صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا زن از دنده چپ مرد آفریده شده است ؟

نوشته
    124
    حضور
    11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    308

آیا زن از دنده چپ مرد آفریده شده است ؟

قسمت اول

در تمام مذاهب و اديان الهى آمده است كه زن و مرد از « نفس واحده » آفريده شده‏اند .اما آیا تصور و توهم آفریده شدن زن از دنده چپ مرد از کجا ناشی شده است ؟

در اینجا به اختصار نگاه ادیان " اسلام – مسیحی و یهودی " برای پاسخ به سوال فوق مورد بررسی قرار می گیرد :

1- نظر قرآن

در اسلام زن از نظر آفرينش در بعد روحى و جسمى از همان گوهرى آفريده شده كه مرد آفريده شده است و هر دو جنس در جوهر و ماهيت يكسان و يگانه‏اند و تمايز و فرقى در حقيقت و ماهيت ميان زن و مرد نيست .

قرآن با کمال صراحت در آیات متعددی میفرماید که زنان را از جنس مردان و از سرشتی نظیر سرشت‏ مردان آفریده‏ایم.

· يا ايها الناس اتقوا ربكم الذى خلقكم من نفس واحدة و خلق منها زوجها...

اى مردم از پروردگارتان كه شما را از نفس واحدى آفريد و جفتش را (نيز) از او آفريد و از آن دو زنان و مردان بسيارى پراكنده كرد، پروا داريد.1

· هو الذى خلقكم من نفس واحدة و جعل منها زوجها ليسكن اليها ؛

او است آن كس كه شما را از نفس واحدى آفريد و جفت وى را از آن پديد آورد تا بدان آرام گيرد .2

· خلقكم من نفس واحده ثم جعلَ منها زوجها.

شما را از نفسواحد آفريد ، سپس جفتش را از آن قرار داد. 3

بنابراين زن در آفرينش از همان جوهر و گوهر مرد است و انديشه يكسانى و يگانگى ماهوى زن و مرد ، انديشه قرآنى است كه از آيات الهی به روشنى به دست مى‏آيد .

البته مفسران اهل تسنن نوعا می گویند : معنای " و خلق منها زوجها " این است که خداوند حوا را از قطعه ای از بدن آدم افریده است . در این مورد هم گروهی مانند قرطبی به ذکر دنده آدم (علیه السلام ) اکتفا می کنند اما بیشتر انها مانند طبری و فخر رازی و شیخ محمد عبده و مراغی می گویند حضرت حوا را از دنده چپ حضرت آدم آفرید .

ليكن در اين نظر به برخى از حاديث استناد شده است كه در حديثى از امام صادق (ع) مردود شمرده شده است.

زراره مى‏گويد : از امام صادق (ع) از آفرينش حوا سؤال شد كه برخى مى‏گويند : خداوند حوا را از دنده پايين و چپ آدم آفريد ،

امام (ع) فرمود : خدا منزه و برتر است از اين نسبت ، آن كس كه چنين مى‏گويد مى‏پندارد كه خداوند قدرت نداشت براى آدم همسرى از غير دنده‏اش بيافريند ! 4

بنابراین ، اسلام ، زن را مانند مرد برخوردار از روح كامل انسانى و اراده و اختيار مى‏داند و او را در مسير تكامل كه هدف خلقت است مى‏بيند و هر دو را در يك رديف قرار داده و با خطاب يا « ايّها النّاس و يا ايّها الّذين آمنوا » مخاطب ساخته است.

2- نظر تورات

در تورات آمده وقتى خداوند آدم راآفريد و در بهشت ساكن شد ، خداوند ديد آدم تنهاست و گفت خوب نيست آدم تنهاباشد پسبراى او يك يار بسازم كه همراه او باشد، سپس او را از دنده چپ آدم آفريد و آدم ناماو را حوا يعنى زندگى ناميد .

· پس از آن‏كه خداوند خواب را بر آدم مستولى كرد يكى از دنده‏هايش را گرفت زنى بنا كرد و نزد آدم آورد ، و آدم گفت اين است استخوانى از استخوان‏هايم و گوشتى از گوشتم ، از اين‏رو ، نساء ناميده شد؛ زيرا از انسان گرفته شده است . 5

· خداوند اين نكته را مورد توجه قرار داد كه زن را از كدامين عضو آدمبيافريند، او فرمود :...... من زن را از قسمتى از بدن آدم كه هموارهپوشيده و نهفته است مي‌آفرينم تا آنكه موجودى محجوب و عفيف به بار آيد .6

بنابراین بر اساس تعالیم تورات ، حوا از بخشی از بدن مرد آفریده شده است و تبعا ، این یکی از دلایل ایجاد تصور خلقت زن از دنده چپ مرد در بین مردمان در طول تاریخ شده است .

3- نظر انجیل

در اناجیل مختلف هم قصّه آدم و حوّا آمده است.

در انجيل برنابا ، مثل همين داستان كه در تورات آمده ذكر شده است : پس چون خدا آدم را تنها ديد فرمود خوش نيست اين‏كه تنها باشد پس از اين‏رو او را به خواب كرد و گرفت دنده را از سوى دل و آن‏جا را از گوشت پر كرد و از آن دنده ، حوا را آفريد و زن براى آدم گردانيد. 7

ادامه دارد
    ویرایش توسط m_salehy : ۱۳۸۹/۰۸/۱۰ در ساعت ۰۷:۲۴

2. صلوات ها 7

3.  

نوشته
    124
    حضور
    11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    308

قسمت دوم

4- نتیجه :

قرآن كريم عارى از داستان‏هايى است كه در تورات و انجيل براى تحقير زنان جعل گرديده‏اند ، و در آن كوچك‏ترين اشاره نشده كه ارزش اوّلين زنى كه خداوند خلق فرمود كمتر از اوّلين مرد بوده يا اين‏كه زن از يكى از دنده‏هاى مرد به وجود آمده يا زن در خلفت تبعى و طفيلى مرد است .

برعكس، قرآن در محيطى كه براى زن هيچگونه استقلال در زندگى قائل نبود ، و هيچ‏گونه حق و حقوقى براى او نمى‏ديد ، حرمت و شرافتى براى او جُز حرمت و شرافت خانواده نمى‏شناخت و دختران را زنده به گور مى‏كردند ، با بيان رسا و منطق محكم ، اعلام مى‏دارد ، زن از نظر خلقت مانند مرد و فرد ی از افراد انسان است كه در ماده و عنصر پيدايشش دو نفر انسان نر و ماده شركت و دخالت داشته و هيچ ‏يك از اين دو بر ديگرى ترجيح و برترى ندارد ، و در نتيجه ، تمام افراد بشر چه زن باشد يا مرد امثال يكديگرند و اگر ترجيح و برترى هم باشد در اصل خلقت آنها نيست بلكه به واسطه كسب فضائل اخلاقى و كمالات نفسانى است كه آنها بدست آورده اند چون :

زن و مرد از يك پدر و مادر بوجود آمده است . آنجا که می فرماید :

« يا ايّها النّاس انّا خلقناكم من ذكرٍ و انثى و جعلناکم شعوباً و قبائل لتعارفوا انّ اكرمكُم عند اللّه اتقاكم »

اى مردم! ما شما را از يك مرد و زن آفريديم و شما را تيره‏ها و قبيله‏ها قرار داديم تا يكديگر را بشناسيد ( اينها ملاك امتياز نيست ،) گرامى‏ترين شما نزد خداوند با تقواترين شماست ، خداوند دانا و آگاه است! 8

زیرنویسها :

1- سوره نساء ، آیه 1
    2- سوره اعراف، آیه 189
    3- سوره زمر، آیه 6
    4- من لایحضر الفقیه ج 3 ص 379 و 380 و علل الشرایع ج 1 باب 17
    5- تورات ،سفر پيدايش ، باب 2، آيات 21 تا 24 .
    6- دكتر ابراهام كهن ، گنجينه‌اى از تلمود/ 178 ـ 179
    7- انجیل برنابا ، فصل 39، آيات 29 ـ 35،
    8- سوره حجرات آيه 13

منابع :

1- قر آن کریم
    2- انجیل برنابا
    3- تورات
    4- http://noorportal.net/394/399/404/36960.aspx
    5- http://zaremahdi.parsiblog.com/-200069.htm
    6- http://www.bashgah.net/pages-7377.html
    7- http://www.tondar.ir/articles/258-1388-12-16-06-46-03.html

تحقیق : محمد صالحی – 1 / 8 / 89 - http://mahsan.parsiblog.com

5. صلوات ها 8

علاقه
    ائمه ی اطهار,شیعیان حقیقی,کتاب,ورزش مخصوصا از نوع رزمی
    نوشته
    517
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2913

با سلام بر دوستان عزیزم

نقل قول نوشته اصلی توسط m_salehy نمایش پست ها
    قرآن با کمال صراحت در آیات متعددی میفرماید که زنان را از جنس مردان و از سرشتی نظیر سرشت‏ مردان آفریده‏ایم.
    پس چرا در بعضی روایات (مثلا در روایت پیامبر اکرم (ص) ) میفرمایند:

خدا آدم را از گل آفريد و از فزونى و مانده آن حواء خلق شد

آیا این تناقض نیست؟؟؟

مدعی گوید که با یک گل نمی گردد بهار
    من گلی دارم که عالم را گلستان میکند

7. صلوات ها 7

نوشته
    377
    حضور
    56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2068

نقل قول نوشته اصلی توسط hedi نمایش پست ها
    با سلام بر دوستان عزیزم

پس چرا در بعضی روایات (مثلا در روایت پیامبر اکرم (ص) ) میفرمایند:

خدا آدم را از گل آفريد و از فزونى و مانده آن حواء خلق شد

آیا این تناقض نیست؟؟؟
    سلام ، این سوال را می توانی همچنین در تاپیک جایگاه زن در اسلام : نامشخص !!!
    ارسال کنی
    أَلْهَاكُمُ التَّكَاثُرُ ﴿۱﴾

امام علی (ع): و لاتكن عبد غيرك و قد جعلك الله‏حرا
    و بنده ديگران نباش كه خداوند تو را آزاد آفريده‏است.
    پ

9. صلوات ها 7

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

اى مردم از پروردگارتان كه شما را از نفس واحدى آفريد و جفتش را (نيز) از او آفريد و از آن دو زنان و مردان بسيارى پراكنده كرد، پروا داريد.1
    سلام
    شما از این آیه چه می فهمید ؟ غیر از اینکه حوا از آدم خلق شده است ؟
    آنچه شما آنرا اثبات می کنید وحدت نوعی و یکسان بودن گوهر انسانی در مرد و زن است اما ثابت نمی کند از لحاظ جسمانی زن بطور مستقل خلق شده است .
    در جریان خلقت انسان نیز اشاره ای به خلقت مستقل حوا نشده است بلکه در همه موارد خلقت آدم مطرح است و خلقت حوا را پس از خلقت آدم و از او دانسته اند .
    به نظر ما :
    حوا از آدم و به توجه ایجادی خود حضرت آدم ع خلق شده است و منظور از خلقت از دنده چپ که یک بیان رمزی است آنستکه که حوا از جهت وجودی آدم ع که میل به مادون دارد خلق گردیده است .
    پس در عین یکی بودن گوهر انسانی در آدم و حوا ، به جهت تقدم وجودی و خلقت ، آدم ع بر حوا مقدم بوده و به توجه ایجادی الهی ادم ع حوا خلق شده است .
    موفق در پناه حق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

11. صلوات ها 5

علاقه
    نوشته
    517
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2913

با سلام

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
    شما از این آیه چه می فهمید ؟ غیر از اینکه حوا از آدم خلق شده است ؟ آنچه شما آنرا اثبات می کنید وحدت نوعی و یکسان بودن گوهر انسانی در مرد و زن است اما ثابت نمی کند از لحاظ جسمانی زن بطور مستقل خلق شده است .
    نظرتان درباره ی روایت زیر چیست!!!

زراره مى‏گويد : از امام صادق (ع) از آفرينش حوا سؤال شد كه برخى مى‏گويند : خداوند حوا را از دنده پايين و چپ آدم آفريد ، امام (ع) فرمود :
    خدا منزه و برتر است از اين نسبت ، آن كس كه چنين مى‏گويد مى‏پندارد كه خداوند قدرت نداشت براى آدم همسرى از غير دنده‏اش بيافريند ! 4

ویرایش توسط عبد الزهرا : ۱۳۹۰/۰۲/۰۱ در ساعت ۱۳:۳۸

13. صلوات ها 3

نوشته
    10,902
    حضور
    84 روز 14 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40515

قسمت اول

در تمام مذاهب و اديان الهى آمده است كه زن و مرد از « نفس واحده » آفريده شده‏اند .اما آیا تصور و توهم آفریده شدن زن از دنده چپ مرد از کجا ناشی شده است ؟

در اینجا به اختصار نگاه ادیان " اسلام – مسیحی و یهودی " برای پاسخ به سوال فوق مورد بررسی قرار می گیرد :

1- نظر قرآن

در اسلام زن از نظر آفرينش در بعد روحى و جسمى از همان گوهرى آفريده شده كه مرد آفريده شده است و هر دو جنس در جوهر و ماهيت يكسان و يگانه‏اند و تمايز و فرقى در حقيقت و ماهيت ميان زن و مرد نيست .

او است آن كس كه شما را از نفس واحدى آفريد و جفت وى را از آن پديد آورد تا بدان آرام گيرد .2

شما را از نفسواحد آفريد ، سپس جفتش را از آن قرار داد. 3

بنابراين زن در آفرينش از همان جوهر و گوهر مرد است و انديشه يكسانى و يگانگى ماهوى زن و مرد ، انديشه قرآنى است كه از آيات الهی به روشنى به دست مى‏آيد .

البته مفسران اهل تسنن نوعا می گویند : معنای " و خلق منها زوجها " این است که خداوند حوا را از قطعه ای از بدن آدم افریده است . در این مورد هم گروهی مانند قرطبی به ذکر دنده آدم (علیه السلام ) اکتفا می کنند اما بیشتر انها مانند طبری و فخر رازی و شیخ محمد عبده و مراغی می گویند حضرت حوا را از دنده چپ حضرت آدم آفرید .

ليكن در اين نظر به برخى از حاديث استناد شده است كه در حديثى از امام صادق (ع) مردود شمرده شده است.

زراره مى‏گويد : از امام صادق (ع) از آفرينش حوا سؤال شد كه برخى مى‏گويند : خداوند حوا را از دنده پايين و چپ آدم آفريد ،

امام (ع) فرمود : خدا منزه و برتر است از اين نسبت ، آن كس كه چنين مى‏گويد مى‏پندارد كه خداوند قدرت نداشت براى آدم همسرى از غير دنده‏اش بيافريند ! 4

بنابراین ، اسلام ، زن را مانند مرد برخوردار از روح كامل انسانى و اراده و اختيار مى‏داند و او را در مسير تكامل كه هدف خلقت است مى‏بيند و هر دو را در يك رديف قرار داده و با خطاب يا « ايّها النّاس و يا ايّها الّذين آمنوا » مخاطب ساخته است.

2- نظر تورات

در تورات آمده وقتى خداوند آدم راآفريد و در بهشت ساكن شد ، خداوند ديد آدم تنهاست و گفت خوب نيست آدم تنهاباشد پسبراى او يك يار بسازم كه همراه او باشد، سپس او را از دنده چپ آدم آفريد و آدم ناماو را حوا يعنى زندگى ناميد .

· پس از آن‏كه خداوند خواب را بر آدم مستولى كرد يكى از دنده‏هايش را گرفت زنى بنا كرد و نزد آدم آورد ، و آدم گفت اين است استخوانى از استخوان‏هايم و گوشتى از گوشتم ، از اين‏رو ، نساء ناميده شد؛ زيرا از انسان گرفته شده است . 5

· خداوند اين نكته را مورد توجه قرار داد كه زن را از كدامين عضو آدمبيافريند، او فرمود :...... من زن را از قسمتى از بدن آدم كه هموارهپوشيده و نهفته است مي‌آفرينم تا آنكه موجودى محجوب و عفيف به بار آيد .6

بنابراین بر اساس تعالیم تورات ، حوا از بخشی از بدن مرد آفریده شده است و تبعا ، این یکی از دلایل ایجاد تصور خلقت زن از دنده چپ مرد در بین مردمان در طول تاریخ شده است .

3- نظر انجیل

در اناجیل مختلف هم قصّه آدم و حوّا آمده است.

در انجيل برنابا ، مثل همين داستان كه در تورات آمده ذكر شده است : پس چون خدا آدم را تنها ديد فرمود خوش نيست اين‏كه تنها باشد پس از اين‏رو او را به خواب كرد و گرفت دنده را از سوى دل و آن‏جا را از گوشت پر كرد و از آن دنده ، حوا را آفريد و زن براى آدم گردانيد. 7

ادامه دارد

با سلام و تشکر
    قبلا در این تاپیک در مورد آفرینش زن در ادیان توضیح داده شده

http://www.askdin.com/showthread.php?t=4817
    .
    حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

15. صلوات ها 6

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

خدا منزه و برتر است از اين نسبت ، آن كس كه چنين مى‏گويد مى‏پندارد كه خداوند قدرت نداشت براى آدم همسرى از غير دنده‏اش بيافريند ! 4
    سلام
    همانطور که بیان شد کلام رمزی است و معنایش این نیست که خداوند تبارک و تعالی حضرت حوا را از دنده اسخوانی چپ تو خلق کرده است بلکه منظور خلقت از جهت وجودی چپ او یعنی جهتی که به مادون توجه دارد خلق فرموده است
    موفق باشید

17. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    517
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2913

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
    منظور خلقت از جهت وجودی چپ او یعنی جهتی که به مادون توجه دارد خلق فرموده است
    سلام مجدد
    از کجا همچین مفهومی استنباط کردین؟
    سند داره یا نظره خودتونه؟

19. صلوات ها 4

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

سلام مجدد از کجا همچین مفهومی استنباط کردین؟ سند داره یا نظره خودتونه؟
    سلام
    از آیات مرتبط به خلقت حوا قابل استباط است چه اینکه آیه مربوطه می فرماید :
    و از آدم ، حوا را آفرید
    من در اینجا یا من تبعیض است که در روایات اشاره ای به این از بعض بودن هم شده است مثلا بیان شده از زیادی گل آدم .
    پس حوا دربردارنده بخشی از کمالات وجودی آدم است .
    اگر من را من ابتدای غایت بگیریم یعنی مبدا خلقت حوا آدم بوده است و این مبدئیت مانند مبدئیت خلقت مار از وجود حضرت موسی است آنگاه که عصا را مار فرمود
    لذا با انضمام این دو معنا به یکدیگر : حضرت حوا به عنوان صاحب بخشی از کمالات حضرت آدم ع و با اراده ایجادیه ( اعجاز ) خود او خلق شده است .
    لذا نسبت خلقت حضرت حوا به خدای تبارک و تعالی از قبیل نسبت خلقت معجزات پیامبران به اوست .
    موفق باشید

ویرایش توسط حامد : ۱۳۹۰/۰۲/۰۱ در ساعت ۲۲:۳۹

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۵/۱۴, ۰۶:۰۲ : 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری