بررسی علمی دحوالارض( گستراندن زمین )

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بررسی علمی دحوالارض( گستراندن زمین )

گمنام;2052 نوشت:
در این روز زمین از زیر مکان کنونی کعبه ، بر روی آب گسترانیده شد

میشه بیشتر توضیح بدین که یک مشتاق مث من هم متوجه بشه!!

اگر زمین روی آب گسترده شده که خیلی خوبه!!!!!

زمین کی می تونه روی آب گسترده بشه میتونین یک کم توضیح بدین

[="red"]منبع حدیثی دارین بیارین تا بدانیم و استفاده کنیم [/]

فکر کنم تمام این چند پستی که زده شده همه منابع حذیثی دارند
خوندید پستها رو؟

fagheer;59407 نوشت:
فکر کنم تمام این چند پستی که زده شده همه منابع حذیثی دارند
خوندید پستها رو؟

[="black"] سلام سایه !!!

شاید درست بگی اما حدیث ها دسته بندی و سازمان دهی نشده و پراکنده اند اگر زحمتی نیست

ثوابی کن و آنها را یکجا در پاسخ بیار [/]

[="microsoft sans serif"] بنام خدا

درود بر راستجویان

من یک شبهه می خواهم مطرح کنم

امیدوارم دوستان [="red"] مستند و علمی [/] [="blue"] شماره به شماره[/] جواب مرا بدهند ( اصلا کاری به ثواب اعمال این روز نداشته باشید)

1می گویند بیست و پنجم ذی القعده روز دحوالارض است یعنی چه ؟؟

2 اصلا ریشه ی لغوی دحو چیست و چه کاربردی در جملات دارد ؟؟

3 زمینی که در طی بیش از چهار و نیم میلیارد سال به وضعیت کنونی رسیده

چطور شده که در طی یک روز ( 25 ذیقعده )گسترانیده ؟؟؟؟؟شده

4 منبع سخن روز 25 ذیقعده= دحوالارض کدام است ؟

لطفا پاسخ دهید تا خوانندگان راهنمایی شوند

[/]

غلامعلی نوری;59418 نوشت:
بنام خدا

درود بر راستجویان

من یک شبهه می خواهم مطرح کنم

امیدوارم دوستان مستند و علمی شماره به شماره جواب مرا بدهند ( اصلا کاری به ثواب اعمال این روز نداشته باشید)

1می گویند بیست و پنجم ذی القعده روز دحوالارض است یعنی چه ؟؟

2 اصلا ریشه ی لغوی دحو چیست و چه کاربردی در جملات دارد ؟؟

3 زمینی که در طی بیش از چهار و نیم میلیارد سال به وضعیت کنونی رسیده

چطور شده که در طی یک روز ( 25 ذیقعده )گسترانیده ؟؟؟؟؟شده

4 منبع سخن روز 25 ذیقعده= دحوالارض کدام است ؟

لطفا پاسخ دهید تا خوانندگان راهنمایی شوند

با سلام

جناب غلامعلی ...

در پاسخ به سؤالات شما گفتنی است:

در مجمع البحرین آمده است که: قوله تعالى: وَ الْأَرْضَ بَعْدَ ذلِكَ دَحاها (1) أی بسطها، من" دحوت الشی‏ء دحوا" بسطته. و درحدیث است " یوم دحو الأرض" أی بسطها من تحت الكعبة، و هو الیوم الخامس و العشرون من ذی القعدة. و فیه: "خرج علینا أبو الحسن یعنی الرضا (علیه السّلام) بمرو فی یوم خمسة و عشرین من ذی القعدة، فقال: صوموا، فإنی أصبحت صائما، قلنا: جعلنا الله فداك أی یوم هو؟ قال: یوم نشرت فیه الرحمة و دحیت فیه الأرض"(2)

قال بعض شراح الحدیث: فیه إشكال، و هو أن المراد من الیوم دوران الشمس فی فلكها دورة واحدة، و قد دلت الآیات على أن خلق السماوات و الأرض و ما بینهما فی ستة أیام، فكیف تتحقق الأشهر فی تلك المدة؟ ثم قال: و أجیب بأن فی بعض الآیات دلالة على أن الدحو متأخر.(3)

«دحوالارض» به معنى گستردن زمین است. دَحو از جهت لغوى به معنى گستردن است و بعضى آن را به معنى پرتاب كردن و تكان دادن چیزى را از محل اصلیش نیز معنا كرده‏اند و چون این دو معنا لازم و ملزوم یكدیگرند به یك مطلب برمى‏گردد، بنابراین مراد از دحوالارض این است كه در آغاز تمام سطح زمین را آب‏هاى حاصل از باران‏هاى سیلابى نخستین فرا گرفته بود. این آبها تدریجاً در گودال‏هاى زمین جاى گرفتند و خشكى‏ها از زیر آب سربرآوردند و روز به روز گسترده‏تر شدند تا به وضع فعلى درآمد، (4) كه به نظر برخى از مفسرین آیه 30 سوره نازعات وَ اَلْأَرْضَ بَعْدَ ذلِكَ دَحاها زمین را بعد از آن گسترش داد اشاره‏اى به همین گسترده شدن زمین دارد. به هر حال تعیین یك روز خاص مى‏تواند به عنوان زاد روز یا آغاز دوره‏اى باشد كه زمین از وضع پیشین خود متحول گشته (پس از گذشت دوران‏هایى كه مى‏گویند زمین كره مشتعلى بوده، رفته رفته سرد شده و بین از یكسرى تغییرات) سطح آن را مواد خاكى و عناصر اولیه پوشانده و آماده براى ظهور گیاهان و حیوانات گشته است.

در برخى از احادیث نیز آمده است كه زمین در آغاز از زیر كعبه فعلى گسترش یافته است. در کتاب سعد النفوس للنفوس المنضود ص28 در ذیل « هو الذی مد الارض و جعل فیها رواسی و .....» آورده است که مدّ بمعنای همان دحوالارض می باشد که خداوند زمین را چون فرشی مبسوط کرد برای بندگان ....

در الفرقان فی تفسیر القرآن بالقرآن، ج‏30، ص: 90 روایتی از امام علی علیه السلام آمده است، عن إمام المتقین علی علیه السّلام: «إن شامیا سأله عن مكة المكرمة لم سمیت مكة؟ قال: لأن الله مك الأرض من تحتها، أی دحاها». و المك هو الدحرجة كما فی القاموس. فرد شامی از امام سوال نمود ، چرا مکه را مکه نامیدند امام علیه السلام فرمود به این دلیل که زمین از زیر حرکت پیدا کرده است و مکّ به معنای حرکت منظم و اظطراب است و آنچه که در تفاسیر از دحوالارض به بسط و گسترش یاد میکنند منافی این معنا نیست ، چرا که هر بسط و انبساطی ملزم به حرکت و اظطراب است .

و عنه علیه السّلام أیضا: «فلما خلق الله الأرض دحاها من تحت الكعبة ثم بسطها على الماء».

در كتب ادعیه و آداب و سنن شب و روزى به عنوان «دحوالارض» ضبط شده است كه همان شب و روز بیست و پنجم ماه ذیقعده است. آنچه در خصوص این روز مبارک گفتنی است عبارت از این است كه: این روز مباركى است كه رحمت الهى براى بندگان گسترش یافته، گسترش زمین در چنین روزى سمبل و نمادى از گسترش رحمت و فیض الهى براى بندگان اوست.

در توضیح بیشتر مطلب، و در پاسخ شما بر اساس آنچه در متون تفسیری آمده مطالبی را اضافه می کنیم:

"إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِی بِبَكَّةَ مُبارَكاً وَ هُدىً لِلْعالَمِینَ" (5)

محقق است كه اول خانه كه براى افراد انسان قرار گرفت هر آینه خانه‏اى است كه در مكه در حالى كه با بركت است و وسیله هدایت اهل عالم است.

آنچه مستفاد از اخبار بسیاری است كه در كافى و غیره نقل شده و میتوان منطبق بر قواعد هیئت نمود اینست كه كره زمین در جوف دریا بود و آب احاطه بجمیع اطراف زمین داشت و بتوسط باد امواج دریا بسیار شد و در اثر آن یك قسمت از زمین از آب خارج شد كه فعلا یك ربع از كره زمین از آب خارج است و اول قطعه كه از آب خارج شده مسجد الحرام بود كه كعبه در آن واقع و سپس بتدریج خارج شد تا كنون كه یك ربع كره خارج شده، و ممكن است معناى دحو الارض كه در اخبار دارد روز 25 ذى القعده بوده كه اول مكه بود و سپس سایر بقاع همین معنى باشد و ممكن است كه مكه را امّ القرى گفتند بهمین مناسبت باشد و این معنى مثبت است بر اینكه معناى. للناس جهت استفاده زندگى باشد. و اما اگر مراد جعل بر عبادت باشد چنانچه از پاره ای اخبار استفاده میشود مراد از بیت كعبه معظمه است و دلیل بر این میشود كه اول ساختمانى كه روى زمین بنا شد كعبه بوده كه حضرت آدم على نبیّنا و آله و علیه السّلام قواعد آن را بنا كرد و طواف حول كعبه نمود و سپس انبیاء بعد از او تا زمان ابراهیم علیه السّلام كه مأمور شد با اسمعیل بر آن قواعد جدران كعبه را بنا كند. (6)

"و الارض بعد ذلك دحاهاً"؛ منظور از «دحو الارض» این است كه در آغاز تمام سطح زمین را آبهاى حاصل از بارانهاى سیلابى نخستین فرا گرفته بود این آبها تدریجا در گودالهاى زمین جاى گرفتند و خشكیها از زیر آب سر برآوردند و روز به روز گسترده‏تر شدند تا به وضع فعلى درآمد- و این مسأله بعد از آفرینش زمین و آسمان روى داد. (آیه 31)- بعد از گسترش زمین و آماده شدن براى زندگى و حیات سخن از آب و گیاه به میان آورده، مى‏فرماید: «و از آن، آب و چراگاهش را بیرون آورد» (اخرج منها ماءها و مرعاها).

این تعبیر نشان مى‏دهد كه آب در لابلاى قشر نفوذ پذیر زمین پنهان بود، سپس به صورت چشمه‏ها و نهرها جارى شد و حتى دریا و دریاچه‏ها را تشكیل داد. ولى از آنجا كه عوامل مختلفى مى‏توانست آرامش زمین را بر هم زند- از جمله طوفانهاى عظیم و دائمى و دیگر جزر و مدهائى كه در پوسته زمین بر اثر جاذبه ماه و خورشید و همچنین لرزه‏هایى كه بر اثر فشار مواد مذاب درونى رخ مى‏دهد- آن را به وسیله شبكه نیرومندى از كوهها كه سرتاسر روى زمین را فرا گرفته آرام كرد.

و لذا مى‏فرماید: «و كوهها را ثابت و محكم نمود» (و الجبال ارساها).

و در پایان مى‏فرماید: «همه اینها براى بهره‏گیرى شما و چهارپایانتان است»! (متاعا لكم و لانعامكم). تا از مواهب حیات بهره گیرید و به غفلت نخورید. (7)؛ (8).

موفق باشید ...

پاورقی___________________________________________
1) 79/ 30.
2) التهذیب ج 1 ص 306.
3) مجمع البحرین، ج‏1، ص: 135.
4) تفسیر نمونه، ج 26، ص 100.
5) آل عمران / 96.
6) أطیب البیان فی تفسیر القرآن، ج‏3، ص: 288.
7) برگزیده تفسیر نمونه ج 5 ص 401،

8) برای مطالعۀ بیشتر ر.ک: مقاله دحو الأرض در فرهنگ دینی و متن ادبی، نوشتۀ حسن نجفی، بنقل از پایگاه راسخون.

صدیق;59434 نوشت:
و درحدیث است " یوم دحو الأرض" أی بسطها من تحت الكعبة، و هو الیوم الخامس و العشرون من ذی القعدة. و فیه: "خرج علینا أبو الحسن یعنی الرضا (علیه السّلام) بمرو فی یوم خمسة و عشرین من ذی القعدة، فقال: صوموا، فإنی أصبحت صائما، قلنا: جعلنا الله فداك أی یوم هو؟ قال: یوم نشرت فیه الرحمة و دحیت فیه الأرض"(2)

درود بر شما صدیق و از قبول زحمت در آوردن مطالب مربوطه

با توجه به آنچه که شما آورده اید من خلاصه کنم پس اگر نتیجه گیری درست است لطفا تایید کنید

1- خشکی کره ی زمین در 25 دی القعده از زیر کعبه شروع به نمایان شدن کرده و بعد گسترش یافته است

2- کهن ترین منبع حدیثی در مورد ارتباط دحو الارض و 25 ذی القعده به امام رضا میرسد و قبل از او کسی در این مورد چیزی نگفته است

3- امام رضا در مرو در مورد دحو الارض سخن گفته است

فعلا این نتیجه گیریها را تایید کنید تا بعد ادامه دهیم

صدیق;59434 نوشت:
مراد از دحوالارض این است كه در آغاز تمام سطح زمین را آب‏هاى حاصل از باران‏هاى سیلابى نخستین فرا گرفته بود. این آبها تدریجاً در گودال‏هاى زمین جاى گرفتند و خشكى‏ها از زیر آب سربرآوردند و روز به روز گسترده‏تر شدند تا به وضع فعلى درآمد،

خوب برای این توضیحی که داده اید سپاسگزارم

صدیق;59434 نوشت:
آنچه مستفاد از اخبار بسیاری است كه در كافى و غیره نقل شده و میتوان منطبق بر قواعد هیئت نمود اینست كه كره زمین در جوف دریا بود و آب احاطه بجمیع اطراف زمین داشت و بتوسط باد امواج دریا بسیار شد و در اثر آن یك قسمت از زمین از آب خارج شد كه فعلا یك ربع از كره زمین از آب خارج است و اول قطعه كه از آب خارج شده مسجد الحرام بود كه كعبه در آن واقع و سپس بتدریج خارج شد

و از مورد بالا را هم که آورده اید سپاسگزارم

[="red"]خوب در پست بعد خودم موارد بالارا از نظر علمی بررسی می کنم

[="black"] آیا کسی نکته ی دیگری دارد ؟[/]
[/]

گفته شده که

صدیق;59434 نوشت:
بنابراین مراد از دحوالارض این است كه در آغاز تمام سطح زمین را آب‏هاى حاصل از باران‏هاى سیلابى نخستین فرا گرفته بود. این آبها تدریجاً در گودال‏هاى زمین جاى گرفتند و خشكى‏ها از زیر آب سربرآوردند و روز به روز گسترده‏تر شدند تا به وضع فعلى درآمد،

صدیق;59434 نوشت:
آنچه مستفاد از اخبار بسیاری است كه در كافى و غیره نقل شده و میتوان منطبق بر قواعد هیئت نمود اینست كه كره زمین در جوف دریا بود و آب احاطه بجمیع اطراف زمین داشت و بتوسط باد امواج دریا بسیار شد و در اثر آن یك قسمت از زمین از آب خارج شد كه فعلا یك ربع از كره زمین از آب خارج است و اول قطعه كه از آب خارج شده مسجد الحرام بود كه كعبه در آن واقع و سپس بتدریج خارج شد

درود بر دوستان

و با سپاس از صدیق بخاطر همکاری در راستجویی

[="black"][="microsoft sans serif"] بله طبق آورده های بالا گفته شده است بعد از اینکه تمام کره ی زمین را آب گرفته بود اولین جایی که در آنجا خشکی نمایان شد مکه و کعبه بود ه است !!!!

این ادعا کاملا اشتباه است و با یافته های علمی و قطعی به هیچ وجهی سازگاری ندارد !!!!

آخر یکی نیست یک کم فکر کند که آقا مگه رشته کوهای هیمالیا با ارتفا ع نزدیک به نه کیلومتر از سطح زمین هنوز زیر آب مانده بودند

در حالیکه زمین مکه با ارتفاع فقط 330 متر از سطح در یا ، بیرون آمده بود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

و جالب اینجاست که بلندترین ناحیه ی عربستان کوهی است که فقط 3500 متر بلندی دارد

پس احادیث یک حرفی بزنند که ذره ای واقعیت داشته باشه !!!

این ادعای حدیثی ،بحث درقلمروی مباحث علمی و زمین شناسی است پس با چه مدرک علمی می خواهند

ذهنیات خود را اثبات کنند

لا اله الا الله آخر شد یک کمی اینگونه ادعا ها با علم سازگار باشد گفته های بی پایه و مایه از بیش از هزار سال پیش را نباید پذیرفت

آیا کسی هست که باز بخواهد از بحث آغاز گر بودن مکه و کعبه بعنوان دحو الارض دفاع کند ؟؟

یا موارد دیگر را بررسی کنم

و من از همین الان اعلام می کنم نه دحو الارض بودن مکه را می پذیرم و نه روزه گرفتن در این روز را که می گویند به اندازه 70 سال

ارزش دارد فقط به روزه داراش که الان هم افطار هم کرده اند اجباراً مبارک باد و تبریک میگم !!!!!!!

[="red"] [/]

[/][/]

[="microsoft sans serif"]

صدیق;59434 نوشت:

درود بر راستپذیران

در ادامه ی بررسی روایات مربط به دحو الارض نوشته ی بالا را بررسی می کنیم که گفته است

مسجد الحرام و کعبه از آب خارج شدند !!!!!!

نخست :

یکی نیست بپرسد آن موقع در چندین هزار سال پیش مسجد الحرام و کعبه کجا بودند که زیر آب هم رفته باشند ؟؟؟

و اصلا آن موقعی که تمام زمین را تا قلل کوهها آب پوشانده و هیچ انسانی زندگی نمی کرد چه کسی آنها را ساخته بود که

در زیر آب هم مانده باشند ؟؟؟

دوم

گفته است فعلا !!!( منظور چند هزار سال پیش) یک ربع کره ی زمین از آب خارج است......!!!

اما عزیزان الان هم که الانه کمتر از یک ربع زمین بعد از چندین هزار سال خشکی است چطور شد آن موقع فعلاً یک چارم بیرون آمده بود ؟؟؟

صدیق;59434 نوشت:
و درحدیث است " یوم دحو الأرض" أی بسطها من تحت الكعبة، و هو الیوم الخامس و العشرون من ذی القعدة.

الان بریم سر تعیین روز دحو الارض ( نه سال!!!)

در حدیث آمده که 25 ذی القعده بوده

خوب چطور شد با این دقت روز شمار ، تاریخ سال وقوع آن اعلام نشده است ؟؟؟تاریخ سال گفتن که ساده تراز روز و ماه گغتن است !!

اصلا چه کسی تعیین کرده که 25 ذی القعده بوده است ؟؟

ما و امامان ما هنوز نمی دانیم که تاریخ ولادت و فوت پدرشان و پیامبر در هزار سال پیش دقیقا کی بوده و این همه مورد اختلاف هستند

حالا چطور شد که تاریخ روز دحوالارضی که هزاران سال پیش اتفاق افتاده ؟؟؟و هیچ انسانی و تاریخ نگاری هم نبوده اینقدر دقیق عنوان شده است ؟؟؟؟[/]

fagheer;59538 نوشت:
بلاهت هم حدی دارد نوری مشکل تو این است که همه چیز را با عقل ناقص خودت می سنجی و هر کلامی را رد می کنی جز انکه ذهن بیمارت می گوید من جواب تک تک کلمات تو را می توانم بدهم لیکن خیک پر از بادی بیش نیستی و گرنه ایرادتت جز ملعبه بچه 2 ساله ای با کتب دانشگاهی بیش نیست بله قطعا تاپیک زده می شود و در ان چنان رویت سیاه می شود که عبرتی باشد برای همه میکروفون های شیطان باش تا صبح دولتت بدمد

جناب کوشا به نظرم کمی ادبیاتان را بهتر کنید بهترمی شود وهمین ادبیات خوب زیبنده شماست در مقابل مخلفین خودتان،مثل اهل بیت علیه السلام که در مقابل مخالفین شان بسیار خوش برخورد بودند واز الفاظ زننده استفاده نمی کردند.
جناب نوری اشکالاتی می کنند که قابل تأمل است وباید جواب داده شود،وانشاءالله وقتی هم که جواب های سوالشان را میگیرد بپذیرد ولجاجت نکند که حتما هم همینطور است.
این نصیحت کاملا برادرانه بود چون دوستتان دارم.

غلامعلی نوری;59540 نوشت:
نشان دادی که غیر از زر زدن هیچ کاری از ت نمی آد

جناب نوری شما هم با برخورد خوب می توانستی درس بهتری به همه بدهید.
لازم است بدانیم علم بدون اخلاق حجابی بیشتر نیست.
نصیحت نمی کنما اشتباه فکر نکنید.

غلامعلی نوری;59447 نوشت:
درود بر شما صدیق و از قبول زحمت در آوردن مطالب مربوطه

با توجه به آنچه که شما آورده اید من خلاصه کنم پس اگر نتیجه گیری درست است لطفا تایید کنید

1- خشکی کره ی زمین در 25 دی القعده از زیر کعبه شروع به نمایان شدن کرده و بعد گسترش یافته است

2- کهن ترین منبع حدیثی در مورد ارتباط دحو الارض و 25 ذی القعده به امام رضا میرسد و قبل از او کسی در این مورد چیزی نگفته است

3- امام رضا در مرو در مورد دحو الارض سخن گفته است

فعلا این نتیجه گیریها را تایید کنید تا بعد ادامه دهیم

جناب نوری

باید این مطلب را بدانید، به هر مذهب و آیینی که هستید باشید، اما مادامیکه نسبت به شأن و منزلت و مقام علمی امام معصوم (ع) اطلاعی ندارید، مطابق آنچه شیعیان بدان معتقدند، بهتر آنست سکوت اختیار نموده و توقف کنید.

بنابر آنچه در بحث علم امام (ع) آمده، علم امام مانند غلوم بشری عادی و مجاری طبیعی و محتاج به تحقیق و تفحص و مطالعۀ تاریخ و غیرو غیرو نیست.

این اشکالات شما نه از سر کج فهمی بلکه از عدم معرفت و شناخت شما نسبت به ساحت علمی و عصمت امامان معصوم (ع) ناشی می شود.

چنانکه روشن است، شما برای تثبیت اشکالات تان، بدنبال کهن ترین منبع حدیثی از لحاظ قدمت زمانی می گردید. (به این شیوه و روش بمانید تا حوائج تان برآورده و امورتان بگذرد.)

اما بدون شک؛ غافل از آنید که امام معصوم (ع) مستغنی از کتب و منابع تاریخی و کذا و کذا است، طبق اعتقاد شیعه (مذهب حقۀ اثنی عشری) امام (ع) به منبع لایزال علم الهی متصل است، چون معصوم است از خود و بر اساس هوی و هوس سخن نمی گوید، قول و فعل و عملش ملاک و شاخص حق است.

علم امام معصوم (ع) بدلیل آنکه از منبع اصیل و حقیقی علم خداوند صادر می شود خدشه بردار نیست. وانگهی در فهم و درک بسیاری از حکمت ها و اسرار سخن امامان معصوم از اهل بیت (ع)، خواص حیران و متعجب و دست به انگشت اند تا چه رسد به عموم مردم ...

جناب نوری ...

پیشتر هم گفته ام، وقتی آدمی تنها به آنچه با عقل و علم محدود خود و بشر قابل فهم و درک باشد بسنده کند و نتواند بهره ای که انبیاء و اوصیاء الهی و امامان معصوم (ع)، بدلیل رسالتشان، از علم لایزال و نامحدود الهی برده اند را بفهمد، ناگزیر به اینگونه اقاویل و آنچه در ادامه آورده اید، روی خواهد آورد.

مگر معجزات علمی و کرامت های امامان معصوم (ع) را که اتفاقاً در همان منابع تاریخی مورد اشاره شما فراوان ذکر شده نخوانده و یا نشنیده اید: اخبار منقول از امام باقر و امام صادق (ع) در احوال انبیاء الهی و اقوام گذشته، مناظرات امام رضا (ع) با اهل کتاب، امام هادی (ع)، معجزه امام جواد (ع) در رسیدن به مقام امامت در طفولیت و امثالهم ...

انشاء الله اگر حوصله به خرج دهید در ادامه در حد توانمان، و البته به یاری و کمک دیگر کارشناسان، به مطالب بعدی شما هم پاسخ مناسب خواهیم داد.:Gol:

در پایان دلهای خود، شما و همۀ دوستان را به دعای پر معنا و حیات بخش زیر میهمان می کنیم:

"[=&quot]«اللهم عرفنی نفسک، فانک ان لم تعرفنی نفسک لم اعرف نبیک، اللهم عرفنی نبیک فانک ان لم تعرفنی نبیک لم اعرف حجتک، اللهم عرفنی حجتک فانک ان لم تعرفنی حجتک ضللت عن دینی»[=&quot] آمین یارب العالمین...:Gol:[=&quot]

غلامعلی نوری;59477 نوشت:
گفته شده که

درود بر دوستان

و با سپاس از صدیق بخاطر همکاری در راستجویی

[=microsoft sans serif] بله طبق آورده های بالا گفته شده است بعد از اینکه تمام کره ی زمین را آب گرفته بود اولین جایی که در آنجا خشکی نمایان شد مکه و کعبه بود ه است !!!!

این ادعا کاملا اشتباه است و با یافته های علمی و قطعی به هیچ وجهی سازگاری ندارد !!!!

آخر یکی نیست یک کم فکر کند که آقا مگه رشته کوهای هیمالیا با ارتفا ع نزدیک به نه کیلومتر از سطح زمین هنوز زیر آب مانده بودند

در حالیکه زمین مکه با ارتفاع فقط 330 متر از سطح در یا ، بیرون آمده بود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

این ادعای حدیثی ،بحث درقلمروی مباحث علمی و زمین شناسی است پس با چه مدرکی می خواهند

ذهنیات خود را اثبات کنند

لا اله الا الله آخر شد یک کمی اینگونه ادعا ها با علم سازگار باشد گفته های بی پایه و مایه از بیش از هزار سال پیش را نباید پذیرفت

آقای نوری

عمدۀ مشکلات شما از انجا ناشی می شود که می خواهید علم و اراده و قدرت الهی را با علم و عقل و اراده و قدرت محدود بشری مقایسه کنید.

اگر اینگونه باشد، و بخواهیم با چنین شرایطی در مسائل ورود کنیم، حکایت دعوا و اختلاف نظر ماده انگاران و موحدان در طول تاریخ و به درازای آن می شود.

شما چگونه مسلمانی هستید که دم از توحید و خداپرستی و قرآن می زنید و از انسوی مدام بدنبال اثبات علمی همۀ پدیده های جهان آفرینش هستید؟

راستی اگر اینگونه باشد تکلیف ایمان به غیب، که به اعتقاد شیعه علم پیامبر و امامان معصوم (ع) از شقوق علم به غیب و شعبه ای از علم لایزال الهی است، چه می شود؟

در چنین شرایطی و با این نگاه، شما تکلیف خودتان را با معجزات انبیاء الهی که خوارق عادات بشری اند چگونه مشخص می کنید؟ با اینهمه اسرار و عجایب آفرینشی که در مدار و زاویۀ تشخیص علمی و عقل محدود بشری قرار نمی گیرند و دانشمندان به عجز خود اعتراف کرده اند چه می کنید؟ با مسأله و پدیدۀ مرگ و اسرار پس از ان؟ حقایق در پس پردۀ برزخ؟ و حقیقت بزرگ حشر و قیامت چگونه کنار می آیید؟

حتماً همانند ماده گرایان، وقتی نمی توانید، آنها را از نظر علمی و عقلی ثابت کنید، خیلی ابتدائی خواهید گفت: به حکم عقل محدود ما و علوم و دست یافته های ناقص بشری، بر ما ثابت شده، پس از مرگ، هیچ دنیای دیگری وجود ندارد.

در قضیه دحوالارض، و ده ها اسرار دیگر نهفته در نظام آفرینش که شاید هنوز حتی از لحاظ اسمی برای بشر امروز، معنا و مفهومی نداشته باشد، نیز همین حکایت نهفته است.

مادامیکه شما در همۀ امور، متکی به عقل و علم محدود بشری باشید حال و حکایت تان همین است. زیرا نمی توانید نشانه های علم و اراده و قدرت خداوند را در پدیده های هستی ببینید.

زیرا بدنبال صغری کبری چیدن، با همین عقل محدودتان هستید که قله اورست بلندتر از حجاز و کعبه است، و نظایر آن ... بدنبال ان هستید که به دانش و علم لدنی اهل بیت (ع) هجوم آورده شاید صدمه ای بزنید، نظیر آن در قضیه دحوالارض بعنوان مرکز گسترش زمین، طبق آنچه در روایات امده...

آقای نوری

شما از این نکات غافل مانده اید که:

- اراده و قدرت خداوند فوق قدرت هاست و او بر همه چیز احاطه دارد.
- گسترش زمین بدین معنا نیست که زمین به یکباره از زیر آب خارج شده و چون ارتفاع قلۀ اورست بالاتر و بلند از سایر نقاط است پس قطعاً اولین جائیکه از آب خارج شده، نوک قلۀ اورست بوده بعد سایر مکان ها، آنگاه به غلط نتیجه گیری کنید که دحوالارض و احادیث ان اساسی ندارد. بلکه گسترش زمین، باراده خدا از یک نقطه (زیر کعبه فعلی) شروع گردیده و آبها از همان نقطه تحت فشار باد کنار رفته و این گسترانیدن آغاز یافته است.
- مگر منکر این مطلب هستید که آب و باد و خاک و همۀ عوامل هستی تحت فرمان الهی اند، و باد به امر و فرمان الهی ابرها و آبها را به حرکت و تکاپو در می اورد؟ چگونه بدون علم و با عقل محدود خود، منکر می شوید که در روز دحوالارض، بادها به امر الهی آبهای سطح زمین را از نقطه ای بنام کعبه به اطراف پراکنده و زمین به همین کیفیت، گسترش یافته است.

- مگر در قضیۀ عبور حضرت موسی (ع) و بنی اسرائیل از رود نیل، قدرت و ارادۀ خداوند در مهار آب را نشنیده اید، که بر اهل بصیرت و ایمان، تأییدی بر حکایت دحوالارض است.

آقای نوری ...

مگر نمی دانید از نشانه های مؤمنان، ایمان به غیب است. بیایید به جرگۀ مؤمنان بازگشته و وادی مشککان و مشبهان را رها کنید.

باز هم در ادامه به خدمت خواهیم رسید ...:Gol:

با سلام خدمت همه حق مداران راست گفتار

غلامعلی نوری;59477 نوشت:
این ادعا کاملا اشتباه است و با یافته های علمی و قطعی به هیچ وجهی سازگاری ندارد !!!! آخر یکی نیست یک کم فکر کند که آقا مگه رشته کوهای هیمالیا با ارتفا ع نزدیک به نه کیلومتر از سطح زمین هنوز زیر آب مانده بودند در حالیکه زمین مکه با ارتفاع فقط 330 متر از سطح در یا ، بیرون آمده بود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

جناب نوری شما که معمولا از فکر و خردتان بهره می برید ! چگونه در اینجا صرفه جویی نمودید ؟؟

به نظر شما امکان نداشته کوههایی که نام بردید، پس از گسترده شدن زمین ، در طی فعل و انفعالاتی بوجود آمده باشند ؟؟

شما که دم از علم می زنید می توانید ثابت کنید که آن کوهها قبل از سر بیرون آوردن زمین از آب به همین صورت بوده اند ؟؟

منتظر پاسخ مبتنی بر علم و عقل شما می مانیم !

جناب نوری اگرمطلبی ثابت شود از امام معصوم است( با شرایط آن )هیچ شکی در حق بودن آن راه ندارد .

اگر ما ، بین علم امام و علم دانشمندان روز بخواهیم یکی را انتخاب کنیم بی درنگ به علم امام اعتماد میکنیم .

نه تنها ما بلکه همه عقلای عالم چنین کاری را انجام می دهند.

حتی خود شما ، اگر چند دانشمند در مورد مساله ای اختلاف داشتند نظر کدام یک را می پذیرفتید .

قطعا آنکه علم و تخصصش بیشتر است .

ما معتقدیم اهل بیت علیهم السلام بهره ای از علم الهی دارند که غیر معصومین ندارند بنابر این آنها گفتارشان علمی ترین گفتار است اگر چه عقل ناقص بشر بدان نرسد .

موفق باشید :Gol::Gol::Gol:

موضوع قفل شده است