جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شبهه قرآنی 2012: علت برتری قرآن بر دیگر آثار؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  ایمان ، اخلاق ، عمل ، امر به معروف و نهی از منکر
  نوشته
  1,928
  حضور
  3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  75
  صلوات
  10439

  شبهه قرآنی 2012: علت برتری قرآن بر دیگر آثار؟
  بسم الله الرحمن الرحیم

  یکی از شبهات کاربر گرامی ساسان 2012

  یا اینکه قرآن بارها مرکز تفکر انسان را قلب معرفی می کند و هر چند مفسرین منظور از قلب در قرآن را چیز دیگری دانسته اند ، اما در نهج البلاغه صراحتا می بینیم که امام علی (ع) منظور از قلب را همان قلبی که درون سینه ماست معرفی می کند و این در حالی است که امروزه همه به خوبی می دانند که مرکز تفکر انسان مغز است . در مورد تعدی طلبی قرآن نیز تاکنون اشخاص بسیاری به مقابله برخواسته اند و به ظن بسیاری ، آثار آنها از آیات قرآنی بهتر بوده اند و نمونه آخر همان کتاب فرقان الحق می باشد که از حیث بلاغت و فصاحت و معنا و هماهنگی و عدم تضاد ، ادعای برتری بر قرآن را دارد . بر چه اساسی باید برتری قرآن را بر دیگر آثار اثبات کرد ؟

  قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ

  قال الامام الباقر (ع): ان حدیثنا یحیی القلوب


  صبا از نكهت كویت نسیمی سوی ما آورد
  ز سوز شعلة شوقت چو تاب افتاد در دلها

  بار الها: از تو پوزش می خوام که به اصرار می خواستم اراده خودم بر زندگیم حاکم باشه!خدایا اینک سکان زندگی طوفان زده ام را به تو می سپارم!باشد که آرامش نتیجه این اعتماد و توکل باشد.من وثق بالله اراه السرور و من توکل علیه کفاه الامور

 2. صلوات


 3. #2

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  23
  حضور
  8 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  194  نقل قول نوشته اصلی توسط نیایش سبز نمایش پست ها
  ظن بسیاری
  ایشون کی باشن یعنی همین بسیاری؟
  امام صادق علیه اسلام می فرمایند : «نحن حجه الله علی خلقه و جدتنا حجته علینا »‌ .... « ما حجت خداوند بر مخلوقات هستیم و جده ما ( حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها ) حجت او بر ما »‌
  « اشهد ان فاطمه الزهراء بنت رسول الله عصمة الله الکبری و حجت الله علی الحجج »

 4. صلوات


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  360
  حضور
  40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1457  با سلام
  علت برتربودن قرآن بر دیگر کتب آسمانی اين است كه‌:
  1. متون گزارشي (عهد عتيق و جديد) وحي نيستند; بلكه گزارش اشخاص مختلف از جريان نبوت و رسالت انبيا هستند; (گزارشگران عهد عتيق‌، ناشناخته‌; امّا عهد جديد مشخص هستند). امّا قرآن وحي و حتي الفاظ آن هم از جانب خداوند است‌.

  2. در تورات و انجيل (به ويژه انجيل‌) اصول سطحي مسيحيت و ابهام‌هاي لفظي تثليث و خدا و... وجود دارد كه خودستيزند و عقل‌، قاطعانه برخلاف آن و به استحاله آن حكم مي‌كند; امّا قرآن چون عربي مبين است‌; ابهامي ندارد و با اضمار و اشاره همراه نيست‌; لذا فهم الفاظ آن ممكن است‌.


  3. كتاب‌هاي پيامبران گذشته‌، معجزه نبوده است‌; امّا قرآن‌، معجزه‌، و اعجاز آن از دو جنبه است‌: جنبه لفظي و جنبه معنوي‌. لفظي‌، يعني از جنبه هنر و زيبايي‌، و معنوي يعني از جنبه علمي و فكري‌.

  جنبه لفظي‌: هر كس سخن‌شناس است و اندكي با زبان قرآن آشنايي دارد، تصديق مي‌كند كه قرآن از جنبه فصاحت و بلاغت و زيبايي سخن‌، بي‌نظير است سبك قرآني‌، جاذبيت و ظرافت شعر، آزادي مطلق نثر، لطافت حسن و سجع را داراست‌. بي‌آن‌كه در تنگناي قافيه و وزن دچار گردد يا پراكنده‌گويي كند همين امر ماية حيرت سخن‌دانان عرب گرديد و خود را در مقابل سخني يافتند كه شگفت‌آفرين است و در عين غرابت و تازگي‌، جاذبيت و ظرافت خاصي دارد كه در هيچ يك از انواع كلام متعارف آنان يافت نمي‌شود.(علوم قرآني‌، آيت‌الله معرفت‌، ص 379، مؤسسه التمهيد.)
  جنبه معنوي‌: با ملاحظة منطق قرآن در معاد و انبياي گذشته و يا منطق قرآن در فلسفة تاريخ و مباحث الهيات‌، متوجه خواهيم شد كه قرآن‌، رسالتش را ـ كه همان هدايت مردم باشد ـ به خوبي ايفا كرده است‌. قرآن‌، وجوه ديگري از اعجاز، مثل اخبار از غيب‌، پيش‌بيني‌هاي غيبي‌، هماهنگ بودن و اختلاف نداشتن و... دارد كه هر كدام بحث مفصلي را مي‌طلبد.(آشنايي با قرآن‌، مرتضي مطهري‌، ج 2، ص 155 ـ 173، انتشارات صدرا.)

  4. گرچه انبيا و رسولان در اخذ و حفظ و ابلاغ وحي به زبان و عمل معصومند، ولي تنها كتاب آسماني كه حتي بعد از ابلاغ از تحريف مصون مانده‌، "قرآن كريم‌" است‌. خداوند متعال هم بر تحريف‌ناپذيري قرآن صحّه گذاشته است‌; "إنّا نحن نزّلنا الذّكر و إنّا له لحَفظون‌"(حجر، 9)

  5. سند قرآن متواتر است و به تواتر به ما رسيده‌; امّا تورات سندش خبر واحد است‌. بعد از اينكه تورات سوخت‌، شخصي به نام "عزرأ" بعد از چندين سال به نوشتن تورات ـ طبق آنچه در ذهن اشخاص بود ـ اقدام كرد. انجيل هم از نظر سند، خبر واحد است‌; از اين رو الان چهار انجيل معتبر داريم كه سال نوشتن هر يكي از آنها با ديگري متفاوت است و اختلافاتي با همديگر دارند
  .(ر.ك‌: الميزان‌، علامه طباطبايي‌;، ج 11، ص 46، نشر جامعه مدرسين‌.)

  6. در عصر حاضر، گروهي از محققان به فكر افتاده‌اند كه مندرجات "عهدين‌" را با عقايد "بوداييان‌" و "برهماييان‌" مقايسه كرده‌، ريشه‌هاي محتويات اين كتاب‌ها را در ميان عقايد آنان جستجو كنند. قابل ملاحظه است كه بسياري از معارف "انجيل‌" و "تورات‌" (خداي پسر، خداي پدر، خداي مادر با همسر) با خرافات بوداييان و برهماييان تطبيق مي‌كند.(تفسير نمونه‌، ج 7، ص 364.)

  7. تورات‌، داراي احكامي مثل حد جاري كردن بر حيوانات است كه عقل آنها را نمي‌پذيرد; مثلاً اگر گاوي‌، مرد يا زني را شاخ زد و آنها را كشت‌، گاو سنگسار مي‌شود و گوشتش قابل خوردن نيست‌. بعضي از احكام تورات بسيار سخت است به گونه‌اي كه انسان از آنها نفرت دارد; مثل اينكه اگر كسي مرده‌اي را مس كند، يا وارد خيمه‌اي شود كه ميت در آنجا قرار دارد، به مدت هفت روز نجس است‌; اما معارف و احكام قرآن با جامعيت و داشتن معارف الهي‌، اخلاقي و احكام تشريعي با فطرت سليم و عقل انسان‌ها تا ابد موافق است‌.
  (التمهيد، آية‌الله محمدهادي معرفت‌، ج 6، ص 311، انتشارات جامعه مدرسين‌.)
  و به خاطر همين جامعيتش‌، سلسلة نبوت‌، با پيامبراكرم‌خاتمه يافت و اهميت قرآن ناشي از معجزه بودن او براي خاتم پيامبران است در حالي كه اين خصوصيت نه در پيامبران قبل بود و نه در كتب آن‌ها يافت مي‌شود.  غربت کده ای که بوی دریا دارد ----- صدخاطره ازغربت زهرا دارد
  برگرد وعلی چشم به راه هست هنوز-- اسراردلش دردل چاه است هنوز
  آن چاه پرازستاره راپیدا کن ---------- آن سینه پاره پاره راپیداکن
  برگرد که بر بهاران می خندند -------- یک عده به انتظارمان می خندند
  اللهم عجل لولیک الفرج

 6. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. نقد فیلم 2012
  توسط hamidreza در انجمن فیلم و فلش مذهبی
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۸/۰۴, ۱۷:۵۴
 2. پاسخ: 182
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۱۰/۱۵, ۱۴:۱۴
 3. آیا واقعا سال 2012 آخرالزمان است ؟
  توسط گمنام در انجمن جبر و اختیار
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۷/۱۰, ۰۰:۲۸

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود