صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شبهه 5: آیا برای خدا در نظریه بیگ بنگ جایگاهی وجود دارد ؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  ایمان ، اخلاق ، عمل ، امر به معروف و نهی از منکر
  نوشته
  1,928
  حضور
  3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  75
  صلوات
  10439

  شبهه 5: آیا برای خدا در نظریه بیگ بنگ جایگاهی وجود دارد ؟
  بسم الله الرحمن الرحیم

  یکی از شبهات کاربر گرامی ساسان 2012

  نظریه بیگ بنگ به طور کامل و با پرداختن به جزییات ، آفرینش جهان را از هیچ و بدون حضور عامل خارجی شرح داده است . پس جای خدا در آفرینش کجاست ؟
  قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ

  قال الامام الباقر (ع): ان حدیثنا یحیی القلوب


  صبا از نكهت كویت نسیمی سوی ما آورد
  ز سوز شعلة شوقت چو تاب افتاد در دلها

  بار الها: از تو پوزش می خوام که به اصرار می خواستم اراده خودم بر زندگیم حاکم باشه!خدایا اینک سکان زندگی طوفان زده ام را به تو می سپارم!باشد که آرامش نتیجه این اعتماد و توکل باشد.من وثق بالله اراه السرور و من توکل علیه کفاه الامور

 2. صلوات ها 8


 3. #2

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  علاقه
  کامپیوتر ، والیبال ، فوتبال
  نوشته
  219
  حضور
  1 روز 4 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  15
  صلوات
  1505  نقل قول نوشته اصلی توسط نیایش سبز نمایش پست ها
  بسم الله الرحمن الرحیم

  یکی از شبهات کاربر گرامی ساسان 2012

  نظریه بیگ بنگ به طور کامل و با پرداختن به جزییات ، آفرینش جهان را از هیچ و بدون حضور عامل خارجی شرح داده است . پس جای خدا در آفرینش کجاست ؟  سلام
  باید توجه داشت که بیگ بنگ هنوز یک نظریه است و اثبات نشده
  نظریه بیگ بنگ آفرینش جهان را از هیچ نمی داند. طبق این نظریه شروع آفرینش از انفجار ذره ای بسیار کوچک و پر انرژی و با چگالی بسیار زیاد بوده.این ذره از کجا آمده؟ حتما آفریننده ای دارد.
  ویرایش توسط persianboy : ۱۳۸۹/۰۸/۰۶ در ساعت ۰۸:۲۳

 4. صلوات ها 7


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  5,594
  حضور
  66 روز 20 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15668

  راهنما پاسخ به شبهۀ نظریۀ بینگ بنگ در رد نقش خداوند در آفرینش هستی
  نقل قول نوشته اصلی توسط نیایش سبز نمایش پست ها
  بسم الله الرحمن الرحیم

  یکی از شبهات کاربر گرامی ساسان 2012

  نظریه بیگ بنگ به طور کامل و با پرداختن به جزییات ، آفرینش جهان را از هیچ و بدون حضور عامل خارجی شرح داده است . پس جای خدا در آفرینش کجاست؟

  با سلام

  در مقدمۀ پاسخ باید گفت: عموماً در مقایسۀ بین نظریات و اندیشه های علمی بشری نظیر "نظریه بیگ بنگ" با اندیشه های دینی و الهی توجه به نکات و ملاحظات زیر، تا حدود زیادی برای رفع ابهامات، روشنی ذهن و اندیشه و رسیدن به درک درستی نسبت به این نوع شبهات راهگشاست:

  اولاً در جای خود در براهین متعدد فلسفی و عقلی، اثبات وجود خدا ثابت شده که جهان آفرینش بدون خالق نبوده و به حکم عقل، خلق خود به خودی، یا تصادفی عالم هستی بالکل منتفی است. بعلاوه، آیات الهی در قران و روایات معصومین (ع) که متصل به منبع لایزال وحی الهی اند نیز مهر تأییدی بر براهین مذکور می باشند.

  ثانیاً با توجه به آنکه قرآن به عنوان کلام الهی و معجزه آسمانی پیامبر خاتم(ص)، در جای خود به اثبات رسیده؛ و نیز ظواهر آيات قرآن عموماً نزديك به صراحت است، فلذا برای مؤمنان و موحدان با توجه به ایمان و اعتقاد عمیقی که به دین و اموزه های ان دارند، ذره ای شک و تردید در حقانیت و وحیانی بودن قران و آیات و نشانه های ان متصور نیست و بیش از هر گفتار و اندیشۀ دیگری، به آموزه های قرآنی و کلام اهل بیت (ع) ملتزم اند.

  از اینرو بحث آفرینش جهان هستی، اعم از وجود خداوند بعنوان بدیع السموات والارض، خالق و هستی بخش جهان و انسان و و نقش تداومی آن در جریان خلقت، برای موحدان و انسان هائی که فطرت هاشان پاک و دست نخورده مانده و آلوده به گناه و غفلت نشده، ثابت و یقینی است.

  گذشته از انکه آیات نورانی قرآن به صراحت بر خالقیت خداوند در پدیدآوردن عالم هستی و آفرینش جهان و انسان، دلالت می کند:

  "الله خالق کل شیء ..."(رعد، 16)

  "خلق السموات بغیر عمد ترونها ..."(لقمان، 10)

  "أَوَلَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالأرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا"(انبیاء، 30)

  " لَهُ مَا فِي السَّمَوَاتِوَمَا فِي الأَرْضِ وَمَا بَيْنَهُمَا وَمَا تَحْتَ الثَّرَى" (طه، 6)

  "اللَّهُ الَّذِي رَفَعَ السَّمَاوَاتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا" (رعد، 2)

  "أَ لَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ بِالْحَق‏" (ابراهیم، 19)

  "اللَّهُ الَّذي خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ أَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَراتِ رِزْقاً لَكُمْ وَ سَخَّرَ لَكُمُ الْفُلْكَ لِتَجْرِيَ فِي الْبَحْرِ بِأَمْرِهِ وَ سَخَّرَ لَكُمُ الْأَنْهارَ" (ابراهیم، 13)

  و آیات بی شمار دیگری در همین باب ... که اشاره به خالقیت و مالکیت خداوند در ایجاد و ابداع نظام آفرینش دارد.

  ثالثاً در بارۀ نظریات علمی مختلفی که در جریان آفرینش جهان و انسان، توسط دانشمندان علوم طبیعی و کیهان شناسی مطرح می شود، باید به چند نکته اذعان نمود:
  1. از طرفی ايـن گـونـه نـظـريـه هـا در حـدّ فـرضـيـّة بـوده، صرفاً گـمـان آور اسـت و عـلم آور نـيـسـت و دلايـل ارائه شـده تـنـهـا امـكـان ايـن گـونـه نـظريّه ها را ثابت مى كند، نه وقوع آن را و در عين حـال بـه حـكـم عقل، مردود است. از طرفی نیز واقعیت علمی این نظریات، بایستی در مجامع علمی و کارشناسی مربوط به ان حوزه و علوم مورد بررسی، تأیید و اثبات قرار گیرد تا صحت و سقم مطالب، روشن شود. به صرف ادعا و نقل نظرات ادعائی و نقطه نظرات پراکنده، چیزی ثابت نمی شود.

  2. لازم بذکر است، همانگونه که اظهار نظر در بارۀ دین و اندیشه های الهی در توان و تخصص دانشمندان علوم طبیعی و مادی نیست و هر گونه اظهار نظر غیر متخصصانه مردود است، ما نیز، در تأیید یا رد اینگونه نظریات علمی، اظهار نظر نمی کنیم. به اعتقاد ما عرصۀ دین و دانش های مادی و طبیعی بشری دو ساحت متفاوت اند و هر کدام اقتضاءات خاص خود را دارا هستند. اگر چه بخشی از آیات قران، به فرایند آفرینش و خلق نظام هستی (اسمان ها و زمین و پدیده های جهانی و کیهانی) اشاره دارد.

  اما در این میان گفتنی است: قرآن، بعنوان کتاب آسمانی دین خاتم (ص)، برای هدایت و راهنمایی بشریت به سوی هدایت و کمال نازل گردیده، این کتاب حاوی تعالیم و بیان ارزشها و معیارهایی است که برای هدایت انسان، ضروری دانسته شده است؛ و اگر در مناسبتی (با توجه به نزول تدریجی قرآن) به موضوعی علمی یا ... اشاره می کند، بدون شک، جهتی متعالی و پیامی هدایت گرانه ی در آن نهفته است، که مخاطب را به دقت در آن دعوت می کند. نه انکه بخواهد نظریه پردازی علمی کند و پرده از پیشرفت های طبیعی و کیهانی بردارد.

  3. به درازای تاریخ بشری، تجربه نشان داده اینکه؛ بشر، این موجود پر مدعا، با خُلق هلوع، با طینتی عجول که ظلوم و جهول است او که خود، با دستان خود و به اختیار، خویشتن را از نور هدایت الهی محروم می سازد، در همۀ علوم مادی و طبیعی و نیز عرصۀ اندیشه های بشری، علی الخصوص، علم نجوم و کهکشانها و بطور کلی کیهان شناسی، علم ناچیز، اندک و ناقصی دارد (و ما اوتیتم الا قلیلاً). و در هر عصر و زمانی که به پیشرفت علمی جدیدی می رسد، یافته ها و باورهای علمی پیشین خود، را مردود می شمارد؛ اصولاً عدم ثبات، تغییر و تحول دائمی و زوال پیاپی از جمله خواص عرصه های علمی و پیشرفتهای بشری است، در طول تاریخ دانشمندان نظریه پردازی می کنند و برای نظریات و فرضیه های خود قانون وضع می کنند اما نظریات، فرضیه های دانشمندان دیگر، قوانین پیشین را نقد و مردود می سازد.

  در علوم طبیعی و بشری، میدان تقابل اندیشه ها و نظریات، داغ داغ داغ است. اما حرارتی که دوام چندانی ندارد و دورۀ عمرش سریع الزوال است. لذا نمی توان در این حوزه به یک مطلب یقین صددرصدی دست یافت بطوریکه گمان کنیم الا و لابد چیزی غیر از این و فراتر از این نیست.

  4. در هر حال، همان طور که بیان شد، اثبات یا نفی اینگونه نظریات علمی، ذره ای از اعتبار و حجیت قرآن و آیات نورانی اش به عنوان کلام الهی نمی کاهد، و نیز نافی وجود خداوند در آفرینش عالم هستی نیست. زیرا میدان نفوذ و بُرد دانشهای بشری، چنانکه تا کنون نشان داده، حتی در بسیاری از مسائل طبیعی جهان ماده ناکام و محکوم به شکست بوده فلذا بسیار ضعیف تر و محدودتر از آنست که بتواند راهی به این وسعت، به مسائل ماوراء طبیعت و کل نظام هستی و مافیها باز نموده تا آنجا که نقش خداوند عالم، در آفرینش این جهان را بطور کلی نفی کند.

  نظریه بینگ بنگ نیز مستثنی از قواعد فوق نیست.

  موفق باشید ...


  شبهه 5: آیا برای خدا در نظریه بیگ بنگ جایگاهی وجود دارد ؟

 6. صلوات ها 8


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,645
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11114  نظريه Big Bang ، نظريه به اثبات رسيده ايست كه در زمان شروع ان هيچ ترديدي نيست،‌ در اينكه جهان در زمان صفر آغاز شده كوچكترين ترديدي نيست ،‌ اما قبل از آفرينش زمان چه بوده و يا گسترش جهان به كجا مي انجامد ترديدهاي بسياري است. اين انفجار از خودش تابشي به جاي گذاشته و از آنجا که مهبانگ يا Big Bang در همه جاي عالم اتفاق افتاده ، اين تابش نيز همه جهان را پر کرده و از همه سو به ما مي رسد. به همين دليل به آن تابش زمينه کيهاني (CMB) مي گويند. اين تابش براي نخستين بار در سال 1965 از سوي پنزياس و ويلسون که در آزمايشگاه بل کار مي کردند، کشف شد. از آنجا که اين تابش قديمي ترين چيزي است که مي توان رصد کرد، اطلاعات بسيار زيادي در مورد جهان و شرايط فيزيکي اوليه جهان در آن حک شده است.

  در سال 1995 ماهواره جستجوگر تابش زمينه کيهاني (COBE) از ناسا افت و خيزهاي بسيار کوچکي را در تابش زمينه کيهاني کشف کرد. مثلا ديد که دماي يک قسمت از آسمان 7251/1 کلوين است ؛ ولي جاي ديگري از آسمان دماي 7249/2 کلوين دارد. ماهواره COBE نقشه اي از اين ناهمسانگردي ها تهيه کرد که قدرت تفکيکش 7درجه (14برابر قطر ظاهري ماه) بود.

  شبهه 5: آیا برای خدا در نظریه بیگ بنگ جایگاهی وجود دارد ؟

  [align=center]نقشه مشهوري كه ماهواره COBE از تغييرات دمائي كيهان گرفت[/align]

  .......اما هيجان انگيزتر اينكه وقتي در سال 2001 ماهواره WMAP که پروژه مشترک سازمان ناسا و پرينستون است ، به فضا پرتاب شد، نتيجه اين شد كه:

  داده هاي WMAP با نتايج حاصله از ديگر روشهاي مطالعه جهان اوليه از قبيل تلسکوپ فضايي هابل و جستجوگر تابش زمينه کيهاني (COBE) همخواني دارد. !

  شبهه 5: آیا برای خدا در نظریه بیگ بنگ جایگاهی وجود دارد ؟

  [align=center]تصوير WMAP از تابش زمينه كيهاني با دقت بسيار بيشتر از COBE[/align]


  خداوندا. من بنده حقیری هستم که در مقابل عظمت و مهربانی تو سر به سجده می اورم چرا که تنها تو هستی که من را وجود بخشیدی و من تورا همیشه در همه حال می بویم و میستایم.

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,645
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11114  اين دستاورد شگفت انگيز ماهواره COBE و تيم تحقيقاتي به رهبري دكتر چارلز بنت (از دانشگاه جان هابكينز) جنجالي در جهان علم به پا كرد و نشان داد كه عمر جهان 13.7 ميليارد سال است. و دستاوردهاي بزرگي كه جاي آن در اينجا نيست،‌ اين كشف بزرگ باعث شد تا جايزه نوبل 2006 در رشته فيزيك به دو دانشمند پروژه COBE يعني George Smoot و John C. Mather تعلق بگيره،‌ پس Big Bang وجود داشته فقط اختلاف در نحوه چگونگي گذشته و آينده آن است.

  ...... و اما قرآن .. :

  آيه شريفه فصلت/ 11 : سپس آهنگ آفرينش آسمان كرد و آن دودي بود ( كه منظور همان توده فشرده اي از گازها است)

  آيه شريفه ذاريات/47: و ما آسمان را با قدرت بنا كرديم و همواره آن را گسترش ميبخشيم !!

  ميدانيم كه علت انبساط جهان انفجار اوليه يا بيگ بنگ است ولي تا 5 ميليارد سال پيش ميزان آن در حال كاهش بود از حدود 5ميليارد سال پيش به اين سو انبساط تشديد يافته است !! كه دانشمندان علت آن را ( تا كنون) غلبه انرژي تاريك بر ماده تاريك و در نتيجه تبديل جاذبه به دافعه است.

  در ضمن دكتر موريس بوكاي با ذكر آيه شريفه 47 سوره ذاريات و نظريه انبساط جهان نتيجه ميگيرد كه: .. و اين آيه انبساط جهان را بدون كمترين ابهام بيان ميكند (دكتر بوكاي/ مقايسه اي بين تورات،‌انجيل، قرآن،‌و علم ص 255 و 226)


  خداوندا. من بنده حقیری هستم که در مقابل عظمت و مهربانی تو سر به سجده می اورم چرا که تنها تو هستی که من را وجود بخشیدی و من تورا همیشه در همه حال می بویم و میستایم.

 10. صلوات


 11. #6
  سورنا مهمان

  خونسرد
  نقل قول نوشته اصلی توسط گمنام نمایش پست ها

  آيه شريفه ذاريات/47: و ما آسمان را با قدرت بنا كرديم و همواره آن را گسترش ميبخشيم !

  و 226)
  ببخشید میشه آیه رو با ترجمش بذارید. ترجمش با اون چیزی که من تو قرآن میبینم مطابقت نداره !
  نوشته: و کاخ رفیع آسمان را ما به قدرت خود برافراشتیم و ماییم که مقتدریم.

 12. #7

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  نقل قول نوشته اصلی توسط نیایش سبز نمایش پست ها
  بسم الله الرحمن الرحیم یکی از شبهات کاربر گرامی ساسان 2012 نظریه بیگ بنگ به طور کامل و با پرداختن به جزییات ، آفرینش جهان را از هیچ و بدون حضور عامل خارجی شرح داده است . پس جای خدا در آفرینش کجاست ؟
  سلام
  1- بیگ بنگ صرفا بیان یک آغاز است . هر آغازی آغازگری می خواهد
  2- خداوند متعال عامل خارجی نیست او حقیقت هستی و در متن آنست
  3- نظریه بیگ بنگ هنوز یک نظریه است اگر ثابت هم بشود چیزی عوض نمی شود .
  4- اگر نظریه بیگ بنگ نتواند قبل از بیگ بنگ را توضیح دهد ابتر است چون بیگ بنگ می تواند یک آغاز بعد از پایانی باشد که میلیاردها بلکه بی نهایت مرتبه اتفاق افتاده باشد
  5- اوج نظریه بیگ بنگ بیان وضعیت شان مادی عالم است و درباره شان غیر مادی عالم حرفی ندارد لذا باز هم این نظریه ناقص است
  6- اصولا نظریات علم تجربی بواسطه نقض ( توسط نظریات دیگر ) چندان قابل تکیه نیستند
  موفق باشید

  ویرایش توسط حامد : ۱۳۸۹/۱۱/۲۷ در ساعت ۱۳:۳۷
  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 13. صلوات ها 4


 14. #8

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  علاقه
  فلسفه و علوم اجتماعی و ..
  نوشته
  569
  حضور
  10 روز 12 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1402  نقل قول نوشته اصلی توسط سورنا نمایش پست ها
  ببخشید میشه آیه رو با ترجمش بذارید. ترجمش با اون چیزی که من تو قرآن میبینم مطابقت نداره ! نوشته: و کاخ رفیع آسمان را ما به قدرت خود برافراشتیم و ماییم که مقتدریم
  اين آيه چه به بينگ بنگ مرتبط باشد چه نباشد در ارتباط با راست​آزمايي اين پديده فاقد هرگونه ارزش است ، مشابه همگي آياتي که دست بر قضا بعد از کشف يک پديده فيزيکي و اغلب به تفسير و تاويل سعي در توضيح يک پديده دارند.

  اين امر همان موضوع اعجاز علمي برخي آيات است که اين اعجاز تنها پس از کشف آن هم به ياري علوم تجربي و عقلي (که اذعان به ناتواني اين علم جز اصول دينداري است!!) آثار معجزه آساي ظفرنمون آن توسط مومنين خوشخيال کشف ميشود!
  به نام خداوند جان و خرد
  کزین برتر اندیشه برنگذرد

 15. صلوات


 16. #9

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  علاقه
  فلسفه و علوم اجتماعی و ..
  نوشته
  569
  حضور
  10 روز 12 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1402  بسياري از مباحث به نظر اينجانب به نتيجه اين تاپيک مرتبط است:

  http://www.askdin.com/showthread.php?t=9277&page=23

  دوست عزيز سورنا و ساير دوستان علاقه مند و البته بسيار شکيبا ميتوانند مراجعه نمايند

  به نام خداوند جان و خرد
  کزین برتر اندیشه برنگذرد

 17. صلوات


 18. #10

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  فلسفه
  نوشته
  1,330
  حضور
  36 روز 22 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  85
  صلوات
  3306  نقل قول نوشته اصلی توسط گمنام نمایش پست ها
  ميدانيم كه علت انبساط جهان انفجار اوليه يا بيگ بنگ است ولي تا 5 ميليارد سال پيش ميزان آن در حال كاهش بود از حدود 5ميليارد سال پيش به اين سو انبساط تشديد يافته است !! كه دانشمندان علت آن را ( تا كنون) غلبه انرژي تاريك بر ماده تاريك و در نتيجه تبديل جاذبه به دافعه است.
  سلام و عرض ادب خدمت گمنام گرامی
  دوست عزیز در تبیین بیگ بنگ و توضیح انبساط جهان منظور شما از تشدید انبساط از 5 میلیارد سال قبل چیست؟
  متشکرم
  ویرایش توسط متحیر : ۱۳۸۹/۱۲/۱۲ در ساعت ۰۸:۳۰
  ای بی خبر بکوش که صاحب خبر شوی
  تا راهرو نباشی کی صاحب خبر شوی

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 5

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود