خواستگاری در پیش دبستانی ؟؟؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خواستگاری در پیش دبستانی ؟؟؟

سلام علیکم
نظر شما راجع به اینکه امروزه بچه های 4 و 5 ساله و یا زیر 10 سال از ازدواج حرف میزنن چیه؟؟
آیا باید جدی گرفته بشه؟
آیا اهمیتی داره یا نه باید بگیم بچه است یه حرفی میزنه؟
بهترین شیوه برای برخورد با این موضوع چیه؟
زمان قدیم بچه ها تا به دبیرستان نمیرسیدند نمیدونستند اضدواج با چه ز نوشته میشه :Cheshmak:
ولی حالا بچه های پیش دبستانی همه چیو میدونند :Nishkhand:
لطفا علمی - دینی پاسخ دهید...
از کارشناسان محترم تقاضای شرکت در این بحث رو دارم.

سلام

مورد یا موارد خاصی را در این رابطه شاهد بودید یا این سوال را به طور کلی مطرح می کنید؟ در صورتی که شاهد مورد خاصی بودید بهتر بود راجع به موقعیت و شرایط آن کودک تا حدودی توضیح می دادید.

در قدیم هم بچه های 4-5 ساله در این رابطه صحبت می کردند، اگر خودتون نقبی بزنید به خاطرات کودکی به یاد می یارید که در کودکی با بچه های هم سن و سال که بازی می کردید - خاله بازی، مامان بازی - راجع به این موارد هم شاید صحبتی می شده، خیلی جزئی البته نه در حد بچه های حالا! ولی همان موقع در بازی های کودکی وقتی بزرگتری شاهد بود لب گزه می رفت یا چشم غره، یا صرفاً یک نگاه خاص که احساس می کردیم معنی داره! همین امر باعث می شد متوجه بشیم این منطقه ی ممنوعه اس، نباید واردش بشیم.

در عین حال که در گذشته والدین و یا خواهر و برادر بزرگتر خیلی مراقب صحبت ها و رفتارشون جلوی کودکان بودند، هر حرفی زده نمی شد، هر حرکتی صورت نمی گرفت، هر لباسی هم پوشیده نمی شد. تلویزیون و دیگر رسانه ها هم هر تصویری را نشون نمی دادند.

حالا بیایم به زمان حال، پوشش ها توی محیط منزل یا مهمانی ها خیلی بازتر شده که موجب می شه کودک تیزبین متوجه ی یک سری تفاوت ها بشه؛ رفتار جوان های متاهل خیلی راحت هست و باز هم کودک تیزبین را به کنجکاوی وا می داره که علت این تفاوت رفتار چیه؟

رسانه ها مخصوصاً در منازلی که ماهواره هست خیلی از صحنه ها را به تصویر کشیده نمایش می دند و کودک هم شاهد. در نهایت این که در برخی از منازل برخی صحبت های خاص حتی به راحتی جلوی کودک صورت می گیره.

همه ی این ها باعث می شه کودک در این زمینه بی پروا سخن بگه و وقتی در برخی از خانواده ها با لبخند و پرسش های بیشتر این رفتار حمایت می شه، کودک دوباره و دوباره و هر بار راحت تر در این رابطه سخن می گه.

از طرفی بخشی از این امر نیز توسط برخی از کودکان هم سن و سال که در محیط خانواده این موارد را آموخته اند به دیگر کودکان انتقال داده می شه.

حالا برای یک واکنش صحیح در مقابل چنین سخنانی در درجه ی اول باید منشاء را یافت و مشکل را از ریشه حل کرد، این که صرفاً ما مانع سخن گفتن کودک بشیم فایده ای ندارد، کودک جای دیگری در گروه دیگری همین حرف ها را خواهد گفت، باید ببینیم علت علاقه ی کودک چیست؟

البته همان طور که در بالا اشاره کردم تا حدودی این امر طبیعی است، چون اولین جمعی که کودک شاهد آن است، جمع خانواده است، خانواده ای متشکل از پدر، مادر و دیگر اعضا که او را به فکر وامی دارد که او نیز روزی ازدواج خواهد کرد.

در هر حالت بهترین واکنش یک رفتار خیلی معمولی است، لبخند و پرسش های دیگری در رابطه با این موضوع از کودک او را تقویت می کند که باز هم در این رابطه سخن بگوید، خشونت نیز باعث می شود در درجه ی اول نفهمد که اصلاً خطار او چه بوده، و در قدم بعدی از آن جا که این مسئله نیز باز هم به نوعی نیاز به ابراز وجود کودک را تامین می کند پس باز هم نوعی تقویت برای کودک محسوب می شود.
اما یک رفتار معمولی کم کم این این سخنان را کمرنگ خواهد کرد؛ مخصوصاً اگر وقتی کودک راجع به امر دیگری مثلاً نقاشی اش صحبت می کند شما واکنش مثبت از خود نشان دهید.

سلام و تشکر
بله من مورد های زیادی دیده ام....هم در اقوام و هم خانواده و آشنایان دوستم...
به نظرم خیلی زیاد شده....
قبول دارم که در گذشته و در کودکی ما بوده ولی باور کنید که شدت آن الان بسیار بیشتر است...
من دوست دارم کل مطلب را بررسی کنیم و تحلیل...اما اگر احساس فرمودید که موردی بهتر می توان صحبت کرد خب مورد ها و شرایطشان را یک به یک عرض میکنم تا بیشتر صحبت کنیم.

تا حدودی مطلب به طور کلی بیان شده، به نظرم اگر چند مورد آورده بشود و روی آن ها به طور خاص صحبت کنیم بهتر است.

البته این تاپیک شما من را یاد بخشی از یک سخنرانی انداخت، که نشد ضمیمه اش کنم اگر شد بعداً ضمیمه می کنم

نقل قول:
له من مورد های زیادی دیده ام....هم در اقوام و هم خانواده و آشنایان دوستم...
به نظرم خیلی زیاد شده....
قبول دارم که در گذشته و در کودکی ما بوده ولی باور کنید که شدت آن الان بسیار بیشتر است..

منم دیدم بچه های کوچولوی هفت هشت ساله،بعضی جوکهای مستهجن رو برای هم تعریف میکردن!!!!!
الان اینا طبیعی شده!!! از زمانیکه من هفت هشت سالم بود این مسائل باب بود تا الان که خودم با گوش خودم از زبون بچه هشت ساله شنیدم!!!

موضوع قفل شده است