عوامل مؤثر بر رفتار و فرایند های روانی(در بحثی کاربردی مهمان من باشید)

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عوامل مؤثر بر رفتار و فرایند های روانی(در بحثی کاربردی مهمان من باشید)

سلام دوستان و همراهان و مهمانان سایت مقدس اسک دین

باز هم خدا رو شکر که خدا روزی دیگر به ما داد .

منت خدای را عزوجل که طاعتش موجب قربت است و به شکر اندرش مزید نعمت. هر نفسی که فرو می رود ممد حیات است و چون برمی آید مفرح ذات.
پس در هر نفس دو نعمت موجود است و بر هر نعمتی شکری واجب

مهارت علت شناسی و تبین رفتارها
وقتی از ما درباره مسائلی سئوال می شود غالبا آن را از نگاه خود، تجارب، و اولیت خود تحلیل می کنیم.یعنی قالب های ذهنی- روانی ما دخیل است در تبین روابط امور با هم.
اجازه بدهید
با مثال حرف خودم را توضیح دهم.
اگر از افراد جامعه مصاحبه ای بگیریم و از آنها درباره چرایی خواستگار نداشتن برخی دختران باکره سئوال کنیم اغلب به یک یا چند عامل نگاه اشاره می کنند که مطابق با برداشت ها و قالب های ذهنی - روانی خودشان است.
دیروز همین را در کلاس درس سئوال کردم.
یک نفر جدی می گفت: چون آنها به وضع محل زندگی خودشان نمی رسند و مسلم است وقتی که خواستگار می آید آن وضع را می بیند می رود.
- یک نفر دیگر می گفت احتمالاً زیبا نیستند.
سومی می گفت: احتمالا در خانواده آنها معتاد است.
و...

قالب های ذهن- روانی،عایق های علت شناسی
قالب های ذهنی- روانی مانع می شوند ما به راه حل های جدید و تبین های دیگر برسیم.
گاهی ما تبین هایی داریم که ریشه در درون مایه های روانی ما دارند. مثلا وقتی که همسری متوجه می شود که همسرش چند روزی ساکت است و او از بین علل مختلف بدون قرینه ای می گوید پای زن دیگری در میان است. در واقع او به بیان خود از مسائل روانی خود پرده برداشته است. و اشاره به این دارد که نگرانی از دست دادن رابطه زناشویی، سازمان روانی، ذهنی، شناخی و عاطفی او را آشفته کرده است. و احتمالا در پس این تبین زود رس و عجولانه رفتارها و واکنش های غیربالغ و ناپخته رخ می نماید.

تمرین در خانه
دوستان حتما می دانیم که مادر مهارت تمرین است و تمرین
در این جا دوستان می توانند برای مهارت یافتن در علت شناسی رفتارها و فرایند های روانی به تبین بپردازند.
این تمرین می تواند به شکل روش مشاهده طبیعی رفتار دیگران و یا تحلیل رفتار و فرایند های روانی خود مان باشد.
مثلا
علل مخالف مان با همسرمان
علل حسادت خودم
علل پرخاشگری فرزند خواهر و..

فایده علت شناسی
ادامه دارد

حامی;58907 نوشت:
تمرین در خانه
دوستان حتما می دانیم که مادر مهارت تمرین است و تمرین
در این جا دوستان می توانند برای مهارت یافتن در علت شناسی رفتارها و فرایند های روانی به تبین بپردازند.
این تمرین می تواند به شکل روش مشاهده طبیعی رفتار دیگران و یا تحلیل رفتار و فرایند های روانی خود مان باشد.
مثلا
علل مخالف مان با همسرمان
علل حسادت خودم
علل پرخاشگری فرزند خواهر و..

من این را که نوشتید نفهمیدم یعنی چه؟!:Gig:

زیتون;59120 نوشت:
من این را که نوشتید نفهمیدم یعنی چه؟!:gig:

سلام
این تمرین ساده است شما یک رفتار ( خندیدن، گریه کردن، گوشه گیری، پرخاشگری و..) را در نظر بگیرید و بنویسید چه عواملی می تواند سبب این رفتار شود.

حامی;58908 نوشت:
فایده علت شناسی
ادامه دارد

با سلام و احترام
و تشکر از مطالب مفیدتون
منتظر ادامه مطلب هستیم

موضوع قفل شده است