مستنداتی از اهل سنت بر جواز زیارت، بوسیدن قبور

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مستنداتی از اهل سنت بر جواز زیارت، بوسیدن قبور

بلال ، موذن پيامبر، رسول خدا را در خواب ديد كه به او مى فرمايد: اى بلال ، اين چه جفايى است ؟
آيا وقت آن نشده كه به زيارت من آيى؟
بلال بيدار شد و ندوهگين و ترسان گشت .
بر مركب خود سوارشده به زيارت قبر پيامبر در مدينه آمد و شروع كرد به گريستن و صورت بر قبر پيامبر ماليدن.
چون حسن و حسين عليهم‌السلام آمدند، آن دو را درآغوش كشيد و بوسيد.

تاريخ طبرى، ج ۱ ص ۱۶۱ و ۱۶۹ - معجم البلدان، ج ۳ ص ۲۰۸ - تاريخ ابن كثير،ج ۱ ص ۱۷۴ و ۱۹۷

مستدرك حاكم، ج ۴ ص ۵۱۵ - وفاء الوفاء، ج ۲ ص ۴۱۰

-مروان روزى مردى را ديد كه صورت و پيشانى بر قبر پيامبر نهاده است .
گردن او را گرفت و گفت : مى دانى چه مى كنى ؟
وقتى سربلند كرد،
ديد ابوايوب انصارى است .
ابوايوب گفت : آرى ! من سراغ سنگ نيامده ام ، سراغ رسول الله آمده ام .
از آن حضرت شنيدم كه مى فرمود: بر دين گريه نكنيد وقتى كه شايستگان عهده دار آن شوند، بلكه زمانى بر دين گريه كنيد كه نااهلان عهده دار و والى آن گردند!

مستدرك حاكم، ج ۴ ص ۵۱۵ - وفاء الوفاء، ج ۲ ص ۴۱۰

الفقه على المذاهب الاربعه، ج ۱ ص ۴۲۱

المنهاج، محيى الدين نورى شافعى ، ج ۱ ص ۳۵۷ چاپ شده در حاشيه شرح مغنى.

تاريخ طبری، ج ۱ ص ۸۰ – العرائس ثعلبى ، ص ۲۹/

حاشيه ابى الاخلاص حنفى ، ج ۱ ص ۱۶۸ در حاشيه دررالحكام.

تاريخ طبرى، ج ۱ ص ۱۶۱ و ۱۶۹ - معجم البلدان، ج ۳ ص ۲۰۸ - تاريخ ابن كثير، ج ۱ ص ۱۷۴ و ۱۹۷/

- ابن منكدر (از تابعين ، متوفاى ۱۳۰) همراه اصحابش مى نشست و گاهى كه تشنگى سراغش مى‌آمد، درهمان لحظه برخاسته صورت برقبر پيامبر مى‌نهاد و درمقابل اعتراض همراهانش ،
مى‌گفت : از قبر پيامبر شفا مى‌گيرم .:Sham:
وى گاهى به صحن مسجد مى‌آمد و در جاى خاصى بر زمين مى‌خوابيد، علت را كه مى‌پرسيدند، مى‌گفت : خودم ديدم كه پيامبر در همين جا خوابيده بود.

وفاء الوفاء، ج ۲ ص ۴۴۴

المغنى، ج ۱ ص ۴۹۵، درباره چاه‌هاى مدينه - الوفاء الوفاء، ج ۲ ص ۱۱۹ تا ۱۴۹

الفقه على المذاهب الاربعه، ج ۱ ص ۴۲۱

تاريخ طبرى، ج ۱ ص ۱۶۱ و ۱۶۹ - معجم البلدان، ج ۳ ص ۲۰۸ - تاريخ ابن كثير، ج ۱ ص ۱۷۴ و ۱۹۷/

عبدالله بن احمد حنبل مى گويد از پدرم درباره حكم كسى كه به منبر رسول خدا دست مى كشد و تبرك مى جويد و آن را مى بوسد و با قبرنيز همين كار را مى كند تا ثواب ببرد، پرسيدم . گفت : اشكالى ندارد.

مستدرك حاكم، ج ۴ ص ۵۱۵، - وفاء الوفاء، ج ۲ ص ۴۱۰

عبدالله بن عمر، هنگام زيارت قبر پيامبر، دست راست را روى قبر مى‌نهاد و بلال حبشى چهره برآن مى‌نهاد.
روشن است كه علاقه زياد و عشق و محبت به اين كار فرمان مى‌دهد و اين نوعى احترام و بزرگداشت است و مردم به تناسب شوقشان حالات متفاوتى دارند.
بعضي‌ها وقتى قبر را مى بينند، بى اختيار به سمت آن مى شتابند، برخى هم با تاخير و درنگ ، و همه محل خيرند.

تاريخ بغداد، خطيب بغدادى ، ج ۱ ص ۱۴۶ - تاريخ الشام، ابن عساكر، ج ۶ ص ‍ ۱۰۸

المنتظم، ابن جوزى ، ج ۵، ص ۹۹

سنن ابن داود، ج ۲ ص ۷۲ - صحيح بخارى ، ج ۲ ص ۲۴۷

-محمد بن احمد رملى ، از بزرگان شافعيه در «شرح منهاج» گفته است : سايه‌بان گذاشتن روى قبرو بوسيدن صندوق قبر و لمس كردن آن هنگام زيارت ، مكروه است ، مگر آن كه به قصد تبرك باشد، هم‌ چنان كه فتوا داده‌اند اگر كسى در اثر ازدحام نمي‌تواند حجرالاسود را لمس كند، با عصا به آن اشاره كند، آن گاه عصا را ببوسد.

-مناقب خوارزمى، ص ۲۵۲، - فرائد السمطين، باب اول - مستدرك حاكم، ج ۳ ص ۱۵۱/ (اين مطلب از الغدير، ج ۱ ص ۳۰۰ نقل شده است).

- فتواي ابن حنبل : ابن جماعه شافعي مي گويد : عبد الله بن احمد حنبل اين روايت را از پدرش نقل كرده است : « از پدرم در باره مردي كه منبر و قبر رسول خدا ( صلّي الله عليه وآله ) را براي ثواب مس مي كرد و تبرك مي جست و مي بوسيد پرسيدم ، در جواب گفت : اشكالي ندارد.
(وفاء الوفاء ، ج ۴ ، ص ۱۴۱۴)

-عبدالله، فرزند احمد بن حنبل مي گويد: از پدرم پرسيدم: مسّ منبر رسول الله و تبرّک با مس کردن آن، و بوسيدن و يا مسّ و متبرّک شدن به قبر شريف و يا بوسيدن آن به قصد ثواب، چه حکمي دارد؟
پدرم گفت: هيچ اشکالي ندارد.
(الجامع في العلل و معرفة الرجال، ج۲، ص۳۲ - وفاءالوفا، ج۴، ص۱۴۱۴)

-رملي شافعي مي گويد: تبرّک جستن به قبر پيامبر و يا عالم و يا اوليا جايز است و بوسيدن و استلام آن ايرادي ندارد. (کنز المطالب، ص ۲۱۹)

-محب الدين طبري شافعي گويد: بوسيدن قبر و دست گذاشتن روي آن جايز است و سيره و عمل علما و صالحان بر آن است. (اسني المطالب، ج۱، ص۳۳۱)

- زرکشی: تربت قبر حمزه از حکم منع برداشتن خاک حرمين، استثنا شده است، زيرا اتفاق همگان بر جواز نقل آن براي معالجه صداع است. ،وفاء الوفا، ج۱، ص۶۹)

- سُبکي مي گويد: مردم سمرقند به قدري از خاک قبر بخاري برداشتند که قبر ظاهر شد به طوري که نمي شد جلوي مردم را گرفت تا اين که ضريح مانندي را بر روي قبر گذاشتند! (طبقات الشافعيه، ج۲، ص۲۳۳ - سير اعلام النبلاء، ج۱۲، ص۴۶۷)

- ابن کثير مي گويد: تشييع کنندگان دستمال و عمامه‌هاي خود را به عنوان تبرک روي جنازه ابن تيميه انداختند... و آب غسل او را به عنوان تبرک نوشيد! (البداية و النهايه، ج۱۴، ص۱۳۶)

- محمد بن مؤمل شاگرد ابن خُزيمه که شيخ بخاري و مسلم و به اصطلاح شيخ الاسلام است مي گويد: به همراه استادم ابن خزيمه و جمعي از اساتيد به زيارت بارگاه قبر علي بن موسي الرضا(ع) در طوس رفتيم، استادم ابن خزيمه چنان در برابر آن بقعه متبرکه تعظيم و تواضع کرد که همگي در شگفت مانديم. (تهذيب التهذيب، ج۷، ص۳۳۹)

-ابو علي خلال، شيخ حنابله، مي گويد: هرگاه مشکلي بر من عارض شود، قبر موسي بن جعفر(ع) را زيارت مي کنم و به ايشان متوسل مي شوم و خداوند مشکل مرا آسان مي کند. (تاريخ بغداد، ج۱، ص ۱۲۰)

-محمد بن ادريس شافعي به قبر ابو حنيفه ، و احمدبن حنبل به قبر شافعي متوسل مي شد. (مناقب ابي حنيفه، ج۲، ص۱۹۹)

مسلمانان، به قبر ابو ايوب انصاري متوسل مي شدند و براي طلب باران به قبر او پناه مي بردند. (مستدرک حاکم، ج۳، ص ۵۱۸)
..
..

با سلام و روز بخیر

خدا خیر دنیا و آخرت تون بده بسیار عالی بود نتونستم اکتفا منم به دکمه تشکر :Kaf: :Kaf: :Kaf:

دیگه اگه زیارت و توسل شرک باشه با این نظریه ی محمد بن احمد رملى که گفته : اگر كسى در اثر ازدحام نمي‌تواند حجرالاسود را لمس كند، با عصا به آن اشاره كند، آن گاه عصا را ببوسد. اهل تسنن در شرک از ما سبقت گرفتند که ما شیعه ها به گرد پاشون هم نمی رسیم :khandeh!:

جزاک الله خیرا کثیرا :Gol:

با سلام
اهل تسنن با زيارت قبور وتبركه مشكلي ندارند و خودشان هم هنگامي كه به زيارت قبر مبارك رسول الله ميروند زيارت انجام ميدهند اما طبق اعمال-يعني اعمال مربوط به زيارت را انجام ميدهند اما به كرات ما ميبينيم كه شيعه ها به جاي زيارت صحيح قبر و يا ضريح را ميبوسند به طوري كه گويي ضريح حاجت ميدهد و اكثر هم به خاطر حاجت گرفتن ميروند نه زيارت و ثوابش-بوسيدن ضريح به حالتي كه ديگران فكر ميكنند حاجت ميدهد خودش اظهار به شرك است و مسلمان نبايد حركتي را انجام دهد كه باعث بدبيني ديگران شود

ضمنا برادران و خواهران گرامي من تا به حال نديده ام اهل تسنني به زيارت برود و اين حركاتي كه شما گفتيد را انجام دهد.بالاخره در هر مذهبي افرادي هستند كه اشتباه ميكنند-اين دليل بر حقانيت شيعه و يا اهل سنت نميشود

arezo;217595 نوشت:
با سلام
اهل تسنن با زيارت قبور وتبركه مشكلي ندارند و خودشان هم هنگامي كه به زيارت قبر مبارك رسول الله ميروند زيارت انجام ميدهند اما طبق اعمال-يعني اعمال مربوط به زيارت را انجام ميدهند اما به كرات ما ميبينيم كه شيعه ها به جاي زيارت صحيح قبر و يا ضريح را ميبوسند به طوري كه گويي ضريح حاجت ميدهد و اكثر هم به خاطر حاجت گرفتن ميروند نه زيارت و ثوابش-بوسيدن ضريح به حالتي كه ديگران فكر ميكنند حاجت ميدهد خودش اظهار به شرك است و مسلمان نبايد حركتي را انجام دهد كه باعث بدبيني ديگران شود

arezo;217597 نوشت:
ضمنا برادران و خواهران گرامي من تا به حال نديده ام اهل تسنني به زيارت برود و اين حركاتي كه شما گفتيد را انجام دهد.بالاخره در هر مذهبي افرادي هستند كه اشتباه ميكنند-اين دليل بر حقانيت شيعه و يا اهل سنت نميشود

[=Century Gothic]با سلام

فکر کنم شما تا بحال اهل سنت ندیدید و هرچه دیدید از وهابیون بود ه و خود خبر ندارید
بزار یه یاداوری کنیم بلکم سببب خیر شود !
[=Century Gothic]در سال 1115 هجري قمري در شهر عيينه از توابع نجد شخصي چشم به جهان گشود به نام محمد بن عبد الوهاب كه پدرش عبدالوهاب بن سليمان ، قاضي شهر عيينه و پيرو مذهب امام احمد بن حنبل بود ، محمد بن عبد الوهاب در ضمن كسب علم و فراگيري علوم اسلامي ، به شدت تحت تأثير عقايد ابوعباس احمد بن عبد العليم ، معروف به ابن تيميه قرار گرفت و در عقايدش براي خداوند جسم قايل شد و كارهاي سنتي مسلمانان را بدعت و شرك دانست و تمام آنان را مشرك و كافر قلمداد كرد . وي به تدريج بعد از چند سال به كمك محمد بن مسعود كه از قبيله عنيزه و حاكم شهر عيينه بود ، عقايد خود را منتشر كرد و فرقه گمراه و ضاله وهابيت را به وجود آورد و در همان زمان فتوايي داد كه تمامي اماكن متبرك بايد تخريب شود و چندين بار دستور حمله به شهرهاي كربلا و نجف و مدينة الرسول و غيره را صادر نمود و خون تمام مسلميني كه مخالف عقيده او بودند را حلال شمرد ، و دستور قتل آنان را صادر كرد .

[=Century Gothic]ابن تيميه و پيروان او تبرك جستن به قبور و دست ساييدن و بوسيدن آنها را حرام مي دانند و به مسلمانان نسبت شرك و كفر مي دهند و آنها را « قبوريون » و « عبادت كنندگان قبرها » مي نامند و عمل مسلمانان را همانند عمل مردم دوران جاهليت با بت هاي خود مي دانند .
[=Century Gothic]
:Sham:و اما حالا شما ۲ راه دارید
[=Century Gothic]:Sham:

۱-یا به ما ثبت کنید که شما اهل سنت هستید و پیرو علم[=Century Gothic]ا[=Century Gothic]ی خود که جواز زیارت قبور[=Century Gothic] را داده اند و این را در پست اول به خوبی میبینید

۲-و یا شما از همان وهابیون هستید که تکلیف ما با شما روشن است و برویم سر رد سخنان وهابیون !!
اما این دومی صورت خوشی برای شما ندارد چون بعد مجبورم سخنانی از علمای وهابیون برایتان بیاورم که باید آنها را انجام دهید !!!:Narahat az:

یا علی ع

رضا;217609 نوشت:
[=Century Gothic]با سلام

[=Century Gothic]فکر کنم شما تا بحال اهل سنت ندیدید و هرچه دیدید از وهابیون بود ه و خود خبر ندارید
[=Century Gothic]بزار یه یاداوری کنیم بلکم سببب خیر شود !
[=Century Gothic]در سال 1115 هجري قمري در شهر عيينه از توابع نجد شخصي چشم به جهان گشود به نام محمد بن عبد الوهاب كه پدرش عبدالوهاب بن سليمان ، قاضي شهر عيينه و پيرو مذهب امام احمد بن حنبل بود ، محمد بن عبد الوهاب در ضمن كسب علم و فراگيري علوم اسلامي ، به شدت تحت تأثير عقايد ابوعباس احمد بن عبد العليم ، معروف به ابن تيميه قرار گرفت و در عقايدش براي خداوند جسم قايل شد و كارهاي سنتي مسلمانان را بدعت و شرك دانست و تمام آنان را مشرك و كافر قلمداد كرد . وي به تدريج بعد از چند سال به كمك محمد بن مسعود كه از قبيله عنيزه و حاكم شهر عيينه بود ، عقايد خود را منتشر كرد و فرقه گمراه و ضاله وهابيت را به وجود آورد و در همان زمان فتوايي داد كه تمامي اماكن متبرك بايد تخريب شود و چندين بار دستور حمله به شهرهاي كربلا و نجف و مدينة الرسول و غيره را صادر نمود و خون تمام مسلميني كه مخالف عقيده او بودند را حلال شمرد ، و دستور قتل آنان را صادر كرد .

[=Century Gothic]ابن تيميه و پيروان او تبرك جستن به قبور و دست ساييدن و بوسيدن آنها را حرام مي دانند و به مسلمانان نسبت شرك و كفر مي دهند و آنها را « قبوريون » و « عبادت كنندگان قبرها » مي نامند و عمل مسلمانان را همانند عمل مردم دوران جاهليت با بت هاي خود مي دانند .

[=Times New Roman][=Century Gothic]كمي قرآن بخواني[=Century Gothic]د[=Century Gothic] و احاديث نبوي بخوانيد بد نيست
[=Times New Roman][=Century Gothic]تظاهر به شرك گناه است حالا هرچه ميخواهد باشد
[=Times New Roman][=Century Gothic]عقل چيز بدي نيست اگر استفاده كنيد
[=Times New Roman][=Century Gothic]در ضمن زيارت با شرك گرايي به سبب حاجت گرفتن آن هم ازتكه سنگي[=Century Gothic] [=Century Gothic][=Times New Roman] و يا گيريم همان قبركسي[=Times New Roman][=Century Gothic] تفاوت دارد
[=Century Gothic][=Times New Roman]اگر بفهميدتوسل معناي خاص خودش را دارد چه ربطي دارد به اينكه شخصي براي حاجت آهن و يا سنگي را ببوسد و دستش را به سر و صورتش بمالد و بگويد اين حاجت ميدهد؟
[=Century Gothic][=Times New Roman]ميگوييد وهابيون نميفهند خب اين چه ربطي به اهل تسنن دارد.در ظاله بودن فرقه وهابي شكي نيست

[=Century Gothic]:Sham:و اما حالا شما ۲ راه دارید[=Century Gothic]:Sham:

[=Century Gothic]۱-یا به ما ثبت کنید که شما اهل سنت هستید و پیرو علم[=Century Gothic]ا[=Century Gothic]ی خود که جواز زیارت قبور[=Century Gothic] را داده اند و این را در پست اول به خوبی میبینید

[=Century Gothic]۲-و یا شما از همان وهابیون هستید که تکلیف ما با شما روشن است و برویم سر رد سخنان وهابیون !!
[=Century Gothic]اما این دومی صورت خوشی برای شما ندارد چون بعد مجبورم سخنانی از علمای وهابیون برایتان بیاورم که باید آنها را انجام دهید !!!:Narahat az:

[=Century Gothic][=Times New Roman]؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
[=Century Gothic][=Times New Roman]يا شما من را هالو فرض كرديد و يا واقعا متوجه نشديد
[=Century Gothic][=Times New Roman]اگر به مطالب بالا يك سري بزنيد متوجه ميشويد كه من گفتم اهل تسنن سنگ و يا قبري را به جهت حاجت و معجزه و ....نميبوسند بلكه فقط براي انجام زيارت واقعي (درست انجام دادن مراحل زيارت) تبرك ميگيرند
[=Century Gothic][=Times New Roman]من كي گفتم كه اهل تسنن از زيارت قبور بيزارند و يا مخالفتي با اصل زيارت دارند .
[=Century Gothic][=Times New Roman]مگر چشمانتان نميبيند كه اهل تسنن به زيارت قبر مبارك رسول الله ميروند؟

[=Century Gothic]یا علی ع

خداوند بزرگ است

arezo;219889 نوشت:
يا شما من را هالو فرض كرديد و يا واقعا متوجه نشديد اگر به مطالب بالا يك سري بزنيد متوجه ميشويد كه من گفتم اهل تسنن سنگ و يا قبري را به جهت حاجت و معجزه و ....نميبوسند بلكه فقط براي انجام زيارت واقعي (درست انجام دادن مراحل زيارت) تبرك ميگيرند من كي گفتم كه اهل تسنن از زيارت قبور بيزارند و يا مخالفتي با اصل زيارت دارند . مگر چشمانتان نميبيند كه اهل تسنن به زيارت قبر مبارك رسول الله ميروند؟

سلام

نتنها رسول خدا

بلکه ائمه تشیع هم می روند

اما اینکه چه می گویند
توسل در تمامی مذاهب کهن اسلامی که ریشه در صدر اسلام دارد بوده است
:Gol:

arezo;219889 نوشت:
خداوند بزرگ است

يا شما من را هالو فرض كرديد و يا واقعا متوجه نشديد اگر به مطالب بالا يك سري بزنيد متوجه ميشويد كه من گفتم اهل تسنن سنگ و يا قبري را به جهت حاجت و معجزه و ....نميبوسند بلكه فقط براي انجام زيارت واقعي (درست انجام دادن مراحل زيارت) تبرك ميگيرند من كي گفتم كه اهل تسنن از زيارت قبور بيزارند و يا مخالفتي با اصل زيارت دارند . مگر چشمانتان نميبيند كه اهل تسنن به زيارت قبر مبارك رسول الله ميروند؟

[=Arial Narrow]با سلام

اولا که جواب شما در همان پست اول داده شده پس لطفا مغلطه نکنید نکند انتظار دارید که ما باید به جای شما هم بخوانیم!!

[=Arial Narrow] خدا بزرگ است که ما در ان شکی نداریم اما نه ان بزرگی که بخاری و مسلم در گفتار خودشان که به ان به چشم جنسیت نگاه میکنند
گویا شما خود متوجه نبودید و نیستید که چه مینویسید و چه برداشت میکنید پس مشکل شما گویا با توسل است !!
خوب بریم سراغ علمای خودتان و یا از شیعه برایتان سند بیاورم !!
اصلا نگران نباشید !!!ما شما را هم خیلی زرنگ فرض میکنیم
اما زرنگ تر از علمای خودتان که نیستید !!

[=Arial Narrow]در مورد احوالات عالم بزرگ جرح و تعدیل اهل سنت یعنی ابن حبان صاحب کتاب الثقات مطلبی آمده است.
که مطالعه آن شاید برای همه شما مخاطبین گرامی جذاب باشد

[=Arial Narrow]ابن حبان از علمای مشهور و رجال نویس بزرگ اهل سنت که صاحب کتب بزرگی از قبیل: صحیح ابن حبان – الثقات و… می باشد.
[=Arial Narrow]سخنان علمای اهل سنت پیرامون او:
[=Arial Narrow]العالم الحبر والعلامة البحر أبو حاتم محمد بن حبان بن أحمد بن حبان
[=Arial Narrow]همچنین ذهبی او را چنین معرفی می کند:
[=Arial Narrow]الإِمَامُ، العَلاَّمَةُ، الحَافِظُ، المُجَوِّدُ، شَیْخُ خُرَاسَانَ… قَالَ أَبُو سَعْدٍ الإِدْرِیْسِیُّ: کَانَ عَلَى قَضَاءِ سَمَرْقَنْدَ زمَاناً، وَکَانَ مِنْ فُقَهَاءِ الدِّینِ، وَحفَّاظِ الآثَارِ، عَالِماً بِالطّبِّ، وَبَالنُّجُوْمِ، وَفُنُوْنِ العِلْمِ… وَقَالَ الحَاکِمُ: کَانَ ابْنُ حِبَّانَ مِنْ أَوعیةِ العِلْمِ فِی الفِقْهِ، وَاللُّغةِ، وَالحَدِیْثِ، وَالوعظِ، وَمِنْ عقلاَءِ الرِّجَالِ… وَقَالَ أَبُو بَکْرٍ الخَطِیْبُ: کَانَ ابْنُ حِبَّانَ ثِقَةً نبیلاًَ فَهِماً… مِنْ کبارِ الأَئِمَةِ
محمد بن أحمد بن عثمان الذهبی (۷۴۸ق)، سیر أعلام النبلاء، ج ۱۶، ص ۹۲-۹۶، التحقیق: مجموعة من المحققین، الإشراف: شعیب الأرناؤوط، الطبعة الثالثة ۱۴۰۵ق/۱۹۸۵م، الناشر: مؤسسة الرسالة -بیروت.

[=Arial Narrow]او در در کتاب خویش الثقات متنی را بیان می کند که بسیار جذاب است مطالعه کنید:

[=Arial Narrow]الثقات – ابن حبان – ج ۸ – ص ۴۵۷- مجلس دائرة المعارف العثمانیة. بحیدر آباد الدکن الهند مؤسسة الکتب الثقافیة
[=Arial Narrow] قد زرته مرارا کثیرة وما حلت بی شدة فی وقت مقامی بطوس فزرت قبر علی بن موسى الرضا صلوات الله على جده وعلیه ودعوت الله إزالتها عنى إلا أستجیب لی وزالت عنى تلک الشدة وهذا شئ جربته مرارا فوجدته کذلک أماتنا الله على محبة المصطفى وأهل بیته صلى الله علیه وسلم الله علیه وعلیهم أجمعین
[=Arial Narrow]ترجمه:
[=Arial Narrow]بر ما عارض نمی شد شدت و سختی در زمان اقامتم در طوس پس زیارت می کردم قبر علی بن موسی الرضا (صلوات الله علی جده و علیه) و همانا مستجاب می شد و این مشکل برطرف می شد. و این چیزی است که بارها تجربه کرده ام آنرا…

[=book antiqua]حال یک سوال دارم از دوستان وهابیت
[=book antiqua]اگر ادعا می کنید از سلف صالح تبیعیت می کنید. خب آیا ابن حبان سلف صالح قبل از شما نیست؟:Cheshmak:
[=book antiqua]پس کار شیعیان در زیارت قبر ایشان شرک و بدعت نیست. درسته؟

[=book antiqua]منتظر پاسخ خواهم ماند

متأسفانه برخی از اهل سنت ، تحت تأثیر تبلیغات وهابیان قرار گرفته و اندک اندک به راهی می روند که سرانجام آن جز تکفیر مسلمانان کنونی و مسلمانان صدر اسلام تا کنون نیست.

1- نور الدین سمهودی می گوید:

«استغاثه و شفاعت و توسل به پيامبر اكرم ( صلّي الله عليه و آله و سلّم) و جاه و بركت او نزد خداوند از كردار انبيا و سيره سلف صالح بوده و در هر زماني انجام مي گرفته است؛ چه قبل از خلقت و چه بعد از آن. حتي در حيات دنيوي و در برزخ. هرگاه توسل به اعمال صحيح است، همان گونه كه در حديث غار آمده، توسل به پيامبر اكرم (صلّي الله عليه وآله) اولي است... (۱)

۲- دكتر عبدالملك سعدي نوشته است :
هر گاه كسي بگويد : «اللّهم انّي توسلت إليك بجاه نبيّ أو صالح» ، كسي نبايد در جواز آن شك كند ؛ زيرا جاه همان ذات كسي نيست كه به او توسل شده ، بلكه مكانت و مرتبه او نزد خداوند است و اين حاصل و خلاصه اعمال صالح او است. خداوند متعال در مورد حضرت موسي (عليه السلام) مي فرمايد : {وَ كَانَ عِندَ اللَّهِ وَجِيهًا}(۲) و نزد خدا آبرومند بود. (۳)

3- عبدرى قيروانى ، از بزرگان مالكيه (متوفاى 731) گفته است :
« كسى كه به زيارت حضرت رسول رود و به ساحت او متوسل و پناهنده شود و حاجت بخواهد، مأيوس نخواهد شد ؛ چرا كه آن حضرت ، شافع مشفع است و توسل به او موجب ريزش و آمرزش گناهان مى شود. هركس درآستان آن حضرت بايستد و به او متوسل شود. خداوند را بخشنده و مهربان خواهد يافت . » (۴)

4- قسطلاني مي نويسد :
« بر زائر رسول خدا (صلّي الله عليه وآله) سزاوار است كه زياد دعا و تضرّع و استغاثه ، طلب شفاعت و توسل به ذات پاك رسول خدا (صلّي الله عليه وآله) كند . » (۵)

5- زرقانی در شرح خود می گوید:
«...باید به پیامبر (ص) توسل جست ؛ زیرا توسل به آن حضرت سبب فروریختن کوه های گناهان است.» (۶)

6- ابن الحاج ابو عبیدالله عبدری مالکی می گوید:
«مرده ای که به زیارتش می رویم اگر از کسانی باشد که امید برکت از او می رود، باید به او توسل جست، و پیامبر اکرم (ص) در رأس آنان است... .» (۷)

7- حسن بن علی سقاف شافعی می گوید:
« توسل، استغاثه و طلب شفاعت از بزرگان مردم (محمد (ص) پیامبر و چراغ تاریکی ها) از لمور مستحبی است که بر آن تأکید فراوان شده است، بویژه هنگام گرفتاری ها ... و سیره علمای اهل عمل و اولیای اهل عبادت، بزرگان محدثین و امامن سلف بر این بوده است.(۸)

8- غماری در مقدمة کتابش می نویسد:
«قول به استحباب توسل، مذهب شافعی و دیگر امامان شایسته است. کسانی که بر جلالت و وثوق آنان اجماع است». (۹)

9- از منظر رهبر مذهب شافعي نيز اصل توسل پذيرفتني است. شافعي نيز در اين دو بيتي ، به اين حقيقت اشاره مي كند:
آل النّـبيَّ ذريـعتـي هــم إليــه وسيـلَـتي
أرجو بهم اعطي غداً بيدي اليمين صحيفتي
ترجمه شعر: خاندان پيامبر ، وسيله من به سوي خدا هستند ، اميدوارم كه به خاطر آنان ، نامه عملم به دست راستم داده شود . (۱۰)

۱0- زینی دحلان می گوید:
« هرکه ذکر های پیشینیان و دعاها و اوراد آنان را دنبال کند، در آنها مقدار زیادی توسل به ذوات مقدسه می یابد. و کسی هم بر آنان ایراد نگرفت، تا اینکه این منکران (وهابیان) آمدند. و اگر قرار باشد که نمونه های توسل را جمع کنیم کتابی عظیم می شود... .» (۱۱)

پی نوشت ها:

[۱] - وفاء الوفاء، ج 4 ، ص 1372.

[۲] - احزاب : آیه 69 .

[۳] - البدعة في مفهومها الاسلامي ، ص 45.

[۴] - المدخل، ج 1 ص 258 - الغدير، ج 5 ص 112.

[۵] - المواهب اللدنیة، ج 4 ، ص 593 .

[۶] - المدخل، ج 1 ص 254 .

[۷] - المدخل، ج 1، ص 254.

[۸] - حاشیة الأیضاحی علی المناسک، ص 450 و 498؛ شرح المهذب (المجموع)، ج 8 ، ص 274؛ شرح الأذکار، باب اذکار الحج، ص 307 .

[۹] - مقدمه ارغام المبتدع الغبی بجواز التوسل بالنبی، غماری.

[۱۰] - الصواعق المحرقه ( ابن حجر عسقلاني ) ، ص 178 .

[۱۱] - الدر السنية فی ردّ الوهابية، زینی دحلان، ص ۳۱ .

موضوع قفل شده است