صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ادعای پیامبری موسی یا محمد یا ؟

علاقه
    etc
    نوشته
    14
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    13

ادعای پیامبری موسی یا محمد یا ؟

دلیل انکه بپذیریم که یک نفر پیامبر است چیست؟ موسی میگوید با خدا در کوه حرف زده ؛ محمد میگوید جبرئیل را دیده و محمد علی باب هم بهکذا .... چرا باید این ادعا ها را بپذیریم؟ دلیل عقلی؟؟
    ویرایش توسط amirepir : ۱۳۸۹/۰۸/۱۸ در ساعت ۰۴:۲۷

2. صلوات ها 3

3.  

علاقه
    موسیقی رپ - علوم دینی و فلسفی - زبان انگلیسی
    نوشته
    253
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1204

سلام به شما دوست عزیز و خوش آمدید به AskDin
    ببینید دلیل پذیرش پیامبری هر شخصی بدون شک از گفته ی وی بر نمی آید و باید مستنداتی ارائه دهد !
    به عنوان مثال شما حضرت موسی (ع) را که مثال زدید معجزاتی داشته (با اذن خداوند) .. !
    البته اگر تمام پیامبران قدیمی و پیش از میلاد را کنار بگذاریم و در تاریخ وقوع آن ها شک کنیم (که قرآن این شک را برطرف می کند) باید بگویم در زمان حضرت محمد (ص) هر کسی به قدر نوشتن قرآن سواد داشت به قدری معروف بود که اسمش در تمام تواریخ به عنوان یک دانشمند بزرگ می آمد در حالی که پیامبر اسلام حتی سواد خواندن و نوشتن هم نداشت !! این واقعیت نه تنها در قرآن که در تمام تاریخ ها ذکر شده است.
    خوب زمانی که پیامبر آیات الهی را برای مردم می خواند، مردم به پیامبری آن بزرگوار ایمان می آورند.
    خلاصه اینکه هر پیامبری را می توان از روی معجزه یا معجزات، مجموعه رفتارها و اعمال آن ها شناخت !

حسین
    بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود !
    اما افسوس که به جای افکارش ،
    زخم های تنش
    را نشانمان دادند !!!
    و بزرگترین درد او را بی آبی معرفی کردند !!!!!!

5. صلوات ها 6

نوشته
    1,508
    حضور
    23 روز 22 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6203

با عرض سلام و خوش آمد گویی به خاطر پیوستن حضرتعالی به جمع اسک دینی ها
    هما طور که شما هم فرمودید در طول تاریخ افراد زیادی ادعای نبوت کرده اند ما چگونه پیامبر را از غیر پیامبر تشخیص دهیم؟ در جواب به این سوال فرموده اند چند راه برای تشخیص پیامبر وجود دارد.
    1- از راه قرائن اطمینان بخش مانند راستی و درستی و عدم انحراف از مسیر حق و عدالت در طول زندگی البته این راه در مورد پیامبرانی است که سالها در میان مردم زندگی کرده اند و دارای منش شناخته شده ای هستند
    2- معرفی پیامبر پیشین چنانچه آثار و صفات پیامبر و مبعوث شدن پیامبر اکرم(ص) در زمان انبیاء پیشین مثل حضرت موسی و عیسی بشارت داده شده و در کتب مقدس به این امر اشاره شده
    * با این راه ثابت می شود که با توجه به خاتمیت پیامبر گرامی اسلام بعد از ثبوت نبوت ایشان هر کس بعد از ایشان ادعای نبوت کند کاذب است چون ادعای او در تضاد با ادعای پیامبر پیشین می باشد و این غیر ممکن است
    3- ارائه معجزه یعنی امر خارق العاده ای که با اراده خدای متعال از شخص مدعی نبوت ظاهر شده ونشانه صدق وی باشد

منبع: آموزش عقائد آیت الله مصباح صفحه 220

ویرایش توسط عمار : ۱۳۸۹/۰۸/۱۹ در ساعت ۰۲:۴۵
    ادعای پیامبری موسی یا محمد  یا ؟

الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
    فرزند وعیال وخانمان را چه کند.

7. صلوات ها 8

نوشته
    360
    حضور
    40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1454

نقل قول نوشته اصلی توسط amirepir نمایش پست ها
    دلیل انکه بپذیریم که یک نفر پیامبر است چیست؟ موسی میگوید با خدا در کوه حرف زده ؛ محمد میگوید جبرئیل را دیده و محمد علی باب هم بهکذا .... چرا باید این ادعا ها را بپذیریم؟ دلیل عقلی؟؟
    با سلام خدمت شما وعرض ارادت وخوش آمد گویی.
    از ظاهر کلام شما اینگونه برداشت می شود که در اصل ضرورت نبوت بحثی ندارید و آن را پذیرفته اید.
    خوب حال برای ما باید یقین حاصل شود که پیامبرانی در زمان های سابق بوده اند.
    راه های بدست آمدن یقین زیاد است ویکی از آنها اعتراف تاریخ وگذشتگان نسبت به یک قضیه ای است که در مورد پیامبران هم بسیاری از بزرگان که دارای علم وتقوی هستند واحتمال دروغ وکذب در آنها نیست فرموده اند که برای مااطمینان حاصل می شود.
    اگر ما گزارش تاریخ واحادیث را کنار بگذاریم آن موقعه به مشکلات زیادی برخورد می کنیم که نسبت به همه چیز شک می کنیم واعتقاداتمان هم مختل می شود.لذا این حرف با لطف خدا سازگاری ندارد.وعقلای عالم هم این حرف را به هیچ نحو نمی پذیرند.

غربت کده ای که بوی دریا دارد ----- صدخاطره ازغربت زهرا دارد
    برگرد وعلی چشم به راه هست هنوز-- اسراردلش دردل چاه است هنوز
    آن چاه پرازستاره راپیدا کن ---------- آن سینه پاره پاره راپیداکن
    برگرد که بر بهاران می خندند -------- یک عده به انتظارمان می خندند
    اللهم عجل لولیک الفرج

9. صلوات ها 6

نوشته
    590
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2890

بسم الله الرحمن لارحیم
    عقل حکم میکند که خداوند باید حکیم باشد . حکمت الهی نیز اقتضا دارد انسان بیش از معلوماتی که از راه حواس و عقل به دست می آورد ،آگاهی های دیگری در اختیارش گذارد و این اگاهی ها ناچار از راهی غیر از راه های عادی است یعنی از راه وحی و نبوت .و پر واضح است همه افراد بشر استعداد تلقی وحی را ندارند ناچار باید به بعضی افراد بشر وحی بشود و دیگران به واسطه ،استفاده کنند .

حال از کجا بدانیم چه کسی به او وحی شده است؟

باید یک نشانه از سوی خداوند داشته باشدکه نشان دهنده ارتباطش با خدا باشد، ان وقت طبق قاعده حکم المثال فیما یجوز و فیما لایجوز واحد؛ مثلا بگوییم همین طور که چنین رابطه ای با خدا دارد ،رابطه دیگری هم مثل آن میتواند داشته باشد. یعنی باید پیامبر معجزه داشته باشد تا مردم بفهمند که میتواند کاری کند که دیگران از انجامش عاجزند و این چیزی است که خدا به او عطا فرموده . آنگاه بفهمند که این شخص با خدا ارتباط دارد در نتیجه کلامش را بپذیرند.

ر.ک. معارف قران ، محمد تقی نصباح یزدی ،ج4

ویرایش توسط زمزم : ۱۳۸۹/۰۸/۱۹ در ساعت ۱۶:۴۹
    این بقیةالله التّی لا تخلوا من العترة الهادیة!!

11. صلوات ها 6

علاقه
    etc
    نوشته
    14
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    13

ضمن تشکر از دوستان محترم
    همکنون اگر سری به ماهواره فی المثل شبکه جدید "من و تو" بزنید, شعبده بازیست که براحتی بر روی هوا شناور میشود در حالی که تمام مشاعرش نیز کار میکند و بسیار کارهای محیرالعقول دیگر که اگر چنین فردی در محیط بدوی بسر ببرد , براحتی میتواند افراد را پیرو خودش قرار دهد چرا که ملاک را معجزه دانسته اید .... نظیر بحثی که موسی با فرعون و ساحران داشت . تصور کنید که فردی نظیر مرتاض ها که شنیده اید کارهای شگفت انگیز انجام میدهند , بخواهند ادعای پیامبری کنند ... در حال حاضر و در تهران یا کرج بسیار ادمهایی پیدا میشوند که ادعای ارتباط با امام زمان دارند و پیروانی نیز پیدا میکنند , پس داشتن پیروان بسیار چه در دین موسی و محمد و ... نمیتواند گویای درستی اینکه این که معجزه از طرف خداوند بوده , باشد به عبارت دیگر یعنی کار محیر العقول وجود دارد و بحثی در اصل ان نیست اما این را باز همان فرد – حال به هر دلیلی؛ خیرخواهی یا شر- میگوید که این کار من از طرف خداست و دلیل عقلی وجود ندارد که خدا ان را بیان کرده است .فرد میتواند نظیر این مرتاض ها به اموری مسلط شود که خارج از توان افراددیگر است لذا صرف وجود عمل خارقالعاده نمیتواند ثابت کننده ادعای فردیعنی امدن از طرف خدا باشد .

13. صلوات

علاقه
    etc
    نوشته
    14
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    13

- در پاسخ به ehsan24 و عمار عزیز که گفته اند پیامبر سواد خواندن و نوشتن نداشت و این را با اوردن قران معجزه دانسته اند , همکنون در سیکه ماهواره ایی اهل و بیت , روحانی مجری اقای الهیاری از روی ایات اثبات میکند که پیامبر سواد خواندن و نوشتن داشته است .... بهرحال صرفنظر از داشتن سواد یا عیر سواد , موضوع این است که فردی بالاتر از سطح سواد اعراب ان وقت , نوشته هایی اورده ( ایات مکی) که بسیار شیرینند از این رو به محمد شاعر بودن را نسبت داده اند که همکنون در هر نثطه ای از جهان افرادی هستند که بدون داشتن سواد استعداد شعر گفتن دارند پس مجموعه ایی نطیر قران باز نمیتواند ثابت کند که خدا ان را فرستاده چرا که فردی نطیر محمد خیرخواه و مهربان یا ... وجود دارد که میگوید این از طرف خداست و نه خود خدا ... بدیهی است اسن فرد میتواند بگوید وی اولین است یا اخرین و ...
    ویرایش توسط amirepir : ۱۳۸۹/۰۸/۲۰ در ساعت ۰۳:۵۴

15. صلوات

علاقه
    etc
    نوشته
    14
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    13

در پاسخ به زمزم و فنای عزیز:
    که کقته شده عقل حکم میکند که خدا حکیم باشد ... یک مثال میزنم :
    رایطه یک گوسقند و انسان را در نظر بگیرید .... گوسفند انسان را بخاطر داشتن بینایی میبیند اما بدلیل نقصان عقلش مسائلی نظیر عشق در انسان که با چشم دیده نمیشود برایش غیر قابل درک است ... دقیقا مشابه همین رابطه , یعنی رابطه انسان با خدا , ما از روی ظواهر دنیا نظیر کهکشانها یا گیاهان یا ... خالق یا افریدگاری را میبینیم اما عقل ما نمیتواند ماهیت خدا را درک کند ... لذا به همین دلیل در طوول تاریخ , هر کس برداشت خود را از خدا نوشته است , مثلا گوسفند عصبانیت ما را از روی شلاق خوردنش دیده و نشسته پیش خودش گفته عجب قهاری است با نوازش کردمان را دیده گفته عجب مهربانیم اما واقعا از کجا میداند که بعد از پروار بندی اش ما میخواهیم او را سلاخی کنیم یا ...؟ هر چه بگوید فقط حدسیات اوست در چهارجوب حواس و عقلش ... حال ما نیز هر یک از ما درکی از خدا داریم و مثل یک عاشق که برای عشقش شعر میگوید میاییم و مثلا دعای جوشن کبیر مینویسیم ازاینرو الان هم , با برداشت دهنی که از خدا داریم میگوییم که مگر میشود ما تنها باشیم و پیامبر و رسولی نباشد؟ اما واقعا خود ان خدا چه میخواهد معلوم نیست و , بدلیل همان عقل ناقص ؛ این مجهول غیر قابل حل است پس دلیل عقلی این نخواهد بود که حدسیاتمان را دلیل وجوب نبوت بنامیم .

ویرایش توسط amirepir : ۱۳۸۹/۰۸/۲۰ در ساعت ۰۴:۱۹

17. صلوات

نوشته
    131
    حضور
    14 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    390

با سلام
    من هم خیلی مشتاقم جوابهای کارشناسهای محترم رو در این مورد بدونم.
    یک نقطه فرق بین رحیم و رجیم نیست
    از نقطه ای بترس که شیطانی ات کند

19. صلوات

علاقه
    etc
    نوشته
    14
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    13

گشتی در دنیای سوالات اینجا زدم و متاسفانه عموما هر جایی که کارشناسان یا دیگر دوستان همنظر کارشناسان , جواب اقنایی نداشتند سریع یا فرد را کافر و مخالف قران دانسته اند یا چواب ها را از همان قران داده اند که خود نه بلاحاظ محتوی بلکه به عنوان سند محل اشکال شخص سوال کننده است .. اگر اینجا برای همین گفتگوی تاسیس شده چرا اینگونه برخورد میشود؟بالاخره شبهه ایی که در ذهن وحود دارد و خودتان میگویید تقلید در اصول دین جایز نیست پس خواهشن ایه و حدیث در کفر فرد نیاورید.

جایی نوشته بود :

پس کسی که نبوت را انکار کند، در حقیقت قرآن را انکار کرده است، و حکم منکر قرآن (و کلاً منکر آیات الهی) هم که مشخص است.

کسی که به اسلام ایمان بیاورد، باید به قرآن ایمان بیاورد، و کسی که به قرآن ایمان بیاورد، باید به نبوت ایمان بیاورد... همانطور که اشاره شد بین لزوم اعتقاد به نبوت و اعتقاد به قرآن رابطه تنگاتنگی وجود دارد، و واجب بودن اقرار به نبوت مغایرتی با عقل ندارد....

اینگونه پاسخ دادن مرا یاد داستان طنز ی انداخت :

پاچه خواری هنک
    ام‌روز، خونه بودم که دیدم در می‌زنند. در را باز کردم و با یک زوج خوش‌تیپ و خوش‌لباس روبه‌رو شدم. اول، مرد شروع به صحبت کرد:
    «
    سلام! من جان هستم و این هم مری است
    مری: «سلام! می‌خواستیم از شما دعوت کنیم که با ما بیایید برای پاچه‌خاری هنک .من: «ببخشید! موضوع چیه؟ هنک کیه و چرا باید پاچه‌خاری‌اش رو بکنم؟ جان: «اگر پاچه‌خاری‌اش را بکنی، به تو یک میلیون دلار پاداش می‌ده. ولی اگر این کار را نکنی، پدرت را در می‌آره من: «یعنی چی؟ این یک مدل جدید باج‌گیری هست؟ جان: «ببین! هنک یک ثروتمند خیرخواه هست. او این شهر را ساخته و صاحب این شهر هست. حالا تصمیم گرفته به تو یک میلیون دلار بده، البته به شرطی که پاچه‌خاری‌اش را بکنی
    من: «اما این که خیلی بی‌معنی هست. چرا؟ مری: «تو اصلن کی هستی که درباره‌ی پاداش هنک سوآل کنی؟ مگه یک میلیون دلارت رو نمی‌خوای؟ به نظرت ارزش این که پاچه‌خاری‌اش را بکنی نداره؟ من: «خب، شاید! اگر منطقی باشه، ولی...اما جان: «پس بیا بریم من: «شما خودتون پاچه‌خاری هنک را می‌کنید؟ مری: «آره! همیشه
    من: «یک میلیون دلارتون را گرفته‌اید؟ جان: «خب نه! آخه تا وقتی که این شهر را ترک نکنی، پاداش‌ات را نمی‌گیری من: «پس چرا شهر رو ترک نمی‌کنید؟ مری: «تا وقتی که هنک نگفته حق نداری این شهر را ترک کنی. وگر نه پولی در کار نیست و پدرت را هم در می‌آره من: «کسی رو می‌شناسید که بعد از پاچه‌خاری هنک، شهر را ترک کرده باشه و یک میلیون دلار را گرفته باشه؟ جان: «مادر من سال‌ها پاچه‌خاری هنک را کرد تا این که پارسال از این شهر رفت و مطمئن هستم که یک میلیون دلارش را گرفت من: «در این یک سال با مادرت حرف زده‌ای؟ جان: «معلومه که نه! هنک اجازه نمی‌ده من: «پس اگر تا حالا با کسی که پول را گرفته باشه حرف نزدید، از کجا می‌دونید که هنک پول را می‌ده؟ مری: «خب، هنک یک مقدار از پول را پیش از ترک شهر می‌ده. مثلن ممکنه در کار ترفیع بگیری. یا ممکنه در بخت‌آزمایی برنده بشی و یا حتی یک اسکناس در کوچه پیدا کنی من: «خب این چیزها چه ربطی به هنک داره؟ جان: «آخه هنک روابط زیادی داره من: «ببخشید! ولی این به نظر من یک جور حقه‌بازی می‌رسه جان: «ولی حرف یک میلیون دلار هست. یعنی حتا نمی‌خواهی شانس‌ات را آزمایش کنی؟ و در ضمن یادت باشه؛ اگر پاچه‌خاری هنک را نکنی، پدرت را در می‌آره من: «کاش می‌شد هنک را می‌دیدم و با خودش حرف می‌زدم. شاید این‌جوری مشکل حل می‌شد مری: «کسی نمی‌تونه هنک را ببینه یا با اون حرف بزنه من: «پس چه‌طور پاچه‌خاری‌اش را می‌کنید؟ جان: «گاهی اوقات ادای پاچه‌خاری را درمی‌آریم و به پاچه‌ی او فکر می‌کنیم. گاهی هم پاچه‌ی کارل را می‌خارونیم و کارل اون را به هنک منتقل می‌کنه من: «کارل دیگه کیه؟ مری: «کارل دوستمونه. کارل کسی بود که حاضر شد هنک را به ما معرفی کنه. تنها کاری که کردیم این بود که چند باری کارل را به شام دعوت کردیم
    من: «و شما حرف‌های کارل را قبول کردید؟ این که کسی به نام هنک هست که باید پاچه‌خاری‌اش را کرد و او در عوض به شما پاداش می‌ده؟ جان: «خب نه! کارل نامه‌ای داره که هنک سال‌ها پیش براش فرستاد. این هم کپی نامه؛ خودت بخون در این لحظه جان یک نامه به من داد که روی سربرگ کارل بود. این نامه ده بند داشت پاچه‌ی هنک را بخارانید و او در عوض موقع ترک شهر به شما یک میلیون دلار می‌دهد 1. در مصرف الکل زیاده‌روی نکنید. 2. پدر کسی را که مثل شما فکر نمی‌کند دربیاورید. 3. درست بخورید. 4. این نامه را هنک دیکته کرده است. 5. ماه از پنیر سبز درست شده است. 6. هر چه هنک بگوید درست است. 7. بعد از توالت رفتن دست‌تان را بشویید. 8. الکل ننوشید. 9. سوسیس را لای نان بگذارید و بخورید، ولی از سس استفاده نکنید. 10. پاچه‌ی هنک را بخارانید؛ او در غیر این صورت پدرتان را در می‌آورد. من: «به نظر میاد نامه روی سربرگ کارل نوشته شده باشه مری: «آخه هنک کاغذ نداشت من: «من حدس می‌زنم که این دست‌خط خود کارل باشه جان: «خب معلومه! ولی هنک آن را دیکته کرده
    من: «ولی من فکر کردم کسی نمی‌تونه هنک را ببینه
    مری: «خب الان کسی نمی‌تونه. سال‌ها پیش هنک با چند نفری حرف زده من: «گفتید هنک یک آدم خیرخواه هست. پس چه‌طوری پدر مردم را به‌خاطر متفاوت بودن در می‌آره؟ مری: «این چیزی هست که هنک می‌خواد و حق همیشه با هنک هست من: «از کجا می‌دونی؟ مری: «به بند هفت نگاه کن! نوشته حق همیشه با هنک هست. همین برای من کافیه من: «شاید دوست شما، کارل، این چیزها را از خودش درآورده باشه جان: «امکان نداره. ببین، بند4 می‌گه هنک این نامه را دیکته کرده. تازه، بند 1 می‌گه در مصرف الکل زیاده‌روی نکنید و بند3 می‌گه درست غذا بخورید و بند 7 می‌گه بعد از توالت دست‌تان را بشویید. همه می‌دونن که این چیزها درست هستند. پس بقیه‌اش هم باید درست باشه
    من: «اما بند 8 می‌گه الکل ننوشید که با بند 1 نمی‌خونه. بند 5 هم می‌گه ماه از پنیر سبز درست شده که غلط هست جان: «تناقضی بین1 و 8 نیست. در واقع بند8 مکمل بند 1 هست. در ضمن، تو که خودت در ماه نبودی. پس نمی‌تونی بگی از پنیر سبز درست نشده
    من: «اما دانش‌مندها با اطمینان می‌گن که ماه از سنگ درست شده مری: «اما اون‌ها نمی‌دونند که این سنگ از زمین رفته یا از فضا. پس به همین سادگی ماه می‌تونه از پنیر سبز باشه
    من: «خب من متخصص نیستم. ولی فکر کنم این تئوری که ماه از زمین جدا شده، خیلی وقته که رد شده. در ضمن، این که ندونیم سنگ از کجا اومده به این معنی نیست که ماه از پنیر درست شده جان: «آها، دیدی؟ اعتراف کردی که دانش‌مندان هم اشتباه می‌کنن. ولی می‌دونیم که هنک هیچ‌وقت اشتباه نمی‌کنه
    من: «از کجا می‌دونیم؟ مری: «معلومه که می‌دونیم. بند 4این رو می‌گه من: «شما می‌گید که هنک همیشه راست می‌گه چون لیست این‌طور گفته و لیست درسته چون هنک اون را دیکته کرده. از طرف دیگه، می‌دونیم که هنک اون را دیکته کرده چون لیست این طور می‌گه. این یک استدلال دوری هست. مثل اینه که بگیم: هنک درست می‌گه چون خودش گفته که درست می‌گه جان: «آفرین! حالا داری متوجه می‌شی. دیدن کسی که یاد می‌گیره مثل هنک فکر کنه خیلی لذت داره...

21. صلوات

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری