جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آيا مي توان با توجه به اين دو آيه صحابه را ارزيابي كرد ؟

علاقه
    تیراندازی
    نوشته
    266
    حضور
    5 روز 7 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1191

آيا مي توان با توجه به اين دو آيه صحابه را ارزيابي كرد ؟

آيات 74 و 75 سوره طه را با هم مي خوانيم .
    انه من يات ربه مجرما فان له جهنم لا يموت فيها و لا يحيي. و من ياته مومنا قد عمل الصالحات فاولئك لهم الدرجات العلي . هر كس گناه كار به حضور پروردگارش رسد،‌قطعا جهنم براي او خواهد بود،‌ كه در آن جا نه مي ميرد تا عذاب نبيند و نه مي رهد تا به حياتي آسوده رسد. و كساني كه با ايمان به نزد پروردگارشان آيند در حالي كه كارهاي شايسته كرده باشند آنان بالاترين درجات را خواهند داشت.اين دو آيه ملاك خوبي براي ارزيابي شخصيت صحابه و بهشتي و جهنمي بودن ايشان است. اگر در حال ظلم مرده باشند و گناه كار مرده باشند كه جهنمي اند و الا بهشتي اند.
    نظر شما چيست ؟‌كارشناسان محترم جواب بدن.

ویرایش توسط سید مهران : ۱۳۸۹/۰۷/۲۶ در ساعت ۱۲:۴۴

2. صلوات ها 3

3.  

نوشته
    1,146
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5482

با تشکر از جناب آرزومند
    این دو آیه به نظر می آید ملاک خوبی برای شناسایی صحابه باشند. زیرا هر کدام از صحابه و یا اشخاص دیگر را می توان با این ملاک شناسایی کرد و مورد نقد و یا تایید قرار داد. بویژه کسانی که در پایان عمر سخنانی را گفتند که معلوم شد از کرده خود پشیمان شده اند. مانند عمر و ابوبکر که در پستهای قبلی درباره سخنهای پایان حیاتشان بحث شده است. به هر حال به نظر من هم این آیه و هم آیه ای که می فرماید من جاء بالحسنه فله عشر امثالها، اشاره دارند که تنها انجام کار نیک کافی نیست بلکه باید کار نیک را باطل نکرد. همانگونه که اذیت و منت بنابر صریح قرآن کارهای نیک را باطل می کنند. در این موارد یعنی بحث صحابه هم اگر کار ایشان با اذیت و یا انحراف از حقانیت اسلام و اعتقادی که نخست بدان پایبند بودند،همراه باشد در واقع نتیجه اعمال و کارشان بنابر صریح قران باطل است و نتیجه ای جز خسران ندارد.

اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
    اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

5. صلوات ها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری