فرق بین تحریف و تفسیر چیست؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فرق بین تحریف و تفسیر چیست؟

"به دست بردن در متن اصلی (آیه) تحریف میگویند."
"به دست بردن در معنی یک متن (معنی آیه) تفسیر میگویند."
نتیجه هر دو کار یکی است. تغییر دادن مفهوم یک آیه.؟!؟!

[=Century Gothic]با سلام
یابنده گرامی بین تحریف و تفسیر زمین تا آسمان فرق است !
چطور به این نتیجه رسیدید !،اگر توضیح دهید و مطلب را روشن کنید ممنون میشوم

علامه طباطبائی می‌فرماید:«تفسیر عبارت است از بیان کردن معنای آیه های قرآن، روشن کردن و پرده برداری از اهداف و مفاهیم آیه ها.»
بنابر این تفسیر به معنای برداشتن پرده ابهام و نشان دادن معنای باطنی و درونی الفاظی است که در نگاه اول به دست نمی‌آید. از این رو تکیه بر معنای ظاهری آیات را تفسیر نمی‌نامند.
به طور خلاصه: تفسیر یعنی روشن ساختن مفهوم آیات قرآن مجید، و واضح کردن منظور پروردگار.

منابع :
تفسیر المیزان، ج 1، ص4؛ کتاب شناخت قرآن، ‌ص 198

[=Century Gothic]

تحريف در زبان عربي از ماده ي «حرف» است يعني منحرف کردن چيزي از مسير و وضع اصلي خود که داشته است يا بايد داشته باشد.
به عبارت ديگر، تحريف نوعي تغيير و تبديل است، ولي تحريف مشتمل بر چيزي است که کلمه ي تغيير و تبديل نيست.
شما اگر کاري کنيد که جمله اي ، نامه اي، شعر و عبارتي آن مقصودي راکه بايد بفهماند نفهماند و مقصود ديگري را بفهماند، مي گويند شما اين عبارت را تحريف کرده ايد.
مثلا شما گاهي مطلبي يا حرفي را به يک نفر مي گوئيد، بعد آن شخص سخن شما را در جاي ديگري نقل مي کند پس از آن، کسي به شما مي گويد: فلاني از قول شما چنين چيزي نقل مي کرد، شما مي فهميد که آنچه شما گفته بوديد يا آنچه که او نقل کرده خيلي متفاوت است.
او سخنان شما را کم و زياد کرده است، قسمتي از حرف هاي شما که مفيد مقصود شما بوده است را حذف کرده و قسمت هايي از خود به آن افزوده است، در نتيجه سخن شما مسخ شده و چيزي ديگري از آب در آمده است.
آن وقت شما مي گوئيد: اين آدم حرف مرا تحريف کرده است. مخصوصا اگر کسي در سندهاي رسمي دست ببرد، مي گويند: سند را تحريف کرده است.
اينها مثال هائي بود براي روشن شدن معني کلمه ي تحريف و اين کلمه بيش از اين احتياج به توضيح ندارد. حال به شرح انواع تحريف مي پردازيم.

ب. انواع تحريف (2)

تحريف انواعي دارد که مهم ترين آنها عبارت است از : « تحريف لفظي» و «تحريف معنوي» . تحريف لفظي اين است که ظاهر مطلبي را عوض کنند، مثلا از يک گفتار عبارتي حذف شود يا به آن عبارتي اضافه شود، و يا جمله ها را چنان پس و پيش کنند که معني آن فرق کند، يعني در ظاهر و در لفظ گفتار تصرف کنند.
تحريف معنوي اين است که شما در لفظ تصرف نمي کنيد، لفظ همان است که بوده، ولي آن را طوري معني مي کنيد که خلاف مقصد و مقصود گوينده است. آن را طوري معني مي کنيد مطابق مقصود خود شما باشد نه مطابق مقصود اصلي گوينده.
قرآن کريم کلمه ي تحريف را مخصوصا در مورد «يهودي ها» بکار برده و با ملاحظه ي تاريخ معلوم مي شود که اينها قهرمان تحريف در طول تاريخ هستند. نمي دانم اين چه نژادي است که تمايل عجيبي به قلب حقايق و تحريف دارد لهذا هميشه کارهايي را در اختيار مي گيرند که در آنها بشود حقايق را تحريف و قلب کرد.

منبع:کتاب تاريخ اسلام در آثار شهيد آيت الله مطهري

با سلام
از مشارکت شما بزرگوار در این بحث قدردانی میکنم.

رضا;60063 نوشت:
تحريف لفظي اين است که ظاهر مطلبي را عوض کنند، مثلا از يک گفتار عبارتي حذف شود يا به آن عبارتي اضافه شود، و يا جمله ها را چنان پس و پيش کنند که معني آن فرق کند، يعني در ظاهر و در لفظ گفتار تصرف کنند.

تحريف معنوي اين است که شما در لفظ تصرف نمي کنيد، لفظ همان است که بوده، ولي آن را طوري معني مي کنيد که خلاف مقصد و مقصود گوينده است. آن را طوري معني مي کنيد مطابق مقصود خود شما باشد نه مطابق مقصود اصلي گوينده.

سعی میکنم بصورت ساده مطرح کنم.
وَهُوَ الَّذِي خَلَق السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ وَكَانَ عَرْشُهُ عَلَى الْمَاء لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا وَلَئِن قُلْتَ إِنَّكُم مَّبْعُوثُونَ مِن بَعْدِ الْمَوْتِ لَيَقُولَنَّ الَّذِينَ كَفَرُواْ إِنْ هَذَا إِلاَّ سِحْرٌ مُّبِينٌ (هود/7 ) او كسي است كه آسمانها و زمين را در شش روز آفريد و عرش او بر آب قرار داشت، تا شما را آزمايش كند تا كداميك عملتان بهتر است و اگر بگوئي شما بعد از مرگ برانگيخته مي‏شويد مسلما كافران مي‏گويند اين سحر آشكاري است!

اگر من در این آیه کلمه ایام را با کلمه ای به معنی و مفهوم دروه (مرحله) عوض کنم یعنی تحریف کرده ام
اگر شما معنی این کلمه ایام را با کلمه ای به معنی و مفهوم دوره (مرحله) عوض کنید یعنی تفسیر کرده اید

در هر 2 شکل یک مفهوم واحد ایجاد خواهد شد پس فرق آن در چیست؟

با سپاس

[=Arial Narrow]

[=Arial Narrow]باسلام تعریف دقیق وکاملی از این دو رو خدمتان عرضه می کنم.

[=Arial Narrow]تفسیر در لغت
[=Arial Narrow]تفسیر در لغت از «فسر» است که در اشتقاق کبیر مأخوذ از «سفر» و مغلوب آن است که هر دو به معنای کشف و برداشتن پرده و پوشش است، با این تفاوت که فسر در کشف باطنی و معنوی و «سفر» در کشف ظاهری و مادی به کار می‌رود(1).
[=Arial Narrow]تفسیر در اصطلاح
[=Arial Narrow]دانشمندان علوم قرآنی و مفسران قرآن تعاریف متفاوتی ارائه کرده‌اند که می‌توان آنها را در سه بخش مطرح نمود:
[=Arial Narrow]اول)قول مرحوم شیخ طوسی(ت 460 ه) و به دنبال آن زرکشی (ت 794 ه) که سیوطی (ت 911 ه) آن را تفصیل داده است. مرحوم شیخ طوسی می‌فرماید: «تفسیر علم به معانی قرآن و فنون اغراض آن از قبیل قرائت، معانی، اعراب و شناخت متشابه و جواب از اشکالات ملحدان و مخالفان است.»(2)
[=Arial Narrow] و زرکشی می‌گوید: «علم به نزول آیات و سور قرآن و قصص و اسباب نزول و ترتیب مکی و مدنی بودن و محکم و متشابه و ناسخ و منسوخ و خاص و عام و مطلق و مقید و مجمل و مفسر.»(3)
[=Arial Narrow]چنانچه مشاهده می‌شود زرکشی و سیوطی در تعریف تفسیر، به آداب و شروط مفسر و مصادر آن نیز توجه کرده‌اند سپس تفسیر گفته‌اند، ولی لوازم آن را اراده کرده‌اند.
[=Arial Narrow]دوم)ابوحیان اندلسی (ت 745 ه) تفسیر علمی است که در آن از کیفیت نطق به الفاظ قرآن و مدلولات و احکام آن و مفرد و مرکب آن و معانی که بر آن در حال ترکیب حمل می‌شود اطلاق می‌شود.ایشان نیز به سراغ(4) متعلقات علم تفسیر رفته، از این رو متوسل به علم قرائت لغت تعریف بلاغت و حقیقت و مجاز و ناسخ و منسوخ و اسباب نزول شده است.
[=Arial Narrow]سوم)مرحوم طبرسی و ابن فناری از قدما و زرقانی از متأخرین نیز برای خود تعریفی دارند مرحوم طبرسی می‌فرماید: «کشف مراد از لفظ مشکل»(5)
[=Arial Narrow] و این فناری می‌گوید: «تفسیر معرفت به احوال کلام‌الله از حیث قرآن بودن و دلالت به آنچه دانسته می‌شود یا گمان می‌شود که مراد خداوند است اطلاق می‌شود، البته به اندازه توان بشری.»(6)
[=Arial Narrow]و زرقانی تفسیر را چنین تعریف می‌کند: «تفسیر علمی است که در آن از قرآن کریم از جهت دلالتش بر مراد خداوند بحث می‌شود؛ البته به قدر طاقت بشری.»(7)
[=Arial Narrow]مجموع اقوال مفسران در برهه‌های مختلف زمانی را می‌توان با تسامح در یک تعریف قابل اندکاک دانست و آن اینکه:‌ تفسیر به معنای بیان مراد قول خدای سبحان در قرآن کریم است، اما شاید دقیق‌ترین تعریف از مرحوم علامه طباطبایی است که فرمود: «تفسیر بیان معانی آیات قرآنی و کشف مقاصد و مدالیل آنهاست.»(8)

[=Arial Narrow] تعريف تحريف

[=Arial Narrow] ازهرى گويد:
[=Arial Narrow] حرف عن الشي‏ء حرفا وانحرف وتحرف و احرورف; همگى به معناى عدول از چيزى به كار مى‏روند. (9)
[=Arial Narrow] به گفته راغب اصفهانى در مفردات، تحريف شى‏ء (10) مايل‏نمودن آن است; مثل تحريف قلم كه منظور قطزدن آن به صورت يكبرى و مايل به كنج است. و قلم محرف، يعنى قلمى كه اين گونه تراشيده شده و مقطع كج داشته‏باشد. (11)
[=Arial Narrow] تحريف كلام، يعنى آن‏را در يك طرف احتمال قراردادن، به گونه‏اى كه بتوان آن را به دو وجه حمل‏نمود; به تعبير ديگر، تحريف كلام نقل معناى كلام از جايگاه اصلى آن به قسمتى (معنايى) است كه مورد نظر نبوده‏است. به عنوان مثال وقتى قرآن مى‏فرمايد: من الذين هادوا يحرفون الكلم عن مواضعه، (12) همين معنا مورد نظر است.
[=Arial Narrow] به عبارت روشن‏تر تحريف در چنين مواردى تغيير و تبديل معناى كلام و تفسير و تاويل سخن به غير معناى واقعى آن است. با اين بيان هر كس قرآن را به صورتى غيرحقيقى تفسير نمايد، آن را تحريف نموده است; همان گونه كه برخى از يهوديان در مورد تورات چنين مى‏كرده‏اند.
[=Arial Narrow] در قرآن نظير تعبير فوق چهار بار به كار رفته و همگى مربوط به تحريف معنوى كتاب آسمانى يهوديان به‏دست گروهى از آنان است. در يك مورد تعبير يحرفون الكلم من بعد مواضعه (13) آمده‏است و درنهايت تصوير برخورد آنان با تورات چنين است كه: وقدكان فريق منهم يسمعون كلام‏الله ثم يحرفونه من بعد ما عقلوه و هم يعلمون; (14) گروهى از ايشان (يهوديان) پس از شنيدن كلام خداوند آگاهانه آن را دگرگون و تحريف مى‏نمايند.
[=Arial Narrow] تحريف در اصطلاح
[=Arial Narrow] در تحريف اصطلاحى بر خلاف تحريف لغوى كه به معناى تصرف و تغيير در معناى كلمه است، تصرف در الفاظ قرآن منظور است; به عبارت ديگر تحريف اصطلاحى اختصاص به تحريف لفظى دارد و تحريف لغوى اختصاص به تحريف معنوى. بنابراين مى‏توان گفت كه قرآن در استعمالات خود تحريف را جز در معناى لغوى آن به كار نبرده است; اما محور در مباحث تحريف‏ناپذيرى قرآن اختصاص به تحريف لفظى و اصطلاحى دارد.

1[=Arial Narrow]-ـ‌[=Arial Narrow]مقدمتان فی علوم القرآن[=Arial Narrow]، ص173(مقدمه کتاب المبانی و مقدمة ابن عطیه)[=Arial Narrow]
2- الطوسی،التبیان فی تفسیر القرآن، ج 1، ص 2- 3.

[=Arial Narrow]3 ـ‌ زرکشی،البرهان فی علوم القرآن، ج 2 ، ص 148؛ سیوطی،الاتقان، ج 4 ، ص 169.

[=Arial Narrow]4 ـ‌ ابوحیان اندلسی،البحر المحیط، ج 1 ، ص10.
[=Arial Narrow]5 ـ‌ الطبرسی،مجمع البیان،ج 1، ص13.

[=Arial Narrow]6 ـ‌ احمدرضا،کلمةفی التفسیر، مقدمه مجمع البیان، ج 1، ص 20.

[=Arial Narrow]7 ـ الزرقانی،مناهل العرفان فی علوم القرآن، ج 1، ص4.
[=Arial Narrow]8 ـ سیدمحمدحسین طباطبایی،المیزان فی تفسیرالقرآن، ج 1، ص80.

[=Arial Narrow]9. ر.ك: ابن منظور، لسان العرب. [=Arial Narrow] 10. ر.ك: همان; قاموس قرآن; مفردات.
[=Arial Narrow] 11. قرآن‏پژوهى، ص‏86.
[=Arial Narrow] 12. نساء(4) آيه‏46; مائده(5) آيه‏13.
[=Arial Narrow] 13. مائده(5) آيه‏41.
[=Arial Narrow] 14. بقره (2) آيه‏75.
[=Arial Narrow]

سلام

ممنون از مشارکت شما جناب فنا

چرا دروغ بگم من چیزی از نوشته های شما متوجه نشدم.
یک سوال ساده میپرسم و دوست دارم که پاسخ نیز ساده باشد.

اگر من یک کلمه از آیه قرآن را تغییر بدهم و با کلمه دیگری جایگزین کنم تحریف است یا خیر؟؟

یابنده;60026 نوشت:
"به دست بردن در متن اصلی (آیه) تحریف میگویند."

"به دست بردن در معنی یک متن (معنی آیه) تفسیر میگویند."

نتیجه هر دو کار یکی است. تغییر دادن مفهوم یک آیه.؟!؟!

با سلام
با اجازه از محضر بزرگواران: این که گاها نتیجه دو فعل یا مکانیسم متفاوت یکی بشه دلیل بر عدم تفاوت افعال نمی شه لذا نمیشه گفت چون تحریف و تفسیر هر دو نهایتا باعث تغییر پیام ایه میشن و پس تفاوتی ندارن منطقی نیست مثل عمل دو ویروس متفاوت که هر دو منجر به مرگ بشن اما با مکانیسم متفاوت !

اما برداشت بنده اینه که تحریف به مراتب خطرناک تر از تفسیر ناصحیح می تونه باشه چون اصل رو بدل می کنه به یه چیز دیگه متن ایه عوض می شه لذا بعد هر کس بخواد حتی معنی خوبی هم براش
بنویسه چیزی رو معنی می کنه و بهش شاخ و برگ میده که از پایه خرابه! مثل تحریفات وارد شده بر کتب اسمانی. اما وقتی نسخه اصل از تحریف حفظ بشه اینجا دیگه باقی راه بسته به خرد تفسیر کننده است که ایه یا متن به مسیر صحیحش هدایت بشه یا خیر. بصورت پله به پله تا به مفهوم اکمل ایات برسه
موفق باشین

بسمه تعالی
با سلام و تشکر
تحریف در لغت، تصرف و تغییر در معنای کلمه است. راغب اصفهانی می گوید: تحریف شی ء مایل نمودن آن است. تحریف کلام، یعنی نقل معنای کلمه از جایگاه اصلی آن به معنایی که مورد نظر نبوده است.
و تحریف در اصطلاح، تصرف در الفاظ قرآن است که این تصرف یا به کاهش است یعنی کم کردن حروف یا به زیادت حروف و یا به جابه جا کردن حروف.
آنچه در مباحث تحریف ناپذیری قرآن مطرح است در مورد تحریف لفظی است.اما تفسیر به معنای کشف مراد ظاهری و جدی خداوند متعال از آیات قرآن بر اساس قواعد و ادبیات عرب و اصول محاوره عقلایی است. که با این توضیحات تحریف به معنای اصطلاحی با تفسیر متفاوت و متباین است.

از سرکار بی دل و جناب سعید تشکر میکنم

حقیقتش را بخواهید قانع نشدم اما از ادامه بحث خودداری میکنم.
چون اینجا مد شده که هرکسی که موضوعی را متوجه نشده و بخواهد دنبال کند با اسم مغلطه کننده از او یاد میکنند.

با تشکر از همگی دوستان

یابنده;61760 نوشت:
حقیقتش را بخواهید قانع نشدم اما از ادامه بحث خودداری میکنم. چون اینجا مد شده که هرکسی که موضوعی را متوجه نشده و بخواهد دنبال کند با اسم مغلطه کننده از او یاد میکنند.

با عرض سلام خدمت جناب یابنده.
نابرده رنج گنج میسر نمیشود. شما ادامه بدید حتما به جواب میرسین.

از کارشناسان محترم هم تقاضا دارم جوابها رو در عین اختصار، به طور مستقیم و متناسب با مخاطب ارسال بفرمایند.

بسمه تعالی
با سلام و تشکر از شما دوست عزیز
بنده همچنان منتظر نوشتار شما هستم و از سوال جنابعالی تشکر می کنم.:Mohabbat:

موضوع قفل شده است