جواز دست بوسی از کجا آمده است ؟؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
جواز دست بوسی از کجا آمده است ؟؟

[="microsoft sans serif"] بنام خدا

درود بر راستجویان

بسیاری از مردم در مواجهه با علماء و فضلاء! ؟ دست آنها را می بوسند

خواستم بدانم آیا در صدر اسلام اگر از مردم کسی به حضور مقام بلند حضرت محمد و امامان و خلفاء می رسید آیا مردم دست آنها را می بوسیده اند ؟؟
آیا آنها به مردم اجازه ی چنین کاری می داده اند ؟
یا اینکه اکنون مجوزی شرعی بر اینکار پیدا شده است !!!!!؟؟[/]

انس بن مالک می گوید: هنگامی که پیامبر(ص) از جنگ تبوک بر می گشت، «سعد انصاری» ـ یکی از کارگران مدینه ـ به استقبال آن حضرت آمد.هنگامی که رسول خدا(ص) با او دست داد، دست های زبر و خشن مرد انصاری پیامبر(ص) را تحت تأثیر قرار داد، بنابراین از او پرسید: چرا دست های تو این قدر زبر و خشن است؟!

عرضه داشت: یا رسول اللّه! این خشونت و زبری دستان من بر اثر کار با بیل و طناب است که به وسیله آن زحمت می کشم و مخارج خود و خانواده ام را تأمین می نمایم.

پیامبراکرم(ص) با محبتی خاص دست او را بوسید و فرمود: این دستی است که آتش جهنم آن را لمس نخواهد کرد.

اسدالغابه، ابن اثیر، ج 2، ص169.
روايتي از امام صادق(ع): "سر و دست كسي بوسيده نمي‏شود مگر رسول خدا(ص) و يا كسي كه از او رسول گرامي اسلام اراده شود"( بحارالانوار،‌ ج 73، ص 37.

کارشناسان و کابران عزیز در گفتگو های دینی و سئوالات و شبهات دینی وارد مباحث جدلی و غیر علمی نشوید و با مباحث به صورت عالمانه برخورد کنید
با تشکر

اقسام بوسه :
در زیر فهرستی از اقسام بوسه را که در لسان روایات و منابع فقهی آمده است تقدیم دوستان گرامی می نماییم .
1 - بوسه های حلال :
اشخاص :
مانند بوسیدن : فرزند - دختر و پسر ممیز - نوه - مادر - زنان محرم - اقوام - مؤمن - زائر و حاجی - رسول خدا و ائمه ی هدی سلام الله علیهم - منسوبین به رسول خدا و اهل بیت مانند سادات و علما - همسر - روزه دار - محرم (احرام کرده در حج ) -

اعضا و جوارح :
دست - پیشانی - سر - دهان - بوسیدن اعضای خود - و ....

اشیاء و اماکن :
تربت امام حسین سلام الله علیه - گل - حجرالاسود - میوه - هر وسیله یا مکانی که به رسول خدا و اهل بیت منسوب باشد مانند قرآن - قبور و ضریح - کتب - مساجد .

2 - بوسه ها ی حرام :
اشخاص :
بوسه ی شهوت بر غیر همسر چه مذکر باشد چه مؤنث باشد ، چه از محارم باشد و چه از غیر محارم . چه خردسال باشد و چه بزرگسال باشد - بوسه بر طاغوت ها و سلاطین ظلمه و علمای منحرف .

اعضا و جوارح :
بوسیدن اعضا و جوارح اشخاصی که بوسه بر آنان حرام است .

اشیاء و اماکن :
بت ها - کتب ضالّه - کاخ های ظلم - قبور علمای سوء و طاغوت ها و هر چه به آنها منسوب است .

کاوه;58053 نوشت:

روايتي از امام صادق(ع): "سر و دست كسي بوسيده نمي‏شود مگر رسول خدا(ص) و يا كسي كه از او رسول گرامي اسلام اراده شود"( بحارالانوار،‌ ج 73، ص 37.

به نام خدا
سلام

خواهشمندم با توجه به موضوع تایپیک حدیث نقل شده را بیشتر توضیح دهید .

با تشکر

vahid_barvarz;246728 نوشت:
به نام خدا
سلام

خواهشمندم با توجه به موضوع تایپیک حدیث نقل شده را بیشتر توضیح دهید .

با تشکر

اصل حدیث این است:

لَا يُقَبَّلُ رَأْسُ أَحَدٍ وَ لَا يَدُهُ إِلَّا رَسُولُ اللَّهِ ص أَوْ مَنْ أُرِيدَ بِهِ رَسُولُ اللَّهِ

ترجمه حدیث:

سر و دستان تنها پیامبر خدا بوسیده می شود یا (سر و دستان) کسی که به او یپامبر اراده شود.

(بخاطر سیادتش و یا علم دینش)

با سلام

اصل این حدیث در کتاب کافی ذکر شده است:
عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ رِفَاعَةَ بْنِ مُوسَى عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ‏ لَا يُقَبَّلُ رَأْسُ أَحَدٍ وَ لَا يَدُهُ إِلَّا [يَدُ] رَسُولِ اللَّهِ ص أَو مَنْ أُرِيدَ بِهِ رَسُولُ اللَّهِ ص‏(الكافي(اسلاميه)، ج‏2، ص: 185)

علامه مجلسی این روایت را حسن کالصحیح می داند و در شرح می نویسد:
منظور از واژة «من» به اجماع فقهاء، امامان معصوم ـ عليهم السّلام ـ هستند. و همچنين سادات و علماء را هم شامل مي‌شود كه در اين قسم اختلاف است گر چه در كلام اصحاب ما نديديم كسي تصريح به حرام بودن كند>.(مرآة العقول، ج‏9، ص: 79)

و در ادامه می نویسد:
<...>لأن العلماء الحق ورثة الأنبياء فلا يبعد دخولهم فيمن يراد به رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم‏>:چراکه علمای حق؛وارثان انبیا هستند پس بعید نیست که داخل در"من ارید..." باشد>(همان)

رسا;246794 نوشت:
با سلام

اصل این حدیث در کتاب کافی ذکر شده است:

عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ رِفَاعَةَ بْنِ مُوسَى عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ‏ لَا يُقَبَّلُ رَأْسُ أَحَدٍ وَ لَا يَدُهُ إِلَّا [يَدُ] رَسُولِ اللَّهِ ص أَو مَنْ أُرِيدَ بِهِ رَسُولُ اللَّهِ ص‏(الكافي(اسلاميه)، ج‏2، ص: 185)

علامه مجلسی این روایت را حسن کالصحیح می داند و در شرح می نویسد:
منظور از واژة «من» به اجماع فقهاء، امامان معصوم ـ عليهم السّلام ـ هستند. و همچنين سادات و علماء را هم شامل مي‌شود كه در اين قسم اختلاف است گر چه در كلام اصحاب ما نديديم كسي تصريح به حرام بودن كند>.(مرآة العقول، ج‏9، ص: 79)

و در ادامه می نویسد:
<...>لأن العلماء الحق ورثة الأنبياء فلا يبعد دخولهم فيمن يراد به رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم‏>:چراکه علمای حق؛وارثان انبیا هستند پس بعید نیست که داخل در"من ارید..." باشد>(همان)

به نام خدا
سلام

لطفا بفرمایید در حال حاضر علمای حق یعنی چه کسانی ؟
بنظرم اصلا بهتره به این موضوع فکر نکنم . چون دست بوسیدن هم اگر از همون اول مثل صورت بوسیدن رواج داشت دیگه این شبهات برای من به وجود نمی آمد . دست بوسیدن هم میتونست مثل بوسیدن صورت خیلی عادی و غیر قابل توجه باشه .
مثل بعضی طائفه ها که به جای صورت همدیگه شانه یا پیشانی همدیگه را می بوسند و برای ما که صورت همدیگه را میبوسیم باعث تعجب هست . دست بوسیدن هم برای این عجیب هست که واسمون عادی نیست . یا مثلا کشور کره جنوبی که مرداشون صورت همدیگه رو نمیبوسن و صورت بوسیدن ما براشون عجیبه .
شایدم هنوز حکمت بوسیدن دست برام نا مفهوم هست .

با تشکر

vahid_barvarz;247152 نوشت:
لطفا بفرمایید در حال حاضر علمای حق یعنی چه کسانی ؟

با سلام

علمای بالله و عامل به علم خود که هادی مردمند و قول و فعلشان یکیست(

العلماء بالله و بأمر الله معا العاملين بعلمهم، و الهادين للناس ممن وافق قوله فعله‏)

تطبیق این اوصاف با مصادیق با خود شما.

اما حقیقتا بوسیدن دست از منظر مای نظاره گر،زیاد دلنشین نیست
وقتی دست پدر و مادر خود را میخواهیم ببوسیم،به طور طبیعی راضی نیستند
و سرب بازمیزنند.حتی اگر کسی دست ما را بخواهد ببوسد.

وقتی از علما این رفتار دیده میشود،در نگاه اوّل کمی خلاف طبع به نظر میرسد
که به راحتی راضی به این عمل میشوند
(بعضی هم نمیشوند که منزلتشان نزد
من نظاره گر بسیار بالا میرود
)
استبعادی نیست،اگر رسول و ائمه مطهرینش فرموده باشند.شاید تنظیم موتور ما
در این عصر به هم ریخته.

کما اینکه ریخته.
چرا ما کالباس بدرد نخور و مضّر را بیشتر از گل گاوزبان دوست داریم؟ گویی طبع ما
از طبع متعادل فرسنگ ها فاصله دارد.اما خلاصه این روش بین مردم عادی(نه علما)
حد اقل در این عصر خلاف عرفیات است و شاید خلاف عدالت باشد.

بنده فیلمی از امام راحل دیدم که تمام سران کشور از جمله سران فتنه دست ایشون رو میبوسیدند.این که چه توجیه دینی دارد را نمیدونم اما مولا علی چنین میفرماید

وقال عليه السلام : وقد لقيه عند مسيره إلى الشام دهاقين الأنبار فترجلو له واشتدوا بين يديه ) : ما هذا الذي صنعتموه ؟ فقالوا : خلق منا نعظم به أمراءنا . فقال : والله ما ينتفع بهذا أمراؤكم . وإنكم لتشقون به على أنفسكم في دنياكم وتشقون به في آخرتكم ، وما أخسر المشقة وراءها العقاب ، وأربح الدعة معها الأمان من النار .
نهج البلاغة - خطب الإمام علي (ع) - ج 4 - ص 10 (باب ما قاله لدهاقين الأنبار عندما ترجلوا له) چاپ دار الذخائر - قم - ايران
در حالي که عده اي از دهقانهاي انبار ( شهري در عراق) حضرت را ديدند پس به دنبال حضرت پياده به راه افتادند ودر جلوي حضرت به هم فشار مي آوردند ، حضرت فرمودند : چه مي کنيد؟ پس جواب دادند عادتي است از ما که با آن امراي خودمان را تعظيم مي کنيم .
پس حضرت فرمودند : قسم به خدا امراي شما از اين کار شما هيچ سودي نمي برند .وشما با اين کار خود به خود سخت مي گيريد در دنياي خودتان و در آخرت هم خود را به سختي مي اندازيد
چقدر زيان آور است سختي که به دنبال آن عذاب باشد وچقدر سود آور است راحتي که بعد از آن امان از آتش باشد.
نهج البلاغه

و باید اضافه کنم که من خودم در استان الانبار زندگی کردم.انها مردمانی هستند با شکل و شمائل ایرانی البته نه همه قبائل انجا.
در میان اعراب رسمی بنام دست بوسی نیست و این سند از نهج البلاغه نشان میدهد که دست بوسی را ایرانیان ترویچ داده اند نه اسلام

موضوع قفل شده است