جمع بندی شوخى زن و شوهر با رضایت خداوند

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شوخى زن و شوهر با رضایت خداوند

سلمان فارسى تعریف کرده است که: روزى حضرت فاطمه زهرا سلام اللّه علیها نزد پدرش، رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله آمد.
وقتى رسول خدا چشمش بر چهره فاطمه افتاد، او را گریان و غمگین دید، به همین جهت علّت را جویا شد؟
حضرت زهرا سلام اللّه علیها در پاسخ پدر گفت: پدر جان! دیروز بین من و همسرم ، علىّ بن ابى طالب علیه السلام جریانى اتّفاق افتاد كه با یكدیگر ضمن صحبت ، شوخى و مزاح مى‌كردیم و من جمله‌اى را به شوخى به او گفتم ، كه موجب ناراحتى‌اش شد.
و چون احساس كردم كه همسرم ناراحت است ، از سخن خویش غمگین و پشیمان گشتم و از او خواهش كردم تا از من راضى و خوشحال گردد.
و او نیز عذر مرا پذیرفت و شادمان شد و بر من خندید و احساس كردم كه از من راضى شده است؛ ولى اكنون نگرانم كه مبادا خدا از من خشمگین و ناراضى باشد.
رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله با شنیدن ماجرا گفت: دخترم ! رضایت و خشنودى شوهر همانند رضایت و خشنودى خداوند متعال خواهد بود و غضب و ناراحتى شوهر سبب نارضایتى و ناراحتى خدا مى گردد.
و سپس افزود: هر زنى كه خداوند را همچون حضرت مریم عبادت و ستایش كند؛ اما شوهرش از او ناراضى باشد، عبادات و اعمال او مقبول درگاه خدا قرار نمى گیرد.
دخترم ! بدان كه بهترین اعمال ، فرمانبُردارى و تبعیّت از شوهر است، البتّه در مواردى كه خلاف اسلام و قرآن نباشد.
دخترم ! هر زنى كه زحمات و مشقّات خانه دارى را تحمّل كند و خانه دارى نماید و براى رفاه و آسایش اعضای خانواده‌اش تلاش ‍ نماید، همانا او اهل بهشت خواهد بود.
از : حقاق الحقّ، ج 19، ص 112 و 113،

سادات;58957 نوشت:

حضرت زهرا سلام اللّه علیها در پاسخ پدر گفت: پدر جان! دیروز بین من و همسرم ، علىّ بن ابى طالب علیه السلام جریانى اتّفاق افتاد كه با یكدیگر ضمن صحبت ، شوخى و مزاح مى‌كردیم و من جمله‌اى را به شوخى به او گفتم ، كه موجب ناراحتى‌اش شد.

سلام و درود:Gol:

آیا حضرت فاطمه (س) کار اشتباهی مرتکب شد و سخن نادرستی را به زبان آورد که امام علی (ع) ناراحت شد؟؟؟؟؟؟

سادات;58957 نوشت:

و چون احساس كردم كه همسرم ناراحت است ، از سخن خویش غمگین و پشیمان گشتم .

آیا این پشیمانی از خطا و گناه بود؟؟؟؟؟؟؟ اونم از سوی معصوم !!!

سادات;58957 نوشت:

و او نیز عذر مرا پذیرفت و شادمان شد و بر من خندید و احساس كردم كه از من راضى شده است؛ ولى اكنون نگرانم كه مبادا خدا از من خشمگین و ناراضى باشد. .

آیا قبل از عذرخواهی خداوند برای لحظاتی هم که شده از دست حضرت فاطمه (س) خشمگین و ناراحت بود؟؟؟؟؟؟

سادات;58957 نوشت:

هر زنى كه خداوند را همچون حضرت مریم عبادت و ستایش كند؛ اما شوهرش از او ناراضى باشد، عبادات و اعمال او مقبول درگاه خدا قرار نمى گیرد.

آیا رسول خدا (ص) به حضرت فاطمه (س) فرمودند که حضرت مریم را الگو قرار دهد؟؟؟؟

سادات;58957 نوشت:
دخترم ! هر زنى كه زحمات و مشقّات خانه دارى را تحمّل كند و خانه دارى نماید و براى رفاه و آسایش اعضای خانواده‌اش تلاش ‍ نماید، همانا او اهل بهشت خواهد بود.

سئوال در مورد این بخش به عهده ی خانم های شاغل :Cheshmak::khandeh!:

در ضمن نمی دونستم که سلمان فارسی تا این حد از مسائل خصوصی و خانوادگی معصومین (ع) آگاه است!!!!!

یا علی

و عليكم السلام.

نقل قول:
آیا حضرت فاطمه (س) کار اشتباهی مرتکب شد و سخن نادرستی را به زبان آورد که امام علی (ع) ناراحت شد؟؟؟؟؟؟

منظور حضرت ناراحتي ظاهري بوده نه خشم. خيلي وقتها مثلا ما با پدر و مادر يا خواهر و برادر شوخي ميكنيم اما اونها هم به شوخي ميگن "خيلي بدي ما اين جوري هستيم؟!!" اين در واقع ناراحتي ظاهري است نه اينكه قلبا ناراحت بشوند. امام هم احتمالا اين جوري ناراحت شدند و حضرت زهرا احساس ناراحتي كردند.

نقل قول:

آیا این پشیمانی از خطا و گناه بود؟؟؟؟؟؟؟ اونم از سوی معصوم !!!

درست است معصوم خطا و گناه نمي كند. حضرت زهرا هم نه خطا كردند و نه گناه بلكه اين احساس در ايشان ايجاد شد.

نقل قول:
آیا قبل از عذرخواهی خداوند برای لحظاتی هم که شده از دست حضرت فاطمه (س) خشمگین و ناراحت بود؟؟؟؟؟؟

خير. اين هم نشان از عصمت معصومين دارند كه براي گناه نكرده هم احساس ناراحتي مي كنند كه مبادا خدا از ايشان ناراضي باشد.

نقل قول:

آیا رسول خدا (ص) به حضرت فاطمه (س) فرمودند که حضرت مریم را الگو قرار دهد؟؟؟؟

اين جمله خطاب به حضرت زهرا نبوده و كلي بوده در ضمن منظور از مثال زدن حضرت مريم كنايه از زياد عبادت كردن است نه اينكه ايشان را الگو قرار دهند.

نقل قول:
در ضمن نمی دونستم که سلمان فارسی تا این حد از مسائل خصوصی و خانوادگی معصومین (ع) آگاه است!!!!!

بله. از رسول خدا حديث داريم كه :

سلمان منا اهل البيت

سلمان از اهل بيت ماست. ديگه اين جمله كاملا روشن كننده مطلب است.

Fagheer;59010 نوشت:

رسیدن زنان به بهشت بسیار ساده تر از رسیدن مردان به بهشت است

احسنت جناب فقیر احسنت:khandeh!:

عدل الهی ایجاب می کند که هرکس مسیر سختری برای رسیدن به خدا طی کند و دشواری های بیشتری را به جان بخرد اجر و پاداش بیشتری خواهد داشت :khandeh!:

منظورم از اجر و پاداش حوری و اینا.... هستند :khandeh!::Khandidan!:

آقایون تلاشو بیشتر کنند چون راهشون و کارشون سخت تره:Cheshmak::khandeh!::Khandidan!:

یا علی

با سلام

قضاوت;59017 نوشت:
:khandeh!:

منظورم از اجر و پاداش حوری و اینا.... هستند :khandeh!::Khandidan!:

یا علی

همیشه این سوال تو ذهنم هست و به جواب کامل و درستی هم نرسیدم : :Gig:

آقایون تو بهشت اگه همسرشون کنارشون باشه ... تا حوریه دارن غیر از همسرشون , خانم ها اگه همسرشون کنارشون باشه جایگزین حوریه کس دیگه ای نیست ؟ :khandeh!:

خانمهایی که همسر ندارن چی ؟

ماه بانو;59038 نوشت:
با سلام

همیشه این سوال تو ذهنم هست و به جواب کامل و درستی هم نرسیدم : :Gig:

آقایون تو بهشت اگه همسرشون کنارشون باشه ... تا حوریه دارن غیر از همسرشون , خانم ها اگه همسرشون کنارشون باشه جایگزین حوریه کس دیگه ای نیست ؟ :khandeh!:

خانمهایی که همسر ندارن چی ؟

سلام ماه بانو جان.
در اين لينك به طور كامل جواب سوال شما داده شده:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=7170

سوال اعتقادي و مربوط به اون بخشه
البته كه سوال هاي قضاوت و ماه بانو به جا و خوب بود اما جاي اين سوال ها در بخش كلامه و نبايد مرزبندي علوم رو به هم ريخت :Kaf:............. :Gol:

خیلی ممنون من سوالم رو در تاپیکی که سرکار سادات معرفی کردند مطرح کردم منتظر جواب کارشناسان و همکاران محترم هستم :Kaf:

عرفان;59056 نوشت:

البته كه سوال هاي قضاوت و ماه بانو به جا و خوب بود اما جاي اين سوال ها در بخش كلامه و نبايد مرزبندي علوم رو به هم ريخت

در پاسخ به انتقاد شما به چند نکته اشاره می کنم:Cheshmak:!

اگر این تاپیک در بخش کلام زده شود می فرمایند مربوط به انجمن اخلاق و عرفانه !!!

اگر در انجمن اخلاق و عرفان زده شود وضعیت به همین ترتیبه که مشاهده می کنید!!!

و اگر بنده یا سرکار ماه بانو مجدداً این تاپیک رو در انجمن کلام ایجاد کنیم ! آنوقت متهم به تکرار می شویم! و شاید لینک این تاپیک رو هم پیوست کنند:khandeh!:

اگر هم بی خیال سئوالات این چنینی شویم !!!بعدها هرکس سوء برداشتی از مطلب کرد ما هم در آن دخیل بوده ایم :Cheshmak:

یا علی

سادات;58970 نوشت:

منظور حضرت ناراحتي ظاهري بوده نه خشم. خيلي وقتها مثلا ما با پدر و مادر يا خواهر و برادر شوخي ميكنيم اما اونها هم به شوخي ميگن "خيلي بدي ما اين جوري هستيم؟!!" اين در واقع ناراحتي ظاهري است نه اينكه قلبا ناراحت بشوند. امام هم احتمالا اين جوري ناراحت شدند و حضرت زهرا احساس ناراحتي كردند.

آیا حضرت زهرا (س) همانطور که فرمودید امام علی (ع) را بصورت ظاهری ناراحت کرده؟؟؟؟؟؟؟؟

آیا معصومین (ع) را می شود با خودمان در یک سطح قرار داده و شوخی های آنان را به مانند خودمان مایه ناراحتی حتی در حد ظاهری بدانیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

درضمن امام علی به شوخی ادامه نداده و به شوخی چیزی نفرمودند ! پس نمی توان مثال یا قیاس شما را پذیرفت!!!

آیا اصلاً معصومین از دست هم ناراحت می شوند و برای رفع این ناراحتی به معصوم دیگری مراجعه می کنند

سادات;58970 نوشت:

درست است معصوم خطا و گناه نمي كند. حضرت زهرا هم نه خطا كردند و نه گناه بلكه اين احساس در ايشان ايجاد شد..

شما ابتدا می فرمایید معصوم نه گناه می کند نه اشتباه!!

بعد می فرمایید که حضرت زهرا (س) بدون اینکه گناه کند این احساس در او ایجاد شد:Cheshmak:!!! یعنی احساس معصوم (حضرت زهرا (س) ) اشتباه کرده!؟:Gig:

آیا حضرت زهرا (س) با مسئله احساسی برخورد کرده!

سادات;58970 نوشت:

معصومين براي گناه نكرده هم احساس ناراحتي مي كنند كه مبادا خدا از ايشان ناراضي باشد.

اگر این چنین است که شما می فرمایید پس معصومین (ع) باید یک عمر با احساس گناه نکرده زندگی کرده باشند!!

اگر این چنین بود پیامبر (ص) به حضرت فاطمه (س) می فرمود : این احساس در تمامی معصومین مشترک است و همه ی ما برای گناه نکرده احساس ناراحتی می کنیم:Labkhand:

سادات;58970 نوشت:

اين جمله خطاب به حضرت زهرا نبوده و كلي بوده در ضمن منظور از مثال زدن حضرت مريم كنايه از زياد عبادت كردن است نه اينكه ايشان را الگو قرار دهند.

در آنجا سه نفر بیشتر نبوده ! سلمان خود پیامبر (ص) و حضرت زهرا (س) آن وقت شما می فرمایید کلی بوده!!

آیا می شود برای درخشندگی خورشید (معصوم یا حضرت زهرا(س) ) ماه (حضرت مریم ) را بعنوان مثال ذکر کرد:Labkhand:

سادات;58970 نوشت:

بله. از رسول خدا حديث داريم كه :

سلمان منا اهل البيت

سلمان از اهل بيت ماست. ديگه اين جمله كاملا روشن كننده مطلب است.

با استناد به این حدیث و همچنین حدیث ثقلین پس سلمان هم جز معصومین است!!!!!!!:Labkhand:

میون گل ها نروید:Cheshmak::Gol:

سرکار سادات شما مطالب خوب و اخلاقی تون رو ادامه بدید لطفا اصولا قضاوت عزیز کارشون گیر دادن هست :Cheshmak:
بهتره که شما بحث رو منحرف نکنید و این نوع داستانها در زندگی بزرگان رو بیان کنید که در جای خودش مفیده

قضاوت;59118 نوشت:

آیا حضرت زهرا (س) همانطور که فرمودید امام علی (ع) را بصورت ظاهری ناراحت کرده؟؟؟؟؟؟؟؟

آیا معصومین (ع) را می شود با خودمان در یک سطح قرار داده و شوخی های آنان را به مانند خودمان مایه ناراحتی حتی در حد ظاهری بدانیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

درضمن امام علی به شوخی ادامه نداده و به شوخی چیزی نفرمودند ! پس نمی توان مثال یا قیاس شما را پذیرفت!!!

آیا اصلاً معصومین از دست هم ناراحت می شوند و برای رفع این ناراحتی به معصوم دیگری مراجعه می کنند

شما ابتدا می فرمایید معصوم نه گناه می کند نه اشتباه!!

بعد می فرمایید که حضرت زهرا (س) بدون اینکه گناه کند این احساس در او ایجاد شد:Cheshmak:!!! یعنی احساس معصوم (حضرت زهرا (س) ) اشتباه کرده!؟:Gig:

آیا حضرت زهرا (س) با مسئله احساسی برخورد کرده!

اگر این چنین است که شما می فرمایید پس معصومین (ع) باید یک عمر با احساس گناه نکرده زندگی کرده باشند!!

اگر این چنین بود پیامبر (ص) به حضرت فاطمه (س) می فرمود : این احساس در تمامی معصومین مشترک است و همه ی ما برای گناه نکرده احساس ناراحتی می کنیم:Labkhand:

در آنجا سه نفر بیشتر نبوده ! سلمان خود پیامبر (ص) و حضرت زهرا (س) آن وقت شما می فرمایید کلی بوده!!

آیا می شود برای درخشندگی خورشید (معصوم یا حضرت زهرا(س) ) ماه (حضرت مریم ) را بعنوان مثال ذکر کرد:Labkhand:

با استناد به این حدیث و همچنین حدیث ثقلین پس سلمان هم جز معصومین است!!!!!!!:Labkhand:

میون گل ها نروید:Cheshmak::Gol:

هل من ناصر ينصرني؟:geryeh:

جناب صلوات سلام

جناب قضاوت حرف بی منطق نزدن ایرادشون بجا و درست هست

یا باید این روایت توسط کارشناسان تحلیل بشه و منطقی تعریف بشه یا اینکه سند روایت ضعیف هست و درست نیست .

صرف اینکه از امام معصوم نقل شده سند صحت حدیث نیست :Labkhand:

موفق باشید :Gol:

سلام

با تشکر از سرکار سادات به خاطر مطلبشون، ولی به نظر من هم این داستان یک جوریه، قابل باور نیست.

صلوات;59169 نوشت:
سرکار سادات شما مطالب خوب و اخلاقی تون رو ادامه بدید لطفا اصولا قضاوت عزیز کارشون گیر دادن هست :cheshmak:
بهتره که شما بحث رو منحرف نکنید و این نوع داستانها در زندگی بزرگان رو بیان کنید که در جای خودش مفیده

با سلام خدمت همه اگر بحث می خوایم بکنیم چرا برخورد می کنیم دلیل منطقی بیارین تا همه قانع بشن

زیتون;59174 نوشت:
سلام

با تشکر از سرکار سادات به خاطر مطلبشون، ولی به نظر من هم این داستان یک جوریه، قابل باور نیست.

مگر منبعش نامعتبره یا سنخیت و عقلانیت نداره

با نام الله

کارشناس بحث: بصیر

جمع بندی:

سادات;58957 نوشت:
[=arial]سلمان فارسى تعریف کرده است که: روزى حضرت فاطمه زهرا سلام اللّه علیها نزد پدرش، رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله آمد.
[=arial]وقتى رسول خدا چشمش بر چهره فاطمه افتاد، او را گریان و غمگین دید، به همین جهت علّت را جویا شد؟
[=arial]حضرت زهرا سلام اللّه علیها در پاسخ پدر گفت: پدر جان! دیروز بین من و همسرم ، علىّ بن ابى طالب علیه السلام جریانى اتّفاق افتاد كه با یكدیگر ضمن صحبت ، شوخى و مزاح مى‌كردیم و من جمله‌اى را به شوخى به او گفتم ، كه موجب ناراحتى‌اش شد.
[=arial]و چون احساس كردم كه همسرم ناراحت است ، از سخن خویش غمگین و پشیمان گشتم و از او خواهش كردم تا از من راضى و خوشحال گردد.
[=arial]و او نیز عذر مرا پذیرفت و شادمان شد و بر من خندید و احساس كردم كه از من راضى شده است؛ ولى اكنون نگرانم كه مبادا خدا از من خشمگین و ناراضى باشد.
[=arial]رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله با شنیدن ماجرا گفت: دخترم ! رضایت و خشنودى شوهر همانند رضایت و خشنودى خداوند متعال خواهد بود و غضب و ناراحتى شوهر سبب نارضایتى و ناراحتى خدا مى گردد.
[=arial]و سپس افزود: هر زنى كه خداوند را همچون حضرت مریم عبادت و ستایش كند؛ اما شوهرش از او ناراضى باشد، عبادات و اعمال او مقبول درگاه خدا قرار نمى گیرد.
[=arial]دخترم ! بدان كه بهترین اعمال ، فرمانبُردارى و تبعیّت از شوهر است، البتّه در مواردى كه خلاف اسلام و قرآن نباشد.
[=arial]دخترم ! هر زنى كه زحمات و مشقّات خانه دارى را تحمّل كند و خانه دارى نماید و براى رفاه و آسایش اعضای خانواده‌اش تلاش ‍ نماید، همانا او اهل بهشت خواهد بود.
از : حقاق الحقّ، ج 19، ص 112 و 113،

جواب:
باسلام و عرض ادب
در اینجا کسی تقصیر ندارد، تقصیر با سایتهایی است که این حدیث را، همگی از روی هم کپی کرده اند و جالب اینجاست که همگی اسم کتاب منقول را اشتباه نوشته اند؛ اسم کتاب «احقاق الحق» است اما همه به جهت کپی کردند «الف» اولِ آن را جا انداخته و «حقاق الحق» کپی نموده اند، اما بعضی ها درست نوشته بودند.
به هر حال در منابع روایی چنین حدیثی ملاحظه نشد، جز حدیثی که در بیان این مطلب است که: بین حضرت علی و حضرت زهرا علیهما السلام، بحثی در گرفت و خدمت رسول خدا(ص) مشرف شدند و پیامبر(ص) مشکل آنها را حل کردوبین آنها صلح ایجاد نمود.
این حدیث در بحار، کافی، عوالم العلوم چند کتاب دیگر نقل شده است و در همه این کتب، در پایین حدیث از قول مرحوم صدوق نوشته اند که این حدیث مورد اعتماد نیست و سندی صحیح ندارد و از شأن چنین بزروگوارانی به دور است.
[=traditional arabic]قال الصدوق رحمه الله ليس هذا الخبر عندي بمعتمد و لا هو لي بمعتقد في هذه العلة لأن عليا و فاطمة ع ما كانا ليقع بينهما كلام يحتاج رسول الله ص إلى الإصلاح بينهما لأنه ع سيد الوصيين و هي سيدة نساء العالمين مقتديان بنبي الله ص في حسن الخلق.(بحار، ج43، ص147)[=traditional arabic]

موضوع قفل شده است