خمس در ارث

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خمس در ارث

با سلام و عرض ادب خدمت مدیریت محترم سایت ،از پدر خدابیامرزم مبلغی پول به من ارث رسیده ،میخواهم بدانم به این مبلغ ایا خمس تعلق میگیرد یا نه؟ درضمن پدر من اعتقادی به پرداخت خمس نداشتندو اهل نماز هم نبودند. من مقلد ایتالله خامنه ا ی هستم واز دفتر ایشان سوال کردم پاسخ روشنی ندادند که مرا قانع کند. شنیدم اگر کسی به دادن خمس معتقد نباشد و از ان شخص ارثی به شما برسد ، لازم نیست خمس ان را پرداخت کنیم . این مبلغ نزد بانک به صورت سپرده بلند مدت بوده است .لطفا مرا راهنمایی کنید. سپاسگزارم.

baharloo;59714 نوشت:
با سلام و عرض ادب خدمت مدیریت محترم سایت ،از پدر خدابیامرزم مبلغی پول به من ارث رسیده ،میخواهم بدانم به این مبلغ ایا خمس تعلق میگیرد یا نه؟ درضمن پدر من اعتقادی به پرداخت خمس نداشتندو اهل نماز هم نبودند. من مقلد ایتالله خامنه ا ی هستم واز دفتر ایشان سوال کردم پاسخ روشنی ندادند که مرا قانع کند. شنیدم اگر کسی به دادن خمس معتقد نباشد و از ان شخص ارثی به شما برسد ، لازم نیست خمس ان را پرداخت کنیم . این مبلغ نزد بانک به صورت سپرده بلند مدت بوده است .لطفا مرا راهنمایی کنید. سپاسگزارم.

باسلام و تشکر از شماپرسشگر محترم جناب baharloo

اگر مالی به ارث به انسان برسد و بداند کسی که این مال از او به ار ث رسیده خمس آن را نداده ، باید خمس آن رابدهد ، و نیز اگر در در خود آ ن مال خمس نباشد و لی انسان بداند کسی که آن مال از او به ارث رسیده خمس بدهکار است بایدخمس را از مال او بدهد

منبع رساله مراجع م 1755:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:

اگرازکافریاکسی که به دادن خمس اعتقادنداردمالی بدست انسان ایدواجب نیست خمس انرا بدهدرساله 8مسئله بعداز مسئله مذکور

ازاداندیش;59767 نوشت:
اگرازکافریاکسی که به دادن خمس اعتقادنداردمالی بدست انسان ایدواجب نیست خمس انرا بدهدرساله 8مسئله بعداز مسئله مذکور

با تشكر از جناب آزاد انديش بخاطر توجهي كه دادند.

اما مسئله اي كه ذكر نموديد مربوط به اهل سنت و كساني است كه اعتقاد به تشريع خمس ندارند از اين رو پاسخ جناب استاد امين صحيح است .

البته اگر پدر پرسشگر گرامي شيعه نبوده باشد حق با شماست و ارث او خمس ندارد .

موفق باشيد

موضوع قفل شده است