آيا علي(ع) در يك شب از مدينه به مدائن آمد؟

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
آيا علي(ع) در يك شب از مدينه به مدائن آمد؟

[=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]با سلام

در برخي از كتابها مي‌خوانيم اميرمؤمنان(ع) هنگام وفات سلمان، در يك شب از مدينه با طيّ‌الارض به مدائن آمد و سلمان فارسي را در مدائن غسل داد و دفن كرد و تا صبح به مدينه برگشت، آيا با اين كه فاصلة مدينه تا مدائن بيش از صد فرسخ مي‌باشد اين امكان‌پذير است؟

پاسخ:مي‌دانيم حركت و سرعت سير اجسام متحرّك همه يكسان نيست؛ مثلاً، آن سرعتي كه اسب‌سوار دارد به مراتب كمتر از سرعت اتومبيل و ترن است؛ و سرعت ترن و اتومبيل نسبت به هواپيما قابل مقايسه نيست؛ و سرعت سير هواپيما نسبت به سرعت حركت زمين بر گِرد خورشيد (حركت انتقالي) كه در هر ثانيه‌اي 30 كيلومتر مي‌باشد ناچيز است؛ و بالاخره سرعت سير زمين نسبت به نور كه در هر ثانيه‌اي سيصدهزار كيلومتر راه طي مي‌كند و در يك ثانيه مي‌تواند هفت مرتبه بر گرد زمين بچرخد، چيزي نيست.
البتّه پيش از آن كه هواپيما و ترن و اتومبيل اختراع شود، مردم سرعت سيري كه در يك ساعت به دهها و صدها فرسخ برسد محال مي‌دانستند و معلوم است كه اين محال، محال عادّي بود نه عقلي؛ و ممكن است در آينده دستگاههايي اختراع شود كه داراي سرعت سيري مانند حركت زمين بر گِرد خورشيد يا حركت «الكترون» بر گرد هستة مركزي «اتم» يا زيادتر از آن باشد.
وقتي روشن شد كه اين سرعت محال عقلي نيست، در اين صورت خداوند متعال مسلّماً قدرت دارد يك فرد را كه مورد عنايت و توجّه مخصوص اوست، در يك شب از مدينه تا مدائن كه متجاوز از صد فرسخ است ببرد و برگرداند؛ بلكه ما بر حسب مدارك قاطع ديني به معراج جسماني پيغمبر اسلام(ص) معتقديم و از نظر اتّكاي به قدرت نامحدود خداوند متعال اين موضوع را كاملاً قبول داريم.
در قرآن مجيد -كتاب مقدّس آسماني- مطالبي هست كه همة‌ آنها روي همين اساس (قدرت خداوند) مورد قبول ماست؛ مثلاً، پيش از آن كه بلقيس ملكة‌سبا وارد محضر سليمان(ع) گردد، سليمان(ع) براي آن كه اعجازي را به او نشان دهد و دل وي را به طرف خدا جلب كند، به حضّار بارگاه خود فرمود: «اَ
يُّكُمْ يَأْتِينِي بِعَرْشِهَا ...؛
(سليمان) گفت: اي بزرگان! كدام‌يك از شما تخت او را براي من مي‌آورد پيش از آن كه به حال تسليم نزد من آيند؟ عفريتي از جن گفت: من آن را نزد تو مي‌آورم پيش از آن كه از مجلست برخيزي و من نسبت به اين امر توانا و امينم!
«(امّا) كسي كه دانشي از كتاب (آسماني) داشت گفت: پيش از آن كه چشم بر هم زني، آن را نزد تو خواهم آورد، و هنگامي كه (سليمان) آن (تخت) را نزد خود ثابت و پابرجا ديد گفت: اين از فضل پروردگار من است ...».
اصولاً در تحليل معجزات و كرامات، نبايد مقياسهاي مادّي و امكانات محدود بشر را در نظر گرفت؛ اعجاز امري خارق‌العاده است و از قدرت نامحدود پروردگار سرچشمه مي‌گيرد.:Sham:

[/][=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله سبحانی[/]