آیا زن از دنده چپ مرد آفریده شده است ؟

تب‌های اولیه

34 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

قسمت اول

در تمام مذاهب و اديان الهى آمده است كه زن و مرد از « نفس واحده » آفريده شده‏اند .اما آیا تصور و توهم آفریده شدن زن از دنده چپ مرد از کجا ناشی شده است ؟

در اینجا به اختصار نگاه ادیان " اسلام – مسیحی و یهودی " برای پاسخ به سوال فوق مورد بررسی قرار می گیرد :

1- نظر قرآن

در اسلام زن از نظر آفرينش در بعد روحى و جسمى از همان گوهرى آفريده شده كه مرد آفريده شده است و هر دو جنس در جوهر و ماهيت يكسان و يگانه‏اند و تمايز و فرقى در حقيقت و ماهيت ميان زن و مرد نيست .

قرآن با کمال صراحت در آیات متعددی میفرماید که زنان را از جنس مردان و از سرشتی نظیر سرشت‏ مردان آفریده‏ایم.

· يا ايها الناس اتقوا ربكم الذى خلقكم من نفس واحدة و خلق منها زوجها...

اى مردم از پروردگارتان كه شما را از نفس واحدى آفريد و جفتش را (نيز) از او آفريد و از آن دو زنان و مردان بسيارى پراكنده كرد، پروا داريد.1

· هو الذى خلقكم من نفس واحدة و جعل منها زوجها ليسكن اليها ؛

او است آن كس كه شما را از نفس واحدى آفريد و جفت وى را از آن پديد آورد تا بدان آرام گيرد .2

· خلقكم من نفس واحده ثم جعلَ منها زوجها.

شما را از نفسواحد آفريد ، سپس جفتش را از آن قرار داد. 3

بنابراين زن در آفرينش از همان جوهر و گوهر مرد است و انديشه يكسانى و يگانگى ماهوى زن و مرد ، انديشه قرآنى است كه از آيات الهی به روشنى به دست مى‏آيد .

البته مفسران اهل تسنن نوعا می گویند : معنای " و خلق منها زوجها " این است که خداوند حوا را از قطعه ای از بدن آدم افریده است . در این مورد هم گروهی مانند قرطبی به ذکر دنده آدم (علیه السلام ) اکتفا می کنند اما بیشتر انها مانند طبری و فخر رازی و شیخ محمد عبده و مراغی می گویند حضرت حوا را از دنده چپ حضرت آدم آفرید .

ليكن در اين نظر به برخى از حاديث استناد شده است كه در حديثى از امام صادق (ع) مردود شمرده شده است.

زراره مى‏گويد : از امام صادق (ع) از آفرينش حوا سؤال شد كه برخى مى‏گويند : خداوند حوا را از دنده پايين و چپ آدم آفريد ،

امام (ع) فرمود : خدا منزه و برتر است از اين نسبت ، آن كس كه چنين مى‏گويد مى‏پندارد كه خداوند قدرت نداشت براى آدم همسرى از غير دنده‏اش بيافريند ! 4

بنابراین ، اسلام ، زن را مانند مرد برخوردار از روح كامل انسانى و اراده و اختيار مى‏داند و او را در مسير تكامل كه هدف خلقت است مى‏بيند و هر دو را در يك رديف قرار داده و با خطاب يا « ايّها النّاس و يا ايّها الّذين آمنوا » مخاطب ساخته است.

2- نظر تورات

در تورات آمده وقتى خداوند آدم راآفريد و در بهشت ساكن شد ، خداوند ديد آدم تنهاست و گفت خوب نيست آدم تنهاباشد پسبراى او يك يار بسازم كه همراه او باشد، سپس او را از دنده چپ آدم آفريد و آدم ناماو را حوا يعنى زندگى ناميد .

· پس از آن‏كه خداوند خواب را بر آدم مستولى كرد يكى از دنده‏هايش را گرفت زنى بنا كرد و نزد آدم آورد ، و آدم گفت اين است استخوانى از استخوان‏هايم و گوشتى از گوشتم ، از اين‏رو ، نساء ناميده شد؛ زيرا از انسان گرفته شده است . 5

· خداوند اين نكته را مورد توجه قرار داد كه زن را از كدامين عضو آدمبيافريند، او فرمود :...... من زن را از قسمتى از بدن آدم كه هموارهپوشيده و نهفته است مي‌آفرينم تا آنكه موجودى محجوب و عفيف به بار آيد .6

بنابراین بر اساس تعالیم تورات ، حوا از بخشی از بدن مرد آفریده شده است و تبعا ، این یکی از دلایل ایجاد تصور خلقت زن از دنده چپ مرد در بین مردمان در طول تاریخ شده است .

3- نظر انجیل

در اناجیل مختلف هم قصّه آدم و حوّا آمده است.

در انجيل برنابا ، مثل همين داستان كه در تورات آمده ذكر شده است : پس چون خدا آدم را تنها ديد فرمود خوش نيست اين‏كه تنها باشد پس از اين‏رو او را به خواب كرد و گرفت دنده را از سوى دل و آن‏جا را از گوشت پر كرد و از آن دنده ، حوا را آفريد و زن براى آدم گردانيد. 7

ادامه دارد

قسمت دوم

4- نتیجه :

قرآن كريم عارى از داستان‏هايى است كه در تورات و انجيل براى تحقير زنان جعل گرديده‏اند ، و در آن كوچك‏ترين اشاره نشده كه ارزش اوّلين زنى كه خداوند خلق فرمود كمتر از اوّلين مرد بوده يا اين‏كه زن از يكى از دنده‏هاى مرد به وجود آمده يا زن در خلفت تبعى و طفيلى مرد است .

برعكس، قرآن در محيطى كه براى زن هيچگونه استقلال در زندگى قائل نبود ، و هيچ‏گونه حق و حقوقى براى او نمى‏ديد ، حرمت و شرافتى براى او جُز حرمت و شرافت خانواده نمى‏شناخت و دختران را زنده به گور مى‏كردند ، با بيان رسا و منطق محكم ، اعلام مى‏دارد ، زن از نظر خلقت مانند مرد و فرد ی از افراد انسان است كه در ماده و عنصر پيدايشش دو نفر انسان نر و ماده شركت و دخالت داشته و هيچ ‏يك از اين دو بر ديگرى ترجيح و برترى ندارد ، و در نتيجه ، تمام افراد بشر چه زن باشد يا مرد امثال يكديگرند و اگر ترجيح و برترى هم باشد در اصل خلقت آنها نيست بلكه به واسطه كسب فضائل اخلاقى و كمالات نفسانى است كه آنها بدست آورده اند چون :

زن و مرد از يك پدر و مادر بوجود آمده است . آنجا که می فرماید :

« يا ايّها النّاس انّا خلقناكم من ذكرٍ و انثى و جعلناکم شعوباً و قبائل لتعارفوا انّ اكرمكُم عند اللّه اتقاكم »

اى مردم! ما شما را از يك مرد و زن آفريديم و شما را تيره‏ها و قبيله‏ها قرار داديم تا يكديگر را بشناسيد ( اينها ملاك امتياز نيست ،) گرامى‏ترين شما نزد خداوند با تقواترين شماست ، خداوند دانا و آگاه است! 8

زیرنویسها :

[=Calibri][=Times New Roman]1- سوره نساء ، آیه 1
[=Calibri][=Times New Roman]2- سوره اعراف، آیه 189
[=Calibri][=Times New Roman]3- سوره زمر، آیه 6
4- من لایحضر الفقیه ج 3 ص 379 و 380 و علل الشرایع ج 1 باب 17
5- تورات ،سفر پيدايش ، باب 2، آيات 21 تا 24 .
6- دكتر ابراهام كهن ، گنجينه‌اى از تلمود/ 178 ـ 179
7- انجیل برنابا ، فصل 39، آيات 29 ـ 35،
8- سوره حجرات آيه 13

منابع :

1- قر آن کریم
2- انجیل برنابا
3- تورات
4- http://noorportal.net/394/399/404/36960.aspx
[=Times New Roman][=Calibri]5- http://zaremahdi.parsiblog.com/-200069.htm
[=Times New Roman][=Calibri]6- http://www.bashgah.net/pages-7377.html
7- http://www.tondar.ir/articles/258-1388-12-16-06-46-03.html

تحقیق : محمد صالحی – 1 / 8 / 89 - http://mahsan.parsiblog.com

با سلام بر دوستان عزیزم:Gol:

m_salehy;59042 نوشت:
· يا ايها الناس اتقوا ربكم الذى خلقكم من نفس واحدة و خلق منها زوجها...

m_salehy;59042 نوشت:
· هو الذى خلقكم من نفس واحدة و جعل منها زوجها ليسكن اليها ؛

m_salehy;59042 نوشت:
· خلقكم من نفس واحده ثم جعلَ منها زوجها.

m_salehy;59042 نوشت:
قرآن با کمال صراحت در آیات متعددی میفرماید که زنان را از جنس مردان و از سرشتی نظیر سرشت‏ مردان آفریده‏ایم.

پس چرا در بعضی روایات (مثلا در روایت پیامبر اکرم (ص) ) میفرمایند:

خدا آدم را از گل آفريد و از فزونى و مانده آن حواء خلق شد

آیا این تناقض نیست؟؟؟

hedi;103301 نوشت:
با سلام بر دوستان عزیزم:Gol:

پس چرا در بعضی روایات (مثلا در روایت پیامبر اکرم (ص) ) میفرمایند:

خدا آدم را از گل آفريد و از فزونى و مانده آن حواء خلق شد

آیا این تناقض نیست؟؟؟

سلام :Gol:، این سوال را می توانی همچنین در تاپیک جایگاه زن در اسلام : نامشخص !!!
ارسال کنی

m_salehy;59042 نوشت:
اى مردم از پروردگارتان كه شما را از نفس واحدى آفريد و جفتش را (نيز) از او آفريد و از آن دو زنان و مردان بسيارى پراكنده كرد، پروا داريد.1

سلام
شما از این آیه چه می فهمید ؟ غیر از اینکه حوا از آدم خلق شده است ؟
آنچه شما آنرا اثبات می کنید وحدت نوعی و یکسان بودن گوهر انسانی در مرد و زن است اما ثابت نمی کند از لحاظ جسمانی زن بطور مستقل خلق شده است .
در جریان خلقت انسان نیز اشاره ای به خلقت مستقل حوا نشده است بلکه در همه موارد خلقت آدم مطرح است و خلقت حوا را پس از خلقت آدم و از او دانسته اند .
به نظر ما :
حوا از آدم و به توجه ایجادی خود حضرت آدم ع خلق شده است و منظور از خلقت از دنده چپ که یک بیان رمزی است آنستکه که حوا از جهت وجودی آدم ع که میل به مادون دارد خلق گردیده است .
پس در عین یکی بودن گوهر انسانی در آدم و حوا ، به جهت تقدم وجودی و خلقت ، آدم ع بر حوا مقدم بوده و به توجه ایجادی الهی ادم ع حوا خلق شده است .
موفق در پناه حق

با سلام:Gol:

حامد;103333 نوشت:
شما از این آیه چه می فهمید ؟ غیر از اینکه حوا از آدم خلق شده است ؟ آنچه شما آنرا اثبات می کنید وحدت نوعی و یکسان بودن گوهر انسانی در مرد و زن است اما ثابت نمی کند از لحاظ جسمانی زن بطور مستقل خلق شده است .

نظرتان درباره ی روایت زیر چیست!!!

m_salehy;59042 نوشت:
زراره مى‏گويد : از امام صادق (ع) از آفرينش حوا سؤال شد كه برخى مى‏گويند : خداوند حوا را از دنده پايين و چپ آدم آفريد ، امام (ع) فرمود :

m_salehy;59042 نوشت:
خدا منزه و برتر است از اين نسبت ، آن كس كه چنين مى‏گويد مى‏پندارد كه خداوند قدرت نداشت براى آدم همسرى از غير دنده‏اش بيافريند ! 4

m_salehy;59042 نوشت:
قسمت اول

در تمام مذاهب و اديان الهى آمده است كه زن و مرد از « نفس واحده » آفريده شده‏اند .اما آیا تصور و توهم آفریده شدن زن از دنده چپ مرد از کجا ناشی شده است ؟

در اینجا به اختصار نگاه ادیان " اسلام – مسیحی و یهودی " برای پاسخ به سوال فوق مورد بررسی قرار می گیرد :

1- نظر قرآن

در اسلام زن از نظر آفرينش در بعد روحى و جسمى از همان گوهرى آفريده شده كه مرد آفريده شده است و هر دو جنس در جوهر و ماهيت يكسان و يگانه‏اند و تمايز و فرقى در حقيقت و ماهيت ميان زن و مرد نيست .

[=symbol]· يا ايها الناس اتقوا ربكم الذى خلقكم من نفس واحدة و خلق منها زوجها...

[=symbol]· هو الذى خلقكم من نفس واحدة و جعل منها زوجها ليسكن اليها ؛

او است آن كس كه شما را از نفس واحدى آفريد و جفت وى را از آن پديد آورد تا بدان آرام گيرد .2

[=symbol]· خلقكم من نفس واحده ثم جعلَ منها زوجها.

شما را از نفسواحد آفريد ، سپس جفتش را از آن قرار داد. 3

بنابراين زن در آفرينش از همان جوهر و گوهر مرد است و انديشه يكسانى و يگانگى ماهوى زن و مرد ، انديشه قرآنى است كه از آيات الهی به روشنى به دست مى‏آيد .

البته مفسران اهل تسنن نوعا می گویند : معنای " و خلق منها زوجها " این است که خداوند حوا را از قطعه ای از بدن آدم افریده است . در این مورد هم گروهی مانند قرطبی به ذکر دنده آدم (علیه السلام ) اکتفا می کنند اما بیشتر انها مانند طبری و فخر رازی و شیخ محمد عبده و مراغی می گویند حضرت حوا را از دنده چپ حضرت آدم آفرید .

ليكن در اين نظر به برخى از حاديث استناد شده است كه در حديثى از امام صادق (ع) مردود شمرده شده است.

زراره مى‏گويد : از امام صادق (ع) از آفرينش حوا سؤال شد كه برخى مى‏گويند : خداوند حوا را از دنده پايين و چپ آدم آفريد ،

امام (ع) فرمود : خدا منزه و برتر است از اين نسبت ، آن كس كه چنين مى‏گويد مى‏پندارد كه خداوند قدرت نداشت براى آدم همسرى از غير دنده‏اش بيافريند ! 4

بنابراین ، اسلام ، زن را مانند مرد برخوردار از روح كامل انسانى و اراده و اختيار مى‏داند و او را در مسير تكامل كه هدف خلقت است مى‏بيند و هر دو را در يك رديف قرار داده و با خطاب يا « ايّها النّاس و يا ايّها الّذين آمنوا » مخاطب ساخته است.

2- نظر تورات

در تورات آمده وقتى خداوند آدم راآفريد و در بهشت ساكن شد ، خداوند ديد آدم تنهاست و گفت خوب نيست آدم تنهاباشد پسبراى او يك يار بسازم كه همراه او باشد، سپس او را از دنده چپ آدم آفريد و آدم ناماو را حوا يعنى زندگى ناميد .

[=symbol]· پس از آن‏كه خداوند خواب را بر آدم مستولى كرد يكى از دنده‏هايش را گرفت زنى بنا كرد و نزد آدم آورد ، و آدم گفت اين است استخوانى از استخوان‏هايم و گوشتى از گوشتم ، از اين‏رو ، نساء ناميده شد؛ زيرا از انسان گرفته شده است . 5

[=symbol]· خداوند اين نكته را مورد توجه قرار داد كه زن را از كدامين عضو آدمبيافريند، او فرمود :...... من زن را از قسمتى از بدن آدم كه هموارهپوشيده و نهفته است مي‌آفرينم تا آنكه موجودى محجوب و عفيف به بار آيد .6

بنابراین بر اساس تعالیم تورات ، حوا از بخشی از بدن مرد آفریده شده است و تبعا ، این یکی از دلایل ایجاد تصور خلقت زن از دنده چپ مرد در بین مردمان در طول تاریخ شده است .

3- نظر انجیل

در اناجیل مختلف هم قصّه آدم و حوّا آمده است.

در انجيل برنابا ، مثل همين داستان كه در تورات آمده ذكر شده است : پس چون خدا آدم را تنها ديد فرمود خوش نيست اين‏كه تنها باشد پس از اين‏رو او را به خواب كرد و گرفت دنده را از سوى دل و آن‏جا را از گوشت پر كرد و از آن دنده ، حوا را آفريد و زن براى آدم گردانيد. 7

ادامه دارد

با سلام و تشکر
قبلا در این تاپیک در مورد آفرینش زن در ادیان توضیح داده شده

http://www.askdin.com/showthread.php?t=4817
.

hedi;103342 نوشت:
خدا منزه و برتر است از اين نسبت ، آن كس كه چنين مى‏گويد مى‏پندارد كه خداوند قدرت نداشت براى آدم همسرى از غير دنده‏اش بيافريند ! 4

سلام
همانطور که بیان شد کلام رمزی است و معنایش این نیست که خداوند تبارک و تعالی حضرت حوا را از دنده اسخوانی چپ تو خلق کرده است بلکه منظور خلقت از جهت وجودی چپ او یعنی جهتی که به مادون توجه دارد خلق فرموده است
موفق باشید

حامد;103467 نوشت:
منظور خلقت از جهت وجودی چپ او یعنی جهتی که به مادون توجه دارد خلق فرموده است

سلام مجدد:Gol:
از کجا همچین مفهومی استنباط کردین؟
سند داره یا نظره خودتونه؟

hedi;103496 نوشت:
سلام مجدد از کجا همچین مفهومی استنباط کردین؟ سند داره یا نظره خودتونه؟

سلام
از آیات مرتبط به خلقت حوا قابل استباط است چه اینکه آیه مربوطه می فرماید :
و از آدم ، حوا را آفرید
من در اینجا یا من تبعیض است که در روایات اشاره ای به این از بعض بودن هم شده است مثلا بیان شده از زیادی گل آدم .
پس حوا دربردارنده بخشی از کمالات وجودی آدم است .
اگر من را من ابتدای غایت بگیریم یعنی مبدا خلقت حوا آدم بوده است و این مبدئیت مانند مبدئیت خلقت مار از وجود حضرت موسی است آنگاه که عصا را مار فرمود
لذا با انضمام این دو معنا به یکدیگر : حضرت حوا به عنوان صاحب بخشی از کمالات حضرت آدم ع و با اراده ایجادیه ( اعجاز ) خود او خلق شده است .
لذا نسبت خلقت حضرت حوا به خدای تبارک و تعالی از قبیل نسبت خلقت معجزات پیامبران به اوست .
موفق باشید

حامد;103606 نوشت:
من در اینجا یا من تبعیض است که در روایات اشاره ای به این از بعض بودن هم شده است مثلا بیان شده از زیادی گل آدم . پس حوا دربردارنده بخشی از کمالات وجودی آدم است .

جناب حامد این صحبت ها فقط و فقط برداشت های شخصیه شماست!

من از کارشناس حوزه این قسمت از سوال را پرسیدم و ایشون جوابم را اینگونه داد:

گفتند فرض کنید 4 تا دستمال کاغذی و دو جعبه داریم -در هر کدام از جعبه ها دو دستمال کاغذی جا میشود- حالا دو دستمال کاغذیه رویی را درون جعبه ی اول قرار میدهیم و دستمال کاغذی های باقی مانده و اضافی را (همان دو دستمال کاغذیه باقی مانده) درون جعبه ی دوم قرار میدهیم...

اگه شما بخواین توضیح بدین هم میگین دو دستمال کاغذیه باقی مانده را درون جعبه قرار دادین!!!

پیامبر اکرم (ص) هم خیلی زیبا فرمودن از خاکه باقی مانده و اضافی (یعنی هیچ بی احترامی ای نشده) و اگر بنا به پست شمردن شخصیت زنان بود مثلا میفرمودن که خداوند کمی از خاک آدم برداشت و حوا را درست کرد! (یعنی نه تنها حضرت آدم ناقص میشدن بلکه زنان هم ناقص تر میشدن!!!)
اما خاک باقی مانده را بعضی به تعبیره غلط فکر میکنند که یعنی خاکه کم و در نتیجه وجود ناقص و یا ...

در حالی که خداوند میفرمایند:
«همة شما را از يك انسان آفريد و همسر او را (نيز) از جنس خود او قرار داد»

«خداوند از جنس خود شما, براي شما همسر آفريد»

و این یعنی هیچ کم و کسری در آفرینش آدم و حوا نبوده...

شما چگونه برداشت میکنید که زن در بردارنده ی کمالاته مرد هست در حالی که خداوند در قران میفرمایند برترین شما با تقوا ترینتان است (بنا به فرمایش شما پس باید مرد ها با تقوا تر باشند چون آنان سرچشمه ی کمالات هستند و زنان بخشی از آن کمالات را دارند!!) ؟؟؟؟؟!!!!!
اگر بنا به حرفه شما باشه این یعنی وجود ناقصه زن که فقط با معادلات خاص شما قابله حله!!!

خواهش میکنم درباره ی مساله ای که در آن سند و علم ندارید جوابی قاطع ندهید
چون به خاطر این جواب غلط ممکنه خیلی ها رو از اسلام فراری دهید!!!!

hedi;103739 نوشت:
خواهش میکنم درباره ی مساله ای که در آن سند و علم ندارید جوابی قاطع ندهید
چون به خاطر این جواب غلط ممکنه خیلی ها رو از اسلام فراری دهید!!!!

:ok:

hedi;103739 نوشت:
پیامبر اکرم (ص) هم خیلی زیبا فرمودن از خاکه باقی مانده و اضافی (یعنی هیچ بی احترامی ای نشده) و اگر بنا به پست شمردن شخصیت زنان بود مثلا میفرمودن که خداوند کمی از خاک آدم برداشت و حوا را درست کرد! (یعنی نه تنها حضرت آدم ناقص میشدن بلکه زنان هم ناقص تر میشدن!!!) اما خاک باقی مانده را بعضی به تعبیره غلط فکر میکنند که یعنی خاکه کم و در نتیجه وجود ناقص و یا

سلام
اول اینکه از فاضل طینت بودن حوا به معنای پست بودن او نیست چرا که همین تعبیر را در مورد منشا خلقت شیعیان نیز بیان کرده اند ( شیعتنا من فاضل طینتنا ) بلکه به معنای نازلتر بودن از لحاظ کمالات است . چه اینکه بطور قطع می دانیم هیچیک از شیعیان ائمه معصومین ع به مرتبه کمالات ایشان نمی رسد . لذا اگر با همین مناط ( بحث طینت شیعیان ائمه ع ) هم روایت مربوط به حضرت حوا را بررسی کنیم مطلب روشن می شود .
البته من نمیدانم چرا نازلتر بودن برای شما به معنای پست بودن است . خوب همه می دانند که تمام انبیاء علیهم السلام از لحاظ مقام نازلتر از پیامبر اسلام بوده اند آیا خدای ناکرده این به معنای پست بودن آنهاست . کمی دقت بفرمایید .

hedi;103739 نوشت:
در حالی که خداوند میفرمایند: «همة شما را از يك انسان آفريد و همسر او را (نيز) از جنس خود او قرار داد» «خداوند از جنس خود شما, براي شما همسر آفريد» و این یعنی هیچ کم و کسری در آفرینش آدم و حوا نبوده...

لطف کنید در ترجمه آیات امانت داشته باشید . شما برداشت خود از آیه را در متن ترجمه آن قرار داده اید . در کجای آیه کلمه جنس آمده است . حال ولو اینکه از یک جنس باشند اگر به اختلاف مراتب در یک جنس قائل شویم اشکالی دارد ؟
مثلا در جنس گیاهان ما درخت انار داریم ، علف هرز هم داریم . آیا اینها دارای کمالات یکسانند .
توجه کامل داشته باشید که بحث ما در برتری تکوینی مرد بر زن است نه برتری فردی از افراد انسان بر دیگری . اگرقرار بر این نوع قیاس ( افراد ) باشد شما که زن هستید ( هدی ) از من که مردم ( حامد ) بهترید . خوب است .
اگر قرار است کسی با شنیدن حقایق از اسلام فرار کند باید خود را مذمت نماید نه اسلام را . مگر نه اینستکه کفار از شنیدن کلمه توحید از اسلام فرار می کردند ؟ آیا آنها مورد سرزنشند یا اسلام که حقیقت توحید را بیان کرده است ؟
موفق در اندیشه و تعمق و انصاف

سلام علیکم جمیعا

ممنون م صالحی عزیز بابت مقاله بسیار زیبایتان .

هدی عزیز شما هم مثل اینکه امروز از دنده چپ بلند شده اید.

این تمثیل که از دنده چپ و .. دال بر این آیه است که خداوند کریم زن و مرد را مکمل هم توصیف میکند که در کنار هم به آرامش میرسند.

(این ایه بر علیه هم جنس بازی هم هست )

خمیره و مبداء هر دو یکی است در روز قیامت در کنار هم و نه به فاصله قرار میگیرند و دین بر هر دو نازل شده . هرکدام بر اساس مسئولیتشان که به مقتضای جنسیتشان است تکلیفشان را انجام میدهند و در برابر خدا هرکدام با تقوی تر باشد عزیز تر است.

من که فرقی نمیبینم . حال آن بنده خدا آمده میگوید در رساله بر زنان بیشتر سخت گرفته شده پس این تبعیض است یکی دیگر میگوید مکان فرهنگی ورزشی نداریم شغلمان بهمان است. خب خواهر من جنسیت مرد و زن فرق میکند خب مردها هم محدودیتها و آزادیهائی دارند که مسئولیتهایشان را زیاد میکند.
بر اساس این محدودیتها که خوش به حالشان ولی در برابر آزادیها بازخواست میشوند.

یاحق

حامد;103749 نوشت:
اول اینکه از فاضل طینت بودن حوا به معنای پست بودن او نیست چرا که همین تعبیر را در مورد منشا خلقت شیعیان نیز بیان کرده اند ( شیعتنا من فاضل طینتنا ) بلکه به معنای نازلتر بودن از لحاظ کمالات است . چه اینکه بطور قطع می دانیم هیچیک از شیعیان ائمه معصومین ع به مرتبه کمالات ایشان نمی رسد .

من که نگفتم به معنیه پست تره بلکه شما هستین که فرمودین:

حامد;103606 نوشت:
من در اینجا یا من تبعیض است که در روایات اشاره ای به این از بعض بودن هم شده است مثلا بیان شده از زیادی گل آدم . پس حوا دربردارنده بخشی از کمالات وجودی آدم است .

و من گفتم:

hedi;103739 نوشت:
شما چگونه برداشت میکنید که زن در بردارنده ی کمالاته مرد هست در حالی که خداوند در قران میفرمایند برترین شما با تقوا ترینتان است (بنا به فرمایش شما پس باید مرد ها با تقوا تر باشند چون آنان سرچشمه ی کمالات هستند و زنان بخشی از آن کمالات را دارند!!) ؟؟؟؟؟!!!!!

در این حرفه من شک دارید که اگر بنا به حرفه شما باشه مرد سرچشمه ی کمالات است و زن در بردارنده ی بخشی از آن؟

حامد;103749 نوشت:
بلکه به معنای نازلتر بودن از لحاظ کمالات است

جناب حامد با سند حرف بزنید, این را هم با توجه به برهان نتیجه گرفتید؟؟؟!!!!

«خَلَقَكُم مِن نِفسٍ واحِدَةٍ وَ خَلَقَ مِنها زَوجَها» (نساء/1)ٍِِ

«خَلَقَ لَكُم أَنفُسَكُم أَزواجاً» (روم /21)

حامد;103749 نوشت:
لطف کنید در ترجمه آیات امانت داشته باشید . شما برداشت خود از آیه را در متن ترجمه آن قرار داده اید . در کجای آیه کلمه جنس آمده است

جناب حامد برداشت من از آیه نبود بلکه ترجمه ی آیت الله مکارم شیرازی بود!!!!!
میخواین برید به ایشون بگید که چرا امانت داری نکردند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

حامد;103749 نوشت:
اینکه از یک جنس باشند اگر به اختلاف مراتب در یک جنس قائل شویم اشکالی دارد ؟

کی؟؟؟!!!! شما میخواین قائل بشین؟؟؟!!!
خداوند فرقی از بعد روحی برای زن و مرد نگذاشته است...
و از بعد مادی هم تفاوت هایی قائل شدند که به معنای برتری هیچ یک بر دیگری نیست

حامد;103749 نوشت:
مثلا در جنس گیاهان ما درخت انار داریم ، علف هرز هم داریم . آیا اینها دارای کمالات یکسانند .

علف هرز و انار خیر! برابر نیستند
اما اگر منظوتان زن و مرد است فقط و فقط دلایله خودتونه که میگید یکی بر دیگری برتری دارد...

حامد;103749 نوشت:
وجه کامل داشته باشید که بحث ما در برتری تکوینی مرد بر زن است نه برتری فردی از افراد انسان بر دیگری .

مرد قدرت جسمیش بیشتره...
زن عواطفش بیشتره...
مرد نان آوره خانه است...
زن هم یک مادر است!!!!
آیا شما این ویژگی ها را با هم مقایسه میکنید و نتیجه بر برتری میگیرید؟؟؟!!!!!
جای تاسفه...
چون هر یک از این ویژگی ها در جای خودش یک کمال است و با هم قابله قیاس نیست...

حامد;103749 نوشت:
گرقرار بر این نوع قیاس ( افراد ) باشد شما که زن هستید ( هدی ) از من که مردم ( حامد ) بهترید

شک نکنید که اگر قیاس افراد بود شما برتر از من بودید!

حامد;103749 نوشت:
اگر قرار است کسی با شنیدن حقایق از اسلام فرار کند باید خود را مذمت نماید نه اسلام را

دقیقا!
حقایق اسلام!
حقایق اسلام برتریه قدرت مردانه ی مردان است یا اینکه سرچشمه ی کمالات مردان هستند و زنان بخشی از آن را دارند؟؟؟!!!!!

:Labkhand:
حامد;103749 نوشت:
گر نه اینستکه کفار از شنیدن کلمه توحید از اسلام فرار می کردند ؟ آیا آنها مورد سرزنشند یا اسلام که حقیقت توحید را بیان کرده است ؟

من میگم با سند حرف بزنید تا قانع شویم شما این مثال را میزنید که مثلا هیچ کس حرف های بی سند شما را قبول نمیکند مثله کفار از اسلام فراری است؟؟؟!!!!!
:Labkhand::Labkhand:

hedi جان
فقط و فقط با کارشناسان بحث کنید و از ایشان سوال بپرسید وگرنه ممکنه به خاطر نظرات ناپخته افراد غیرمتخصص دچار گمراهی بشید.

hedi;103754 نوشت:
من میگم با سند حرف بزنید تا قانع شویم شما این مثال را میزنید که مثلا هیچ کس حرف های بی سند شما را قبول نمیکند مثله کفار از اسلام فراری است؟؟؟!!!!!

سلام
موافقید من یک مقاله بنویسم در همین موضوع برتری تکوینی مرد بر زن از نگاه عقل و شرع و شما تاپیک مربوط به اون رو با انصاف کامل مدیریت کنید ؟
همه خانومها هم دعوت بشن خوبه .
هی می گویید شما بی مدرک و سند حرف می زنید و به اسلام نسبت می دهید .
خوب خوش انصاف چرا به عقیده خودت بعنوان عقیده اسلام نگاه می کنی ؟
معلومه که هرکس برداشت خودش رو از دین ، دین می دونه البته با این قید که من فکر می کنم ....
خلاصه ما آمادگی قضیه رو داریم
یک فرصت به بنده بدهید مقاله رو آماده می کنم بعد شما تاپیک بزنید و من هم مقاله ام رو آونجا می آرم
بعد همه نقدش کنن
خوب اگر من هم اشتباه می کنم مشخص می شه نه ؟
موفق در انصاف

hedi;103301 نوشت:
پس چرا در بعضی روایات (مثلا در روایت پیامبر اکرم (ص) ) میفرمایند: خدا آدم را از گل آفريد و از فزونى و مانده آن حواء خلق شد آیا این تناقض نیست؟؟؟

با سلام و عرض ادب

دوست عزيز متاًسفانه از تعبیر (( باقیمانده گل آدم )) در احادیث مذکور چنین استنباط

شده است که مراد (( زاید بودن )) می باشد ودر نتیجه وجود زن طفیل وجود مرد است .

در حالیکه این کلمه بار منفی ندارد .

بعنوان مثال کوزه گر برای ساختن کوزه ای ابتدا گل مخصوص را آماده می کند

وکوزه اول را می سازد وباز از گل باقیمانده کوزه دیگری را می سازد .

خداوند نیز از ابتدا خلقت آدم وحوا را اراده کرد واز قبضه خاکی که برداشت،

خلقت آدم را به انجام رسانید واز قسمت دیگرش حوا را تحقق بخشید .

نقل قول:
[=arial]در حالیکه این کلمه بار منفی ندارد
[=arial]بعنوان مثال کوزه گر برای ساختن کوزه ای ابتدا گل مخصوص را آماده می کند

وکوزه اول را می سازد وباز از گل باقیمانده کوزه دیگری را می سازد .

خداوند نیز از ابتدا خلقت آدم وحوا را اراده کرد واز قبضه خاکی که برداشت،

خلقت آدم را به انجام رسانید واز قسمت دیگرش حوا را تحقق بخشید .

[=arial] .

ایناهاش ،حرف شما رو رد میکنه:
نقل قول:
[=&quot]در حدیثى از امام صادق (ع) مردود شمرده شده است. [=&quot]
زراره مى‏گوید : از امام صادق (ع) از آفرینش حوا سؤال شد که برخى مى‏گویند : خداوند حوا را از دنده پایین و چپ آدم آفرید ،

[=&quot]امام (ع) فرمود
[=&quot] : خدا منزه و برتر است از این نسبت ، آن کس که چنین مى‏گوید مى‏پندارد که خداوند قدرت نداشت براى آدم همسرى از غیر دنده‏اش بیافریند !
[=&quot]من لایحضر الفقیه ج 3 ص 379 و 380 و علل الشرایع ج 1 باب 17

http://mahsan.parsiblog.com/Pages/12/

عمار;103870 نوشت:
دوست عزيز متاًسفانه از تعبیر (( باقیمانده گل آدم )) در احادیث مذکور چنین استنباط شده است که مراد (( زاید بودن )) می باشد ودر نتیجه وجود زن طفیل وجود مرد است .

سلام بر کارشناس بزرگوار و با تشکر از پاسخگوییه شما:Gol:

جناب عمار بعضی از دوستان اینگونه تعبیر کردن که چون پیامبر (ص) فرموده اند از خاک اضافی حوا آفریده شده پس بدین معناست که :

حامد;103333 نوشت:
ما از این آیه چه می فهمید ؟ غیر از اینکه حوا از آدم خلق شده است ؟

حامد;103606 نوشت:

آیا این صحبت ها سند داره؟

اگر درست باشد پس میشه نتیجه گرفت که آدم سرچشمه ی کمالات است و حوا بخشی از آن کمالات را دارد!!!

عمار;103870 نوشت:
بعنوان مثال کوزه گر برای ساختن کوزه ای ابتدا گل مخصوص را آماده می کند وکوزه اول را می سازد وباز از گل باقیمانده کوزه دیگری را می سازد .

اما در حالی که خاک, خاک است و خاکی که از آن حضرت آدم آفریده شد هیج تفاوتی با خاک حوا نداشت که بگیم کمالاته آدم با خاکه حوا قاطی شده بود!!!!

سندی هست که گفته های جنابه حامد را تصدیق کند؟؟؟

نقل قول:
اگر درست باشد پس میشه نتیجه گرفت که آدم سرچشمه ی کمالات است و حوا بخشی از آن کمالات را دارد!!!

نفوس یکیه: یا ایها الناس
خلقكم من نفس واحدة و جعل منها زوجها

(ها) برمیگردد به (نفس) یعنی از آن زوجش رو قرار داد نه از دندش

:"یَـََّأَیُّهَا النَّاس‌ُ اتَّقُوا رَبَّکُم‌ُ الَّذِی خَلَقَکُم مِّن نَّفْس‌ٍ وَ َحِدَة‌ٍ وَخَلَق‌َ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَث‌َّ مِنْهُمَا رِجَالاً کَثِیرًا وَنِسَآءً وَاتَّقُوا اللَّه‌َ الَّذِی تَسَآءَلُون‌َ بِه‌ِ وَالاْ ؟َرْحَام‌َ إِن‌َّ اللَّه‌َ کَان‌َ عَلَیْکُم‌ْ رَقِیبًا؛(نسأ، 1) ای مردم از خدایتان بترسید، خدائی که همه شما را از یک تن آفرید، و همسرش را نیز از آن نفس پدید آورد، و از آن دو، مردان و زنان بسیاری پراکنده ساخت‌، و بترسید از خدائی که به نام او از یک‌دیگر خواهش‌ها می‌کنید، و بترسید از قطع رحم که خدا مراقب شما است‌."

زنا و مردای دیگه همه از این دوتان،عیب و ایرادای اونارو هم دارن

مگه خطابش به (ناس) همه مردم نیست؟
زنا جزو مردم حساب نمینش و از نفس آدم نیستن؟

نقل قول:
روایات هم مؤید مطلب فوق است‌:از امام باقر7 پرسیده شده‌، خداوند حوا را از چه آفرید؟فرمود:این مردم چه می‌گویند؟گفته شد، می‌گویند:خداوند اورا از دنده‌ای از دنده‌های آدم‌غ آفریده است‌؛ فرمود:دروغ می‌گویند؛ آیا خداوند عاجز بود از این که وی را از چیز دیگری بیافریند؟!(بحارالانوار، مجلسی‌؛، ج 11، ص 116، مؤسسة الوفأ.)
بنابراین‌، اگر در برخی روایات یا کتب تفسیری آمده که "حوا" از قسمت باقی مانده آدم‌غ آفریده شده به معنای جنسیت است یعنی از جنس او خلق شده است‌.(ر.ک‌:ترجمه تفسیر المیزان‌، علامه طباطبائی‌؛، ج 4، ص 229 ـ 234، بنیاد علمی و فرهنگی علامه‌؛ / تفسیر نمونه‌، آیت‌اللّه مکارم شیرازی و دیگران‌، ج 3، ص 245، دارالکتب الاسلامیة‌.)
حاصل آن‌که روایاتی که می‌گویند "حوا" از آخرین دندة چپ آدم آفریده شده است‌، سخنی بی‌اساس است که از امامان صادر نشده است‌، بلکه از برخی روایات اسراییلی گرفته شده و هماهنگ با مطلبی است که در فصل دوم از "سفر تکوین‌" تورات تحریف شده کنونی آمده است و ثانیاً خلاف مشاهده و حس است‌؛ زیرا براساس این روایت‌، مردان‌، در طرف چپ یک دنده کم‌تر دارند، در حالی که چنین نیست و تفاوتی میان زن و مرد نیست‌.
آن‌چه در قرآن آمده‌، حق است و باطل در آن راه ندارد:"لآ یَأْتِیه‌ِ الْبَـَطِـل‌ُ مِن بَیْن‌ِ یَدَیْه‌ِ وَ لاَ مِن‌ْ خَلْفِه‌ِ." (فصلت‌، 42)

یعنی قرآن از تحریف حدیثا که تا الان رخ داده هم در امان مونده،همچنان منبع اول و اولویت برای تعیین حکمای دینه

تو این آیه یه چیز دیگه گفته شده:
هو الذي خلقكم من نفس واحدة و جعل منها زوجها ليسكن إليها (سورة الأعراف)

اگه با این آیه بخوایم نتیجه بگیریم معنیش میشه اینکه تو آیه اول خطاب به مرداست و زنا برای آرامش مردا آفریده شدن ، حوا برای ارامش آدم آفریده شد.؟؟؟

معنی ایه های زیر چین؟؟
لقد منّ الله على المؤمنين إذ بعث فيهم رسولاً من أنفسهم
جاءكم رسول من أنفسكم عزيز عليه ما عنتم

مگه پیامبر از جنس مردم بودن یا هرکمالاتی که پیامبر داشتن ،مردمم داشتن؟

یا کلا منظور آیه اول از نفس واحده فقط انسانیته؟

منظور از نفس واحدة چيست ؟

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=24484

نقل قول:
معنی ایه های زیر چین؟؟
لقد منّ الله على المؤمنين إذ بعث فيهم رسولاً من أنفسهم
جاءكم رسول من أنفسكم عزيز عليه ما عنتم

مگه پیامبر از جنس مردم بودن یا هرکمالاتی که پیامبر داشتن ،مردمم داشتن؟

یا کلا منظور آیه اول از نفس واحده فقط انسانیته؟

چون منظور آیه اول اینه که پیامبر فرشته نیست،مثل شما غذا میخوره،راه میره و خیلی چیزای دیگه
یعنی کلا منظور انسانیته و ربطی به چیزای دیگه نداره، ؟

hedi;103938 نوشت:
اما در حالی که خاک, خاک است و خاکی که از آن حضرت آدم آفریده شد هیج تفاوتی با خاک حوا نداشت که بگیم کمالاته آدم با خاکه حوا قاطی شده بود!!!! سندی هست که گفته های جنابه حامد را تصدیق کند؟؟؟

سلام
ما یک بحث ادبی ( صرف و نحوی ) کردیم و گفتیم " مِن " چه وجوهی می تواند داشته باشد . خب بگوییم خیر در زبان عرب برای من چنین استعمالی نیست یا دلیل دیگر بیاورید .
و اما مِن در اینجا صرفا به نحو ضمنی بر جنس دلالت دارد . چرا ؟
چون معلوم است وقتی چیزی از چیز دیگر خلق شود از جنس اوست لذا منها در خصوص جنس در مقام بیان نیست مِن بیان جنس وقتی می اید که در جنس ابهامی قابل تصور باشد در حالیکه در اینجا ابهام مفهومی ندارد . دقت کنید
موفق باشید

اصولا زن از دنده چپ مرد آفریده نشده بلکه آفریده شده تا دنده چپ مرد رو داغون کنه :khandeh!:
اگه متوجه نشدی زن می گیری متوجه می شی :Khandidan!:

ادعای این روایت کلا رد میشه چون قبل از آدم ،آدمای دیگه ای هم بودن تو اینجا میگه:

دعوای هابیل و قابیل بر سر گندم و گوسفند بود و علم امروزی می گوید انسان اولیه کشاورزی و دامداری نمی دانست این چگونه است؟

http://www.askdin.com/showpost.php?p=104727&postcount=17
http://www.askdin.com/showthread.php?t=5215&page=2

دیگه دلیل نداره حوا از دنده چپ آدم ساخته شده باشه
آدم شاید جهش یافته ژنی بوده از آدمای دیگه
مثل مسیح که پدری نداشته ولی حتما از جهش یه تخمک بدون اسپرم خدا آفریده

خیلی شبیه همن
اینم درباره عقل زن و برتری تکوینی مرد و از اینجور ادعاها:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=11602&page=5

رد شدن خرافات تورات و حدیثای اسرائیلی:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=8638
http://www.askdin.com/showthread.php?t=11574&page=9

منتقد;103918 نوشت:
ایناهاش ،حرف شما رو رد میکنه: نقل در حدیثى از امام صادق (ع) مردود شمرده شده است. زراره مى‏گوید : از امام صادق (ع) از آفرینش حوا سؤال شد که برخى مى‏گویند : خداوند حوا را از دنده پایین و چپ آدم آفرید ، امام (ع) فرمود : خدا منزه و برتر است از این نسبت ، آن کس که چنین مى‏گوید مى‏پندارد که خداوند قدرت نداشت براى آدم همسرى از غیر دنده‏اش بیافریند ! من لایحضر الفقیه ج 3 ص 379 و 380 و علل الشرایع ج 1 باب 17

hedi;103938 نوشت:
آیا این صحبت ها سند داره؟ اگر درست باشد پس میشه نتیجه گرفت که آدم سرچشمه ی کمالات است و حوا بخشی از آن کمالات را دارد!!!

با سلام و عرض ادب
در اين زمينه اقوالي است كه در ادامه عرض ميكنم و اين مطلبي كه بنده عرض كردن بنا بر توجيه يكي از اين اقوال است كه اگر بپذيريم اينگونه بايد برداشت كرد نه برداشتي ديگر.

دوستان عزيز اگر بخواهیم دقیقا نظر اسلام را مورد بررسی قرار بدهیم، باید ببینیم نظر قرآن درباره خلقت زن و مرد چیست. قرآن کریم در آیات متعددی این موضوع را مطرح کرده است; از جمله آیه 21 سوره روم، 27 نحل، 11 شوری، 49 ذاریات، و آیه 1 سوره نساء. از باب نمونه و رعایت اختصار، به تفسیر و توضیح آیه اول سوره نساء پرداخته و نظریات مختلف مفسران و دانشمندان را در این مورد، بررسی می نماییم:

یایها الناس اتقوا ربکم الذی خلقکم من نفس واحدة و خلق منها زوجها...»
تعدادی از مفسران و دانشمندان اهل تسنن اعتقاد دارند که زن از دنده چپ مرد آفریده شده است. از جلمه طبری پس از این که در تفسیر خود نظرات مختلف محدثین را در این مورد می آورد، به بررسی آن ها می پردازد. هرچند که در آخر نظر خود را بیان نمی دارد، اما آنچه از شواهد به دست می آید این است که او هم این نظریه را بیش تر قبول دارد و حتی در تاریخ خود (تاریخ طبری) این گونه می آورد: «.. خدا آدم را در بهشت قرار داد که در آن تنها همی رفت و همسری نداشت که بدو آرام گیرد لحظه ای بخفت و چون بیدار شد زنی را بالای سر خود دید که خدای از دنده او خلق کرده بود... به گفته اهل تورات و دیگر مطلعان، خوابی برای او [آدم] انداخت. آن گاه یک دنده او را از طرف چپ بگرفت و جای آن را از گوشت پرکرد و آدم هم چنان در خواب بود تا خدا از دنده وی حوا را بیافرید...» (ترجمه تاریخ طبری، ج 1، ص 63 )

تفسیر «قرآن العظیم »، تالیفت ابن کثیر قرشی دمشقی نیز در مورد «زوجها» این گونه توضیح می دهد: «و هی حواء خلقت من ضلعه[آدم] الایسر» (تفسیر قرآن العظیم، ذیل آیه 1 نساء )
مفسران دیگری هم وجود دارند که در مورد خلقت زن، همین اعتقاد را دارند (از جمله تفسیر روح البیان، ص 159 و... ) ، ولی به نظر می رسد آنچه ذکر شد کافی بوده و رساننده مقصود باشد.

مفسران و علمای شیعه نیز همانند علمای اهل تسنن در مساله خلقت زن، نظرات مختلفی دارند: علامه طبرسی رحمه الله در تفسیر مجمع البیان نظر مفسران مبنی بر آفریده شدن حوا از ضلعی از اضلاع آدم را مطرح کرده است: «ذهب اکثر المفسرین انها خلقت من ضلع من اضلاع آدم » (مجمع البیان، ص 3 - 4، ص 6 ) ; ولی در تفسیر جوامع الجامع نظر خود را بیان داشته و در ذیل آیه اول سوره نساء می نویسد، منظور از «خلقکم من نفس واحدة »: «فرعکم من اصل واحد و هو نفس آدم ابیکم » (جوامع الجامع، ج 1، ص 233 ) و منظور از «خلق منها زوجها»: «خلق حواء من ضلع من اضلاعها» (همان) است.

درتفسیر «شبر» (نوشته علامه سیدعبدالله شبر) هر دو نظریه محتمل دانسته شده است: «خلق منها من فضل طینتها او من ضلعها» (تفسیر شبر، ذیل آیه نساء ) هرچند نظریه دوم مقدم دانسته شده است.

علامه طباطبائی رحمه الله در مورد این آیه در تفسیر «المیزان » درباره کلمه «زوج » می فرمایند: «بنا به گفته راغب، به معنای همسر است یعنی این کلمه در مورد هر دو قرین که یکی نر و دیگری ماده باشد، استعمال می شود هم به نر «زوج » گفته می شود و هم به ماده...» (ترجمه المیزان، ج 4، آیه 1 نساء).
سپس در مورد خلقت حوا می فرمایند: «ظاهر جمله مورد بحث می خواهد بیان کند که همسر آدم از نوع خود آدم بود و انسانی بود مثل خود او. و این همه افراد بی شمار از انسان که در سطح کره زمین منتشر شده اند همه از دو فرد انسانی مثل هم و شبیه هم منشا گرفته اند. بنابراین «من » نشویه خواهد بود و عبارت مورد بحث همان نکته ای را می رساند که آیات زیر در صدد افاده آن است: «و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها»، «و الله جعل لکم من انفسکم ازواجا...» پس این که در بعضی تفسیرها آمده که همسر آدم از بدن خودش درست شده صحیح نیست هرچند که در روایاتی آمده، لیکن از خود آیه استفاده نمی شود و در آیه چیزی که بر آن دلالت کند وجود ندارد.» (همان)

تفسیر نمونه نیز در مورد خلت زن اظهار می دارد که: «خدا آدم را آفرید و سپس همسرش را از باقیمانده گل او خلق کرد» (تفسیرنمونه، ج 19، ص 38 ) و این جمله که می گوید همسر آدم از او آفریده شد، بعضی مفسرین از این تعبیر چنین فهمیده اند که همسر آدم (حوا) از بدن آدم آفریده شده و پاره ای از روایات غیر معتبر را که می گوید حوا از یکی از دنده های آدم آفریده شده، شاهد بر آن گرفته اند... این سخن بی اساس است و از بعضی روایات اسرائیلی گرفته شده و هماهنگ با مطالبی است که در فصل دوم از سفر تکوین تورات تحریف شده آمده است.

و از این گذشته بر خلاف شاهد و حس می باشد; زیرا طبق این نظر که حوا از یکی از دنده های آدم آفریده شده، باید مردان در طرف چپ، یک دنده کم تر داشته باشند در حالی که می دانیم هیچ تفاوتی میان تعداد دنده های مرد و زن وجود ندارد; و این تفاوت یک افسانه بیش نیست. ولی با توجه به سایر آیات قرآن، هرگونه ابهامی از تفسیر این آیه برداشته می شود و معلوم می شودمنظورازآن این است که خداوند همسر او را از جنس او آفرید: «... جعل لکم من انفسکم ازواجا»; خداوند همسران شما را از جنس شما قرار داد (نه از اعضای بدن شما).

و طبق روایتی که از امام باقر علیه السلام در تفسیر «عیاشی » نقل شده است، آفریده شدن حوا از یکی از دنده های آدم شدیدا تکذیب شده و تصریح شده که حوا از باقیمانده گل آدم آفریده شده است.» (تفسیرنمونه، ج 3، ص 245 / تفسیر احسن الحدیث، ج 1، ص 69 )
بعضی دیگر از تفاسیر - مانند تفسیر برهان - فقط به جمع آوری نظریات و احادیث پرداخته و خود نظر مستقلی را ارائه نداده اند.

با توجه به آنچه گفته شد، به این نتیجه می رسیم که نظریه اول (خلقت حوا از دنده آدم) دارای ضعف های عمده است:
1- مطابق نظر تورات است و احتمال این که از اسرائیلیات باشد بسیار زیاد است;
2- روایات اهل بیت علیهم السلام به شدت آن را تکذیب کرده اند;
3-ازلحاظتجربی ومشاهده،پذیرفته نیست;
4- زن و مرد هر دو انسانند و طبعا باید از یک چیز آفریده شده باشند (نه یکی از خاک و دیگری از موجودی زنده).

:Gol:
یه سوال میپرسم دیگه آخریشه

چرا این اشتباها از طرف عالمای مسلمون قبول شده؟
مثل خیلی حقیقتای دیگه که بعدها فهمیدیم مثلا سن عایشه

تو این مدت ارزش زن به خاطر این حدیثا پایین بوده،تو ادبیات هم خودشو نشون داده

اون موقع میتونیم بگیم اسلام از فرهنگ زمانه تاثیر گرفت،مثلا چیزایی که روایتش معتبرم نباشه اگه به نظرشون منطقی میومد قبول میکردن، ابن ابی الحدید شارح نهج البلاغه تو تفسیرش برای تایید حدیث {ان النسا نواقص العقول}یه حرفایی از دانشمندا و فیلسوفای زمان خودشون میاره مثلا از افلاطون

همیشه سعی میکردن اسلامو با علم و فلسفه روز تطابق بدن

اون موقع به زنا ظلم نبود؟ میتونیم بگیم زنا ارزششون اون موقع کم بود و فرهنگ مردم با اینکه مسلمون بودن اینطوری بود که زنو کم ارزش بدونن و فقط ارث و اینا بهش بدن؟

یعنی فقط قرآنه که تحت تاثیر فرهنگ زمونه قرار نمیگیره

:Gig:

با سلام

اگر به آفرینش زن و مرد در قرآن مجید مراجعه کنیم، درخواهیم یافت که تفاوتی در ماهیت و سرشت زن و مرد وجود ندارد.

اما در اخبار ممکن است که تبدیل وتحریفی رخ داده باشد در هرصورت آنچه مسلم است :

[=Traditional Arabic]والخبر الذي روي أن حوا خلقت من ضلع آدم الايسر صحيح[=Traditional Arabic]، ومعناه من الطينة التي فضلت من ضلعه الايسر،
[=Traditional Arabic]
[=Traditional Arabic]اما جمله بعد از اين محتاج تحقيق بيشتر است :
[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic]صارت أضلاع الرجل أنقص من أضلاع النساء بضلع ؛ يعنی چه ؟

[=Traditional Arabic]وأضلاع الرجال أقل من أضلاع النساء بضلع[=Traditional Arabic]
[=Traditional Arabic]ودر آناتومی بدن هم آمده که :
[=Traditional Arabic]طول ستون مهره‌ها در مردان 70 سانتیمتر و در زنان 60 سانتیمتر است ، ستون فقرات در انسان از 34 - 33 مهره استخوانی تشکیل یافته است که 24 عدد آنها آزاد و نسبت به یکدیگر متحرک هستند. 5 عدد آنها به هم متصل شده و استخوان خاجی را تشکیل می‌دهند. و 5 - 4 عدد از مهره‌ها نیز به یک قطعه استخوان به نام دنبالچه تبدیل شده‌اند. بنابراین تعداد مهره‌ها در افراد بالغ به 26 قطعه تبدیل می‌گردد.

دنده ها جفت جفت هستند و در هر طرف بدن دقیقاً جفت و یکسان می باشند بیشتر افراد دوازده جفت دنده دارند بعضی ها بیشتر از دوازده تا و بعضی ها کمتر آن دارند . همه دنده ها به ستون مهره های پشت ، درست در جایی که مهره های قفسه سینه آنها رانگه می دارند متصل شده اند . هفت جفت دنده اول قفسه سینه به جلوی جناغ سینه متصل هستند .جناغ سینه استخوان محکم در وسط سینه است که دنده ها را در جای خودشان نگه می دارد . بقیه دنده ها مستقیماً به جناغ سینه متصل نیستند . دو یا سه جفت دنده باقیمانده با بافت غضروفی به دنده های بالایی وصل می شوند .
دو جفت آخر آنها را دنده های متحرک می گویند . چون به جناغ سینه و دنده های بالایی وصل نیستند .مثل دنده های بالایی به ستون فقرات پشت کمر متصل هستند .

آیا در اینجا تفاوتی بین استخوانها و دنده های زن و مرد دیده نمیشود ؟!

تابتوان حکم قاطعی در باره احادیث داد.
[=Traditional Arabic]
[=Traditional Arabic]
[=Traditional Arabic]
[=Traditional Arabic]http://rayehe.parsiblog.com/Pages/tafavot/

منتقد;105008 نوشت:
یه سوال میپرسم دیگه آخریشه چرا این اشتباها از طرف عالمای مسلمون قبول شده؟

با سلام خدمت شما
دوست عزيز اشتباهي از طرف علما قبول نشده و اگر هم روايتي رو پذيرفته اند آن را طوري معنا و توجيه كرده اند كه به ارزش و مقام زن هيچ خللي وارد نكرده است.يعني منظور از حديث رو درست معني كرده اند نه طوري كه بعضي ها بخواهند بوسيله آن از اسلام ايراد بگيرند.

منتقد;105008 نوشت:
مثل خیلی حقیقتای دیگه که بعدها فهمیدیم مثلا سن عایشه تو این مدت ارزش زن به خاطر این حدیثا پایین بوده

در مورد عايشه رو نفهميدم منظورتون چيست و اينجا چرا ارزش زن پايين آمده است.

منتقد;105008 نوشت:
تو ادبیات هم خودشو نشون داده اون موقع میتونیم بگیم اسلام از فرهنگ زمانه تاثیر گرفت

در ادبياتي كه اسلام آن را تاييد ميكند هيچ وقت ارزش زن پايين نيست بلكه آن ادبيات جاهليت و يا بازماندگان آنان هستند كه چنين بي ارزشي هايي براي زن نوشته اند.

منتقد;105008 نوشت:
مثلا چیزایی که روایتش معتبرم نباشه اگه به نظرشون منطقی میومد قبول میکردن، ابن ابی الحدید شارح نهج البلاغه تو تفسیرش برای تایید حدیث {ان النسا نواقص العقول}یه حرفایی از دانشمندا و فیلسوفای زمان خودشون میاره مثلا از افلاطون

در مورد توجيه نقصان بارها جواب داده شده و ديگه تكرار كردن توسط شما بي لطفيست.

منتقد;105008 نوشت:
همیشه سعی میکردن اسلامو با علم و فلسفه روز تطابق بدن

منظورتون چه كساني هستند؟

منتقد;105008 نوشت:
اون موقع به زنا ظلم نبود؟ میتونیم بگیم زنا ارزششون اون موقع کم بود و فرهنگ مردم با اینکه مسلمون بودن اینطوری بود که زنو کم ارزش بدونن و فقط ارث و اینا بهش بدن؟

در هيچ زماني اهل بيت و يا علماي اسلام براي زن نقصاني و بي ارزشي ثابت نكردند و اگر هم اينگونه برداشتي در سابق بوده براي عوام يا اديان ديگه بوده كه اسلام هيچ رضايتي از آن نداشته است.

منتقد;105008 نوشت:
یعنی فقط قرآنه که تحت تاثیر فرهنگ زمونه قرار نمیگیره

قرآن همان اهل بيت است و از هم جدايي ندارند و اين دو اسلام حقه رو تشكيل مي دهند كه اسلام همراه اهل بيت است كه تحت تاثير فرهنگ زمونه تاثير نمي پذيرد.

نقل قول:
دوست عزيز اشتباهي از طرف علما قبول نشده و اگر هم روايتي رو پذيرفته اند آن را طوري معنا و توجيه كرده اند كه به ارزش و مقام زن هيچ خللي وارد نكرده است
سلام
تشکر میکنم که جواب سوالمو دادین.
ملاحکیم سبزواری و ملاصدرا زن و حیوان رو بعضی مواقع کنار هم مطرح میکردن!
برعکس این دوتا، ابن عربی زن رو تقریبا برتر از مرد میدونست!
نقل قول:
در مورد عايشه رو نفهميدم منظورتون چيست و اينجا چرا ارزش زن پايين آمده است.
میخواستم بگم که سن عایشه تا چندسال پیش دقیق بررسی نشده بود و توجه نکرده بودن که سنش اینقدر کم نبوده.اما الان که دقیق بررسی کردن ،دیدن زیادتر بوده،قبلا هم بعضی مفسرا اشاره کرده بودن که بیشتر از شش سال بود ولی کسی بررسی بیشتر نکرده بود.
از رو سن عایشه هم جواز ازدواج با بچه کوچیک داده میشد.چون موجه میکردن که سن عایشه موقع ازدواج کم بوده.
اینو میخواستم بگم که الانم ممکنه خیلی از مسائل دین بررسی نشده باشن و دربارشون اشتباه فکر کنیم.
نقل قول:
در مورد توجيه نقصان بارها جواب داده شده و ديگه تكرار كردن توسط شما بي لطفيست.
نمیخواستم نقصان عقلو مطرح کنم،میخواستم بگم اون موقع مفسران مثل ابن ابی الحدید و .. احادیثی که درست و عقلانی میدونستند،میپذیرفتند.
یعنی چون علم اون موقع و نظر فیلسوفای بزرگ شناخته شده در اون زمان این حدیثو تایید میکرد،اونها هم پذیرفتند ،خودشونم قبول داشتن حتی اگه سندش خیلی مطمئن نبوده باشه.
مثل نقصان عقل زن که ابن ابی الحدید نظر افلاطون رو برای تاییدش میاره.
هرزمان به علم روز و نظر فلاسفه هم توجه میکردن.شاید پذیرفتن بعضی احادیث جعلی به خاطر این باشه.
منم تفسیرهای مختلفی درباره آیات قرآن خوندم،تو خیلیاش از تفسیر نمونه گرفته تا تفسیر علمای قدیم شیعه و سنی برای رسیدن به معنی آیات قرآن احتمالهای زیادی میدادند که منظور از ایات یه مسئله علمی و .. باشه.خیلی از آیاتی رو که نمیتونستن معنیش رو درک کنن،یه معنی دور دیگه بهش نسبت میدادن.
مثلا تو این آیه درباره حرکت زمین صحبت شده ولی مفسران قدیم گفتن که درباره قیامته!به ذهنشونم نمیرسید که این آیات درباره همین الان باشه:
کوه ها را مینگری و آنها را ساکن میپنداری درحالی که مانند ابرها در حرکتند!

اگه منظور این آیه قیامت بود،چرا میگه حرکتشونو احساس نمیکنی؟؟ تو قیامت که همه چیز آشکار میشه و رازها برملا میشن و رعب و وحشت همه رو میگیره،همه هم احساس میکنندش.
داره راجع به آفرینش خدا حرف میزنه ولی کسی گوشش بدهکار نبود.
اون موقع هم برای پاسخه به شبهات مجبور بودن بعضی ایات رو اینجوری معنی کنن تا بعضیا ایراد نگیرن،برای خودشونم نامفهوم بود.اما قرآن تکون نخوردر سرجای خودش موند و موضعش تغییر نکرد،ت حدیث اشتباه زیاده اما تو قرآن ندیدم.
قرآن تازه است،هرچی بیشتر میگذره زوایای بیشتری ازرش آشکار میشه و شکوفاییش رو نشون میده،برای هرعصری حرف برای گفتن داره،چرا باید همش یه نوع قرائت رسمی از قران رو قبول کنیم؟ چرا از تازگیشاش استفاده نکنیم؟
حقوق بشر جدید اومد،قرآن بازم با بهترین وجدیدترین قانونهای انسانی سازگاره.
حقوق زنها و جایگاه انسانیشون ارتقا پیدا کرد،قرآن با اونا هم سازگاره
پس کی قراره از قرآن استفاده بشه؟
با حدیث گرایی به جایی نمرسیم،با قران محوریه که همه چیزو بدست میاریم.احادیثی که با قرآن در تناقضند باید مثل یا ردشون کنیم یا مثل علمای قدیم توجیه متناسب و بدون هیچ ایرادی براشون پیدا کنیم.
ولی همین الان خیلیا زن رو واقعا ناقص العقل میدونن!!! چون تو اون حدیثا خوندن

نقل قول:
قرآن همان اهل بيت است و از هم جدايي ندارند و اين دو اسلام حقه رو تشكيل مي دهند كه اسلام همراه اهل بيت است كه تحت تاثير فرهنگ زمونه تاثير نمي پذيرد.
چطوری میتونیم بفهمیم که نظرات اهل بیت چی هستند؟
باید حدیثا رو برسی کنیم ،مگه نه؟
کدوم حدیثو باید قبول کنیم؟ اونی که با قرآن متناسبه،مگه نه؟
خود ائمه مگه نگفتن احادیثو با عقل و قرآن بسنجید.
تنها چیزی که از تحریف کاملا مصمون بوده قرآنه
حتی امام علی در حدیثی به این مطلب اشاره میکنند.
ناچاریم که از عقل و قران استفاده کنیم،باید هرزمان با قرآن بسنجیمشون
اما الان این کارو نمیکنن، سنت گذشته و کار علمای گذشته رو بیشتر معیار میگیرن تا قران
ویژگی فقه شیعه مگه پویایش نبود؟
چرا الان نواوری نمیکنن؟

زن از دنده چپ مرد!(پلیدی زن)
چرا اصرار میکنن این حدیثای اسرائیلی یهودیو توجیه کنن؟هر توطئه ای که از یهودیا برملا بشه موفقیت بزرگیه،چرا باید کارهای یهودیا رو توجیه کنیم؟
سند حدیث و راویش چرا قبل از هرچیز بررسی نمیشه؟؟
چرا متوجه نمیشن که بعضی حدیثای جعلی که کاملا به زن توهین میکنه،مغلطه داره وچرا تو کتابهاشون اوردن و براش شرح هم نوشتن؟
این تایید اون احادیث که مستقیما میگن مرد از زن برتره،نیست؟؟
علی دشتی کتاب نوشت ضد اسلام ،میگفت تو اسلام شعار میدن که برابری و عدالت هست ولی باطنا اینطور نیست،تو اسلام ارزش زنها بالا برده نشده و برعکس پایین اورده شده،بعد چنتا حدیث جعلی اورد تا اثبات کنه که تو اسلام زن پسته، برای نقد کتاب دشتی کتاب نوشتن اسمش اینه: نقد کتب حدیث!!

اینجا که میرسه نقد میکنن حدیثاشو ،اما در عمل هیچ تغییری نمیدن و دوباره از همون حدیثای جعلی استفاده میکنن!!!

مردیم از این همه تضاد و تناقض

با سلام و تشکر از همه دوستان و کارشناس محترم جناب عمار عزیز:Gol:

در ادامه و تکمیل مطالب دوستان و جناب عمار باید عرض کنم:

در گذشته و حتی امروزه، بعضی وجود زن را «شر» دانسته و می دانند و او را عامل بدبختی و گرفتاری معرفی کرده و اعتقاد دارند که زن عنصر گناه است. متاسفانه این مساله در ادبیات و تاریخ جهان نیز تاثیر نامطلوبی گذارده است. در تاریخ نیز از زنان برجسته کم تر نام و نشانی یافت می شود و این در حالی است که بسیار زیاد به نام و ویژگی های غلامانی برمی خوریم که وسیله عیش و نوش و تفریح سالم و ناسالم پادشاهان را فراهم می آورده اند (و چه بسا از آن ها به نیکی یاد شده است.)

بعلاوه همواره از زن به عنوان موجودی که عامل گناه است سخن به میان آمده و حتی بعضی از شعرا آن چنان در هجو زنان شعر سروده اند که گمان می رود هیچ زن نیکی در تاریخ وجود نداشته است.

برخی را اعتقاد بر این است که زن، شیطان کوچک است، مرد در ذات خود مبرا از گناه بوده و زن وی را به گناه می کشاند. به دلیل پای بند بودن به چنین اعتقادی است که بسیاری از آیین ها کناره گیری از زن را توصیه می کنند.

برای ریشه یابی این مساله، باید دید که این تفکر از کجا نشات گرفته است؟ عوامل گوناگونی موجب به وجود آمدن این تفکر شده است; از جمله اینکه: بعضی - همان طور که در خلال بحثها عنوان شده - خلقت زن را از دنده چپ مرد می دانند و او را موجودی ناقص می شمارند. و به همین دلیل، او را موجودی کجرو و شرورخوانده اند چنانکه شاعری سروده است:

زن از پهلوی چپ شد آفریده
کَس از چپ، راستی هرگز ندیده

عامل دیگر این است که می گویند، آدم، اول که فریب شیطان را خورد و از بهشت بیرون رانده شد از طریق زن بود; «زن بود افسون گری، ایمان ربای » یعنی شیطان حوا را فریفت و حوا آدم را.

این مطلب در بعضی کتب تاریخی نیز به چشم می خورد و از جمله تاریخ طبری: «گفت [پروردگار]: ای آدم از کجا فریب خوردی؟ گفت: از حوا پروردگار من!» (1)

برای بررسی این عوامل بهتر است نظر قرآن و روایات را جویا شویم تا بتوانیم پاسخ صحیح را به دست آوریم.

شهیدمطهری رحمه الله در این مورد می فرمایند: «قرآن داستان بهشت آدم را مطرح کرده ولی هرگز نگفته که شیطان یا مار حوا را فریفت و حوا آدم را، قرآن نه حوا را به عنوان مسؤول اصلی معرفی می کند و نه او را از حساب خارج می کند. قرآن می گوید به آدم گفتیم خودت و همسرت در بهشت سکنی گزینید و از میوه های آن بخورید، قرآن آنجا که پای وسوسه شیطانی رابه میان می کشد ضمیرها رابه شکل «تثنیه » می آورد، می گوید: «فوسوس لهما الشیطان »; شیطان آن دو را وسوسه کرد. «فدلاهما بغرور»; شیطان آن دو را به فریب راهنمایی کرد. «و قاسمهما انی لکما من الناصحین »; شیطان در برابر هر دو سوگند یاد کرد که جز خیر آن ها را نمی خواهد.» (2)

هم چنین در روایات بسیاری از اهل بیت (ع)، زنان منشا خیر و برکت اند. از جمله از امام صادق علیه السلام روایت است که «اکثر الخیر فی النساء» (و چگونه ممکن است خیرو شر در یک جا جمع شوند؟)

به این ترتیب، قرآن و روایات با این فکر که از زمان گذشته وجود داشته و تا حال هم آثاری از آن باقی است، سخت به مبارزه می پردازند و جنس زن را از این اتهامات واهی کاملاً مبرا می دانند.

همچنین امام عزیزمان هم چه خوب فرموده اند: «خدمت مردها هم، بسیارش مرهون خدمت زن هاست.» (3)

آیا اینهمه دلالت بر این نمی کند که نظر اسلام در برخورد با جایگاه و شأن و مقام مرد و زن، بیان برتری یکی بر دیگری نیست بلکه هدف، بیان تفاوت روحیات و توانائیها و به تبع آن تفاوت در مسئولیتهاست.

مرد و زن هر دو واجد عقل و احساساتند اما زن بدلیل وظایف و مسئولیت هایی که داراست، بیشتر تابع عواطف و احساسات است و مرد بدلیل وظایف و مسئولیت هایش، تابع عقل و منطق، و این برای هیچکدام وجه برتری نیست.

قوۀ عاقلۀ مرد از زن بیشتر نیست بلکه میزان بهره گیری آن بدلیل وظایف و مسئولیت های مرد از زن بیشتر است.

وجود انسان دارای دو مرکز حیاتی (عقل و قلب) است.

اگر بدلیل این تفاوت،(قوه عاقلۀ بیشتر) مرد را برتر از زن بدانیم می توانیم بگوییم زن نیز بدلیل بیشتر دارا بودن روح عواطف و احساسات که مرکز آن، قلب است از مرد برتر است. و این توازن لازمه را بین ویژگی ها و توانمندی های مرد و زن ایجاد می کند و نتیجه ای که در نهایت حاصل می شود همان برابری مرد و زن است.

موفق باشید ...:Gol:

پاورقی___________________________________
22- ترجمه تاریخ طبری، ج 1، ص 69

23- استاد شهید مطهری، نظام حقوق زن در اسلام، صص 116- 121

24- کلمات قصار، مؤسسه نشر آثار امام، ص 208، بنقل از مجله دیدار آشنا، شماره 10، فروردین و اردیبهشت 1378، مقاله جایگاه زن در خلقت، با کمی تغییر و تصرف.

بسمله

سلام

می شه این لینکو ببیند؟

http://www.andisheqom.com/Files/monazerat.php?level=4&scid=5389

و لطفا پست ها تونو خلاصه کنید ممنون:Kaf:

موضوع قفل شده است