کردن بشه کلاس و اگر کسی این کارها رو نکنه براش لفظ امل به کار برده بشه!
در حالیکه واقعیت اینه که این فرد اتفاقاً خیلی هم با کلاس و دیسیپلین هست چون هم خودش رو میشناسه هم خدا رو هم میدونه خدا چی ازش خواسته و هم اینکه چه نفعی براش داره و نمیاد خودش رو توی ویترین نمایش بده بگه بیایید به سمت منه بدبخت که هلاک نگاه شما هستم!!! و کل تمنای وجودم جلب نگاه و دل مریض شماست و در نهایت سستی بنیان خانواده هاتون!
من به عنوان یک خانم واقعاً چندشم میشه وقتی صدا نازک کردن رو یا عشوه گری برای نامحرم رو و عرضه کردنها رو می بینم. واقعاً جای تاسف داره این همه ناآگاهی و ارزش قائل نشدن برای خود از سمت زن و از سمت مرد تشنه این مسائل بودن و فضا دادن به این افراد به صورتی که ارزشها به سمت پستو هدایت بشن. از خدا می خوام هر چه زودتر امام زمان بیان و خودشون مردم رو هدایت کنن اوضاع خیلی تاسف آوره. انشا لله به امید رفع همه مشکلات و رنگ باختن دامها و حیله های شیطان و پر رنگ شدن ارزشها.

salam
in soal kheyli kilishei shode khanomi ke seda nazok mikone motevaje karesh nist ya hasto edame mide aghayi ke goshmide chera bayad dasto delesh belarze ??!!doroste ke bazi chiza ghariziye ama bi eradegiye khodemono nabayad paye gharizamon benvisim kash kami eradeye ghavitar dashtim ro khososiyate vojodimon bishtar kar mikardim
parasto jon goft ke emame zaman biyad akhe ba ensaf koja biyad
miyone ma adamayi ke to ebtedayi tarin masaele ensanimon mondim aval khodemon talashkonim jamee va khodemono ertegha bedim ta betonim harfi baraye goftan ba emamemon dashte bashim

parastoo20;165252 نوشت:

نفس به زن میگه کاری کن که بیشتر خواستنی بشی خودت رو زیباتر کن به هر نحوی که می تونی، خودنمایی کن

سلام به اسک دین خوش آمدیدی
نفس شاید خیلی چیزها بخواد آیا باید به حرف نفسمان گوش کرد؟!
در قدیم زنها وقتی میخواستم با نامحرم صحبت کنن چادر رو طوری میگرفتن که هم به نامحرم نگاه نکنن و هم نامحرم به آنها نگاه نکنه و هم صدا از پشت چادر طوری به گوش مرد برسه که صدای واقعی زن رو مرد نشنوه
parastoo20;165252 نوشت:

این از سمت زن (روانشناسی ثابت کرده که زن ناز هست و مرد نیاز. زن همیشه میخواد مطلوب باشه)

در مورد مطلب روانشناسیتون هم میشه سند بیاورید
در ضمن همه میخواهند مطلوب و جذاب باشن پس این فقط مختص زنها نیست؟!
parastoo20;165252 نوشت:

برای مرد اتفاقی که می افته همونطور که دوستان اشاره کردن مرد هم میخواد و می پذیره این رفتار زن رو برای ارضای نفسش و پاسخ مثبت

مطمئن باشید اگر زن کاری نکنه که مرد تحریک نشه مرد هیچوقت تحریک نمیشود
باید یه پیش زمینه برای تحریک مرد به وجود بیاید تا مرد تحریک شود

هوريا شاهويي;62464 نوشت:
متاسفانه این امر در شهر ها شیوع بیشتری داره اما روستاها اینجور نیست.

شهر و روستا نداره برادر .
الان همه همینن .

در ضمن
قران کجای زندگی ماست؟

جز اینکه بریم یه قران با جلد معرق و منبت با ضفحه و جلد اعلا و ورقهای معطر بخریم و بعد از گذاشتن تو سفره عقد بره ته یکی از کمدهای خونه و اگه خیلی بچه ی خوبی باشیم سالی یه بار اونم ماه رمضون واسه پدر و مادر بزرگمون زور بزنیم که تا آخر ماه همشو تموم کنیم ، کار دیگه ای نمیکنیم .

چه برسه به اینکه بریم معنیشو بخونیم یا بهش عمل کنیم .

خدا همهی ما رو به راه راست هدایت کنه
اول از همه خودمو

سلام به همه

بله اقا مملکت ما همینه.. اصلا مملکت ما همینه...

حیا رو خورده یه لیوان نوشابه هم روش...
وقتی دارن باهات حرف می زنن اگرم تو هوای چشمتو داشته باشی باز میبینی اون مستقیم زل زده به تو:ajab:

نمی دونم شاید از نشانه های ظهوره....

:moteajeb:

یگانه عزیز
بله درسته مشکل زیاد هست و با این اوضاع به نظر میرسه گفتن آقا بیا مسخره کردن خودمونه.
اما به نظر شما من، شما و یک عده انگشت شمار که خودمون هم هنوز اول راهیم میتونیم جامعه ای رو که رو به نشیب گذاشته نجات بدیم؟
دختر و پسری که چشمشون نمی بینه و اصلاً گوششون نمیشنوه چطوری می تونن درست شن؟ البته با این حرف نمیخوام بگم که ما مسئولیتی نداریم اما این هم غیر قابل انکاره که اوضاع جامعه متاسفانه خوب نسیت. آدم خجالت میکشه که یک شیعه در عربستان بگه من اومدم ایران رو دیدم، شما واقعاً مسلمونید!

جناب دیلیت
ممنون از توجهتون
اما اگر با دقت کافی مطالعه می کردید متوجه میشید که من این رفتار یا خواسته نفس رو تایید نکردم من کی گفتم هر چی نفس خواست انجام بدیم؟!! نفس یکی از اجزای وجودی انسان هست که اگر آزادش بذاره شیطان وجودش رو می گیره. ضمن اینکه نه من نه شما نه هیچکس دیگه نمیتونه منکر بشه که انسان (زن و مرد هر دو) تمایل به جذاب بودن داره. منبع جمله ای که پرسیدید هم منابع روانشناسی زن و مرد هست ضمن اینکه این جمله را بارها از اساتید روانشناسی شنیدم. در مورد جمله آخرتون با اینکه من خانم هستم اما حق میدم به آقایون و بارها به دوستانم گفتم تقصیر از دختراس که به دستور دین عمل نمی کنن وگرنه این همه فساد و ... رو شاهد نبودیم.

به نظر من نباید دنبال مقصر گشت. هردو طرف دارند به اقتضای ذات خودشون عمل میکنند. اما این ذات،ذات حیوانی آدمه که هرچی بیشتر بهش بها داده بشه، بیشتر اشتباه میکنه و سیری ناپذیره. و خدا هم چون از لذت این ارتباطات و تمایل نفس آدمی خبر داشته، امر کرده که ارتباط زن و مرد تا حد لزوم و ضرورت کاهش پیداکنه.
چیزی که تو جامعه امروز ما وجود نداره و حتی هیچ دختر و پسر تحصیلکرده ای حاضر به پذیرش اون نیستند. :makhfi::paridan:

وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ يَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا يُبْدينَ زينَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُيُوبِهِنَّ وَ لا يُبْدينَ زينَتَهُنَّ (31نور)
و به زنان مؤمن بگو كه چشمان خويش فروگيرند و شرمگاه خود نگه دارند و زينتهاى خود را جز آن مقدار كه پيداست آشكار نكنند و مقنعه‏هاى خود را تا گريبان فروگذارند و زينتهاى خود را آشكار نكنند

به نظر من مهم اینه که آدم سنگین و رسمی با مردا صحبت کنه درسته هستن کسایی که با ناز صحبت می کنن اما خب تعدادشون اونقدری هست که تعداد مومن ها نسبت به غیرشون البته خیلی از پسر ها هم هستن که مثل دخترا با ناز صحبت می کنن که من شدیدا حالم ازشون بهم می خوره اما خب باز این زن ها هستن که داخل چشم میان در هر صورت رسمی صحبت کردن درست هست چون صدای زن ها به خودی خود نازک هست

با درود . اصلا محرم و نامحرم یعنی چی؟؟؟! خب خیلی ساده است . این خیلی از خانمها اصلا اعتقادی به آیه و این حرفها ندارن. طبیعیه که یک دختر دوست داره زیبا و جذاب باشه . مشکل اون جامعه و اون مردهاست که با یک صدای نازک مثلا تحریک میشوند. این از بی ظرفیتی جامعه است.

[="DarkGreen"]

atila133f;230809 نوشت:
با درود . اصلا محرم و نامحرم یعنی چی؟؟؟! خب خیلی ساده است . این خیلی از خانمها اصلا اعتقادی به آیه و این حرفها ندارن. طبیعیه که یک دختر دوست داره زیبا و جذاب باشه . مشکل اون جامعه و اون مردهاست که با یک صدای نازک مثلا تحریک میشوند. این از بی ظرفیتی جامعه است.

سلام

زن و مرد باید هر دو حجاب داشته باشند

حجاب مرد چشمش و حجاب زن جسمش
و البته هردو در مورد حجاب جنس مخالفش هم دقت کند

یعنی زن هم باید چشمش را مراقبت کند و مرد هم پوشش جسمش رو

همانطور که شما در مورد بی ظرفیتی جامعه سخن می گویید
این در مورد دختر هم صادق است و بی ظرفیتی و عدم تعقل صحیح رو می رسونه
:Gol:[/]

atila133f;230809 نوشت:

سلام
نه دیگه اینجوری هم درست نیست که بگیم ما فلان مدل هستیم مردها بی ظرفیتن نچ مردها به خاطر خصوصیتی که خدا درونشون قرار داده به زن ها میل دارن که اگه به غیر این هم بود ازدواج ها صورت نمی گرفت پس باید از طرفی خدا رو شکر کرد بابت این خصلت و از طرفی هم بد هست و ما باید حواصمون باشه پس ایگه افراط و تفریط هم درست نیست

atila133f;230809 نوشت:
اصلا محرم و نامحرم یعنی چی؟؟؟!

پیامبر ((اسلام)) محمد مصطفی (ص) می فرمایند:

از مثل های انبیای گذشته باقی نمانده جز این ضرب المثل که می گوید:

اذا لَم تَستَحی فَاصنَع ما شِئتَ

حال که شرم و حیا نداری پس هر کاری مایلی انجام بده!!!

اگر حیا در زندگی روزمره، محور کارها قرار نگیرد، باعث بروز مفاسد و بی حرمتی هایی می شود که انسان را از درجه حیوانات نیز پایین تر می برد.

این مشکل دامن کل جامعه رو گرفته کارشناس محترم نظر نمیدن ؟

[="Tahoma"][="Blue"]

atila133f;230809 نوشت:

با عرض سلام وادب خدمت همه دوستان و سروران گرانقدر
سرکار محترم atila133f
درست است که زنها مظهر جمال و زیبایی حق اند و طبیعی است که زن ذاتا میل به اظهار جمال و زیبائیش دارد اما دین مبین الهی برای تکامل و سعادت نفوس بانوان محترم و ساخته شدن ایشان برای حیات ابدی انسانی دستورات و برنامه هایی دارد که باید بدانها توجه کرد.
چنین نیست که بگوئیم چون زنها ذاتا میل به زیبائی و جذابیت دارند پس این مشکل بی ظرفیتی مردان است که به ایشان نگاه میکنند و یا از شنیدن صدای نازک آنها لذت میبرند. دین ما همانطور که به مردان دستور داده تا چشم از نگاه حرام ببندند، بانوان محترم را نیز به حفظ حجاب و عدم اظهار زیبائیهای جسمی برای نامحرمان امر نموده است که از جمله زیباییهای زن، صدای نازک کرده با ناز و عشوه و کرشمه است.
خداوند در قرآن کریم می فرماید: «[="DarkGreen"]يا نِساءَ النَّبِيِّ لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِنَ النِّساءِ إِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذي في‏ قَلْبِهِ مَرَضٌ وَ قُلْنَ قَوْلاً مَعْرُوف[/]اً»(1)
یعنی اى همسران پيامبر! شما همچون يكى از آنان معمولى نيستيد اگر تقوا پيشه كنيد؛ پس به گونه‏اى هوس‏انگيز سخن نگوييد كه بيماردلان در شما طمع كنند، و سخن شايسته بگوييد.
اگر چه مخاطب این آیه شریفه زنان پیامبر اکرم (ص) هستند لکن در این حکم سایر زنان مسلمان نیز مشترکند و اختصاص به زنان حضرت ندارد و همه‌ی زنان مؤمنه باید رعایت عفت و پاکدامنی نموده و در رفتار، گفتار و اخلاق خود رعایت موازین شرعی را بنمایند و هنگامی که ناچار شدند با نامحرم صحبت کنند حد و مرز شرعی را رعایت نموده و بصورت تحریک آمیز صحبت نکنند.
امام باقر (ع) در روایتی فرموده: سخن گفتن با زنان نامحرم از دام‌های شیطان است. (2)
رسول اکرم (ص) نیز فرمودند: هر عضوی از آدمیزاد بهره ای از زنا دارد پس زنای چشم نظر کردن حرام و زنای زبان گفتار حرام و زنای گوش ها شنیدن حرام و زنای دست‌ها ستمگری و زنای پاها راه رفتن به مکان حرام است (3)
پینوشتها:
1-الاحزاب/32
2-مستدرک الوسایل / ج2 / ص555
3-بحارالانوار ج101/ ص38
[/]

سلام
سوال تون اصلا از پاي بست ويرانه و اشتباه....
چرا؟
شما داريد همه ي خانوم ها نه به قول خودتون خيلي از خانوم ها رو با يه چوب مي رونيد.
به شدت در مقابل سوال تون جبهه گرفتم

[="Arial Black"][="Blue"]پرسش: [="darkgreen"]آیا میتوان گفت چون میل به اظهار زیبایی در نهاد همه زنان وجود دارد پس زنان در این مساله آزادند که هرگونه با عشوه سخن بگویند و یا آرایش نمایند و مردان باید مراقب گوش و چشم و قوه خیالشان باشند و به خطا نروند؟[/]
پاسخ:
درست است که زنها مظهر جمال و زیبایی حق اند و زن ذاتا میل به اظهار جمال و زیبائیش دارد اما دین مبین الهی برای تکامل و سعادت نفوس بانوان محترم و ساخته شدن ایشان برای حیات ابدی انسانی دستورات و برنامه هایی دارد که باید بدانها توجه کرد.
دین ما همانطور که به مردان دستور داده تا چشم از نگاه حرام ببندند، بانوان محترم را نیز به حفظ حجاب و عدم اظهار زیبائیهای جسمی برای نامحرمان امر نموده است که از جمله زیباییهای زن، صدای نازک کرده با ناز و عشوه و کرشمه است.
خداوند در قرآن کریم می فرماید: «[="#006400"]يا نِساءَ النَّبِيِّ لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِنَ النِّساءِ إِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذي في‏ قَلْبِهِ مَرَضٌ وَ قُلْنَ قَوْلاً مَعْرُوفاً[/]»(1)
یعنی اى همسران پيامبر! شما همچون يكى از آنان معمولى نيستيد اگر تقوا پيشه كنيد؛ پس به گونه‏اى هوس‏انگيز سخن نگوييد كه بيماردلان در شما طمع كنند، و سخن شايسته بگوييد.
همه‌ی زنان مؤمنه باید رعایت عفت و پاکدامنی نموده و در رفتار، گفتار و اخلاق خود رعایت موازین شرعی را بنمایند و هنگامی که ناچار شدند با نامحرم صحبت کنند حد و مرز شرعی را رعایت نموده و بصورت تحریک آمیز صحبت نکنند.

پینوشت:
1-الاحزاب/32[/]

موضوع قفل شده است