صفحه 1 از 10 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تهديدات فرهنگى ، راهبردهاى مقابله در كلام مقام معظم رهبری

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,080
  حضور
  6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  2223
  آپلود
  429
  گالری
  114
  صلوات
  5721

  مطلب تهديدات فرهنگى ، راهبردهاى مقابله در كلام مقام معظم رهبری
  پيش گفتار
  سخن دل
  پس از افول دوران سيادت اسلامى و در دوران تاريكى و ظلمت ، آنان هنگام ياس و نااميدى بر مسلمين حكفرما شده بود ناگهان غيرت و عزم و اراده ملتى مومن حادثه اى بس شگرف را در جهان پديدآورد، واقعه اى كه حتى در گمان متفكران و تحليل گران جهانى نيز، تنها در يك رؤ يا مى توانست تحقق يابد. واقعه اى كه سردمداران كفر و گمراهى نيز در عين ناباورى ، با بهت و حيرت چاره اى جز پذيرش آن نداشتند، انقلاب و تحولى بزرگ كه تنها بيانگر سرنگونى رژيم ستم شاهى و تشكيل دولتى جايگزين نبود، بلكه تجربه حيات مكتبى بزرگ بود كه پس از قرنها بار ديگر به جامعه جهانى حيات بخشيد، بزرگ مردمى از تبار رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله بپا خاست و بار ديگر حادثه بزرگ ظهور اسلام را به جهانيان رخ نمود، و به يك باره چندين قرن ابهت و تلاش كفر و استكبار را فروع ريخت و اسلام ناب محمدى صلّى اللّه عليه و آله بار ديگر تجلى يافت . و براى جهانيان اين واقعه را چاره اى جز تسليم نبود.
  از آن پس استكبار كه به يك باره همه هيمنه خويش را بر باد رفته ديده بود ابتدا با بهره گيرى از تلاشهاى ناكارآمد منافقين به صحنه مقابله آمد. و با ناكامى آنها جنگى نابرابر را بر امت اسلام تحميل نمود، اما، بدر و خيبر را دوباره تجربه كردند و فرهنگ ايثار و شهادت را چونان سدى عظيم بر پيش روى خود يافتند. به ناچار ايجاد رخنه و نفوذ در فرهنگ ايثار و شهادت و در يك كلام اسلام ناب محمدى صلّى اللّه عليه و آله را در دستور كار خود قرار دادند تا كه شايد بتوانند تجربه موفق خود را در اسپانياى امروز و اندلس ديروز را بارديگر در ايران اسلامى محقق سازند.
  لذا اين بار با انديشه نفوذ و استحاله تمامى ابزارهاى فرهنگى و تكنولوژى خود را به معركه آوردند و هجوم را كه نه ، غارت و شبيخونى گسترده را آغاز نمودند، بدان اميد كه نظام متكى به اسلام ناب محمدى صلّى اللّه عليه و آله را از درون تهى كنند و اين فرهنگ پويا و زنده را به پوسته اى بى رمق تبديل نمايند. لذا جلوه هاى ابتذال را به سمت جوانان ما سوق دادند، به شبهه افكنى در اعتقادات و باورهاى توده ها پرداختند، شك و ترديد القاء نمودند، ابتذال و بى بندوبارى را آزادى معنى كردند و شجره و حيات طيبه الهى را با عنوان ارتجاع و آداب و رسومى كهنه به سُخره گرفتند و فرهنگ ايثار و شهادت و عزت و شرف انقلابى ما را كه با نثار خون هزاران شهيد و جانباز و آزاده بدست آمده بود را جنگ طلبى و ترور خواندند. و آنگاه توطئه عظيم و گسترده و كينه و دشمنى ديرينه خود با ما را ((توهم توطئه ))
  ناميدند و...
  اما غافل از آنكه مقام منيع ولايت فقيه و سكاندار انقلاب ، رهبر فرزانه ، آگاه و هوشيار و هدايتگر انقلاب با يَد تدبير خويش چون امانتدارى امين به پاسدارى از آن پرداخته و چشم تيزبين معظم له به روشنى جاى پاى دشمن را مشاهده كرده و شيپور آماده باش را نواخته و پيشاپيش بر طبل هوشيارى كوبيدند و با دقتى وصف ناشدنى تمامى جلوه هاى اين تهاجم و غارت فرهنگى را افشاء و به فراخوار آن به ارائه طريق پرداختند.
  اين نوشتار كوششى است در جهت تبيين ((تهديدات فرهنگى و راهبردهاى مقابله با آن )) در ((كلام و بيانات نورانى ولى امر مسلمين حضرت آيت الله العظمى خامنه اى مدظله العالى ))
  كه با تلاش خالصانه گروه عقيدتى سياسى نمايندگى ولى فقيه در قرارگاه ثارالله تهران تدوين شده است و بيانگر جلوه ها، مصاديق ، راههاى نفوذ و استحاله فرهنگى و روشنگريهاى معظم له و توصيه هاى راهبردى در زمينه تهديدات فرهنگى كه متوجه نظام مقدس اسلامى مى باشد و مى تواند با ظاهر آرام و حركت خزنده خويش پايه هاى نظام را سست كند و تبديل به تهديدى جدى عليه آن گردد.
  بدان اميد كه
  عزت بخش و افتخار آفرين ايران اسلامى باشد و چونان چراغى روشن فراروى پويندگان راه ولايت در مبارزه با تمامى جلوه هاى تهديدات فرهنگى و در تمامى عرصه هاى فردى و اجتماعى آن باشد.
  و نيز از دلسوزان نظام مقدس اسلامى و حاميان ولايت علوى و فرهنگ دوستان انتظار داريم تا نقايص ما را با نظر لطف خويش غمض عين نموده و از اينكه ممكن است در استقراء بيانات معظم له مواردى از قلم افتاده باشدو يا اينكه در برداشت ذيل برخى مفاهيم و مصاديق كوتاهى صورت گرفته باشد ما را عفو نموده و با راهنمائى خود مشوق ما در نوشتارهاى بعدى باشند.


 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,080
  حضور
  6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  2223
  آپلود
  429
  گالری
  114
  صلوات
  5721  بخش اول : تهديدات فرهنگى و راهبردهاى مقابله
  فصل اول : تهديدات فرهنگى و استكبار جهانى
  مطلع :
  تكوين انقلاب شكوهمند اسلامى ايران از بدو تولد خويش مبتنى بر باورها، اعتقادات ، فرهنگ و ارزشهاى اصيل اسلام بوده و حركت و تداوم نيز در سايه فرهنگ غنى و پربار اسلام ناب محمدى صلّى اللّه عليه و آله ميسر گرديده و استمرار خواهد يافت و اين نكته اى است كه استكبار جهانى پس از آزمون محاصره اقتصادى و شكست و رسوائى در حمله نظامى خود بدان رهنمون گرديده و بر همين اساس تنها راه مقابله با عظمت انقلاب اسلامى و با هدف به زانو در آوردن آن ، تهاجم گسترده و هه جانبه فرهنگى و در ابعاد گوناگون آن ديده و به ناچار نفوذ خود را از راههاى مختلف فرهنگى به درون كشور آغاز نمود. استراتژى استحاله از درون را با بهره گيرى از تمامى امكانات و نيروهاى نفاق داخلى و خارجى در دستور كار خود قرار داد و...
  در اين فصل در ابتدا به اقدامات و تهديدات فرهنگى و در راس آنها استكبار جهانى در راستاى از بين بردن و اضمحلال نظام مقدس اسلامى اشاره نموده و همواره با توصيه هاى راهبردى ذيل هر محور تقديم مى نمائيم . 4. صلوات ها 6


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,080
  حضور
  6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  2223
  آپلود
  429
  گالری
  114
  صلوات
  5721  1- استحاله معنوى انقلاب
  اولين و مهمترين هدف دشمن در استحاله انقلاب ما تهى كردن از فرهنگ و انديشه هاى اصيل اسلامى يا به عبارت ديگر استحاله معنوى آن است تا بدين وسيله بتواند از نظام اسلامى ايران صرفا پوسته اى تهى از محتواى فرهنگى و احكام اسلام باقى گذارده و از اين رهگذر محو فيزيكى آنرا محقق سازد.
  چنانكه مقام معظم رهبرى در اين زمينه مى فرمايند:
  ((آن چيزى كه من شخصا در آن هيچ ترديدى ندارم اين است كه مااگر بخواهيم اين انقلاب و اين بناى اسلامى را، اسلامى نگه داريم ، تا صدسال ديگر هم از دشمنى ابرقدرت ها و تصميم آنها بر قلع و قمع اين بنا ذرهّاى كم نخواهد شد.... نياز درازمدتشان اين است كه اين كانون معنويت نباشد، حالا نبودش هم دوگونه است يا بتوانند با تبليغات و انواع و اقسام تدابيرى كه دارند از لحاظ كيفيت تغييرش بدهند يا اگر نمى توانند آن را محو فيزيكى نمايند.))(1)


 6. صلوات ها 6


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,080
  حضور
  6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  2223
  آپلود
  429
  گالری
  114
  صلوات
  5721  استفاده (دشمن ) از نفاق داخلى
  براى رسيدن به اين مقصد شوم بهترين وسيله براى دشمن بهره گيرى از منافقين داخلى است تا با طرح مسائل و شعارهاى عوام فريب ، منويات خود را دنبال نمايد.
  رهبر معظم انقلاب در اين زمينه مى فرمايند:
  ((كج فهمانى كه فريفته يا دست نشانده فرهنگ غرب هستند اسلام را به عنوان دين تساهل مطلق ترويج مى كنند و مدعى هستند كه با تساهل بايد از بد معرفى شدن اسلام دربرابر سران فرهنگ مهاجم غرب جلوگيرى شود. آنان تحت عنوان روشنفكرى و تساهل مايل نيستند كه به هيچ كدام از تعهدات و احكام اسلامى عمل كنند، آنان از جهاد، امربه معروف و نهى ازمنكر، جزاى اسلامى ، حجاب اسلامى و حكومت اسلامى رويگردان هستند و آن را موجب بد معرفى شدن اسلام نزد اربابان غربى خود مى دانند.))(2)


 8. صلوات ها 6


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,080
  حضور
  6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  2223
  آپلود
  429
  گالری
  114
  صلوات
  5721  رهنمود ولايت
  اما اينكه وظيفه ما چيست ؟
  با اين وصف بديهى است كه دفاع در مقابل توطئه تهى سازى معنوى و فرهنگى جامعه انقلابى ، وظيفه هر وجدان بيدار و آگاه و مسلمانى است كه با شناخت ارزش و عظمت دستاوردهاى انقلاب و خون هاى پاكى كه در راه حصول آنها به زمين ريخته شده است ، با هوشيارى و آمادگى ، مقابله و با بهره گيرى از اقدامات فرهنگى مؤثر در سطح آحاد افراد جامعه و تقويت بنيه اعتقادى و باورهاى دينى آنها درمقام مبارزه با اين توطئه برآمده و منويات معظم له را آنگونه كه بيان فرموده اند جامعه عمل بپوشاند. چنانكه مى فرمايند:
  ((... در چنين شرايطى وظيفه ى ما چيست ؟ وظيفه ى ما اين است كه براى مقابله با آن استحاله معنوى آماده باشيم و نگذاريم اين استحاله انجام گيرد، نگذاريم انقلاب را از درون پوك و پوسيده و ميان تهى كنند، يعنى بنيه ى معنوى انسانها را سالم و قوى و خوب نگه داريم . همچنين خودمان را براى مقابله با تدبير دوم آماده كنيم يعنى از لحاظ نظامى ، نيروهاى نظامى را كارآمد و فعّال نگه داريم .))(3)


 10. صلوات ها 6


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,080
  حضور
  6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  2223
  آپلود
  429
  گالری
  114
  صلوات
  5721  توصيه هاى راهبردى
  1- تقويت بنيه ى معنوى آحاد جامعه با انجام عمليات فرهنگى و آموزشى موثر
  2- تبيين صحيح فرهنگ ، اعتقادات و ارزش هاى اسلامى ، با بهره گيرى از وجود علماى اسلام و متون اصيل اسلامى .
  3- برملا كردن توطئه دشمن با استفاده از ابزارهاى آموزشى ، فرهنگى و تبليغى
  4- تبيين صحيح پيامدهاى نفوذ دشمن و استحاله ى معنوى انقلاب
  5- يادآورى و گوشزد دائمى دستاوردهاى انقلاب و تلاش ها و جان فشانى هاى ملت مقاوم و مسلمان ايران بخصوص شهيدان والامقام .


 12. صلوات ها 5


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,080
  حضور
  6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  2223
  آپلود
  429
  گالری
  114
  صلوات
  5721  2- ضعيف كردن روح ايمان و فداكارى مردم
  ايمان ، اعتقادات و باورهاى دينى و مذهبى مردم پايه ى اساسى حركت انقلابى ملت ، ايران و تداوم بخش آن بوده و مى باشد. مردمى كه با تكيه بر ايمان راسخ خويش ، از بذل جان و مال در راه دفاع از آرمان هاى انقلابى خود مضايقه نداشته و با همّت جوانان برومندى كه خون خود را نثار نهضت اسلامى خويش نموده و مايه مباهات اسلام گرديده كماكان با عظمى راسخ به راه استوار خويش ادامه مى دهند. از اين رو يكى از مهمترين اهداف استكبار جهانى براى به زانو درآوردن انقلاب اسلامى ، هدف قرار دادن اين روح ايمان و فداكارى است .
  مقام معظم رهبرى درمورد اين توطئه دشمن مى فرمايند:
  ((چون عامل پيروزى اسلام و ملت ايران اجتماع مردم مؤ من و فداكار بوده است پس دشمنان اسلام و ملت ايران سعى مى كنند كه اين عامل را ازبين ببرند. مردم را كه نمى شود ازبين برد، سعى مى كنند ايمان و روح فداكارى را در مردم ضعيف كنند و ازبين ببرند.))(4)
  معظم له در جاى ديگر مى فرمايند:
  ((تخريب ايمان و باورهاى كارساز در دل مردم را از ديگر اهداف مهم دشمنان انقلاب اسلامى برشمرده و امروز دشمن ، تمام تلاش خود را براى ضربه زدن به ايمان دينى و آگاهى و روحيه ايثارگرى و فداكارى و وحدت و همدلى مردم متمركز كرده است .))(5)
  آنگاه با اشاره به ويژگى ايمان و عزم راسخ الهى مردم در جهت انجام كار خالصانه خود براى خدا مى فرمايند:
  ((دشمنان مى خواهند اين خصوصيات را از جوانمردان و انسان هاى والاى كشور بگيرند.))(6)
  و مجددا مى فرمايند:
  ((همين باورها بوده است كه بيست سال است اين ملت درمقابل همه توطئه هاى دشمن توانسته مقاومت كند. هدف دشمن چيست ؟ هدف دشمن اين است كه اين باورها را از مردم بگيرد.))(7)
  در جاى ديگرى نيز با اشاره به مطالعه عميق دشمن و نتايج حاصله از آن مى فرمايند:
  ((دشمن به اين نتيجه رسيده است كه براى توفيق در اهداف شيطانى خود هيچ راهى جز سست كردن ايمان مردم ، مخدوش كردن وحدت و همدلى ملت و تبليغ بر ضد شعارهاى شورآفرين و وحدت بخش مردم كه برخاسته از متن ايمان آنان و محصول درس هاى جاودانه امام راحل كبير آنان است ، وجود ندارد.))(8)
  و مجددا نيز با تاكيد بر اين دست آوردهاى مردمى ، كه بر اثر ايمان و فداكارى نصيب آنان شده به اين نكته متذكر مى گردند كه دشمن از اين امر همواره نگران و عصبانى بوده و در مقام ستيز و مبارزه با اين سرمايه ى عظيم مردمى بر آمده است .
  ((... آنچه هدف اين تهاجم قرار مى گيرد، دين و ايمان مردم است زيرا دشمن دريافته است كه انقلاب ، جنگ ، نظام ، دوران سازندگى و حماسه انتخابات را ايمان مردم به نتيجه مطلوب رسانده است ، بنابراين ايمان مردم يك هدف اصلى در مبارزه فرهنگى كشور است .))(9)


 14. صلوات ها 5


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,080
  حضور
  6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  2223
  آپلود
  429
  گالری
  114
  صلوات
  5721  چگونگى حمله دشمن به اركان مؤثر در حفظ ايمان و معنويت
  دشمن كه در برخورد با مانع مستحكم ايمان و فداكارى مردم در رسيدن به تسلط استكبارى خويش به ستوه آمده و در رنج مى باشد براى هموار كردن راه خود در زدودن اين ايمان مردم ، به اركان معنوى و ارزشى نظام كه نقش مؤثرى در حفظ ايمان و معنويت مردم دارند حمله كرده و سعى در نابودى و يا محدود كردن و يا مخدوش كردن آنها دارد.
  سخنان حكيمانه رهبر انقلاب در اين مورد چنين است :
  ((هر يك از اركان و مراكز نظام اسلامى كه نقش و تاءثير بيشترى در حفظ ايمان مردم ، در حفظ اتحاد ملت ، در پاسدارى از ارزش ها و شعارهاى آگاهى بخش و شورآفرين ، داشته باشد در معرض كينه و بغض بيشتر و آماج دشمنى هاى ناجوانمردانه ى آنان قرار مى گيرد.))(10)
  ايشان در ادامه مى فرمايند:
  ((جمع عِدّه و عُدّه براى تحريف يا تشكيك در اصل ولايت فقيه كه پايه ى اصلى اين بناى شامخ و به معناى حاكميت دين و تقوا بر زندگى اجتماعى يك ملت است ، از همين انگيزه ى شيطانى و سلطه جويانه منشاء مى گيرد.))(11) 16. صلوات ها 4


 17. #9

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,080
  حضور
  6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  2223
  آپلود
  429
  گالری
  114
  صلوات
  5721  بهره گيرى دشمن از نفاق داخلى
  دشمن در اين راه از نفاق داخلى و خائنين به آرمان هاى انقلاب اسلامى و مردم به بهترين وجه استفاده كرده و وسوسه هاى خويش را در گوش آنان زمزمه مى نمايد تا آنان نيز با بهره گيرى از پشتيبانى مالى و تبليغاتى آنان در عملى كردن نقشه ها و به بار نشاندن مقاصد شومِ استكبار تمام تلاش خويش را به كار ببندند.
  مقام معظم رهبرى در اين مورد مى فرمايند:
  ((مشكل آنجا بروز مى كند كه كسانى كه اسلام را قبول ندارند، امام را مطلقا قبول ندارند، اين نظام را قبول ندارند، از اول تا توانستند با اين نظام جنگيدند و آن وقتى به خانه هايشان رفتند نشستند كه ديدند ديگر سلاحشان كُند شده است ، اينها بيايند پشت سرِ كسى يا جمعى پنهان شوند و شروع كنند به ايمان مردم دست اندازى كردن و آن را هدف قرار دادن ، اين قابل قبول نيست .))(12)


 18. صلوات ها 3


 19. #10

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,080
  حضور
  6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  2223
  آپلود
  429
  گالری
  114
  صلوات
  5721  روش دشمن در زدودن ايمان مردم :
  دشمن براى زدودن روح ايمان در مردم از روش هاى گوناگون بهره گرفته و از هيچ تلاشى دريغ نمى نمايد.
  چنانچه مقام معظم رهبرى مى فرمايند:
  ((ايمان و فرهنگ و اعتقادات ملت ايران را به تمسخر گرفته و با تحقير آن و ترويج و تحليل فرهنگ غرب به مبارزه اى جدّى با خودباورى و اعتماد به نفس اين ملت بزرگ كمر بسته اند.))(13)
  و در جاى ديگر مى فرمايند:
  ((به تمسخر گرفتن و سبك شمردن روحيه ايثار و فداكارى شهدا، جانبازان ، آزادگان ، خانواده شهدا و رزمندگان 8 سال دفاع مقدس و جريان عظيم بسيج از كارهاى دشمن است .))(14)
  سپس با قطع و يقين به اين توطئه دشمن مى فرمايند:
  ((مى خواهند اين ايمان را متزلزل و مخدوش كنند، چگونه ؟ با تبليغات دروغ ، با حرف هاى غلط، با تبليغات ناقص و مغرضانه و خبيثانه از دين و از انقلاب و از شخصيت ها، حقايق را دگرگون كردن ، تحليل هاى نادرست به خورد مردم دادن بخصوص به خورد جوانان دادن ، امروز برنامه اين است ، اين حدس نيست ، اين علم و يقين است .))(15)


 20. صلوات ها 5


صفحه 1 از 10 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود