صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: *** پیامبران ؛ جهانی یا قومی؟ ***

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  علاقه
  فلسفه و کلیه معقولات ، ادیان و مذاهب ، علوم رایانه
  نوشته
  106
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  275

  *** پیامبران ؛ جهانی یا قومی؟ ***
  عنوان بحث هست : پیامبران جهانی یا قومی؟

  توضیح :
  اگر به تاریخ انبیاء و تمام پیامبرانی که در قرآن به آنها اشاره شده و نامبرده شده نگاهی بیاندازید خواهید دید که همگی از منطقه خاص جغرافیایی (خاورمیانه) و از نژاد عبری-عربی بوده اند.

  از مسیح (ع) گرفته تا موسی ، ابراهیم ،اسماعیل ،اسحاق ، یعقوب و یوسف و ... تا برسیم به حضرت خاتم الانبیاء(ص)

  همگی از یک نژاد و تقریبا در یک محدوده کوچک جغرافیایی مبعوث شده و نهایتا از دنیا رفته اند. بطوریکه در برخی روایات هم از این نام ها به صراحت به عنوان "پیامبران بنی اسرائیل" یاد می شود.

  حال سوال اینجاست :
  • آیا اقوام دیگر شایستگی این را نداشته اند که خداوند از میانشان پیامبری برگزیند ؟
   با اینکه می دانیم از نظر سابقه تمدن و مدنیت گاها بسیار جلوتر بوده اند.

  • آیا این موضوع که همه این پیامبران از نژاد و قومیت خاصی بوده اند دلیل بر منطقه ای بودن و نه جهانی بودن رسالت آنها نبوده است ؟
   وقتی می بینیم که برخی از انبیاء مورد اشاره قرآن بر جمعیت های کوچکی نظیر یک دهکده (نهایتا چند هزار نفری) مبعوث می شده اند و حتی پیامبران اولوالعزم هم باز بر قوم مشخصی(بنی اسرائیل) که نهایتا جمعیت چند میلیونی داشته اند وارد شده اند ...

  • اگر نگاهی به نقشه جغرافیا بیاندازیم ، خواهیم دید که منطقه مورد اشاره شاید مساحتی کمتر از یک درصد این کره خاکی را دربرگیرد.
   بنابراین آیا خداوند بیش از 99درصد مردم زمین را بدون مرسل و بدون پیامبر به حال خود واگذاشته ؟
   اگر در سایر نقاط پیامبرانی می زیسته اند چرا هیچ اثر ، کتاب آسمانی و معجزه ای از آنها در حافظه تاریخی بشر باقی نمانده ...

  • و دهها مسئله دیگر که در صورت پیشرفت بحث بیان خواهم کرد....


  پیشاپیش از اساتید و بزرگوارانی که در بحث شرکت می کنند تشکر می کنم.*** پیامبران ؛ جهانی یا قومی؟ ****** پیامبران ؛ جهانی یا قومی؟ ***
  *****
  قل هاتو برهانکم ان کنتم صادقین (البقره-111)
  بگو اگر از راستگویان هستید ، پس برهان خود را ارائه کنید.
  *********

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  360
  حضور
  40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1457  نقل قول نوشته اصلی توسط برهان نمایش پست ها
  اگر به تاریخ انبیاء و تمام پیامبرانی که در قرآن به آنها اشاره شده و نامبرده شده نگاهی بیاندازید خواهید دید که همگی از منطقه خاص جغرافیایی (خاورمیانه) و از نژاد عبری-عربی بوده اند. از مسیح (ع) گرفته تا موسی ، ابراهیم ،اسماعیل ،اسحاق ، یعقوب و یوسف و ... تا برسیم به حضرت خاتم الانبیاء(ص) همگی از یک نژاد و تقریبا در یک محدوده کوچک جغرافیایی مبعوث شده و نهایتا از دنیا رفته اند. بطوریکه در برخی روایات هم از این نام ها به صراحت به عنوان "پیامبران بنی اسرائیل" یاد می شود. حال سوال اینجاست : * آیا اقوام دیگر شایستگی این را نداشته اند که خداوند از میانشان پیامبری برگزیند ؟ با اینکه می دانیم از نظر سابقه تمدن و مدنیت گاها بسیار جلوتر بوده اند.

  جناب برهان لازم است این نکته را بدانید که يكي از مشكلات رخدادهاي تاريخي عدم شفافيت آن است؛ از اين رو مورخان معمولاً در ميان مسايل تاريخي اختلاف نظر دارند. ظهور پيامبران از خاور ميانه و علل ظهور آن ها از منطقه باختر و خاور دور، از مسايل تاريخي است كه ابهام داشته و قضاوت دربارة آن مشكل است.
  مورخان درخصوص ظهور همه پيامبران از منطقه خاور ميانه اختلاف دارد. برخي عقيده دارند كه همه پيامبران از خاور ميانه ظهور نكرده اند؛ زيرا پيامبران اختصاص به سرزمين و قوم خاصي ندارند.
  طبق آموزه هاي اسلامي همه امت ها از خود پيامبر داشته اند و قرآن فرمود: "و لقد بعثنا في كلّ أمة رسولاً أنِ اعبدواالله و اجتنبوا الطاغوت؛در هر امت پيامبري فرستاديم (تا به مردم بگويند) كه خدا را بپرستيد و از بت اجتناب كنيد".
  برخي از مورخان باور دارند كه پيامبران از مناطق معتدل ظهور نموده اند، زيرا در مناطق معتدل به دليل ظهور دانش ها و صنعت، بيشتر زمينة كمال انسان ها فراهم شده و آمادة پذيرش پيامبران هستند.
  ابن خلدون از طرفداران اين نگرش است. وي مي‌نويسد: حتي بعثت پيامبران بيشتر در نواحي معتدل بوده و ما خبر بعثت پيامبري را در اقليم جنوبي و شمالي نيافته ايم، از آن جهت كه پيامبران بايد از نظر خلقت، كاملترين افراد باشند تا پيامي كه از جانب خدا مي آورند، مورد قبول واقع شود. بر اين اساس معلوم نيست كه همه پيامبران در منطقة خاوري ظهور نموده باشند.
  آيت الله مكارم در خصوص علل ظهور پيامبران از خاور ميانه مي نويسد: با توجه به وضع پيدايش جوامع بشري،‌ و ظهور تمدّن انساني، اين مسئله جاي شگفتي نيست، زيرا مورخان بزرگ جهان تصريح مي كنند كه مشرق زمين (مخصوصاً شرق ميانه) گهواره تمدن انساني است و منطقه اي كه به نام هلال خصيب است.
  تمدن مصر باستان كه قديمي ترين تمدّن شناخته شده جهان است، تمدّن بابل در عراق، تمدن يمن در جنوب حجاز، همچنين تمدّن ايران و شامات، همه نمونة تمدن هاي معروف بشري هستند ... قدمت تمدن انساني دراين مناطق به هفت هزار سال يا بيشتر باز مي گردد.
  از سوي ديگر، رابطة نزديكي ميان تمدن انساني و ظهور پيامبران بزرگ است، زيرا انسان هاي متمدن نياز زيادي به آيين هاي الهي دارند، تا هم قوانين حقوقي و اجتماعي را تضمين كرده، جلو تعديات و مفاسد را بگيرد، و هم فطرت الهي آن ها را شكوفا سازد. به همين دليل مي گويم نياز بشر امروز مخصوصاً كشورهايي كه از تمدن و صنعت سهم بيشتري دارند، به مذهب، از هر زمين بيشتر است.
  اقوام وحشي و يا نيمه وحشي، آمادگي زيادي، براي پذيرش مذاهب ندارند، و اگر مذهب را پذيرا شوند، قدرت نشر آن را ندارند.
  ویرایش توسط شیخ هادی : ۱۳۸۹/۰۷/۲۹ در ساعت ۲۳:۴۱
  غربت کده ای که بوی دریا دارد ----- صدخاطره ازغربت زهرا دارد
  برگرد وعلی چشم به راه هست هنوز-- اسراردلش دردل چاه است هنوز
  آن چاه پرازستاره راپیدا کن ---------- آن سینه پاره پاره راپیداکن
  برگرد که بر بهاران می خندند -------- یک عده به انتظارمان می خندند
  اللهم عجل لولیک الفرج

 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  360
  حضور
  40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1457  همچنین نظر حضرت آیت الله مصباح یزدی را در این زمینه خدمت شریفتان عرض می کنم:

  ایشان می فرماید: ظهور انبياء ( اختصاص به منطقه خاصي نداشته و آيات كريمه قرآن، دلالت دارد بر اينكه هر قوم و امتي پيامبري داشته اند چنانكه در آيه 24 از سورة فاطر مي فرمايد :
  "و ان من امة الاخلافيها نذير" و هيچ امتي نبوده جز اينكه در ميانشان ترساننده و رهنمايي بوده.
  و در آيه 36 از سورة نحل مي فرمايد :
  "و لقد بعثنا في كل امة رسولاً ان اعبدالله و اجتنبوا الطاغوت" همانا ما در ميان هر امتي پيامبري فرستاديم كه خداي يكتا را بپرستيد و از بتان و فرعونيان دوري كنيد. "1"
  در بين 124000 پيامبر، پيامبران زيادي بودند كه نام خيلي از آنها در تاريخ ذكر نشده است و از اين ميان پيامبراني بودند كه در مناطق مختلف جهان به پيامبري مبعوث شدند.

  نكته ديگري كه بايد به آن توجه نمود محدودة جغرافيايي است. تقسيم‌بندي جغرافيايي امروز با آنچه در عهد قديم بوده متفاوت است مثلاً در برهه اي از تاريخ فقط دو امپراطوري عظيم بر جهان حكومت مي كردند يكي امپراطوري روم و ديگري امپرطوري ايران. و در دوره اي اصلاً هيچ تقسيم بندي نبوده است.

  آموزش عقايد،آيت ا...مصباح،ص185  غربت کده ای که بوی دریا دارد ----- صدخاطره ازغربت زهرا دارد
  برگرد وعلی چشم به راه هست هنوز-- اسراردلش دردل چاه است هنوز
  آن چاه پرازستاره راپیدا کن ---------- آن سینه پاره پاره راپیداکن
  برگرد که بر بهاران می خندند -------- یک عده به انتظارمان می خندند
  اللهم عجل لولیک الفرج

 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 21 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40426  با سلام
  نظر استاد بزرگوار شهید مطهری چنین است!

  شهید مطهری در این باره نظری دارند که از بقیه بهتر و جامع تر است :
  اما مسأله این که چرا در سرزمین خاصى پیغمبر زیاد بوده , این بستگى پیدا مى کند به همان [ ( الله اعلم حیث یجعل رسالته ) ] یعنى وقتى که این بستگى داشته باشد به استعدادهاى مخصوصى که در افراد هست , مسلما سرزمینها هم در پرورش استعدادها تأثیر دارد .
  امروز هم مى گویند که شرق , سرزمین عرفان و اشراق است .
  این یک امر گزاف و گتره نیست که مثلا غربیها بیشتر به محسوسات مى پردازند و شرقیها بیشتر به نامحسوسات , یعنى اینها بیشتر به این سو کشانده مى شوند آنها به آن سو .
  محیط جغرافیایى و اوضاع و احوال و گرمى آفتاب و اینها در پرورش جسم انسان مفید است و وضع جسم هم در پرورشهاى مخصوص روح تأثیر دارد .
  این مانعى ندارد که بعضى از سرزمینها آمادگى بیشترى داشته باشد براى پروراندن افرادى که اجمالا استعداد اشراق و الهام دارند .
  اما اینکه آیا بعضى سرزمینها به کلى عارى بوده و فقط یک نقطه دنیا [ محل ظهور پیامبران ] بوده که همان سرزمین فلسطین و حجاز و اینها باشد , سرزمینهاى دیگر دنیا پیغمبر هیچ پرورش نداده ؟

  این را ما با تاریخ نمى توا نیم اثبات کنیم که همه جا بوده و نمى توانیم اثبات کنیم که بعضى جاها قطعا نبوده . قرآن کریم مى گوید : ( و ان من امة الا خلافیها نذیر ) در تمام ملتها نذیرى وجود داشته .
  تاریخ هم نمى تواند ثابت کند که حتما نبوده .
  ولى قرآن مى گوید همه جا بوده .

  منتها ما با تاریخ نمى توانیم اثبات کنی که در فلان سرزمین آیا پیغمبرى ظهور کرده یا نکرده , اما نمى توانیم نفى هم بکنیم که نبوده .
  قرآن هم به طور کلى مى گوید : ( و ان من امة الا خلافیها نذیر .(1)

  پاورقی :
  1- نبوت، ص 30 .
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 8. صلوات ها 4


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,409
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25055  با سلام

  دوستان مطالب زيبايي فرمودند در جمع بندي كلي براي اين سوالات:

  نقل قول نوشته اصلی توسط برهان نمایش پست ها
  آیا اقوام دیگر شایستگی این را نداشته اند که خداوند از میانشان پیامبری برگزیند ؟


  خداوند در مورد انتخاب پيامبر مي فرمايد:

  نقل قول نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها
  الله اعلم حیث یجعل رسالته
  سوره انعام /124  آیا این موضوع که همه این پیامبران از نژاد و قومیت خاصی بوده اند دلیل بر منطقه ای بودن و نه جهانی بودن رسالت آنها نبوده است ؟


  خداوند در مقابل اين سوال چنين مي فرمايد:

  [quote=فنا;56953]آيه 24 از سورة فاطر مي فرمايد : "و ان من امة الاخلافيها نذير" و هيچ امتي نبوده جز اينكه در ميانشان ترساننده و رهنمايي بوده.و در آيه 36 از سورة نحل مي فرمايد : "و لقد بعثنا في كل امة رسولاً ان اعبدالله و اجتنبوا الطاغوت" همانا ما در ميان هر امتي پيامبري فرستاديم كه خداي يكتا را بپرستيد و از بتان و فرعونيان دوري كنيد.[/
  quote]


  نقل قول نوشته اصلی توسط برهان نمایش پست ها
  * و دهها مسئله دیگر که در صورت پیشرفت بحث بیان خواهم کرد....


  منتظر مطالب ديكر شما بزرگوار هستيم  ویرایش توسط طاها : ۱۳۸۹/۰۷/۳۰ در ساعت ۱۰:۰۷

 10. صلوات


 11. #6

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  علاقه
  فلسفه و کلیه معقولات ، ادیان و مذاهب ، علوم رایانه
  نوشته
  106
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  275  با سلام و تشکر از جناب فنا .

  نقل قول نوشته اصلی توسط فنا نمایش پست ها

  مورخان درخصوص ظهور همه پيامبران از منطقه خاور ميانه اختلاف دارد.
  <font size="3"><font color="Navy">میشه آراء این مورخانی که ادعا کردید را لینک بدهید (یا منبع و سند) که کجا چنین ادعایی کرده اند ؟
  در مورد کدام پیامبر چنین اختلاف نظری پیش آمده ؟؟؟
  منظورم از آن پیامبرانی است که در قرآن نامبرده شده اند.
  و %D
  ویرایش توسط برهان : ۱۳۸۹/۰۷/۳۰ در ساعت ۱۱:۴۳
  *****
  قل هاتو برهانکم ان کنتم صادقین (البقره-111)
  بگو اگر از راستگویان هستید ، پس برهان خود را ارائه کنید.
  *********

 12. صلوات


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  360
  حضور
  40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1457  نقل قول نوشته اصلی توسط برهان نمایش پست ها
  میشه آراء این مورخانی که ادعا کردید را لینک بدهید (یا منبع و سند) که کجا چنین ادعایی کرده اند ؟ در مورد کدام پیامبر چنین اختلاف نظری پیش آمده ؟؟؟ منظورم از آن پیامبرانی است که در قرآن نامبرده شده اند.

  با سلام خدمت برهان عزیز
  ظاهرا منظور بنده را اشتباه فهمیدید بنده هم منظورم پیامبرانی که در قرآن نام برده شده نبود بلکه اختلاف در بسیاری از پیامبرانی است که نامشان در قرآن وروایات وتاریخ ذکر نشده و منظورم از جمله(

  مورخان درخصوص ظهور همه پيامبران از منطقه خاور ميانه اختلاف دارد)این است که بعضی از پیامبران خارج از خاورمیانه ظهور کردند
  با توجه به دلایل قرآنی که ذکر شد.
  غربت کده ای که بوی دریا دارد ----- صدخاطره ازغربت زهرا دارد
  برگرد وعلی چشم به راه هست هنوز-- اسراردلش دردل چاه است هنوز
  آن چاه پرازستاره راپیدا کن ---------- آن سینه پاره پاره راپیداکن
  برگرد که بر بهاران می خندند -------- یک عده به انتظارمان می خندند
  اللهم عجل لولیک الفرج

 14. صلوات ها 3


 15. #8

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  علاقه
  فلسفه و کلیه معقولات ، ادیان و مذاهب ، علوم رایانه
  نوشته
  106
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  275  آیا پست من توسط مدیران ویرایش شده ؟؟؟

  خیلی بیشتر از این بود که الان دیده میشه

  تقریبا 70درصدش حذف شده !!!

  *****
  قل هاتو برهانکم ان کنتم صادقین (البقره-111)
  بگو اگر از راستگویان هستید ، پس برهان خود را ارائه کنید.
  *********

 16. صلوات


 17. #9

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,873
  حضور
  59 روز 28 دقیقه
  دریافت
  42
  آپلود
  2
  گالری
  385
  صلوات
  19654  سلام
  اگر پستی توسط مدیران ویرایش شود حتما در ذیل پست ،آی دی ویرایش کننده نمایش داده می شود.


 18. صلوات ها 3


 19. #10

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  علاقه
  فلسفه و علوم اجتماعی و ..
  نوشته
  569
  حضور
  10 روز 12 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1402  نقل قول نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها
  تاریخ هم نمى تواند ثابت کند که حتما نبوده . ولى قرآن مى گوید همه جا بوده . منتها ما با تاریخ نمى توانیم اثبات کنی که در فلان سرزمین آیا پیغمبرى ظهور کرده یا نکرده , اما نمى توانیم نفى هم بکنیم که نبوده . قرآن هم به طور کلى مى گوید :
  پس قرآن میگوید بوده ولی تاریخ سکوت کرده است؟
  اگر فرض کنیم در جاهای دیگر پیامبرانی بوده اند ولی اینقدر بی تاثیر بوده اند که تاریخ وجود آنها را حس نکرده است پس به نظر می رسد بود و نبودشان چندان تفاوتی نداشته!
  از این که بگذریم پیامبران صاحب کتاب (الولعزم) چرا همگی نصیب منطقه ما شده اند؟ عدالت اقتضا میکرد یکی از این کتب هم به دیگران میرسید که فقط ممالک جهان سوم مشمول این برکات نمیشدند!

 20. صلوات ها 4


صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. جمع بندی هویت اسلامی؟ایرانی؟ غربی؟ نسبت این ها با هم چه می تواند باشد؟
  توسط شهید علی اصغر پازوکی در انجمن حیات دنیوی انسان
  پاسخ: 60
  آخرين نوشته: ۱۳۹۴/۰۲/۱۲, ۰۷:۱۵
 2. جمع بندی رعایت حجاب یک رسالت ملی است یا مذهبی؟
  توسط Anonymous در انجمن عفاف و حجاب
  پاسخ: 100
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۱۲/۱۳, ۱۶:۲۰
 3. پاسخ: 22
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۸/۲۶, ۱۴:۰۷
 4. جمع بندی شیوه هلاکت هر فرد توسط امام علی(ع)؟
  توسط unknownprime در انجمن تاریخ اهل بیت(ع)
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۸/۲۵, ۱۲:۳۸
 5. جمع بندی تربیت و خودسازی کودک و نوجوان با جدا کردن از فیلم و بازی؟
  توسط fatima20 در انجمن مهارت های فرزند پروری
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۸/۱۶, ۱۳:۲۳

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۵/۳۱, ۱۰:۲۲ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود