خانواده ام مخالف تحصیل من در حوزه هستند.لطفا راهنمایی کنید

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خانواده ام مخالف تحصیل من در حوزه هستند.لطفا راهنمایی کنید

با سلام
من 17 ساله هستم و امسال تو مقطع پیش دانشگاهی علوم انسانی فارغ التحصیل میشم و قصد دارم ان شا الله سال آینده وارد حوزه علمیه بشم. متأسفانه پدر من به شدت مخالف تحصیل من در حوزه است. به طوری که حتی حاضر نیست در این مورد با هم صحبت کنیم. مادرم هم به تبعیت از پدرم مخالف این امر شده و جالب تر اینکه حتی خواهر و برادرم نظر مثبتی در این زمینه ندارند. من ماه هاست که درباره ی حوزه و دروسی که در حوزه میخوانیم و شرایط ورود و شرایط فارغ التحصیلی و خلاصه هر اطلاعاتی که درباره ی حوزه فکر کنید با پرس و جوهای بسیار زیاد تونستم کسب کنم.
بنده هم استعداد خودم رو تو این زمینه می دونم و هم علاقه ی بسیار زیادی دارم اما مخالفت خانواده ام رو سدی برای این راه می دونم. برای همین هم تصمیم گرفتم هر جور شده قم یا یه شهر دیگه قبول بشم تا با دوری از خانواده این مسأله برای اونا حل بشه !!
لطفاً چند راه حل (دستور العمل) برای جلب رضایت ایشان به من بدید .. !!
بسیار متشکر می شم ! :hamdel:

سلام
دعا کنید ، حل میشه.
البته اولش
به نظر من استخاره کنید ، شاید اصلا پافشاری نکردن بهتر باشه.
می تونید با یه شخص منطقی صحبت کنید تا اون شخص پدرتون رو راضی کنند. یا کسی که پدرتون ازش حرف شنوی دارند یا براش به هر نحو احترام قائلند.
موفق باشید!

خداوند می فرماید :

رضایت من در رضایت والدین است

اگه تونستین بدون درگیری و ناراحتی راضی شون کنین که خوب وگرنه همون مسیری که اونا دوست دارن برین خدا بهترین راه ها رو براتون باز می کنه و بیشترین ها رو بهتون میده اگر که رضایت والدین تون رو بر رضایت دلتون ترجیح بدین

موفق باشید و سرفراز :Gol:

سلام:Gol:

خوب اگه نتونستید راضیشون کنید،فکر میکنم بتونید هم دانشگاه درس بخونید و هم حوزه
اینجوری هم پدرتونو راضی نگه داشتید و هم خودتون راضی هستید:Kaf:

انشاالله هر چی صلاحتون باشه پیش بیاد
موفق باشید
:Gol:

ehsan24;56703 نوشت:
من 17 ساله هستم و امسال تو مقطع پیش دانشگاهی علوم انسانی فارغ التحصیل میشم و قصد دارم ان شا الله سال آینده وارد حوزه علمیه بشم. متأسفانه پدر من به شدت مخالف تحصیل من در حوزه است. به طوری که حتی حاضر نیست در این مورد با هم صحبت کنیم. مادرم هم به تبعیت از پدرم مخالف این امر شده و جالب تر اینکه حتی خواهر و برادرم نظر مثبتی در این زمینه ندارند. من ماه هاست که درباره ی حوزه و دروسی که در حوزه میخوانیم و شرایط ورود و شرایط فارغ التحصیلی و خلاصه هر اطلاعاتی که درباره ی حوزه فکر کنید با پرس و جوهای بسیار زیاد تونستم کسب کنم. بنده هم استعداد خودم رو تو این زمینه می دونم و هم علاقه ی بسیار زیادی دارم اما مخالفت خانواده ام رو سدی برای این راه می دونم. برای همین هم تصمیم گرفتم هر جور شده قم یا یه شهر دیگه قبول بشم تا با دوری از خانواده این مسأله برای اونا حل بشه !! لطفاً چند راه حل (دستور العمل) برای جلب رضایت ایشان به من بدید .. !! بسیار متشکر می شم !

با سلام

بزرگوار

اول: درصد مخالفت انها براي حل مساله مهم است
دوم: چرايي مخالفت انها مهم تر

پدر و مادر نگران اينده فرزندان خود هستند و اگر بدانند كه اينده فرزند خود در حوزه با موفقيت همراه است قبول خواهند كرد

جو و محيطي كه پدر و مادر در ان با روحانيت در تعامل اند تاثير گذار است

محيط فاميلي و نگاه فاميل به حوزه و اخوند تاثير گذار است

اطلاع داشتن والدين از برنامه هاي حوزه و خروجي هاي حوزه براي كساني كه وارد حوزه مي شوند تاثير گذار است
معمولا ذهن افرادر در جامعه ذهن تعميم دهنده است و نه ذهن فلسفي كه مطالب را تفكيك كنند و وقتي اخوند بدي را مي بينند زود بدي ان را به همه تعميم مي دهند والدين شما هم شايد از اين قاعده استثنا نباشند خل اين مطلب هم مشكل گشاست

نقل قول:
[=arial]اول: درصد مخالفت انها براي حل مساله مهم است
دوم: چرايي مخالفت انها مهم تر

با سلام و با تشکر از شما :Gol:
در مورد این مطلب اگر اجازه بدهید بی پرده کمی حرف بزنم !
پدر من کسانی بوده که در انقلاب دستگیر شده ! از اولین کسانی بوده که به جبهه رفته (بعید می دونم شرایط زندگی در دزفول ایشون رو وادار به دفاع کرده ، بدون شک هر جای دیگری از ایران بودند باز هم دفاع می کردند !) .. جانباز جنگی است .. خدا وکیلی هیچ وقت هم دنبال جانبازی و سهمیه و ... نبوده ! فقط از سهمیه ی جانبازی و بسیج احتمالاً (نه 100%) چند ماه از سربازی برادر بزرگترم کم کنند ! پدرم بسیار آدم مذهبی ای بوده و در کتابخانه اش از تفسیر نمونه ی آیت الله مکارم شیرازی گرفته تا سنن النبی علامه طباطبایی .. هم کتب شهید مطهری را دارد و هم جز پیروان مرحوم امام است. 2-3 ترجمه ی متفاوت از نهج البلاغه دارد و ده ها کتاب مذهبی دیگر .. اگر کسی کتابخانه و اول کتاب های پدرم را ببیند خیال می کند یا روحانی است یا الهیات و .. خوانده نه لیسانس ادبیات فارسی !!!!
دفتر تمرین خطاطی اش را چند وقت پیش مرور می کردم .. یک جا نوشته بود:
تقدیم با حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای ، رهبر معظم انقلاب .. مال سال 70-71 هست .. اما متأسفانه ایشون امروز حتی زحمت گذاشتن پسوند آقا برای آیت الله خامنه ای رو به خودشون نمیده ! در حالی که به فکر کنم حتی کارشناسان صدای آمریکا و بی بی سی ایشون رو با نام آقای خامنه ای میخونن !
بدون شک الان اگر در سال های 70-75 بودیم پدرم اصرار داشت من روحانی بشم .. اما وقتی چند روز پیش در خیابان روحانی ای را سوار بر ماشین دیدم و بچه های دبستانی مدرسه ی سوار بر سرویس مدرسه را در حال خندیدن به این روحانی دیدم، حس پدرم را درک کردم :Ghamgin:
بیشتر مخالفت پدرم رو مخالفت با نظام فعلی حاکم بر ایران می دونم (اگر چه خودم انتقاداتی به این دولت دارم اما مخالف نظام نیستم! .. این رو هم مدیون یکی از کارشناس های سایت هستم) ..

نقل قول:
[=arial]جو و محيطي كه پدر و مادر در ان با روحانيت در تعامل اند تاثير گذار است

متأسفانه امروزه پدر من به قدری روحانیون را خودفروخته می داند که حتی حاضر نیست پای سخنان یک روحانی بنشیند و حتی مثلاً من برای دیدن برنامه ی این شب ها یا هر برنامه ی دینی دیگری با انتقاد پدرم رو به رو می شوم :Gig:
نقل قول:
[=arial]محيط فاميلي و نگاه فاميل به حوزه و اخوند تاثير گذار است

اگر چه در خانواده ی ما هیچ گاه کسی طلبه نبوده و روحانی نداشته ایم، اما مشکلی از این لحاظ نمی بینم !

در مورد اطلاع از وضعیت حوزه هم که فرمودید باید عرض کنم من از طریق این سایت و سایت های دیگه و حتی حضوری مشاوره های زیادی درباره ی حوزه گرفته ام ..می دانم چه می خوانند .. می دانم ورود به حوزه نسبت به دانشگاه ساده تر است اما ادامه ی تحصیل در حوزه مشکل .. می دانم همت می خواهد .. پشتکار می خواهد .. زندگی سخت و .. !
حالا به نظر شما به این تفاسیر باید چیکار کنم ؟؟؟
متشکرم :hamdel:
خداااااااااااااااااایااااااااااا روزی طلبه شدن افتخاری برای هر خانواده بود و امروز نــــــــنـــــــگ !!! :geryeh:
طاقت بیار رفیق :Sham:

باعرض سلام و تشکر
با توجه به توضیحات شما از دلایل ممانعت پدر نسبت به تحصیلتان در حوزه و پاسخ هایی که دوستان خدمت شما ارایه دادن، شما اگر احتیاج به مدرک و یا امتیازی که ممکن است در هر سازمانی باشه و در حوزه هم ممکن باشه ندارید، می توانید دروس حوزه را از طریق سایت ها ، سی دی ها، کتاب ها و شبکه هایی که دروس حوزه را بخش می کنند فرابگیرید و دروس دانشگاهی را با جدیت و پشتکار دنبال کنید به عبارتی شما می توانید یک دانشجویی باشید که تفکر و احساسات طلبگی داشته باشید و این تفکر و احساسات را در دانشگاه ترویج کنید موفق باشید.

با سلام

معمولا كساني هم كه جبهه ميرفتن كم و بيش با مخالفت خانواده هاشون مواجه بودن . به پدرتون ميتونيد بگيد منم به خودتون رفتم . بهشون بگيد خودتون تويه جواني حال كرديد بذاريد منم حالشو ببرم .
شايد تا يه جاهايي همدرديد

پدر شما و همه كساني كه جبهه رفتن كار ساده اي انجام ندادن . ايثار بزرگي انجام دادن . فكر كنيد از همه چيزشون گذشتن و رفتن .شايد توقعاتشون از جامعه اي كه براي حفظش فداكاري كردن زياد باشه . حقم دارن .ولي وجود برخي نواقص در جامعه كاملا طبيعي هست .

روحانيون با پزشكان يه شباهت دارن يه تفاوت

شباهتشون براي ما بايد از اين لحاظ باشه كه ما وقتي براي درمان يه بيماري نزد پزشك ميريم كاري به اخلاق و رفتار پزشك نداريم كه اين توصيه هايي كه ميكنه خودش عمل ميكنه يا نه .

از اونجايي كه خودمون رو دوست داريم توصيه هاشو عمل ميكنيم اصلا هم برامون مهم نيست اين پزشك چه جور ادميه .در واقع با علمش كار داريم .در مورد روحانيون هم علمشون مهمه .به خاطر خودمون هم كه شده نبايد به نوع رفتارشون كاري داشته باشيم . معصوم كه نيستن .

حالا تفاوت :
اگه پزشكا و روحانيون از اين لحظ مشابهن پس چرا روحانيت در افكار خوشايند نيست . و به دستوراتشون عمل نميشه .

چون يه مريض خودش ميدونه كه بيمار هست و از اين بيماريش رنج ميبره . بنابراين دستورات پزشك رو عمل ميكنه
اما روحانيت با روح و رفتار مردم سرو كار دارن . اونا رو به سوي ايده ال بودن سوق ميدن بدون اينكه مردم از اونا درخواست داشته باشن .

چون خود افراد از بيماري هاي رفتاري احتمالي خبر ندارن و ضررهايه احتمالي اون و در جريانش نيستن در پي عمل به اين دستورات نيستن .بنابراين من فكر ميكنم اگر روحانيون مضرات يك رضيله اخلاقي رو بررسي كنن بعد دارو تجويز كنن راحت تر پذيرفته ميشه . و بيشتر مورد قبول هستن .

شما ميتونيد با پدرتون راجع به برتري علوم روحاني ها صحبت كنيد نه خود روحانيون . برتري و تقدس علومي كه روحانيون ميخونن رو معمولا جبهه رفته ها خيلي باهاش موافقند .

در مورد دروس حوزه هم من صوتي اش گذاشتم براي همه كساني كه نميتونن برن حوزه اما دوست دارن اين علوم رو داشته باشن .

http://www.askdin.com/showthread.php?t=8485&p=57361

ممنون از پاسخ همه ی دوستان :Gol:
امروز روز استجابت دعاست .. ایشالله خدا یه کاری با دل پدر مادرم بکنه که راضی بشن :Kaf:
من هنوز البته خیلی فرصت دارم تا آزمون و تا اون موقع چند ماهی مونده که ایشالله تو این مدت راضی میشن :Sham:
پاسخ دفتر آیت الله مکارم شیرازی:

[=arial]

بسم الله الرحمن الرحيم

:: با اهداء سلام و تحيت؛
جواب : با توجّه به اینکه روحانیّون واجد شرایط موجود پاسخگوى نیازهاى داخل و خارج کشور نیستند، و تحصیل علوم دینى براى کسانى که آمادگى دارند شکل واجب عینى به خود گرفته، تحصیل رضایت والدین جهت ورود به حوزۀ علمیّه لازم نیست، هر چند شایسته است در صورت امکان رضایت آنها جلب گردد.

همیشه موفق باشید

دفتر آيت الله العظمی مکارم شيرازی: / بخش استفتاءات

سلام ...

با توجه به اینکه خیلی علاقه دارین امیدوارم خدا هر چی خیر و مصلحت هست براتون پیش بیاره و اگه این کار به صلاح تون هست انشاالله خدا روحیه رضایت رو به واالدین تون گرامی و روحیه پشتکار رو به شما و توفیقات الهی رو نصیب تون کنه ...

حاجت روا باشید
التماس دعا
موفق باشید :Gol::Gol:

چقدر شرایطتون شبیه منه....البته بود الان یک ساله و خورده ای هست که طلبه شدم
یادمه بعد کلی صحبت من تونستم یک روز قبل از شروع مهر ثبت نام کنم یعنی یه عالم درگیری
یادمه وقتی به پدرم گفتم:بابا جون من تو این راه به حمایت شما نیاز دارم،پدرم گفتم من دیگه تکیه گاهت نیستم دیگه پشتت نیستم برو به سلامت...:grye:
ولی برادرم پافشاری من و همراهی خدا باعث شد که موفق بشم و بهتون بگم که الان پدرم خیلی ازم راضین حتی امسال بهم گفتن تلاش کن که سال دیگه حتما بری قم و من همه جوره حمایتت میکنم.باورتون میشه؟؟؟
برادرم مهم اینه که شما تحت هر شرایطی حرفتتون دوتا نشه،اگه میگن الان برو دانشگاه بعد حوزه،اگه میکن حالا دیر نمیشه،اگه میگن حوزه و دانشگاه و ...شما باید برای همشون جواب منطقی داشته باشی...اگه میگن روحانی فلان وفلانه ،شما آقای بهجت و امثالهم رو معرفی کنید....
شما به لطف خدا خواهید تونست اگه واقعا بخواین

سلام علیکم

بعضی از خانواده ها با تحصیلات حوزوی و یا حتی دانشگاهی فرزند خود مخالفت میکنند.

اگر شما نیز چنین مشکلی دارید میتوانید مسله خود را در این تاپیک قرار دهید.:Gol:

مشکاة;56739 نوشت:
[=times new roman]سلام
[=times new roman]دعا کنید ، حل میشه.
البته اولش
[=times new roman] به نظر من[=times new roman] استخاره کنید ، شاید اصلا پافشاری نکردن بهتر باشه.
می تونید با یه شخص منطقی صحبت کنید تا اون شخص پدرتون رو راضی کنند. یا کسی که پدرتون ازش حرف شنوی دارند یا براش به هر نحو احترام قائلند.
[=times new roman]موفق باشید!

سلام.
این بنده هم با این نظر موافقم.
انشاالله جواب میده.توسل بر اهل بیت و توکل بر خدا کنید.:ok::ok:

maryam;190747 نوشت:
سلام علیکم

بعضی از خانواده ها با تحصیلات حوزوی و یا حتی دانشگاهی فرزند خود مخالفت میکنند.

اگر شما نیز چنین مشکلی دارید میتوانید مسله خود را در این تاپیک قرار دهید.:gol:

من الان 16 سالمه و علاقه ی بسیار شدیدی به حوزه دارم و وقتی با خانواده در میان گذاشتم به شدت مخالفت کردند این در حالیه که پسر خاله ام الان با داشتن 24 سال سال8 ام حوزه است و در نزدیکان هم مفصل طلبه داریم پدر بزرگم نماینده ی آقای سیستانی است و خودم هم مدرسه مذهبی می رم ولی والدینم به شدت مخالفت می کنند کم کم دارم سرد می شم و می خوام بی خیالش بشم تا بعد از لیسانس...

سلام علیکم

جناب سیدامین بسیار خوش آمدید به اسک دین و این بخش

seyedamin;193687 نوشت:
من الان 16 سالمه و علاقه ی بسیار شدیدی به حوزه دارم و وقتی با خانواده در میان گذاشتم به شدت مخالفت کردند

علت اصلی مخالفتشون چیه؟یعنی چرا میفرمایند که در حوزه تحصیل نکنید.

گمان میکنم شما میخوایید جزو کسانی باشید که دبیرستان رو در مدارس حوزوی تحصیل کردند و یا دیپلم به بعد خود رو در حوزه میگذارند.

maryam;193838 نوشت:
سلام علیکم

جناب سیدامین بسیار خوش آمدید به اسک دین و این بخش

علت اصلی مخالفتشون چیه؟یعنی چرا میفرمایند که در حوزه تحصیل نکنید.

گمان میکنم شما میخوایید جزو کسانی باشید که دبیرستان رو در مدارس حوزوی تحصیل کردند و یا دیپلم به بعد خود رو در حوزه میگذارند.

بله من به علت فضیلت این علم می خواستم که بعد از دیپلم به حوزه بروم ولی خانواده به علت های گوناگون از جمله عدم وجود منبع در آمد نهی از این کار می کنند و بنده هم الان در حال تحقیق در این موضوع هستم
می گویند از روی احساسات تصمیم گرفتی نه عقل ...
اگر خدا نفرموده بود و بلوالدین احسانا و البته در فطرتم وجود نداشت شاید بعد از دوران راهنمایی به حوزه می رفتم
انشا الله که کار ما حل شود
با تبریک ولادت با سعادت امام حسن عسکری - علیه اسلام-

سلام بر سیدامین گرامی

seyedamin;193900 نوشت:
خانواده به علت های گوناگون از جمله عدم وجود منبع در آمد نهی از این کار می کنند

این مطلب رو خانواده اتون حق دارند. کسی که طلبه میشه نباید فکر اینو بکنه که پولی به دست میاره و.... . توی طلبگی البته اگر بخوایی طلبه واقعی بشی سختی هست. باید درس خوند و نهایت اینکه بعد از چندین سال تحصیل عالی بتونی استاد و یا محقق بشی البته اگر پولت رو نخورند.

من بهتون پیشنهاد میدم دروس حوزه علمیه رو شروع کنید ولی در کنارش حتما یک مشغله ی فنی و امثالهم جهت کسب درآمد و همچنین جلب رضای خانواده داشته باشید.

کسانی که طلبه میشند کم پیش میاد که اولش خانواده هاشون موافق صددرصد باشند. معمولا یا بی نظرند یا مخالف. ولی وقتی فرزندشون یک طلبه شایسته میشه و میبینن از وقتی طلبه شده رفتارش با همه مهربانتره و حتی با گناهکاران خیلی بهتر و مهربانتر برخورد میکنه مطمن میشند که اشتباه کردند.

برای طلبه شدن گاهی دیر میشه. چون دروس حوزوی ذهن فعالی میخواد. پس بهتره در همان جوانی شروع به تحصیل دروس حوزوی کرد و از سویی خیلی از حوزه یا بهتره بگم اکثرشون شرط سنی دارند . ولی برای دانشگاه همیشه راه بازه. بهشون بگید اگر دیدم طلبه شدن اشتباهه برمیگردم. برای عوض کردن راه هیچ وقت دیر نیست.

سلام

میشه تحصیلات حوزوی داشت و هم دانشگاهی
ولی روحانی بودن مجاهدت در راه اسلام است.نماینده اسلام است برای تبلیغ دین

می توانید با مطرح کردن نکات روانشناسی خانواده تان را متقاعد کنید.در صورت لزوم به روانشناس مراجه کنید همرا بدر و مادرتان تا عامل موفقیت تحصیلی را به شما بگویند.یعنی همان چیزی که خمه بدر و مادرها می خواهند.

سعی کنید زیاد بافشاری نکنید یعنی اینکه هر روز بگویید مثلا هر هفته بگویید

التماس دعا-توسل فراموش نشه

با سلام
با در نظر گرفتن جوانب و شرایط به این نتیجه رسیدم که بهتر است به دانشگاه بروم ولی دروس حوزوی را از طریق کتب مربوطه و آشنایان عالم که کم ندارم الحمد لله پی گیری کنم تا درس دانشگاه تمام شود و بعد به علاقه حقیقی خود بپردازم با تشکر از مشاوره شما

موضوع قفل شده است