سوال از ما، جواب از قرآن.

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال از ما، جواب از قرآن.

سؤال از قرآن
گفتگو با قرآن: سؤالاتی که مطرح می‌شود، از ژرفای روح کاوشگر هر اندیشمندی بر می‌خیزد.
1. گفتمش تو کیستی؟ گفت: «قُرآناً عَربیاً غیر ذی عِوَج؛ قرآنی عربی، بی‌هیچ کژی».
(سوره زمر، آیه 28)
2. چگونه کتابی هستی؟ گفت: «بیانُ لِلنّاس وَ هُدَی وَ مَوعِظَةً لِلمُتَّقین؛
3. از جانب که آمده‌ای؟ گفت: «مِن لَدُن حَکیم عَلیم؛ از سوی حکیمی دانا دریافت می‌داری».
(سوره نمل، آیه 6)
4. برای چه نازل شده‌ای؟ گفت: «یا اَیهَا النّاس قَد جائَتکُم مَوعِظَة مِن رَبِّکُم وَ شِفاءُ لِما فی الصُّدورِ وَ هُدی وَ رَحمَةً لِلمُؤمنین؛ ای مردم! به یقین برای شما از جانب پروردگارتان اندرزی و درمانی برای آنچه در سینه‌هاست و رهنمود و رحمتی برای گروندگان[به خدا] آمده است». (سوره یونس، آیه 57)
5. بر چه کسی نازل شده‌ای؟ گفت: «نَزَّلَ عَلی مُحَمَّد وَ هُو الحَقّ…؛
6. وظیفه ما در برابر رسول اکرم(ص) چیست؟ گفت: «وَ ما اتیکُمُ الرَّسُول فَخُذوهُ وَ مانَهَیکُم عَنهُ فَانتهوا؛ آنچه را فرستاده[او] به شما داد، آن را بگیرید و از آنچه شما را بازداشت باز ایستید».
(سوره حشر، آیه 7)
7. بهترین الگوی من کیست؟ گفت: «لَقَد کانَ لَکُم فی رَسُولَ اللّه اُسوَةُ حَسَنَةً‌؛ قطعاً برای شما در[اقتدا به] رسول خدا سرمشقی نیکوست». (سوره احزاب، آیه 21)
8. گفتم: از عظمت خدا برایم بگو. گفت : «هُوَ الأولُ وَ الآخر وَ الظّاهِر وَ الباطِن؛ اوست اول و آخر و ظاهر و باطن». (سوره حدید، آیه 3)
9. گفتم: او کجاست؟ گفت: «و هو مَعَکُم اَینَما کُنتَم؛ و هر کجا باشید او با شماست».
(سوره حدید، آیه 4)

10. پس چگونه او را اثبات کنم؟ گفت: «فَانظُر الی آثارِ رَحمَة اللّه…؛ پس به آثار رحمت خدا بنگر…». (سوره روم، آیه 50)
11. چطور با او سخن بگویم؟ گفت: «اَقِم الصَلاة لِذِکری؛ و به یاد من نماز بر پا دار». (سوره طه، آیه 14)
12. گفتم هدف از خلقت ما چیست؟ گفت: «وَ ما خَلَقتُ الجَنَّ وَ الاِنسَ الاّ لِیعبُدون؛ و جن و انس را نیافریدم جز برای آنکه مرا بپرستند». (سوره ذاریات، آیه 56)
13. هدف از عبادت چیست؟ گفت: «وَ اعبُد رَبَّکَ حَتّی یأتِیکَ الیقین؛ و پروردگارت را پرستش کن تا اینکه مرگ تو فرا رسد». (سوره حجر، آیه 99)
14. دشمن من کیست؟ گفت: «اِنَّ الشّیطان لَکُم عَدوّ؛ در حقیقت شیطان دشمن شماست».
(سوره فاطر، آیه 6)
15. در برابر وسوسه‌هایش چه باید کرد؟ گفت: «وَ اَمّا ینزَغَنَّکَ من الشّیطان نَزغ فَاستَعِذ بِاللّه؛ و اگر وسوسه‌ای از شیطان تو را از جای درآورد، پس به خدا پناه ببر». (سوره فصلت، آیه 36)
16. دشمن درونی و پنهانی من کیست؟ گفت: «اِنَّ النَّفسَ لأَمّارة بالسُّوء؛ نفس قطعاً به بدی امر می‌کند». (سوره یوسف، آیه 53)
17. با نفس چگونه برخورد کنم؟ گفت: «قَد أَفلَحَ مَن زَکّها؛ که هرکس آن را پاک گردانید، قطعاً رستگار شد». (سوره شمس، آیه 9)
18. می‌خواهم بدانم به کجا رهسپارم؟ گفت: «انَّکَ کادِحُ الی رَبِّکَ کَدحَاً فَمُلاقیه؛ حقاً که تو به سوی پروردگار خود بسختی در تلاشی و او را ملاقات خواهی کرد». (سوره انشقاق، آیه 6)
19. آیا در این راه احتیاج به توشه‌ای هم دارم؟ گفت: «تَزَوَّدُو اَفَاِنَّ خَیرَ الزّاد التّقوی؛ و برای خود توشه برگیرد که در حقیقت بهترین توشه پرهیزگاری است». (سوره بقره، آیه 197)
20. فایده تقوا چیست؟ گفت: «وَ مَن یتَّق اللّه یجعَل لَهُ مَخرَجاً. وَ یرزُقه مِن حَیث لایحتَسب؛ و هرکس از خدا پروا کند، [خدا] برای او راه بیرون شدنی قرار می‌دهد. و از جایی که حسابش را نمی‌کند، به او روزی می‌رساند». (سوره طلاق، آیات 2و3)

موضوع قفل شده است