صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه کنیم تا به مقام طى الارض برسیم

نوشته
    2,644
    حضور
    1 روز 12 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11247

چه کنیم تا به مقام طى الارض برسیم

2. صلوات ها 16

3.  

نوشته
    963
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6043

مطلب طی الارض جایزه گناه نکردن است

طی الارض کردن و انتقال جسم عنصری و بدن مادی از فاصله ای به فاصله مکانی دورتر ، آنهم بر چشم بر هم زدنی و بدون استفاده از وسایل نقلیه متعارف مادی بشری از کمترین مقامات اولیا و بندگان صالح و با تقواست ، و شاید بهتر بگوییم از جوایز الهی برای بندگان مومن و متقیست که خداوند به سبب ترک گناه و معصیت به آنها اعطا فرموده است . یاد کلام یکی از بزرگان عصر مرحوم حضرت آیت الله بهجت قدس سره الشریف افتادم که بنابر نقل به جوان طلبه ای که از آقا درخواست می کنند به سبب دوری مسیرش و دیر رسیدن به نماز جماعت ، جماعت را به تأخیر بیندازند ، می فرمایند : که ای جوان گناه نکن تا طی الارض بکنی ( تا بدین وسیله اول وقت در نماز جماعت حاضر بشوی ) .
    طی الارض به برکت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف
    علامه مجلسی قدس سره حکایت می کند که :
    سید جلیل القدر امیر اسحاق استرآبادی مردی بود که چهل بار پیاده به زیارت خانه خدا مشرف شده و معروف بود که وی قدرت « طی الارض » داشته و می توانست راههای دراز را در اندک مدتی طی کند .
    روزی از او سوال کردند که چرا شما به این صفت و این ویژگی معروف شده اید ؟ او در جواب داستان زیر را تعریف کرد :
    من در یکی از سالها عازم حج بودم ، در طول راه برای انجام بعض کارها از قافله عقب مانده و در نتیجه از همراهان دور شدم و راه خود را گم کردم ، از آن محل تا مکه معظمه هفت منزل فاصله داشت ، راه بلد نبودم و از طرفی از شدت تشنگی نزدیک بود که به هلاکت برسم ! چاره ام از همه جا قطع شد و متوسل به حضرت امام زمان علیه السلام گردیدم و خطاب نمودم : یا ابا صالح ! مرا هدایت کن و به دادم برس .
    ناگاه از دور شبحی به چشمم خورد و رفته رفته نزدیک شد ، دیدم جوانی زیبا ، خوشرو و گندمگون و برخوردار از سیمای بزرگان که لباسی پاکیزه بر تن دارد و بر شتری سوار است و ظرف آب به همراه دارد ، چون به من رسید سلام کردم ، او هم جواب سلام مرا گفت ، بعد فرمود : تشنه ای ؟
    عرض کردم : بلی .
    فرمود : ای استرآبادی ؛ به دنبال من بیا و آنگاه مرا سوار بر مرکب خود کرد و چند قدمی برداشتیم ، یک وقت خود را در کنار مکه معظمه در « ابطح » دیدم .
    او فرمود : پیاده شو و من از مرکب مولایم پیاده شدم و کسی را ندیدم ، در همان لحظه حضرت از چشمم غایب شد . در این هنگام بود که فهمیدم او حضرت قائم علیه السلام است و از فراق او واینکه حضرت را نشناختم تاسف خوردم .
    هفت روز گذشت تا قافله ما به مکه رسید و مرا دیدند بعد از آنکه از زنده بودنم مایوس شده بودند . و از همان وقت به این ویژگی شهرت یافتم . 1

پی نوشت

1 . علی اکبر ، بابازاده ، تجلیات ولایت ، ص 515 .
    ویرایش توسط سلیم : ۱۳۸۸/۰۹/۲۲ در ساعت ۰۲:۰۴

5. صلوات ها 27

نوشته
    86
    حضور
    7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    228

از علامه طباطبايي(ره) پرسيدند: حقيقت طي الارض چيست؟
    ايشان فرمود: حقيقت آن، پيچيدن زمين در زيرگام رونده است. مرحوم قاضي استاد ما هميشه در ايام زيارتي، از نجف اشرف به كربلا مشرف مي‌شد. هيچ گاه كسي نديد كه او سوار ماشين شود و از اين راز كسي آگاه نشد، جز يك نفر از كسبه بازار ساعت، كه به مشهد مقدس مشرف شده بود و مرحوم قاضي را در مشهد ديده بود و از ايشان اصلاح امر گذرنامه خود را خواسته بود، ايشان هم اصلاح كرده بودند. آن مرد چون به نجف آمد افشا كرد كه من آقاي قاضي را در مشهد ديدم.(1)
    قرآن كريم نيز در داستان حضرت سيلمان ـ عليه السّلام ـ و ملكه سبا، به اين مسئله اشاره كرده است: وقتي كه ملكه سبا، با عده‌اي از اشراف قومش، تصميم گرفتند به سوي سليمان بيايند و شخصا اين مساله مهم را بررسي كنند كه سيلمان چه آييني دارد؟ اين خبر از هر طريقي كه بود به سليمان رسيد و او تصميم گرفت در حالي كه ملكه و يارانش در بين راهند، قدرت نمايي شگرفي كند، تا آنها را پيش از پيش، به واقعيّت اعجاز خود آشنا و در مقابل دعوتش تسليم سازد. لذا رو به اطرافيان خود كرد و گفت: اي گروه بزرگان كدام يك از شما توانايي داريد تخت او را پيش از آن كه نزد من بيايند، بياوريد؟ قالَ يا أَيُّهَا الْمَلَؤُا أَيُّكُمْ يَأْتِينِي بِعَرْشِها قَبْلَ أَنْ تَاتُونِي مُسْلِمِينَ.(2)
    در اين جا دو نفر اعلام آمادگي كردند كه يكي از آنها عجيب و ديگري عجيب‌تر بود. نخست «يكي از جن»، كه رو به سليمان كرد و گفت: من تخت او را پيش از آن كه مجلس تو پايان گيرد و از جاي برخيزي، نزد تو مي‌آورم. « قالَ عِفْرِيتٌ مِنَ الْجِنِّ أَنَا آتِيكَ بِهِ قَبْلَ أَنْ تَقُومَ مِنْ مَقامِكَ». من اين كار را با زحمت انجام نمي‌دهم و در اين امانت گران قيمت نيز، خيانتي نمي‌كنم. چرا كه من «نسبت به آن توانا و امينم» وَ إِنِّي عَلَيْهِ لَقَوِيٌّ أَمِينٌ.(3) دومين نفر، مرد صالحي بود به نام آصف بن برخيا كه آگاهي قابل ملاحظه‌اي از كتاب الهي داشت. چنان كه قرآن در حق او مي‌گويد: «كسي كه علم و دانشي از كتاب داشت گفت: من تخت او را قبل از يك چشم بر هم زدن، نزد تو خواهم آورد»!! قالَ الَّذِي عِنْدَهُ عِلْمٌ مِنَ الْكِتابِ أَنَا آتِيكَ بِهِ قَبْلَ أَنْ يَرْتَدَّ إِلَيْكَ طَرْفُكَ(4). و هنگامي كه سليمان با اين امر موافقت كرد، او با طي الارض، تخت ملكه سبا را قبل از يك «چشم بر هم زدن»، نزد او حاضر كرد كه وقتي سليمان آن را نزد خود ديد، زبان به شكر پروردگار گشود.(5)
    در آيات مزبور، مبدأ قدرت و عامل توانمندي اولي، يعني جن، بيان نشده است، ولي منشأ اقتدار دومي كه مقداري از علم الكتاب بود بيان شد. اين «علم من الكتاب» كلمات و الفاظ نيست، تا با صرف خواندن تخت آورده شود. زيرا مفاهيم و معاني ذهني، آن قدرت را ندارد كه در نظام عيني و خارجي اثر بگذارند. چون در نظام خارج كه نظام علي و معلولي است، علت فاعلي بايد قويتر از معلول و فعل باشد. بله آن نفسي كه به معارف و معاني حقيقي آن كلمات متصف شده است، داراي جنبه ملكوتي است و مي‌تواند چيزي را با طي الارض جا به جا كند.
    اسم اعظم نيز كه با آن مي‌توان در جهان خارج تصرف نمود، لفظ يا مفهوم ذهني نيست. بلكه مقامي است كه اگر انسان به آن مقام بار يافت، مي‌تواند در نظام خارج اثر گذارده، مرده‌اي را زنده و طي الارض كند. نه با تلفظ يك كلمه يا تصور يك مفهوم ذهني. بر اين اساس، اينكه در بعضي ادعيه به خداي سبحان عرض مي‌كنيم: خدايا تو را به اسمي سوگند مي‌دهيم كه با آن اسم، كوه‌ها بلند، زمين گسترده و دريا مواج شده است.(6) يعني ما را به حقيقت آن اسما كه باعث تحقق حقايق در نظام عيني هستند، برسان و مظهر آنها قرار ده، ‌پس اگر گفته مي‌شود: «شخصي كه تخت ملكه سبا را از نقطه‌اي دور، با طي الارض به حضور حضرت سليمان آورد، از اسم اعظم آگاه بود و از آن مدد گرفت». منظور آن نيست كه او با تلفظ بعضي از الفاظ، يا تصور برخي مفاهيم ذهني، توان آن كار عجيب را داشت. بلكه اين گونه از امور، به قدرت روح و ميزان بهره‌مندي از ولايت و سلطه بر نظام تكوين بر مي‌گردد و بر اذن خدا و مظهر اسم خدا شدن ميسر است. يعني در حقيقت خداست كه با زبان مظهر خود، سخن مي‌گويد و با دست مظهر خود، كار غيبي مي‌كند.(7)
    از شهود عارفان نيز مي‌توان به يك نمونه ديگر اشاره كرد و آن هم تشرف حضرت آيت الله حسن زاده آملي به محضر قدسي ثامن الحجج ـ عليه السّلام ـ و نوشيدن آب حيات از لبان آن حضرت ـ عليه السّلام ـ و فراگرفتن عملي طي الارض كه با قلم خويش بيان فرموده‌اند، جلب مي‌كنيم كه مشت نمونة خروار است:(8)
    «در عنفوان جواني و آغاز درس زندگاني كه در مسجد جامع آمل، سرگرم به صرف ايام، در اسم و فعل و حرف بودم و محو فراگرفتن صرف نحو، در سحر خيزي و تهجد عزمي راسخ و ارادتي ثابت داشتم، در روياي مبارك سحري، به ارض قدسي رضوي تشرف حاصل كرده‌ام و به زيارت جمال دل آراي ولي الله اعظم ثامن الحجج علي بن موسي الرضا ـ عليه السّلام ـ نائل شدم. در آن ليله مباركه، قبل از آن كه به حضور باهر النور امام ـ عليه السّلام ـ مشرف شوم، مرا به مسجدي بردند كه در آن مزار حبيبي از دوستان خداوند متعال بود و به من فرمودند: در كنار اين تربت، دو ركعت نماز حاجت بخوان و حاجت بخواه كه برآورده شود، من از روي عشق و علاقه مفرطي كه به علم داشتم، نماز خواندم و از خداوند سبحان علم خواستم، سپس به پيشگاه والاي امام هشتم سلطان دين، رضا (روحي لتربته الفداء) و خاك درش تاج سرم رسيدم و عرض ادب نمودم. بدون اين كه سخني بگويم، امام كه آگاه به سر من بود و اشتياق و التهاب و تشنگي مرا براي تحصيل از آب حيات علم مي‌دانست، فرمود: نزديك بيا، نزديك رفتم و چشم به روي امام گشودم، ديدم آب دهانش را جمع كرد و بر لب آورد و به من اشارت فرمود كه بنوش، امام خم شد و من زبانم را در آوردم و با تمام حرص و ولع كه گويي خواستم لبان امام را بخورم، از كوثر دهانش، آن آب حيات را نوشيدم و در هما نحال به قلبم خطور كرد كه امير المؤمنين ـ عليه السّلام ـ فرمود: پيغمبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ آب دهانش را به لبش آورد و من آن را خوردم كه هزار در علم و از هر دري هزار در ديگر به روي من گشوده شد، پس از آن امام ـ عليه السّلام ـ طي الارض را عملا به من بنمود كه از آن خواب نوشين شيرين كه از هزاران سال بيداري بهتر بود، بدر آمدم.»(9)
    دوش وقت صحر از غصه نجاتم دادند
    و اندر آن ظلمت شب آب حياتم دادند
    چه مبارك سحري بود و چه فرخنده شبي
    آب شب قدر كه اين تازه براتم دادند (حافظ)
    بنابراين شهود عارفان و آيات قرآن كريم گواه اين است كه طي الارض واقعيّت دارد.

پاورقی:
    1. ر.ك: حسيني تهراني، سيد محمد حسين، يادنامه علامه طباطبايي، مهرتابان، بي‌جا، باقر العلوم، بي‌تا، ص 176 ـ 182.
    2. نمل: 38.
    3. همان: 39.
    4. همان: 40.
    5. ر.ك: مكارم شيرازي، ناصر و جمعي از نويسندگان، تفسير نمونه، تهران، دار الكتب الاسلاميه، 1362، صص 468 – 469.
    6. مجلسي، محمد باقر، بحارالانوار، ج 85، ص 36، (باسم ربك الذي خلقت العرش... الكرسي،،، الارواح).
    7. ر.ك: جوادي آملي، عبدالله، سيره پيامبران(ع) در قرآن، قم، نشر الاسراء، 1376، صص 279 ـ 280، با اندكي تصرف.
    8. ر.ک: حسن زاده، حسن، انسان در عرف عرفان، فصل تمثلات و القاءات سبوحي، صص 16 ـ 49.
    9. حسن زاده‌ آملي، حسن، نامه‌ها و برنامه، قم، قيام، 1373، ص 240 و 241.

7. صلوات ها 20

علاقه
    iran qom
    نوشته
    331
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    1452

قرآن کریم :ماخلقت الجن والانس الا لیعبدون
    جن وانس را نیافریدم جز برای اینکه مرا عبادت کنند

عبادت گوهری است که ریشه اش خدایی کردن است(1)
    وخدا وند فرموده است ای بنده من مرا اطاعت کن تا تورا نمونه ای از خودم قرار دهم چنانچه من خلق می کنم تو هم خلق کنی (2)

این که زمان ومکان در اختیار انسان باشد وانسان بتواند آنها را طی کند چیزی نیست که انسان برای آن کاری کند
    بله اگر انسان با عبادت به خدا نزدیک شود یکی از جوائزی که به او می دهند همین چیز ها هستند
    ولی اگر انسان عبادت کند تا به این چیز ها برسد در حقیقت خود وخواسته های خود را عبادت کرده وبه هیچ جا نمی رسد
    اگر بر هوا پری مگسی (کاری در حد کار مگس)

اگر بر آب روی خسی

اگر دلی به دست آوری کسی
    (1) العبودیة جوهرة کنهها الربوبیه
    (2) حدیث قدسی عبدی اطعنی اجعلک مثلی "بفتح ث"

9. صلوات ها 13

نوشته
    1,508
    حضور
    23 روز 22 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6203

با سلام و عرض ادب
    در روايت قدسي آمده است كه خداي تبارك و تعالي در برخي از كتابهائي كه به پيامبرانش وحي نموده است فرموده است : اي فرزند آدم , من زنده اي هستم كه هرگز نمي ميرم , اوامر مرا اطاعت كن تا تو را همچون خودم , زنده اي قرار دهم كه نمي ميرد. اي فرزند آدم , من به هر چه بگويم باش , موجود مي شود, اوامر مرا اطاعت كن , تو را همچون خودم صاحب اين قدرت مي نمايم كه به هر چه بگوئي باش و اراده كني , موجود شود, (مستدرك وسايل , ج 11, ص 258).
    بنابراين برای رسیدن به مقامات بالای عرفانی بايد از طاعت , عبوديت و ياد خدا و انجام واجبات و ترك محرمات غفلت نكرد.
    لذا ابتدا با کسب معرفت و شناخت بايد راه را باز کرد و ثانيا با انجام واجبات و ترک محرمات دل و قلب را صاف کرد.

در اینجا هم جواب مفصلی داده شده است که کمک زیادی به شما می کند:
    http://www.pasokhgoo.ir/node/25917

ویرایش توسط عمار : ۱۳۹۰/۰۷/۲۱ در ساعت ۰۸:۱۱

الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
    فرزند وعیال وخانمان را چه کند.

11. صلوات ها 16

علاقه
    حرف حق - آثار و مقالات مهدی نصیری
    نوشته
    14
    حضور
    6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    69

تعجب

نقل قول نوشته اصلی توسط گمنام نمایش پست ها

به قول شاعر

فخر نبود در هوا پرّان شدن
    یا که دریا بهر تو میدان شدن

تازه تاجت گشته چون حیوان شدن
    هیچ فخری نیست جز انسان شدن

گفتمش انسان مگر چیست؟ بگو
    تا به دنبالش نگردم کو به کو

گفت جز راه و طریق ما مجوی
    تابع مولا و پس سلمان شدن

حالا طی الارض میخواین چیکار؟!
    قال الباقر علیه السلام
    ...سیاتی علی الناس زمان لا یعرفون الله ما هو والتوحید.ّ

13. صلوات ها 11

علاقه
    تحقیق
    نوشته
    2,487
    حضور
    14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8530

آل‏عمران : 31 قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُوني‏ يُحْبِبْكُمُ اللَّهُ وَ يَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحيمٌ
    بگو: اگر خدا را دوست مى‏داريد از من پيروى كنيد تا او نيز شما را دوست بدارد و گناهانتان را بيامرزد، كه آمرزنده و مهربان است.
    محبت تنها يك علاقه قلبى ضعيف و خالى از هر گونه اثر نيست بلكه بايد آثار آن، در عمل انسان منعكس باشد، كسى كه مدعى عشق و علاقه به پروردگار است، نخستين نشانه‏اش اين است كه از پيامبر و فرستاده او پيروى كند.
    در حقيقت اين، يك اثر طبيعى محبت است كه انسان را به سوى" محبوب" و خواسته‏هاى او مى‏كشاند، البته ممكن است، محبت‏هاى ضعيفى يافت شود كه شعاع آن، از قلب به بيرون نيفتد، اما اينگونه محبتها به قدرى ناچيز است كه نمى‏توان نام محبت بر آن گذاشت، يك محبت اساسى حتما آثار عملى دارد، حتما دارنده آن را با محبوب پيوند مى‏دهد، و در مسير خواستهاى او به تلاش پرثمر وامى‏دارد.

15. صلوات ها 12

نوشته
    1
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4

باسلام
    از کی تا حالا طی الارض شده یک مقام؟
    به قول دوستمون طی الارض را میخواین چیکار؟

17. صلوات ها 4

علاقه
    فیلم کتاب تاریخ
    نوشته
    61
    حضور
    1 روز 2 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    178
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    406

انسانهای بزرگ ،بخاطر این چیزها بزرگ نبودند.
    و قطعا هم دنبال این چیزها نبودند .

ویرایش توسط tooba : ۱۳۹۱/۰۹/۱۶ در ساعت ۱۹:۰۵
    گفتمت رخ بنما گفتی برون شو از خویش
    مات در پیچ و خم این خط قرآن ماندم

19. صلوات ها 10

نوشته
    61
    حضور
    11 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    254

خوش بحالتون که همه کاراتونو کردین فقط مونده طی الارضتون!!!
    ما هنوز تو واجباتمون گیر داریم!
    معرفت دُر گرانیست به هر کس ندهندش

21. صلوات ها 8

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری