نماز قضا و هرنماز مستحبی-----سوال فقهي

تب‌های اولیه

26 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نماز قضا و هرنماز مستحبی-----سوال فقهي

باسلام وسپاس، می خواستم بدونم نمازهای قضاومستحبی راایامی توان به صورت نشسته، با اینکه قادر به ایستادن هستیم خواند؟ واگر به این صورت بخوانیم، ایا هر دو رکعت نماز ، یک رکعت حساب میشود؟ مرجع تقلید- ایت الله خامنهای { قبلا سپاسگزارم}:Kaf:

* در نمازهای قضا در صورت تمکن از ایستادن، صحیح نیست بصورت نشسته خوانده شود
** اما نمازهای نافله و مستحبی را می توان نشسته خواند ولی بهتر است دو رکعت نماز نافله مستحبی را یک رکعت حساب کند مثلا اگر می خواهد نماز وتر را نشسته بخواند ، دو نماز یک رکعتی نشسته بخواند

* استفتائات موجود در مرکز ملی
** توضیح المسائل مراجع،م766

با سلام
خانمی پسرش از دنیا رفته، این پسر در هنگام فوت 32 سال داشته. مادر می خواهد نمازهای قضای پسرش را ادا کند. این پسر نمازهایش را گاهی می خوانده و گاهی نمی خوانده. چطور مقدار نمازهای قضا را محاسبه کند؟
مرجع تقلید مادر: امام خمینی

زیتون;70112 نوشت:
با سلام
خانمی پسرش از دنیا رفته، این پسر در هنگام فوت 32 سال داشته. مادر می خواهد نمازهای قضای پسرش را ادا کند. این پسر نمازهایش را گاهی می خوانده و گاهی نمی خوانده. چطور مقدار نمازهای قضا را محاسبه کند؟
مرجع تقلید مادر: امام خمینی

با سلام وتشکر
به مقداری که یقین دارد از او نماز فوت شده قضا نماید .مثلا اگر نمی داند یک سال نماز بر عهده اوست ویا دو سال ،یک سال بخواند .
رساله توضیح المسائل ،امام خمینی (ره)،م1383،استفتائات،ج1،س175
:Sham::Sham::Sham:

سلام و خسته نباشید خدمت شما

تعداد نمازهای قضا شده از من خیلی زیاد است و من به غیر از شبها فرصت دیگری برای به جا آوردن قضای آنها ندارم و اینکه من توان ایستادن را دارم ولی برای بلند شدن به سختی می افتم«ناتوان نیستم فقط چون وقتم کم است و تعداد نمازها زیاد است برایم مشکل است) و سوالم این بود که آیا من میتوانم کل نماز را به صورت ایستاده(یعنی سجده ی آن با اشاره باشد) و یا نشسته بخوانم؟

بنده خدا1;218746 نوشت:
تعداد نمازهای قضا شده از من خیلی زیاد است و من به غیر از شبها فرصت دیگری برای به جا آوردن قضای آنها ندارم و اینکه من توان ایستادن را دارم ولی برای بلند شدن به سختی می افتم«ناتوان نیستم فقط چون وقتم کم است و تعداد نمازها زیاد است برایم مشکل است) و سوالم این بود که آیا من میتوانم کل نماز را به صورت ایستاده(یعنی سجده ی آن با اشاره باشد) و یا نشسته بخوانم؟

با سلام و عرض ادب

کمبود وقت،عذر شرعی موجه برای نشسته نماز قضا خواندن نیست،اما نوافل و نمازهای مستحبی را می توانید نشسته بخوانید.

توضیح المسائل مراجع،م766 و استفتا از دفتر رهبری در قم

سلام. می خواستم ببینم میشه نماز های قضا رو به این صورت خوند؟ اول کل نمازهای صبح رو بخونیم بعد کل نمازهای ظهر و ...
مرجع تقلید:رهبر

سید مهدی 2;269830 نوشت:
سلام. می خواستم ببینم میشه نماز های قضا رو به این صورت خوند؟ اول کل نمازهای صبح رو بخونیم بعد کل نمازهای ظهر و ... مرجع تقلید:رهبر

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال نماز قضا خواندن به شکل یاد شده ، اشکال شرعی ندارد . (1)

همیشه موفق و سربلند باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 531

سلام
من حدود یک ماه نماز قضا داشتم (موضوع برای حدودا 7 8 سال پیشه که بدلیل عدم وضوی جبیره و انجام تیمم حاصل شد.
هیچی وقتی فهمیدم قضاش رو بجا آوردم
ولی چند وقت پیش اتفاقی فهمیدم نظر آیت الله بهجت اینه که ترتیب باید رعایت بشه
حالا من فکر میکنم میبینم اون زمان این حکم رو نمیدونستم که یقینا بعضی نمازها شاید بدون ترتیب خوانده شده
منظور ترتیب یک روز کامل است و ترتیب ظهر به عصر رعایت شده قطعا.
زنگ زدم دفتر طرف گفت چون جاهل بودی نمیخواد ولی دوباره بخونی بهتره ... جواب درستی نداد
تبیان گفت میتونی به نظر مرجع زنده رجوع کنی
توی سایت آیت الله وحید این لینک
http://www.vahid-khorasani.ir/web/index.php?option=com_quickfaq&view=category&cid=1&Itemid=651&lang=fa

که راجع به تقلید و باقی ماندن بر میت هست یه چیزایی گفته که نمیدونم عمل به احتیاط کنین و ...
میشه بگین میشه از ایشون در این مورد تقلید کنم...؟
اگر نه
اینکه میگن دوباره بخون یعنی کدومارو دوباره بخونم؟
مثلا اگه روز اول نماز مغرب و عشا رو نخونده باشم و ظهر و عصر روز بعدی رو خونده باشم کل 30 روز میره رو هوا یا فقط اونایی که 17 رکعت پشت سر هم نبوده؟
بدبختی گویا فتوا هم دادن(اکثر مراجع گفتن مشکلی نداره ها عجب گیری کردیما:Khandidan!:):Moteajeb!:

اصلا این حکم یعنی چی؟ یعنی من مثلا 1 ماه پیش نماز قضا داشته باشم حق ندارم بخونم تا نماز قضا های قبلی خوانده شده باشن؟
یک عدد کلاه شرعی نیازمندم بخوام دوباره بخونم میشه 3 بار (همش هم بدلیل ندونستن مسئله بوده)

md66;293589 نوشت:
سلام من حدود یک ماه نماز قضا داشتم (موضوع برای حدودا 7 8 سال پیشه که بدلیل عدم وضوی جبیره و انجام تیمم حاصل شد. هیچی وقتی فهمیدم قضاش رو بجا آوردم ولی چند وقت پیش اتفاقی فهمیدم نظر آیت الله بهجت اینه که ترتیب باید رعایت بشه حالا من فکر میکنم میبینم اون زمان این حکم رو نمیدونستم که یقینا بعضی نمازها شاید بدون ترتیب خوانده شده منظور ترتیب یک روز کامل است و ترتیب ظهر به عصر رعایت شده قطعا. زنگ زدم دفتر طرف گفت چون جاهل بودی نمیخواد ولی دوباره بخونی بهتره ... جواب درستی نداد تبیان گفت میتونی به نظر مرجع زنده رجوع کنی توی سایت آیت الله وحید این لینک http://www.vahid-khorasani.ir/web/in...id=651&lang=fa که راجع به تقلید و باقی ماندن بر میت هست یه چیزایی گفته که نمیدونم عمل به احتیاط کنین و ... میشه بگین میشه از ایشون در این مورد تقلید کنم...؟ اگر نه اینکه میگن دوباره بخون یعنی کدومارو دوباره بخونم؟ مثلا اگه روز اول نماز مغرب و عشا رو نخونده باشم و ظهر و عصر روز بعدی رو خونده باشم کل 30 روز میره رو هوا یا فقط اونایی که 17 رکعت پشت سر هم نبوده؟ بدبختی گویا فتوا هم دادن(اکثر مراجع گفتن مشکلی نداره ها عجب گیری کردیما) اصلا این حکم یعنی چی؟ یعنی من مثلا 1 ماه پیش نماز قضا داشته باشم حق ندارم بخونم تا نماز قضا های قبلی خوانده شده باشن؟ یک عدد کلاه شرعی نیازمندم بخوام دوباره بخونم میشه 3 بار (همش هم بدلیل ندونستن مسئله بوده)

با سلام و عرض ادب

اولا باید حتما مرجع تقلید زنده داشته باشید و اگر مرجع زنده خود را آیه الله وحید انتخاب کنید به نظر ایشان،درصورتی که شما آیه الله بهجت را اعلم از آیه الله وحید بدانید در تمام مسائل باید باقی به آیه الله بهجت بمانید از جمله مساله مذکور.(1)

ثانیا برای دریافت پاسخ سوال خود به دو استفتا از آیه الله بهجت توجه نمایید:

اگر مطابق مسأله ى 1119 عمل نكرده باشيم، يعنى در نمازهاى قضا مراعات ترتيب را نكرده باشيم، اكنون كه مطّلع شده ايم بايد به ترتيب مى خوانديم، وظيفه ما چيست؟
ج. در نمازهايى كه در هنگام ادا بر يكديگر مترتّب هستند ـ مثل ظهر و عصر و مغرب و عشا ـ اگر بدون ترتيب خوانده، بايد دوباره بخواند و در نمازهايى كه فقط ترتُّب خارجى دارند نه شرطى، هر مقدار از آن كه با نمازهاى بعدى ترتيبش حفظ مى شود، اعاده ندارد، و آن چه كه محفوظ نمى شود، آن ها را دوباره بخواند.

كسى نمازهاى قضايش را به ترتيب خوانده و بعد متوجه شده كه مثلاً يك نماز صبح را فراموش كرده. آيا بايد فقط همان نماز را قضا كند يا پس از آن نماز، همه ى نمازها را نيز قضا نمايد؟
ج. همان نماز را كه قضا كند كافى است؛ گرچه احتياط مستحب در اين است كه نمازهاى پس از آن صبح را تا صبح بعدى دوباره قضا كند تا ترتيب حفظ شده باشد.(2)

بنابراین درفرض سوال،با توجه به اینکه ترتیب بین ظهر و عصر یا مغرب و عشا را رعایت کرده اید نیاز به اعاده ندارد.

پی نوشت:
1.آیه الله وحید،توضیح المسائل،م12
2.آیه الله بهجت،استفتائات،س885و887

نور;294674 نوشت:
با سلام و عرض ادب

اولا باید حتما مرجع تقلید زنده داشته باشید و اگر مرجع زنده خود را آیه الله وحید انتخاب کنید به نظر ایشان،درصورتی که شما آیه الله بهجت را اعلم از آیه الله وحید بدانید در تمام مسائل باید باقی به آیه الله بهجت بمانید از جمله مساله مذکور.(1)

ثانیا برای دریافت پاسخ سوال خود به دو استفتا از آیه الله بهجت توجه نمایید:

اگر مطابق مسأله ى 1119 عمل نكرده باشيم، يعنى در نمازهاى قضا مراعات ترتيب را نكرده باشيم، اكنون كه مطّلع شده ايم بايد به ترتيب مى خوانديم، وظيفه ما چيست؟
ج. در نمازهايى كه در هنگام ادا بر يكديگر مترتّب هستند ـ مثل ظهر و عصر و مغرب و عشا ـ اگر بدون ترتيب خوانده، بايد دوباره بخواند و در نمازهايى كه فقط ترتُّب خارجى دارند نه شرطى، هر مقدار از آن كه با نمازهاى بعدى ترتيبش حفظ مى شود، اعاده ندارد، و آن چه كه محفوظ نمى شود، آن ها را دوباره بخواند.

كسى نمازهاى قضايش را به ترتيب خوانده و بعد متوجه شده كه مثلاً يك نماز صبح را فراموش كرده. آيا بايد فقط همان نماز را قضا كند يا پس از آن نماز، همه ى نمازها را نيز قضا نمايد؟
ج. همان نماز را كه قضا كند كافى است؛ گرچه احتياط مستحب در اين است كه نمازهاى پس از آن صبح را تا صبح بعدى دوباره قضا كند تا ترتيب حفظ شده باشد.(2)

بنابراین درفرض سوال،با توجه به اینکه ترتیب بین ظهر و عصر یا مغرب و عشا را رعایت کرده اید نیاز به اعاده ندارد.

پی نوشت:
1.آیه الله وحید،توضیح المسائل،م12
2.آیه الله بهجت،استفتائات،س885و887

سلام
ممنون از پاسختان ولی میشه این رو توضیح بدین؟

نقل قول:

در نمازهايى كه فقط ترتُّب خارجى دارند نه شرطى، هر مقدار از آن كه با نمازهاى بعدى ترتيبش حفظ مى شود، اعاده ندارد، و آن چه كه محفوظ نمى شود، آن ها را دوباره بخواند.
شما نتیجه گیری آخر رو بر اساس کدوم حکم کردین؟
من مثلا شاید (یادم نیست درست) نماز ظهر 2 روز رو خونده باشم بعد عصرهارو...یا مثلا نماز ظهر و عصر یه روز رو خونده باشم بعد مغرب و عشا جا افتاده فتم نماز ظهر و عصر روز بعد.بعد مغرب و عشا رو خونده باشم

نقل قول:
هر مقدار از آن كه با نمازهاى بعدى ترتيبش حفظ مى شود

منظور از نماز بعدی ظهر و عصره یا مغرب و عشا. یا مثلا ظهر و عصر و مغرب و عشا یک روز کامله؟
مثلا تمام نماز صبح هارو یک دفعه آدم بخونه چجوری میشه؟
چرا دفتر همچین مسائلیو نمیگه؟

من دو سوال از کارشناس گرامی بحث دارم:

1 آیا غیر از نوافل پیامبر اکرم(ص) نماز مستحبی ای نمیخواندند؟ مثلا پس از صلاه مغرب و عشا؟

2 من نماز قضا دارم اما نمیدانم چقدر. زمانیکه وقت پیدا می کنم شروع بنماز خواندن می کنم و نیتم اینست که اگر نماز قضا دارم به آن برگردد و الا نماز مستحبی است. آیا این نیت صحیح است؟

3 آیا قضای نماز صبح و مغرب عشا هم باید بلند خوانده شود؟

مرجع: رهبری(حفظه الله تعالی)

md66;294864 نوشت:
سلام ممنون از پاسختان ولی میشه این رو توضیح بدین؟ نقل در نمازهايى كه فقط ترتُّب خارجى دارند نه شرطى، هر مقدار از آن كه با نمازهاى بعدى ترتيبش حفظ مى شود، اعاده ندارد، و آن چه كه محفوظ نمى شود، آن ها را دوباره بخواند. شما نتیجه گیری آخر رو بر اساس کدوم حکم کردین؟ من مثلا شاید (یادم نیست درست) نماز ظهر 2 روز رو خونده باشم بعد عصرهارو...یا مثلا نماز ظهر و عصر یه روز رو خونده باشم بعد مغرب و عشا جا افتاده فتم نماز ظهر و عصر روز بعد.بعد مغرب و عشا رو خونده باشم نقل هر مقدار از آن كه با نمازهاى بعدى ترتيبش حفظ مى شود منظور از نماز بعدی ظهر و عصره یا مغرب و عشا. یا مثلا ظهر و عصر و مغرب و عشا یک روز کامله؟ مثلا تمام نماز صبح هارو یک دفعه آدم بخونه چجوری میشه؟ چرا دفتر همچین مسائلیو نمیگه؟

با سلام و عرض ادب

منظور از ترتب خارجی این است که نماز صبح مقدم بر نماز ظهرین ویا نماز ظهرین مقدم بر عشائین است و منظور از ترتب شرطی بین نماز مغرب و عشا و همچنین ظهر و عصر است که باید ظهر مقدم بر عصر و مغرب مقدم بر عشا باشد و اگر ترتب شرطی در فرض سوال رعایت شده است نیاز به اعاده نماز نیست.

موفق و موید باشید.

[="Tahoma"][="Black"]

سلام وخسته نباشید به اساتید محترم..:Gol:

سوالم اینه که اگر کسی تعداد زیادی؛ یعنی سالهای زیادی نماز قضا داشته باشه؛ برای به جا آوردن این نمازها، ترتیب مهمه؟؟

یعنی لازمه که 17رکعت نماز بصورت پی در پی باشه؟؟ یا این امکان وجود داره که مثلا چند رکعت نماز صبح رو پی در پی به جا آورد و ... ؟؟؟

امیدوارم منظورم رو تونسته باشم برسونم...

مرجع : حضرت آقا* (آیت لله خامنه ای*)

[/]

عاشورایی;294890 نوشت:
من دو سوال از کارشناس گرامی بحث دارم: 1 آیا غیر از نوافل پیامبر اکرم(ص) نماز مستحبی ای نمیخواندند؟ مثلا پس از صلاه مغرب و عشا؟ 2 من نماز قضا دارم اما نمیدانم چقدر. زمانیکه وقت پیدا می کنم شروع بنماز خواندن می کنم و نیتم اینست که اگر نماز قضا دارم به آن برگردد و الا نماز مستحبی است. آیا این نیت صحیح است؟ 3 آیا قضای نماز صبح و مغرب عشا هم باید بلند خوانده شود؟ مرجع: رهبری(حفظه الله تعالی)

با سلام و عرض ادب

1.غیر از نوافل هم در سیره معصومین(علیهم السلام)وارد شده است که نمازهای مستحبی می خواندند محمد بن حسن از امام صادق (علیه السلام) نقل کرده‌اند. که امام فرمودند: «حضرت علی(علیه السلام) در آخر عمرش در هر روز و شب هزار رکعت نماز می‌خواندند»(1)

2.باید نیت را مشخص یا به صورت مافی الذمه بخوانید.(2)

3.درمورد آقایان واجب است قضای نمازهای صبح و مغرب و عشا را بلند بخوانند.(2)

پی نوشت:
1.وسائل الشیعه،ج4،ص97
2.امام خمینی،توضیح المسائل،م944(مطابق با نظر مقام معظم رهبری)
3.همان،992

maneli;298558 نوشت:
سلام وخسته نباشید به اساتید محترم.. سوالم اینه که اگر کسی تعداد زیادی؛ یعنی سالهای زیادی نماز قضا داشته باشه؛ برای به جا آوردن این نمازها، ترتیب مهمه؟؟ یعنی لازمه که 17رکعت نماز بصورت پی در پی باشه؟؟ یا این امکان وجود داره که مثلا چند رکعت نماز صبح رو پی در پی به جا آورد و ... ؟؟؟ امیدوارم منظورم رو تونسته باشم برسونم... مرجع : حضرت آقا* (آیت لله خامنه ای*)

با سلام و عرض ادب

قضاى نمازها به ترتيب مذکور(مثلا 20 نماز صبح را بدنبال هم بخواند) اشکال ندارد.بطور کلی،به نظر مقام معظم رهبری،در نماز قضا مراعات ترتيب ـ غير از ظهر و عصر و مغرب و عشاء از يک روز ـ واجب نيست.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س533

[="Tahoma"][="Black"]

سلام مجدد و تشکر از شما..:Gol:
نور;298723 نوشت:
بطور کلی،به نظر مقام معظم رهبری،در نماز قضا مراعات ترتيب ـ غير از ظهر و عصر و مغرب و عشاء از يک روز ـ واجب نيست.

یعنی این میشه که مثلا قضای نماز صبح 20روز رو یکجا خوند بدون اینکه نماز ظهر یا عصر همون روز رو بخونیم،
اما اگر خواستیم قضای نماز ظهر از یک روز رو بخونیم باید حتما به دنبالش قضای عصر همون روز رو هم به جا بیاریم...
درست برداشت کردم؟؟

[/]

maneli;298802 نوشت:

یعنی این میشه که مثلا قضای نماز صبح 20روز رو یکجا خوند بدون اینکه نماز ظهر یا عصر همون روز رو بخونیم،
اما اگر خواستیم قضای نماز ظهر از یک روز رو بخونیم باید حتما به دنبالش قضای عصر همون روز رو هم به جا بیاریم...
درست برداشت کردم؟؟

سلام علیکم

منظور این است که نماز ظهر باید پیش از نماز عصرِ همان روز، اقامه شود.اما لازم نیست در یک روز و پشت سر هم اقامه شود.

حتی می توانید تمام نماز های ظهر قضا را به جا آورده و پس از اتمام ، نماز های قضای عصر را شروع کنید.
* مطابق نظر مقام معظم رهبری
-------------------------
**البته طبق نظر برخی مراجع: اگر ترتیب را می داند باید به ترتیب بخواند.

maneli;298802 نوشت:
یعنی این میشه که مثلا قضای نماز صبح 20روز رو یکجا خوند بدون اینکه نماز ظهر یا عصر همون روز رو بخونیم، اما اگر خواستیم قضای نماز ظهر از یک روز رو بخونیم باید حتما به دنبالش قضای عصر همون روز رو هم به جا بیاریم... درست برداشت کردم؟؟

با عرض سلام و احترام مجدد و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال منظور این است که باید نماز عصر قبل از نماز ظهر خوانده نشود و اقدام به خواندن نماز قضای ظهر و عصر با تأخیر حتی چند روزه بین آنها به شرطی که ابتدا ظهر و بعد عصر باشد ، مانعی ندارد.

همیشه موفق و پیروز باشید

سلام من از9سالگي نماز قضادارم وفقط گاهي ميخواندم الان 26سال دارم ونميدانم چه مقدارنمازم قضا شده ميتوانم از هر سال 11ماه رانخوانده در نظربگيرم؟

yasna10;303153 نوشت:
سلام من از9سالگي نماز قضادارم وفقط گاهي ميخواندم الان 26سال دارم ونميدانم چه مقدارنمازم قضا شده ميتوانم از هر سال 11ماه رانخوانده در نظربگيرم؟

و علیکم السلام

مقدار نماز های قضایتان را حساب کنید (تخمین بزنید)

حداقل ِ آن مقداری که تخمین می زنید ، واجب است و حداکثر ِ آن مقداری که بدست آمد، مستحب است که بجای آورید.

[="Tahoma"][="Black"]

yasna10;303153 نوشت:

با عرض سلام واحترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا پاسخ دقیق تری تقدیمتان گردد.

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

سلام علیکم سوالی دارم:
حقیر نماز صبح قضا دارم اما نمیدانم چن تا بنابرین هر موقع که شروع به خواندن نوافل و نمازمستحبی میکنم. قصد می کنم که: اگر نماز صبح قضا دارم آن باشد و الا نافله حساب شود.
آیا قصد من درست است؟
مرجعم: حضرت آیت الله العظمی صافی دامت برکاته

قضا کردن نماز ها ،یا تعدادش رو میدانیم یا نمیدانیم اونجایی که تعدادش رو میدانیم ترتیبش رو هم میدانیم که مثلا نماز صبح بعد نماز مثلا عصر بعد مغرب باید به همین ترتیب انجا شود اگر فقط تعدادش رو میدانیم به همان تعداد انجام میدهیم قصدش هم باید به همان قصد نمازی که قضا شده باشد مثل روزه یوم الشک نیست که اگر ماه رمضان شد از رمضان حساب شود اگر تعداد رو نمیدانیم به اندازه بخوانیم که بدانیم دیگه چیزی به گردنمون نیست.

[="Tahoma"][="Black"]

قدس شریف;317163 نوشت:
سلام علیکم سوالی دارم: حقیر نماز صبح قضا دارم اما نمیدانم چن تا بنابرین هر موقع که شروع به خواندن نوافل و نمازمستحبی میکنم. قصد می کنم که: اگر نماز صبح قضا دارم آن باشد و الا نافله حساب شود. آیا قصد من درست است؟ مرجعم: حضرت آیت الله العظمی صافی دامت برکاته

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤالتان

این طور نیت کردن کافی نیست لازم است نماز صبح هایی که یقین به قضا شدن آنها دارید با نیت قضای نماز صبح بخواند. (1)

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله صافی گلپایگانی در قم[/]

با عرض سلام
چون تکلیف برخواندن نماز قضا فرزند ندارید ولذا هر مقدار که خواستید برایش بخوانید
استفاءاز دفتر مرجع

موضوع قفل شده است