جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خلق از عدم؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  1
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5

  خلق از عدم؟
  با سلام
  مي خواستم بپرسم علل طرح نظريه خلقت در ميان مسلمانان چه بود؟آيا مسمانان قايل به خلق از عدم هستند؟

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,644
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11138  از روايات متعدّدبر مي آيد شروع آفرينش با آفريدن عالم ظلال بوده است . ظلال يعنيچيزهايي شبيه به سايه يا نور كه با اينكه جسميت ندارند امّا مخلوق هستند و وابستهبه چيز ديگر .
  از عالم ظلالگاهي در روايا ت و آيات به عالم امر هم تعبير شده است يعني عالمي كه چون از اتمتشكيل نشده به صورت ابتدائي با حواس ظاهري قابل احساس نيست . هر آنچه در عالم خلق ( عالم دنيا ) نيز آفريده شده است بُعد دومي دارد كه اين بعد دوم عالم خلق هم كه ازآن به عنوان ملكوت نيز ياد مي كنند هم جزو عالم امر است يعني با حواس ظاهري قابلتشخيص نيست . تنها راه احساس كردن ملكوت با حواس ظاهري اين است كه روح بر بدن غلبهپيدا كند و آن را تحت تاثير خود قرار دهد در اين صورت ممكن است مسائلي از ملكوت راانسان متوجّه شود .
  بنابراين اشياء وچيزها سه نوعند :
  1 ـ غيب الغيوب : خداي متعال
  2 ـ ملكوتي مُلكي : انوار معصومين، ملائكه كه ماهيت آنها از نور است، ارواح بشر ، اجنّه و
  3 ـ ملكي ملكوتي : دنيا و هر آنجه در آن و بين آن است
  ملكوت به عنوانتصويري مجازي از ملك نيست بلكه واقعاً وجود حقيقي و خارجي دارد اما چون مواد تشكيلدهنده آن از اتم نيست لذا لطافت خاصّي دارد كه و حواس بدن ما هم كه ثقالت دارد نميتواند آنها را درك كند :
  به عنوان مثال مادر ديدن محتاج چشم هستيم كه از چربي است و براي آنكه اين چشم ما موفّق شود اشيا راببيند بايد از آن شئ نوري به چشم ما برسد و بايد آن نور از يك حدّ خاصي بالاتر ياپايينتر نباشد و بعد هم چون نوري كه از اشيا دور به چشم ما مي رسد ضعيف مي شود مااشيا را دور و نزديك مي بينيم و بعضي چيزها از مدار ديد ما خارج است و گذشته را همنمي توانيم ببينيم .و يا در شنيدن ما در دنيا محتاج گوش شده ايم كه فقط صداهايي رامي تواند تشخيص دهد كه بين 20000 h تا منفي 20 h باشد آنهم در محيطي كه هوا براي انتقال امواج باشد و امواح هم تا زمان رسيدن به ماضعيف مي شوند به گونه اي كه ما آنها را تشخيص نمي دهيم . يا مثلاً لامسه ما اشيائيرا كه از يك حدّ خاصّي لطيفتر باشند را نمي تواند حس كند .و همينطور بقيه حواس لذاتاموقعي كه روح در بدن است نمي تواند ملكوت را حس كند .
  بيان اين نكته هملازم است كه عالم امر زودتر از عالم خلق به وجود آمد چون اولين موجودي كه آفريده شدملكوتي بود و در ملكوت هم قرار داده شد

 4. صلوات ها 6


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  963
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6045

  راهنما
  عالم وجود برای دو چیز است : خلق و هدایت
  سبح اسم ربک الاعلی - الذی خلق فسوی - و الذی قدر فهدی . ( اعلی آیات 1و 2و3)
  منزه شمار نام پروردگار بلند مرتبه ات را - همان خداوندی که آفرید و منظم کرد _ و همان که اندازه گیری کرد و هدایت نمود .
  خلقت و هنرنمایی خداوند در ایجاد عالم و هرچه که در اوست ، یک نظریه نیست بلکه حقیقت است ، ابتدع بقدرته الخلق ابتداعا ، و اخترعهم علی مشیته اختراعا ، ثم سلک بهم طریق ارادته .......(فرازی از دعای اول صحیفه امام سجاد علیه السلام (.
  و خداوند متعدد در قرآن کریم بشر را به ابداع و ایجاد خود راهنمایی فرموده است :
  و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون
  و خلقناکم ازواجا..................
  خلق الانسان................
  خلق الجان...............
  این خلقت اگر بدون مسئله هدایت بود عالم لغو و عبث بود و خداوند هم عالم را برای عبث خلق نکرده است . همه چیز در عالم برای هدایت است مابقی حاشیه می باشد . ارسال رسل و انزال کتب نیز همه در راستای هدایت است :
  ذلک الکتاب لاریب فیه هدی للمتقین .( بقره 2)

  اما علل پرداختن به موضوع خلقت و پیشینه آن ، اینهم سئوالیست که همه انسانها در هر دین آیینی به دنبال کشف آن بوده اند و منحصر به اسلام و مسلمانان نیست ، منتهی مرجع ما در بررسی آن کتاب خدا و منابع روایی اهل بیت علیهم السلام است و تنها در مکتب اهل بیت به این موضوع به صورت عمیق و علمی پرداخته شده است . در این باره به خطبه های نهج البلاغه و روایات در خصوص اول ما خلق الله رجوع شود . در کتب مفصله به این مباحث هم عقلا و هم نقلا پرداخته شده است . در این زمینه از جمله به کتاب عقائد الایمان در شرح دعای عدیله مرحوم ملاحبیب الله کاشی رحمت الله علیه مراجعه بفرمایید .

  اما جواب سئوال دوم : بله خداوند تمام ممکنات را از عدم خلق فرموده است .
  در فرازی از دعای جوشن کبیر آمده است :«يا من خلق الاشياء من العدم»
  ای کسی که همه چیز را از عدم و نیستی خلق کردی (دعاي جوشن کبير)
  امیرالمؤمنین علی علیه السلام نیز در خطبه اول نهج البلاغه فرمودند :
  لن يخرج الاشيا من العدم الا الله و لن يخرجه الي العدم الا الله و لن يجعل الشي شيئا ‏اله الله ‏
  يعني هيچ کس چيزي را از عدم محض خارج نمي‌کند مگر خدا و هيچ کس جز خدا ‏نمي‌تواند اشياء را به عدم محض برگرداند و هيچ کس اشياء را از نظر ماهيت و ‏حقيقت تغيير نمي‌دهد به جز خدا .

  علاقه مندان می توانند در کتب علمی پیگیر این بحث بشوند از جمله تئوری ذره و پاد ذره که از ترکیب این دو ، وجود به عدم تبدیل میشود .


  و من الله التوفیق

  ویرایش توسط سلیم : ۱۳۸۸/۰۹/۱۵ در ساعت ۱۵:۲۱

 6. صلوات ها 6


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  ایمان ، اخلاق ، عمل ، امر به معروف و نهی از منکر
  نوشته
  1,944
  حضور
  3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  75
  صلوات
  10468

  مطلب عالم امر و ملکوت
  نقل قول نوشته اصلی توسط گمنام نمایش پست ها
  از عالم ظلالگاهي در روايا ت و آيات به عالم امر هم تعبير شده است يعني عالمي كه چون از اتمتشكيل نشده به صورت ابتدائي با حواس ظاهري قابل احساس نيست .
  تنها راه احساس كردن ملكوت با حواس ظاهري اين است كه روح بر بدن غلبهپيدا كند و آن را تحت تاثير خود قرار دهد در اين صورت ممكن است مسائلي از ملكوت راانسان متوجّه شود .
  .......
  لذاتاموقعي كه روح در بدن است نمي تواند ملكوت را حس كند .
  با تشکر دو سوال داشتم:
  1- آیا عالم امر کلمه هست؟ آیا کن فیکن همان عالم امر هست؟
  2- دو جمله آخر در مورد احساس کردن ملکوت در تضاد هست. یعنی سوالم اینجاست که آیا عالم ملکوت را با غلبه روح بر بدن می شود احساس کرد یا بدون غلبه روح بر بدن ؟

  قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ

  قال الامام الباقر (ع): ان حدیثنا یحیی القلوب


  صبا از نكهت كویت نسیمی سوی ما آورد
  ز سوز شعلة شوقت چو تاب افتاد در دلها

  بار الها: از تو پوزش می خوام که به اصرار می خواستم اراده خودم بر زندگیم حاکم باشه!خدایا اینک سکان زندگی طوفان زده ام را به تو می سپارم!باشد که آرامش نتیجه این اعتماد و توکل باشد.من وثق بالله اراه السرور و من توکل علیه کفاه الامور

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  6,668
  حضور
  80 روز 5 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16819

  پاسخ به نیایش سبز در خصوص عالم امر و عالم ملکوت
  نقل قول نوشته اصلی توسط نیایش سبز نمایش پست ها
  با تشکر دو سوال داشتم: 1- آیا عالم امر کلمه هست؟ آیا کن فیکن همان عالم امر هست؟


  سلام

  با تشکر از سؤالات خوبتان در پاسخ باید گفت:

  در آيه 85 سوره الاسراء مى‏فرمايد: «و يسئلونك عن الروح قل الروح من أمر ربى و ما أوتيتم من العلم الا قليلا» يعنى (و از تو اى پيامبر از روح سؤال مى‏كنند، در جواب آنان بگو روح از امر پروردگارم مى‏باشد، و شما از علم بهره‏اى نداريد مگر مقدار كمى) در اين آيه آنچه از اين مخلوق بيان گرديده است اين نكته است كه «روح» از امر پروردگار مى‏باشد، و در ضمن بيان اين نكته به اين موضوع هم اشاره مى‏كند كه علم و شناخت انسانها نسبت به «روح» و نسبت به «امر» يا «عالم امر» بسيار ناچيز و كم است «و ما أوتيتم من العلم الا قليلاً».


  «امر» يا «عالم امر» و يا «نظام امرى» را قرآن كريم در آيه 83 سوره يس چنين معرفى مى‏كند كه: «انما أمره اذا أراد شيئاً أن يقول له كن فيكون »يعنى (امر پروردگار و يا عالم امر عبارت است از اينكه وقتى خداى متعال چيزى را اراده كرد، به مجرد اراده آن همان چيز تحقق مى‏يابد و وجود پيدا مى‏كند) از اين آيه به خوبى بر مى‏آيد كه «امر» پروردگار همان اراده نافذ اوست كه مساوى با به وجود آمدن چيزى است كه امر و يا اراده حق به آن تعلق يافته است و به تعبير بهتر، «امر» پروردگار همان اراده نافذى است كه عين تحقق شى‏ء و عين وجود پيدا كردن آن است، يعنى هيچگونه فاصله‏اى بين «امر» و بين تحقق شيى‏ء نيست. مجرد «امر» و «اراده» در تحقق مراد كافى است و ديگر احتياج به مقدماتى مانند قوه و استعداد قبلى، ماده قبلى حامل قوه و استعداد، تحول و تبدل، حركت و تدريج و زمان، شرايط و اوضاع مناسب، و نظاير اينها ندارد، مقدمات و شرايطى كه از ديدگاه ما در به وجود آمدن و تحقق يافتن موجودات مادى لازم است. درنتيجه «روح» و هر «موجود امرى» و عالم امر و كل آن و موجودات آن به «امر» پروردگار و به مجرد اراده او تحقق مى‏يابند.


  بنابراين، عالم امر و موجودات امرى و از آن جمله «روح» در تحقق يافتن و در به وجود آمدن خود، به چيزى جز «امر» و يا اراده او احتياج ندارند و همين كه اراده شدند به وجود مى‏آيند و اراده كردن آنها از جانب پروردگار، عين وجود يافتن آنهاست «كن فيكون». به عبارت دقيق‏تر، عالم امر و يا عوالم امر و موجودات و حقايق آنها و از جمله «روح» مورد بحث، جلوات اراده حضرت حق‏اند. و به لحاظ اينكه در تحقق يافتن آنها، قوه و اسعداد قبلى و ماده قبلى و تحول و تبدل و حركت و زمان وشرايط قبلى و نظاير اينها لازم نيست و تنها «امر» و «اراده» كافى است. طبعاً عالم امر و موجودات آن و همچنين «روح» كه از «امر» است و از موجودات امرى است، از ماده و حركت و تدريج و زمان و ساير لوازم و آثار ماده، پاك و مجرد مى‏باشند و فوق ماده و ماديات و فوق زمان و زمانيات هستند.


  براى بهتر و بيشتر روشن شدن چگونگى امر الهى و عوالم و موجودات امرى و از جمله «روح» مورد بحث، چه بهتر در آيه 51 سوره القمر كه در تعريف «امر» الهى است به دقت و تأمل بپردازيم. در اين آيه مى‏فرمايد: «انما أمرنا واحدة كلمح البصر» يعنى (حقيقت اين امر ما يكى است و همانند چشم به هم زدن است). از اين آيه دفعى الوجود بودن موجودات امرى و عوالم امرى و از جمله «روح» به طور كاملا واضح و روشن استفاده مى‏شود. از اين آيه به خوبى اين نكته به دست مى‏آيد كه موجودات امرى از جمله «روح» و كل عوالم امرى، مانند حقايق و موجودات نظام مادى نيستند كه در تحقق آنها حالت منتظره‏اى وجودداشته و احتياج به ماده قبلى و قوه قبلى و حركت و زمان و شرايط و نظاير اينها داشته باشند (دقت شود).(1)
  نقل قول نوشته اصلی توسط نیایش سبز نمایش پست ها
  2- دو جمله آخر در مورد احساس کردن ملکوت در تضاد هست. یعنی سوالم اینجاست که آیا عالم ملکوت را با غلبه روح بر بدن می شود احساس کرد یا بدون غلبه روح بر بدن ؟
  نقل قول نوشته اصلی توسط نیایش سبز نمایش پست ها


  عالم غيب، حقيقت و ملکوت عالم ماده است، اگر با آن درست برخورد شود مي توان تمام اسرار دنيا را از آن فهميد. همان طور که غيب بدن شما نفس يا روح شماست و تمام سازمان دهي و اسرار بدن شما در نفس شما قرار دارد، به همين جهت، همين که انسان مرد ديگر تن او هيچ حرکت و فعاليتي ندارد، نه چشمش مي بيند و نه گوشش مي شنود چون جنبه ي ملکوتي بدن او ديگر بدن را تدبير نمي کند.

  عالم مادي هم مثل بدن، غيبي دارد که بر اساس آن اداره مي شود. (2) حال ما به دو صورت مي توانيم با جنبه ي غيبي عالم ارتباط پيدا کنيم. يا از طريق عقل متوجه قواعد آن عالم شويم و بر اساس قواعد و سنن عالم، با عالم برخورد کنيم، و يا بر اساس وَهم خود تصوراتي از عالم غيب بسازيم و بر اساس وَهم و خيالات خود با عالم برخورد کنيم.

  در نگاه اولي به دنيا، خود را موظف مي دانيم با حساب و برنامه در اين عالم زندگي کنيم، ولي در نگاه دوم، با ميل و خيالات خود زندگي مي کنيم، و چون عالم را بر اساس ميل و خيالات ما نساخته اند، چيزي نمي گذرد که در نتيجه گرفتن از کارهايمان ناکام مي شويم، چون عالم با خيالات وَهميات ما هماهنگي نمي کند.

  آري به کمک عقل متوجه قواعد عالم مي شويم و از طريق به کارگيري قلب با حقيقت عالم مرتبط مي گرديم و مي توانيم با آن حقايق انس بگيريم. ابتدا از طريق عقل و استدلال مي فهميم که عالم غيب هست و سپس از طريق قلب و تزکيه هاي شرعي، حقايق را مي بينيم. ابتدا به کمک عقل به وجود آنچه معتقديم، استدلال مي کنيم، تا بين عقايد حقيقي با عقايد خرافي تفکيک کنيم و بدانيم واقعاً چنين حقايقي هست، سپس به کمک تزکيه مي توانيم حجاب هاي بين قلب و حقايق را مرتفع مي نماييم، و جان ما با آنها انس بگيرد. البته مقصد اصلي ما در اين دنيا يافتن آن حقايق و انس گرفتن با آنها است، کار عقل خبر دادن از وجود حقايق است، کار عقل مثل آدرس دادن است. وقتي آدرس خانه ي کسي را به شما مي دهند يعني چنين خانه اي هست، ولي براي پيدا کردن آن بايد راه بيفتي. وجود خدا، ملائکه، معاد و حقيقت اهل البيت « عليهم السلام» را عقل اثبات مي کند، مي فهمد که چنين حقايقي هست، اما اگر کسي قلبش را تزکيه کند و دستورات شريعت را به قلب برساند، آنچه را که عقل از آن خبر داده است با چشم قلب مي بيند. خيلي فرق است بين « دانايي » و « دارايي ». پس به هر صورت راه ارتباط با غيب از طريق عقل و قلب ممکن است. (3)  موفق باشید ...


  پاورقی__________________________________-  • برای اطلاع و آگاهی بیشتر ر.ک: مبانی نظریه تزکیه، محمد شجاعی، مبحث "چه بوده ایم و یا در پس پرده چه هستیم".
  • در اين رابطه قرآن در آيه ي 21 سوره ي حجر مي فرمايد : « همه چيز اين عالم وجود غيبي و خزينه اي نزد خدا دارد که چهره ي محدود و معلومي از آن حقيقت غيبي نازل شده و اشياء مادي را تشکيل داده است » .
  • بنقل از مقالۀ ارتباط با عالم غیب، ماوراء 6، سایت نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب، دانشگاه شهید بهشتی.

  ویرایش توسط صدیق : ۱۳۸۸/۰۹/۱۵ در ساعت ۱۴:۳۸ دلیل: تغییر جزئی

  حُسن عالم سوز یوسف چون بر اندازد نقاب **** نیست ممکن پاس عصمت از زلیخا داشتن

  خلق از عدم؟

 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  كلام وفلسفه ومذاهب اسلامي
  نوشته
  36
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  145

  خونسرد مي خواستم بپرسم علل طرح نظريه خلقت در ميان مسلمانان چه بود؟آيا مسمانان
  آيا مسمانان قايل به خلق از عدم هستند؟

  با سلام در جواب نیایش سبز باد بگویم که:
  خداوند متعال در قرآن کریم درباره خلقت اسان می فرماید:
  هَلْ أَتَى عَلَى الْإِنسَانِ حِينٌ مِّنَ الدَّهْرِ لَمْ يَكُن شَيْئًا مَّذْكُورًا (1) إِنَّا خَلَقْنَا الْإِنسَانَ مِن نُّطْفَةٍ
  أَمْشَاجٍ نَّبْتَلِيهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِيعًا بَصِيرًا (2) إِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِرًا وَإِمَّا كَفُورًا (3)(سوره انسان)
  با توجه به آیات فوق می توان چنین نتیجه گرفت که خداوند انسان را خلق کرد در حالی که انسان چیزی قابل ذکر نبوده است به عبارت دگری انسان را از عدم خلق کرده است یعنی قبلا نبود بعدبود شد .

  برا مطالع بیشتر به کتاب معارف قرآن بخش انسان شناسی آیت الله مصباح یزدی مراجعه شود.
  ویرایش توسط salman : ۱۳۸۸/۱۰/۲۳ در ساعت ۱۹:۱۹

 12. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود