صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: گفتن ارتباطات گذشته به همسر

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  1,355
  صلوات
  12295
  حضور
  30 روز 7 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  0

  گفتن ارتباطات گذشته به همسر
  پرسشگر : سلام و خسته نباشید آقای مشاور بنده در دوره نامزدی هستم ولی احساس گناه و عذاب وجدان شدیدی نسبت به نامزدم که خیلی دوستش دارم در جودم باعث اضطراب و افسرده گی ام شده . احساس می کنم که به همسرم خیانت کرده ام . آقای مشاور با اینکه توبه کردم و وارد زندگی جدید شدم ، خیلی حالم بده نمی دونم چیکار کنم می خوام همه روابط گذشته رو حتی رابطه جنسی ام را به همسرم بگوییم و از این عذاب وجدان خلاص شم یا اینکه طلاقم میده یا اینکه به هر حال یه جوری میشه به نظر شما چیکارکنم؟
  مشاور : باعرض سلام و تشکر از ارتباطتان با مشاور برای اینکه به پاسخ مناسب خودتان دست پیدا کنید به توضیحات زیر دقت فرمایید.
  در ابتدا بهتر بود علت عدم ازدواج با فردی که قبل از این وصلت با هم ارتباط داشتیدد و یک نوع وابستگی عاطفی نسبت به همدیگر داشتید را توضیح می دادید به هر حال با توجه به تجارب مشاوره ای بنده ، معمولاً بیشتر دخترها با هدف ازدواج با پسر دوست می شوند زیرا به دلیل توقعات و انتظارات والدین و موقعیت های ازدواج به هیچ وجه در وضعیت دوستی با پسر مورد علاقه شان نمی مانند و یا ازدواج می کنند و یا اینکه با قلبی شکسته و پر از نفرت جدا می شوند .
  اما به هر حال شما با توجه به توضیحاتی که دادید توبه کرده اید و فرد هوس بازی که شما را به این وضعیت انداخت و بعد از احساس یکنواختی و تکراری شدن ... شما را تنها گذاشته و با فرد دیگری ازدواج کرد را با استفاده ازا تکنیک های قبلی به طور کامل فراموش کرده اید و با ذهن و روانی پاک وارد زندگی شده اید پس همانطور که ما در احادیث و گفتار معصومین علیهم السلام داریم ، کسی که از گناهی توبه کرد مثل اینکه اصلا گناهی نکرده است ، خودتان را ببخشید و بی جهت خودتان را سرزنش نکنید زیرا ممکن است به امانت خدا که همان روحیه و روان سالم است خیانت کنید از طرفی شما نه عقلاً نه شرعاً و نه اخلاقاً مجاز به گفتن ارتباطات گذشته نیستید زیرا نه تنها باعث به هم ریختن وضعیت روحی طرف مقابلتان می شوید بلکه باعث به وجود آمدن افکار بدبینانه واضطرابی شده که باعث محدودیت ها ، بازپرسی ها و کنترل شدید که در بعضی مواقع باعث درگیریهای فیزیکی از طرف همسرتان خواهید شد و نهایتاً این زندگی به طلاق و جدایی منجر خواهد شد.
  بنابراین احساس گناه و عذاب شما کاذب است و واقعی نیست پس با خودگویی مثبت و امید به بخشش الهی با احساس گناه و عذاب وجدان کاذبتان مبارزه کنید و برای همیشه فکر روابط گذشته را در زباله دان ذهنتان دفن کنید.
  موفق باشید.

  ویرایش توسط اسراء : 1389/07/28 در ساعت 19:26
  گفتن ارتباطات گذشته به همسر
  مقام معظم رهبری:
  ✔ باید كاری كنیم كه فرزندان،حتما دست مادر را ببوسند . . .
  . . . اسلام به دنبال این است.
  .
  .
  .
  مرحوم حاج اسماعیل دولابی:
  مادرت را ببوس،
  پایش را ببوس تا به گریه بیفتد، خودت هم به گریه می افتی،
  آن وقت کارت روی غلتک می افتد و همه درهایی که به روی خود بسته ای، خدا باز می کند.
  این که فرمود بهشت زیر پای مادر است یعنی تواضع کن.


 2.  

 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر 1388
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,417
  صلوات
  25180
  حضور
  14 روز 4 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام

  استاد دهنوي هم در مورد اين سوال مطالبي خوبي فرمودند (10:23)

  گفتن ارتباطات گذشته به همسر


 4. #3

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  علاقه
  سخن حق - مطالعه-نوشتن
  نوشته
  889
  صلوات
  6261
  حضور
  22 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام و درود

  یعنی دو طرف در مورد گذشتشون یا چیزی نگویند !!!

  یا دروغ مصلحتی بگویند!!!!


  بعد اگر قضیه لو بره که خیلی اوضاع بدتر از این میشه؟؟  قضاوت :
  به نام خالق عشق ،* به نام تجلي عشق (انسان) ، *به نام دلتنگي و بي قراري عاشق ،* به نام پذيرنده ي عشق (انسان) ،* به نام خاكي كه عشق در آن بارور شد (انسان)، *به نام آنكه بار آسمان ها و زمين را بدوش مي كشد(انسان) ،* و به نام عشق و همه ي عشق آفرينان
  «قضاوت»
  «اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا»


 5. #4

  عضویت
  جنسیت مهر 1389
  نوشته
  43
  صلوات
  291
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  باسلام مسئله ای که خیلی مهمه اینه که شما ان ارتباط قبلی را نه تنها بایدفراموش کرده باشید بلکه اگرهم گاهی بخاطرخاصیت فعال فکر به ذهنتون خطور کردبایدهیچگونه جاذبه ای در خودتون احساس نکنیاین حالت رااگر ایجاد کردیدزندگیتون در اینده موفق خواهدبودوالا چه بسا بعداز ورود بزندگی جدید با برخورد با یک مشکل دوباره ان افکار بسراغ شما بیاد


 6. #5

  عضویت
  جنسیت مهر 1389
  نوشته
  43
  صلوات
  291
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  به چند دلیل نباید بهمسرتون بگین 1- اقرار بگناه خودش گناه دیگری است چون این فقط حق خدا ومعصومه وفقط اونا این ظرفیت رو دارن ونظرشون از فرد برنمیگرده 2-مهمترین واولین مسئله ای که برای یک مرد غیرتمند مهمه که بخاد روی دختری فکر کنه نجابت اونه و با گفتن شما ان پرده حیا پاره میشه 3- چه بسا گفتن شما طرف مقابلتون رو هم منحرف کنه بسمت ارتباطاط نامشروع بعدی وشما هم حق هیچگونه اعتراضی نخواهید داشت


 7. #6

  عضویت
  جنسیت دی 1388
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,917
  صلوات
  12283
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

  وباتشکر از پاسخ مشاور محترم در این تاپیک به موضوع

  جسارتا" با توجه به تخصصم در زمینه ی تدریس فقه وحقوق دو نفر از کاربران محترم از بنده در مورد مطالب این تاپیک به عنوان موضوع فقهی نظر خواسته بودند که این مطلب را دراین پست عنوان مینمایم .

  بزرگوار مطلع هستید که دراسلام هنگام ازدواج وخواندن خطبه ی عقد معمول وحتی واجب است( ازقول اکثرقریب به اتفاق فقها) که باکره بودن و(دوشیزه) بودن یا ازدواج کردن(بیوه)بودن خانم برای آقا مشخص واقرار شود .
  از طرفی نیز واجب است که دوطرف عیوب خود را قبل از ازدواج برای یکدیگر معین کنند . با توجه به اقرار این کاربر به داشتن روابط ؛ این ایجاد یک عیب است و عیب باید برای همسر احتمالی آینده مشخص شود

  اگر طبق این اقرار بعد ازخواندن خطبه غیر از این مشخص شود از نظر شرعی در صورت راضی نشدن اقا به( وضعیت جدید) عقدقابل قسخ و از نظر عرف حقوقی ایجاد حق برای آقا و مطالبه ی حق از خانم مینماید .
  یعنی خانم اگر کذب اقرارش در خطبه معین شود از نظر قانونی مجرم حقوقی هم میباشد . و آقا می تواند از این موضوع به عنوان کلاه برداری هم به دادگاه شکایت ببرد .و حداقل تقاضای جبران خسارات وارده را بنماید .


  .................................................. ..................... حق یارتان .................................................. ................................
  ویرایش توسط ••ostad•• : 1389/07/27 در ساعت 12:31


 8. #7

  عضویت
  جنسیت مهر 1389
  نوشته
  43
  صلوات
  291
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام باستاد عارضم بحضورتان اولا صدق عیب متعارف بارتباط مورد جدا محل اشکال است وثانیا فرض براین است که ارتباط محدود بوده و بحث از عدم بکارت اصلا مطرح نیست ثالثا لازمه عقلی کلام شما ترویج سوء ظن وتفحص در زندگی خصوصی مردم است که ازمحرمات مسلم است


 9. #8

  عضویت
  جنسیت دی 1388
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,917
  صلوات
  12283
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط ازاداندیش نمایش پست ها
  با سلام باستاد عارضم بحضورتان اولا صدق عیب متعارف بارتباط مورد جدا محل اشکال است وثانیا فرض براین است که ارتباط محدود بوده و بحث از عدم بکارت اصلا مطرح نیست ثالثا لازمه عقلی کلام شما ترویج سوء ظن وتفحص در زندگی خصوصی مردم است که ازمحرمات مسلم است
  سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

  بزرگوار بنده از خودم که نظری ندادم این فقه وقانون شرعی است که برای عقد ازدواج این قوانین را گذارده .بنده فقط به عنوان متخصص این رشته ورشته ی حقوق عواقب موضوع را به اطلاعتان رساندم .

  از طرفی در حقوق عرفی نیز که خود این حقوق هم در کشور ما از فقه سرچشمه میگیرد وتابع فقه اسلامی است این موارد که ذکر کردم خدمتتان اجرا میشود وباسر زدن به دادگاههای خانواده متوجه کثرت پرونده هایی که در این موارد وجود دارد خواهید شد.

  البته کارشناس محترم از دیدگاه روانشناسی مطلب را برای درمان والتیام زخم وجدان این کاربر محترم تجویز نموده اند که اگر طرف موضوع فقط فرد بود قابل اجرا و تأثر لازم بود اما در این میان سخن از یک قرارداد دوجانبه به نام عقد ازدواج است که الزامات و توافقات و تلازماتی را به دنبال دارد که اگر رعایت نشود در آینده صاحب حق(همسر) هم خودش دجار اختلال روانی ورفتاری خواهد شد وهم خانواده ای که شاید تا ان زمان اشخاص ثالثی (فرزندان) وارد آن شده باشند را دچار اختلال خواهدنمود از طرفی رفتارهای اجتماعی جنبه ها وجوانب مختلفی را به دنبال دارد ونمی توان این رفتارها را بدون در نظر گرفتن ابعاد تأثیراتش یک بعدی سنجید. ازدواج هم از نظر فقهی وحقوقی یک قرداد ومعامله بین افراد است .آن هم قرارداد تقسیم عمر وزندگی بین دوفرد !

  اگر شما در یک قرارداد مالی دچار شخصی مختلص شوید این را برای خود بسیار گران می پندارید .اما اختلاص در عمر وزندگی را به همین راحتی گذشت می کنید ؟ به هر حال این می تواند نظر و عقیده ی شخصی شما باشد اما عرف و قانون لازم الاجرای فقه وحقوق همان است که عرض کردم خدمتتان.

  .................................................. ............................ حق یارتان .................................................. .............................
  ویرایش توسط maryam : 1389/07/27 در ساعت 15:23


 10. #9

  عضویت
  جنسیت مهر 1389
  نوشته
  43
  صلوات
  291
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  باسلام ودر نهایت شرمندگی باید عرض کنم مبنای نظر اقای استاد یک قیاس است و اگر ممکنه به ماده قانونی ان اشاره بفرمایندتوی فقه شیعه بنا برگذشت واغماض وعیب پوشی است نه دریدن پرده های حیا وابروی مردم
  ویرایش توسط ازاداندیش : 1389/07/26 در ساعت 09:51


 11. #10

  عضویت
  جنسیت مرداد 1389
  نوشته
  379
  صلوات
  2413
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  البته من اطلاعات حقوقی یا فقهی ندارم ولی فکر کنم از اون جنبه هم که بخواهیم به مسئله نگاه کنیم بحث احکام اولیه و ثانویه پیش بیاد.

  ولی به هر حال تجربه نشون داده که دونستن این امر برای هیچ یک از زوجین خوب نیست و صرفاً باعث یک سری لطمات روحی به اون ها می شه؛ حالا شخص خطاکار هر یک از زوجین می خواهند باشند فرقی نداره، در هر صورت بیان این مطلب صرفاً موجب آزار روحی می شه.

  از طرفی وقتی اون دختر یا پسر از اعمال و رفتار گذشته دست کشیده باشه و توبه کرده باشه دیگه نباید به اون دید به اون شخص نگاه کرد کما این که امام (ع) می فرمایند: اگر شب هنگام کسی را در حال گناه دیدی ، فردا به دیده گناهکار به او نگاه نکن ، تو نمی دانی ، شاید سحرگاهان توبه کرده باشد.


  اصلاً این که خود دختر یا پسر در هر مرحله ای از آشنایی و ازدواج بخواهد راجع به ارتباطات احتمالی شخص مقابل با نامحرم سوالی بپرسد جالب نیست و یک احساس بد را به شخص مقابل منتقل می کند؛ اگر فرد در این رابطه خیلی حساس است باید با تحقیق قبل از ازدواج به آن امر پی ببرد و بعد از ازدواج هم دیگر تجسس نکند چون این موضوع صرفاً باعث تخریب روحیه ی خودش و ایجاد یک جو منفی در منزل خواهد شد. شاید به همین دلیل به شخص مسلمان توصیه می شود همواره نسبت به دیگران گمان خوب داشته باشد نه منفی.
  ویرایش توسط sajedee : 1389/07/25 در ساعت 19:59
  نیستـــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــم


صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود