صفحه 1 از 11 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا حضرت آد م به دست حوا فریب خورد ؟-1

 1. #1

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  124
  حضور
  11 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  308

  آیا حضرت آد م به دست حوا فریب خورد ؟-1
  آیا حضرت آد م به دست حوا فریب خورد ؟


  قسمت اول  تحقیق : محمد صالحی – 11 / 8 / 89  در تمام مذاهب و اديان الهى آمده است كه حضرت آدم و حوا پس از آن که توسط شیطان فریب خوردند از بهشت رانده شده و به دنیای زمینی تبعید شدند . اما آیا تصور و توهم فریب خوردن حوا توسط شیطان و سپس فریب دادن حضرت آدم بوسیله حوا از کجا ناشی شده است ؟

  در اینجا به اختصار نگاه ادیان " اسلام – مسیحی و یهودی " برای پاسخ به سوال فوق مورد بررسی قرار می گیرد :

  1- قرآن

  از نظر قرآن كريم ، آدم و حوّا از کرامت و جایگاه یکسانی نزد خداوند برخوردار بوده بطوری که از هر دوى آنها به يك لحن سخن مى‏گويد و همانطور که در ادامه آورده شده است ، هر دو را به طور يكسان در سرپيچى از حكم خداوند مقصّر می داند .

  پس از خلقت همسر آدم ، خداوند به اين دو مي‌فرمايد كه در بهشت ساكن شوند واز ميوه هر درختى كه بخواهند ميل نمايند .

  آنجا که می فرماید :

  " و‌قلنا يا آدم اسكن أنت و‌ زوجك الجنّه فکلا منحيث شئتما " 1

  " و گفتيم: « اى آدم! تو با همسرت در بهشت سکونت کن ؛ و از ( نعمتهاى ) آن ، از هر جا مى‏خواهيد ، گوارا بخوريد . "

  ولى به يكى از درختان اشاره مي‌كند و امر می نماید كه بهآن درخت نزديك نشوند ، كه نزديكى به آن درخت موجب ظالم شدن آنان مي‌گردد .

  آنجا که حضرتش مي‌فرمايد :

  " و‌ لا تقربا هذه الشجره فتكونا من الظالمين ." 2

  " (اما) نزديک اين درخت نشويد ؛ که از ستمگران خواهيد شد. "

  و نيز به آنانهشدار داده بود كه شيطان دشمن آنان مي‌باشد و مواظب باشند كه آنان را از بهشت خارجنكند كه به رنج و زحمت خواهند افتاد :

  آنجا که می فرمایند :

  " فقلنا يا آدم إنّ هذا عدوّ لك و‌لزوجك فلايخرجنّكما من الجنّه فتشقى . " 3

  " پس به آدم گفتیم : این ( شیطان ) دشمن تو و همسر توست ، مباد که با وسوسه هایش شما را از بهشت بیرون کند و باعث مشقت شما گردد . "

  اما در نهایت این شیطان بود که پیروز میدان وسوسه آدم و حوا بود ؛

  آنجا که خداوند می فرمایند :

  " فوسوس لهما الشيطان " 4

  " سپس شيطان ( هر دو ) آنها را وسوسه كرد . 5

  و با این وسوسه هر دو را گمراه كرد .

  آنجا که می فرماید :

  " فَاَزَلَّهما الشيطان " 6

  " پس شيطان موجب لغزش آنها از بهشت شد. "

  پس از آن بود که هر دو مورد توبيخ خداوند قرار گرفتند .

  آنجا که می فرماید :

  "و ناداهما ربّهما الم أنهكما عن تلكما الشجرة و اقل لكما انّ الشيطان عدو مبين "7
  " و پروردگارشان آن دو را ندا داد كه : آيا شما را از آن درخت نهى نكردم و نگفتم كه شيطان براى شما دشمن آشكارى است ؟! "

  و تبعا مجازات هر دوى آنها با بيرون رانده شدن از بهشت مساوى بود .

  آنجا که می فرماید :

  " فَاَخْرَجَهُما ممّا كانا فيه " 8

  " و آن دو را از آنچه در آن بودند ( بهشت ) ، بيرون كرد .

  البته آن دو بدرگاه حضرت ربوبی استغاثه کرده و توبه کردند .

  آنجا که می فرماید :

  " قالا ربّنا ظلمنا انفسنا و ان لم تغفر لنا و ترحمنا لنكوننّ من الخاسرين " 9
  " گفتند: پروردگارا ! ما به خويشتن ستم كرديم ! و اگر ما را نبخشى و بر ما رحم نكنى ، از زيانكاران خواهيم بود !

  و خداوند نیز توبه آنها را پذیرفت .

  آنجا که می فرماید :

  " فتاب عليه انّه هو التّواب الّرحيم " 10

  " و خداوند توبه او را پذيرفت چرا كه خداوند توبه‏پذير و مهربان است. "

  پس نتيجه اين مى‏شود كه از نظر قرآن شیطان هر دو ( آدم و حوا ) را مورد وسوسه و فریب قرار داده و هر دو در امر تخلف از امر الهی مقصرند ؛ و تبعا هیچکدام از آن دو بر دیگری سبقتی در این امر نداشته و باعث فریب دیگری نبوده است .


  ادامه دارد

  ویرایش توسط m_salehy : ۱۳۸۹/۰۸/۱۵ در ساعت ۱۴:۳۶

 2. صلوات ها 6


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  360
  حضور
  40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1457  با سلام
  بعضی داستان فریب انسان را اینگونه گفته اند که:
  در كتاب «آيا مي‌دانيد» تأليف رضا جاهد، صفحة 23، چنين آمده است‌: «چون مار، شيطان را در مقابل حضرت آدم و حوا آورد شيطان از دهان مار صدا زد» و از كتاب تفسير امام حسن عسگري‌(ع) نيز چنين برداشت مي‌شود كه‌: «شيطان اول از دهان مار حوّا را فريب داد و حوّا حضرت آدم را» و در جاي ديگر از همين كتاب يكي از وصيتهاي حضرت آدم را چنين نقل مي‌كند كه‌: «به رأي زنان عمل نكنيد كه من به ميل زن عمل كردم از درخت خوردم و پشيمان شدم‌»
  امّا خداوند در قرآن كريم آنجا كه از وسوسه‌هاي شيطاني صحبت مي‌كند ضميرها را به شكل تثنيه آورده و مي‌فرمايد: «شيطان آن دو را وسوسه كرد»....
  حال با توجه به مطالب فوق بفرماييد: آيا حوّا در فريب دادن حضرت آدم‌(ع) نقش داشته است‌؟

  در جواب عرض می کنیم که:
  در روايات صحيح و معتبر دربارة چگونگي آمدن شيطان و وسيله‌اي كه آنها را فريب داد مطلبي وارد نشده است‌. و اخباري كه «مار» و «طاووس‌» را به عنوان كمك كار شيطان معرفي كرده‌اند معتبر نبوده و علامه طباطبايي ( در تفسير الميزان از ذكر آنها صرفنظر كرده است و مي‌فرمايد: به نظر مي‌رسد كه اين اخبار، از اخبار مجعوله باشند و گويا اين مطلب عيناً برگرفته از تورات است كه خلاصة آن به شرح زير مي‌باشد: در فصل دوم از سفر اول (يعني سفر تكوين و خلقت‌) مي‌گويد: «خداوند آدم را از خاك زمين صورت داد و نسيم حيات را بر دماغش دميد و بعد او را در باغ عدن گذاشت و خداوند در اين زمين درخت خوش‌نما و به خوردن نيكو و هم درخت حيات در وسط باغ و درخت دانستن نيك و بد در وسط باغ قرار داد... و خداوند آدم را امر كرد كه از تمامي درختان باغ مختاري كه بخوري‌، امّا از درخت دانستن نيك و بد مخور... و خداوند خدا گفت‌: بودن آدم تنها خوب نيست به جهت او ياري را بسازم كه با او باشد و... خداوند از پهلوي آدم يكي از استخوانهاي او را برداشت و زني ساخت‌...»
  سپس در فصل سوّم مي‌گويد: «و مار از جانوران صحرا حيله‌سازتر بود كه خدا آفريده بود كه زن را فريفت و گفت‌: خوردن از اين درخت نيك و بد شما را نمي‌ميراند بلكه چشمانتان گشوده مي‌شود و چون اين سخن در نظر زن نيكو بود از درخت ميوه‌اي گرفت و خورد و به شوهرش نيز داد كه بخورد...»(42). با مطالعه سرگذشت آدم و حوا در قرآن و تورات و مقايسة بين رواياتي كه در اين زمينه از شيعه و سني نقل شده است‌، روشن مي‌شود كه روايات مربوط به مار جعلي است و از تورات گرفته شده است‌.(43) امّا آنچه از آيات قرآن در مورد فريب دادن حضرت آدم فهميده مي‌شود اين است كه حضرت آدم‌(ع) و حوا(س) شيطان را مشاهده مي‌كردند و شيطان براي آنها مرئي بود مانند آيه «فقُلْنا يا آدم‌ُ اِن‌َّ هَذَا عَدُوُّ لَك‌َ لِزَوْجِك‌; اي آدم اين دشمن تو و همسرت است‌»(44)
  و همچنين در قرآن آمده كه شيطان به حضرت آدم گفت‌: «يا آدَم‌ُ هَل‌ْ ادُلُّك‌َ علي شجرة الخُلْدِ; اي آدم آيا تو را به اين درخت (هميشه زنده ماندن‌) و جادواني هدايت بكنم‌»(45).
  آية فوق ظهور در اين دارد كه حضرت آدم‌(7) شيطان را مشاهده نموده است‌. چون جمله به صورت خطاب بوده و خطاب در جايي مي‌آيد كه گوينده مشخص و معلوم باشد. همچنين در سورة اعراف از شيطان نقل مي‌شود كه براي ايشان قسم خورد و قسم نيز در جايي است كه گوينده در ميان باشد «وقَاسَمَهُمَا اِنّي لَكُمَا لَمِن‌َ النّاصحين‌; (شيطان‌) براي آنها قسم خورد كه من خيرخواه شما هستم‌»(46).
  از آيات فوق درمي‌يابيم كه فريب دادن حضرت آدم‌(ع) مستقيم بوده و حضرت حوا(ع) نقشي در آن نداشته است‌.
  و از سويي ديگر آياتي داريم كه مي‌رساند شيطان هر دوي آنها را فريب داده است مانند آيات زير: «فَأزلَّهُمَا الشيطان‌ُ...(47); شيطان هر دوي آنها را به لغزش انداخت‌» «فَدلّيَهما بغرور(48); شيطان اينها را تدليه كرد» تدليه يعني آويزان كردن‌، زير پا را خالي كردن به نحوي كه انسان بلغزد.
  همانطور كه مي‌بينيد در اين آيات ضمير مثني آورده شده است كه نشان مي‌دهد شيطان هر دو آنها را فريب داد و در هر دو مستقيماً نفوذ كرد. نه اينكه از راه زن‌، مرد را فريب دهد.(49) براي كسب اطلاعات بيشتر مي‌توانيد به تفسير الميزان و تفسير نمونه‌، سوره‌هاي اعراف (آيات 19 تا 16)، طه‌(آيات 115 تا 116) و بقره (آية 36) مراجعه نماييد.
  پاورقي:
  -42 با مطالعة موارد مذكور مي‌توان دريافت كه در تورات فعلي كه صدها ميليون پيرو دارد، تنها در ذكر يك داستان چه نسبتهاي ناروا به خدا و پيامبرش داده شده و چه مطالب موهوم و بي‌اساسي وجود دارد.
  -43 تفسير الميزان‌، علامه طباطبايي‌، برگرفته از صفحات 184-188. -44 طه‌، آية 117.
  -45 طه‌، آية 120.
  -46 اعراف‌، آية 21.
  -47 بقره‌، آية 36.
  -48 اعراف‌، آية 22.
  -49 كتاب زن در آيينة جلال و جمال‌، آيت‌الله جوادي آملي‌، صفحة 108-109.  غربت کده ای که بوی دریا دارد ----- صدخاطره ازغربت زهرا دارد
  برگرد وعلی چشم به راه هست هنوز-- اسراردلش دردل چاه است هنوز
  آن چاه پرازستاره راپیدا کن ---------- آن سینه پاره پاره راپیداکن
  برگرد که بر بهاران می خندند -------- یک عده به انتظارمان می خندند
  اللهم عجل لولیک الفرج

 4. صلوات ها 6


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  124
  حضور
  11 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  308

  آیا حضرت آد م به دست حوا فریب خورد ؟-2
  آیا حضرت آد م به دست حوا فریب خورد ؟  قسمت دوم  2- تورات

  در تورات زن و مار نقش اصلى سرپيچى از فرمان خداوند را متحمل هستند و به تبع زن ، آدم نيز داخل اين بازى مي‌شود و داستان از باغ عدن و نهى خداوند آغاز مي‌شود .


  در كتاب مقدس آمده :


  " خداوند آدم را در باغ عدن گذاشت تا در آن کار کند و از آن نگهداری نماید ، و به او گفت : از همه میوه درختان باغ بخور ، بجز میوه درخت شناخت نیک و بد ، زیرا اگر از میوه آن بخوری ، مطمئن باش که خواهی مرد . " 11


  " پس از خلقت آدم و همسرش ، مار كه از همه حيوانات مكّارتر بود به زن گفت :


  آيا خداوند گفته است از هيچ درخت اين باغ نخوريد؟زن گفت :


  ما اجازه داریم از ميوه همه درختان اين باغ بخوریم ، اما خداوند گفته كه از ميوه درختى كه در ميان اين باغ است نخوريد و آن را لمس نكنيد ، مبادا بميريد ، مار گفت :


  حتما نخواهيد مرد زيرا خداوند مي‌داند روزى كه از آن بخوريد چشمان شما باز مي‌شود و مانند خداوند ميان نيك و بد را تشخيص خواهيد داد .


  زن ديد كه آن درخت براى خوراك ، نيكو و براى چشمها، هوس انگيز است و براى معرفت دار شدن ، پسنديده است . از ميوه آن گرفت و خورد و به شوهرش هم داد ، چشمان هر دو گشوده شد ، دانستند كه عريان‌اند . برگ‌هاى درخت انجير را به هم دوخته ، وسيله سترعورت براى خويشتن ساختند .


  " سپس مورد خطاب خداوند قرار مي‌گيرند كه چرا از آن درخت خوردند كه آدم جواب داد :


  اين زن كه يار من ساختى از آن ميوه به من داد ، من هم خوردم . آن‌گاه خداوند از آن ( زن ) پرسيد :


  اين چه كارى بود كه كردى ؟ زن گفت:


  مار مرا فريب داد ، آنگاه خداوند هر سه را مجازات مي‌نمايد . " 12


  3- انجیل

  در انجیل نیز همانند تورات نقش اصلی فریب حضرت آدم را به حوا داده است که پس از فریب خوردن توسط شیطان ( در جلد مار ) اقدام به فریب آدم می کند .


  " ( وقتی که خداوند آدم و حوا را آفرید ) به ایشان فرمود : بنگرید بدرستی که عطا می کنم شما را هر ثمری که بخورید از آن ، بجز سیب و گندم . پس فرمود : حذر کنید از از اینکه بخورید چیزی را از این ثمرها . زیرا شما ناپاک خواهید شد . در اینصورت نمی پسندم برای شما که در اینجا باقی باشید ؛ بلکه خواهم راند شما را و فرود می شود به شما بدبختی بزرگ . " 13


  " شیطان با شنیدن سخنان فوق ، از مار که نگهبان بهشت بود خواست تا اجازه دهد وارد آنجا شود . پس بجا آورد مار آن وقت آن کار را . شیطان را نهاد به پهلوی حوا ، زیرا جفتش آدم به خواب بود . پس شیطان دگرگون شد برای آن زن به صورت فرشته ای خوشرویی و گفت او را :


  چه جهت دارد که نمی خورید از این سیب و این گندم ؟ حوا جواب داد :


  خدای به ما فرموده ، بدرستیکه اگر ما از آن بخوریم ناپاک می شویم و از آن روی ما را از بهشت خواهد راند . پس شیطان جواب داد :


  او راست نگفته . پس واجب است بشناسی که ، خدای شریر و حسود است ....... لیکن هر گاه تو و شوهرت به پند من عمل کنید ، بدرستی که شما خواهید خورد از این ثمرها ، چنان که از غیر آنها می خورید . آنگاه فروتن نمانید برای دیگران . بلکه خیر و شر را خواهید شناخت مثل خدای ، و خواهید کرد آنچه را که می خواهید . ..


  پس گرفت حوا آن وقت و خورد از این ثمرها . چون جفتش بیدار شد او را خبر داد به هر آنچه شیطان گفته بود . پس برداشت از آنها آنچه را که پیش کرد زن او برای او و خورد . " 14


  " آن وقت هر دوشان دریافتند که ایشان برهنه اند . .... ناگاه جبروت خدای ظاهر شد و آدم را ندا در داد : ...


  ممکن نمی شود شما را پس از این در بهشت درنگ نمائید . آدم جواب داد :


  ای پروردگار ! همانا آن زنی که به من عطا فرمودی از من طلب کرد که بخورم ؛ پس خوردم از آن . آن وقت خدای زن را فرمود :


  چه جهت داشت که به جفت خود طعامی مانند این دادی ؟ حوا جواب داد :


  بدرستی که شیطان مرا فریب داد ؛ پس خوردم . .... پس خدای به آدم فرمود :


  باید زمین به عمل تو ملعون باشد ؛ زیرا تو گوش دادی به سخن زن خود و آن ثمر را خوردی . ... آنگاه با حوا تکلم نموده فرمود :


  توئی آنکه به شیطان گوش دادی . به جفت خود آن طعام را خوراندی ؛ پس درنگ خواهی کرد زیر تسلط مرد که با تو چون کنیز رفتار کند . " 15


  ادامه دارد


 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  124
  حضور
  11 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  308

  آیا حضرت آد م به دست حوا فریب خورد ؟-3
  آیا حضرت آد م به دست حوا فریب خورد ؟
  قسمت سوم

  3- نتیجه :

  قرآن كريم عارى از داستان‏هايى است كه در تورات و انجيل براى تحقير زنان جعل گرديده‏اند ، و در آن كوچك‏ترين اشاره نشده كه ارزش اوّلين زنى كه خداوند خلق فرمود كمتر از اوّلين مرد بوده و يا اين‏كه زن از نظر احساسات و تمایلات آنچنان ضعیف بوده که ضمن افتادن در دام شیطان ، باعث فریب آدم نیز شده است .


  همانطور که استاد مطهرى مي‌نويسد :


  " اسلام از نظر فلسفى و از نظر تفسير خلقت [نه تنها] نظر تحقيرآميزى نسبت به زن نداشته ، [بلكه] قرآن با كمال صراحت در آيات متعددى مي‌فرمايد : « كه زنان را از جنس مردان و از سرشتى نظير سرشت مردان آفريده‌ام » ".16


  بنابراین :

  1- اعتقاد تورات و انجیل بهآفرينش غيرمستقل زن ، و در كنار آن ، پذيرش اغواى آدم به وسيله حوا ، نگرش منفى نسبتبه شخصيت زن به وجود آورده است ، به طورى كه زنان در تورات و انجیل شخصيتى وابسته به مرددارند و در مرتبه پايين‌تر از او قرار مي‌گيرند . و تبعا از بسيارى از حقوق انسانى و مزاياىاجتماعى نيز محروم‌اند .

  2- قرآن كريم با اعتقاد به آفرينش مستقل زن و رد اغواى آدم به وسيله حوا ، همواره زن را انسانى مستقل دانسته و بر هر گونه تصور نادرستى ازشخصيت زن خط بطلان كشيده است . زن بنابر آيات قرآن كريم ، مي‌تواند از تمام مزاياىانسانى و اجتماعى همچون حق انتخاب آزادى عمل ، حق مالكيت و…برخوردارباشد .

  زیرنویسها :

  1- اعراف – آیه 19

  2- همان

  3- سوره طه – آیه 117

  4- سوره اعراف – آیه 20

  5- در رابطه با وسوسه شیطان و پیام او به حضرت آدم و درخت ممنوعه بحث مجزایی را می طلبد .

  6- سوره بقره – آیه 36

  7- سوره اعراف – آیه 22

  8- سوره بقره – آیه 36

  9- سوره اعراف – آیه 23

  10- سوره بقره – آیه 37

  11- تورات – سفر پیدایش – باب 2 – آیات 15 تا 17

  12- همان – باب 3 – آیات 1 تا 14

  13- انجیل برنابا – فصل 39 – آیات 36 تا 39

  14- همان – فصل 40 – آیات 1 تا 27

  15- همان – فصل 41 – آیات 1 تا 17

  16- مرتضى مطهري، نظام حقوق زن در اسلام/ ص 152

  منابع :

  1- قرآن کریم

  2- تورات ( عهد قدیم )

  3- انجیل برنابا

  4- مقاله : مقايسه جايگاه زن در قران و تورات http://www.tondar.ir/articles/258-1388-12-16-06-46-03.html

  5- مقاله : آیا زن از دنده چپ مرد آفریده شده است ؟ - محمد صالحی - http://mahsan.parsiblog.com

 8. صلوات ها 4


 9. #5

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  علاقه
  ائمه ی اطهار,شیعیان حقیقی,کتاب,ورزش مخصوصا از نوع رزمی
  نوشته
  514
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2897  با سلام خدمت دوستان عزیزم
  یک سوال داشتم!
  در قران خداوند میفرمایند که آدم و حوا هر دو وسوسه شدن و هر دو فریب خوردن:

  «فَوَسوَسَ لَهُما الشَّيطانُ»

  «وَ قاسَمَهُما اِنّي لَكُما مِنَّ النّاصِحينَ»

  «فَدَ لاّهُما بِغُرُورٍ»

  اما در برخی روایت ها هست که حضرت آدم به دست حوا فریب خورد...:

  أَوَّلُ مَنْ أَطَاعَ النِّسَاءَ آدَمُ فَأَنْزَلَهُ اللَّهُ مِنَ الْجَنَّةِ


  اول كس كه پيروى زن شد آدم بود و خدايش از بهشت بيرون كرد،

  این دو مطلب با هم تناقض ندارند؟؟؟؟؟؟؟

  مدعی گوید که با یک گل نمی گردد بهار
  من گلی دارم که عالم را گلستان میکند


 10. صلوات ها 5


 11. #6

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,900
  حضور
  21 روز 10 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8410  پس نتيجه اين مى‏شود كه از نظر قرآن شیطان هر دو ( آدم و حوا ) را مورد وسوسه و فریب قرار داده و هر دو در امر تخلف از امر الهی مقصرند ؛ و تبعا هیچکدام از آن دو بر دیگری سبقتی در این امر نداشته و باعث فریب دیگری نبوده است .


  با سلام قبلا مفصل در لینک در این موضوع بحث شده و گفته شد که از قرآن نمیتوان در شروع اغوای آدم یا حوا یا هردو چیزی استنباط کرد و باید به اخبار مراجعه کرد.


 12. صلوات ها 2


 13. #7

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  377
  حضور
  56 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2056  نقل قول نوشته اصلی توسط خیر البریه نمایش پست ها

  با سلام قبلا مفصل در لینک در این موضوع بحث شده و گفته شد که از قرآن نمیتوان در شروع اغوای آدم یا حوا یا هردو چیزی استنباط کرد و باید به اخبار مراجعه کرد.
  سلام علیکم ، وقتی قرآن صراحتا اعلام نکرده ، شما چه اصراری بر اینکار دارید که با برخی احادیث جعلی نتایج غلط بدست آورید. حتما لازم نبوده که اشاره نشده. چون بالاخره اول یا دوم هر دو از شیطان تبعیت کردن و از اوامر الهی سرپیچی کردند.
  أَلْهَاكُمُ التَّكَاثُرُ ﴿۱﴾

  امام علی (ع): و لاتكن عبد غيرك و قد جعلك الله‏حرا
  و بنده ديگران نباش كه خداوند تو را آزاد آفريده‏است.
  پ

 14. صلوات ها 3


 15. #8

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  علاقه
  ائمه ی اطهار,شیعیان حقیقی,کتاب,ورزش مخصوصا از نوع رزمی
  نوشته
  514
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2897  سلام مجدد

  نقل قول نوشته اصلی توسط خیر البریه نمایش پست ها
  با سلام قبلا مفصل در لینک در این موضوع بحث شده و گفته شد که از قرآن نمیتوان در شروع اغوای آدم یا حوا یا هردو چیزی استنباط کرد و باید به اخبار مراجعه کرد.
  با تشکر از قرار دادن این لینکه مفید

  اما خوده خداوند در قران میفرمایند که:


  «شيطان آن دو را وسوسه كرد.» (اعراف /20)

  «شيطان آن دو را به فريب راهنمايي كرد (فريب داد).» (اعراف /22)

  آن وقت شما میگویید باید به اخبار مراجعه کرد؟؟؟!!!
  در مواقعی که کاملا توضیح داده نشده حق با شماست
  اما در قران خداوند خودشان از ضمیر "هما" استفاده کرده اند!
  اگر اشتباه بود خداوند میفرمودند شیطان حوا (هی) را وسوسه کرد!  قرآن با نظر رايج آن عصر كه «زن عنصر گناه است و از وجود زن شر و وسوسه بر مي خيزد, مرد در ذات خود از گناه مُبَر‎ّاست و اين زن است كه مرد را به گناه مي كشاند و آدم نيز از طريق حوا فريب شيطان را خورد و...» سخت به مبارزه پرداخت و آن جا كه داستان فريب خوردن آدم از شيطان را مطرح مي كند نه حوا را به عنوان مسئول اصلي معرفي مي كند و نه او را از حساب خارج مي كند, بلكه ضميرها را به شكل تثنيه مي آورد و اين خطا را به هر دو نسبت مي دهد
  مدعی گوید که با یک گل نمی گردد بهار
  من گلی دارم که عالم را گلستان میکند


 16. صلوات ها 6


 17. #9

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  517
  حضور
  3 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  77
  صلوات
  3570  سلام به همه دوستان

  نقل قول نوشته اصلی توسط hedi نمایش پست ها
  خوده خداوند در قران میفرمایند که:

  «شيطان آن دو را وسوسه كرد.» (اعراف /20)

  «شيطان آن دو را به فريب راهنمايي كرد (فريب داد).» (اعراف /22)

  آن وقت شما میگویید باید به اخبار مراجعه کرد؟؟؟!!!
  در مواقعی که کاملا توضیح داده نشده حق با شماست
  اما در قران خداوند خودشان از ضمیر "هما" استفاده کرده اند!


  جناب خیر البریه اگه انسان بخواد آیات واضح قرآنو با احادیثی که کاملا باهاش مغایره تفسیر کنه هیچی از قرآن نمیمونه .

  پس ائمه چرا گفتن اگه حدیثی با قرآن مغایر بود اونو رها کنید و کنار بگذارید از نظر شما حدیثی که مغایر با ضمایر موجود در آیه قرانه برای تفسیر آیه بر نص صریح آیه حمل میشه ؟!!!

  اسلام اومد حقارت هایی که برای زن ایجاد شده بود و اعراب جاهلی قبول داشتنو کنار بزاره و قرآن در نص خودش کاملا این امرو نشون میده . چطور میشه قبول کرد ائمه و پیامبر به این مسائل بی اهمیت که کی اول فریب خورد و تقصیر کی بود بپردازن و دامن بزنن به طرز تفکر منفی در مورد زنان در حالیکه قرآن همه جا مثنی به کار برده !؟!
  الهي
  اي كريمي كه بخشنده عطايي , اي حكيمي كه پوشنده خطايي , اي احدي كه در ذات و صفات بي همتايي , اي خالقي كه راهنمايي و اي قادري كه خدايي را سزايي , بذات لا يزال خود , به صفات با كمال خود , به عزت و جلال خود و بعظمت جمال خود , جان ما را صفاي خود ده , دل ما را هواي خود ده , چشم ما را ضياء خود ده و ما را آن ده كه آن به .

 18. صلوات ها 6


 19. #10

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  نقل قول نوشته اصلی توسط m_salehy نمایش پست ها
  پس نتيجه اين مى‏شود كه از نظر قرآن شیطان هر دو ( آدم و حوا ) را مورد وسوسه و فریب قرار داده و هر دو در امر تخلف از امر الهی مقصرند ؛ و تبعا هیچکدام از آن دو بر دیگری سبقتی در این امر نداشته و باعث فریب دیگری نبوده است .
  سلام
  شیطان قوه خیال حضرت آدم است و حوا به عنوان یک زن ، موضوع آن بوده است . نتیجه میل آدم ع به حوا ع نیز ایجاد شجره ذریه و بقای نسل او بوده است
  موفق باشید

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 20. صلوات


صفحه 1 از 11 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود