صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خمس

نوشته
    40
    حضور
    9 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    204

خمس

باسلام وتشکر از کارشناسان محترم،از اینکه باحوصله وصبر مرا راهنمایی میکنید. عرض کنم خدمت شما، باراهنمایی شما ولطف خدای بزرگ ،خمس ارثیه پدرم رااز بابت پول نقدی که به من رسیده بود پرداخت کردم. (چون پدر خدابیامرزم متاسفانه اهل خمس نبود). مورد دیگر اینکه حدود 40 میلیون پول پدر خدابیامرزم نزد یک بنده خدایی بود وقرارگذاشته بودند این اقا با ان کار کرده وماهیانه سودی به ایشان بدهد.(ان شخص به کار ساخت وساز مشغول است)ازاین جریان چند سالی گذشته وان اقا چون ساختمانش تمام نشده وپولی نداشته که به پدرم ماهیانه بدهد، این طلب ها روی هم جمع شده والان حدود 100 میلیون است .حال سوال من این است: باتوجه به اینکه پولی به دست پدرم از بابت سودها نرسیده وایشان طلب دارند، ایا به کل مبلغ 100 میلیون خمس تعلق میگیرد یا فقط به 40 میلیون؟و ایا 60 میلیون بقیه جزئ درامد سال وصول می باشد که اگر تاسرسال خمسی هزینه نشود ،خمس به ان تعلق می گیرد؟مرجع تقلیدم ایت الله خامنه ای هستند. با ارزوی توفیق روز افزون برای شما

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط baharloo نمایش پست ها
    باسلام وتشکر از کارشناسان محترم،از اینکه باحوصله وصبر مرا راهنمایی میکنید. عرض کنم خدمت شما، باراهنمایی شما ولطف خدای بزرگ ،خمس ارثیه پدرم رااز بابت پول نقدی که به من رسیده بود پرداخت کردم. (چون پدر خدابیامرزم متاسفانه اهل خمس نبود). مورد دیگر اینکه حدود 40 میلیون پول پدر خدابیامرزم نزد یک بنده خدایی بود وقرارگذاشته بودند این اقا با ان کار کرده وماهیانه سودی به ایشان بدهد.(ان شخص به کار ساخت وساز مشغول است)ازاین جریان چند سالی گذشته وان اقا چون ساختمانش تمام نشده وپولی نداشته که به پدرم ماهیانه بدهد، این طلب ها روی هم جمع شده والان حدود 100 میلیون است .حال سوال من این است: باتوجه به اینکه پولی به دست پدرم از بابت سودها نرسیده وایشان طلب دارند، ایا به کل مبلغ 100 میلیون خمس تعلق میگیرد یا فقط به 40 میلیون؟و ایا 60 میلیون بقیه جزئ درامد سال وصول می باشد که اگر تاسرسال خمسی هزینه نشود ،خمس به ان تعلق می گیرد؟مرجع تقلیدم ایت الله خامنه ای هستند. با ارزوی توفیق روز افزون برای شما
    با سلام و تشكر از سئوال شما

تا زماني كه بدهي پدرتان به شما به عنوان ارث نرسد ، خمس ندارد (1)
    اما زماني كه پول وصول شود مقدار 60 ميليون آن كه سود است ، خمس دارد . و مقدار 40 ميليون بقيه هم اگر از منفعت كسب حاصل شده و خمس آن داده نشده باشد يا اينكه پدرتان خمس بدهكار باشد كه با توجه به اعتقادات پدرتان طبيعي است ، لازم است خمس آن حساب شود.(2)

بنابر اين هر مقدار از 100 ميليون كه بدست تان رسيد دادن خمس آن واجب است .
    معمولا در اينگونه موارد و با توجه به اينكه در گذشته هم مقداري خمس پرداخت كرده ايد بايد براي مصالحه و تعيين دقيق مقدار خمس با دفتر مقام معظم رهبري تماس حاصل نماييد .

پي نوشت:‌
    1. سئوال از دفتر آيت الله خامنه اي در قم (7746666-0251)
    2. توضيح المسائل مراجع م 1755

ویرایش توسط سجاد : ۱۳۸۹/۰۸/۲۲ در ساعت ۲۲:۳۲ دلیل: توضيح بيشتر

5. صلوات ها 6

نوشته
    40
    حضور
    9 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    204

خمس

باسلام وتشکر از پاسخ جنابعالی. در مروری که در استفتات رهبری داشتم ،درباب خمس بخش موونه ،سوال 922 به موردی تقریبا مشابه به مورد خودم برخوردم. مبلغ 100 میلیون که در تاپیک قبلی ذکر کرده بودم، تقریبا میشه گفت به دست ما رسیده. 40 میلیون که سرمایه بوده وسال از روی ان گذشته و می دانم که متعلق خمس می باشد. می ماند 60 میلیون بقیه که چون تا حالا به دست ما نرسیده بوده ، ایا جزئ درامد سال وصول حساب نمی شود؟ که اگر تا سر سال خمسی در موونه مصرف نشود باید خمس ان را پرداخت.قبلا سپاسگزارم

7. صلوات ها 4

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

باسلام وتشکر از پاسخ جنابعالی. در مروری که در استفتات رهبری داشتم ،درباب خمس بخش موونه ،سوال 922 به موردی تقریبا مشابه به مورد خودم برخوردم. مبلغ 100 میلیون که در تاپیک قبلی ذکر کرده بودم، تقریبا میشه گفت به دست ما رسیده. 40 میلیون که سرمایه بوده وسال از روی ان گذشته و می دانم که متعلق خمس می باشد. می ماند 60 میلیون بقیه که چون تا حالا به دست ما نرسیده بوده ، ایا جزئ درامد سال وصول حساب نمی شود؟ که اگر تا سر سال خمسی در موونه مصرف نشود باید خمس ان را پرداخت.قبلا سپاسگزارم

ضمن عرض سلام و تسليت شهادت امام باقر عليه السلام

مسئله اي را كه از اجوبه الاستفتائات مطرح فرموديد ، پاسخ شما نيست ، بلكه مي توان گفت پاسخ پدر مرحومتان در زمان حيات ايشان است . (اگر اين سئوال را مي پرسيدند)

تفاوت مسئله شما با س 922 روشن است چرا كه اين مالي كه بدست شما مي رسد ، ارث است و همانطور كه حقير و همكاران محترم بيان كرديم جزء درآمد سال به حساب نمي آيد بلكه بايد در صورت تعلق خمس ‌، خمس آن را پرداخت كرد چون مبلغ خمس جزء ديون و بدهكاري هاي پدرتان است و تا پرداخت نگردد ، تصرف در آن و تقسيم ارث جايز نيست .(1)

بنابر اين اگر يقين داشته باشيد خمس اين پول داده نشده (با توجه به اينكه چند سال از آن گذشته معمولا همينطور بايد باشد) يا اينكه بدانيد پدر از غير اين پول ، خمس بدهكار اند ، لازم است خمس اين پول را هم حساب نماييد. (2)

در عين حال در مسئله قبلي هم عرض شد كه بهتر است در اينگونه مسائل با دفتر آيت الله خامنه اي در قم (7746666-0251) تماس حاصل نماييد .

پي نوشت:
    1. آيت الله خامنه اي ، رساله اجوبه الاستفتائات س 864
    2. توضيح المسائل مراجع م 1755

ویرایش توسط سجاد : ۱۳۸۹/۰۸/۲۲ در ساعت ۲۳:۰۰ دلیل: توضيح بيشتر

9. صلوات ها 4

نوشته
    40
    حضور
    9 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    204

خمس

سلام، باتشکر از حوصله ای که به خرج دادید. ای به روی دو چشم ،حتما با دفتر اقا در قم تماس می گیرم.

11. صلوات ها 4

نوشته
    40
    حضور
    9 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    204

خمس

باسلام وعرض خسته نباشید. خمس ،خمس وباز هم خمس، درحقیقت من مثل کلاف سردر گم توی این مسئله خمس شدم. به لطف خداوند متعال خمس ارثیه پدرم راهم بابت پول نقدی که از ان خدابیامرز به من رسیده بود پرداخت کردم. حالا که داشت از بابت بدهی خمس خیالم راحت می شد، به مسئله جدیدی برخوردم که واقعا گیجم کرده. از سال 87 که برای محاسبه خمسم به دفتر اقای خامنه ای در تهران مراجعه کردم ونماینده اقا لطف کرده خمس بنده راحساب کردند ومبالغی هم بعنوان خمس در خمس در نظر گرفتند(مثل خمس مبلغ 19 میلیون سپرده ام دربانک، که می شد 3800000 تومان و760000 تومان بابت خمس در خمس ان در نظر گرفتند) وروی هم مبلغ 6200000 تومان شد. 2 میلیون انرا پرداخت کردم و بقیه دستگردان شد و فرمودند ،می توانم از کرایه خانه ام و سود سپرده ام نزد بانک به مرور پرداخت کنم.من هم همین کار را کردم وبحمدالله این مبلغ به تازگی تصفیه شد. حالا به مسئله جدیدی برخوردم که نمی دانم تا چه حد صحت دارد. به من گفته اند که هر بار که شما مبلغی بابت بدهی خمستان پرداخت کرده اید ، بایستی خمس خود ان مبلغ راهم می پرداختید.(خمس در خمس). حال می خواهم بدانم که این مطلب تا چه حد درست است و من باید چکارکنم؟ درضمن اقساط بدهی ام را در بین سال خمسی پرداخت کردم، پس چرا باید به خود اقساط هم (درصورت صحیح بودن ) خمس تعلق گیرد؟ لطفا مثل همیشه با صبر و حوصله پاسخ مرا بدهید. بسیار بسیار سپاسگزارم و از راهنمایی های ارزشمند شما استفاده می کنم.

13. صلوات ها 3

نوشته
    53
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    239

با سلام . اگر شما از همان 19 ميليون خمس ميداديد همان مبلغ3800000 كافي براي خمس بود ولي شما ميخواهيد از پول ديگر خمس خود را بپردازيد لذا بايد از همان مبلغ. هم خمس بدهيد پس از مبلغ 22800000 بايد خمس را بپردازيد كه خمس ان تقريبا 4500000 خواهد شد . ومبلغ بيشتري كه از شما محاسبه شده بابت ساير اموال شما مي باشد .با اين فرض ديگر به شما چيزي واجب نيست .زيرا خمس در خمس-به قول خود شما - هم محاسبه شده است.حكمت اين مساله هم نياز به بحث ديگري دارد .

15. صلوات

نوشته
    40
    حضور
    9 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    204

خمس

باسلام،بسیار از راهنمایی شما سپاسگزارم .اماکاش دوست عزیز بیشتر در مورد خمس درخمس وفلسفه اش توضیح می دادید.

17. صلوات ها 2

نوشته
    1,787
    حضور
    6 روز 22 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    9230

من باید چکارکنم؟ درضمن اقساط بدهی ام را در بین سال خمسی پرداخت کردم، پس چرا باید به خود اقساط هم (درصورت صحیح بودن ) خمس تعلق گیرد؟ لطفا مثل همیشه با صبر و حوصله پاسخ مرا بدهید. بسیار بسیار سپاسگزارم و از راهنمایی های ارزشمند شما استفاده می کنم.

با سلام وتشكر ازشما وجنابِ مصطفي بخاطر جوابِ صحيحشان
    انچه كه شما از ديگران شنيديد صحيح بوده وانچه كه دفتر رهبري به عنوان خمس در خمس محاسبه شد يكياست يعني خمس در خمس =همان خمس مبالغي را كه در هر بار قسط پرداخت مي كرديددر ان لحاظ شده وشما ان راانجام داديد وبدهكار نيستيد.

اما اينكه مي فرمائيد فلسفه اش چيست؟ممكن است در بيان علت وفلسفه به صورت تايپ ،حق مطلب ادادء نشود ولي اجمال مطلب اين است
    انچه كه شما از طريق در امد سال جديد براي قرض سال قبلي خود پرداخت مي كنيد به اصطلاح فقها صرف در موونه نشده
    (بنابر انچه كه در مدارك تحرير امده ،صرفِ قرض غير موونه اي شده) وچيزي كه صرف در موونه نشده باشد طبق نظر فقها بايد خمسش پرداخت شود (مثل اينكه درامد خود رابراي خريد شراب استفاده نموديد اينجا طبق نظر فقها بايد اون مقداري كه صرف در حرام كرديد بايد خمسش پرداخت شود زيرا صرف در موونه نشده است )به عنوان مثال خمس 20000000 تومان رابخواهيد از همين پول بپردازيد ،خمس ان بايد پرداخت شود كه 4000000تومان مي شود ولي اگر بخواهيد از درامد سال بعد بپردازيد طبق مثال ما بايد خمس 24000000 تومان رابپردازيد زيرا اين پولي كه داريد خمس سال قبل را مي پردازيد صرف در موونه نيست وخمسش واجب است.
    مدارك تحرير/ ج/3 ص=679

19. صلوات ها 2

نوشته
    40
    حضور
    9 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    204

خمس

باسلام پاسخ صریح وروشنی دادید. کاملا مفهوم بود.سپاسگزارم

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری