صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خودم مقصرم

شروع کننده موضوع

نوشته
    1,538
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    44
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    15416

خودم مقصرم

............... تا به حال انگشت تقصير رو طرف خودتون گرفتيد؟
    اگر دقت كنيد اكثر اختلاف ها و دعواها و سوء تفاهم ها و يا قهر ها و قطع رحم ها و... يك نكته مشترك دارند اون هم اينكه :
    .....هر يك از دوطرف انگشت تقصير رو سوي ديگري ميگيره و به قضاوت ميشينه.
    كسي ميگفت قصد دارم از شوهرم جدا بشم،وقتي رفتارشو بررسي كرديم،متوجه شد عصبانيتشو كنترل نميكنه و در نتيجه هر حرفي رو ميگه و...
    بعد اينكه زود قضاوت ميكنه در نتيجه....
    صبر نداره و.....
    يا كسي ديگه ميگفت همسرم شرائطمو درك نميكنه و ناسازگاره، بعد از اينكه فهميد انگشت تقصير بايد طرف خودش باشه فهميد هر چي اشتباهه از جانب خودشه و زندگي رو تلخ كرده.
    استادي ميفرمود بعضيها اونقدر حق به جانب اند كه حتي اگه بميرند انگشتشون بعنوان تقصير از خاك بيرونه و به سمت ديگران.
    خودم مقصرم

شما تا به حال چقدر انگشت تقصير رو سوي خودتون گرفتيد؟

ویرایش توسط عرفان : ۱۳۹۰/۰۷/۳۰ در ساعت ۱۰:۲۸

2. صلوات ها 22

3.  

علاقه
    دوست،شعرودرس
    نوشته
    292
    حضور
    17 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2299

با سلام
    من یکی تا یه چیزی میشه اول از همه یقه خودمو میچسبم و جدا" میگم خیلی کم شده در یه موضوعی یا مسئله ای که برام پیش میاد دیگران رو مقصر بدونم.البته ناگفته نمونه که در یه سری مسائل که مربوط به من میشه اما توفیق یاعدم آن در اون مسئله دست دیگرانه دیگه خودمو مقصر نمیدونم. مثل بیکار موندن تحصیل کرده هامون، مثل رعایت خیلی مسائل اجتماعی مثل ....
    «أَوْ لَعَلَّکَ بِقِلَّةِ حَیَائِی مِنْکَ جَازَیْتَنِی؛ یا شاید بخاطر کمی حیای من از تو [و حال آنکه از مردم حیا کردم؛ ولی تو را بر خود حاضر ندانستم] مرا مجازات کردی [و حال نماز و دعا را از من گرفتی].»

5. صلوات ها 18

علاقه
    قرآن، اهل بيت
    نوشته
    2,058
    حضور
    15 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17932

..شما تا به حال چقدر انگشت تقصير رو سوي خودتون گرفتيد؟
    سلام.
    جالبه خيلي وقتها هم ميدونيم مقصريم اما خودمان را به اون راه ميزنيم و يه جورايي مي خواهيم توجيه كنيم كه در نهايت تقصير فلان كس و فلان چيز بود كه ما اين اشتباه رو كرديم وگرنه هيچ وقت چنين كاري نمي كرديم.
    از خلق جهان کناره کردیم *

سر رشته عقل پاره کردیم *

کس چاره ما نکرد و ما خود *

بی منت خلق چاره کردیم *

ننمود رهی بجز ره عشق *

هر چند که استخاره کردیم*

7. صلوات ها 17

شروع کننده موضوع

نوشته
    1,538
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    44
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    15416

نقل قول نوشته اصلی توسط عارفه89 نمایش پست ها
    با سلام
    من یکی تا یه چیزی میشه اول از همه یقه خودمو میچسبم و جدا" میگم خیلی کم شده در یه موضوعی یا مسئله ای که برام پیش میاد دیگران رو مقصر بدونم.البته ناگفته نمونه که در یه سری مسائل که مربوط به من میشه اما توفیق یاعدم آن در اون مسئله دست دیگرانه دیگه خودمو مقصر نمیدونم. مثل بیکار موندن تحصیل کرده هامون، مثل رعایت خیلی مسائل اجتماعی مثل ....

خودم مقصرم يا اعتماد به نفس ندارم؟
    اينكه كاربر بزرگوار فرمودند: اول از همه انگشت تقصير رو طرف خودم ميگيرم، صفت خوبيه و ادامه دادنش باعث رشد اخلاقي ولي از اين حرف حسن استفاده رو ميبرم و به بهانش اين تذكر رو يادآور ميشم:
    تذكر: انگشت تقصير رو به سوي خودم بگيرم و اعمالمو محاسبه كنم تا يه وقتي نقصي نداشته باشم غير از اينه كه اعتماد به نفس نداشته باشم و در هر اتفاق و مشكلي خودمو مقصر بدونم و نتيجه ... من بدرد نميخورم تا شيطون ياس رو حاكم وجودم كنه.

ویرایش توسط عرفان : ۱۳۹۰/۰۷/۳۰ در ساعت ۱۰:۲۹

9. صلوات ها 12

علاقه
    دوست،شعرودرس
    نوشته
    292
    حضور
    17 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2299

"من بدرد نميخورم تا شيطون ياس رو حاكم وجودم كنه"
    این جمله برا من ابهام داشت لطفا" بیشتر توضیح بدین.
    من اینجوری متوجه شدم که : نه اینکه ناامید بشم بلکه آدم وقتی خودشو مقصر میدونه تازه میگه لابد از همه توانایی اش برا اون مسئله کمک نگرفته تازه باعث میشه بازم تلاش کنه، و اینکه تلاش که کردی دیگه نتیجه با خداست ناامیدی نداره لابد مصلحت نبوده.
    «أَوْ لَعَلَّکَ بِقِلَّةِ حَیَائِی مِنْکَ جَازَیْتَنِی؛ یا شاید بخاطر کمی حیای من از تو [و حال آنکه از مردم حیا کردم؛ ولی تو را بر خود حاضر ندانستم] مرا مجازات کردی [و حال نماز و دعا را از من گرفتی].»

11. صلوات ها 11

شروع کننده موضوع

نوشته
    1,538
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    44
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    15416

---- * ياس * ----

يكي از حربه هاي شيطان براي گمراه كردن افراد و تخريب اعتقاد و اعمال ايشان از باب افراط در عبادت و آموزه هاي ديني و مخصوصا اخلاقيست.
    مثلا همين بحث رو براي كسي مطرح ميكنه و آنقدر به افراطش ميكشونه كه از رحمت خدا مايوسش كنه و نسبت به آينده منفي نگر و اعتماد به نفس رو ازش بگيره و كلا سستي و نا اميدي رو القا كنه.
    انقدر خودشو مقصر ميكنه كه اگر مقصر هم نباشه خودشو محكوم ميكنه و به وسواس فكري ميكشونتش كه وسواس از قوي ترين حيله هاي شيطونه.

ویرایش توسط عرفان : ۱۳۹۰/۰۷/۳۰ در ساعت ۱۰:۳۲

13. صلوات ها 11

علاقه
    قرآن، اهل بيت
    نوشته
    2,058
    حضور
    15 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17932

نقل قول نوشته اصلی توسط عرفان نمایش پست ها
    ياس
    آنقدر به افراطش ميكشونه كه از رحمت خدا مايوسش كنه و نسبت به آينده منفي نگر و اعتماد به نفس رو ازش بگيره و كلا سستي و نا اميدي رو القا كنه.
    انقدر خودشو مقصر ميكنه كه اگر مقصر هم نباشه خودشو محكوم ميكنه و به وسواس فكري ميكشونتش كه وسواس از قوي ترين حيله هاي شيطونه.

سلام.
    اين رو چه جوري حل كنيم؟
    تا ميايم يه كم اميدوار بشيم و به زندگي لبخند بزنيم و مشكلات رو فراموش كنيم دوباره مياد سراغمون و اظطراب و نگراني از آينده رو ميندازه به جونمون. چي كار كنيم؟!!1

سر رشته عقل پاره کردیم *

بی منت خلق چاره کردیم *

ننمود رهی بجز ره عشق *

هر چند که استخاره کردیم*

15. صلوات ها 11

نوشته
    73
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    343

سلام
    اگه به اين ايمان داشته باشيم كه هممون آخرش بايد بريم زير چند خروار خاك ناراحت نميشيم...درسته؟

17. صلوات ها 10

شروع کننده موضوع

نوشته
    1,538
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    44
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    15416

* دو نکته مهم *

1- نکته بحث و سوال این بود که توی مشکلات و اختلاف هائی که بین ما و دیگران بوجود میاد انگشت تقصیر رو اول به سمت خودمون بگیریم و اگر عیبی داریم برطرف کنیم تا بتونیم به عیب دیگران بپردازیم.
    و تذکر دادیم که افراط و تفریط در این کار زمینه نفوذ دیگری برای شیطان باز میکنه، که مثلا افراط در اینکه دائما خودمون رو مقصر بدونیم باعث از بین رفتن اعتماد به نفس میشه.
    البته مطمئن هستم در بخش مشاوره روانشناسی این سایت راه حل هائی برای اعتماد به نفس ارائه شده اما از باب نوشیدن جرعه ای از دریای علم
    ........ تقویت ایمان به خدا که در اثر کسب شناخت کافی از خالق به دست اومده باعث میشه انسان همیشه قدرت بینهایتی رو که حکمت و علم و محبت بی پایان به همراه داره پشت خودش احساس کنه و اگر امید به خود نداره تا آینده رو بسازه اما به خالق و صاحب خودش اعتماد داره و دل گرمه مثل اینکه وقتی دکتر میره به خودش امید نداره که راه بهبود رو بیابه اما به دکتر و راه حل های او اعتماد داره و آرامه.

ویرایش توسط عرفان : ۱۳۹۰/۰۷/۳۰ در ساعت ۱۰:۳۲

19. صلوات ها 8

علاقه
    قرآن، اهل بيت
    نوشته
    2,058
    حضور
    15 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17932

نقل قول نوشته اصلی توسط عرفان نمایش پست ها
    .......................... مثل اینکه وقتی دکتر میره به خودش امید نداره که راه بهبود رو بیابه اما به دکتر و راه حل های او اعتماد داره و آرامه.
    سلام.
    گاهي وقتها هم دكتره دوستمون داره و استخون لاي زخم ميذاره تا زود به زود بريم پيشش.
    در هر حال هميشه دوستش داريم. در خوشي و ناخوشي.
    ویرایش توسط سادات : ۱۳۸۹/۰۸/۰۳ در ساعت ۲۰:۱۶

سر رشته عقل پاره کردیم *

بی منت خلق چاره کردیم *

ننمود رهی بجز ره عشق *

هر چند که استخاره کردیم*

21. صلوات ها 7

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری