جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا فقط برای احترام به پیامبر زنهای ایشان نباید ازدواج می کردند؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  327
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1148

  چرا فقط برای احترام به پیامبر زنهای ایشان نباید ازدواج می کردند؟
  چرا فقط پروردگار فرمود که زنهای پیامبر بعد از ایشان ازدواج نکنند اما نسبت به زنهای امامان شیعه اینجور نبود؟ اگر احترامه خوب چرا خداوند احترام امامان را نگرفت؟ اگر بحث سیاسیه ،اینجا هم هست. بالاخره اگر کسی زن حضرت علی را بگیره می تونه استفاده سیاسی بکنه . دلیلش را توضیح بدهید

  کاکه موسلمان خه وتن هه تاکه ی
  گوی نه دان به دین سر ه وتن تاکه ی
  مامه له ی کالای مه عریفت و دین
  سه یری سه یرانگای بی گول و په رژین
  هه تا که ی ئه بی ده مارت ببرن
  به رگی زیرینی حه یات دادرن
  با هه مو ساتی تیفکرین به دل
  تامه و داماوه و نه چوینه ته گل
  بزانین بو چی دروس کراوین
  به بنی ئاده م بو ناو براوین

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40425  با سلام

  جناب هوریا کلام خداوند در قرآن سرشار از حکمتهاست!و حکم خداوند اینطور خواسته در مورد زنان پیامبر!


  اينكه زنان پيامبر بعد از او نمي‌توانستند ازدواج كنند يك امر اختصاصي پيامبر (ص) و جهت حفظ حرمت آن حضرت بوده است.
  پيامبر اكرم يك سري احكام اختصاصي داشته است كه اين يك مورد از آنهاست، چنانچه نماز شب بر ايشان واجب و بر امت مستحب مي‌باشد.
  و از طرفی یک نمونه که !
  در تاریخ داریم که عده ی کثیری از مسلمانان به پیروی از عایشه همسرپیامبر(ص) که توسط عده ای از منافقان تحریک شده و فریب خورده بود،دربرابر امام علی (ع)خلیفه وقت شورش کردند و جنگ جمل را به راه انداختند!
  با
  مطالعه اوصاف و چگونگی جنگ جمل و پیروی تعداد بسیاری از مسلمانان از همسر رسول الله و حریم او و برخاستن فتنه و آشوب جمل ،
  فکر کنید
  اگر نعوذ بالله یکی از همسران پیامبر بعد از ایشان به همسری شخصی فرصت طلب در می آمد چه میتوانست با امت اسلام بکند؟
  ویرایش توسط رضا : ۱۳۸۹/۰۸/۲۵ در ساعت ۱۶:۱۲
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  360
  حضور
  40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1457  با سلام به دوستان خوبم
  در خصوص سؤال شما عرض مي شود :
  اوّلا: همچنانكه از شأن نزول آيات قرآن مخصوصا سورة احزاب فهميده مي شود كه اين آيات به اين خاطر نازل شد كه بعضي به عنوان انتقام جوئي وتوهين به ساحت مقدس پيامبر ( تصميم ازدواج با زنان او را بعد از او گرفته بودند و از اين راه مي خواستند ضربه اي بر حيثيت آن حضرت وارد كنند.
  ثانياٌ : اگر اين مسأله مجاز بود : جمعي به عنوان اينكه همسر پيامبر ( را بعد از او در اختيار خود گرفته اند ممكن بود اين كار را وسيله سوء استفاده قرار دهند و به اين بهانه موقعيت اجتماعي براي خود دست و پا كنند و يا به عنوان اينكه آگاهي خاص از درون خانه پيامبر( و تعليمات و مكتب او دارندبه تحريف اسلام پردازند و يا منافقين مطالبي را از اين طريق در ميان مردم نشر دهند كه مخالف مقام پيامبر( باشد ( كه اين مطلب مهم مي باشد ).
  و اين خطر هنگامي ملموس تر مي شود كه بدانيم گروهي خود را براي اين كار آماده ساخته بودند ، بعضي آنرا به زبان آورده و بعضي شايد تنها در دل داشتند و از جمله كساني را كه بعضي از مفسرين اهل سنت در اينجا نام برده اند ، طلحه است ( تفسير المیزان ج 8 ص 310 )
  خداوندي كه بر اسرار نهان و آشكار آگاه است براي بر هم زدن اين توطئه زشت يك حكم قاطع صادر فرمود و جلو اين امور را به طور كلّي گرفت و براي تحكيم پايه هاي آن به همسران پيامبر ( لقب ام المؤمنين داد تا بدانند ازدواج با آنها همچون ازدواج با مادر خويش است.
  با توجه به آنچه گفته شد روشن مي شود كه چرا همسران پيامبر( لازم بود از اين محرميّت استقبال كنند؟!
  در طول زندگي انسان ، گاه مسائل مهمي مطرح مي شود كه به خاطر آنها بايد فداكاري و از خود گذشتگي از خود نشان داد و از بعضي از حقوق حقه خود چشم پوشيد به خصوص اينكه هميشه افتخارات بزرگ مسئوليتهاي سنگيني نيز همراه دارد ، بدون شك همسران پيامبر ( افتخار عظيمي از طريق ازدواجشان با پيامبر ( كسب كردند داشتن چنين افتخاري نياز به چنين فداكاري هم دارد.
  به همين دليل زنان پيامبر ( بعد از او در ميان امّت اسلامي بسيار محترم مي زيستند و از وضع خود بسيار راضي و خوشنود بودند و آن محروميت را در برابر اين افتخارات ناچيز مي شمردند ـ ( با استفاده از تفسير نمونه ج 17 ص 404 به بعد)
  خداوند متعال همه ما را با معارف الهي هر چه بيشتر آشنا و عامل بفرمايد.
  غربت کده ای که بوی دریا دارد ----- صدخاطره ازغربت زهرا دارد
  برگرد وعلی چشم به راه هست هنوز-- اسراردلش دردل چاه است هنوز
  آن چاه پرازستاره راپیدا کن ---------- آن سینه پاره پاره راپیداکن
  برگرد که بر بهاران می خندند -------- یک عده به انتظارمان می خندند
  اللهم عجل لولیک الفرج

 6. صلوات


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  360
  حضور
  40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1457  جوابی هم ازآیت الله سبحانی عرض کنم شاید قسمت هایی تکراری باشد ولی کامل آوردم تا حق مطلب خوب ادا شود.
  قـرآن مجيد در سوره احزاب آيه 53 صريحا مي فرمايد كه همسران پيامبر پس از رحلت آن حضرت نبايد ازدواج نمايند : و ما كان لكم ان توذوا رسول اللّه و لا ان تنكحوا ازواجه من بعده ابدا . هرگز نبايد پيامبر را آزار دهيد . و حق نداريد پس از درگذشت وي با زنان او ,ازدواج نمائيد .
  در ايـن صـورت , اين سوال پيش مي آيد كه علت اين تحريم چيست ؟ و روي چه مصالحي خداوند مـتـعـال آنـان را از حق مشروع ازدواج محروم نموده است ؟
  پاسخ اين مطلب با توجه به نكات زير روشن است :
  اولا : ترك ازدواج با همسران رسول خدا يك نوع احترام به شخصيت پيامبر است . همانطور كه مسلمانان در حال حيات پيامبر بايد به شخصيت او احترام بگذارند ,همچنين بايد پس از درگذشت وي , احترام او را در نظر بگيرند . و ترك ازدواج باهمسر يك شخصيت بزرگ , نوعي احترام به شخصيت او به شمار مي رود . در بـرخـي از كشورها , نه تنها با همسر بزرگ فاميل پس از درگذشت وي ازدواج نمي كنند , بلكه بـازمـانـدگان او كوشش مي نمايند كه پس از درگذشت بزرگ خانواده ,وضع خانه و اطاق كار و زندگي او را به هم نزنند . و از ايـن طريق به ديگران برسانند كه بزرگ ما هنوز زنده و جاويد است و از ميان ما رخت برنبسته است .
  ثانيا : همسران رسول خدا , بر اثر زناشويي با پيامبر , فضيلت و افتخار خاصي كسب كرده بودند . اگر پس از درگذشت پيامبر , ازدواج با آنان مشروع و قانوني بود ,بسياري از شخصيتهاي برجسته براي كسب چنين افتخاري علاقه به ازدواج با آنان پيداكرده , و در اين راه دست به تلاش و فعاليت مي زدند .
  مطلب همين جا خاتمه نمي پذيرفت , چه بسا در تحصيل اين افتخار كشمكش و نزاع در ميان سران قوم پيش مي آمد . اسـلام بـراي جـلوگيري از بروز چنين اختلاف و نزاعي , ازدواج با زنان پيامبر راتحريم نموده , و عامل اختلاف را ريشه كن ساخته است . نه تنها در اين مورد , بلكه در موارد ديگر سعي نموده كه عامل اختلاف را برطرف سازد . مـثـلا در تـقـسـيـم غنائم جنگي كه سربازان اسلام به دست مي آوردند , مقرر فرموده كه آنچه از خصائص ملوك وسلاطين است ميان جنگجويان تقسيم نگردد , بلكه مربوط به پيشواي مسلمانان وبيت المال باشد . زيرا اگر چنين غنائم پر قيمت و گرانبها در ميان سربازان تقسيم گردد , چه بسا بر سر تقسيم آن , كشمكش درگيرد يا كدورتي حاصل شود .
  ثـالـثـا :
  هـمـسـران پـيامبر روي احترام خاصي كه در ميان مسلمانان داشتند , با هركسي وصلت مي كردند , مايه جلب قلوب مردم به سوي او مي شد . حـتـي بـزرگترين حربه پيمان شكنان جنگ جمل , اين بود كه يكي از همسران رسول خدا با آنان همراهي نموده بود . هـرگـاه ازدواج بـا همسران رسول خدا مشروع و قانوني بود , ممكن بود بعضي از رجال سياسي , پيوند خود با همسران رسول خدا را دستاويز قرار داده و افكار را به نفع خود متوجه سازند . و از ايـن نـظـر , قرآن دستور مي دهد كه زنان پيامبر پس از رحلت او با ديگري ازدواج نكنند , و به هيچ جناجي نپيوندند .

  پاورقي:
  پرسشها و پاسخها سبحاني - جعفر  غربت کده ای که بوی دریا دارد ----- صدخاطره ازغربت زهرا دارد
  برگرد وعلی چشم به راه هست هنوز-- اسراردلش دردل چاه است هنوز
  آن چاه پرازستاره راپیدا کن ---------- آن سینه پاره پاره راپیداکن
  برگرد که بر بهاران می خندند -------- یک عده به انتظارمان می خندند
  اللهم عجل لولیک الفرج

 8. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۱۰/۲۵, ۲۲:۲۱ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود