توصیه هایی برای سحر خیزی

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
توصیه هایی برای سحر خیزی

برای سحرخیزی و صبح زود بیدار شدن توصیه های مختلفی شده است، كه به بعضی از آنها اشاره می شود:
1- وضو گرفتن در موقع خواب، اگرچه بهتر است انسان همیشه با وضو باشد. همانطوری كه پیامبر اسلام(ص) می فرماید: «كسی كه در حال وضو بمیرد پاداش شهید را دارد»(وسائل الشیعه،ج 1/ ص 269)
2- در شب با شكم پر نخوابیدن، و لازمه این كار آن است كه انسان كمتر غذا بخورد و به محض غذا خوردن به بستر نرود. شكم پر انسان را از خداوند دور، و به شیطان نزدیك می كند.
3- در وقت خواب ذكر خداوند را گفتن، مثل تلاوت سوره فاتحه، حمد، آیة الكرسی، چهار قل، آیه آخر سوره كهف، و دیگر ذكرهائی كه در كتاب مفاتیح الجنان به آنها اشاره شده است.
4- زودتر خوابیدن در شب نیز یكی از عوامل زود بیدار شدن در صبح و سحر خیزی است، و یا اینكه در روز كمی استراحت نموده تا در شب بتوان راحت تر بیدار شد.
5- رو به قبله خوابیدن و سعی بر ترك خوابیدن به رو.
6- سعی بر ترك گناه، زیرا گناه كردن و با افراد گنهكار نشست و برخاست نمودن انسان را امور خیر، از جمله نماز شب و سحرخیزی محروم می كند.
امام صادق(ع) در این زمینه می فرماید: « كسی كه مرتكب گناه شود از نماز شب محروم می گردد، و به درستی كه عمل به گناه، اثرش سریعتر است در شخص گنهكار از اثر چاقویی كه در گوشت به جای می ماند»( میزان الحكمة، ج 5 ، ص 422)
7- تفكر و مطالعه در معانی و آثار و فوائد نماز، تا به قلب باورانده شود كه اصل، عبودیت خدا و حفظ معنویت است، و این كه امور دنیوی اگر چه از نعمتهای خداوند متعال است، ولی موقعی برای انسان با ارزش و مفید هستند كه در راه آخرت از آنها استفاده شود. دیدن اثر نماز در روح و جان موجب آن می شود كه انسان بدان آنچنان عشق بورزد كه انجام آن را بر هر كار دیگری ترجیح دهد.
در پایان شایان ذكر است كه آدمی با مراقبت می تواند به جایی برسد كه واقعا عاشق نماز شود و آن را از ته دل دوست بدارد، به طوری كه قبل از اذان منتظر ارتباط با معشوق باشد و به محض شنیدن اذان، دیگر طاقت و حوصله هیچ كاری را نداشته باشد، همانگونه كه بعضی افراد به شوق رفتن به مسافرت و یا انجام كار مهمی كه در پیش دارند چندین بار در شب بیدار می شود تا ساعت موعود فرا رسد.
انشاءالله، اگر كسی این موارد را رعایت نماید و توكل بر خداوند نموده و از خود خدا طلب كمك و یاری كند، به طور حتم هر ساعتی كه اراده كند فرشتگان الهی او را بیدار خواهند كرد.
اگر این كارها را انجام دادید، دیگر شما به وظیفه عمل كرده اید. نگران نباشید؛ همین كه می خواهید و تلاش می كنید در مسیر كمالید، و محبوب درگاه خدا.

منبع: سایت تبیان

بسم الله الرحمن الرحیم

علت بیدار نشدن برای نماز شب

با سلام و تشکر از امضای بسیار زیبایتان(حیف که در اکثر دیوانهای حافظ نیست)
من سالهاست بعد از نماز صبح یک صدایی نم به من میگوید بخوب!از فردا سحرخیز شو!و من هم سالهاست تصمیم دارم ازسحرخیز شوم!!!
بخودم میگویم قسم بخور که نخوابی!اما آن صدا خیلی لطیفتر از این حرفهاست.یک جوری قسم را توجیه میکند و من میترسم قسم محکمتری بخورم و بعد به آن عمل نکرده و قسمهایم برایم بی ارزش شوند.چکار کنم؟

فاطمه ۶۵;196442 نوشت:
با سلام و تشکر از امضای بسیار زیبایتان(حیف که در اکثر دیوانهای حافظ نیست)
من سالهاست بعد از نماز صبح یک صدایی نم به من میگوید بخوب!از فردا سحرخیز شو!و من هم سالهاست تصمیم دارم ازسحرخیز شوم!!!
بخودم میگویم قسم بخور که نخوابی!اما آن صدا خیلی لطیفتر از این حرفهاست.یک جوری قسم را توجیه میکند و من میترسم قسم محکمتری بخورم و بعد به آن عمل نکرده و قسمهایم برایم بی ارزش شوند.چکار کنم؟

چند نکته ظریف
برای اینکه سحر خیز بشویم لازم است به این نکات دقت کنیم:

1- عوامل فیزیولوژیک: عواملی که از لحاظ جسمی باعث می گردند ما در شرائطی قرار بگیریم که توان بیدار شدن یا برخواستن نداشته باشیم.
مثلا؛ دیر خوابیدن، سنگین بودن خواب بر اثر عوامل مختلف، سست بودن بدن به علت کم خونی یا فشار خون پایین، پرخوری و سنگین بودن معده و دستگاه گوارش و ...

2- عوامل معنوی: عوامل معنوی می تواند بسیار موثر باشد مثل؛ انگیزه معنوی برای سحر خیزی، مانع بودن زیادی گناه بر سر راه کسب این توفیق، دعا برای کسب سحرخیز شدن، نداشتن ظرفیت و علم نسبت به جایگاه سحر خیز بودن و ....

3- عوامل محیطی و اجتماعی: تصور کنید اطرافیان ما حتی اهل نماز صبح هم نباشند طبیعتا این منجر به کاهلی ما در این امر می گردد و یا ما از روی مراعات و اذیت نشدن دیگران برنامه خود را تغییر آنچنانی می دهیم که باعث می شود در این زمینه خوب پیش نرویم.

با سلام و تشکر

این میل به سحرخیزی من برای نماز شب نیست که بگویم بخاطر گناه اینطور شده.به این دلیلست کمیگویند بین الطلوعین وابید.میگرکت وقت امت درصبح است.من فعلا سحرخیز شوم،نماز شب خواندن پیشکش!

فاطمه ۶۵;196703 نوشت:
با سلام و تشکر

این میل به سحرخیزی من برای نماز شب نیست که بگویم بخاطر گناه اینطور شده.به این دلیلست کمیگویند بین الطلوعین وابید.میگرکت وقت امت درصبح است.من فعلا سحرخیز شوم،نماز شب خواندن پیشکش!

بزرگوار شما تا دلیل عدم سحرخیزی را نیابید نمی توانید آن را برطرف نمایید با توجه به نکاتی که استاد عرفان بزرگوار فرمودند باید ببینید دلیل بیدار نشدن شما برای نماز صبح چیست وبین سه دسته عوامل بالا کدام یک باعث شده تا شما دچار این مشکل شوید قاعدتا ما بعد از شناخت درد به دنبال درمان خواهیم رفت.

موضوع قفل شده است