جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: **شاد و پرانرژي در محيط كار **

 1. #1

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن و اهل بیت ع
  نوشته
  1,080
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  14
  صلوات
  4238

  مطلب **شاد و پرانرژي در محيط كار **
  شاد و پرانرژي در محيط كار

  در جامعه مدرن كنوني «كار» جنبه اي غيرقابل اجتناب از زندگي اكثرماست. اين فعاليت اجتماعي نه تنها استقلال مالي فرد را تامين كرده بلكه نقش مهمي نيز در رشد شخصيت اجتماعي دارد. از طرف ديگر هر چه مدت زمان بيشتري را به كار اختصاص دهيم، بيش از پيش به تعادل آن با زندگي خصوصي خود پي مي بريم. هر چقدر ما براي كاري كه انجام مي دهيم ارزش قائل شويم، بدين ترتيب بيشتر مي توانيم به پيشرفت و موفقيت برسيم. گرچه همه ما اين مسئله را مدنظر داريم؛ اما گاه درخلال روزمرگي ها ممكن است احساس خرسندي ورضايت نكنيم. اگر اين حالت براي شما هم پيش آمده بد نيست تا چند نكته كليدي براي كسب شادي در محل كار با هم مروركنيم:

  مديريت عالي براسترس شغلي

  پيش از آن كه به سراغ شكوفايي و موفقيت شغلي برسيم، بهتر است تا نخست راجع به استرس؛ جز لاينفك هر نوع فعاليتي اشاره كنيم. اين دشمن شماره يك تعادل شغلي، دائما ما را تهديد كرده و سعي دارد تا از ما پيشي بگيرد. در فضاي كار و فعاليت اجتماعي مسلما وجود فشارهاي روحي طبيعي و عادي است. اما براي كاهش تاثيرات منفي آن مي توان عوامل بروز استرس را شناخت.


  شناسايي علائم
  پيش بيني بروز عوامل زمينه ساز نكته طلايي در مقابله با آن است. خستگي مفرط، شور و شوقي كه زمينه بروز پيدا نكرده، هيجاناتي كه با تغيير رنگ چهره نمايان مي شود و... از جمله حالاتي هستند كه نبايد با عوامل استرس زا اشتباه گرفته شود. اگر با شنيدن هر جواب بله و نه ازكوره در مي رويد و عصبانيت و بي حوصلگي در غالب مواقع به سراغتان مي آيد، بايد گفت كه اين مشكل تقريبا براي شما جدي شده است.
  عواملي كه مي توانند در بلندمدت مضر باشند و انرژي شما را كاهش دهند از خود دور كنيد.  توجه به كار زياد
  به نظر مي رسد كه اضافه كاري شيوه اي اززندگي شغلي محسوب مي شود. فراموش نكنيد كه تلاش بي وقفه مي تواند فشار زيادي را به همراه داشته باشد كه در طولاني مدت مشكلات خواب و ديگر ناراحتي هاي جسماني را در پي دارد. بهتر است روي اهداف منطقي و دست يافتني تمركز كنيد و براي رسيدن به آنها برنامه ريزي صحيح داشته باشيد. اگر شغلتان طوري است كه نمي توانيد چنين برنامه ريزي داشته باشيد، نهايت آرزوي خود در كا ررا در نظر بگيريد. كليد رسيدن به تغييرات چشمگير چيست؟ نخست اينكه ياد بگيريد اگر فعاليتي را نمي توانيد انجام دهيد به گونه اي سازنده پاسخ منفي بدهيد و سپس در مورد شرايط تحقق برخي پروژه ها و تصميمات، با ديگران تبادل نظر داشته باشيد.


  انتخاب يك نماينده درمواقع زيادي كار
  شرايط را بررسي كنيد و ببينيد كه درمواقعي كه كارهاي زيادي براي انجام دادن داريد چطورمي توانيد بخشي از آن را كم كرده و روي چه كسي حساب كرد. بهتر است با افراد مورد اعتمادي رابطه صميمي داشته باشيد؛ چرا كه اين افراد مي توانند به شما كمك كرده و استرس را كم كنند.


  مديريت زمان را بياموزيد!
  يكي از فاكتورهاي استرس مي تواند احساس كوتاهي روز و عدم زمان كافي براي به اتمام رساندن مسئوليت هاي شغلي باشد كه معمولا بسيار رايج است. برنامه ريزي به گونه اي متفاوت با هميشه و به بهترين نحو مي تواند راه حل هاي بسيار خوبي را پيش پاي شما بگذارد. براي مديريت دقيق تر بر زمان، اهداف خود در طول ماه، هفته و روز را مشخص كنيد. در نتيجه مي توانيد كارهاي مربوط به هر روز را بشناسيد. هيچ جادوي خاصي وجود ندارد؛ برنامه ريزي بهتر به كاهش سطح استرس كمك مي كند. در مرحله بعد، براي هر نوع فعاليتي، راهكار متناسب با آن را در نظر بگيريد. در اكثر مواقع، شرايط استرس زا زياد مهم نيستند، بلكه ارزشي كه براي آنها قائل مي شويم در روحيه ما تاثير مي گذارد.


  راهكار عملي
  تمام كارهايي را كه بايد انجام دهيد به ترتيب اولويت ليست كنيد. شايد بسياري از ما تا به حال اين فهرست را تهيه كرده ايم اما به نتيجه ملموسي نرسيده باشيم. نكته مهم اين است كه هر كاري را به اتمام رسانديد، از ليست خط بزنيد تا متوجه كم شدن مسئوليت ها شويد.


  هنر ارتباط موفق با همكاران
  موفقيت دركار و حرفه فقط به توانايي و استعداد ما وابسته نيست، بلكه كيفيت ارتباط ما با ديگران نيز بسيار مهم و تاثيرگذار است. اگر سطح اين روابط عالي باشد مي تواند تاثيري بسيار مطلوب و سازنده بر رفتار و اخلاق داشته باشد و همچنين باعث افزايش انگيزه و رغبت نيز مي شود. بر عكس، شرايط نزاع گونه بين همكاران زندگي را دچار مشكل مي كند. مسلما جاي تعجب نيست؛ از آنجا كه ما وقت زيادي را با اطرافيانمان مي گذرانيم هر نوع رفتاري كه با يكديگر داشته باشيم در زندگي خود ما نمود پيدا مي كند.


  شركت در جمعي صميمي و محيطي دوستانه
  احساس تنهايي معمولا با استرس همراه است. در حالي كه عضويت در گروه، احساس شكوفايي و موفقيت را در فرد ايجاد مي كند. در ابتدا خود را در مقابل جمع ضعيف مي بينيم و يا حتي مانعي را براي ارتباط با آنها مي دانيم. توانايي در برقراري ارتباط، مهم است و اينكه بتوانيم به يكديگر اعتماد كنيم در درجه اول اهميت قرار دارد. در غير اين صورت مطمئنا غرولندهاي افراد را مي شنويد. از طرف ديگر رفتار كم و بيش اجتماعي شما نيز حائز اهميت است. براي رسيدن به اين هدف، سهيم شدن با ديگران در ايجاد جوي دوستانه لازم و ضروري به نظر مي رسد. راهكارهاي ساده اي را در اين باره مي توانيد امتحان كنيد: روز تولد همكاران را به خاطر بسپاريد، برنامه اي ترتيب دهيد تا با هم به تئاتر، فروشگاه و... برويد. حتما نمونه هاي ديگري هم به ذهنتان خواهد رسيد.


  ابراز علاقه به ديگران
  هر كدام از ما معمولا در محل كار سعي داريم تا روابط را از نو بسازيم. رئيس و همكاران را به طور ناخودآگاه رقيب و يا گاه حتي دشمن مي دانيم. براي اينكه سردي روابط را به گرمي برسانيد، سعي كنيد تا آنها را به خوبي بشناسيد. مطمئن باشيد كه اين كار از آموزش مطالب تازه به كودكان، ساخت خانه جديد، نگهداري از بيمار و... مشكل تر نيست. ابراز احساسات و علاقه به آنها، ثمرات مثبت خود را خيلي زود نشان مي دهد. اصلا فكر نمي كنيم كه اين كليد طلايي رابطه موفق، چنين راهگشا باشد.


  كنترل خوب بر اختلافات
  بروز اختلاف در محيط كار تقريبا هميشه ديده مي شود. از آنجا كه روابط انسانها پيچيده است، در شرايط كاري برخي رفتارها تشديد مي شوند. همين مسائل باعث حاكم شدن جو سنگيني بر محيط است. با اين حال، مي توان برخي از اين اختلاف نظرها را حل كرد و يا حتي از بروز آنها پيشگيري كرد. به چند توصيه در اين باره توجه كنيد:
  وقتي موضوعي خلاف نظر شماست، با فرد مسئول آن گفتگو كنيد. هرچه زودتر مسائل مبهم را براي خود روشن كنيد. پيش از آنكه رنج بكشيد، هرچه ناراحتتان كرده، بگوييد. انتقاد و داد و بيداد فايده اي ندارد! تمام صاحب نظران علوم ارتباطات به اين نكته اذعان دارند كه: درگيري و دعوا با اطرافيان نه تنها مشكلات را حل نمي كند، بلكه نتيجه معكوس دارد. عادت كنيد راجع به خود و احساساتتان صحبت كنيد تا به راه حل هاي موثر دست يابيد. بهتر است براي حل اختلافات جدي سلسله مراتب را رعايت كنيم. حتي اگر نتيجه معجزه آسايي مشاهده نشود، همين كه خود را در موقعيت قرار دهيد تغييراتي به وجود مي آيد.  رسيدن به زندگي عالي
  كار صددرصد ايده آل نيز مانند عشق ايده آل وجود ندارد! تغيير شغل هميشه بهترين راه حل نيست. نخست بايد به دنبال اين باشيم كه فعاليتمان را موثر و مطلوب كنيم. شايد هميشه در انتخاب فعاليت اجتماعي آزاد نباشيم، اما مي توانيم رفتارمان را هر طور كه بخواهيم اصلاح كنيم. مسلما بعضي شغل ها بسيار مشكل تر از بقيه هستند اما مسئله اينجا نيست. بلكه در واقع، روشي را كه ما در انجام آن داريم مهم است. هرچه بيشتر به دنبال خوبي هاي آن باشيم، بيشتر نكات مثبت آن را كسب مي كنيد. براي اينكه شادي را در كار خود بيابيد، سعي كنيد تا جايي كه مي توانيد انگيزه لازم براي انجام آن را به كار بريد.


  هر نفر، يك راه حل
  تحقيق راجع به نشاط شغلي سوالات زيادي را به ذهن هر كدام از ما مي رساند. پاسخ هاي مرتبط با آن گاه باعث بروز رفتارهاي جديدي نيز مي شود كه بيشتر با هدف آن يعني پيشرفت و شكوفايي تطابق دارد. شما ممكن است راجع به سوالاتي از اين قبيل با خود فكر كنيد: مي خواهيد چطور فردي در محيط كار باشيد؟ چطور شغل مي تواند دوست داشتني تر باشد و انرژي و شادي به فرد ببخشد؟ با دقت و استعداد خود به آنها دست يابيد.


  تهيه «بيلان كوچك»
  ما فقط براي گذران زندگي و به دست آوردن پول كار نمي كنيم، بلكه كار كردن شرط لازم براي زندگي اجتماعي است. فعاليت شغلي در درجه اول يك فاكتور شخصيتي محسوب مي شود. وقتي شغل نتواند نيازهاي اساسي و اوليه را برآورده كند و فرد تمايل به كنار گذاشتن آن داشته باشد، توجه به آن مهم است.تهيه بيلان كوچكي راجع به آنچه براي خود بسيار عالي در نظر گرفته ايم مي تواند شانس هاي خوبي براي انتخاب شغل پيش رويمان بگذارد. راجع به برنامه هايي كه تصور مي كنيد از آنها لذت برده و به نحو احسنت انجام مي دهيد، بيانديشيد. آنچه مي تواند شادي و رضايت شغلي را فراهم كند، براي خود تعريف كنيد. به اين ترتيب نكات مثبت را احساس كرده و به علاوه براي مسائل منفي راه حل پيدا مي كنيد كه در آينده مي تواند تجربيات منفي را به حداقل برساند.

  منبع:
  مريم سادات كاظمي
  /www.kayhannews.ir
  خدایا
  اگر ندانستم از تو چه بخواهم و از درخواست خودم حیران بودم ؛ تو مرا به آن چه صلاحم هست رهنمون باش.و دلم را بدانچه رستگاری من در آن هست؛متوجه فرماکه چنین کاری از توشگفت آور نیست و از کفایت های توناساخته نمی باشد.
  « نهج البلاغه » خطبه 218

 2. صلوات ها 8


 3. #2

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۰
  نوشته
  602
  حضور
  3 روز 13 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  28
  آپلود
  0
  گالری
  14
  صلوات
  4133  سلام
  به نظر من 50% از این موارد هم نمیشه در شرایط این دوره استفاده کرد.اگر هم بشه در مورد یک سری شغل های خاصه.
  شرایط مالی نقش خیلی مهمی داره که اون هم خیلی خرابه.
  به نظرم این مسائل دیگه شعاره و در عمل نمیشه روش حساب کرد،جز توی شرکت ها و اداراتی که روی نظم و روال خوبی اداره میشه .


 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  452
  حضور
  14 روز 15 ساعت نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  3
  صلوات
  2996  سلام البته می دونم که بحث مربوط به خیلی قبل هست ولی من چون امروز دیدم به نظرم اومد که کسایی که این پست رو می بینن مطلب من رو هم بخونن
  به طور کلی خانم پانته آ مسئله رو کلی بیان فرمودن ولی بنده معتقدم که هر سرفصلی که ایشون مطرح کردن خودش یک کتاب توضیحات داره و برای درک هرچه بیشتر نیاز به تشریح هریک از موارد فوق هست
  قسم به وعده شیرین من یمت یرنی

  که ایستاده بمیرم به احترام علی(ع)

  --------------------------------------------------

  تمام لذت عمرم در این است


  که مولایم امیر المومنین(ع) است

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود