صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سرشت انسان از گل یا لجن

علاقه
    کتاب،فیلم،موسیقی
    نوشته
    99
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    303

سرشت انسان از گل یا لجن

سلام

یکی از دوستانم سوالی داشتند لذا خواهش میکنم اساتید فن راهنمایی و رفع ابهام فرمایند.
    سوال:
    انسان از گل آفریده شده است یا از لجن بد بو؟

آیه هایی که اشاره به آفریده شدن انسان از گل دارند همانند:

هُوَ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن طِينٍ ثُمَّ قَضَى أَجَلًا وَأَجَلٌ مُّسمًّى عِندَهُ ثُمَّ أَنتُمْ تَمْتَرُونَ(انعام/2)
    وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن سُلَالَةٍ مِّن طِينٍ (مؤمنون/12)
    الَّذِي أَحْسَنَ كُلَّ شَيْءٍ خَلَقَهُ وَبَدَأَ خَلْقَ الْإِنسَانِ مِن طِينٍ (سجده/7)
    فَاسْتَفْتِهِمْ أَهُمْ أَشَدُّ خَلْقًا أَم مَّنْ خَلَقْنَا إِنَّا خَلَقْنَاهُم مِّن طِينٍ لَّازِبٍ(صافات/11)
    ..........

و آیه هایی که اشاره به آفریده شدن انسان از لجن بد بو را دارد همانند:
    وَلَقَدْ خَلَقْنَا الإِنسَانَ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ (حجر/26)
    وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي خَالِقٌ بَشَرًا مِّن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ(حجر/28)
    قَالَ لَمْ أَكُن لِّأَسْجُدَ لِبَشَرٍ خَلَقْتَهُ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ (حجر/33)

نقل از قاموس عربی:
    الحَمْأَةُ: الطِّينُ الأسْوَدُ المُنْتِنُ، كالحَمَإِ مُحَرَّكَةً. دقیقا معادل لجن می‌باشد.
    وحَمِئَالماءُ، كَفَرِحَ،حَمْئاًوحَمَأً: خالَطَتْهُ فَكَدِرَ. به معنی مخلوط شدن با لجن

معنی صلصال:
    الجوهري: الصلصال الطين الحُرُّ خُلِط بالرمل فصار يَتَصَلْصَل إِذا جَفَّ.
    تقربیا معادل گل آزادی که بصورت طبیعی خشک شده و تکه تکه گردد.

چون بنده هیچ سررشته ای در زبان عربی ندارم لذا خواهشمندم که اگر آیه های این سوال ترجمه ناصحیح دارد به بزرگی خودتون ببخشید چون فقط نقل قول و copy & paste انجام شده است.

2. صلوات

3.  

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    1,261
    حضور
    31 روز 4 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    85
    صلوات
    3149

سلام جناب یابنده
    جهت فضولی سوال میکنم
    چه فرقی میکند؟

5. صلوات

علاقه
    کتاب،فیلم،موسیقی
    نوشته
    99
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    303

نقل قول نوشته اصلی توسط متحیر نمایش پست ها
    سلام جناب یابنده
    جهت فضولی سوال میکنم
    چه فرقی میکند؟
    سلام خدمت شما گرامی
    در ابتدا باید عرض کنم که این سوال من نیست و یکی از دوستانم فکر میکنه که یک تناقض در قرآن پیدا کرده به خیال خودش.
    اما در مورد سوال شما باید عرض کنم که به عقیده من هیچ فرقی نمیکند که از گل ساخته شده باشیم یا از لجن. اصلا فرقی نمیکند که خداوند در 6 روز زمین و آسمان را آفریده باشد یا در 60 سال. فرقی نمیکند که اول آدم آفریده شده یا حوا. فرقی نمیکند که اول آسمان بوجود آمده است یا زمین. فرقی نمیکند که .....
    اگر قرار باشد که فرق نکند پس باید از خیلی از آیه های قرآن سرسری رد بشویم. در صورتیکه به نظر من هیچ آیه ای بدون دلیل آورده نشده است. و تمامی آنها کاربردی و قابل تفسیر هستند.
    حال اگر امکان دارد یکی از کارشناسان محترم این مورد را نیز رفع ابهام فرمایند.
    سپاس

7. صلوات

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    1,261
    حضور
    31 روز 4 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    85
    صلوات
    3149

سلام
    متشکرم
    گفتم فقط فضولی بود
    ویرایش توسط متحیر : ۱۳۸۹/۰۸/۰۵ در ساعت ۱۸:۵۸ دلیل: املا

9. صلوات ها 2

علاقه
    کنکاش
    نوشته
    250
    حضور
    12 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1650

سلام ببخشیدتا کارشناسون نیامده اند در تایید فرموده متحیر عرض کنم که هنوز من و امثال من از درک اینگونه موضوعات که شامل خیلی از چراها و چند روز و تعداد ها عاجزند
    اما درست تر از نظر من اینه که ببینیم جدا از گل الانهستیم یا لجن بد بو !

11. صلوات ها 2

علاقه
    کتاب،فیلم،موسیقی
    نوشته
    99
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    303

نقل قول نوشته اصلی توسط مسودی نمایش پست ها
    اما درست تر از نظر من اینه که ببینیم جدا از گل الانهستیم یا لجن بد بو !
    به احتمال زیاد الان انسان هستیم.
    اما اینکه شخصیت ها چگونه است به یک مساله بسیار معتقد هستم. و آن اینکه هر چه زمان به جلو میرود انسانها از لحاظ عرفانی و فکری افت میکنند (بر عکس آنچیزی که عموم مردم فکر میکنند که انسانها در طول زمان دارای رشد فکری شده اند) و نمونه اش حکما و ادبا و شعرا و عارفان قرون گذشته است که دیگر نمونه اش یافت نشود.

13. صلوات ها 2

علاقه
    کنکاش
    نوشته
    250
    حضور
    12 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1650

نقل قول نوشته اصلی توسط یابنده نمایش پست ها
    به احتمال زیاد الان انسان هستیم.
    اما اینکه شخصیت ها چگونه است به یک مساله بسیار معتقد هستم. و آن اینکه هر چه زمان به جلو میرود انسانها از لحاظ عرفانی و فکری افت میکنند (بر عکس آنچیزی که عموم مردم فکر میکنند که انسانها در طول زمان دارای رشد فکری شده اند) و نمونه اش حکما و ادبا و شعرا و عارفان قرون گذشته است که دیگر نمونه اش یافت نشود.
    اگه اینجوری باشه واقعا درد اوره پس خدا اینده عرفان /منطق/ صداقت و ......را ختم بخیر کنه. میگین کمیاب میشه! اگه اینجوریه که میفرمایین با یه محاسبه کوچک همون عدد سیصدو سیزده نفر در میاد

15. صلوات ها 2

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    1,261
    حضور
    31 روز 4 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    85
    صلوات
    3149

سلام
    حالا که یکمی فکر میکنم
    میبینم که حیرتم بالا رفته
    برای منم سوال پیش آمده
    لطفا پاسخ بدهید

17. صلوات

علاقه
    کتاب،فیلم،موسیقی
    نوشته
    99
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    303

نقل قول نوشته اصلی توسط مسودی نمایش پست ها
    اگه اینجوری باشه
    مگه جور دیگه ای هم میشه باشه دوست گرامی؟
    همیشه معتقد بودم که همه چیز ار کوچکی رو به بزرگی میرود. اما بشریت دقیقا از بزرگی رو نیستی است.
    شاید داریم برمیگردیم به همون اصالت اولیه خودمون که چمیدونم گِل یا لجن بدبو بوده.

19. صلوات ها 2

علاقه
    فلسفه - فقه استدلالی
    نوشته
    885
    حضور
    13 روز 5 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3130

مطلب

بسمه تعالی
    با سلام و تشکر
    در فهم معنای لغات قرآن صرف رجوع به یک یا چند مرجع کفایت نمی کند و ما را به فهم دقیق لغات نمی رساند لذا باید نظر مجتهدین لغت را بررسی نمود. علامه مصطفوی صاحب کتاب التحقیق و تفسیر روشن ذیل آیه
    وَ لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ مِنْ صَلْصالٍ مِنْ حَمَإٍ مَسْنُونٍ می گوید:
    صلصال: از مادّه صلّ است كه به معنى يبس با رطوبت باشد، و تكرار اين مادّه دلالت مى‏كند به زيادى يبس بطوريكه در تماس به آن صوتى شنيده شود.
    پس صلصال عبارتست از طين يابس كه صدا داشته باشد.
    و حمأ: عبارتست از تراب مرطوبيكه به حدّ گل بودن نرسد. و در عين حال كدر و مستعمل باشد.
    و مسنون: از ماده سنّ و عبارتست از جريان امريكه منضبط است، در عمل باشد و يا در قول، و منضبط بودن به اختلاف موضوعات فرق پيدا مى‏كند، و لازمست كه حمأ يعنى تراب و گل مرطوب و در حدّ مضبوط و معيّنى باشد، تا قابل نموّ و رشد پيدا كردن شده و نباتات در آنجا بوجود آيد.
    پس در اين آيه كريمه اشاره مى‏شود به مبادى آفرينش انسان و مراتب تكوّن او كه به ترتيب بوجود آمده است، از مرتبه گل مرطوب كه در اثر برخورد بهوا سفت شده، و صلصال بآن اطلاق مى‏شد، و سپس آن صلصال كه بطور طبيعى برخورد به آب كرده، و گل نرم و معتدل شده، و قابل تربيت و رشد نباتات در آن گردد، به مرتبه حمإ رسيده، و قهرا متغيّر و متحوّل باشد.
    و پس از مرتبه حمأ و گل معتدل بودن، لازم است تا مدّتى معيّن به همين حالت باقى مانده، و منضبط و متجمّع گردد. و اين انضباط را حالت مسنون گويند.
    پس تكوّن وجود انسان در حقيقت از اين مراتب موجود آمده، و اين اطلاقات مختلف در باره آن صحيح خواهد بود.
    و البتّه اين تكوّن مربوط مى‏شود بجهت مادّى و بدنى، و امّا از لحاظ روحى: آن جهت ديگرى دارد.
    تفسير روشن، ج‏12، ص: 321

ویرایش توسط سعید : ۱۳۸۹/۰۸/۲۹ در ساعت ۲۱:۵۰

21. صلوات

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری